Vreugdesprong in de paleisvestibule RODEN IN LAOS IN OFFENSIEF Grotere spanning in Kongo na moord op Katangaanse leider Groots Tour-weekeinde voor de Nederlanders Onverwacht over voor vaders verjaardag f 10.000.- N in Duizenden bij paleishekken Johnson: V.S. bereid tot oorlog Doden op de weg en in het water ri A Polen juichen Kennedy toe Kroestjev nu in Noorwegen Tot 1980 voor wegenbouw 15 miljard nodig Fusie N.R.C.- Algemeen Handelsblad 12 RIJF DAGBLAD VOOR ZEELAND Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* "iextra speling voor de doe-het-zelver Kard. Alfrink herdacht paus Joannes XXIIJ Mgr. W illebrands in Rome tot bisschop gewijd gejuich Jongetje na het eten van tabletjes gestorven ANWB moedeloos Goirlenaar in brandende auto omgekomen Ruim aan prijzen IM: |aar- sito- jdens ran 9-16 u. ran 11-Ifi u. ran 10-16 u. an 10-16 u. zat. 9-12 u. zat. 9-12 u. zat. 9-12 u. en van 13.30-16 u. zat. gesloten 103- ar lat ze hem al gevangen „Wat zou dan zijn „Het vreselijkste wat ans zich kan denken.Het jde opperhoofd der Apa- luden zij dagenlang mar. hem steeds weer de ge* sid gevend, kraehlen op n. om alle martelingen door te maken." 104e JAARGANG Ne. 24624 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 29 JUNI 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN-. IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41telefoon 2893) IRENE OP SOESTDIJK Geheel onverwacht is gisteravond laat prinses Irene thuis gekomen om de verjaardag van haar vader mee te vieren, 's Middags ging zij, in gezelschap van een Spaans meisje dat haar secretaresse is, in Madrid aan boord van een toestel van de „Iberia", dat als bestemming Brussel had. Voor ieder was het toen wel duidelijk wat haar reisdoel was. Ruim vijf uur later sloot haar moeder haar in de paleis vestibule in de armen. Op 8 april was zij van Soestdijk vertrokken om naar Schiphol te gaan, en vandaar naar Parijs. Na maanden vol opwindende gebeurtenissen, culmi nerend in de bruiloft te Rome zonder ouders en zusters is thuis. Irene weer (Advertentie) HgftasH AMERIKA heeft Rusland duidelijk te verstaan gegeven dat er „een ernstige crisis" zal ontstaan als Russisch lucht doelgeschut op Cuba iets onderneemt te gen Amerikaanse verkenningsvliegtuigen. DE K.L.M. is gedwongen de vluchten op Frankrijk (Parijs en Nice) voorlopig op te schorten als gevolg van de staking van het Franse verkeersleidingspersoneel. Er is nog weinig kans op een oplossing van het geschil. DE TURKSE majoor Gurcan, die een der leiders van de mislukte staatsgreep van mei 1963 was, is door ophanging terecht gesteld. EEN VROEGERE student in de medicij nen, die het had gepresteerd als assistent chirurg op te treden in een Leids zieken huis, zonder ook maar één geldig papier te bezitten, is gearresteerd juist voordat hij zich naar Amerika zou inschepen. HET VATIC A AN heeft een Spaanse bis schop gelast een herderlijke brief in te trekken waarin deze had verzocht dage lijks een Onze Vader te bidden, opdat de regering van Spanje niet voort zou gaan met het verlenen van rechten aan protes tanten. MGR P. MOORS, bisschop van Roer mond, is gisteren nadat hij plotseling on wel was geworden naar het ziekenhuis van Sittard gebracht. Zijn toestand is niet verontrustend. PREMIER SJASTRI van India, nog maar pas in functie, is overwerkt en moet een tijdje kalm aan doen. MR. F. J. HOUBEN. oud-commissaris van de koningin in Limburg, is gisteren be noemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. BIJ WENEN is gisteren in een plechtige dienst de moord van Serajevo op aarts hertog Franz Ferdinand en zijn vrouw a *n Serajevo (Zuid-Slavië) wer den de nationalisten, onder wie de moor denaar Princip. geëerd. ..Als we gewe ten hadden dat er een wereldoorlog