Bijbelgenootschapsbeweging niet alleen protestantse zaak Eerste kliniek voor bloederpatiën ten Befaamd architect Rietveld overleden NAC speelt heden tegen F.C. Luik CONFERENTIE DRIEBERGEN BESLOTEN Merleau Ponty: eigen wijsgerig stelsel Nederlandse primeur: V.S. BEREID OORLOG TE OM PEKING VERKLAREN Hennie de Ruyter: geen kans in driebandenspel Nauwe samenwerking is nodig voor verspreiding Internationaal bouwmeester DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 JUNI 1964 Fundament in alle kerken Kardinaal Bea prijst jubilerende kard. Alfrink Met f5.- in de hand komt men door het ganse land! Existentieel denken (X) Vóór-bewust Onvrijheid Relativisme An ja Lepoutre en Trudy Groenman achtste finales Televisie op alle perrons station Eindhoven Ernstig ongeluk training Assen Australië tot hulp bereid Ike pleit, voor bevrijding Oostzeestaten in Geen voetbalfusie in Den Bosch Belangrijke match voor intertoto Carotte van Belg Stajlaert Gisteren is in het seminarium van de Nederlands hervormde kerk „Hyde Park" te Driebergen een vierdaagse conferentie van ker kelijke leiders uit de gehele wereld besloten met een plenaire sessie, waarop kardinaal Alfrink van Utrecht als eregast aanwezig was. Oog mgr. dr. J. Groot, gedelegeerde voor het Nederlands episco paat voor de oecumene en voorzitter van de St.-Willibrordvereniging woonde de bijeenkomst bij. De conferentie hield zich bezig met de noden van deze tijd en heel in het bij zonder met de vraag hoe de Bijbel als woord Gods op deze noden een antwoord kan geven. De bijeenkomst werd geor ganiseerd bij gelegenheid van het 150- jarig bestaan van het Nederlands Bijbel genootschap op initiatief van aartsbis schop F. Coggan, van York, der Angli caanse kerk. Twaalf kerken of kerkgenootschappen uit 48 landen namen eraan deel. Het on derwerp „De plaats van de Bijbel in het leven en getuigen van de Kerk" werd op de bijeenkomst deze week aan de orde gesteld, door bisschop Emilianos voor de orthodoxe kerken, door bisschop Chandu Ray als Anglicaanse spreekbuis voor de jonge kerken in Azië. door prof. J. Groot als katholiek en tenslotte door ds. Emilio Castro vanuit de Zuidamerikaanse situa tie. Deze referaten waren uitgangspunt voor uitgebreide en levendige groeps discussies. Uitgaande van de unanieme overtuiging dat de Bijbel fundamenteel is in alle christelijke kerken, werd een veelzijdige aanpak van het bijbelgenoot- schapswerk essentieel geacht in een we reld waar enerzijds miljoenen mensen die nu eerst leren lezen, de Bijbel in hun taal graag ter hand nemen,' terwijl an derzijds in de westerse landen de mens meer en meer van het lezen van de Bij bel vervreemdt. In dit verband werd de noodzaak van moderne vertalingen op een eigentijdse wijze uitgegeven, bepleit. De bijbelgenootschappen zijn een te vanzelfsprekend hulporgaan buiten de kerken geworden. Een nauwere band tus sen kerken en bijbelgenootschappen is voor een verdere verspreiding van de bijbelse boodschap in de gehele wereld belangrijk. Prof. dr. Blauw analyseerde de bijbel, genootschapsbeweging. Hij stelde dat de bijbelgenootschappen kinderen waren van de piëtistische opwekkingsbeweging van het begin van de 19e eeuw. De in het begin protestantse bewe ging is uitgegroeid tot een orgaan dat over de gehele wereld de Bijbel vertaal de, goedkoop produceerde en distribueer de. De samenwerking, die dit werk ver eist, heeft grote impulsen gegeven voor de heden ten dage bestaande oecumeni sche en interkerkelijke contacten. De al gemene secretaris van de bijbelgenoot schappen. dr. O. Beguin, besprak de bran dende problemen van vandaag. Hij on- dersti'eepte de noodzaak van nauwere relatie met de kerken. Om aan de-1 be hoefte van miljoenen nieuwe lezers te voldoen bepleitte hij een wereldstrate gie, opdat alle beschikbare middelen op timaal gebruikt worden. „De werkzaamheid van kardinaal Al frink bij de voorbereiding en voortzet ting van het concilie is belangwekkend", aldus schrijft kardinaal Bea, hoofd van het secretariaat voor de eenheid der christenen, in een artikel in het tijd schrift „De