Luikse Staak Terneuzen wint brandweer wedstrijden o.-Z.-Vlaanderen UILEN, rovers van nachtelijk duister het Commentaar van Wartburg-efgenaars 59 Terug van vakantie DUITS TABAKSMUSEUM: ELDORADO VOOR ROKERS „D'Oran jebloem" Sluis vierde het eeuwfeest Spelcursus W KA-NAT U in Sluiskil afgesloten DË BINCKHORST VIJFVOUD] STRIJDEN! Prima organisatie in Vogelwaarde K.V.P.: REM-wet wel uitstel, geen afstel Fa. R. PIETERS en L. A. SEGERS, Markt 3 - Philippine Mr. F.M.J. Pc directeur vai Nieuwe Limb Avonturen van Suske en Wi«ske Koel Grootste sigaar ter wereld Boerenjongen Drijvende fabriek voor temmen van wilde gasbron Sobere J van herdenking H v. Dale Rassenspanning in V£ Bijgeloof kostte onder hen vele slachtoffers In september begint nieuwe serie avonden tel. 01159-348 DE NERVEUZE NERVIëRS ....op het ogenblik reeds bijna 150.000 km (in 2V2 jaar) gedraaid, niet ontzien en dag en nacht buiten.... Nodig is het nog niet, maar indien ik ga vernieuwen, zal het wel weer een Wartburg worden, temeer daar de nieuwe nog iets sneller is. Reparaties heb ik prac- tisch niet gehad. Hij kost me alleen olie en benzine anders niets. (arts, visiterijden). De 4 deuren zijn buiten gewoon gemakkelijk, de zitplaatsen zijn heerlijk en ruim. In de prijsklasse van de Wartburg is er n.m.m. geen auto, die qua rij- eigenschappen, betrouw baarheid en schoonheid van lijn en comfort met de Wartburg kan wed ijveren. rijdt reusachtig, accelereert zeer snel, ligt als aan de weg ge plakt, zijn remmen zijn goed, vering goed, (dit is mijn 2e Wartburg). Nog verder verlaagd, nu reeds vanaf Ten opzichte van de andere bij ons in gebruik zijnde automobielen is het onder houd van de Wartburg uit zonderlijk laag te noemen. compleet met o.a. verwarming Sedan de luxe f 5250.- Combi standard f 5995.- Combi de luxe f 6350.- Camping Car f 6775.- r Garantie 20.000 km of 1 jaar. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 29 JUNI 1964 T04e JAARGANG Uitgave N.V. Uitg. M DirecteurDrs. W. A. HoofdredacteurJ. J. Redactieraad J. AA. A. C. J. v. Hootegem, mr. Mes, mr. H. M. L. de Re Vercauteren, L. J- v. 't Bureau Breda Reig tel. 22341 (5 lijnen). Pos Bureau voor de Zeeuw FLII VO Tot directeur van ons zi Nieuwe Limburger", te Ma noemd mr. F. M. J. Pon De heer Pompen studeer gen. Van 1954 tot 1957 wai assistent bij „Dagblad De 1957 tot heden tvas hij V( het dagblad „Het Binnenl Haag, de laatste jaren in d adjunct-directeur. De, heer de heer mr. P. R. C Op c aan wie op 'zijn verzoek mc 1 september a.s. eervol ont is, wegens het aanvaard functie bij de Staatsmijnen De Verenigde Staten, GrcJ Canada, Thailand en Zuid ben gisteren gezamenlijk ve dellijk een einde te maken in Laos. De oproep werd gedaan gen in Vientiane tussen de de diplomatieke missies var en India over de ontwikkeli Groot-Brittannie en de wordt als mede-voorzitters neefse conferentie van 1962 op alle partijen een dringe doen om het vuren onmidde en om de Pathet Lao te v< strijdkrachten terug te tre stellingen die zij op 1 febri zetten. Ook worden Groot.Brittc Sovjet-Unie uitgenodigd erop gen dat alle Noordvietnamese ten zich van Laotiaans ge trekken en zich onthouden gebruik van Laotiaans geb: oogmerk zich te mengen in landse aangelegenheden vai bliek Vietnam. India, dat wel aan het ovei tiane heeft deelgenomen, hec ter niet achter het gezamei gesteld omdat het de besprek bassadeurs als officieus besi niet als in de plaats getred» vatting van de conferentie i landen zoals het zelf voorsta De vijf ondertekenaars vai verklaren dat, anders dan der Pathet Lao is