J0L00G 3ERGS Het schot van Serajewo Hei Kroomni ?an OOM Historische gruwel vijftig jaar geleden j Deutsehland, j Deutsehland 1 über alles... DAGBLAD DE STEM :hter te Koningsmoord ontstak de lont in het kruitvat van Europa n woningtoezicht ire werken kan :den belast met lisch-administra- adspirant bouw- f gelijkwaardige van opleiding, 79,tot f 827,— lurcompensaties der no. 32 vóór le directeur van ninapark 27, on- irdi gevraagd een werktijd circa 2 ■poedig mogelijk; van kwalificaties vereen te komen, nstverrichting is (lijk. Directeur van de VERWARMING le functie van inkoop icitaties te rich- onze n.v., Van "|>h t IHUANTYA.VH i lliü BKSi AAT \l$t} TWEE BLADEN Er heeft weer een afschuwelijke misdaad plaats i geg repen Frans Ferdinand, -aartshertog-troonopvolger Van Oostenrijk, de toekomstige keiier der Doaau- Monarchie, een overtuigd katholiek, bekwaam veldheer eri energiek karakter, op wien geheel Christelijk en-monarchistisch Europa zijne hoop ■had gevestigd, is laaghartig vennoord, en metj hem zijne gemalin. 'De aartshertog was een boezemvriend van der •Duitschen keizer. Zijne toekomst beloofde een] schitterende regeering.. Zijn dood -is een ramp voor Oostenrijk, Een of andere „ganz lacherliche Angelegenheit auf dem Balkan" zal de eerstvolgende oorlog veroorzaken, had Bismarck veertig jaren tevoren voorspeld. Weliswaar was de moord op de vijftigjarige Oostenrijkse troonopvolger, aartshertog Franz Ferdinand, geen belachelijke ba gatelle, er was echter niemand in het door het bericht geschokte Europa, die in de aanslag een aanleiding tot oorlog zag. Zeer zeker was er niemand, die kon vermoeden, dat hij zulke ramp zalige gevolgen zou hebben. Zelfs in Oostenrijk, dat reeds jaren op een gelegenheid wachtte Servië te kunnen opslokken, kwam het onheilstelegram onverwacht en ongelegen. „Om te kunnen mobiliseren tegen Servië moeten wij een andere gelegenheid afwachten", antwoordde graaf Berchtold, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken tot de chef van de generale staf, die onmiddellijk maatrege len eiste. Toch zou het „Schot van Serajewo", op 28 juni 1914, in de hele wereld weerkaatsen. De aanslag werd het begin van de Eerste Wereldoorlog, waarbij achtentwintig landen in zes continenten werden betrokken. Zijn veldslagen werden geleverd van China tot de Afrikaanse kust en op zee van Jutland tot de Falkland-eilanden. Vorstenhuizen werden omvergeworpen, grenzen gewijzigd, staten van de landkaart geveegd. Een hele generatie van miljoenen men sen Sneuvelde, meer dan in alle oorlogen ooit tevoren. Politieke verhoudingen werden volko men veranderd, de Verenigde Staten werden de eerste onder de wereldmachten, revolutio naire machten en nieuwe sociale theorieën ontketenden het communisme. Wat meer was, de bloedige ramp van 1914-1918 droeg de kiem van een nog grotere tragedie: de Tweede Wereld oorlog. De moordaanslag op de Oosten rijkse troonopvolger. In de weken, die op „Serajewo" volgden flitsten ultimatum en te gen-ultimatum door Europa. Oos- tenrijk-Hongarije stelden Servië verantwoordelijk voor de moord op de troonopvolger en verklaar den het staatje de oorlog, Rusland mobiliseerde om Servië te be schermen, Oostenrijk dreigde daarop tegen Rusland te marche ren, Duitsland verzekerde Oosten rijk, dat het op Duitslands trouwe steun kon rekenen, indien de strafexpeditie tegen Servië op een conflict met Rusland zou uitlo pen. Frankrijk onderstreepte, dat het zijn bondgenoot in een oorlog terzijde zou staan. Engeland