Vijftig jaren timmeren aan (woningen) de weg Gem. Heinkenszand kan Xandlust" kopen Openluchtzwembad in gemeente IJzendijke B. en w. Goes: duidelijker taal over herindeling Druk met frambozenpluk KRITISCH Groots verleden: 1300 huizen en grote toekomstplannen J. van Laar adj. directeur postdistrict Middelburg VOOR DE SOMMA VAN céN GULDEN Voorwaarde ambtswoning van maken WERKMANSBELANG TERNEUZEN. Voortreffelijke samenwerking met gemeente Nieuwe Philips DR00GMACHINE M. Wermenbol-Eich Onderdeel van sportcomplex Redder Minneboo overleden commentaar Een dobber Geen telefoon- storingen meer in Kloosterzande Z.O.-Azië Krom Eerlijk zijn DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 JUNI 1964 3 (Advertenties) (Van onze verslaggever) Op maandag 6 juli a.s. zal de Woningbouwvereniging „Werk- mansbelang" te Terneuzen het 50-jarig bestaan vieren. Aangezien de werkzaamheden van de vereniging altijd nog openbaar zijn geweest zal het 50-jarig jubileum dan ook „openbaar" worden gevierd. Er is voor „Werkmansbelang" alle reden om feest te vieren: de ver eniging is uitgegroeid tot een van de grootste in de provincie Zeeland, heeft kunnen voorzien in een groot gedeelte van de Terneuzense behoefte aan woningen gedurende de tijden, heeft momenteel onge veer 1300 woningen in de gemeente Terneuzen bewoond en mag er prat op gaan bijna het hele woningbezit in de gemeente Terneuzen te hebben. Uit vorenstaande moge blijken dat ..Werkmansbelang" in de vijftig jaren van haar bestaan beslist niet heeft stil gezeten en dat de vereniging tot grote daden in staat is gebleken. Bovendien dat zij nooit zal versagen moge blijken uit de imposante plannen, die „Werk mansbelang" op stapel heeft staan. De vereniging is een sterk bouwsel geble ken, dat rust op een zeer belangrijke en gelukkig stevige pijler: de hechte samenwerking van de woningbouwver eniging met het gemeentebestuur van Terneuzen, dat de activiteiten van Werk mansbelang op hoge waarde weet te schatten. Het gemeentebestuur is er doorgaans gedurende de afgelopen vijftig jaren te recht van uitgegaan, dat bouw en expoli- tatie van woningwetwoningen in handen dienen te zijn van een bouwvereniging. Het demonstreerde dat, nog eens zeer duidelijk toen het in 1951 het hele ge meentelijke woningbezit overdroeg aan ..Werkmansbelang" en de vereniging op dat moment aanwees als de instantie, die zorg moet dragen voor de volkshuis- vestiging in de gemeente Terneuzen. Die opdracht is Werkmansbelang altijd waard gebleken. NAAM De vereniging werd in 1914 opgericht door de toenmalige burgemeester van Terneuzen, de heer J. Huizinga. juist in een tijd dat er door de woningwet van 1902 betere perspectieven waren voor de huisvesting van de „arbeiders". Dat verklaart hoe Werkmansbelang aan de naam is gekomen. Tegenwoordig is die naam een beetje verouderd; er zyn zelfs leden die er zich openlijk aan ergeren. Een eventuele naamsverandering is ove rigens reeds punt van discussie in het bestuur geweest. Bouwde men aanvankelijk woningen voor de „werkman" de eerste 42 hui zen kwamen in 1919 gereed geieide- lijk; werd het lot van de naar een huis zoekende werkman verweven met dat van een middenstander. Zo zijn er ook steeds middenstandswoningen gebouwd Momenteel bouwt men ook premiewo- ningen. Om kort te gaan: Werkmans belang dient op het ogenblik het alge meen belang. PLANNEN Nadat in 1960 burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen de 1000e woning van Werkmansbelang opende heeft de vereniging nu, zoals gezegd, 1300 wonin gen bewoond. Een respectabel aantal, dat echter vooral wanneer men in aan merking neemt dat er nog zo'n 500 wo ningzoekenden by de vereniging staan ingeschreven, voor aanmerkelijke uit breiding vatbaar is. Werkmansbelang heeft op het ogenblik in de gemeente nog 403 woningen in aanbouw en heeft de nodige plannen voor de toekomst. Het grootste plan is de bouw van 696 woningen door arbeidsbesparende