gemeld, c tische troepen van generaal weerstand blijven bieden aar len ten zuiden en ten wes Vlakte der Kruiken. Die aam de oproep, werden duidelijk met Noord Vietnamese hulp, strijd met de overeenkomst 1 en gebleken was dat No< grondgebied van Laos gebri de republiek Vietnam tussen men. Noord-Vietnam had z geleverd als logistieke steun. Aangedrongen wordt op e bijeenkomst van de leiders tiaanse politieke partijen. Prins Norodom Sihanoek, van Cambodja, heeft gedre rechtstreeks met de commun derhandelen, indien de we: gendheden weigeren steun t< het beleggen van een interns 98. Het valt wel mee in de gevangenis. Een grapjas heeft van de nood een deugd gemaakt, waardoor al le gevangenen na hem er ook plezier van hebben. De Romeinse hoofdman begrijpt niet wat er te lachen is. Als goed hoofdman heeft hij dan ook nooit in een cel ge zeten. De man moet maar gauw ook eens in een val lo pen. S mém mor iH HET rORT OPOE- sioiEHEH Corpus HONDiKOEmDHEER, hopiï hett spreken. EEN UTRECHTS P.S.P.-raa zich bij de Kroon beklaagd o dat de burgemeester hem ir vergadering het woord ontn toen hij uitvoerig bezig was nen dat de wethouder voor c onbekwaam zou zijn. SCRANTON, de in aller ijl g tegenkandidaat van Barry G< aan een verkiezingstournee be wil driehonderd kiesmanne Goldwater dreigen te stemmei winnen. SARAH CHURCHILL, de doc Winston, heeft weer van zich ken: ze heeft een proces wc bare dronkenschap, nadat ze dense luchthaven was gearre: werd de toegang tot een vl: Milaan ontzegd. DE AMERIKAANSE kapite die naar Oost-Duitsland des die teruggestuurd werd weg drag, staat thans in Frank Hoewel hij ook aan verraad zal hij alleen wegens desertie volgd. Weersverwachting van het geldig tot vanavond: Vanuit het noordwesten t< de bewolking met later p wat regen. Matige tot vr tige wind tussen west en l Koel weer. Vandaag: zon onder 2( Maan onder 19.04 uur. Morgen: zon op 4.30 uur. 3.10 uur. (Van onze correspondent) Elf gemeentelijke brandweerkorpsen en vier bedrijfsbrandweren hebben eikaars kracht gemeten in de brandweerwed- strijd voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. die zaterdag te Vogelwaarde werd ge houden. Van tien uur 's morgens toen de ploeg van Vogelwaarde de rij opende tot vijf uur zyn de brandweerlieden druk In de weer geweest onder het scherpe en kritische oog van de jury. A.ls object was gekozen een leegstaande kleine woning met op korte afstand daar van een houten schuurtje. De brandhaard was aangegeven met rode knipperlichten en vlammenborden. In het object bevond zich een persoon een flink uit de klui ten gewassen pop die niet in staat was zichzelf in veiligheid te stellen. Het normaal doorgaand verkeer in de Bosse straat en de moeilijke ligging van de woning waren de overige handicaps, waar voor de deelnemende ploegen zich ge steld zagen. Het officiële gedeelte van de dag begon al om negen uur met een ontvangst door het gemeentebestuur van de juryleden en de wedstrijdcommissie in de raadzaal. Een gezelschap van 200 brandweerlieden en genodigden deed na afloop van de wedstrijd in het Verenigingsgebouw de koffietafel alle eer aan. Burgemeester Molthoff reikte de prijzen uit. De ploe gen klasseerden zich als volgt: 1 Terneu zen I, 729 p. 2 Sluiskil 704 p. 3 Terneu zen II 698 p. 4 Sint Jansteen 673 p. 5 Philippine 671 p. 6 Vogelwaarde 666 p. 7 Zuiddorpe 663 p. 8 Axel 638 p. 9 Zaam- slag 635 p. 10 Hoek 606 p. 11 Honte- nisse 532 p. De uitslag bij de bedrijfsbrandweren is als volgt: 1 ACZ Sluiskil 699 p. 2 Centr. Suiker Mij. Sas van Gent 684 p. 3 Coóp. Suikerfabriek Sas