HIN SPORT Jimmy Richards: zege Schelde-zwemrace m Onvergetelijk slot in driebandenstrijd Jim Redman: drie zeges en tweeduizend gulden in T.T. I Groningen: wereldrecord van de wisselslagploeg Heren atletiekploeg tweede in OPLADEN rpanta Biljartexplosies in Oostende Sensaties bij TT van Assen Hans van Hemert 3e te Vlissingen VZOS Yersekeviert feest d besteed mm i 'ooperatieve Centrale tscredietbank u.a. EP KAALHEID M HALT TOE i DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 22 JÜNI 1964 JL m- Zeer spannende wedstrijd Groot-Brittannië verliest (140-100) van Nederland En records René Pijnen le in Souburg ATLETIEK IN TERNEUZEN SCHAKEN La/os Portisch: goed genoteerd CVV kampioen Kini YVap-tmanS (i"der. beliel«"de leiding van de rekent nu af! RONDE VAN BRABANT VOOR 0UWERKERK Raymond Ceulemans kampioen JOEL ROBERT wint Britse G.P. Bijzondere strijd Makkelijk Cees van Dongen goed vooraan Stand WK. DAMMEN Tsjegolev leidt nog steeds 8 ddel. Samengesteld itaminen en Lldah rband met de liquidatie gevestigd te Breda t eenieder, die meent en vordering op deze te hebben, verzocht, vóór 15 juli a.s. in te van de bank: AN WILLEM FRISO- LAAN no. 3B De liquidateuren r het te laat is! e eerste verschijnselen van eid (haaruitval, roos) is uofdhuid nog aktief. I an afs I Aarts, Aert van Nesstr.10 I ;hel len kuur met de weten» Iselijke haarvoedingspre- met als prachtig succes; een gezonde haardos anta-preparaten (haar- ngsmiddelen, shampoo, rème, massage-olie en rillantine) verkrijgbaar in IREDA bij: Drog. Govers-Maas marktstraat 3 Backx loothplein Drog. Brocks gweg 42 Ginnekenweg 129 Smits-v, Tetrode Markt 9 de Leur gdijk 18 Drog Parf. Eist Markt 17 lasche Chem. Handel ;e Markt 52-54 f. Het Witte Kruis Hendrikstraat 91 De Baronie ieplein 197 Het Gouden Kruis Ihlman) irugstraat 1 AARLE-NASSAü ®r. M. Camp iwstraat 146 )ONGEN bij: F. A. van Pelt Ham 127 In 't Meuleke »zta-Nobelen) Jozefstraat 122 TTEN bij: g. J. C. v.d. Vleuten daseweg 4 GEERTRUIDENBERG J. Waalwyk 39 Wetering 24. KLUNDERT bij: Drog. van Drimmelen straat 32 ADE bij L. de Moor uwstraat 32 OOSTERHOUT bij: Biessen 16 A. v. Velden isenhoek 19 )SSENDRECHT bij: g. Musters idseind 100 'UTTE bij: g. de Clerck psstraat 206 tUCPHEN bij: g. v. Breughel dhuisstraat 24 STEENBERGEN bij: g. C. Plevier iwstraat 66 TERHEIJDEN bij: g. Mevr. rlo-Reynders fdstraat 13 tAAMSDONKSVEER bij C. J. v. Hulst-Stassar Kerkstraat 1 A. v. Hulst cplein 9 TETERINGEN bij: >g. Het Gouden Kruis II mail) Llebrordstraat 5 >g. J. C. A. de Kind lold v. Leuvenstr. la WAALWIJK bij: Mioch straat 327 -WILLEBRORD bij: v. Breughel straat 144a. ZEVENBERGEN bij; Jacquet ihaven 106 JNDERT bij: Luyckx ïstraat 62 (Van onze sportredactie) Tientallen scheepssirenes joegen hun hoge en lage geluiden over f een bijzonder rustige, vredige Schelde. Enkele duizenden men sen op Vlissingens' boulevard kletsten de handen van puur enthousiasme en bewondering op elkaar en een paar honderd jon getjes stortten zich onder het brul len van een „lang zal ie leven" naar een steeds groter wordende stip. Het was een ere-saluut aan de vierentwintigjarige Amster damse student Jimmy Richards, die de eenentwintigste Schelde- zwemrace over vijf kilometer had gewonnen en intussen op deinen de kinderruggen (met vijftig ben je dan toch heel wat mans) een zegetocht beleefde naar het bad huis. Onbedreigd, in schitterende stijl, was hij op de finish aange komen en onderging nu de hulde waar hij al twee jaar op gehoopt had. Voor de derde keer zaterdagmiddag koos Jim het ruime sop om een gooi te doen naar de Schelde-beker, die mét de organisatie, respect afdwingt door zijn omvang. Vlak voor de start, toen een ijverig bemanningslid van de „Frans Naerebout" twee touwtjes ging halen om Richards' bril achter de oren vast te knopen, fluisterde de bruine Amsterdam mer dat hij zo bijzonder graag wilde winnen. Eén keer derde, vorig jaar tweede, het kan haast niet anders of nu eerste" filosofeerde Jim, die enkele mi nuten later met negentien andere water ratten