Heiaut". In augustus viert kardinaal Alfrink zijn 40-jarig priesterfeest en in januari her. dacht hij het feit dat hij 12 1/2 jaar gele den tot hisschop werd gewijd. Beide ju bilea zullen op 15 augustus gevierd wor den. In zijn artikel over kardinaal Alfrink prijst kardinaal Bea op de eerste plaats het werk van onze kardinaal als bijbel- geleerde. „Het is bekend dat kardinaal Alfrink gedurende de voorbereiding van het concilie tot de meest geciteerde per soonlijkheden behoorde", zo vervolgt hij zijn artikel. Kardinaal Bea haalt mei name het voorstel van de kardinaal aan een soortgelijk orgaan als de voorberei dende „centrale commissie" als vaste in stelling voor het centraal bestuur van de Kerk te scheppen. „Toen dit onderwerp in de tweede pe riode van het concilie uitdrukkelijk be handeld werd. heeft hij herhaaldelijk in rle discussie ingegrepen. Daarbij was de door hem aangenomen houding zowel vanuit exegetisch-dogmatisch standpunt bezien als vanwege zijn gezond beleid zeer opvallend". Kardinaal Bea wijst ook op de eigen schap van kardinaal Alfrink, die tot nu toe niet zo uitdrukkelijk aangeraakt is: zijn nuchtere evenwichtigheid. Zijn open heid tegenover de nieuwe vraagstukken gaat hand in nand met zijn volkomen trouw aan het overgeleverde geloofsgoed en het kerkelijk leerambt. Kardinaal Al frink is geen blinde aanhanger van een „partij". (Advertenties) Ideaal voor de vakantie. Het 8-daagrs algemeen abonnement kost in de tweede klasse f 40.-. Voor slechts i 5.- per dag: kunt U geheel Nederland per trein bereizen. Het abonnement is direct verkrijgbaar bij alle sta- ïons en erkende reisbureaus. (Pas- loto meebrengen.) V.NEDERLANDSE SPOORWEGEN De bijbelgenootschapsbeweging is niet meer een protestantse zaak, aldus dr. Be guin. Ook de koptische, de orthodoxe en de rooms-katholieke kerken staan nu open voor samenwerking. Dit laatste werd o.m. gedemonstreerd door de aan wezigheid van kardinaal Alfrink, aarts, bisschop van Utrecht. De modaliteiten van deze nieuwe relaties moeten drin gend uitgewerkt worden. In de jonge landen ontstaan nationale kerken. Het proces waarbij de ginds functionerende bijbelgenootschapsagent schappen tot eigen Afrikaanse, Aziatische en Latijns-Amerikaanse bijbelgenoot schappen worden omgebouwd, moet in nauwe samenwerking met de jonge ker ken worden voortgezet. Kardinaal Alfrink van Utrecht heeft in een korte toespraak verklaard in te stemmen met een belangrijke aanbeve ling van de conferentie om zoveel mo gelijk samen te werken en te komen tot een gezamenlijk te gebruiken grond tekst in het Grieks en het Hebreeuws, die uitgangspunt moet worden voor alle ver talingen. De conferentie gaf ten aanzien van deze grondekst als haar mening, dat grondige studie deze mogelijk zal moe ten maken. Kardinaal Alfrink zei het hiermee eens te zijn, maar voegde er waarschuwend aan toe dat de moeilijkheden zeer groot zullen blijken te zijn. De Anglicaanse bisschop Coggan van York in Engeland dankte de kardinaal voor zijn instemming welke, zo zei hij, niets te maken heeft met vals irenisme, maar alles met een gezonde, de oecumene dienend realisme. In de serie artikelen „Existentieel den ken" mag Merleau Ponty niet ontbre ken. We zouden het existentialisme te kort doen indien we deze Franse wijs geer zouden verzwijgen. Merleau Ponty, te Rocheford-sur-Mer geboren, werd slechts 53 jaar oud (1908—1961). Hij heeft niet de populariteit van Sartre, daar hij strikt wijsgerig schreef en geen romans of toneelstukken op zijn naam heeft. Aanvankelijk dacht men met een linkse existentialist te doen te hebben en stelde men hem in de rij van Sartre, Simone de Beau- voir, Jeanson enz. Doch Merleau Pon ty heeft een totaal eigen wijsgerige basis, die geheel verschilt van de an dere existentialisten. Zijn hoofdwerk is „Phénoménologie de la Reception" (1945). We houden hier opzettelijk de fenome nologische methode van deze wijsgeer buiten beschouwing, om alleen maar te zien wat hij verstaat onder existeren of zijn-in-de-wereld. Merleau Ponty is een echte denker die al schrijvend zijn ge dachten