van Gent 595 p. 4 Glas fabriek Sas van Gent 588 p. De prijs voor de beste bevelvoerder ging naar Terneuzen I, bij de bedrijven naar de CSM. Het succes voor Terneuzen I werd volledig met ook de prijs voor de beste ordonnans, waarbij Vogelwaarde met de tweede prijs overigen slechts één puntje ten achter bleef. Het deed burgemeester Molthoff veel genoegen, dat de plaatselijke brandweer vorig jaar nog rode lantaarndrager nu was opgerukt naar een mooie positie in de middenmoot De organisatie van deze succesvolle wedstrijd was perfect, zodat het gehele programma binnen het tijdschema kon worden afgewerkt. Onder het wakend oog van een der juryleden doet de bedrijfs brandweer van de ACZ te Sluiskil haar werk. Verschillende burgemeesters uit het gewest gaven van hun belangstelling blijk. (Van een medewerker) Wat voor onze dagroofvogels gold, ging in het algemeen ook op voor onze nachtroofvogels, de uilen. Beide soorten werden in het verleden fel achtervolgd en gedood. Bijgeloof en het gemis van de kennis dat ook deze soorten een eigen nuttige plaats in de natuur heb ben, waren hiervan de hoofdoorzaak. Het is vooral aan onze wetgeving en speciaal gelukkig aan de kentering in voornoemde kennis te danken, dat bv. de uilen er nog steeds zijn al zag het daar een twintigtal jaren geleden niet naar uit. Vroeger werden de uilen in weten schapskringen samen met de dagroofvo gels tot de groep der roofvogels ver enigd. Bij nauwkeurige anatomische onderzoekingen is later gebleken, dat de uilen of nachtroofvogels niets met dag roofvogels hebben uit te staan. Ondanks de geheimzinnige levens wijze zijn en blijven de uilen steeds interessante verschijningen in onze na tuur, al kunnen ze ons vaker behoor lijk doen schrikken door hun plotse ling geblaas. Evenals de pestvogel zag men de uil in vroeger tijden als een brenger van het ongeluk. Als gevolg hiervan werd hij toen uiterst fel achter volgd. Als een afschrikwekkende waar schuwing voor zijn soortgenoten werd hij dikwijls op schuurdeuren gespijkerd. Waarom dit bijgeloof? Vermoedelijk omdat de vogel 's nachts met akelig krijgsgeschreeuw door de duisternis vliegt. Het feit dat hij, vooral de kerk uil zich daarbij ook nog in de buurt van of op kerkhoven ophoudt, zal hierbij wel een rol hebben gespeeld. Braakballen of uileballen De uil is de vogel der twee uitersten. \an de ene kant symboliseert hij de wijsheid, terwijl men hem ook weer met de domheid vereenzelvigt. Wanneer men een roestende uil wil ontdekken, doet men er beter aan naar de grond en niet naar boven te kijken. Een roestende uil in 'n bom is vanwe ge zijn aan de bomschors aangepaste verenpak, praktisch niet te ontdekken. Ondanks dit nuttig camouflagepak ver raden de uilen hun aanwezigheid en wel Men beweert, dat rokers gemoedelijke en gezellige mensen zijn. Toen deze uit spraak in zwang kwam rookte men si garen en werd aan lange pijpen ge zogen. De sigaret, die tot haastig genot verlokt, was nog onbekend. Trouwens, in de tyd van postkoetsen, pruiken en crinolines had de sigaret waarschijnlijk weinig kansen gekregen. Voor degene, die de schemerige rokers kamer van het „Duitse Tabaks- en Siga- renmuseum" in Bünde in Westfalen (Duitsland) betreedt, gaat deze be minnelijke tijd weer leven. Aan de wanden hangen kostbare pijpen, op de tafels staan grote tabakspotten met blinkend koperen deksels. De bezoeker neemt plaats op een zware eiken stoel, pakt een sigaar en langzamerhand ver dwijnt de wereld om hem heen. Om wolkt door blauwe, geurige rook begint men te begrijpen, dat in het grijs ver