WAPEN VAN ,YDEWALLE GAAT HET LAND UIT Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuwlandsche Polders zijn tegen samenvoeging Oostburg ziet finale van club-interland bollen Staatssecretaris in Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 JUNI 1964 MIDDELBURG VLISSINGEN ERNEUZEN Burgerlijke stand C. Philip se benoemd tot erelid Z.L.M. Mr. Schlingemann verliet Z.L.M. ZUID-BEVELAND Griffi Stufki ie-ambtenaar ens overleden Dagblad De Stem Subsidie voor beroepskeuze Uit de historie van west-Zeeuwsch-Vlaanderen Boerderij wordt afgebroken Liefdesroman Schapenteelt Eeuwenoude sport opnieu w jong Moeilijkheden bij Lewedorpse Boys Hengelwedstrijd in Kapelle EXAMENS Y oetbaltoernooi voor Vlissingen V etevanen-toernooi van RKSV Robur H()<WATER Vandaag Morgen JAARVERGADERING SWIFT De korfbalvereniging Swift houdt vrü dag S juli in gebouw „De Gouden Poor te" de jaarvergadering. Er komt een bestuursvoorstel aan de or de om het tweede team van de vereniging bet volgend seizoen uit te laten komen In de reserve derde klas van het district Zuid-Holland en Zeeland. Het twaalftal, dat in de eerste klas van de Zeeuwse Bond uitkomt, tracht deze promotie aan te grijpen, nadat kampioen Luctor van het recht tot promoveren geen gebruik heeft willen maken. Swift 2 eindigde in die competitie op de tweede plaats. Bij de bestuursverkiezing, waarbij de heer J. Maljers niet herkiesbaar is, wordt voorgesteld het bestuur tot negen perso nen uit te breiden. Aan de orde komt verder o.m. nog de begroting 1964-65. die met een nadelig saldo van 185 gulden sluit. VERGADERING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS De afdeling Walcheren van de Inter, nationale Vereniging van Postzegelverza melaars „Philatelica", die haar maande lijkse clubavond hield in restaurant Wöh- Ier, mag zich verheugen in een gezonde groei. De voorzitter K. Otte wekte de le den op, ook in de zomermaanden de le- den-werf-actie te voeren. Daartoe tal bij wijze van proef ook in de maanden juh en augustus een clubavond worden be legd, op de vierde donderdag van de maand. De plannen voor de in oktober te houden „Dag van de postzegel" zijn na der uitgewerkt en zullen aan alle Zeeuw se afdelingen worden toegezonden. In de voormiddag zullen lezingen en voor- drachten over philatelistische onderwer- pen worden gehouden, mo mogelijk geïllu streerd met materiaal uit eigen verza- melingen. Na de lunch volgt een ruil en contactmiddag en een veiling. UITSTEKENDE TAPTOE Er bestond veel belangstelling van de zijde van het publiek voor de maandag avond op het Bonedijkeplein gehouden taptoe. Achtereenvolgens traden op de muziekkorpsen Vlijt en Volharding uit Souburg Ons Genoegen uit Vlissingen en Uit het volk voor het volk die elk een eigen programma verzorgden. Tussendoor gaf de drumband van Oranje-Nassau uit Vlissmgen versterkt met drummers uit Breskens een show ten beste, die ook zeer in de smaak viel bij het publiek. Daarna volgde een gezamenlijk optreden van de drie korpsen, die een programma van twaalf nummers brachten. Tot be sluit werd het Wilhelmus gespeeld. De drie korpsen verzorgen volgende week zaterdag in Souburg het zelfde programma len herhalen hun optreden nogmaals tijdens "de visserijfeesten in Breskens. JAARVERGADERING ORANJE-GROENE KRUIS Het Oranje-Groene Kruis hield haar algemene vergadering in ,'t Anker" Uit het jaaroverzicht blijkt, dat de 'be langstelling voor de verschillende dien sten steeds toeneemt, o.a. moesten met ingang van 1 januari 1964 de maande lijkse zittingen van het kleuterbureau, worden omgezet in veertiendaagse; de belangstelling voor de moedercursus was zo groot, dat een tweetal cursussen