de onvolprezen Schelde inplonste. „Deze tocht wordt een makkie voor ze" wist Gerrit Spuy te vertellen. En hij kan het weten. Als gepensioneerd zee- loods maakt hij, en niemand anders, uit wanneer de deelnemers h«t water inmo- gen. Deze ervaren Gerrit Spuy die al jaren het evenement start, kreeg dan ook gelijk. Toen hij om drie minuten kwam het twintigtal terecht in een rus- voor half vier het sein tot de aanval gaf, tige Schelde, zonder veel golfslag en de ideale temperatuur van rond negen tien graden. De oostenwind had echter wel wat kwallen in actie gebracht, maar het legertje verpleegsters dat de tocht volgde, smeerde tevoren (voor wind, weer en kwallen) dikke lagen schapevet op de pezige lijven en ook dit gevaar was grotendeels bezworen. Amper lagen de deelnemers in het zilte nat te spartelen of Hans van He mert maakte direct zijn plannen dui delijk. De lange Bredanaar nam samen met Jaap Bood uit Haarlem kop en, zo meende de varende volgerskaravaan, Hans maakte opnieuw een beste kans, Peter Hatfield, een sterk zwemmende Engelsman en Jan van Scheijndel (Den Haag) volgden op enkele meters, doch het spel bleek bij lange niet gespeeld. Er was nog geen halve kilometer ge zwommen toen Jim Richards met en- Jim Richards (rechts) na zijn fraaie zege. Bij de zweminterland Nederland-Groot Brittannië, dit weekeinde in Groningen gdhouden, kwamen er een flink aantal nieuwe nationale records uit het water. Ja, zelfs een nieuw wereld-record, want de Nederlandse damesploeg op de 4 x 100 meter wisselslag estafette zorgde met de bijzonder in drukwekkende tijd van 4.39.1 voor een verbetering van het op naam van Oost-Duitsland staande record, dat werd gevestig'd bij de Europese kam pioenschappen in Leipzig (4.40.1). Prach tige prestaties, maar de vraag is of de lawine van records niet te vroeg komt met het oog op Tokio. De caoch van de Nederlandse zwemploeg is van mening dat dit niet het gevai is, doch men neemt ons hopelijk niet kwalijk dat wij daar anders over denken. Wy hebben zo het idee, dat de Nederlandse zwemploeg door deze topprestaties straks in Tokio over te weinig conditie zal beschikken. Terwijl de zon inmiddels achter de sa mengepakte wolkenvelden geheel schuil was gegaan, ontketenden de Nederlandse meisjes een vloedgolf van enthousiasme, bruisend als champagne. Het was een apotheose in een jacht naar puntenwinst, naar nog scherper tijden, nara nog stra lender records. De primus inter pares onder deze jagers werd de in een grote vorm verkerende Johan Bontekoe, die niet minder dan drie nationale records verbeterde (op de 400, 1500 en en passant de 800 meter) ên bovendien deel uitmaak te van de ploeg (met Sitters, Kroon en Langerhorst), die op de 4 x 200 meter vrije slag tot de beste tijd kwam (8.23.8), coit door een Nederlands viertal op dit nummer gezwommen. Bij de landenwedstrijd werden een drie tal Nederlandse records voor nationale ploegen gevestigd. Uiteraard behoorden daartoe het Europees record van Pauline van der Wildt, Erica Terpstra, Ineke Ti- gelaar en Winny van Weerdenburg op de 4 x 100 meter vrije slag met een tijd van 4.12.3 en het wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag. Het record werd ge vestigd door Ria van Velsen, Klenie Bi- molt. Ada Kok en Erica Terpstra. Voorts zorgde de herenploeg op de 4 x 200 meter vrije slag voor een nieuwe Nederlands record met de zwemmers Sitters 1.06.2, Kroon 2.06.2, Langerhorst 2.05.5 en Bonte koe 2.04.0. De totaaltijd was 8.23.9, het oude record stond sedert twee jaar gele den met 8.36.6 op naam van vrijwel de zelfde ploeg. Bij de Europese kampioen schappen in Leipzig zwom alleen Korte- weg in plaats van Langerhorst. Al op het eerste onderdeel van de wed strijd verbeterde de Hagenaar Dick Lan- genhorst een Nederlands record. Hij ein digde als tweede op de 200 meter vlinder slag achter de Brit Jenkins in de tijd van 2.17.6. Hij verbeterde hiermee beide op zijn aam staande Nederlandse records (50 en 25 meterbanen). De oude tijd was 2.18.5 en werd door Dick