leden roken een heilige handeling was, dat men aan de goaen een rookoffer bracht en niet alleen zelf van het roken wilde genieten. Hoe kwam het echter dat dit kleine stadje Bünde in het oostelijk deel van West- Zaterdagnamiddag even voor 5 uur had op de kruising rijksweg 56-PIanta- gclaan te Wouw een botsing plaats tus sen een personenauto en een combi auto. De familie Van Vliet uit Dordrecht - terugkerend van vakantie uit Zoute- lande - werd gewond, terwijl hun klei ne personenauto ernstig beschadigd werd. Alle vakantieattributen, waarmee het wagentje beladen was, werden over de weg verspreid. Na verbonden te zijn kon de familie Van Vliet per taxi naar huis worden vervoerd. Het ongeval ontstond doordat de be stuurder van de combi-wagen, komende uit de richting Wouw, geen voorrang verleende aan het verkeer op de voor- rangsweg. Bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij wordt koortsachtig gewerkt aan de opbouw van het hulpponton, dat over een dag of tien onder leiding van Red Adair uit Texas, de bekende specialist op het gebied van wilde gas- en olie bronnen, in de Duitse bocht gaat pro beren de ontaarde gasbron te dichten. Red Adair heeft in samenwerking met ir R. Escher van het ingenieursbureau Heerema (dat ook het R.E.M.-platform heeft geplaatst) een ingenieus plan be dacht om de woeste gasbron bij Helgo land te temmen. Volgens het plan zal er in recordtijd op het ponton (afmetingen 70 bij 23 bij 5,5) een complete cement fabriek worden gebouwd. Het gevaarte wordt daarna met sleepboten naar de Duitse bocht gebracht waar men zal proberen het boorgat van de mr. Louie vol te storten met cement. Intussen probeert men al wat te be reiken met twee scheepsladingen zwaar- spaat, die men in het voorgat lost. (Van onze verslaggever) De rederijkerskamer „D* Oranjeboom" te Sluis heeft zaterdag o.m. met een aca demische zitting in de raadszaal haar eeuwfeest gevierd. Festiviteiten waren er verder nog in de vorm van een opvoering van het openluchtspel „Die Gecroonde Leersse" door het Reizend Volsktoneel en op zondag een concert en taptie door het Garderegiment Grenadiers en de plaatse lijke muziekvereniging „Apollo". Voor het geheel bestond een flinke belangstelling. Het eeuwfeest van de Kamer was in het kader geplaatst van een herdenking van Johan Hendrik van Dale, de schepper van het Groot Woordenboek van de Neder landse Taal, archivaris en hoofdonderwij zer te Sluis, die de Kamer heeft opge richt. De herdenking van een van de grootste mannen van Zeeuwsch-Vlaande- ren uit die tijd, was door het organise rende comité zeer sober gehouden, hoewel naar wij vernemen, van gemeentezijde op meer cachet was aangedrongen. Het fraaie borstbeeld van Van Dale op de wallen van Sluis werd bijvoorbeeld zaterdag als niet bestaand verondersteld. De bijeenkomst in het gemeentehuis werd geopend door burgemeester P. F. van Hootegem, die de passende plaats van de rederijkerskamer in de gemeenschap Sluis memoreerde en het samentreffen tussen Noord en Zuid (Vlaanderen) toejuichte. Aan wezig waren vertegenwoordigers van de Literaire Tafelstonden en van de „Vrije Camere van der Rethorycken der weerde Drie Santinnen" uit Brugge. Dr. P. J. Meertens, wetenschappelijk ambtenaar aan de Koninklijke Academie voor Wetenschappen te Amsterdam, hield vervolgens een inleiding over „De plaats van de figuur J. H. van Dale in het mid den van de vorige eeuw". Hij gaf een uitgebreide historische verhandeling over het culturele leven in Sluis en kwam tot de conclusie dat Van Dale in zijn tijd de belangrijkste