moest worden georganiseerd. Belangrijk was ook de gerealiseerde samenwerking met de andere kruis-vere- nigingen. Er is een contactcommissie gevormd, waarin van elke vereniging één bestuurslid zitting heeft. De taak van de commisie is het oplossen van problemen van algemene aard op het gebied van het kruiswerk. ZILVEREN JUBILARISSEN In de maand juli zijn er bij de Kon. Maatschappij „De Schelde" 9 zilveren jubilarissen. Het zijn de heren: P. J. Schreurs, casmontage; B. Meulemeester tekenkamer scheepsbouw: L.P. Moreauw Schelde montagebedrijf; P, L. Moreauw, afbouw romp; G. v.d. Voorde, afbouw voortstuwing; A. G. Kokelaar, lichtdruk inrichting; C. J. Andriesse, elektro-techn rep. werkpl.J de Boer, rep. scheeps bouw aan boord; N. A. Grootjans, teken kamer scheepsbouw AANVOER VISMIJN In de week van 22 t.e.m. 27 juni wer den aan de mijn te Vlissingen de vol gende hoeveelheden vis aangevoerd, t.w.; 5069 kg schar; 2627 kg schol; 13 kg wij ting; 1515 kg tong; 28 kg tarbot; 5 kg griet; 5 kg kabeljauw; 95 kg poon; 82 kg rog. Aardenburg RAAD VERGADERDE In de raadsvergadering werd aan de r.-k. Jonge Boerenstand te Eede een subsidie verstrekt van 1100 voor de vee keuring aldaar. De heer Lansu wees op het belang van de veekeuringen die een grote bijdrage leveren ter bevordering van de verbetering van de veestand. De heer Ryckaert stemde tegen. Aan de interkerkelijke commissie voor maatschappelijk werk in West-Zeeuwsch- Vlaanderen werd een hogere subsidie verleend voor het gezinszorgwerk. Be sloten werd voor de verbetering van de Bogaardstraat f5000 extra uit te trek ken en op korte termijn het rijwielpad Aardenburg-St. Kruis en de Akkerstraat te asfalteren. Ook hiermede is f5000 ge. moeid. De heer Ryckaert pleitte voor diverse banken o.m. in de speeltuin te Draaibrug en op andere plaatsen. De heer van Bellegem vroeg aandacht voor de verbetering van de Graaf Jansdijk, voor vervanging van diverse dode bomen te Eede en de verbetering van de weg St. Kruis-St. Laureins met medewerking van de Cultuurtechnische Dienst. De heer Buyck pleitte voor een wachthuisje voor buspassagiers te Eede nabij het douane kantoor en de heer Rosseel voor uit breiding van de speeltuin. Tenslotte vroeg de heer De Clerck om spoedige verbe tering van de situatie op het Kaaiplein en de aanleg van een trottoir aldaar. De raad besloot aan het raadslid Pari daen, die in het ziekenhuis te Oostburg is opgenomen, een attentie te zendén. Biervliet MOTORCROSSVERENIGING VERGADERDE In hotel „De Vriendschap" werd een vergadering gehouden door de - motor crossvereniging Biervliet. Op deze ver gadering waren eveneens uitgenodigd de aandeelhouders en de diverse medewer kers aan de laatst gehouden wedstrijd. De voorzitter, de heer I. de Ruijsscher, mocht een 50 personen welkom heten. Uit de rekening en verantwoording bleek dat, hoewel er ondanks het minder goede weer toch drieduizend bezoekers waren, de inkomsten juist voldoende waren om de uitgaven te dekken. Nieuwvliet RAADSVERGADERING Vanavond vergadert de gemeenteraad. Het college van b. en w. stelt een ver hoging van de begrafenisrechten voor, dit op verzoek van het college van g. s. Ver heugend is de mededeling, dat een nieuw sportveld coor rijkssubsidie in aanmer king komt. Mevrouw Bosch-Rijckvorst heeft in 1960 als onderwijzeres aan de openbare lagere school teveel salaris ont vangen. Zij wil kwijtschelding van terug betaling. Gezien de financiële positie van het echtpaar stelt het college voor hierop afwijzend te beschikken. Sluis REIS OUDEN VAN DAGEN De jaarlijkse reis voor ouden van da gen kan dit jaar in juni, door een samenloop van omstandigheden, geen doorgang