zwoer de neutraliteit van België met ge weld van wapenen te verdedigen. Duitsland sloeg deze waarschu wing in de wind en beriep zich op „Kriegsnotwendigkeit", betoogde dat het zich bij de verdediging van zijn hoogste belangen niet mocht laten weerhouden door een „vod je papier". Dat vodje papier, zoals Reichskanzler Bethmann het noemde, was het ook door Duits land ondertekende neutraliteits verdrag van 1839, waarin de zelf standigheid van België door de grote mogendheden was gegaran deerd. De oorlogsdreiging werd in die julimaand 1914 voelbaar langs al le grenzen. De plotseling geschrok ken regeringen wrongen zich in allerlei bochten om de ramp af te wenden. De militaire staven hielden eikaars activiteiten ge spannen in het oog en eisten, in verband met hun onverbiddelijke tijdschema's snelle beslissingen uit vrees van ook maar één uur ach terstand op de vijand te krijgen. De staatshoofden zagen zich voor afschuwelijke dilemma's geplaatst. Zij begrepen, welke gevolgen hun beslissingen met zich zouden mee brengen en probeerden een stap terug te doen. Maar de militaire machinerieën wonden elkaar op en sleepten nieuwe noodzakelijke beslissingen en steeds alarmeren der maatregelen der staatslieden achter zich aan. Vijf weken, nadat een 19-jarige gymnasiast Gavrilo Princip in Se rajewo zijn dodelijke schoten los te, waren' Oostenrijk en Hongarije, Servië, Rusland, Frankrijk, Bel gië en Groot-Brittannië officiëel in oorlog. Het was een oorlog, die ten koste van miljoenen levens, tot de wa penstilstand van 11 november 1918 duurde, en waarvan Von Molkte, chef van de Duitse gene rale staf op de eerste gevechtsdag aan zijn Oostenrijkse collega schreef: „Hij zal voor de eerst volgende honderd jaren de gang van de wereldgeschiedenis bepa len." De klokken van Serajewo sloegen tien uur toen de autokolonne met de vorstelijke bezoekers de Appelkai langs de Miljacka-rivier insloeg. Juist op St.-Vitusdag, de dag dat zich elke nationaal bewuste Ser viër de pijnlijke nederlaag van 28 juni 1389 tegen de Turken herin nerde, wenste aartshertog Frans Ferdinand, als besluit van de gro te manoeuvres van het Oostenrijk se leger, triomfantelijk de Bosni sche hoofdstad te bezoeken. Oosten rijk had Bosnië in 1909, tegen de zin der grote mogendheden inge palmd en de radicale Serviërs die het land als een deel van hun land bleven beschouwen, zagen in de Oostenrijkse troonopvolger een ge hate onderdrukker. Reeds enkele jaren tevoren had de Oostenrijkse geheime politie mel dingen gekregen van beraamde aan slagen op de aartshertog. Ook nu hadden opnieuw geruchten over 'n „Der Kaiser" Deutsehland über alles" moordpoging Wenen bereikt. Zijn adjudant waarschuwde Frans Fer dinand dan ook dringend van een bezoek aan Bosnië af te zien. De man, die liever gevreesd dan be mind werd, en waarvan tijdgeno ten schreven dat hij ,,een duistere fanaticus was uit de tijd der In quisitie, een door macht bezeten autocraat", wenste zijn reisplannen echter niet te wijzigen. „Natuurlijk zullen er samenzweerders zijn doch daarom kan ik mij toch niet onder een glasstolp plaatsen", wees hij zijn adjudant terecht. Onder de menigte, die langs de rivierkade, deels juichend, deels ver beten stond toe te kijken, bevonden zich zoals later uit een onder zoek bleek minstens zes samen zweerders. Zij waren allen leden van het Groot- Servisch Geheim Genootschap „De Zwarte Hand", waarvan vele hoog geplaatste officieren en ambtena ren lid waren. Overste Dragutin, de leider van „De Zwarte