uit \vas voortgekomen, dan hadden we hel nooit gedaan", zei een der drie nog over levende samenzweerders. VIJF GEMASKERDE mannen, bewapend roet hakmessen en voorhamers, hebben zaterdagmiddag m het hart van Londen voor een waarde van 50.000 pond aan ju welen geroofd. Reeds kort nadat bekend was dat prin ses Irene in Brussel was aangekomen, deelde de Rijksvoorlichtingsdienst mee dat zij inderdaad op weg naar Nederland was en dat zij om kwart voor negen op Schiphol zou aankomen. Op Soestdijk zelf kwam men ook pas op de hoogte van de komst van Irene De prinses bij aankomst op Schiphol door het radionieuwsbericht over haar reis naar Brussel. Korte tijd later kon Een grootscheeps offensief van de com munistische Pathet Lao in Laos, dat de belangrijke verbinding tussen de hoofd stad Vientiane en de koninklijke residen. tie Loeang Prabang ernstig bedreigt, heeft de situatie in Zuidoost-Azie naar een nieuw dramatisch hoogtepunt ge voerd. President Johnson van de V.S. heeft gisteren in een toespraak gezegd dat zijn land al het mogelijke zal doen om de vrede te handhaven, maar dat Amerika bereid moet blijven een oorlog te riske ren. Hij doelde, zonder dat met zoveel woorden te zeggen, kennelijk op Zuid- oost-Azië. Na zijn toespraak is hij onmid dellijk naar Washington gegaan om daar de intussen uit Zuid-Vietnam terugge keerde Cabot Lodge te ontmoeten en met hem de kritieke situatie te bespreken. Het offensief van de Pathet Lao zet de verdedigers, de neutralistische en rechtse troepen, voor ernstige moeilijkhe den. Van drie kanten rukken de commu nisten op naar het laatste belangrijke steunpunt dat nog in handen van de niet- roden is. Er zijn hevige gevechten gaan de. Het schijnt dat de neutralistische troepen geen gelukkige hand hebben bij de verdediging. Prins Soevanna Phoema bleef, na het intreden van het rode offensief, bij zijn verklaring bereid te zijn tot een confe rentie van de drie Laotiaanse groeperin gen, maar hij eiste dat de communisten de stellingen van 16 mei zouden betrek ken. Soevannavong heeft een conferentie Droog Weersverwachting van het K.N.M.I geldig tot vanavond: Plaatselijk opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag: zon onder 21.01 uur. Maan onder 17.40 uur. Morgem: zon op 4.29 uur. Maan op 2.28 uur. Ter gelegenheid van de verjaardag van de kroning van Paus Paulus VI heeft kardinaal Alfrink gisteren tijdens een door internuntius mgr. Beltrami in Den Haag opgedragen pontificale H Mis een opmerkelijke preek gehouden waar in hij herinnerde aan de dood van Paus Joannes XXIII. „Hij werd vaak verkeerd begrepen door degenen die in zijn openheid voor al wat goed was, een gevaar voor de Kerk zagen", aldus kardinaal Alfrink, ,,en evenzeer verkeerd begrepen door anderen die van zijn openheid misbruik maakten als voorwendsel om grenzen te verdoezelen die grenzen moeten blijven". Over zijn opvolger Paus Paulus VI zei de kardinaal dat er geen twijfel over is dat hij de lijnen van Paus Joannes door trekt. maar „op zijn manier, misschien minder spontaan, maar meer precies en gericht, als canonist, zoals een architect preciezer tekeningen maakt dan een schilder". in Loeang Prabang van de hand gewe. zen. De neutralistische leider heeft daar op voorgesteld in een neutraal land bijeen te komen. Maar Soevannavong, de leider van de Pathet Lao, wil in de roemruchte Vlakte der Kruiken (vrijwel geheel on der rode controle), praten. Ook daarin wil de neuti-alistische leider (zijn half broer) hem wel tegemoetkomen, doch hij eist terugtrekking van de rode troe pen. Ook in het aangrenzende Zuid-Vietnam, dat geplaagd wordt door hevige commu nistische guerrilla-activiteit, zijn de laat ste dagen weer gevechten aan de gang. Aan beide zijden vallen vele doden. De strijd gaat om de belangrijke Mekong- delta. Zoals men weet zijn de Amerikanen druk bezig versterkingen te zenden naar Thailand, het nabuurland, waar de V.S. nog volledig vaste grond onder de voeten hebben. Paus Paulus VI heeft gisteren mgr. dr. J. Willebrands en vier andere priesters in de St.