vinden. Dit betekent echter niet dat er geen reis georganiseerd wordt. Begin september wordt thans de jaarlijkse tocht ondernomen. Geboren: Jan zv A. van Houdt-De Put ter; Lena dv W. Jumelet-Vermeer; Pe ter zv P. Verhelst-Eckhardt; Edwin zv A van Overmeire-Overdulve; Ruben zv E. Stern-Dooijeweerd; Robert zv J. Ge- leedst-Fieret; Werner zv A. Rosseau-De Coninck; Gertruida dv J. de Brujjne- Idzerda; Suzanna dv K. Ie Feber-Schee- le; Patrick zv J. van Passel-Van WijnS' berghe; Lijsbeth dv J. Kes-Spruijt; An- net dv C Meeusen-Riemens; Rudie zv P. Maas-Èlve; Marcel zv W. Verlinde- Steketee. Huwelijksaangiften: W. Kurz, 25 j., Stutt gart en M. Borghstijn, 18 j.; F. Spaas, 29 j en R. Eeckelaer. 20 j.; W. Harm- sen, '22 j. en L. Emmaneel, 26 j; J. van Gooi, 25 j., Roosendaal en G. Klaasen, 20 j.; C. Kindts, 24 j., Schoondijke en M. De Rijke 27 j.; G. Pullen, 28 j. Papendrecht en E. Oppeneer, 28 j. Gehuwd: C. de Jonge, 24 j. en A. de Groot, 19 j. Overleden: T. Knoop, 59 j., ev G. Horst, Smallingerland; C Andriessen, 78 j., geh. gew. met. I. cle Mul, S. van Gent, POLITIECHEF BEVORDERD De inspecteur-korpschef van de ge meentepolitie, de heer D. van Ooijen, is bevorderd tot ambtenaar 2e klasse, zulks met ingang van 1 augustus a.s. AUTO TEGEN AXELSE BRUG Een Engelse dame, met de auto ko mende vanaf de Herengracht, reed tegen de afsluitbomen van Axelse brug, waar door deze werden beschadigd. De auto liep daarbij zware schade op. W aterlandkcrkje RAAD BEPLEIT VERDERE WONINBOUW In de raadsvergadering van Water landkerkje werd de begroting gewijzigd i.v.m. het verbeteren van de openbare verlichting van de wijk Turkeye. Het voorstel van b. en w. tot het deelnemen aan een gemeenschappelijke regeling tot oprichting van een Zeeuwse bestuurs- school, welke gevestigd zal worden in Goes, kreeg het fiat van de raad. Aan het eind van de vergadering werd gesproken over de noodzakelijkheid van iet scheppen van mogelijkheden om in de toekomst tot verdere woningbouw te ko men en de aanpassing van het uitbrei dingsplan daaraan. B. en W. zullen de nodige voorbereidingen treffen. Tijdens de algemene ledenvergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij die gisteren in de Prins van Oranje te Goes werd gehouden, isi de heer C. Phi- lipse benoemd tot erelid van de maat schappij. De thans 73-jarige heer Phillipse, die in 's-Heer Arendskerke woont, heeft in de 24 jaar dat hij lid van het provinciaal be stuur is geweest (van 1939 tot 1963) steeds op de bres gestaan voor de Zeeuwse land- ;n tuinbouw. (Van onze verslaggever) Tijdens een receptie in hotel De Korenbeurs heeft mr. J. Schlinge mann gistermiddag officieel af scheid genomen als algemeen se cretaris van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij. Met ingang van vandaag is de heer Schlingemann benoemd tot secretaris van de afde ling buitenland van het Kon. Ned Landbouwcomité. Dit betekent niet, dat hij de ZLM hele maal ontrouw gaat worden, want de heer Schlingemann zal als ad\^seur en vicé- voorzitter bij het verzekeringswezen van de ZLM de Zeeuwse agrarische belangen blij ven1 dienen, hetgeen hij, zoals de voor zitter van de ZLM, ir. M. Geuze, tijdens de algemene ledenvergadering in de Prins van Oranje gehouden het uitdrukte, reeds gedurende achttien jaren uitstekend heeft gedaan. De commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. De Casem- broot, toonde zich verheugd, dat mr. Schlingemann Zeeland niet gaat verlaten. Hij sprak de hoop uit dat de samenwer king met de opvolger van de heer Schlin gemann, ir. J. Prins, even goed zal ver lopen als met de scheidende algemeen secretaris. v Ir. C. Knottnerus. voorzitter van