Hand" had hen met zorg uitgekozen en hun voorzien van revolvers, handgrana ten en ampullen cyaankali. De jon gemannen waren bereid hun leven voor de Servische zaak te geven. Na de moordaanslag moesten zij zichzelf doodschieten of vergiftigen, zo luidde de opdracht van Dragutin, die hen vanuit Servië het Oosten rijkse Bosnië had binnengesmok keld. Bom mist rijtuig Even voorbij de Cumurjabrug sprong plotseling een jonge man uit de menigte en slingerde een bom in de richting van de vorstelijke be zoekers. In de verwarring, die ont stond kon de dader, de twintigjari ge boekdrukker Nedeljko Cabrino- vic door het politie-escorte spoedig worden gearresteerd. De jonge Ser viër, die later voor zijn daad tot twintig jaar dwangarbeid werd veroordeeld, had zijn moordenaars werk echter te haastig uitgevoerd. De bom ketste op de autokap en miste haar doel. De „keizerlijke en koninklijke hoogheid" werd in het geheel niet getroffen, zijn echtge note zeer licht gewond. Een der ad judanten liep zware letsels op. Na van de schrik te zijn bekomen gaf de aartshertog koel maar ge- ergerd het bevel de voorgenomen route voort te zetten. Hij volstond er mee, de burgemeester, die van de hele aanslag nog niet op de hoog te was, tijdens de officiële ont vangst op het raadhuis bars in de rede te vallen: „Wat heb ik aan al die praatjes? Ik kom op bezoek in Serajewo en men ontvangt mij met bommen. Het is een schan daal". Ondanks het ernstige incident wens te de vorst met een hautain ge baar het vastgestelde programma af te werken. Zijn principe was, dat het koningschap een door God gewilde instelling was en dat het gewone volk het gezag of gedrag der monarchen noch kon wijzigen, noch beïnvloeden. Opnieuw reed de stoet langs de ri vieroever, richting museum. De stemming was voelbaar geladen. „Mij dunkt, wij kunnen vandaag nog enkele kogeltjes verwachten", merkte Frans Ferdinand wrevelig op. Dodelijk salvo Het dodelijke salvo, waarvan de echo in alle continenten weerkaat ste, werd even later afgevuurd door de 19-jarige student Gavrilo Princip. Hij trof de hertog dode lijk in de halsslagader, waarop de ze kermend in elkaar zakte. De hertogin kreeg een schot in het on derlijf. Terwijl het bloed uit zijn mond stroomde fluisterde de troon opvolger tot zijn echtgenote: „So- pherl, Sopherl.sterf niet.. Blijf leven voor onze kinderen". In zijn officieel bericht noteerde de politiecommissaris: De koninklijke auto reed onmiddellijk naar het dichtstbijzijnde overheids gebouw. Artsen waren zeer spoe dig aanwezig. Zij konden niets meer uitrichten. Vijftien minuten na aan komst waren hunne koninklij ke hoogheden overleden. De moordenaar had intussen de cy aankali ingenomen, die echter zijn uitwerking miste. Hij liep weg, werd in de drukke straat ingeslo ten, door een aantal toeschouwers mishandeld en even later door de politie weggevoerd. Princip toonde tijdens het proces niet het minste berouw. Hij zou de wereldbrand, die hij on bewust had doen opvlammen niet overleven. Na vele kwellingen over leed hij op 1 mei 1918 in de ge vangenis van Theresienstadt bij Praag. Veel later, toen aan vele fronten bloedige gevechten werden gele verd, bracht een onderzoek aan 't licht dat de Servische regering in Belgrado van de plannen op de hoog te was geweest, maar geen enke le stap heeft ondernomen om de aanslag te verhinderen. Na de 2e wereldoorlog, nadat Servië inmid dels Joego-Slavië was geworden, liet maarschalk Tito op de plaats van de koningsmoord een marme ren gedenkplaat