inaars Luikse dwarsdrijvers bereiken: Staakt het vuren' Noren voor wel aardig Kroestjev van Goirlese (61) parathionmoord op haar man vrijgesproken NATU nloten Vrees voor uitstel van behandeling tot herfst Mysterieus schot op jongeman BREDASE OFFICIER GAAT IN BEROEP r~ Teleurstelling voor Den Haag HOOFDPIJN GOEDKOPER UITGAAN DUURDER .i mm Referendum in Kongo Rachman: Maleisië bereidt zich voor op lange oorlog hilippine VEEL VLAGGEN IN OSLO K.M.A.-aubade voor de prins I schade die de oehoe toebracht, werd hij (/aardoor zijn voorko- eldzaam is geworaen. [wordt hij bijna ieder Ingezien hij hier veel len in gevangenschap lan men welhaast met Jen dat de geschoten 'e button •hmlrni) EI DAGBLAD VOOR ZEELAND Mr. F.M.J. Pompen directeur van De Nieuwe Limburger VIJFVOUDIG BEROEP OP STRIJDENDEN IN LAOS: 55 Koel Kutchuk: Grivas wil schapen aan wolven voeren Melder „in de mist Nederlands echtpaar over grens verongelukt PvdA wil REM- behandeling in Kamer forceren |)rtrekkers vermeer- ze dan wel in grote lar zien. Zijn keffend ld laat hij horen wan- livallen doet op in- Izijn dit mensen. Een Jgast is de sneeuwuil (ied in de poolstreken en Noord-Amerika legendarische uil, de |nder meer niet voor- nt hij hier niet meer zelfs tot de hoogst- lie, gelukkig voor de In de soort, in woest Tiied leeft. Voor zover (hts eenmaal in ons exemplaren zijn bruikt men de Oenoe |/oor de jacht. In een zich dan de jager, lm de wand kan hij een riem om de poot I de hut zit, in het oog It" verblind komen de |e af en de jager heeft kelijk spel. zeer schuwe nacht- uw is hij toch niet om lekalveren tot prooi te In vogels, slangen etc. pdsel. De laatste jaren, uitsland er toe over grote bossen uit te |oende als broedvogels Jf deze opzet zal luk- ïekend, de tijd zal het lDan zal de mogelijk- ]ten zijn, dat misschien l tot in ons land zullen liateurtonelisten uit de present. september worden li an een permanent ka ïns in de veertien da- Iavond, zal men telkens laar de wijze toneelles- I van Bergen te luiste- |>nd zal worden gehou- 17 september in het ISluiskil. De drie ge- leiaigingen zullen beur- ]:er optreden, zo werd lering besloten. |lgens de heer van Ber- grote waarde geweest enige tijd en indien komende winterseizoen Igezet, zullen de avon- lrteren. In de afgelopen |eft. de heer van Bergen Irie toneelverenigingen pderne grondbeginselen aarop men nu zal kun- beuren zijn buiten- In gemakkelijk, de ltsen zijn heerlijk lm. prijsklasse van de jrg is er n.m.m. auto, die qua rij- chappen, betrouw- iid en schoonheid n en comfort met artburg kan wed- aagd, nu reeds .a. verwarming 5250.- f 5995.- 1 6350.- f 6775.- 0.000 km jaar. el. 01159-348 \N DER STEEN 104e JAARGANG No. 24625 Toer God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. L/itg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 NSDAG 30 JUNI 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 1'5 «ent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureausi TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) FLINKE VERTRAGING VOOR SCHELDE-RIJN Tot directeur van ons zusterblad „De Nieuwe Limburger", te Maastricht is be noemd mr. F. M. J. Pompen. De heer Pompen studeerde te Nijme gen. Van 1954 tot 1957 was hij directie assistent bij „Dagblad De Stem" en van 1957 tot heden tvas hij verbonden aan het dagblad „Het Binnenhof" m Den Haag, de laatste jaren in de functie van adjunct-directeur. De heer Pompen volgt de heer mr P. R. Cf Op den Camp op, aan wie op zijn verzoek met ingang van 1 september a.s. eervol ontslag verleend is, wegens het aanvaarden van een functie bij de Staatsmijnen in Limburg. (Van onze Belgische correspondent) Het ziet er naar uit dat de felle obstructie, die de laatste weken van Luikse zijde wordt gevoerd tegen het Neder lands-Belgische Schelde-Rijnverdrag, als voorlopig resultaat zal hebben dat de goedkeuring van het verdrag door de Bel gische Kamer van Volksvertegenwoordigers een vertraging van enkele maanden zal oplopen. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Canada, Thailand en Zuid-Vietnam heb ben gisteren gezamenlijk verzocht onmid. dellijk een einde te maken aan de strijd in Laos. De oproep werd gedaan na besprekin gen in Vientiane tussen de hoofden van de diplomatieke missies van deze landen en India over de ontwikkelingen in Laos. Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie wordt als mede-voorzitters van de Ge- neefse conferentie van 1962 verzocht om op alle partijen een dringend beroep te doen om het vuren onmiddellijk te staken en om de Pathet Lao te verzoeken hun strijdkrachten terug te trekken op de stellingen die zij op 1 februari 1964 be zetten. Ook worden Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie uitgenodigd erop aan te drin gen dat alle Noordvietnamese strijdkrach ten zich van Laotiaans gebied terug trekken en zich onthouden van verder gebruik van Laotiaans gebied met het oogmerk zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van de repu bliek Vietnam. India, dat wel aan het overleg in Vien tiane heeft deelgenomen, heeft zich ech ter niet achter het gezamenlijk beroep gesteld omdat het de bespreking der am bassadeurs als officieus beschouwde en niet als in de plaats getreden van her vatting van de conferentie van veertien landen zoals het zelf voorstaat. De vijf ondertekenaars van de oproep verklaren dat, anders dan van de kant der Pathet Lao is gemeld, de neutralis tische troepen van generaal Kong Lae weerstand blijven bieden aan de aanval len ten zuiden en ten westen van de Vlakte der Kruiken. Die aanvallen, aldus de oproep, werden duidelijk uitgevoerd met Noordvietnamese hulp, in flagrante strijd met de overeenkomst van Genève, en gebleken was dat Noord-Vietnam grondgebied van Laos gebruikte om ir de republiek Vietnam tussenbeide te ko men. Noord-Vietnam had zowel kader geleverd als logistieke steun. Aangedrongen wordt op een spoedige bijeenkomst van de leiders van de Lao tiaanse politieke partijen. Prins Norodom Sihanoek, staatshoofd van Cambodja, heeft gedreigd dat hij rechtstreeks met de communisten zal on. derhandelen, indien de westelijke mo gendheden weigeren steun te geven aan het beleggen van een internationale con- EEN UTRECHTS P.S.P.-raadslid heeft zich bij de Kroon beklaagd over het feit dat de burgemeester hem in de raads vergadering het woord ontnomen heeft toen hij uitvoerig bezig was aan te to. nen dat de wethouder voor de bedrijven onbekwaam zou zijn. SCRANTON, de in aller ijl gepousseerde tegenkandidaat van Barry Goldwater, is aan een verkiezingstournee begonnen. Hij wil driehonderd kiesmannen, die op Goldwater dreigen te stemmen, voor zich winnen. SARAH CHURCHILL, de dochter van sir Winston, heeft weer van zich doen spre ken: ze heeft een proces wegens open bare dronkenschap, nadat ze op de Lon- dense luchthaven was gearresteerd. Haar werd de toegang tot een vliegtuig naar Milaan ontzegd. JE AMERIKAANSE kapitein Svenson, Jjje naar Oost-Duitsland deserteerde en die teruggestuurd werd wegens wange drag, staat thans in Frankrijk terecht. Hoewel hij ook aan verraad schuldig is, zal hij alleen wegens desertie worden ver volgd. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Vanuit het noordwesten toenemen de bewolking met later plaatselijk wat regen. Matige tot vrij krach tige wind tussen west en zuidwest. Koel weer. Vandaag: zon onder 20.54 uur. Maan onder 19.04 uur. Morgen: zon op 4.30 uur. Maan op 3.10 uur. ferentie over de toekomst van Zuidoost- Azië. Sihanoek verklaarde dat indien Enge land en de V.S. bij hun „obstinate hou ding" ten aanzien van het beleggen van een dergelijke conferentie blijven, hij zich naar Hanoi, hoofdstad van Noord-Viet nam of Peking zou begeven om met de communistische leiders daar de maatre gelen