het Ned. Landbouwcomité, vond het een symptoom van de moderne tijd, dat men van provinciale naar nationale en zelfs internationale landbouwpolitiek groeit. De heer C. Sinke, die namens het per soneel sprak, noemde de heer Schlinge mann een chef, waarvan men bijzondêr veel kon leren. Op de algemene begraafplaats te Mid- - delburg zal morgen de heer A. P. Stuf- kens worden begraven. De overledene, die de leeftijd van 61 jaar bereikte, was ad ministrateur en waarnemend chef van de tweede afdeling van de provinciale grif fie Zeeland. De werkzaamheden van de heer Stufkens lagen voornamelijk op het gebied van de herindeling en grenswij ziging der gemeenten. Ook trad hij op als secretaris van de provinciale commis sie voor de werkgelegenheid. Op kerke lijk en maatschappelijk gebied heeft de overledene veel verdiensten gehad. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377. Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland. inspectie Zeeland F DE LIGT L. K M DE JUNG tel. 6252 Goes tel 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-V laanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W esl-Zeeuwsch- V laanderen J PETIT Breedestraat 3A Ocstburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 214 mm gewone advertenties By contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 1.— elke regel meer f 0.25 Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens. By plaatsing ook In de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60 Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geid. Driewegen Voor de tweede maal in juni kwam de gemeenteraad in vergadering bijeen. De afwerking van de agenda nam niet al te veel tijd in beslag. Het belangrijkste punt, dat behandeld werd, was het subsidieverzoek van de Zeeuwse stichting voor beroepskeuze. Na enige discussie werd besloten dat voor ieder kind, dat bij genoemd bureau zal worden onderzocht, van gemeentewege een bijdrage van f 10,- zal worden ver strekt. Loco-burgemeester J. Boogert werd aan gewezen als waarnemend lid van het al- gemeen bestuur van de in oprichting zijn- de Zeeuwse bestuursschool. Voorts ging de raad akkoord met het aanbrengen van een aantal slotwijzigingen in de begroting van het jaar 1963. Lewedorp BOUWVAKARBEIDERS GAAN VERGADEREN Vrijdag zal de bouwvakarbeidersbond St.-Joseph een vergadering houden in café Menheere. Op de agenda staat o.m. een bestuurs verkiezing. Aftredend zjjn de heren: Jac. Traas en P. Grim. De heer J. Traas is niet herkiesbaar. Verder komen aan de orde een bespre king met districtsbestuurder E. van Kaam en een verloting van gereedschap pen. Wolphaartsdijk NIET MEER ZWEMMEN IN HAVENWATER B. en W. komen voor de vergadering van donderdag 2 juli met een voorstel om het zwemmen en baden in de haven en de -toegangen voortaan te verbieden. Ge bleken is dat de haven een geliefkoosd zwemwater is geworden. Dit bracht echter met zich mee dat de gemeerde vaartuigen schade opliepen en zelfs door zwemmers tot zinken werden gebracht. Vandaar de voorgestelde wijziging van de Politie verordening. De raadsagenda vermeldt verder nog o.m. verkoopvoorwaarden bouwterrein en bezoldigingsmaatregelen gemeenteperso- neel. (Van onze verslaggever) De Staatssecretaris van O. K. en W., drs. L. J. M. van de Laar, is gisteren, een uur later dan het programma aan gaf, in Zeeland aangekomen voor ztfn oriënterend bezoek. In Goes was hij te gast bij de hervormde jeugdraad. Bij het gesprek met de jeugdraad was o.a. burgemeester mr. F. Huber aanwezig. Er werd een filmpje voor drs. van de Laar vertoond over het open jeugd werk in Goes. Gisteravond werd de staatssecretaris ter provinciale griffie te Middelburg verwelkomd door de commissaris der Koningin in Zeeland jhr. Mr. A. de Ca- sembroot (zie foto: links de staatsse cretaris). Na de maaltijd gebruikt te hebben in hotel De Burg werden tussen de staatssecretaris en het provinciaal bestuur besprekingen gevoerd over In een fel rekest heeft mr. M. A. Ter- woert uit Middelburg zich gewend tot Provinciale Staten van Zeeland, om na mens de Nieuwlandsche Polders te ageren tegen het G.S.