-Pieter tot bisschop gewijd. De plechtigheid vond plaats in de absis van de basiliek in tegenwoordig heid van zeer veel belangstellenden, onder wie ook een groot aantal Neder landers, die ofwel in Rome wonen ofwel uit het vaderland naar Rome gekomen waren. Tot deze laatste groep behoorde een twintigtal familieleden van de nieu we bisschop onder wie zijn 80-jarige vader. Verder was namens het Neder landse episcopaat aanwezig mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen. het liof bevestigen dat de prinses op weg naar huis was om de verjaardag van prins Bernhard mee te vieren. Opmerkelijk was dat in Madrid met geen woord is gerept over het reisdoel van de prinses. Iemand uit de omgeving van de familie Bourbon-Parma zei na haar vertrek, dat het „niet waarschijn lijk" was dat de prinses naar haar ouders zou gaan. hoewel hij de mogelijkheid niet geheel uitsloot. Geen enkele verslaggever in de Spaanse hoofdstad is erin geslaagd navraag te doen. Noch de echtgenoot van de prinses, Don Carlos, noch iemand uit zijn kring, was bereikbaar. Het enige dat tenslotte werd meegedeeld was dat Don Carlos zelf in Madrid zou blijven. Het nieuws van de overkomst van Irene, hoe summier en op hoe korte termijn ook, was gisteravond voldoende om enkele honderden mensen naar de luchthaven te brengen. Op de balustrades juichten zij de prinses hartelijk toe, toen zij uit het vliegtuig stapte. Zij reisde on der de schuilnaam Elisabeth Muller. Een half uur tevoren was prinses Mar griet met een bof auto op Schiphol aan gekomen. Direct na aankomst' van Irene (in lichtgroen gekleed en een vrolijk ge kleurde doek om het hoofd) ging ze naar de VIP.kamer, waar haar zuster haar wachtte. Irene zag er naar uit dat ze pas een prachtige vakantie in het zuiden achter de rug heeft. Ze was gebruind, maar ze leek wel enigszins nerveus. Ze werd ver gezela door Carmen Soler. Na de verwelkoming in de VIP-kamer stapten de beide prinsessen in de hof- auto, die in snelle vaart en geheel zon der escorte naar Soestdijk reed. De rijks recherche was over de komst van de prinses niet ingelicht. Bij de uitgang van Schiphol stonden ook verscheidene men sen die wuifden en bloemen op de auto legden. De prinses dankte met een vrien delijke glimlach. Reeds tegen tien uur kwam de wagen op Soestdijk aan. Irene en haar zuster stapten snel uit en liepen de trappen naar het rechter zijbordes op. Koningin Juliana had haar dochter achter het raam staan opwachten. Vanuit de verte was nog zichtbaar hoe Irene in de vestibule een sprong van blijdschap maakte en zich liet omhelzen door haar moeder. Toen de wagen de paleistuin indraaide stonden er enkele duizenden mensen bij de hekken. Velen van hen waren om acht uur al, direct na het radionieuwsbericht, naar het paleis gegaan en de drukte trok de aandacht van vele automobilis ten die stopten en zich bij de wachtenden voegden. Zo ontstond er nog een hele drukte, hoe onverwacht de prinses ook gekomen was Er werd gejuicht toen de prinses aankwam en ook nog daarna bleven de mensen hun enthousiasme over de thuis komst van Irene door gejuich demon streren. De politie van Baarn was inderhaast opgetrommeld om de marechaussee (op halve sterkte) bij te staan. Twee kinderen zijn in het afgelopen weekeinde hef slachtoffer geworden van het verkeer. De 6-jarige P. Gies- bers uit Montfort (Limb.), die bij zijn moeder achter op de fiets zat, werd op slag gedood toen een auto de fiets aanreed. De 