kracht... van... vlees... voor... uw... soep? VAKANTIE MNHEHNG! Italië wankelt langs de rand van de afgrond APARTE EXPOSITIES HISWA-GOED KAMP? aspirin® Rafaël Osuna gewipt door Wilhelm Bungert Alleen Maggi maakt Goud-Vleesbouillon met extra vleeskracht. implex jfefiets! Scheveninger voor moord gevonnist: naar in SLAMAT DJALAN Volksfront of derde poging tot „apertura WIMBLEDON Voorzitter van ANWB: Bendeleider gearresteerd Stikker belicht activiteit van prins Bernhard DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 JUNI 1064 ED" Jt i iufsf Het grote Pantry Pack nu tijdelijk ALDO MORO LEGDE HOOFD IN DE SCHOOT Predikant te Edt ontzet uit ambt Rechtvaardige eisen Met waardebon voor Nieuwe Maggi Vleesjus J SER-advies over vakantiespreiding vrij van pijn, koorts en verkoud- heid door Aspirin Vrouw gewurgd in rijwielstalling 7 Daar gaan ze Honderden bij laatste tochl van Rietveld Praatpalen CO PO Vermisten gezien Cj bij moeras in Mississippi Zwemster is spoorloos Kalondji wil met Tsjombe en Gizenga in regering Kongo EELT, LIKDOORNS ENZ. Indonesië naar OS. Soekarno zal nu beslissen Portisch wint tweekamp Amerikaans team voor Los Angelos Sportdag voor Kon. Mareehaussec Amerikaanse deserteurs in Amsterdam gegrepen Ronde van Made op 19 juli l onny van Ede op de lijst (Advertentie) iZiS enzine (géén in zuinigheid kampioen inf werken altijd :r wereld! ,i "5 ID <s Ts o a 4 i E_ S IS - tïuHit. "IT 85ct 55 (Van onze correspondent) De midden-linkse regering van christen-democraten, sociaal-demo craten, linkse socialisten en repu blikeinen onder leiding van Aldo Moro heeft eindelijk het hoofd in de schoot gelegd door de Italiaan se president haar ontslag aan te bieden. Daarmeer is een verwarde politieke toestand gefixeerd onder de financiële en economische toe stand waarin Italië zich bevindt, een noodlottige uitwerking kan hebben op de algemene toestand des lands. De inflatie in Italië neemt nog voort durend in hevigheid toe, en van de fun damentele bestrijding ervan, waarop de E.E.G. heeft aangedrongen, is nog niets gerealiseerd. De regering-Moro kende de therapie wel, doch zij miste de moed om haar toe te passen. Daar voor zou een regering nodig zijn bekleed met alle nodige volmachten Zonder een verregaande bereidheid van het Italiaan, se volk om de buikriem nauwer aan te halen en een periode van sober leven en hard werken te aanvaarden, zou echter zelfs een dictatuur weinig be reiken. De rechter vleugel van de democrazia Christiana, die de regering van de, aper- tura" met vertwijfelde woede heeft ge duld en al wat in het politieke leven Ds. G.M. v. Dieren, Nederlands Hervormd predikant te Ede, is met ingang van zondag 5 juli door de provinciale commis sie van opzicht van de Hervormde Kerk, ontzet uit zijn ambt als Hervormd predi kant. Enkele maanden geleden werd ds. Van Dieren al geschorst en de nu genomen maatregel is daar dan ook een vervolg op. Ds. Van Dieren heeft ondermeer ernsti ge bezwaren tegen de toelating van de vrouw in het ambt en al een paar jaar weigerde hij, mede om die reden de doop en het avondmaal in Edes Hervormde Kerk te bedienen. Na zijn schorsing gaat ds. Van Dieren voor in diensten, die be legd worden door een Hervormde evange lisatie. Hierin, dus buiten het verband van de Hervormde Kerk, bediende hij de doop wel. Het voorgaan in diensten van de Her vormde evangelisatie heeft de commissie van opzicht niet getoloreerd, hetgeen reden werd hem uit zijn ambt te ontzet ten. De predikant kan tegen de beslissing van de commissie van opzicht nog in beroep gaan bij de Hervormde Synode. (Advertentie) rechts van haar staat, heeft de val van de regering-Moro met onverholen vreug de begroet. Dat