-voorstel voornoemde pol ders bü de Polder Walcheren te voe gen. De volgende polders verzetten zich te gen samenvoeging: Middelburg, Nieuw Sint Joosland, Oud Sint Joosland, Nieuw- kerk, Bijleveld, Molen, Mortiere, Waayen- burg. Rapenburg, Suzanna en Johanna. Het beroepschrift is gebaseerd op de volgende gronden: G. S. hebben de pol derbesturen niet voldoende gelegenheid gegeven het voorstel te bestuderen; de Nieuwlandsche Polders hebben geen be lang bij de zeewering van de Polder Wal cheren; de door G. S. nodig geachte schaalvergroting en betere bestuurskracht gaat voor, de Nieuwlandsche niet op, om dat die hun taak altijd zeer goed en beter dan Walcheren heeft volbracht. Van de Polder Walcheren is bekend dat het financieel niet best gaat. In het re kest zeggen de Nieuwlandsche Polders er dan ook geen prijs op te stellen, om een soort wingewest van de Polder Walcheren te worden. sport-, jeugd- en culturele zaken. Ook de bestemming van de Abdijgebouwen te Middelburg en de ontwikkeling van het Veerse meer hebben punt van be spreking uitgemaakt. Zoals bericht zullen vandaag verschil lende plaatsen in Zeeland worden be zocht. Ydewalle, een bekende boerderij nabü Aardenbnrg, waarvan de tegenwoordige eigenaar in België woont, zal worden afgebroken. De zeer bijzondere gevelsteen van deze boerderij zal binnenkort naar w.-Vlaan deren (België) worden overgebracht. Ydewalle was een grafelijk leen, „un manoer condist Ter Yde" (een hofstede gelegen in het water) en komst reeds voor in een register van ongeveer 1300. In 1407 wordt de hofstede „metten wal len" gelocaliseerd „in een jeghenode gheheeten Coensdike" (rijks archief Zeeuwsch Vlaanderen No, 2271 a.) en was 65 gemet groot; de bijbehorende achterlenen nog 175 gemet. In het begin van onze eeuw heeft de eigenaardige gevelsteen ook alreeds de belangstelling van heraldici gewekt Blois van Treslong Prins, „Genealo gische en heraldische gedenkwaardig heden uit de kerken", uitgave 1919, schrijft; Boven de ingang van de boerderij van de heer De Rijcke aan de weg van Aardenburg naar Heile bevindt zich een hardsteen waarop drie wapens. 1. Ydewalle. Drie meelwormachtige figuren- 2. Kraey. Een keper, vergezeld van drie kraaien. 3. Pradillis. Een rechter schuin- balk, vergezeld van twee rozen. Vóór de deur dezer hofstede ligt een zerk waarop: Sepelture van .hmaeckers Lievens in zijnen tij den Buchmeester der heerlickheyt van Waterlant die overleet (Een man en eene vrouw afgebeeld) (In de hoeken de zinnebeelden der Evangelisten) Vermoedelijk is deze zerk afkoms tig uit de afgebroken kerk van Wa terland". De volksmond heeft rond deze gevel steen een ware liefdesroman geweven. Ydewalle zou Kraey en Pradillis in eeu wige trouw hebben verbonden. Het heet daarom een huwelijkswapen. De banden, die door de drie schilden lopén en deze met elkaar verbinden, noemt men „lief deslussen" (de man, die het verhaal vertelde, verwisselde de tweede ,,s" in volmaakte onschuld voor een ,,t"); vol gens ingewonnen informaties bij de Ne derlandse Genealogische Vereniging ech ter zijn het „gedegenereerde overblijf sels van dekkleden". Het wapen van het geslacht Pradillis, rechts met het ovale schild (de naam staat er