Langerhorst op 29 mei jl. in Blackpool bij de vorige ont moeting tussen Groot-Brittanni? en Ne derland gevestigd. Johan Bontekoe verbeterde in totaal drie Nederlandse record: de 400. de 800 en de 1500 meter vrije slag. Zondag won hij de 400 meter in de nieuwe recordtijd van 4.22.6. Het oude stond reeds op zijn naam en dateerde van de Europese kam pioenschappen van twee jaar geleden, toen Bontekoe Europees kampioen werd in 4.25.6. Voor een recordverbetering zorgde ook de kleine Groningse Klenie Bimolt, die de 200 meter schoolslag won in de nieuwe Nederlandse recordtijd (50 meterbaan) van 2.46.9. Het oude record stond op haar naam met 2.48.6 en werd 24 augustus van het vorig jaar gevestigd in Vichy. Tiet Nederlands record op de 25 meterbaan is met 2.45.7 sinds 1959 in handen van de Ëindhovense zwemster Ada de Haan. An derhalve maand geleden zou de 2.46.9 van Klenie Bimolt nog een wereldrecord zijn geweest De Russische Galina Prozumen- schikova bracht dat echter op 17 mei jl. in Berlijn omlaag tot 2.45.4. Op de 1500 meter vrije slag zorgde de Haarlemse student Johan Bontekoe voor een tweetal Nederlandse recordverbete ringen. Hij won de afstand in 17.47.1 en werd daarmee de eerste Nederlander, die deze afstand beneden de achttien minu ten zwom. Het oude record stond sinds 23 juli van het vorig jaar (San Remo) op zijn aam met 18.00.2. De 800 meter pas seerde de Europese kampioen op de 400 meter vrije slag in 9.17.2. Ook deze tijd betekende een nieuw Nederlands record. De Europese records op de 800 en 1500 meter vrije slag zijn in handen van de Westduitser Gerhard Hetz met resp. 9.08.0 en 17.31.7. Ook Jan Jiskoot hield zich van de re cordregen in Groningen niet afzijdig. Hij won de 400 meter wisselslag persoonlijk in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 5.04.9. Het oude record stond met 5.05.5 cok op zijn naam en dateerde van de Europese kampioenschappen in Liepzig, waar hij met deze tijd tweede werd. Ook de Bredase Surrae-zwemmer Hem- my Vriens deed het in deze zweminter land uitstekend. Hij had een ruim aandeel in de dubbele overwinning van de Ne derlandse heren op de 200 meter rugslag met Henry van Osch (2.19.9) en Jan Wee teling (2.21.9) en op de 400 meter wissel slag persoonlijk met een eerste plaats Jan Jiskoot in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 5.04.9 (vlinder 1.04.3 - rug 1.18.7 - school 1.31.5 - vrij 1.10.4) oude record 5.05.5 en in de tweede positie Arthur van O est in 5.09.6. Door een zeer sterke laatste 50 meter hield Hemmy Vriens de Britten Finnigan en Nicholson, die in de beginfase toon aangevend waren, van de overwinning af en maakte daarmee veel goed voor de kansloze VVieger Mensonides, die de grote vorm nog mist, mede het gevolg van een onwillige knie. kele forse slagen zijn nummer in de voorhoede liet zien en het zou zo blij ven ook. Die acties voorin hadden spoe dig ook slachtoffers gemaakt. Mariet van Gorp (Breda), Michiel de Pooter (Ter- neuzen), Leo de Kok (Bergen op Zoom) Margriet Kingmans (Middelburg), Bram Volwerk (Middelburg) ploeterden om bij te blijven, maar erg best lukte dat niet. Vooral Margriet Kingmans dreef nogal af. In de middenlinie vocht dan nog Marjorie Breuker (Breda), die deze po sitie keurig verdedigde. Hans van He mert, Peter Hatfield (dit tweetal was naast elkaar gaan zwemmen) en Jan van Scheijndel bleven de grootste bedreigers voor gebrilde Jim Richards, die achteraf bezien de meest gunstige koers had ge varen. Op „de vlakte" leek het stelletje aardig dicht naast elkaar te strijden, maar met de haven in zicht moesten vooral Van Hemert en Hartfield een té grote bocht maken om Richards werke lijk te bedreigen. Onbedreigd passeerde Jim de finishlijn en werd op ongeveer vijftig meter gevolgd door Jan van Scheijndel. Hans van Hemert, in uitste kende conditie, klopte Peter Hatfield in een adembenemende eindrush en daar achter druppelde het hele veld, zonder één uitvaller, binnen. De strijd was ge streden. 