de haat hier het ge zond verstand heeft overvleugeld, zal men wel spoedig ervaren wanneer onder de zweepslag van de inflatorische neergang haastwerk gemaakt zal moe ten worden met de nieuwe regering. De situatie in Italië is niet zo dat rechts nu weer eens een kans zou maken voor een regering van rechts en midden, een combinatie dus van christen-demo craten met liberalen, neofascisten en monarchisten Het alternatief is: of voortzetting van het experiment van de aperturra (de samenwerking van mid denlinks op een betere basis en met concreter afspraken als tot nu toe gol den) of het volksfront (een samengaan van alles wat links is met de commu nisten- de tweede partij van Italië) dreigt Toen de communisten en de afge scheiden linkse socialisten bij üe start van de regering-Moro, die een Her nieuwde aanloop van de eerste rege ring der apertura van Fanfani was, een zekere welwillende neutraliteit aan de dag legde, werd dit volledig ingegeven door de speculatie, dat een regering van middenlinks zich ge leidelijk zou ontwikkelen tot een rege ring, waarin tenslotte de communis ten een rol zouden kunnen spelen. Bij herhaling heelt de Italiaanse com munistische leider Togliatti zijn recal citrante volgelingen met dit toekomst perspectief tot kalmte aangespoord. Het heeft ook niet in bewijzen ontbroken, dat uiterst links systematisch erop aan stuurde. want vanaf het optreden van de regering-Moro is zij gedwarsboomd door stakingen en obstructie. De rechtse groepen voerden intussen een verbeten strijd tegen de regering, welke zij een Kerensky-regering noemden, een over gangsregering naar de revolutie. Het werkende volk van Italië koestert redelijke en rechtvaardige verlangens naar meer sociale zekerheid. De rege ring-Moro is niet op de laatste plaats uit principiële verantwoordelijkheidszin voor sociale rechtvaardigheid geboren en als de enige mogelijkheid om Italië voor een volksfront met communistische allure te redden. Terecht verweet Moro de rechtsen een onbegrip voor de feite lijke situatie, een spelen met vuur en zijn regering heeft dan ook met een respec tabele rij van concrete maatregelen voor een christelijke samenleving in Italië willen zorgen dan de schijnbare katho lieke maatschappij met zijn uiterlijkhe den Vandaar de plannen voor een effectie ve bestrijding der werkloosheid, de constante pogingen om de werknemers in de stijgende welvaart te doen delen, de bestrijding van de corruptie, de maat regelen tegen de woekertoestanden in de woningsector en de woningbouw, de landbouwhervormingen. Plannen genoeg, maar de voortdurende strijd tegen de oppositie van rechts en uiterst links maakten de regering-Moro machteloos. Ondertussen stegen de prijzen, juist cp het terrein der eerste levensbehoeften, de inflatie nam steeds dreigender vor men aan. Noodmaatregelen waren no dig om de inflatie het hoofd te bieden, maar het ontbrak aan bereidheid bij links en rechts om ze in te lossen. Zo werd de regering-Moro, ondanks de bovenmenselijke inspanningen van haar leider, langzaam vermalen. ,,nu is ze gestruikeld over een ondergeschikt punt. de aanpassing van regeringsbij- dragen van 'n aantal katholieke scholen van middelbaar en hoger onderwijs, waarin de regeringspartners de chris ten-democraten niet volgden. Het werd de druijpel die de emmer deed overijpen En nu? De keuze voor Italië is maar beperkt. Het gaat om een derde rege ring der apertura of om een volks front regering. Mochten de rechtse elementen menen, nog eens een regering zonder de gema tigde linkse partijen te vormen, dan zal zij en niet de regering-Moro blijken de Kerensky-regering van Italië te zijn. (Advertentie) Gemonteerd met Vredestein