boven) is het wapen van de gehuwde vrouw. Het zou een ruit zijn indien het een maagd, be trof. De rechterschuinbalk in het wapen Pradillis is geen bastaardbalk, maar een veelvoorkomend heraldisch teken. In te genstelling tot de opvatting dat Ydewal le, Kraey en Pr.adillis verbindt is het vermoeden van de deskundigen," dat de vrouw Pradillis tweemaal gehuwd ge weest is, wat geen bevredigende verkla ring schijnt te geven, voora Iniet in ver-i band met de plaatsing van het wapen van Ydewalle. De familie Pradillis is afkomstig uit Noord-Frankrijk en leden van dit ge slacht zijn om des geloofs wille uitge weken naar het noorden. Hugenoten dus. Begin 17e eeuw is er reeds een familie Pradillis te Leiden. Het wapen van het geslacht Kraey is dat van een man en wordt een zogenaamd sprekend wapen genoemd. Tussen de keper, (precies een opengespreide passer), een veel voor- komend heraldisch teken zowel in bur- gelijke als in adelijke wapens, ziet men drie gekroonde kraaien. Dit zijn de spre kende emblemen van de familie. De kronen zijn zogenaamde burgerkronen waarmede in de 17e eeuw veel burger families hun wapens versierden. De familie Ydewalle is een Belgisch adellijk geslacht. Maar er komen echter ook burgerlijke takken voor. Maar of de betreffende familie Ydewalle van adel is zou nader onderzocht moeten worden. De huidige families Ydewalle en Pradil lis voeren althans een ander wapen. en grootheid dankte en een kenmerkend gebruiksvoorwerp van het bedrijf in zijn wapen opnam. Inderdaad zijn er veel familie-wapens met jachthoorns, maar in dit geval me nen wij deze conclusie wel te mogen trekken. Geen der drie wapenvoerende families zijn specifiek Zeeuwse geslachten, maar van zuidelijker herkomst. De twee wapens van de manlijke per sonen hebben ter weerszijden een inke ping. Volgens de deskundigen heeft dit geen betekenis maar zijn het vrijneden van de 18e eeiiwse wapenvervaardigers. De gevelsteen met wapens is name lijk in de 18e eeuw vervaardigd en is een typisch product uit de vervaltijd van de heraldiek. Waarschijnlijk een eiude- 18e-eeuws wapen van een boerenfamilie waarin nog de zuidelijke traditie en her komst voortleefden. Men kende waar schijnlijk de oude 'wapens niet px-ecies meer. De hofstede werd in later eeuwen ver pacht en de grootheid verviel. Zo zefls, dat men de prachtige gevelteen gebruikte door de rosmolen waar het paard omheen sjokt om door drijfriem overbrenging-van-kracht, daaraan (land bouw) werktuigen te kunnen vastkoppe len. De laatste bewoner vond d'e steen, toen de rosmolen door de moderne tech- Hofstede Ydewalle(„Ter Yde metten wallen"). Boven de deur de fraaie gevelsteen met de wapens: Ydewalle - Kraey - Pradillis. nische hulpmiddelen kon worden opge ruimd en meende dat dit wel een aar dige gevelsteen zou zijn. Men ging aan werk om de steen te plaatsen en men kwam tot de verrassende ontdekking dat er alreeds een plaats was waar de steen precies in paste en dus alleen maar in ere werd hersteld. Dat werd gedaan door de grootvader van de heer De Rijcke, ongeveer in het jaar 1903 en nu zal de steen dan voorgoed een an dere bestemming krijgen. Sic transit gloriamundi. H. Z. Het wapen van Ydewalle (dat Kraey en Pradillis verbindt) is ook een wapen van een man. De drie „meelwormach tige figuren" zijn drie jachthoorns, van een model waarmede men in vroeger tijden het vee terugriep en verzamelde als de vloed opkwam om ze naar vei liger plaats te drijven. In de middel eeuwen was het Zeeuwse landschap een uitgestrekte verlatenheid waaruit de vliedbergen, schapenstellen en stelleput- ten opdoken. De schapen werden van de schorren en morren met zulke plompe hoorns