bouw, waarvoor de rijksgoedkeuring binnen kort kan afkomen. De jubilerende vereniging heeft hard gewerkt om de huisvestingsproblemen in de gemeente Terneuzen tot een goe de oplossing te brengen. Tevreden ii men echter nog niet. „Het aantal wo ningen van ons land had veel groter kunnen zijn geweest, maar wij zijn nu eenmaal altijd gebonden aan de ove rigens vrij grote contigenten die de ge meente Terneuzen toegewezen krijgt van hogerhand. Neemt men daarbij in aan merking dat de woningnood nog schrik- barender vormen aanneemt dan weten we, dat we niet tevreden mogen zijn. En steeds zullen moeten vechten" De toewijzingen van de laatste jaren aan Terneuzen zijn aanmerkelijk rui mer, niet alleen omdat Terneuzen een kern aanwijzing heeft gekregen, ook om dat het huidige gemeentebestuur van Terneuzen er alles aan gelegen is Ter neuzen zo snel mogelijk te doen groei en. DOWNS Het is Werkmansbelang niet altijd voor de wind gegaan. Ze heeft in haar geschiedenis grote tegenwerkingen te verduren gehad: in de beginjaren en la ter in de dertiger jaren. Soms kwam die tegenwerking van de zijde van de gemeenteraad en moesten de bouwacti viteiten tijdelijk aan banden worden ge- legd, soms ook van particuliere 'zijde. Door die tegenslagen heeft men zich nooit helemaal laten ontmoedigen. In de wetenschap dat men streed voor de goede zaak wist men telkens weer an deren van het heil. dat er steeds van de vereniging is uitgegaan, te overtui gen en kon de weerstand worden over wonnen. Relatief de grootste activiteiten wa ren er begrijpelijkerwijze telkens na de wereldoorlogen. De meest om vattende activiteiten ontplooit men momenteel. De woningbouwverenigingen in den lande zijn beslist geeu ver ouderde instellingen. Juist in de toe komst kunnen zij van onschatbare waar de blijken. BEDRIJF Werkmansbelang is uitgebreid tot een heel bedrijf. De belangen van de leden worden behartigd door een uitgebreid bestuur, waarvan de heer J. Meeussen nu sinds '48 voorzit ter is en door 'n respectabel aantal personeelsleden, die worden aange voerd door de secretaris-penning meester, tevens administrateur, de heer P. de Putter. Momenteel is een eigen onderhoudsdienst in wor ding. Daarvoor zijn reeds verschil lende vaklieden aangetrokken. Heel graag ook had men woningverbete ring in eigen beheer gehad. Een eigen dienst is echter niet renda bel. temeer niet wanneer men be denkt dat het door het rijk vastge stelde bedrag voor de verbetering van woningen eigenlijk veel te laag is. Het zou ondoenlijk zijn om de geschie denis van dit bedrijf gedetailleerd weer te geven. Teveel namen en begrippen zijn met de geschiedenis van Werkmans belang gedurende de laatste halve eeuw verweven geweest. Vermeldenswaard is wel dat de heer J. van Riet de enige nog in leven zijnde oprichter van de ver eniging is. FEESTDAG Op 6 juli zal dus het gouden jubi leum worden gevierd. Op deze feestdag zal het bestuur van Werkmansbelang morgens om half elf worden ont vangen door het gemeentebestuur. Om twee uur 's middags is er vervolgens een feestvergaderlng in hotel Rotter dam voor genodigden, terwyi tensiotte na de vergadering het bestuur zal re cipiëren in dezelfde lokaliteiten. Op de ze receptie zyn natuurlijk ook de leden welkom. Het wordt een feestdag na 50 jaar langs de weg timmeren. De tim merwerken en daaronder verstaan we dan niet alleen het bouwen van de woningen zyn door Jan Publiek kri tisch bekeken. Jan Publiek kan tevre den zyn UIT VOORRAAD LEVERBAAR fl. 598. Vrijblijvend demonstratie bij: Ingenieursbureau Handelsonderneming HAAGWEG 302 BREDA TEL. 35585 De heer J. P. van Laar, directeur van het postkantoor te Goes, is met ingang van 1 juli a.s. benoemd tot adjunct-di recteur van het postdistrict Middelburg, dat Zeeland en West-Brabant omvat. De heer Van Laar is per gelijke datum be vorderd tot inspecteur. De heer Van Laar is op 26 januari 1918 in Den Haag geboren. Hij kwam