1 J. Richards (De Dolfijn, Amsterdam) 1.03.34; 2 J. van Scheijndel (SNA, Den Haag) 1.04.7; 3 H. van Hemert (Surae, Breda) 1.0449; 4 P. Hatfield (BLDSA, Middlesborough) 1.04.50; 5 R. Gruppe- laar (Njord, Haarlem) 1.05.10; 6 B. Wal ter (DJK, Amsterdam) 1.05.23; 7 J. Bood (DWR, Haarlem) 1.08.59; 8 B. Huizinga (HPC, Heemstede) 1.09.13; 9 E. Gray (BLDSA, St. Albans) 1.12.33; 10 M. Breu ker (Sureau, Breda) 1.15.11; 11 E. Re- mer (HPC, Heemstede) 1.15.20; 12 M. de Pooter (De Schelde, Terneuzen) 1.17.29; 13 M. van Gorp (Surae, Breda) 1.18.02; 14 B. Volwerk (Luctor et Emergo, Md- delburg 1.19.52; 15 A. Schagt (De Ijsbe ren, Antwerpen) 1.22.43; 16 E. Bellerby (BLDSA, Middlesborough) 1.22.43; 17 H. Rookhuiszen (Njord, Haarlem) 1.23.17; 18 L. de Kok (De Krabben, Bergen op Zoom) 1.23.54; 19 M. Kingmans (Luctor et Emergo, Middelburg) 1.28.10; 20 R. Brevoord (De Dolfijn, Amsterdam) 1.29.23. De damesprijs ging naar de En gelse Elly Gray en Michiel de Pooter werd beloond als „eerste Zeeuw". (Van onze sportverslaggever) Bené Pijnen heeft zaterdag zijn supre matie in het corps der nieuwelingen nog eens duidelijk onderstreept in Souburg, waar in het kader van de sportweek de traditionele wielerwedstrijden niet ont braken op het onvangrijke programma. Pijnen triomfator bij de nieuwelingen en Ad van Overveld bij de adspiranten, in beide categorieën dus bepaald geen verrassende overwinnaars. Bij de adspiranten ging de strijd eigen lijk alleen tussen Van Overveld en Lin- denberg. Zij bekampten elkaar de zege dan ook in de eindsprint. Bij de nieuwelingen duurde het gerui me tijd alvorens er wat leven in de brouwerij kwam. Vijftien man kromden tenslotte de rug voor de eindsprint waarin René Pijnen nogal moeite had met Rini Wagtmans maar deze toch met een halve lengte klopte. De uitslag luidt: Nieuwelingen: 1 R Pijnen (Woensdrecht) 60 km in 1 uur 29 min.; 2 R. Wagtmans (Zundert); 3 J. Roo sendaal (Steenbergen); 4 C. Rentmeester (Ovezande): 5 R. Koene (Achthuizen): 6 W. Huysmans (Achthuizen): 7 P. Legier- se (Den Bommel); 8 W. de Feber (Sluis kil); 9 P. Weterings (Hank); 10 P. v. d. Oever (Schevenignen). Adspiranten: 1 A. van Overveld (Zeg ge) 23 km in 39 min 41 sec.: 2 D. Linden- berg (Wolphaartsdijk); 3 op 20 sec J Stroosnijder (Kruiningen); 4 C. Koeken (Achtmaal); 5 B. Franse Cs Heerenhoek) 6 A. Spiessens (Westdorpe); 7 C. Frey- ters (Zegge) 8 Th. Schouwenaar (Krui ningen) 9 J. Kievit (Borssele); 10 G. de Bruyn (Sprundel). Op de sintelbaan van het sportcomplex te Terneuzen organiseerde de plaatse lijke atletiekvereniging „Scheldesport het tweede gedeelte van de Zeeuwse atletiekkampioenschappen. Vele beken de cracks kwamen aan de start en er werden uitstekende prestaties geleverd, d.w.z. nieuwe Zeeuwse records. R. de Bruine van het Vlissingse Zee- landsport vestigde een nieuw record ko gelstoten jongens met 9.60 m. Bij het hoogspringen bracht hij het tot 1.42 m. Ook A. de Rijke van het Vlissingse Ma rathon leverde een prestatie van formaat door op de 200 meter horden heren 26.6 sec. voor zich te laten afdrukken, een tijd welke ook genoteerd werd voor H. Verstraten uit Terneuzen. H. Ranschaert van Scheldesport verbeterde het Zeeuws record hinkstapspringen jongens A met 12.89 m. Bij het polsstokspringen won W. Roos van Dynamo (Middelburg). Hij kwam tot 2.85 m. Enkele belangrijke uitslagen: finale 200 meter horden: 1 A de Rijcke (Mar.) 26.6 sec.; 2 H. van Straten (S.S.) 26.6 sec.; 100 meter meisjes (finale): R. Sprenkels (S.S.) 13.3; R. den Hamer (S.S.) 14.4; 600 meter jongens: 1 A. Houterman (A.V. 56) 1.36.5; 2 H. Knibbeler (HAV) 1.38.1; 3 J. Hogerland (A.V. '56); 60 meter jon gens: 1 P. Crinse (S.S.) 8.3; 800 m jon gens: 1 J. Polfliet (A.V. '56) 2.02.2 min.; 1500 meter heren: 1. C. Mulder (Dyn.) 4.05.4 min.; 100 meter dames: 1 A. Roose (Z.S.) 12.5 sec.; 100 meter heren: 1. W. de Naessens (HAV) 11.1; 400 meter he ren: 1. J. Sinke (A.V. '56) 52.4; 800 me ter dames; 1. T. Timmerman (A.V. '56) 2.45.9 min.; verspringen heren: A. de Rijcke (Mar) 6.43 m.; polsstok heren: H. v. Straten (S.S.) 3.00 