ontwikkelt en tracht tot een synthese te komen. We moeten bij hem bijgevolg niet zoei.cn naar vasi-otnschie- ven begrippen of afgeronde definities. „Filosoferen is zoeken" zegt hij. In het existentialisme is het bestaan-in de-wereld een zich-bewust-zijn. Dit ..ik- bevvuslzijn" is een vol zijn van het „niet- ik". Hieruit volgde „het niet zichzelf- künnen-zijn" als de negatieve zijde van ons bestaan, met als positieve kant dat het aan de mens is, in absolute vrijheid zin te geven aan de andere dingen, aan de wereld waarin we leven. Merleau Ponty zegt echter dat aan dit bewustzijn een „vóór-bewustzijn" vooraf gaat, dat ge worteld zit in onze lichamelijkheid. Deze wijsgeer verzet zich tegen het dualisme, dat de mens ziet als een zeer innige samenstelling van geest en stof, ziel en lichaam. In deze denkwijze is de menselijke geest zich zijn lichaam bewust of met andere woorden, heeft, bezit de mens een lichaam. Voor Merleau Ponty is de mens lichaam en daarom spreekt hij over lichaam-subject of ik-lichaam". We willen nu trachten dit duidelijk te maken. Wanneer hij het menselijk lichaam „sub. ject" noemt, wil hij hiermee zeggen, dat ons lichaam de ons omringende wereld ervaart en aanvoelt op een „vóór-bewuste manier". Met andere woorden van de ervaring en aanvoeling van de wereld waarin we leven, hebben we nog niet echt weet. Het lichaam geeft onbewust zin aan zijn omgeving, het maakt zich tot centrum van al het omringende In zoverre ge bruikt hij dus de termen: lichaam-sub ject, ik-lichaam. Het is juist door onze lichamelijkheid dat volwassen man en vrouw voor elkaai seksuele bei eken is krijgen. Aanvankelijk is dit voor de jonge mens totaal vóór-bewust, door de voor lichting wordt hem de seksuele betekenis van man en vrouw, van tekens en sym bolen duidelijk. Wij ervaren de ruimte, omdat er tussen ons lichaam en andere voorwerpen een afstand is, we zien de tulpen rood. geel ol oranje, omdat onze ogen deze kleur waarnemen. Wij maken niet uit dat de wei groen is en de hemel blauw, maar we ervaren ze als dusdanig. We mogen hier niet het begrip van strikte causaliteit (oorzaak-gevolg), hanteren, 't Zou nml. te vei gaan te beweren dat de hemel blauw is, omdat hij in zichzelf blauw is We mogen ook niet zeggen dat de wei groen is, omdat wij de wei groen zien. Er vindt een wisselwerking, eeri circulaire causaliteit, plaats tussen ons en de wereld waarin we léven; het is een kwestie van vraag - antwoord. Dit vraag- antwoord-spel is totaal vóór-bewust. De wereld werkt op een bepaalde manier op ons in, omdat het lichaam op een bepaalde manier is geconstitueerd. Het lichaam is een zingevend subject, het is zingevende existentie. Indien, zoals Merleau Ponty dus voor stelt, het bestaan in de wereld voor alles een voorbewuste lichamelijke ervaring is, dan volgt hieruit vanzelfsprekend, dat ons bestaan in eerste instantie onvrij is. Door het lichaam krijgt de wereld voor ons zin en betekenis. Het menselijk lichaam echter is een gegeven, wel met in de zin van een verstard, onveranderlijk gegeven, maar toch als een gegeven grootheid, die ziin eigen manier van ervaren, aanvoelen en bedoelen heeft. Het lichaam fungeert als zingevende existentie: deze zingeving van de ons omringende wereld door het lichaam is voorbewust en daarmede on vrij Hier verwijdert zich Merleau Ponty onnieuw van de andere existentialisten, die zichzelf juist door liet bewustzijn autonoom verklaren en in absolute vrij heid de dingen een zin willen geven Door enze lichamelijkheid zijn we betrokken hii de wereld en deze betrokkenheid ondergaan we op een speciale wijze, waardoor de wereld zin en betekenis voor ons krijgt. Doch de zingeving be reikt niet het niveau van de vrijheid. We zouden het wiskundig als volgt kunnen voorstellen, met inachtneming dat elke vergelijking mank gaat: het lichaam is het middelpunt van een cirkel die we de omringende wereld noemen. Er is echter geen middelpunt zonder cirkel en geen cirkel zonder middelpunt. Het middelpunt, ra casu het lichaam, is niet vrij zijn eigen plaats en situatie te kiezen, want