op 1 maart 1939 bij de PTT, eerst op het post kantoor te Wassenaar, tijdens de oorlog op het inspectiebureel en in dienst van het hoofdbestuur te Den Haag. Van mei 1946 tot november 1947 volgde hij een spoedcursus aan de hogere PTT-school, waarna hij in de rang van adjunct-refe rendaris verplaatst werd naar het dis trictsbureel te Den Bosch. Enkele maan den later reeds werd hij bevorderd tot re ferendaris 2e klas. In 1953 volgde, in de rang van referendaris, overplaatsing naar het postkantoor te Tilburg. Op 1 mei 1961 werd hij benoemd tot directeur van het postkantoor te Goes. De heer Van Laar is voorzitter van het Wit-Gele Kruis te Goes. Hij is voorzitter van de Ka tholieke Jeugdraad in zijn woonplaats en secretaris van de Goese Jeugdgemeen schap. Voorts is hij momenteel secreta ris van de bridgeclub Zuid-Beveland. Vóór zijn Goese periode was hij een ver woed schaker. Hij speelde hoofdklasse. De heer Van Laar volgt de heer E. Koster op, die in gelijke functie is be noemd in het district Den Bosch. De heer Van Laar zal speciaal worden belast met de exploitatie van de dienst in het district. (Van onze verslaggever) In IJzendyke kan vermoedelijk dit jaar nog worden begonnen met de aanleg van een groot openluchtzwembad met volledige accommodatie. De bouw zal en kele honderduizenden guldens vergen. De gemeente zal dit grootse projekt, dat voor de gehele streek van belang is, zelf financieren en de exploitatie in eigen hand houden. Het zwembad wordt onderdeel van het uitgebreide sportcomplex van 5.5 ha., dat momenteel bestaat uit twee voetbalvelden en twee tennisbanen. Met bijzondere voortvarendheid heeft het gemeentebestuur o.l.v. burgemeester J. J. M. Vicq de plannen ontwikkeld. „Vlotte medewerking van diverse instan ties en vooral ook van de landeigenaar M. van der Stallen heeft de plannen op pa pier reeds geheel doen slagen", vertelde de burgervader. Na Schoondijke, waar enige tijd geleden het door zelfwerkzaamheid van de ge meentenaren tot stand gekomen instruk- tiebad, officieel in gebruik werd gesteld, draagt IJzendijke dus nu een steentje bij om het schrikbarende tekort aan zwem baden in het West-Zeeuwschvlaamse tot redelijke proporties terug te brengen. De zwemaccommodatie in het land van Cad- zand staat in geen enkele verhouding tot de behoefte, die alleen al door het grote aantal onderwijsinstellingen wordt opge worpen. In Oostburg zouden b.v., aldus burgemeester Vicq, de middelbare scholen een overdekt zwembad meer dan noodza kelijk maken. Het zwembad van IJzendijke wordt groots aangepakt: met een speel- en zonneweide en de groenvoorziening be slaat het pand een oppervlakte van 1.5 ha., er komt een diep- en middelbad van 25 bij 14 meter, een ondiep van 21 bij 10 meter en een kleuterbad van 100 m2 oppervlakte. Het project voorziet verder in een kleed kamer voor klassikaal gebruik, wisselka- bines. garderobegebouwen, dienstruimten, een EHBO-post, toilet- en douchepartijen en een kostbaar waterzuiveringsgebouw, waarin met zeer grote capaciteit het wa ter in de betegelde basins verscheidene malen per etmaal gezuiverd kan worden. Voorts zullen ook autoparkeerterreinen en fietsenstallingen worden aangelegd. Bij de bouw zal rekening worden ge houden met. een eventuele uitbreiding met een duikbassin. In het te bouwen bad is de grootste diepte 2 meter. Te zijner tijd zullen op het complex ook kleedgebouwen voor de voetbalvereniging worden gebouwd. De huidige zijn onder gebracht in gehuurde noodwoningen. „In de toeristische ontwikkeling zal het zwembad een grote rol gaan spelen, ter wijl in de behoefte van de directe streek voorzien kan worden", zei de heer Vicq, die overigens de capaciteiten van 25.000 baden per jaar, alleen voorlopig als vol doende beschouwt. Hij verwacht in zijn bad ook veel bezoek vanuit het Belgische achterland, waar in het geheel geen zwemaccommodatie aanwezig is. Na een korte ziekte is onverwacht over