m; kogelstoten da mes: E. Goedhart (D.S.) 12.31 m; discus werpen dames: E. Goedhart 41.01 m; speerwerpen heren: P. Versluis (Dyn.) 50.69 m; hoogspringen dames: 1. W. Bak ker (Mar.) 1.45 m. De tweede party in de beslissingsmatch tussen Samuel Reshevsky (V.S.) en La jos Portisch (Jlong.) om een plaats in het kandidatentoernooi is in remise ge ëindigd. De stand is thans 1 1/2 - 1/2 in het voordeel van de Hongaar. CW heeft het kampioenschap van Ne derland by de amateurs behaald. In de uitwedstrijd tegen Chèvremont werd een gelijk spel veroverd en thuis won men. Er is nog geen beslissing genomen over eventuele stappen naar het betaald voet bal. De Nederlandse heren atletiekploeg heeft zondagmiddag toch nog een beetje het zoet van de overwinning geproeft. Niet dat het team zich zegevierend uit de landenwedstryden tegen België en Mittelrhein terugtrok, maar wel omdat onze landgenoten vanuit een hopeloos lij kende derde positie prachtig terugkwa men. Want op het moment dat Fons Veld huizen achter de Belg Leenaert de laat ste ronde inging van de tien kilometer hadden de Oranjebroeken zich naast Mit telrhein opgetrokken, zij het dat de Bel gen een niet meer in te lopen voorsprong hadden. De Nederlandse ploeg, die op enkele nummers teleurstelde, boekte in totaal zes zegepralen, waarbij driemaal op het discuswerpen, kogelstoten en de 200 me ter de dubbele winst werd behaald. Zonder twijfel hebben de ruim 2000 toe schouwers het meest genoten van 't lopen van rFans Luitjes. De Haagse student in de economie toonde vooral zijn kracht op de 200 meter, die hij won in de goede tijd van 21.3 seconde terwijl Rob Heems kerk met 21.4 zeker tevreden mag zijn. Overigens verloor Luitjes op de 100 me ter van de Duitse tienkamper Willy Hol- dorf. Beide kregen 10.5 toegewezen waar bij dient te worden aangetekend dat Frans Luitjes bijzonder slecht uit de blokken kwam. Rob Heemskerk werd in 10.6 derde. Cees Koch won het discus- werpen met een matige worp van 52.02 meter, zonder enige inspirerende tegen stand van betekenis en Eef Kamerbeek verraste met een magnifieke tweede plaats (op de discus) (47.21 meter). De Eindhovenaar had zich reeds eerder op de middag sterk geweerd op de 110 meter horden in 14.6.01 sec. achter Leo Marien. De gymnastiekvereniging V.Z.O.S. TVT Yerseke vierde haar zeventigjarig be- -IVAJ.AA ft LA1J.CHJ.O huidige directeur, de heer P. van Boven, kW9.ni lit jllVtilaranil.. J. (Van onze sportredactie) Twee dagen lang hebben meer dan honderd renners door Brabant gefietst voor de hoogste eer ln deze jaarlijkse ronde. De eerste etappe eindigde in een zege voor Mart van Ginneken, die de tweede dag stug verdedigde maar op het laatste moment in deze opzet mislukte. Dies Kosten kwam uitstekend voor de dag en ook Ko Tolhoek liet zich van de beste zyde zien. Hij lanceerde beide rit ten prima ontsnappingen, maar werd steeds teruggehaald. Na veel pech en tegenslag verdween hij tenslotte (eervol) uit de stryd. De uitslagen: Eerste etappe Etten-Vlij men, 185 km: 1 M. van Ginneken, Schijf, 4.35.41; 2 J. Tummers, Geulle; 3 W. Breeuwer, Utrecht; 4 P. Somers, België: 5 A. van Kemenade, Eindhoven: 6 D. Kosten, Ka- pelle; 7 F. Ouwerkerk, Rotterdam; 8 J. Drummen, Bemelen; 9 H. Pauwels, Bel gië, allen z.t. als Van Ginneken; 10 op 57 sec. W. de Jager, Den Haag; 11 J. Gis- bers. Eindhoven; 12 A. van Breugel, Zwijndrecht; 13 N. Kloosterman, Leiden: 14 N. Walraven, Den Bosch; 15 op 1.25 min. M. Hermans, België; 16 Fr. Lie- bregts, Vlijmen: 17 Fr. Lachterop, Am sterdam: 18 Gaby Minneboo, Heenvliet; 19 op 1.35 E. Dolman, Rotterdam: 20 P. de Haan, Rotterdam. Ploegenprijs voor de equipe Roks. Tweede etappe Vlijmen-Schijndel 185 km: 1 F. Ouwerkerk. Rotterdam, 4.23.2; 2 N. Kloosterman, Leiden; 3 P. Dorst. Rotterdam; 4 P. Somers. België; 5 M. Her mans, België: 6 J. Drummen, Bemelen; 7 W. Breeuwer, Utrecht; 8 W. van Smir- ren, Amsterdam; 9 G. Minneboo, Heen- vliet; 10 W. de Jager. Den Haag; II H. de Jong, St.-Willebrord; 12 J. Tummers, Geulle; 13 W. Heeren, St.