banden. (Advertentie) (Van onze Haagse redacteur) De bekende jaarlijkse tentoonstelling „Hiswa-Goed Kamp" te Amsterdam zal Muggen, motten, vliegen? OMYL !I f 3.65 - f 4.95 Organon product daar staat BAYER achter. mogelijk volgend jaar wegens de gro ter wordende omvang ervan in twee tentoonstellingen worden gesplitst Ge dacht wordt aan een tentoonstelling waarbij het zwaartepunt op de water sport komt te liggen en een andere met als zwaartepunt de caravans en de kampeerbenodigdheden. Dit heeft de voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Spi ank huizen, gezegd in een toelichting op zijn rede op de jaarvergadering van de toeristenbond in Den Haag De voorzitter besteedde in zijn jaar rede in het kort aandacht aan een groot aantal zaken. Zo hamerue hij o.a. weer op de noodzaak van vakan tiespreiding als voorwaarde waaron der men in Nederland nog aan eelite recreatie zal kunnen toekomen. Hij zei dat een S.E.R.-advies inzake va kantiespreiding spoedig te verwachten is. De ANWB-voorzitter zei voorts dat de ANWB bezig is met het internatio naliseren van zijn bekende toeristische routes. Daarbij wil men een ruim ge bruik maken van de grensstroken van onze buurlanden België en Duitsland. Niet voor publikatie geschikt waren de woorden, die deze huisvader uit Bonn mompelde op het moment dat deze foto gemaakt werd. Het was allemaal zo mooi: een zeer voorde lige aanbieding verse eieren, de koop van maar liefst drie kartons tegeiyk en de blijde tred, waarmee hij zich naar zijn auto repte om de oogst in de kofferruimte op te bergen. Daar gebeurde het de prijs van zfljn voordelige eitjes werd op slag met eenderde verhoogd. Wilhelm Bungert, de blonde, kaarsrechte Pruis heeft Wimbledon opnieuw ver baasd doen staan. Meer dan verbaasd evenwel was zijn tegenstander Rafael Osuna, die op het effectvolle op de draad toe versleten graskarpet van baan een in drie straight sets 64, 62, 63 voor de halve eindstrijden van woensdag werd uitgeschakeld. In die halve finales komt Bungert nu voor het derde achter eenvolgende jaar tegen Emerson. In 1963 werd de Australiër in de kwartfinales door de Duitser uitgescha keld, zodat de strijd van woensdag met extra veel belangstelling tegemoet wordt gezien. Emerson versloeg binnen 65 mi nuten zijn landgenoot Bob Hewitt met 61, 64, 64. Het was een eenzijdige strijd, waarin de Australische favoriet in volledige concentratie geen punt ca deau gaf. De andere halve eindstrijd zal gaan tussen titelhouder Mc Kinley (VS) en de Australiër Fred Stolle. Mc Kinley versloeg de Zuidafrikaan Abe Segal met 63, 63, 46, 64 en Stolle stuitte de opmars van de tweede Duitsers Chris tian Kuhnke met 63, 75, 6—3. De partij Mc KinleyStolle wordt een her haling van de eindstrijd van 1963. Tom Okker en Trudy Groenman vorm den tegen het Australische paar Moore- Toyne een sterk, goed sluitende combi natie, waarin Okker weer voortreffelijk speelde, met goede steun van Groningse partner, zowel aan het net als in het achterveld. Binnen dertig minuten had den Tom en Trudy met 64, 61 de der de ronde bereikt. Zij ontmoeten daarin het sterke Australische paar Crookenden en Ebbern. Later op de middag won Tom Okker na een uitstekende partij zijn tweede ronde in het troosttoernooi van de Engelsman Dixon met 119, 6—1. De volgende ronde zal hij het moeilijker hebben tegen de Amerikaanse daviscup- speler Dennis Ralston. De 39-jange kappersbediende A. J. K. uit Scheveningen. die heeft bekend in de vroege morgenuren van de 7e mei 1963 in ten rijwielstalling aan de Van Hoonaardstraat in Rotterdam de 53-jarige ongehuwde Johanna Th. Ludewigs dooi wurging om het leven te hebben gebracht na haar te hebben aangerand, is