man in west-Zeeuwsch- Vlaanderen was en dat zijn woordenboek een symbool is voor de taalkundige een heid van het Nederlands sprekende volk. Dr. Karei de Clerck, lector aan de Rijksuniversiteit van Gent sprak daarna over de „Culturele betrekkingen tussen Noord en Zuid". Hij schetste daarbij de moeilijkheden, ook op cultureel gebied, die zijn ontstaan bij de afscheiding van Zuid. De bijeenkomst, bijgewoond door o.m. vertegenwoordigers van de streek onder wijs- en toneelwereld, werd besloten met een receptie door het bestuur van de Kamer. Voorzitter W. Blaeke kreeg daar bij de Rederijkerspenning van Brugge aangeboden. Aanwezig was ook mevrouw E. J. van de Rroe'cke-de Man, lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Namens het herdenkingscomité bood de heer A. van Bijsterveldt de bestuursleden van de Kamer en de hoofdrolspelers van het openluchtspel een „Grote Van Dale" met speciale opdruk aan. falen het middelpunt van de Duitse si- garenindustrie werd? Het is een avon tuurlijke geschiedenis, vol legenden. In het jaar 1843 bracht Töns Wellen- siek, een boerenjongen uit de buurt van Bünde, die in Bremen het vak van sigarenmaker had geleerd, uit deze stad in een mand op zijn rug 75 pond tabak naar Bünde. Uit die tabak maakte hij sigaren en daar deed hij goede zaken mee. Dus ging hij al spoedig weer naai Bremen, dit keer met een kruiwagen Later reed hij met paard en wagen naar Bremen om tabak te kopen. Toen hij stierf was hij miljonair. Uit de door hem opgerichte fabriek zijn in de loop der tijd honderden sigarenfabrieken ontstaan. In de zomer van 1936 richtte dr. Moes. de burgemeester van Bünde dit „Tabaks en Sigarenmuseum" op Hier is de grootste sigaar ter wereld te zien: een monster van 1,70 meter lengte dat ne gen kilo weegt. Wie deze sigaar zou willen roken zou er zeshonderd uren achter elkaar mee bezig zijn. Toch verklaart dit spectaculaire museumstuk de populariteit van dit museum niet Veel aantrekkelijker zijn de oude pij pen, de rijkversierde snuifdozen, de schilderijen. Er is een bijzonder edel meerschuimpijpje, eens de lievelings- pijp van vorst Pückler. Hij gaf deze pijp in 1812 aan zijn lijfjager Gottlieb, omdat deze twintig van zijn paarden voor inbeslagname door Napoleon had weten te redden. Vooraanstaande bezoekers, die tevens hartstochtelijke rokers waren, hebben aan het museum schenkingen gedaan De eerste president van de bondsrepu bliek, Theodor Heuss, deed dit evenals Felix, graaf Lückner, de beroemde „zee duivel". Er zijn ook voorwerpen die eens aan de dichters August Hinrichs, Karl Wagenfeld, Georg von der Vring en Rudolf Alexander Schroder toebe hoorden. Een van de nieuwste aan winsten is een portret van Ludwig Erhard, die zoals men weet altijd en immer „aan de sigaar" is. (Van onze parlementaire redactie) Het dagelijks bestuur van de K.V.P. heeft aan de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer verzocht zich tot de regering ta wenden, om zekerheid te verkrijgen dat uitstel van de behandeling van het anti- R.E.M.-wetsontwerp niet zal kunnen leiden tot afzien van het beoogde doel: optreden tegen het R.E.M.-eiland. Zoals bekend heeft de regering vnjdag 3-1. doen weten, dat het wetsontwerp niet voor september door de Kamer be handeld zal kunnen worden. In Mississippi (waar zoals men weet drie strijders voor rassengelijkheid ver dwenen zijn) heerst een steeds grotere spanning. President Johnson heeft ge last een groter aantal federale politie functionarissen naar de staat te zenden. Naar de drie verdwenen jongelui wordt nog altijd gezocht. Ook in St.