-Willebrord; 14 A. van Kemenade, Eindhoven; 15 G. Ley- ten. Eindhoven; 16 J. Gisbers, Eindhoven: 17 W. Bravenboer. Rotterdam. 18 M. van Ginneken, 't Schijf: 19 G. Noord, Den Haag; 20 J. Fransen. Halfweg. Ploegen prijs voor equipe Schul. Eindklassement: I 1 F. Ouwerkerk, 2 P. Somers, 8 J. uit Drummen. 4 W. Breeuwer, 5 J. Tummers. Het bergklassement ziet er na de be klimmingen van de Lacets, de Septmon- cel en de col de la Foucille (beide derde categorie) als volgt uit: 1. Jimenez (Sp.) 16 punten; 2. Altig en Taccone (It.) beiden 9 punten; 4. G. Groussard (Fr.) 8 punten; 5. Derboven (Belg) en Adorni (It.) beiden 7 punten. (Van onze verslaggever) Rini Wagtmans heeft zondag in Hoofd plaat afgerekend met René Pijnen, die hem zaterdag (weer eens) te vlug af Reeds vanaf het startschot was het duidelijk, dat Wagtmans hoge ogen zou gooien naar de zegepalm. Zijn traditio nele eerste uitlooppoging werd met zo veel kracht ingezet, dat hij aanvankelijk alleen, maar later met steun van P. Legierse uit Den Bommel, een, voor sprong van een minuut opbouwde. Op het gevaarlijke zeer bochtige par cours, waar ook het verkeer over ge leid moest worden, zette de sluimerende hoofdmacht met ,René Pijnen en alle andere favorieten, de aanval te laat in. Het trio W. Huysmans, en R. Koenen uit Achthuizen en Pijnen maakte zich wel los van het spoedig gedunde peloton, maar echt gevaarlijk werd deze demar rage voor de vluchters, die een voor beeldig teamwork aan de dag legden niet. Met een voorsprong van enkele hon derden meters finishte Wagtmans in een tijd van 2 uur en 18 minuten, tweede werd Legierse. De verdere uitslag was: 3. B. Broere, Zevenbergen 4. R. Koene, Achthuize; 5. C. Rentmeester, Ovezande; 6. J de Vrieze, Souburg 7. R. Pijnen, Woensdrecht 8. V. Baecker Amster dam 9. C. Kroonen Dordrecht 10. R. Bareman, Oudenboscn. kwam de jubilerende vereniging de laat ste jaren tot e>en aantal opmerkelyke prestaties. V.Z.O.S., gevolgd door enkele verenigingen uit omliggende plaatsen, defileerde langs het gemeentehuis, waarvan hier een opname. 6 D. Kosten, 7 A. van Kemenade, 8 M. van Ginneken, 9 H. Pauwels, 10 N. Kloos terman, 11 W. de Jager, 12 J. Gisbers, 13 A. van Breugel, 14 N. Walraven, 15 M. Hermans, 16 Fr. Liebregts, 17 Fr. Lach terop, 18 W. Heeren, 19 A. Leyten, 20 B. de Vos. Eindrangschikking ploegen: 1 Equipe Roks, 2 Schul, 7 Gabriëls, 8 Nuyten. D, Britse grote prijs (motorcross) in de 250 cc-klasse die meetelt voor de competitie om de wereldtitel, is in Louth (Lincolnshire) gewonnen door de Belg Joel Robert met een C.Z. Tweede werd de Britse Greeves-rijder Dave Bickers en derde diens landgenoot Davies, even eens met Greeves. In de strijd om de wereldtitel in de 250 cc-klasse leidt Robert onbetwist met 50 punten. De Zweed Hallman is met 34 punten tweede en de derde plaats wordt ingenomen door de Rus Gngoriev. Hij heeft 19 punten. (Van onze sportredactie) Laat ik het maar eerlijk beken nen. De races hebben echt grote ri sico's gebracht. Het ging allemaal zo ontstellend hard en er moest voor iedere plaats geknokt wor den". Jim Redman, de Rhode- siër die zaterdag tijdens de zon overgoten Nederlandse TT op het circuit van Drente op een luchtbed in de Honda-pits lag uit te rusten nadat hij zijn derde overwinning op deze dag had behaald, maakte al de ritssluitingen van zijn motorpak los. De strijd was voor hem ge streden. lil drie races, de 125, 250 en 2 x 350 cc was hij voor iedereen onbereikbaar ge weest en dat leverde Redman een finan cieel voordeel van tweeduizend gulden op. Hy heeft daarvoor echter ruim 492 km in nog geen 2 uur en 50 minuten moe ten volbrengen. Een gemiddelde snelheid van ongeveer 139 km per uur. Jim Redman en de Honda-stal zijn de grote overwinnaars geworden in deze grote prys van Nederland, terwijl de man nen van Suzuki en Yamaha de klappen moesten incasseren. Vooral Suzuki was de grote verliezer. Over de TT-1964 zal nog lang worden nagepraat. Het is immers nog nooit voor gekomen dat de ruim 125.000 toeschouwers zoveel