i Kans op vaste voet Westelijke Drie willen overleg Nikita neemt collega's in boot Reclamedebat rem voor draadtelevisie Al zakelijke televisie als Kamer terug is VEROLME BOOS OP ROOSJEN DUITSE HERENIGING: ITALIAANSE REGERING TREEDT AF Corruptie bij politie New York Y rachtauto dynamiet de lucht in Tsjombe in regering van Kongo voor u Gehandhaafd tiaitlOl weer vandaag'. PRINS MAANDAG 5R Haagse proef succes maar Ruim f 10.000.- aan prijzen DAGBLAD VOOR ZEELAND lectuur menu Collectie PERZEN Zonnig en warm Tabaksindustrie procedeert tegen regering TIEN DODEN: Bomaanslagen in Zuid-Viëtnam PRIESTER WORDEN TOUR DE FRANCE PRIJSVRAAG 1964 104e JAARGANG No. 24623 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. AAij. Neerlandia. Directeur s Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 27 JUNI 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, exol. 0,25 Incasso; ƒ11,85 per post exel, 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 eent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBUR telefoon 2893) REM WINT VOORLOPIG RACE MET REGERING HET OOSTELIJK DEEL van Bra bant maakt een stormachtige ont wikkeling door. Eén onzer redac teuren wijdt in een reportage aan dacht aan deze ontwikkeling en de problemen die daarbij rijzen. Pag. HET IS WELDRA een halve eeuw geleden dat Europa in de eerste wereldoorlog werd gestort door een fataal schot, ergens in een achter buurt van ons werelddeel gelost. Wij besteden vandaag een hele pa gina aan dit dramatische moment en zijn gevolgen. Pag. 15. IS HET DUITSE LEGER par don: de Bondsweer democra tisch? Eén van onze redacteuren heeft een week lang gelegenheid gehad oni dit leger van nabij te bekijken. Zijn conclusies vindt u op pag 17. DE LEZERS hebben vandaag een tekort aan stof gehad, waardoor wij minder „Papier voor uw pen" dan anders hebben. Maar wij troos ten ons met de overtuiging dat het wel aan de zomer zal liggen. Pag. 19. WEST-VLAANDEREN is rijk aan culturele bezittingen van onver gankelijke waarde. Wij herinneren u daar (met het oog op uw va kantie) nog eens aan op pag. ZOALS U van ons gewend bent is er vandaag weer een hele pagina Tour de France. U puzzelt toch ook mee? Pag. 11. (Advertentie) Wij hebben voor U een zeer mooie Hamadan Baloudjistan voor woonkunst op z'n best GROTE MARKT 30 CATHARINASTRAAT 4 BREDA NEDERLAND is niet bereid opnieuw het gemeenschappelijke zuivelbeleid in de Europese gemeenschap naar later te ver schuiven, zoals eerder is voorgesteld. Dit heeft minister Biesheuvel vrijdag avond op een speciale vergadering van cie E.E.G.-ministerraad in Brussel ver klaard. NABIJ DE weg Waalhaven te Rotterdam is vrijdag verdronken het zevenjarig dochtertje van de schipper op de sleper Anja". Het kind is vermoedelijk bij het spelen op de luiken van het schip te water geraakt. PREMIER RACHMAN van Maleisië heeft vrijdag het Philippijnse voorstel voor een nieuwe conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Indonesië, de Philippijnen en Maleisië over de kwestie- Maleisië verworpen. (Van onze parlementaire redacteur) Het ziet er naar uit dat de R.E.M. de race met de regering voor lopig gaat winnen. Voordat de anti-R.E.M.-wet op het Binnenhof in behandeling komt, zal het televisie-eiland voor de Noordzeekust al commerciële t.v.-uitzendingen verzorgen. De ministers van justitie en van buitenlandse zaken hebben de Tweede Kamer vrijdagmiddag namelijk laten weten dat zij geen kans zien de memorie van antwoord op de R.E.M.