aanbrengen met de woorden: „Op deze historische plek gaf Ga vrilo Princip het sein tot de Ser vische vrijheid". De brug waar de wereldschokkende gebeurtenis plaatshad, wordt nog steeds naar de samenzweerder genoemd. De koningsmoordenaar was een natio nale held geworden. Eigen vlees en bloed Hoe was de politieke en zo licht ontvlambare situatie in die met pluche versierde en met na- maakgoud omrande jaren van de eeuwwisseling? Historici schrij ven boven deze periode thans de titel: het tijdperk van de gewa pende vrede. De tegenstelling Frankrijk - Duits land vormde sedert 1871 de kern van alle internationale verhoudin- £en- In.dat jaar had FrarUarijk 'n smadelijke nederlaag geleden en 't belangrijke industriegebied Elzas- Lotharingen, „een stuk van 't eigen vlees en bloed van Frankrijk" aan Duitsland moeten afstaan. Sedert deze smartelijke dag droeg het Straatsburg-monument op de Parij- se Place de la Concorde een rouw- sluiter. Frankrijk was bovendien de eerste plaats onder de Europe se mogendheden verdrongen. Duitslands ijzeren kanselier Bis marck, de schepper van het kei zerrijk, beseffend hoe gegriefd dat Frankrijk zich voelde, wilde elke revanche van die kant verijdelen en Duitsland beveiligen door 'n stel sel van neutraliteitsverdragen, ver bonden en ententes. Tevens zorgde hij voor een correcte koers met die andere grote Europese macht: Engeland. In het machtige eengeworden Duits land rond de eeuwwisseling regeer de keizer Wilhelm II. Handel en nij verheid, mijnbouw en scheepvaart hadden een ongekende bloei en wer den slechts in de Verenigde Sta ten en Engeland geëvenaard. De Duitse economie nam zo'n hoge vlucht dat het rijk in 25 jaar tijd zonder schokken een bevolkingsaan was van 48 tot 67 miljoen mensen kon opnemen. De Duitse weten schap eri cultuur stonden in de we reld in hoog aanzien en golden als toonaangevend. Duitse trots Alleen in buitenlandse zaken had Wilhelm II geen gelukkige hand. Bismarcks politiek was in het al gemeen continentaal gericht. De keizer koesterde echter grootsere plannen, hij wilde „Weltpolitik" be drijven. In bewuste tegenstelling met de in 1890 aan de dijk gezette Bis marck („Een jong renpaard en 'n oud trekdier kunnen niet in één span lopen") volgde de keizer een „Neue Kurs". De drijfveer van de nieuwe wereldpolitiek was het aan geboren wantrouwen van Wilhelm II tegen Engeland, dat hij verdacht van „Einkreisung" van Duitsland. Hij werd in dat wantrouwen ge steund door militaire filosofen die het „recht" van Duitse expansie wetenschappelijk verdedigden en vooral door Duitse industrieba ronnen, die door middel van „Denk schriften" de keizer aan 't ver stand trachtten te brengen, welke buitenlandse industriecentra en hoe veel ingelijfde buitenlandse ar beidskrachten bevorderlijk waren voor de verdere roemrijke ontplooi ing van het rijk. In het kader van de nieuwe bui tenlandse koers nam Wilhelm II o. a. het initiatief tot het bouwen van een reusachtige oorlogsvloot, en bedierf daarmee de goede ver houding met Engeland. waarnaar Bismarck altijd zo zorgvuldig had gestreefd. Engeland, dat geen aspi raties had op het vaste land, wenste echter op zee de alléénheerschap- pij te behouden. Ook werd het Duitse leger op bevel van de keizer technisch en nume riek steeds hoger opgevoerd en ge perfectioneerd tot de geweldigste oorlogsmachine, die de wereld ooit had aanschouwd. Een ander gevolg van de keizer lijke politiek was, dat hij Rusland nadat hij enkele ongelukkige en mislukte