te bespreken tot waarborging van de territoriale integriteit van Cambodja. De Luikenaren zijn erin geslaagd de bespreking van het verdrag in de kamer commissie voor buitenlandse zaken te rekken, door het eisen van steeds nieu we toelichtingen. Verwacht wordt dat vandaag, dinsdag, de kamercommissie uit eindelijk haar instemming zal kunnen betuigen met het verdrag en met het verslag dienaangaande van kamerlid Del- waide. Delwaide zal stellig een poging onder nemen om het verdrag onmiddellijk door de openbare vergadering te laten behan delen om de onverwijlde goedkeur,ng te forceren. Het is evenwel weinig waar schijnlijk dat dé volksvertegenwoordiging hiermee zal kunnen instemmen: immers, de Luikenaren zullen hun obstructie voortzetten en een grondig onderzoek eisen van het commissieverslag, alvorens het algemene debat te openen. Zij hebben weer nieuwe argumenten in handen ge kregen om hun stugheid te motiveren. De Waalse Economische Raad heeft een nieu we uitvoerige nota over de Schelde-Rijn- verbinding gepubliceerd. In de nota wordt de regering verzocht een diepgaand onderzoek in te stellen over de zoetwatervoorraden van Wallo nië en het gebruik ervan. De Waalse Economische Raad wil ook nieuwe ver. duidelijkingen over .het statuut van de toekomstige Schelde-Rijnverbinding. De raad vreest nl. dat Nederland bij machte zou kunnen zijn om tolrechten te heffen, het verkeer bij nacht te verbieden, de duwvaart te hinderen of te verhinderen, enz. Tevens wil de Waalse Economische Raad een verklaring van de Belgische regering over de wenselijkheid van een kanaal, dat de Luikse Maas via Aken met de Rijn zou verbinden. Door deze systematische obstructie is de kamer van volksvertegenwoordigers in tijdnood ge- i'aakt. De Belgische kamer gaat vrijdag met zomervakantie en naar alle waar schijnlijkheid zal zij pas in november bijeengeroepen worden. De mogelijkheid is dus zeer groot dat het eind 1964 zal worden voor tenminste een der Belgi sche kamers zich kan uitspreken voor het Schelde-Rijnverdrag. Zoals bekend komt vandaag de Tweede Kamer in Den Haag bijeen om het Schelde-Rijnverdrag te behandelen. Het sombere nieuws uit België zal ongetwij feld een teleurstelling zijn voor de Ka mer. Van Nederlandse zijde wordt ge ijverd de zaak zoveel mogelijk te bespoe digen en het is een schrijnende zaak dat juist vanuit België, dat bij de komende verbinding het grootste belang heeft, moeilijkheden opdoemen die de uitvoe ring ernstig kunnen vertragen. In Kongo zijn verkiezingen ge- houden voor een nieuwe grond wet, door middel van een refe rendum. Op de foto zien we in een van de stembureaus het uit reiken van de stembiljetten („ja" en „neen") aan een kiezer. (Van onze Haagse redactie) Op 1 juli zullen de fabrikanten en im porteurs van een aantal belangrijke merken pijnstillende middelen de prijs verhogingen die in het begin van het jaar plaatsvonden, voor ongeveer de helft ongedaan maken, terwijl voorts de prijsverhogingen voor een aantal merkloze preparaten geheel worden ingetrokken. Een andere ontwikkeling op het prijzen- front is, dat aan de horecabedrijven een tariefsverhoging van maximaal 1,5 procent is toegestaan wegens de stij ging van hun externe kosten in 1964. Bij bedragen beneden 10 gulden mag de prijsverhoging op 5 cent, bij bedra gen boven tien gulden op 25 cent naar boven worden afgerond. Overigens heeft een deel van de horeca- sector zich het ongenoegen van het mi nisterie van Economische Zaken op de hals gehaald door zich onvoldoende te houden aan de prijsafspraken. In de loop van de zomer zal een uitgebreid controle-onderzoek worden ingesteld en als blijkt dat individuele onderne mers in het café-, restaurant-, hotel- en pensionbedrijf zich niet aan de prijs afspraak houden, dan zal tot een prijs maatregel voor de gehele sector worden overgegaan. Minister Andriessen heeft voorts de