sti'ijd hebben gezien. Niet alleen felle duels tussen de rijders in de achter hoede, maar vooral strijd in de voorhoe de. Gevechten tussen fabrieksrijders van Honda, Suzuki en Yamaha. Het werd zo doende een onvergetelijke TT. Vooral in de 250 cc hebben Redman (Honda) en Read (Yamaha) voor iedere meter winst een heroïsche strijd moeten leveren. Van start tot finish en dat was zo'n 130 km lang hebben Redman en Read door lopend van positie gewisseld. Met snel heden van 163 km per uur kwamen de rijders vlak achter elkaar uit de gevaar lijke kniebocht, terwijl bij de Bedeldijk de snelheid nog werd opgevoerd tot 209 km per uur. Ondanks dit alles kwam er bijna geen licht tussen de motoren Op de rechte stukken bleek de tweetakt Yamaha wel iets sneller dan de vier- cilinder Honda van Redman, maar de Rhodesiër nam in iedere bocht weer iets van zijn achterstand terug of won terrein. Tot de laatste meters bleef het onzeker wie zou gaan winnen^ Het werd tenslotte Redman, die met eén banddikte voor sprong over de eindstreep schoot. Brak Redman in de 250 cc reeds alle records van Assen, op zijn 350 cc machine kwam hij tot een record-ronde van 143.709 km per uur. Ook in qfc 125 en 350 cc liet de Rhodesiër er geen twijfel over be staan wie de snelste machine had en een ongelooflijke dosis techniek. Voor het vierde Honda-succes zorgde de jonge Ier Ralph Bryans. Het gebeurde in de lichtste klasse van deze TT, de 50 cc. en ondanks het ongelooflijk knappe werk van Redman was men in de Japan se fabrieksstal nog het meest over deze zege verheugd. klasse werden nieuwe records gevestigd. Hailwood kwam eenmaal met een gemid delde snelheid van 144.759 km per uur rond. De zijspan-rijder Florian Camathias heeft in Assen geen gebruik kunnen ma ken van zijn grotere snelheid in zijn Gi- lera-combinatie. De Zwitser draaide zijn motor weer stuk. Toch was er een suc cesje voor hem weggelegd. De Engels man Seeley, die van start tot finish leidde won namelijk en dat gebeurde op de mo tor die Camathias aan hem had uitge leend: een Florian Camathias-Special. Zoals verwacht leverde de 500 cc een gemakkelijke overwinning op voor Mike Hailwood op zyn MV. Even zag het er naar uit dat Hailwood het nog moeilijk zou krijgen, toen de Argentijn Caldarelle het presteerde om na de eerste ronde in het kielzog van de Engelsman te blijven. Toen Caldarelle tenslotte in de achtste ronde een grote schakelfout maakte, sloeg zijn motor af en was het TT-feest voor hem afgelopen. Hailwood reed zonder enige tegenstand op de ere-krans af, ter wijl de Italiaan Venturi op Bianchi na een heel slechte start nog naar de tweede plaats wist op te rukken. Ook in deze. De Nederlander Cees van Dongen heeft in de TT van Assen velen versteld doen staan. In de 50 cc wist hij zijn Kreidler heel te hou den en eindigde als vijfde. Het werd een spectaculaire finish. De machine van Van Dongen en de topman van Kreidler Anscheidt stoven' met een snelheid van on geveer 50 km per uur op de finish af. Met een neuslengte liet van Dongen zijn topman, die eveneens geen kracht meer uit zijn motortje kon krijgen, voor gaan. Jan Hu berts moest op Derbi de strijd staken. In de 125 cc hod Van Dongen de beschikking over een fabrieks-MZ. Na het uitvallen van MZ-kopman Shepherd kreeg Van Dongen vol ledig de kans om de kleuren van MZ te verdedigen. Hij deed dit subliem en eindigde in deze zo sterk internationaal bezette klasse op een magnifieke achtste plaats. Na een fantastische barrage met de Argentijn Lopez heeft de 26-jarige Belg Raymond Ceulemans zijn wereldtitel drie banden geprolongeerd. Na acht partijen ongeslagen te zijn gebleven, moest de Belg. in de finale buigen voor zijn Zuid- Amerikaanse opponent, die daarna op Zijn beurt ln de barrage werd geklopt. Aan deze climax was een finale voor. afgegaan, die de volle zaal der ambassa deurs in het Casino in extase bracht. Door zijn overwinningen op Hanoun en De Ruyter op zaterdag had Lopez zich verzekerd van de kans, om via een bar rage alsnog de titel te