het bestaat op grond van de cirkel. De wereld, de cirkel zou er echter op zijn beurt niet zijn zonder onze lichamelijkheid, althans voor ons niet. Ik-lichaam ben gebonden aan dimensies, die geen zin zouden hebben zonder mijn lichamelijkheid. Ik ben man omdat er vrouwen zijn, de seksuele zin dringt zich aan ons op, maar de wereld der vrouwen zou geen betekenis hebben zonder het man-zijn. De boom is groen, omdat ik deze kleur waarneem; het groen.zyn van de boom zou geen zin hebben als hij niet als dus danig door my visueel werd opgemerkt, maar van de andere kant zijn er dingen nodig, opdat ik kleuren zou kunnen waar nemen. Van zingevende vrijheid is hier geen sprake. We hebben ons misschien reeds afge vraagd. welke praktische betekenis deze denkwijze van Merleau Ponty nu eigen lijk heeft. Laten we beginnen met een voorbeeld dat deze filosoof ons geeft. Bij een experiment heeft men iemand een bril doen opzetten die de omkering van de beelden op het netvlies te niet doen. Aanvankelijk ziet deze mens nu een om gekeerde wereld. De eerste tijd zal deze proefpersoon redeneren, vanuit zijn vroe ger standpunt en zeggen, wat ik nu boven zie is eigenlijk onder en omgekeerd. Draagt hij deze bril echter lang genoeg dan gaat deze „omgekeerde wereld" hem gewoon toe schijnen. Hij heeft zich op nieuw gesitueerd cn beweegt zich ge makkelijk door deze andere wereld. Doch Merleau Ponty trekt zijn leer door. De verhouding lichaam-wereld is niet alleen een psychische kwestie maar ook geestelijk. Ook de geestelijke ervaringen zitten verweven in deze lichaam-wereld verhouding. De waarheden die zich aan ons voordoen, zijn niet principieel, geen vaststaande gegevens maar feitelijke waarheden, in zover ze afhankelijk zijn van onze lichamelijkheid en de wereld. Het komt hier op neer, dat veranderlijk heid in de lichamelijkheid of in de we reld, andere, weer feitelijker, waarheden met zich meebrengen. Absolute, alt.ijd- geldende, principes wijst Merleau van de hand. Hij wijst ons hele denken terug op de dialoog tussen lichaam en wereld. Drs. A. WOUTERS (Van een onzer verslaggevers) Koningin Juliana heeft gisteren te Hui. zen de opening verricht van de eerste Nederlandse hemofiliekliniek, die èn van nationaal èn van internationaal oogpunt uit gezien van grote betekenis is. Op deze betekenis vestigde de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, de aandacht in de rede, die hij voorafgaande aan de opening hield. Thans zijn er in Nederland naar schat ting duizend patiënten, die aan een ern- WIMBLEDON Treinaanwijzingen zullen vanaf het ko mende najaar op alle Eindhovense per rons door middel van televisie worden gegeven. Op het derde is er reeds een proef mee genom<^«De definitieve installatie wordt nu ^^eed gemaakt, waarna de Nederlandse Spoorwegen aan de hand van de ervaringen zullen be slissen of het systeem ook op andere stations zal worden toegepast. In het definitieve systeem worden de kasten waarin de monitors zijn geplaatst verbeterd en het beeld zelf wordt afge schermd met een anti-reflectieruit. Ook de indeling van de dia's, waarop de vaste treinaankondigingen zijn vastge legd, wordt gewijzigd op advies van het instituut voor perceptie (waarnemings) onderzoek. Als tegenhanger van het Eindhovense televisiesysteem kent men op 't Utrecht se centraal station al enige tijd trein aanwijzingen door middel van lichbak- ken, die centraal worden bediend. Dit Duitse systeem is kostbaarder dan de televisie-aanduiding. De Nederlandse Spoorwegen heeft nog geen keuze ge maakt, maar vast staat in ieder geval wel dat het Amsterdamse centraal stati on in het najaar het lichbakkensysteem krijgt. Moise Tsjombe, de voormalige president van Katanga, is terug in Kongo. Voor zijn vertrek had de Kongolese leider een onderhoud met de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak. De verschrikkelijke val van de Zwit serse Honda-rijder Roland Foell tijdens de training van vrijdagmorgen in de TT te Assen, heeft bij de motorcoureurs die vandaag strijden in de Grote Prys van Nederland weinig indruk gemaakt. Want