teruggeroepen op de dijken, waar zij dan konden grazen en zoet water konden vinden in de stelleputten. Het ligt dus voor de hand te concluderen dat Ydewalle, ook al uit hoofde van zijn naam, aan de schapenteelt zijn bestaan (Van onze verslaggever) In Oostburg is zondag de finale ge speeld van de eerste officiële landen- wedstrijd Nederland-België bollen- met de krulbol. Zoals bekend zijn enkele weken geleden de voorronden gespeeld in het Vlaamse bolcentruni Ertvelde. De uitgebreide vertegenwoordiging, van Belgische zijde, met aan het hoofd burge meester J. van Steenbergen van Ertvel de, werd in de Burgerzaal van het ge meentehuis verwelkomd door burge meester J. van Leeuwen en wethouder D. Geuze. Aanwezig was daarbij ook de heer J. de Regt, directeur van de Pro vinciale Zeeuwse VVV. De heer Van Leeuwen memoreerde dat de bolsport een stijgende belangstel ling verwerft, mede door het initiatief van de plaatselijke VVV, onder leiding van de heer M. A. Aalbregtse, die deze wedstrijd heeft georganiseerd. Burge meester Van Steenbergen bracht ook dank uit aan de Oostburgse VVV-man en overhandigde hem een. fraai aanden ken. De bolsport, die al eeuwenlang uitslui tend in Meetjesland en in Zeeuwsch- Vlaanderen wordt geoefend, werd door de heer Aalbregtse nog eens belicht. De beide burgemeesters overhandigde hij een miniatuurkrulbol als aandenken, ter wijl de Oostburgse Cadzandse Kamer werd verrijkt met een bolmedaille van 1866 uit Hoofdplaat. Ook het bestuur van de Bolclub uit het streekcentrum kreeg een aandenken. Met de Oostburgse „Harmonie" voorop, maakten de bolders een korte wandeling naar de bolbanen Juist achter de muzikanten lopen de burgemeesters van Oostburg en Ertvelde (r.) Op de twee banen aan de Bol heeft zich tot laat in de avond een geanimeer de strijd afgespeeld. De Nederlandse vertegenwoordiging boekte betere re sultaten dan in Echtvelden, maar Kon nog niet verhinderen, dat de zuiderbu ren met de hoofdprijzen gingen slepen. Echtvelden, Rieuwe en Zelzate klasseer den zich als een, twee en drie. In het totaalbeeld kwam de ploeg van Eede als beste Nederlandse ploeg uit de bus. In de uitslag ging Sas van Gent met de bur gemeester van Leeuwenprijs aan de haal. Een beker was er voor Eede en een VV V-medaille voor Oostburg. Burge meester J. van Leeuwen reikte in café De Wilde de prijzen uit. De voorzitter van de voetbalvereni ging „Lewedorpse Boys" heeft tydens de jaarvergadering, die overigens geen jaar- évergadering was, zijn ernstige bezorgd heid uitgesproken over het verenigings leven. Verder dan een openingswoord kwam de heer J. de Kooning niet, want de opkomst bleek zo verschrikkelijk slecht dat men onmogelijk kon gaan ver gaderen. Zelfs de trainer ontbrak op het appél en dat vooral noemde de voorzitter een kwalyk feit. Hij zei de bijeenkomst te schorsen omdat er voor zaken als een bestuursverkiezing eenvoudig weg niet gestemd kon worden. Tijdens een wat fel le discussie kreeg het bestuur van de aan wezige leden ook nogal wat kritiek „want" zo zei men „hoe kunt u een grote opkomst verwachten als er niet eens convocaties uitgaan". Voorzitter de Koo ning repliceerde „onze club bestat al twintig jaar en twintig jaar doen we het zonder uitnodigigen". Enfin er komt nu weer een jaarvergadering op 10 juli en dan zal bekeken worden hoe het met de Boys in de komende competitie moet gaan. Als er tenminste mensen zijn om erover te praten Er waren 81 deelnemers aan de derde bekerwedstrijd van de hengelclub „De Kanaalvissers" in Kapelle. De prjjs voor de grootste platvis was voor de heer C. Burger en die voor de grootste rondvis voor F. Bolle. De verdere uitslag van de wedstrijd