-wet zo tijdig klaar te krijgen dat het wetsontwerp nog vóór het zomereces der Tweede Kamer (7 juli a.s.) in behandeling kan worden genomen. De regering heeft de commissie van advies voor volkenrechtelijke vraagstukken nu verzocht over volkenrechte lijke aspecten van dit ontwerp op korte termijn een advies uit te brengen. Aanvankelijk was de Tweede Kamer een antwoord op zeer korte termijn toe gezegd. De ministers zeggen nu dat zij pas in augustus met hun memorie van antwoord voor de dag kunnen komen. Om geen misverstand te wekken stellen zij intussen, dat de regering niet van plan is het anti-R.E.M._ontwerp in te trekken. Zij wil de behandeling ervan doorzetten. Aan de Tweede Kamer is meegedeeld dat de regering het op prijs zal stellen als de Kamer het wetsontwerp dadelijk na de opening van de Staten-Generaal (15 september) in behandeling zal ne men. De R.E.M. hoopt 15 augustus met haar t.v.-uitzendingen te kunnen beginnen. „Onze verwachtingen zijn optimistisch dat we die datum kunnen halen", aldus was het commentaar vrijdagmiddag van R.E.M.-zijde. ..Alleen moeilijkheden met de zendapparaten kunnen ons nog parten spelen". Na de Tweede Kamer moet ook de Eerste Kamer het R.E.M.-wetje nog be handelen. Dit betekent, dat de R.E.M. een kans krijgt als Radio Veronica om zich vaste voet te verwerven. Van de kant van het ministerie van Justitie werd ons bij navraag meegedeeld dat het niet in de bedoeling ligt van de regering voordien langs andere weg tegen het R.E.M.-eiland op te treden. Daartoe schijnt besloten te zijn op de minister raadsvergadering die gisteren is gehou den. Het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de R.E.M.-wet is dinsdag ver schenen. De inhoud ervan kende de re gering al een paar dagen tevoren. Mr. Scholten (Justitie) had verwacht hij heeft dit ook tegen de betrokken kamer commissie gezegd dat hij aan het eind van deze week het regeringsantwoord klaar zou hebben. Aan de Tweede Kamer wordt thans meegedeeld: „Het voorlopig verslag blijkt omvangrijk te zijn en tal van veelom vattende problemen aan te snijden. Het is volstrekt onmogelijk binnen enkele da. gen of weken een memorie van antwoord in te dienen, die recht doet wedervaren aan de diepgaande wijze van behande ling van het wetsontwerp in het voor lopig verslag. De regering acht het niet juist om een zorgvuldige wijze van wet geving op het spel te zetten ten gunste van de wenselijkheid van een snelle berichtgeving". In de brief aan de Tweede Kamer wordt er verder nog op gewezen (maar ook dat was tevoren bekend) dat voor het opstellen van de memorie van ant woord interdepartementaal overleg tus sen vijf ministeries moet worden gehou den. In politieke kringen concludeert men uit deze gang van zaken dat de regering met minister Scholten aan het hoofd zich lelijk in de vingers heeft gesneden. Mi- (Advertentie) bescherm uw huid met hamol ultra Weersverwachting van het K N MI geldig tot vanavond: Overwegend zonnig, droog en warm weer, behoudens een kans op een lokale bui in de middag. Zwakke tot matige wind. aanvankelijk uit noordoostelijke, later uit zuidelijke richting. j Vandaag: zon onder 21.02 uur Maan onder 14.51 uur. Morgen: zon op 4.28 uur. Zon on- der 21.01 uur. Maan op 1.30 uur Maan onder 16.15 uur. Maandag: zon op 4.28 uur. Maan op 1.55 uur. i Tegen waarsehuwingseis V.S. De Amerikaanse tabaksindustrie zal een proces gaan voeren tegen de rege ring ómdat zij van mening is dat deze niet bevoegd was te bevelen op alle sigarettenpakjes een waarschuwing te drukken dat roken gevaarlijk is. De ta baksindustrie meent dat het bevel „on wettig, onwijs en oneerlijk' 'is. nister Scholten heeft zich met zijn R.E.M.-wetje op glad (volkenrechtelijk) ijs gewaagd. Intussen is het niet uit gesloten dat de vertraging nog het geluk kige gevolg zal hebben dat straks de hele (commerciële) t.v.