woens- dagmoigen door de rechtbank in Rotter dam conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot ontslag van rechts vervolging, plaatsing in een inrichting voor geesteszieken en ter beschikking stelling van de regering. Nadat de zaak tegen K. op 12 mei achter gesloten deuren was behandeld, bepaalde de rechtbank veertien dagen later dat het onderzoek niet volledig was "pweest. Zij vond het noodzakelijk prof. j. Kloek, geneeheer-directeur van de t chiatrischc observatiekliniek in Utrecht vaar K enige tijd werd geobserveeerd). Op de begraafplaats „Den en Rust"' in Bilthoven is maandag het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de bekende architect dr. G Th. Rietveld, die vorige week donderdag op 76-jarige leeftijd in Utrecht is overleden. De korte plechtig heid werd door honderden mensen bij gewoond, onder wie hoogleraren, studen ten. kunstenaars, vertegenwoordigers van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, directeuren van mu sea. leden van het gemeentebestuur van Utrecht on vertegenwoordigers van het humanistisch verbond, het bouwcentrum in Rotterdam en van architectenorgani saties. 1 nog als getuige-deskundige te horen. Op grond van de eerder uitgebrachte rap porten had de officier, mr. J. D. de Jong. tegen K. al ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een inrichting voor geestes zieken en ter beschikkingstelling van de regering gevorderd. Het verhoor van prof. Kloek, dat op 16 juni eveneens achter geloten deuren geschiedde, gaf het proces geen andere wending. Met de officier van justitie was prof. Kloek van mening, dat K. geduren de enige tijd in een beschermde omgeving zal moeten doorbrengen. Hij concludeerde dat K. de hem ten laste gelegde feiten op grond van z'n geestelijke gesteldheid niet kunnen worden aangerekend. Advertentie^ O 00 3> i CJI Enigszins uitvoeriger stond ir. Van der Linde van Sprankhuizen stil bij de proef van de rijkspolitie en de Utrecht se gemeentepolitie bij Oudenrijn met „praatpalen" zonder kabel. Hij juichte dit toe, omdat het hebben van zoveel mogelijk meldingsmogelijkheden langs de wegen van primair belang is. Hoe men zich de technische uitvoering denkt en de status van de coördinator is zijns inziens een zaak van de tweede orde. Toch voelt de ANWB zich over dit plan teleurgesteld, „omdat de ANWB meende te werken aan een gezamen lijk project: gezamenlijke stations voor politie en wegenwacht", „Nu blijkt in een betrekkelijk laat stadium onze part ner toch andere ambities te koesteren waardoor ons gemeenschappelijk uit gangspunt in tweeën dreigt te worden gesplitst", aldus de ANWB-voorzitter. Hij meende dat twee helften noch prak tisch noch economisch het geoogde doel kunnen vervangen. Sprekend over het rij-ondcrricht zei de ANWB-voorzitter niet te willen gelo ven dat hierin geen grondige sanering zou kunnen plaatsvinden. Een politieman in Philadelphia, Mis sissippi heeft verklaard dat twee blan ken die in hun verschijning precies le ken op twee van de drie vermiste mte- gratie-ijveraars, bij een stationca, aan de rand van een moeras zijn gezien twaalf uur na hun verdwijning. De agent, Gwin Cole, zei, dat één van hen, zeer veel leek op (Mickey) Schwer- ner. De andere was lichter van uiter lijk. De man die een en ander aan de politie had meegedeeld, had het maar over twee mannen gehad. Het tweetal was vorige week maandag om elf uur 's morgens gezien. Bij de plaats is maandag een controlepost in gericht. Alle auto's zullen worden aan gehouden en ondervraagd. De Amerikaanse Britt Sullivan die woensdag het ruime sop had verkof en om te pogen zwemmende de Atlantische oceaan over te steken heeft sinds zon dagavond niets meer van zich