- Augustine. in de staat Florida, is de spanning tussen blank en zwart zeer groot. Gisteren is er een schietpartij voorgevallen. door de braakballen welke de grond onder hun rustplaatsen bezaaien. Dit zijn grijze viltachtige proppen ter groot ter van ca. zes bij drie cm. Voordat een uil op jacht gaat, ontdoet hij zich van de onverteerbare voedselresten in de vorm van de zgn. braak-, uileballen of proppen. Het lijkt dan wel of de uil deze operatie enorm grote moeite kost. Onrustig schuifelt hij op een tak heen en weer en maakt daarbij draaiende be wegingen met z'n kop. Na lang draaien en wringen wordt zijn hals dikker. Ten slotte doet hij de snavel open en braakt de uilebal uit. Hierin bevinden zich o.a. tandjes en botjes van zijn prooidieren, die hij in zijn geheel heeft opgeslokt, maar welke zijn toch zeer sterk maag sap niet heeft kunnen verteren. Aan de hand van deze proppen kan men weer vaststellen, welke prooi de uil de afge lopen nacht heeft kunnen bemachtigen. Vijftal soorten In ons land bevolken een vijftal soor ten de natuur, en wel de: rans-, veld-, steen-, bos- en kerkuil. De meest voor komende èn tevens de kleinste is de steenuil. Zijn verenpak is overwegend grijsbruin met lichtere vlekken, terwijl de onderkant wit is en min of meer bruingeel getint. Hij broedt n.l. in alle provincies en zwerft nadien in kleine troepen rond. Het liefst bewoont hij bosachtige streken, maar nestelt ook graag waar knotwilgen staan. De jon gen gaan nog lang samen met de ouden op jacht en het duurt een heel tijdje voordat deze het vangen van ratten, muizen, grote insekten e.d. geleerd heb ben. De steenuil vliegt ook wel overdag en wordt dan meestal door kleine vo geltjes achtervolgd. Op jacht gaat hij pas tegen de avond en dan is het voor die kleine vogeltjes zaak, zich uit de buurt te houden. Evenals de meeste an dere soorten versmaadt ook de steenuil deze niet. Interessant is het de steenuil gade te slaan wanneer hij zich ontdekt weet. Allerlei grappige knik- en buig- bewegingen worden dan gemaakt wat enigszins doet denken aan het gedrag van de draaihals. De volgende soort, de kerkuil, komt ook in het gehele land voor. Hij nestelt, nestelen kan men het eigenlijk niet noemen, in hoge gebouwen en torens en legt de eieren op de naakte bodem. Hij heeft nogal ijselijke volksnamen zo als: lijk- of kerkhof uil. Deze heeft hij waarschijnlijk te danken aan het feit, dat de torens welke hij in dorpen be woont, meestal bij kerkhoven staan. Het beste kenmerk van deze uil vormt zijn verenkrans. Deze om zijn zeer diep in de sluier liggende zwarte ogen is zil verwit. Waar men de bos- of katuil moet zoeken, zegt de naam reeds al broedt hij ook wel in het polderland. De veren- krans om het oog is grijswit waar om heen een bruine band. Overdag krijgt men hem zelden te zien daar hij pas in de schemering tot leven komt. Met bol le vleugels vliegt hij praktisch geruis loos en langzaam door de bomen op jacht naar muizen, ratten, jonge konij nen en zelfs wezels. Veel op deze uil lijkt de ransuil, maar laatstgenoemd is iets kleiner Na de broedtijd zwerft de ransuil, evenals de steenuil, rond in kleine gezelschappen welk aantal in het najaar aanzienlijk vermeerdert met doortrekkers en over winteraars. Overigens sluiten zijn vier tot vijf cm lange oorveren verwarring met andere uilensoorten uit. In de paar tijd kan men hen luid „hoei" horen roe pen en in de broedtijd maakt hij blazen de geluiden. Lokvogel De laatste inheemse, tevens minst voorkomende, soort is de velduil. Hij komt voornamelijk