prij- zenbeschikkingen voor metselbakstenen en voor rijwielstallingen opgeheven. De baksteenindustrie heeft toegezegd de prijzen van metselbakstenen op het hui dige niveau te handhaven. De rijwiel stallingen mogen het dagstallingstariei in geringe mate, nl. met 2 a 3 cent. verhogen. Kroestjev is gisteren goed gehumeurd in Oslo aangekomen. Op de kade stonden meer dan 5000 Noren ter verwelkoming de grootste mensenmenigte van zijn hele Scandinavische tournee. Ondanks het vele lawaai duidde alles erop dat dit een vriendelijker ontvangst gaat worden dan in Denemarken of Zwe den. Toen liy door de Noorse premier Ger- hardsen werd begroet stegen er kreten op als „Hé, Nikki" en „Hé, Kroes". De menigte kreeg de kans om veel dichter bij de Russische premier te ko men dan in Denemarken of Zweden. Ook waren veel meer mensen op de been. Eén vrouw drong zich bij de aankomst naar voren en begon te schreeuwen: „Ga naar huis, jij vette. Een politie man snelde naar voren en smoorde de rest van haar zin door zijn hand op haar mond te plaatsen. Na inspectie van de Noorse erewacht werden Kroestjev en zijn gezelschap naar Bygdoy gereden, waar zij tijdens hun verblijf in Noorwegen zullen logeren. De Turks-Cypiiotisch vice-president Kutchuk heeft gisteren gezegd dat het geen generaal Grivas de Turken heeft voorgesteld gelijk staat met een voor stel aan een „schaapherder om zijn kud de in het hol van een troep hongerige wolven te voeren". Grivas had op een massabijeenkomst gezegd dat zelfbeschikking de enige op lossing voor Cyprus was. Grivas' opmerking dat hij naar Cyprus was gekomen om tot samenwerking te komen was volgens Kutchuk niet in over eenstemming met de rest van zijn toe spraak. Hij had gezegd dat de strijd on der zijn leiding zou worden voortgezet „en men bereidt zich niet op strijd voor als men in vrede en vriendschap met iemand wil leven", aldus Kutchuk. Premier Papandreou van Griekenland heeft gisteren na afloop van een onder houd met president De Gaulle gezegd dat de Franse president volledig begrip voor de kwestie.Cyprus aan de dag heeft ge-' legd, doch geen plan heeft om de impas se te doorbreken en een oplossing moge lijk te maken. De verklaring van de Griekse premier schijnt rechtstreeks in te druisen tegen, de wijdverspreide geruchten dat De Gaulle, die zich in niet mis te verstane bewoordingen heeft gekeerd tegen de Cy prische grondwet, bereid zou zijn om als bemiddelaar op ie treden. Vandaag spreekt De Gaulle met de Turkse premier Inönu. Langs de route stonden slechts weinig mensen, omdat deze zorgvuldig geheim was gehouden. In tegenstelling tot Stockholm was hier geen kogelvrije wagen voor het hoge gezelschap. De stad zag er fleurig uit door de vele vlaggen die waren uit gestoken. Kroestjev bracht vervolgens een proto colair bezoek aan Gerhardsen en ging daarna naar het gebouw van de Storting (Noorse wetgevende vergadering), die op zomerreces is. Kroestjev glimlachte slechts bij de op merking van de voorzitter van de Stor ting dat president Johnson ook zijn naam in het gastenboek heeft gezet. Bij het bezoeit aan de muur van het kasteel Akershus, waar tijdens de tweede wereldoorlog de Noorse verzetsstrijders door de Duitsers werden gefusilleerd, leg de de Russische premier een krans bij het gedenkteken. Daarna bracht hij een be zoek aan het monument 'ter herinnering aan de Russen die tijden de tweede we. reldoorlog bij gevechtshandelingen tegen de Duitsers in Noorwegen sneuvelden. Kroestjev gebruikte de lunch met ko ning Olaf V op het koninklijk paleis. Hij verklaarde dat hij zeer tevreden was met de door Noren gebouwde kern reactor te Boris Gleb, ten westen van Moermansk en voegde daaraan toe dat hij graag een tweede zou willen hebben. Ook tijdens dit gedeelte van de Scan dinavische tournee zullen er waarschijn lijk geen lastige vraagstukken worden besproken. De Noren hebben duidelijk