laten ho ren. Zij werd voor het laatst gezien in de buurt van „Fire Island". Als gewoonlijk zou de zwemster om 22.00 uur "s avonds in de volgboot plaats nemen maar om 23.00 uur was er nog geen teken van haar vernomen. De ka pitein van de volgboot besloot na 40 mi nuten zoeken de kustwacht te waarschu wen. De kustwacht heeft inmiddels sche pen en vliegtuigen gestuurd om het ge bied af te zoeken. De Amerikaanse wilde de Atlantische oceaan oversteken door overdag te zwemmen en 's nachts te rusten in de volgboot. Albert Kalondji, die zich destijds tot „keizer" van de Kongolese provincie Kasai had uitgeroepen en dezer dagen uit ballingschap in Leopoldstad is terug gekeerd, heeft op een persconferentie ge zegd. voor Kongo een regering te wen sen waarvan de thans eveneens weer in Kongo verblijvende oud-president van Katanga, Tsjombe, en de nog steeds gevangen zittende linkse leider Gizenga evenals hijzelf deel zouden uitmaken. Kalondji zei op uitdrukkelijke uitnodi ging van premier Adoela naar Kongo te zijn gekomen. Zijn eigen partij de „Panaco" (Nationale Kongolese Par tij), had zich aangesloten bij de partij van Adoela. de ..Radeco" (Kongolese Democratische Unie) maar niet onvoor waardelijk. Kalondji, die met Adoela en president Kasavoeboe heeft gesproken, zei het voor zeker te houden dat Gizenga vrij gelaten zou worden. Voor het moment achtte hij een samenkomst met Tsjom be nog niet wenselijk. VERWIJDERT SPOORLOOS EN PIJNLOOS In de buurt van Bordeaux is de be ruchte Franse bendeleider Bernard Ma deleine aangehouden. Zijn bende heeft het laatste jaar vijftien roofovervallen gepleegd met een buit van meer dan een miljoen francs. In zijn felicitatietoespraak over beide zenders ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard, heeft de oud-minis ter van Buitenlandse Zaken secre taris-generaal van de NAVO en voorzit ter van de Noordatlantische Raad mr. dr D. U. Stikker maandagavond gewe zen op de talrijke activiteiten van de prins: op het gebied van handel en in dustrie. op cultureel terrein, in de sport, maar vooral op zijn activiteit buiten de landsgrenzen. Hij herinnerde aan de goede invloed van de reizen van de prins op onze han del met Latijns-Amcrika en op het aan deel van prins Bernhard in de Europe- se en Atlantische samenwerking. In dit verband stond hij stil bij het voorzitter schap van de prins van de „Europese Stichting voor de Cultuur" en op zijn invloed en diplomatieke talent bij de zg. „Bilderberggroep", die bedoelt lei dinggevende Europeanen en Amerika nen in een rustige omgeving vrijelijk van gedachten te laten wisselen. De prins bereidt de bijeenkomsten voor en leidt de discussies. „Ik heb", aldus mr Stik ker, „de grootste bewondering voor de stimulerende en tactvolle manier waar op onze prins deze Bilderbergbesprekin- gen voorzit Hierdoor heeft zijn naam en die van ons land in de hoogste politieke en economische kringen in het buitenland een uitstekende klank ge kregen." Tenslotte wees mr. Stikker op de innige verstandhouding van de prins tot zijn gezin en zijn bewustheid van zijn taak als vader, die zijn dochter prinses Beatrix zo goed mogelijk wil voorbereiden voor het hoge en moeilijke ambt dat zij eens zal bekleden. President Soekarno van Indonesië zal vandaag beslissen of Indonesië in okto ber zal deelnemen aan dc Olympische Spelen, aldus heeft minister voor de sport Maladi vandaag meegedeeld. De minister zei dat „Indonesië gereed is voor de Olympische Spelen" als mocht worden besloten deel te nemen. Hij noemde het besluit van het Inter nationaal Olympisch Comité „een glo rieuze overwinning in de Indonesische strijd". De derde partij van de tweekamp Rcshevsky—Portisch is