-problematiek aan de orde gesteld kan worden. Dat zou het geval zijn als de pacificatiecommissie in september voor een eindrapport zorgde. „De beslissing van de ministers voor een latere behandeling heeft mij zeer verheugd en zal ongetwij feld door het overgrote deel van het Nederlandse publiek met genoegen zijn ontvangen". Dat verklaarde vrij dagavond de heer C. Verolme naar aanleiding van de mededeling van de regering dat de memorie van ant woord over de wet installaties con tinentaal plat op zijn vroegst in augustus kan worden verwacht. Niet blij zei de heer Verolme te zijn met uitlatingen van de voorzit, ter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roos- jen, tijdens de verenigingsraad van deze omroepvereniging in Utrecht. Mr. Roosjen richtte een aanval op de regering, omdat zij z.i. beslissingen t.a.v. Veronica en het R.E.M.-eiland op de lange baan schuift. Hy noemde het een onrechtvaardigheid dat tegen „piraterij op grote schaal" niet wordt opgetreden. De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben vrijdag in een gezamenlijke verklaring laten weten dat zij altijd bereid blijven voordeel te trek ken van enige mogelijkheid voor vreed zaam herstel van de Duitse eenheid in vrijheid en dat de uitoefening va.n het recht op zelfbeschikking daartoe een fun damentele doelstelling van de drie re geringen blijft. Een dergelijke regeling zou zo spoedig mogelijk tot stand moeten komen. Het uitgeven van deze verklaring was al aangekondigd naar aanleiding van het sluiten op 12 juni van een vriendschaps verdrag tussen de Sovjet-Unie en de re gering van Oost-Duitsland, die door de Westerse mogendheden niet erkend wordt. In de verklaring, waarover met de Westduitse regering overleg is ge pleegd, worden drie hoofdpunten ge noemd: 1. Geen enkele overeenkomst tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland kan de Sovjetrussische verplichtingen of verant woordelijkheden volgens overeenkomsten en regelingen met de drie Westerse mo gendheden ten aanzien van Duitsland met inbegrip van Berlijn en de toegang daartoe aantasten. 2. West-Berlijn is geen „onafhankelijke politieke eenheid". Met voorbehoud van hun rechten betreffende Berlijn hebben de drie Westerse mogendheden in over eenstemming met de overeenkomsten van 23 oktober 1954 toestemming gege ven tot het aanknopen van nauwe ban den tussen Berlijn en West-Duitsland. 3. De regering van Bonn is de enige „vrijelijk en wettig" ingestelde Duitse regering en daarom gerechtigd om in internationale aangelegenheden namens het Duitse volk op te treden. De drie Westerse regeringen erkennen het Oost- duitse regime niet, noch het bestaan van een staat in Oost-Duitsland. De Italiaanse regering is vrydag afge treden. Na een bijeenkomst van de minis terraad, waarop vijf kwartier de ernst van de toestand werd besproken, werd besloten dat premier Aldo Moro het ont slag van zijn regering bij de president zou aanbieden. Donderdagavond leed de centrum-link se regering van Moro een nederlaag bij een stemming over verhoging van de on derwij ssubsidies. De regering-Moro be stond een half jaar. De reden van het aftreden schijnt niet alleen het afstem men van regeringssubsidie aan het over wegend rooms-katholieke Italiaanse on derwijs te zijn. maar ook onenigheid over de manier waarop de economische moei lijkheden van het land moeten worden opgelost. De politie van New York City is getrof fen door het grootste schandaal sinds 14 jaar. Het was het gevolg van een geheim onderzoek naar omkopingsprak tijken van gokkers, dat drie jaar in he- slag heeft genomen. Het hoofd van de politie, Michael J. Murphy, ontsloeg tien agenten nadat deze geweigerd hadden afstand te doen