was: 1 M. Zuidweg 1495 pnt; 2 C. Dijks man 1105 pnt; 3 Jac. Landman 905 pnt; 4 J. Vleugel 855 pnt; 5 A. van Liere Azn 825 pnt; 6 C. Burger 810 pnt; 7 Joh. Zuid- weg 790 pnt; 8 J. Lepoeter sr 775 pnt; 9 C. Visscher 730 pnt; 10 P. Ganseman 720 pnt. De bekercompetitie wordt thans ge leid door M. Zuidweg met 2230 punten. Op de tweede plaats komt G. de Rijder met 1515 punten. Deze derde wedstrijd werd gehouden in de Oosterschelde bij Yerseke. Op 11 juli zal de volgende bekerwedstrijd wor den gehouden. KATH. HOGESCHOOL Aan de Katholieke Hogeschool te Til burg slaagde voor doet. soc. wetenschap pen: J. G. Speliere (Goes). TECHNISCHE HOGESCHOOL Aan de T.H. te Delft slaagde voor: kand. natuurk. ing.: E.H. Maenhant (Biervliet) en voor bouwk. ingenieur: J. Houtekamer (Krabbendijke) VRIJE UNIVERSITEIT Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagden voor kand. geneesk. deel 1; W. F. Coumou (Middelburg), mej. F, Sieben- ga (Goes) en C. J. Steketee (Vlissingen). ECON. HOGESCHOOL ROTTERDAM Aan de Nederlandsche economische hoogeschool in Rotterdam zijn geslaagd voor het propaedeutische examen in de economische wetenschappen: de heren: G. S. Hellinga, Oost- en West-Souburg; P. H. van den Heuvel, Breda; L. J. Kamp. Breda; F. J. M. van Luijk, 's-Hertogen- bosch; P. J. J. Maas, Breda; L. J. M. Mos sou, Breda; R. D. van Rossum, Breda. ST. ANTONIUSKWEEKSCHOOL Aan de r.-k. meisjeskweekschool St. Antonius te Dongen (N.-Br.) slaagden voor onderwijzeres: D. v. Damme, IJzen- dijke; M. Hoogesteger. Goes; J. de Rijcke, IJzendijke; M. de Koek, Vogelwaarde; E. Mille, Eede; G. van de Vijver, Sluis. GEMEENTE-ADMINISTRATIE De heer J. van Rooijen Czn., te West- kapelle slaagde in Den Haag voor het diploma Gemeente-administratie I. COUPEUSE Te Eindhoven slaagden met lof der ju ry) voor: coupeuse lerares: mej. A. de Roos te Sluiskil; costumière-coupeuse: de dames K. Rinn, I. Verpoorte en F- de Blaay allen te Axel en leerlingen van mevrouw C. M. Dieleman-de Smidt te Axel. SPEELGOEDEREN Voor het diploma vakbekwaamheid speelgoederen slaagde te Amsterdam de heer J. Dees uit Terneuzen. J Het tweede P. J. Janssens-voetbal- toernooi, dat in het Goese sportpark aan de Westhavendjjk door de r.k.s.v. ,,Robur" op uitstekende wjjze werd ge organiseerd, is bij de A-junioren gewon nen door het elftal van Vlissingen. Bij de B-junioren toonde het team van de G.V. en A.V. Goes zich de sterkste, terwijl H.V.V. uit Hulst bij de C-junioren zegevierde. De r.k.s.v. Robur organiseert zondag op het derde veld van het gemeente lijk sportveld aan de Westhavendijk een veteranen-voetbaltoernooi, dat de wel 'eer toepasselijk naam A.O.W.-voetbal toernooi meekreeg. De volgende verenigingen, zullen naar dit voetbalfestijn een elftal afvaardigen. Vlissingen, Middelburg, Goes. H.V.V. '24, Zierikzee en uiteraard Robur zelf. De wedstrijden beginnen om elf uur 's mofgens. Morgen, woensdag 1 juli gelden voor Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert; 7.04—19.13 Terneuzen; 6.31 18.41 uur; Vlissingen 5.5818.13 uur; Wemeldinge 7.3719.57 uur. l OOSTBURG Lertel 20 uur Perseus de onoverwin nelijke, 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Huis der ontucht, 18 j ST. JANSTEEN Café 't Kuipke Grote kermisschieting J. der Weduwe 19 uur Groot bal GOES 19 uur Raadsvergadering VLISSINGEN Strandhotel 16-18 uur Receptie plaatse lijke VVV 19.30 uur Scheldekwartier: Deelnemers- verg. van de stichting Pensioenfonds voor het beambtenpersoneel van de n.v. kon. mij. De Schelde ZIERIKZEE Burgerweeshuis 17 uur Opening ten toonstelling Kunst uit Afrika GOES Overbrenging patiënten naar streek ziekenhuis

de Stem | 1964 | | pagina 2