8-jarige M. P. Langendam uit Nijmegen stapte uit de auto van zijn vader toen deze even stopte om de weg te vragen. De jongen stak over, werd aangereden en was op slag dood. De 20-jarige R. de Wit uit Nieuwe Nie- dorp, die gisteren met zijn vriend per brommer van de TT-races terugkwam, viel zo ongelukkig toen de sturen dei- beide brommers in elkaar kwamen, dat hij even later overleed. Ook het water heeft slachtoffers geëist. De 28-jarige A. Spooren uit Hapert (vader van een kind) verdronk bij het zwemmen in een diepe zandgroeve. De 27-jarige mevrouw W. Salomons- Kuper uit Zwartemeer, dis niet kon zwemmen en met een luchtband om het water was ingegaan, verdronk terwijl haar man wat verderop aan het zeilen was. In de IJsel te Deventer is het vierjarige meisje Irmy la Atmodimedjo in het water gevallen en verdronken. Hoewel direct gedregd werd, waren de levens geesten van het kind reeds geweken toen het werd gevonden. DE BEATLES hebben voor het eerst een minder prettige bejegening moeten on dervinden: in Christchurch in Nieuw- Zeeland kregen ze een partij rotte eieren naar het hoofd gesmeten toen ze op het balkon van hun hotel verschenen om toe juicht te worden. Beleefde Nederland ooit een groter Tourweekeinde? Neen. Zater dag zegevierde Henk Nijdam in de zesde etappe, maar dat was niet alles. Jo de Haan finishte als tweede en daarmee was het nog niet op, want Jan Janssen arriveerde als derde en nam weer optie op de groene trui, die hij zondag kreeg, want toen zegevierde hij in Thonon-les- Bains. Het was een heel groot weekeinde. Een Holland Festival in Frankrijk. (Verslagen en foto's op de Tourpagina). Foto: Drie lachende gezichten. V.l.n.r. Jo de Haan, Henk Nijdam en Kees Pellenaars. De 4-jarige jongen C. van Rijn uit Haarlem is overleden, nadat het kind een groot aantal zenuwtabletten had op gegeten die het in de woonkamer had gevonden. De jongen had ook uit een fles met vloeibare boenwas gedronken. Na de moord op Sendwe, de president van Noord-Katanga en leider van de Baloeba, heerst in Kongo een nog groter verwarring. Deze moordaanslag, die naar men vreest tot grote moeilijkheden met de omvangrijke en vechtlustige Baloeba kan leiden, twee bomaanslagen die in Leopoldstad werden gepleegd, de on zekerheid over de 'rol die Tsjombe wel licht weer in de Kongolese politiek zal gaan spelen, de onoverbrugbare tegen stellingen tussen talrijke leiders èn ten slotte het definitieve vertrek van de De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, die met zijn echtge note en kinderen een particulier bezoek aan Polen brengt heeft gisteren in Warschau een geestdriftige ontvangst van de bevolking gekregen. Nadat hij een H Mis in de kathedraal van St.- Jan had bijgewoond werd hij op een plein door duizenden mensen toege juicht. Zij riepen vele malen de tradi tionele Poolse wens „Moge hij honderd jaar leven". De minister ging op het dak van zijn auto staan en hield een korte toespraak waarin hij de moed der Polen prees. In de menigte stak onge veer een op drie de hand omhoog toen hij vroeg wie er familieleden in de V.S. had. De mensen overstelpten hem met bloemen, brieven en souvenirs. Bij een bezoek aan de universiteit van Warschau sprak Kennedy, opnieuw op het dak van zijn auto staande, een menigte van duizend juichende mensen toe. Hij deelde mee dat hij een bezoek zou brengen aan de bedevaartplaats Czestochowa, gelegen in de zone die voor Amerikaanse diplomaten is verbonden. Naar verwachting zal hij daar de Poolse primaat, kardinaal Wyszysnki ontmoeten. Foto: Enthousiaste Polen in War schau bieden Robert Kennedy bloemen aan. troepen der Verenigde Naties, brengen het land in een situatie die voor het ergste doet vrezen. De moord op Sendwe moet worden toegeschreven