gemaakt dat zij niet van plan zijn over hun NAVO-verplichtingen te spreken en het is niet aan te nemen dat Kroestjev dit onderwerp zelf zal aansnijden. Enkele uren voor de aankomst van de Russische premier is in de tuin van de Russische ambassade te Oslo een Finse arbeider gearresteerd. Na zijn vrijlating werd hij door de politie naar zijn land teruggestuurd. De man had tegenover de politie ver klaard dat hij in de tuin was om een kortere weg naar huis te nemen. Hii droeg geen wapens en was lichtelijk aan geschoten. Het bezoek van Kroestjev aan Zweden rommelt nog na: een Stockholmse krant weet te vertellen dat Kroestjev, boos over vragen naar de verdwenen Zweedse diplomaat Wallenberg, tot tweemaal toe gedreigd heeft zijn bezoek af te breken. Ter gelegenheid van de 53e verjaar dag van prins Bernhard heeft het cadettentamboerkorps „Prins Bern hard" van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, gisterochtend een aubade gebracht. Het korps, dat 29 man sterk is, staat onder leiding van de tambour-maitre cadet-sergeant H. van den Hout. Na het spelen van het Wilhelmus werd een muzikale show uitgevoerd in de voortuin van paleis Soestdijk. Op de foto ziet men cadet sergeant Van den Hout in gesprek met de jarige prins. De rijkspolitie in Bunnik zit met een vreemd probleem: ze heeft een jonge man aangetroffen die een pistoolschot in hel onderlichaam had, maar die zelf niet weet hoe hij daaraan gekomen is. Een mysterie is ook de manier waarop de melding binnenkwam: een automobilist had de jongeman (de 17-jarige scholier R. Beens uit Bunnik) op de weg tussen Utrecht en Bunnik om hulp horen roe pen. Hij was niet uitgestapt, maar was met een de politie gaan waarschuwen. Die no teerde niet de naam van de melder. Op roepen tot de man zich alsnog te melden hebben tot dusver geen succes gehad. De politie heeft de gewonde jongeman gisteren in het academisch ziekenhuis in Utrecht verhoord. Hij herinnerde zich echter alleen op eens een knal te hebben gehoord toen hij op zijn bromfiets op de weg bij Rhijnauwen reed. Hij was naar een feestje geweest en was op weg naar huis. ..Het is een zonderlinge zaak", vindt mr. Overbeek van het parket te Utrecht, die niet aanneemt dat een bekende de scholier heeft willen belagen, omdat nie. mand uit zijn omgeving van de brom- fietstocht via een omweg op de hoogte was. De politie hoopt toch meer klaar heid in deze wonderlijke schietpartij te kunnen brengen. Een belangrijke scha kel zou de automobilist kunnen zijn die |de politie op de „help"-roepende jongen heeft geattendeerd. Premier Rachman van Maleisië heeft zijn landgenoten gewaarschuwd zich voor te bereiden op een lange oorlog met In donesië. De premier zei dat de oorlog net zo lang kan duren als „Soekarno en zijn helpers het volk overbluffen en be driegen". De tengkoe beschuldigde Soekarno er van de „meester over dit gedeelte van Azië te willen worden". „Maar", zo zei De 34-jarige werktuigkundige van de Staatsmijnen, de heer N. van Wijck Jur- riaanse en diens echtgenote, de 31-jarige mevrouw J. van Wijck Jurriaanse-Hans- man. uit Brielle. zijn bij een auto-onge luk in Duitsland om het leven gekomen. Het echtpaar was onderweg voor een va kantiereis naar Zweden toen hun auto op een kilometer van de Nederlandse plaats Schoonebeek. juist over de Duitse grens, frontaal in botsing kwam met een Duitse vrachtauto. In een ziekenhuis van de Duitse plaats Meppen zij beiden korte tijd later overleden. Hei echtpaar laat twee kinderen van respectievelijk 4 en 6 jaar achter. (Van onze verslaggever) Geen spoor van emotie was te bemer ken op het strakke, bleke gelaat van de 61-jarige mevrouw G. van N.