leden de heer J. A. Minneboo, de schip per van de reddingboot „President Jan Leis", die is gestationeerd in Burgsluis De heer Minneboo, die 60 jaar is gewor- den, overleed in het ziekenhuis te Goes. Hij is geruime tijd schipper van de red dingboot geweest. Daarvoor was hij kapi tein op een sleepboot van Smit en Co's internationale sleepdienst. Van de sleep boot ..Ebro" van dezelfde onderneming redde hij en zijn manschappen in januari '58 19 man toen de Ebro verging op de Banjaard. =N De pluk van frambozen is thans op Zuid-Beveland in volle gang. Met man en macht wordt er gewerkt om de snel rijpende vruchten tijdig te oogsten. Op JÖHïïf bedr'iyen geeft dat wel moeilijkheden omdat niet voldoende plukkers en pluksters beschikbaar zijn. De oogst van frambozen is namelijk ge weldig arbeidsintensief. Het belangrijkste 'teeltcentrum van KapeUe-Biezelinge. Zuid"Bcveland rond Het is het ras Malling Promise dat vlnr nWm' £eteer?:een Srote framboos van prima kwaliteit. De telers voeren deze overwegend aan in kratten met dozen Het aanbod van frambozen ligt thans op de veiling in Kapelle rond 25 De jrambozenpluk is in volle gang. In Kapelle wordt dit produkt al gemeen aangeboden in kratten met doosjes van 250 gram. ton per dag. In de komende week wordt op nog grotere dagaanvoeren gerekend. De vraag naar dit produkt is vrij gun stig. De prijs van de goede kwaliteit ligt op het ogenblik dicht tegen 1.50 per kg terwijl de klasse II ongeveer 10 cent per kg lager noteert. Elders in de tcelcentra van frambozen vindt de aanvoer overwegend plaats in tubs van 10 kg. De prijs van deze tub- trambozen ligt thans rond of even boven 1,20 per kg. Aan het kanaal van Gent naar Terneu zen, op minder dan 5 km van de Neder landse grens, wordt een groot geïnte greerd staalbedrijf opgezet. Dit bedrijf, Sidmar N.V., zal over twee jaar ongeveer 4000 man aan personeel nodig hebben. De reeds gevestigde bedryven in het Gentse hebben hun ernstige bezorgdheid hierover kenbaar gemaakt. Vierduizend man vormen een grote slok uit het arbeidsreservoir. Het zal best meevallen, heeft de secretaris-gene raal van Sidmar gezegd. We moeten met zijn allen gewoon ons gezond verstand gebruiken en aan tafel gaan zitten om de problemen ronduit en opennlijk te bespreken. Maar wanneer Sidmar de arbeidsmarkt komt verstoren, dan geldt dat niet alleen voor het Belgische ge deelte van de kanaalzone. Tussen Gent en Terneuzen heerst één vrije arbeids markt. Nederlanders hebben geen werk vergunning nodig om in België te wer ken, en omgekeerd bestaan er evenmin belemmeringen. Er werken circa 1300 Belgen in de Nederlandse kanaalzone en 300 Nederlanders in het kanaalgebied tussen Gent en Zelzate. Hoewel de Belgische pendel naar Nederland wat ge flatteerd is door historisch gegroeide situaties, kan uit deze cijfers toch wel de conclusie worden getrokken dat het Nederlandse bedrijfsleven wat lonen en arbeidsvoorwaarden betreft, een goede concurrentie-positie inneemt t.o.v. het bedrijfsleven in de Belgische kanaal zone. Vraag evenwel niet met hoeveel kunst en vliegwerk dat gepaard gaat. De c.a.o.'s bieden in de kanaalzone weinig houvast. Links en rechts worden arbeids krachten weggekocht. Nergens is het verloop onder het personeel zo groot. Het algemeen tekort aan arbeidskrach ten en het internationaal karakter van de kanaalzone hebben een moordende concurrentie op een labiele en ingewik kelde arbeidsmarkt tot gevolg gehad. De snel voortschrijdende industrialisa tie zal steeds meer mankracht vergen. En wanneer dan eventjes 4000 man nodig zijn, alléén om Sidmar aan het draaien te krijgen, dan ligt de conclusie voor de hand dat de arbeidsvoorziening de ko mende jaren dé grote dobber in de ka naalzone zal zijn. En als Sidmar dc be drijven uit het Belgische rond de tafel wil groeperen om dit probleem ronduit en openlijk te bespreken, dan zal het voor het Nederlandse bedrijfsleven zaak zijn bij het