aan de rebellen van Soemialot die vorige week Albertstad hadden veroverd. Hij was speciaal com missaris voor Katanga, namens de rege ring in Leopoldstad, omdat hij de man was die de Baloeba geheel in de hand had. Met hem werden drie leden van zijn kabinet gedood. De regeringszetel van Katanga is onder druk van de omstandigheden overgeplaatst naar Kamina, een vroe gere Belgische militaire basis. Kalonji. die destijds van zich deed spreken door Zuid-Kasai van Kongo af te scheiden en zichzelf tot koning uit te 2-oepen, en die zich nu met Adoela heeft verzoend, heeft gezegd dat Kongo ,,een sterke leider" nodig heeft. Of hij op Tsjombe doelde, is niet bekend. Tsjombe bevindt zich ook in Leopold stad, in het gastenhuis van Adoela. In Elisabethstad gaan geruchten dat Tsjombe op 1 juli daar zal aankomen. Kalonji was een van de gasten op een bruiloft van een Baloeba-stamhoofd, welke in Leopoldstad werd gevierd en waar een bom tussen de menigte is ge worpen. Er vielen geen doden, wel vele gewonden. Ook een rij wachtenden voor een stemlokaal werd op een bom ge- tracteerd. Dertig mensen liepen ver wondingen op. Kroestjev komt vanmorgen omstreeks half negen in Oslo aan, voor een bezoek aan Noorwegen. Dit is het derde en laatste land dat hij op zijn Scandina vische trip bezoekt. Noch de Zweden, noch de Russen zelf zijn erg enthousiast over Kroestjevs bezoek aan Zweden. De Sovjetpers lan ceert stekeligheden aan het adres van de Zweden, die ze niet neutraal genoeg vinden en de Zweden kunnen het moei lijk verkroppen dat er over de ver dwenen Zweedse diplomaat Wallenbeig niets bekend is geworden. Men had ge hoopt op opheldering van Kroestjevs kant. Tot 1980 zal vijftien miljard gulden voor wegenbouw nodig zyn, rekende de directeur A. G. M. Boost van de ANWB de jaarvergadering voor. Helaas, zei hij verder, zal het nationale budget op voet van hedendaagse kosten de eex-ste 15 jaar slechts 9,3 miljard gulden voor de wegenbouw beschikbaar stellen. Er zal dan ook geen sprake van zijn, dat de verkeersontwikkeling zal kunnen worden bijgehouden. In 1980 zaï het verkeer viermaal zo dicht zijn als het tegenwoordige. De ANWB vraagt zich wat moedeloos en met grote zorg af welke nieuwe argumenten nu nog kunnen worden aan gevoerd om de volksvertegenwoordiging tc overtuigen, dat ten aanzien van de verkeersveiligheid het roer radicaal moet worden omgegooid Op de rijksweg Tilburg Breda ter hoogte van de spoorwegovergang in de lijn Tilburg Baarle-Nassau in Tilburg is zaterdag vroeg een personenauto met grote snelheid tegen twee bomen links van de weg gereden. Onmiddellijk na de botsing vloog de wagen in brand en explodeerde de benzinetank. De auto, die reeds volledig in elkaar was gescho ven na de botsing, brandde totaal uit. Uit de wagen konden met veel moeite de verkoolde stoffelijke resten van de bestuurder, de enige inzittende worden gehaald. Het slachtoffer was de 20- jarige Tim Goijarts uit Goirle. (Advertenties) Het Algemeen Handelsblad en de Nieuwe Rotterdamse Courant hebben overeenstemming bereikt omtrent een fusie tussen beide vennootschappen. In het kader van de nauwe samenwerking die daaruit zal voortvloeien, is uitdruk kelijk als uitgangspunt gekomen dat de beide dagbladen ieder hun eigen zelf standigheid en karakter bewaren Een nadere publikatie, o a. over de ruilverhouding der aandelen is tegen augustus te verwachten. IN 1)E GROTE TOUR DE FRANCE PRUSVRAAG 1964 van onze adverteerders o.a.: Exclusief bankstel Rad io-grammofooncombinatit Bromfietsen Bontmantel Oliehaard Elektr. naaimachine 300 pouches shag Schrijfmachine Fiets Heren- en dameskleding Binnenvering matras Luxe salon bergmeubel Portable radio Dag-excursies. DOE IVIEE EN WIN EEN PRIJS

de Stem | 1964 | | pagina 1