van hun onschendbaarheid voor open bare vervolging, toen zij werden opge roepen voor een grand jury, die een on derzoek instelt naar de omkoping van politie door de gokkers. „Wij zijn van plan iedere man die hier- bij betrokken is op te sporen en voor het gerecht te brengen", aldus Murphy. Hij doelde kennelijk op de mogelijk heid dat nog meer agenten in het schan daal een rol hebben gespeeld. De geheime onderzoekafdeling van de politie, die tot taak had het gedrag in het politiekorps te controleren, is ont bonden. De medewerkers zijn naar bui tenwijken in de stad overgeplaatst. Een recente opname van Z.K.H, Prins Bernhard, die op 29 juni zijn drieënvijftig ste verjaardag hoopt te vieren, (foto Max Koot) Een met dynamiet geladen truck is vrij dagmorgen in Bushkill, Pennsylvania, vlak voor een fokkerij van slangen de lucht in gevlogen, terwijl brand weerlieden bezig waren met het blus sen van de brand in het remsysteem. Minstens tien personen kwamen om het leven, onder wie drie brandweerlieden. De bestuurder liep geen letsel op. Hij haastte zich op het ogenblik van de ontploffing naar zijn auto terug, nadat hij de brandweer telefonisch had ge waarschuwd. De fokkerij, een toeristische bezienswaar digheid, vloog eveneens de lucht in. Vergiftigde slangen, die de explosie overleefden, ontsnapten uit hun verbrij zelde hokken. In Leopoldstad wordt aangenomen dat de teruggeroepen Tsjombe met de cen trale Kongolese regering zal beraadsla gen over zijn mogelijke deelneming aan een nieuwe, eveneens door Adoela ge leide „nationale regering van verzoening". Ook zou het mogelijk zijn dat Tsjombe in een dergelijke regering de post van minister-president zou worden toegewe zen. Adoela c.s. zien zich, overeenkomstig de bepalingen van een nieuwe grondwet, waarover binnen twee weken in geheel Kongo een volksstemming zal worden ge houden, voor de noodzaak gesteld om een overgangsbewind te vormen. Op het vliegveld van Saigon, dat 15 km buiten de stad ligt, is vrijdagmiddag een zware kneedbom ontploft. Een gebouw van „Air Vietnam" en enkele vliegtuigen liepen schade op. Een kwartier later deed zich een twee de zeer hevige ontploffing voor in of in de onmiddellijke nabijheid van een arse naal in Saigon. (Advertentie) 'tussen 16 en 30 jaar. I Groepsgewijs of persoonlijk onder- Iwijs. Inlichtingen en brochure t „Happy Landing" i worden graag en vrijblijvend verstrekt door STUDIEHUIS VOOR LATE i I ROEPINGEN. J DUIVEN (bij Arnhem). Tel. 08367.210 J Premier Kroestjev aan de riemen tijdens een roeitochtje met de Zweedse premier Erlander (rechts) op diens buitenverblijf Harpsund. In het midden de tolk. (Van onze Haagse redactie) De proef van de P.T.T. in de Haagse wijk Bezuidenhout met draadtelevisie is een succes. Tweeduizend aangeslotenen ontvangen voor het luttele bedrag van 48 gulden per jaar vier televisieprogram ma's. De Nederlandse stations, West- Duitsland en België. Voor de P.T.T. staat er niets meer in de weg om het draad televisienet verder uit te breiden. Een beslissing daaromtrent moet door minis ter Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) worden genomen, een beslissing, die ech ter beïnvloed wordt door hetgeen mi nister Bot (Onderwijs, Kunsten en Weten, schappen) zal besluiten over de reclame in de televisie. De P.T.T. begon op 1 november van het vorig jaar met de proef in Bezuiden hout. De proeftermijn zou een jaar du ren. Na dit jaar zou een rapport voor minister Van Aartsen worden opgesteld, waarin de vragen zouden worden beant woord of het door de P.T.T. ontwikkelde systeem in de praktijk had voldaan en of de belangstelling bij het publiek zo danig mocht worden verondersteld dat bij uitbreiding van het draadtelevisienet een rendabele exploitatie mogelijk zou zijn. De slechte ervaringen met het radio distributienet zorgden ervoor dat met de grootste omzichtigheid de publieke be langstelling voor draadtelevisie moest worden getest. Vlekkeloos Thans na acht maanden proefneming kan met stelligheid worden geconclu deerd dat de bezitters van televisietoe stellen er graag vier gulden per maand voor over hebben om via P.T.T.