op de waddeneilan den voor. Alleen in de wintermaanden is hij algemener, hun aantal wordt dan namelijk met doortrekkers vermeer derd en men kan ze dan wel in grote vluchten bij elkaar zien. Zijn keffend „kièw kièw"-geluid laat hij horen wan neer hij schijnaanvallen doet op in dringers, zelfs al zijn dit mensen. Een regelmatige wintergast is de sneeuwuil die zijn broedgebied in de poolstreken van Europa, Azië en Noord-Amerika heeft. Aan de welhaast legendarische uil, de Oehoe kan men zonder meer niet voor bijgaan, ook al komt hij hier niet meer voor. Hij behoort zelfs tot de hoogst- zeldzame vogels die, gelukkig voor de instandhouding van de soort, in woest ontoegankelijk gebied leeft. Voor zover bekend is hij slechts eenmaal in ons land waargenomen. Door de enorme schade die de oehoe aan het jachtwild toebracht, werd hij streng vervolgd waardoor zijn voorko men thans zeer zeldzaam is geworden. In het Britse rijk wordt hij bijna ieder jaar geschoten. Aangezien hij hier veel voor jachtdoeleinaen in gevangenschap wordt gehouden, kan men welhaast met zekerheid aannemen dat de geschoten Oehoes ontsnapte exemplaren zijn In Engeland gebruikt men de Oehoe n.l. als lokvogel voor de jacht. In een schuilhut bevindt zich dan de jager. Door de spleten in de wand kan hij de Oehoe, die met een riem om de poot aan een paal voor de hut zit, in het oog houden. Door „haat" verblind komen de vogels op de Oehoe af en de jager heeft dan vrij en gemakkelijk spel. De Oehoe is een zeer schuwe nacht vogel, maar zó schuw is hij toch niet om grote dieren als reekalveren tot prooi te kiezen. Alle soorten vogels, slangen etc. completen zijn voedsel. De laatste jaren is men in West-Duitsland er toe over gegaan Oehoe's in grote bossen uit te zetten om hen zodoende als broedvogela terug te winnen, Of deze opzet zal luk ken is nog niet bekend, de tijd zal het ons echter leren. Dan zal de mogelijk heid niet uitgesloten zijn, dat misschien enkele exemplaren tot in ons land zullen In het parochiehuis te Sluiskil is gis teren de toneelcursus van WKA en NATU, die is gehouden voor de leden van de. toneelvereniging Semper Avanti, Esmoreit uit Philippine en Semper Excel sior uit Sas van Gent die o.l.v. de pro vinciale toneeladviseur, de heer A. van Bergen uit Middelburg stond, besloten. In het geheel zijn er zeven cursusavon den geweest, die telkens druk 'werden bezocht. Ongeveer 50 amateurtonelisten uit de kanaalzone waren present. De cursus zal in september worden voortgezet en zal dan een permanent ka rakter krijgen. Eens in de veertien da gen, op donderdagavond, zal men telkens bijeenkomen om naar de wijze toneelles sen van de heer van Bergen te luiste ren. De eerste avond zal worden gehou den op donderdag 17 september in het parochiehuis te Sluiskil. De drie ge noemde toneelverenigingen zullen beur telings als gastheer optreden, zo werd tijdens de vergadering besloten. De cursus is volgens de heer van Ber gen van bijzonder grote waarde geweest Echter eerst over enige tijd en indien de cursus in het komende winterseizoen zal worden voortgezet, zullen de avon den effect gaan sorteren. In de afgelopen zeven avonden heeft de heer van Bergen de leden van de drie toneelverenigingen ingewijd in de* moderne grondbeginselen van het toneel, waarop men nu zal kun nen voortborduren. (originele brieven ter inzage bij' importrice.) Bel voor dichtstbijzijnde dealer en proefrit 0 70 - 8513 00 AUTO MOTOR IMPORT N.V. Binckhorstlaan 312 - Den Haag Dealers voor Z.-Vlaanderen door W. VAN DER STEEN

de Stem | 1964 | | pagina 10