-M. uit Goirle, toen de rechtbank te Breda haar maandag vrijsprak van moord op haar 68-jarige echtgenoot, W. van Nuenen. De man was op 15 oktober van vorig jaar op zijn werk in Tilburg overleden na het drinken van koffie, waarin zich dodelijk giftige parathion bevond. De officier van justitie bij de recht bank in Breda, mr. K. A. M. Thyssen, heeft in deze zaak hoger beroep aange tekend direct na de uitspraak. De vrouw werd, na voorlezing van het vonnis, onmiddellijk in vrijheid ge steld. Zij verliet kalm en rustig de rechtszaal, begeleid door haar verdedi. ger, mr. P. Lap uit Bergen op Zoom. Ook buiten op de gang bleef zij uiter lijk geheel onbewogen, sprak slechts enkele woorden met haar verdediger, en keerde vervolgens op eigen gelegenheid huiswaarts. Twee weken geleden had de officier van justitie, mr. K. Thyssen. aan het slot van zijn requisitoir twaalf jaar ge vangenisstraf tegen haar geëist. De rechtbank echter kon het wettig en overtuigend bewijs voor het ten laste gelegde niet bewezen achten. Weliswaar had de verdachte destijds tegenover de politie en de rechter-com- missaris bekend parathion in de kruik met koffie van haar man gedaan te heb ben, maar in het huis van bewaring in Middelburg had ze haar bekentenis in getrokken. Ze verklaarde uitsluitend be kend te hebben om haar dochter en schoonzoon, die eveneens gearresteerd waren, op vrije voeten te krijgen. Volgens de gerechtspsychiater, dr. J. Zitman, die baar had onderzocht, lag een dergelijke bekentenis in de lijn van haar persoonsstructuur. Deze deskun dige had geen enkel redelijk motief voor de moord kunnen vaststellen. Buiten de twee bekentenissen, vol doende voor het wettig bewijs, was er dat ze dit flesje reesd in september had leeg gemaakt, omdat ze het voor een ander doel nodig had. De verdediger, mr. Lap, schetste tij dens de rechtszitting de verdachte als een doodgoeie vrouw, die haar leven lang de wil van anderen heeft gedaan en die geen enkele reden had om op de morgen van 15 oktober ineens te be sluiten haar man te gaan vergiftigen. De raadsman, zich beroepend op ver klaringen van de psychiater, kwam tot de conclusie dat er geen enkel motief was geweest. De bekentenissen waren volgens hem wel degelijk na vele ver tijdens de zitting weinig overtuigend horen onder psychische druk afgelegd, bewijs naar voren gekomen. De vrouw Buiten die bekentenissen zag pleiter had wel tegenstrijdige verklaringen af- geen overtuigend bewijs geleverd. Der- gelegd over een flesje parathion dat in halve had hij om vrijspraak gevraagd, huis was geweest, maar ze hield vol hij, „wij zullen niet op het altaar van zijn ambities worden geofferd en wach ten op de vrije wereld om ons te hulp te komen". De premier, die deze week naar Euro pa vertrekt voor de premiersconferentie van het Britse gemenebest en een offi cieel bezoek aan Frankrijk brengt voor hij naar de Ver. Staten gaat, noemde deze reis een missie om de staatshoofden van de wereld in te lichten over de Indonesi sche oppositie tegen Maleisië. Hij zou De Gaulle en Johnson meede len dat er twee heersende drijfveren ach ter Soekarno's acties zijn: Soekarno's vrees dat Indonesië uiteen valt wegens de welvaart en de stabiele toestand in een economisch sterk buur land als Maleisië, en de ontdekking van de communisten dat zij Maleisië niet kun nen uithollen van binnen uit en het daar om via een ander land proberen. Volgens Abdoel Rachman is Soekarno gemakkelijk over te halen te doen wat de communisten willen. (Van onze parlementaire redactie) In Den Haag houdt men het voor zeer waarschijnlijk dat van socialistische zijde vandaag in de Tweede Kamer een orde. debat zal worden uitgelokt over het wets ontwerp tegen de R.E.M. Men neemt aan dat de fervente tegenstanders van het R.E.M.-eilanrt zullen pogen dit uit stel van behandeling te voorkomen c.q. sterk te verkorten. Mogelijk komt het tot een aanvraag om minister Scholten (Jus titie) en minister Luns (Buitenlandse Zaken) over deze aangelegenheid te in- terpelleren. Er kunnen dan ook even tuele moties aan de orde komen.

de Stem | 1964 | | pagina 1