-lijnen de keuze te hebben uit vier programma's, die vlekkeloos in de huiskamers te zien zijn zonder dat ingewikkelde eigen an tennevoorzieningen nodig zijn. Vooral de eerste tijd is er veel naar buitenlandse programma's gekeken. Dit is vrij logisch. De mogelijkheden, die door de P.T.T. in huis werden gebracht, wer den door dc aangeslotenen zo volledig mogelijk uitgebuit. Het kijken naar de Westduitse zender brengt echter ook mee dat de door dit station uitgezonden re clame in de Nederlandse huiskamers komt. Dit is een van de vreemdste kan ten van de proef. Terwijl voor de Ne derlandse zenders de vraag nog onbeslist is of en zo ja op welke wijze Bussum reclameboodschappen mag gaan uitzen den, brengt de P.T.T. buitenlandse recla mes op Nederlandse televisieschermen. Zolang het een proef met 2000 aanslui. tingen betrof werd dit toelaatbaar ge acht. IN DE GROTE van onze adverteerders o.a.: Exclusief bankstel Radio-grammofooncombinatie Bromfietsen Bontmantel Oliehaard Elektr. naaimachine 300 pouches shag Schrijfmachine Fiets Heren- en dameskleding Binnenvering matras Luxe salon bergmeubel Portable radio Dag-excursies. DOE MEE EN WIN EEN PRIJS De Russische premier Nikita Kroest jev heeft vrijdagmiddag zijn oude vro lijkheid weer getoond. Hij danste met Zweedse meisjes en roeide met kabi netsministers. zoals hij dat ook deed met zijn gastheer, premier Erlander. De Russische premier en Erlander bezochten omstreeks het middaguur het amusementspark Skansen in Stockholm om een volksdansvoorstelling bij te wo nen. Kort na het begin vroeg Kroestjev zijn minister van buitenlandse zaken, Gromikoi mee te doen en even daarna werd hijzelf door een ander meisje mee. getroond. Enkele ogenblikken later was het hele gezelschap, inclusief premier Erlander, aan het dansen. „Vooruit, meer beweging, levendiger", zei Kroestjev tegen Gromyko. Allen dansten verscheidene minuten, toege juicht door omstanders. Na de dans omhelsde de premier zijn 24-jarige danspartner. Vervolgens feli citeerde hij premier Erlander met zijn danskunst: „Bra glort (goed gedaan)", zei hij in het Zweeds. Voor het dansen begon nam Kroestjev de minister van justitie. Herman Kling, mee voor een korte roeitocht. De Russische premier scheen de voorspelling waar te maken, die hij eer der tegenover journalisten had gedaan: „Gisteren was ik gelukkig, vandaag ben ik gelukkiger en morgen zal ik nog ge lukkiger zijn". Nina Kroestjev heeft de voortduren de politiebewaking tijdens haar bezoek niet erg kunnen waarderen. „Het zou wel eens interessant zijn iemand anders dan de politie te zien, maar vermoedelijk is daar niet veel aan te doen ais men bank is dat de Zweden ons willen vermoorden". De vrouw van de Zweedse premier, Aina Erlander, vertelde haar dat de Zweden hen niet naar het leven staan, maar dat in het land vele vluchtelingen wonen waardoor de politie geen risico's durft te nemen. Mevrouw Kroestjev vroeg zich af of deze vluchtelingen dan niet uit de te bezoeken gebieden kunnen worden weggezonden, zoals generaal De Gaulle dat in Frankrijk heeft gedaan. Mevrouw Erlander antwoordde daarop dat er in Zweden veel vluchtelingen zijn die de zelfde rechten hebben als Zweedse on derdanen. 4

de Stem | 1964 | | pagina 1