gesprek aanwezig te zijn. Het gaat hier om een probleem, dat de gehele kanaalstreek aangaat. En dan bo vendien niet alleen de werkgevers, maar ook de werknemers. Het is in het belang van dit hele gebied dat de ronde tafel niet te klein wordt gemaakt. B. en w. van Goes hebben de raad n.a.v. de informele raadsvergadering van maandagavond j.l. een aanvullend voorstel gedaan m.b.t. de herindeling van de gemeenten op Zuid-Beveland. De raad zal dinsdagavond het herindelings- voorstel en de opmerkingen daarover van b. en w. in behandeling nemen. (Van. onze verslaggever) De bewoners van de huizen langs de traverse Kloosterzande van de rijksweg, die telefonische aanslui tingen hebben, zijn gedurende de af gelopen weken voortdurend geplaagd door telefoonstoringen, veroorzaakt tijdens de graafwerkzaamheden, die daar in het kader van de verbetering van de traverse worden uitgevoerd. In de leidingen ontstaan door de graafwerkzaamheden barstjes, waar door water kan binnendringen. In dat geval kunnen gemakkelijk sto ringen optreden, zo -is ons medege deeld van de zijde van de P.T.T. Ge durende de afgelopen dagen is er geen druppel regen meer gevallen en treden minder storingen op. Het is daarom, dat men in Kloosterzande vuriger dan elders hoopt op besten diging van het goede weer. Aan het sl°t van hun pre-advies van 12 juni jl. schreven b. en w. de raad dat een uitbreiding van de gemeente m westelijke en zuidelijke richting ver wacht moet worden. B. en w. menen er nu goed aan te doen hun gedachten hierover in concrete vorm te gieten, zo dat de raad die tijdens de behandeling van het voorstel in zijn beschouwingen zal kunnen betrekken. B. en w. achten een uitbreiding van de gemeente in zuidelijke richting nood zakelijk teneinde voldoende gronden voor handen te krijgen voor het scheppen van recreatiemogelijkheden. Het college is van mening dat daartoe het grond gebied van de gemeente 's Heer Abtsker- ke aan Goes dient te worden toegevoegd Uitbreiding van de gemeente in weste lijke richting vinden b. en w. noodzake lijk opdat enerzijds voor een redelijk aantal jaren voldoende uitbreidingsmoge lijkheden aanwezig zullen zijn, terwijl anderzijds een volkomen gemotiveerde aansluiting zal worden verkregen met de zich westelijk van Goes bevindende woon kernen 's Heer Hendrikskinderen en Wis- senkerke. Deze woonkernen zijn evenals Kloetinge, reeds voor een belangrijk deel op Goes georiënteerd aldus b en w. Volgens het college zou de westelijke grens van Goes uit bestuursoogpunt moe ten samenvallen met de westelijke gren zen van de Wilhalminapolder en de Goe. se polder, zich vervolgens moeten bewe gen in de richting van het westlijke via duct over de spoorlijn en vandaar dienen te lopen langs de spoorlijn in oostelijke richting tot een punt waar de kortste noord-zuid-verbinding te maken is met de huidige grens van de gemeente 's-Heer Abtskerke. WASHINGTON heeft een nieuwe man naar Z.O. Azië gestuurd: ge neraal Maxwell Taylor .Hij heet ambas sadeur, maar in feite wordt hij militair leider. De Amerikanen verhullen het niet meer, dat hun militaire „advi seurs" daar in feite een oorlog voeren tegen de Vietcong in Zuid-Vietnam, tegen de Pathet Lao in Laos. Er worden nu regelrechte bombardementen uit gevoerd. En van het een kan het an der komen. Deze strakkere houding van de Amerikaanse regering zal ze ker wel iets te maken hebben met de komende verkiezingscampagne in de V.S.. President Johnson wil Goldwa- ters verwijten ontzenuwen, dat hij te slap zou zijn tegenover de communis ten. De hoofdreden ligt toch wel in de ontwikkeling van zaken in Z.O. Azië, waar het communisme met China op de achtergrond sterk in de aanval is. Zelfs Soevannah Phoema gelooft niet hard meer in de mogelijkheid van „neutralisme". President De Gaulle is nu echter juist weer het neutralisme voor Z O. Azië aan het propageren. Hij heeft het staatshoofd van Kambqdja, prins Sihanoek op