grijpen, maar voor de finale bleef Ceulemans favoriet. Ten onrechte, want de Zuidamerikaan bleek bijzonder fel van zich af te bijten en na dat de Belg na de eerste twee beurten een stand van 7-0 had bereikt, nam de Argentijn het initiatief over. Vrij snel was hij de Belg gepasseerd en reeds na 18 beurten waren de rollen omgedraaid: 21-28. Daarna kreeg Ceulemans te kam pen met hetzelfde gevoel, dat Henny de Ruyter het gehele toernooi heeft gehad winningen heeft gekost. De Belg werd winningenh eeft gekost. De Belg werd bang en onzeker. Mede daardoor ver waarloosde hij de verdediging en hij zag zijn achterstand steeds groter worden. Lopez groeide naar een eerder in het toernooi nog niet bereikte vorm en klop te de Vlaming kansloos. De barrage werd een gevecht, dat zijns gelijke in de histo rie niet kent. Lopez had al getoond over een ijzeren mentaliteit te beschikken, maar nu was zijn weerstandsvermogen ijzingwekkend. Ceulemans. die ook nu zijn tegenstander niet onbevreesd tege moet trad, slaagde er niettemin in om een kleine voorsprong te bereiken, maar Lo pez bracht steeds weer de kracht op om naast de Belg te komen. Zo ontwikkelde de partij zich tot een duel, dat tot in de laatste fase geen porgnose toeliet, zelfs, toen Ceulemans in de 40ste beurt zeven caramboles was uitgelopen (41-48) perste, de Argentijn een serie van zeven uit zijn rijke arsenaal en nog steeds was alles mogelijk. Pas toen beide coryfeeën de 50 waren gepasseerd kon Ceulemans gebruik ma ken van een verdedigingsfout van zijn tegenstander en met een serie van 5 bracht hij de stand op 52-58. Nog geloof de hij zelfs niet aan de zege. want een zelfde voorsprong had Lopez al eerder ongedaan gemaakt. In de volgende beurt echter, nadat Lopez één carambole had gemaakt, maakte Ceulemans aan alle spanning een einde en werd onder juichende landgenoten bedolven. Henny de Ruyter verloor zijn laatste partij van Hanoun, maar hij was tenminste nu geen willoos slachtoffer. Door zijn verliezers moyenne van 1.195 voerde hij zijn alge meen gemiddelde nog op tot 0.840 en dat is voor een toernooi van negen partijen, waarbij bovendien het verdedigende spel meer dan ooit werd toegepast, alleszins redelijk. 1 Ceulemans 18 581 475 12 1222 2 Lopez 16 592 570 15 1.038 3 Hanoun 12 484 514 9 0.941 4 Steylaerts 12 515 609 14 0.845 5 Rico 12 462 625 7 0.739 6 De Ruyter 6 453 539 9 0.840 7 Rudolph 6 392 598 9 0.655 8 Legarda 4 421 604 8 0.698 9 Soegaard 2 411 616 7 0.667 10 Blanc 2 410 632 7 0.648 (Advertentie) Voor betere sportprestatie, lextrose tabl. Impc.teur ELMA Breda, Tel. 46650 De uitslagen van de partijen uit de elfde ronde van het wereldkampioen schap damnjen in Merona luiden Hisard (Fr.) Van Dijk (Ned.l 1—1; Sanirsad (Sur.) Cazemier (Zwits.) 11 Fanelli (It.) Deslauriers (Can.) 0—2 Reimann (Tsj.-Sl.) Saint Fort (Haiti) 02 Agliardi (Mon.) Lang- rass (Austr.) 0—2; Saletnik (It.) Bom (Ned.) 1—1 Baba Sy (Sen.) Tsjegolev (Rusl.) 1—1 Bajolle (Fr.) Verpoest (Belg.) 02. De stand luidt nu 1. Tsjegolev 12 20 pnt. 2. Koeperman 11 16 pnt. 3. Bom 12 16 pnt. 4. Baba Sy 11 15 pnt. 5. Hisard 12 15 pnt. 6. Deslauriers 11 14 pnt. 7. Van Dijk 11 13 pnt. 8. Saletnik 11 12 pnt. 9. Saint Fort 11 12 pnt. 10. Verpoest U 12 pnt. De uitslagen van de voetbalwedstrij den die gelden voor de sporttoto van deze week luiden: Chevremont C.VV. 1—1 Quick '20 W.V.V 1—1 Vlissingen Purmersteijn 40'; CV.V. Chevremont 4—2 W.V.V. Quick '2ó 3—1 Purmersteijn Vlissingen 1— 1D.W.S. Beeringen 50 Baerschot Enschede 2—2 N.A.C. F.C. Luik 01 Hertha Lausanné 33 Chaux de Fonds Eintracht 2—1 Grenchen Kaiserslautern 0—2 Saarbruecken Young Boys 22. Juist ingevuld zag het toto-formulier er als volgt uit: 3 3 1 1 j 3 1 3 2 3 1 2 3. Voor de toto waren de cijfers inleg: 237.333,— aantal deelnemers; 210.905- le prijs 46.992,— 2e prijs 31.328,—. Voor de goaltips waren de cijfers inleg 96 132,— deelnemers 108.789; le, 2e en 3e prijs 10.575,— juiste rijtje :4 10 6 9 7 5. Er waren zondagavond nog geen mel dingen.

de Stem | 1964 | | pagina 9