toenaderingspogingen on dernomen had losliet. Van de nieuwe verhoudingen profiteerde de „Erbfeind" Frankrijk door 'n ver bond te sluiten met Rusland en de vriendschap met Engeland en Ita lië te herstellen. Ook reikten Rus land en Engeland onder leiding van Frankrijk elkaar de hand en regelden op vreedzame wijze en kele Aziatische kwesties. Inderdaad mocht der Kaiser na vijftien jaren buitenlands geharre war van een „Einkreisung Deutschlands" spreken. Maar dat was dan voornamelijk het gevolg van zijn eigen onhandige manoeu vres. Bovendien maakte de luidkeels van alle daken geschreeuwde Duitse trots, de steeds scherper wordende concurrentie van de Duitse handel en industrie op de wereldmarkt en het van 's morgens tot 's avonds uitgejubelde „Deutsehland, Deutseh land ueber alles" vele Europeanen en vooral de Fransen schichtig en benauwd. Zij vreesden een Duitse hegemonie in Europa. „Drang nach Osten Natuurlijk waren er meerdere te genstellingen in Europa. Tegenstel lingen, die alle voortsproten uit imperialis tis cher adic a al-nationa- tische en economische motieven. Een daarvan bestond tussen Oos tenrijk en Rusland en vond zijn oorsprong in expansiepolitiek op de Zo vermeldden de kranten van 29 juni 1914 de moordaanslag, die tot een werelddrama van vier jaren voerde. Balkan. De twistappel vormde Ser vië, dat Oostenrijk als een voorpost wenste in te lijven. Rusland, dat verzwakt door de Japanse oorlog, de inlijving van Bosnië en Herzego- wina in 1909 niet had kunnen voor komen, had Servië tot zijn bescher meling verklaard en hield dreigend het zwaard" in de richting van We nen. Dan was er de toenemende Duit se „Drang nach Osten", waarvan in het keizerrijk in geschriften en in spreekbeurten vaak openlijk gewag werd gemaakt en die Rusland om trent Duitslands bedoelingen niet geruststelde. Bovendien zag de tsaar met weerzin, dat de keizer zich opwierp als beschermer van het Turkse rijk om economisch en politiek vaste voet te krijgen in Voor-Azië. Lont aan kruitvat Het gevolg van al deze tegenstel lingen was een groeiend onderling wantrouwen, voortdurende inter nationale spanningen. De mogelijk heid tot oorlog was praktisch elk jaar aanwezig. De Europese volke ren waren inderdaad vredelievend, en noch het Duitse, noch het Brit se, noch het Franse of Russische volk wensten oorlog, maar kleine, invloedrijke kringen, die aan alle kanten het remise der politiek be speurden, vooral in de autocratisch geregeerde landen, Rusland, Oos tenrijk en Duitsland, drongen en stuurden aan op een beslissing met de wapenen. In deze gespannen jaren waarin de man en de vrouw in de straat zich meestal onwetend en onbe zorgd koesterden in de zon van een behaaglijke burgerlijke welvaart droeg het stelsel van internatio nale verbonden en ententes 't ge vaar in zich, dat een gewapend conflict onmiddellijk een kettingre actie tot gevolg zou hebben en zich izou uitbreiden over geheel Europa. Overal lag het kruit opgehoopt. Het was slechts de vraag waar de lont door moedwil of onvoorzichtig heid zou worden ontstoken. DE DUITSE ECONOMIE had in de jaren rond de eeuwwisseling een enorme vlucht genomen. Duitse kwaliteitsprodukten veroverden de buitenlandse markten, Duitse we tenschap en cultuur stonden over de gehele wereld in hoog aanzien. In 1900 was een van Duitslands be langrijkste filosofen gestorven, Friedrich Nietzche. Zijn wijsgerige opvattingen vonden grote weer klank. Hij brak met alle zedelijke en godsdienstige beginselen en stel de tegenover de „Sklavenmoral" van 't christendom de „Herrnmo- ral", alles wat het leven dient, ver heft en versterkt is goed. Nietzche was ook de geestelijke vader van de „Uebermensch", die het opper ste doel van de cultuur uitmaakt en, die door geen regels van zede lijkheid gebonden en door niets of niemand gehinderd, de nieuwste, hoogste waarde in zich verenigt. „Der Wille zur Macht" was vol gens Nietzche het hoogste levens beginsel. Hoe vooraanstaande Duitse profes soren zonder moeite over de supe rioriteit van hun volk dachten en hoe over het recht om anderen te overheersen, moge blijken uit on derstaande citaten. J. CROLLA Vnter den Linden, 31 juli 1914: afkondiging van de mobilisatie in Duitsland. VERBAASD zag het buitenland j ons een Europese grootheid wor- J den, die oude vastgeroeste ideeën Z over machtsverhoudingen dreig- 2 den te overschaduwen. Dat was 2 het, dat om ons heen de kwade hartstochten van nijd en afgunst wekte; wat de aanleiding werd tot smadelijke pogingen ons door overmacht te doen stikken; wat 1 de marskramersziel der ontaarde Engelse natie de moed gaf de we- 2 reld tot oorlog op te hitsen. 2 Prof. dr. Otto van Gierke op IS J september 1914. ALS DE ENGELSE marine-offi- cier thans door een mooie, goed afgewerkte verrekijker tuurt, dan ergert hij zich over het feit, dat de lens in Jena werd geslepen. De 2 kabels, die verbindingen door de 2 zeeën trekken, zijn voornamelijk in l Charlottenburg vervaardigd. De kwaliteit van de Duitse arbeid wringt hem. Prof. UVrich von Wvlamowitz- Moelendorff op 27 aug. 1914 ALS BESCHEIDEN VOLK van dichters en denkers in het be- nauwde, samengeperste hart van J Europa, wilde men ons graag dul- den. Dat zouden ze wel willen; on- ze universiteiten en studie-inrichtin- gen overbevolken, deel hebben aan de verworvenheden van onze gees- telijke en sociale inspanningen; van ons leren en afkijken om het dan als wapen tegen ons te hante- 2 ren. Jawohl, wij zijn er trots en fier op het geestelijke, culturele leiding- gevende volk van de wereld te zijn. Maar ook het Duitse militarisme, dat niets anders is, dan de onover- winnelijke bescherming van het va- 2 derland door het gehele gewapen- 2 de volk, zullen onze buren moeten 2 erkennen. Daarom laten wjj in vertrouwen en geduld, maar ook in 2 volle zelfverzekerdheid, het wa- pengeluk van onze legers aan de rechtvaardige God over. Prof. dr. Wilhelm Kahl, hoog leraar in het Kerkelijk Recht, aan de Universiteit te Berlijn. 2 MEN VOERT OORLOG TEGEN onze vlijt, tegen onze discipline enorgartimtorische talenten, te- 2 gen ons economische en weten- 2 schappelijke arbeid, men voert 2 oorlog tegen de Duitse geest. 2 Het is dezelfde geest, die van onze legers het machtigste oorlogsin- strument heeft gemaakt en onze economie tot zo'n grote successen heeft geleid. 2 Prof. dr. Max Sering op 6 no- 2 vember 1914. 2 ENGELANDS handels-vijandschap 2 heeft, zoals een Engels tijdschrift 1 het in 1898 reeds voorspelde, de grootste wereldoorlog ontketend, 2 die de wereld ooit zag. Omdat de Z Engelsen ons niet konden evena- ren in gewetensvol denken, vol- hardend handelen, in discipline, de bron va.n onze organisatie; om- J dat wij hen hebben overtroffen in 2 de ijzer- en staalindustrie, de che- 2 mische industrie en op nog zoveel 2 andere gebieden, daarom hebben j zij deze oorlog doen ontbranden. j En ander middel kennen zij niet, zij kennen geen op cultureel ni- 2 veau staande concurrentie. 2 Prof dr. Alois Rieh,l op 23 ok- 2 tober 1914.

de Stem | 1964 | | pagina 9