bezoek, een politiek twijfelachtige figuur, die erover denkt op het communistische paard te gaan wedden. Maar De Gaulle steekt hem in de hoogte als een man, die net zo verstandig denkt als hij :„Neutralisme is de oplossing voor heel Z.O. Azië, alle vreemde inmenging moet ver dwijnen. En dan moeten alle partijen, de communisten incluis, samenwerken om onafhankelijke regeringen in on afhankelijke landen te vormen." Zelfs de prins was dat wel iets te gortig. De generaal vergist zich, zo meent hij, dat ook het communistische Noord Vietnam in zo'n regeling zou kunnen worden betrokken. In werkelijkheid gaat de vergissing van de generaal nog verder: Een neutraal bewind waar in communisten zitten is op de duur een onmogelijkheid. Zie de na-oorlogse geschiedenis in Oost Europa, zie Laos. (Van onze verslaggever) Het buitengoed „Landlust" met zijn ongeveer twee ha groot loofbos te Hein kenszand is destijds door de familie Van Citters geschonken aan de Stichting Zeeuwse Landschap. Landlust is het enige bezit van de stichting dat haar onbelast en in volle eigendom toebehoort. De lasten van het landhuis met koetshuis zijn evenwel te veel aan het worden, reden waarom dc stichting h. en w. van Heinkenszand heeft verzocht het huis, de daarbij be horende bloementuin en het koetshuis voor de symbolische som van een gulden over te nemen. De Stichting Zeeuwse Landschap heeft daaraan echter de volgende voorwaarden verbonden: 1) het huis moet tot ambts woning van de burgemeester worden be stemd; 2) de gemeente zal het dagelijks onderhoud van het bos voor haar reke ning nemen (dit ten genooge van het stichtingsbestuur); 3) het bos zal op ver toon van een kosteloos te verstrekken kaart voor iedereen toegankelijk moeten zijn, en 4) aan de huidige bewoner van het huis zal een geschikte woongelegen heid moeten worden vers Lekt. Wat het laatste betreft heeft het stichtingsbestuur het college van b. en w. lacen weten, dat met de huidige bewoner nooit een huurcontract is gesloten en dat de stich ting hem, ongeacht overname door de gemeente, het gebruik van de woning reeds medio 1963 heeft moeten opzeggen met het oog op de noodzakelijk gewor den bestemmingsverandering van hot voerd: 1) er is al vaak gesproken over huis. Het college van b. en w. heeft het verzoek van de stichting in beraad gehouden teneinde de raad te horen en de financiële consequenties te bekijken. Positief advies Nu is globaal gerekend dat het onge veer t 70.000,zal kosten om het huis van „Landlust" geschikt te maken als ambtswoning voor de burgemeester. Rijkssubsidie is mogelijk voor dat ge deelte van de verbouwing dat als res tauratie kan worden aangemerkt. Hoe wel b. en w. zich niet ontvienzen dat het plan „niet geringe" financiële conse quenties heeft, menen zij de raad te moeten adviseren het voorstel van de stichting positief te benaderen. Daai-bij worden de volgende argumenten aango- verandering van. of vervanging van de huidige ambtswoning, zonder dat een ge. schikte oplossing is gevonden, 2) het bedrag voor de verbouwing van „Land lust" zal nauwelijks toereikend zijn voor nieuwbouw; 3) de huidige ambtswoning zal vrijkomen voor het hoof-J van de openbare lagere school in welk geval een al jaren slepend probleem zou kun nen worden opgelost; 4) de huidige wo ning van genoemd schoolhoofd zal aan de huidige bewoner van „Lanaiust" kun nen worden toegewezen, waarbij deze laatste onverminderd gebruik zou kunnen blijven maken van de moestuin cv. 5) het voortbestaan van het blijkbaar hecht gebouwde en voor Heinkenszand aan zienlijke huis. zal op waai iige wijze verzekerd zyn, terwijl het dorp zyn Een gedeelte van het landhuis ..Landlust" te Heinkenszand: toe komstige ambtswoning van de burgemeester aparte karakter in de streek op aparte wijze benadrukt zou zien. De huidige bewoner van „Landlust" heeft burgemeester N. Eisen intussen laten weten dat hij geen georu.k wenst te maken van de