door dc zwart- speler gewonnen. Portisch heeft hierme de de stand op 2 1/2—1/2 in zyn voor deel gebracht, hetgeen betekent dat hij de match heeft gewonnen. Portisch zal in het kandidatentoernooi, dat in tweekampen zal worden ver speeld, uitkomen tegen de ex-wereld kampioen Mikhail Tal. De derde partij van deze tweekamp was een Siciliaan, waarin wit na be kend openingsspel enig voordeel ver wierf. In de loop van het middenspel kreeg zwart een sterk initiatief. Vooral gehanteerd op het thema goede loper tegen slechte loper. De Amerikaan capi tuleerde op de 37e set. Na deze partij is het interzonale toernooi, dat in mei be gon volledig ten einde. De Amerikaanse atletiekploeg voor de jaarlijkse wedstrijd tegen Rusland, die ditmaal op 24 en 25 juli in Los Angelos wordt gehouden, is na afloop van de Amerikaanse kampioenschappen als volgt samengesteld: 100 m: Hayes en Green; 200 m: Carr en Drayton; 400 m: Larrabee en Cas- sell; 800 m: Siebert en Mitchell; 1500 m: O'Hara en Burleson; 5000 m: Schuil en Lindgren; 10 km; Mcardle en Gut knecht; 110 m horden: Jones en Lind gren; 400 m horden: Hardin en Luck; 3000 m steeple: Fishback en Young: ver: Boston en May; hoog: Carruthers en Rambo; polshoog: Hansen en Tork; discus Ocrter en Sylvester; speer: Co- velli en Sikorski; kogel; Matsou en Long kogelslingeren: Conolly en Burke; hink- stap: Davis en Sharp. De estafettepoegen worden later sa mengesteld. Op 2 juli worden er op de sportvel den en in de sportzalen van de leger plaats Ossendrecht sportevenementen ge organiseerd door de le divisie der Kon. Marechaussee. De sportdag zal bestaan uit 80 meter sprint, hoogspringen, ko gelstoten, touwtrekken en volleybal. Aan deze nummers zal het personeel der Kon. Marechaussee van de briga des van Noord-Brabant en Zeeland deel nemen. Twee in Duitsland gestationeerde Ame rikaanse militairen, die zich vorige week al verdacht hadden opgehouden in een juwelierszaak in de Kalverstraat te Am sterdam, zijn nu gearresteerd toen zij vlak bij het politiebureau Raampoort aan een daar geparkeerde personenwagen morrelden. De in burgerkleding gestoken militai ren (21 en 19 jaar oud) bleken bij ver hoor sedert 21 juni te zijn gedeserteerd uit de Duitse legerplaats Schweinfurt Zij zijn overgedragen aan de marechaus see. Deze zal de Amerikanen op haar beurt weer overdragen aan de Ameri kaanse militaire politie te Soesterberg. die hen weer zo spoedig mogelijk op overgenomen transport naar Schweinfurt zal stellen Het organiserend comité van de ron de van Made gaat op zondag 19 juli de ronde weer houden. In samenwerking met het -emeentcbestuur en de stich ting Centrum Ouden van Dagen is de ze ronde voor 1964 georganiseerd door de wielerclub ..De Pedaalridders". Vele bekende figuren zullen weer aan de start verschijnen o.a. Bas Malipaard, Lambert v.d. Ven. Piet van Steenvoor den, Raf Gijzel (België) en vele ande ren. De start van de nieuwelingen is om 13 uur en de afstand is 60 km. De profs komen aan de start om 15 uur en ze zullen 135 km moeten afleggen. Het par koers is weer: Kerkstraat. Marktstraat, Adelstraat, Adellaan, Kloosterstraat Kerkstraat. Dc start en finish vinden plaats in de Marktstraat bij hotel Cen trum. Tonny van Ede, de oud-aanvoerder van Sparta, is op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. Sparta had de thans 3<i-jarige Rotterdammer wel een contract aangeboden, maar het kon hem niet een plaats in het eerste elftal ga randeren. Van Ede heeft zich daarom op de transferlijst laten plaatsen. Sparta heeft in ruil voor de voorhoe despelers Van Mullem en De Graaf, Kemper, de rechtshalf van de Schie- damse I woede divisieclub Hermet DVS 1

de Stem | 1964 | | pagina 11