aanbiedingen om het huis van het noofd van de openbare school te betrekken en om de moestuin te behouden. B. en w. van Heinkenszand zullen de raad dinsdagavond om een principiële uitspraak vragen, zodat de stichting een definitief aanbod tot overname door de gemeente zal kunnen doen. {TEN week geleden was er op het televisiescherm een voetbalwedstrijd te zien van Spanjaarden tegen Russen. Voor de aanvang werd het Russische volkslied gespeeld zonder dat iemand protesteerde. Hoge Spaanse autoritei ten werden enorm toegejuicht, de Rus sen deed dat blijkbaar niets. Kijk, dachten we, het is toch waar, dat de sport tegenstellingen overbrugt, zelfs tussen fascisten en communisten. Maar in Wimbledon, waar nu om het wereldtenniskampioenschap wordt ge speeld, zien we toch wat anders. Blijkbaar op een wenk van hogerhand weigerden een Rus en een Hongaar tegen een Zuid-Afrikaan te spelen. Het land van de „apartheid" willen ze boycotten tot op het tennisveld toe. Hun lastgevers willen daarmee na tuurlijk een goede beurt maken te genover de gekleurde volken in Afrika. Dat moet wei bet motief zijn. want anders zouden sportlieden uit Rusland en andere communistische landen niet zo veelvuldig verschijnen in landen, wier politiek door het Krem lin ook voortdurend veroordeeld wordt. West-Duitsland bijvoorbeeld is het land waar oud-Nazi's de lakens uitdelen en snode revancheplannen worden uitgebroed. Toch ontmoeten Duitse en communistische sportlieden eikaar herhaaldelijk. Amerika, bol werk van het kapitalisme en onrust stoker in Z.O. Azië, wordt niet ge schuwd als partner in de wedkampen En zo kan men doorgaan. Het is alle maal zo onlogisch mogelijk. Maar de politiek trekt vaak kromme lijnen. f-JET is niet moeilijk de spits ook om te draaien. Naar aanleiding van boycotvoorstellen tegenover Zuid- Afrika, in verband met de vonnissen tegen Mandela c.s. schreef Salvador de Madariaga, de Spaanse liberale leider, in ballingschap'. „Het is bijna zeker dat er ergere dingen gebeuren in Chi na. Madame Ivinskaja (een vriendin van de schrijver Boris Pasternak die hem hielp zijn boeken in het buiten land te publiceren) zit nog steeds in een Russische gevangenis. Ghana, Cu ba en vele andere landen tonen de wereld week na week Mandela-geval- len, en de vlammen van de veront waardiging laaien niet op. Deze dingen gebeuren, naar wij mogen aannemen, in communistische landen, maar wor den beschermd door een gordijn van stilzwijgen, terwijl de zaken in Zuid- Afrika in de gehele wereld bekend worden, dank zij het betrekkelijke li beralisme van de wetten en de ge woonten in dat land." Hiermede wordt volstrekt niet goed gepraat wat er allemaal aan onge- rechtigs in Zuid-Afrika geschiedt. Wel echter is het een pleidooi voor eerlijk heid. Communisten moesten eerst hun eigen straat maar eens vegen alvorens zich op te winden over de vuiligheid elders. In Montreux waren de druiven werke lijk wat zuur, zodat de Fransen zonder roos naar huis moeten terugkeren. Ar tistiek leek de vertoning van ..Les rai- sons verts" veel op een knipselboek, dat soms vervelend werkte. Praktisch niet een artiest omkwam aan dit spelletje. In het begin van de uitzending boeide dit toch wel, al was het alleen al om het extravagante. En wat de schokeffecten betreft 1de duivel die een kaars aansteekt in de kerk b.v. en de kindertjes die uit de gehaktmolen komen om goedkoper vlees te krijgen), nou ja, we zijn in Ne derland ook wel wat gewend. Wie de hoop had dat dokter Kildare in zijn laatste aflevering aan een vrouw zou komen, kwam bedrogen uit. Wat waarschijnlijk zeggen wi] dat we volgend seizoen op nog rneer ziekenhuisverhalen vergast zullen worden. J M. DE SOVJET-UNIE heeft bij Amerika Frankrijk en Engeland geprotesteerd te gen het houden van verkiezingen in West-Beriijn op 1 juli. voor een Westduit- se president, omdat West-Beriijn niet bij de Bondsrepubliek zou horen.

de Stem | 1964 | | pagina 3