terwijl doktoren in het ziekenhuis te As sen en later in Groningen vochten voor het leven van de jonge Zwitser, lieten knapen als Schneider (Suzuki), Robb (Yamaha) in de 250 cc-klasse snelheden zien die de 209 km per uur bereikten. Waren deze snelheden nog te vinden in de 250 cc-klasse, Pagani (Bianchi) en Caldarella (Gitera) gooiden tijdens de training van vrijdagmorgen e" in de 500 cc-klasse nog een schepje boven op. Zij raasden op verschillende delen van het circuit met een topsnelheid van 219,5 km per uur langs de tienduizenden die op deze laatste zonnige trainingsdag langs het parcours waren te vinden. De toestand van Foell, die tijdens de training tegen de Nieuw-Zeelander Mol- loy reed. was vrijdagavond nog kritiek. Een gestadige opvoering van het Ame rikaanse militaire potentieel in de Stille Oceaan zal volgen op de benoeming van de hoogste Amerikaanse officier, vijf sterrengeneraal Maxwell Taylor, tot om- bassadeur In Zuid-Vietnam. Volgens gezaghebbende kringen zal dit voor eerst het oprichten omvatten van ten minste zes luchtbasissen in Zuidoost- Azië, geschikt voor het landen en opstij gen van supersonische bommenwerpers. Dit is een duidelijke waarschuwing dat de Amerikaanse politiek in Zuidoost. Azië de laatste twee weken veel „har der" is geworden, dermate dat Washing- In Utrecht is plotseling overleden de architect dr.* G. Th. Rietveld. De heer Rietveld bereikte de leeftijd van 76 jaar. Hij was doctor honoris causa in de tech nische wetenschappen officier in de orde van Oranje Nassau, officier in de kroon orde van België. Voorts was architect Rietveld erelid van de BNA en erelid van de Koninklijke Akademie van We tenschappen te Brussel. De heer Rietveld, geboren op 24 juni 1888 te Utrecht, kwam reeds op 11-jarige leeftijd in de praktijk en was tot 190(5 meubelmaker in de werkplaats van zijn vader Zijn begaafdheid in het tekenen van or namenten en sieraden was intussen reeds meermalen gebleken en zo sloeg hij, toen hij 18 jaar oud was, nieuwe wegen in en werd hij ontwerper voor de edel- metaalbedrijven. In een zesjarige zelf studie bekwaamde hij zich voor het architectenvak. Als bouwmeester neeft hij zich naam verworven en bekendheid tot buiten de grenzen van ons land. Van 1919 tot 1931 was hij lid van „Stijl" en vestigde zich als architect te Utrecht. In 1921 begon hij samen te werken met mevrouw Schroeder-Schraeder. Het in 1924 te Utrecht voor haar gebouwde huis is van blijvende historische beteke nis (een geheel nieuwe voorstelling van de ruimte). Hij bouwde behalve in Ne derland in Duitsland, Oostenrijk, Italië, Frankrijk, België, Amerika en op Cura cao. In 1952 ontwierp hij de tentoonstel ling „Asi es Olanda" in Mexico, in 1954 Nederlands paviljoen van de Biennaic in Venetië en het Nederlands paviljoen te Sonsbeek. in 1956 het interieur van dc Fokker Friendship. Tussen 1942 en 1958 gaf hij colleges industriële vormgeving en architectuur aan de Academie voor beeldende kunsten in Rotterdam en Den Haag, aan de Academie van beeldende kunst en kunstnijverheid in Arnhem en aan de Academie voor bouwkunst te Amsterdam. De begrafenis van de Keer Rietveld ge schiedt a.s. maandag op „Dennen Rust" te Bilthoven Oud-president Dwight Eisenhower heeft in een boodschap aan een driedaags Amerikaanse Lithouws 'congres in Was hington, gezegd dat als premier Kroestjev ernst is met'zijn wens dat oor logen worden uitgebannen, hij dat zou kunnen staven door dc drie Oostzeesta ten Litouwen, Letland en Estland hun vrijheid te hergeven. De drie landen werden in 1940 door de Sovjet-Unie ingelijfd. De Verenigde Sta ten hebben die annexatie nooit erkend. Kroestjev heeft zijn Zweedse gchoo, on langs hevig geïrriteerd, toen hij het be stond de inlijving goed te praten door te zeggen dat de bevolkingen der drie lan den een hogere levensstandaard gekre gen hadden. In Zweden wonen 50.000 uitgeweken Litouwers, Letten en Estlan- ders. Eisenhower noemde de annexatie in zijn boodschap ,,een flagrante daad van agressie". Het congres in Washington wordt bijgewoond door ruim 800 mensen die voorstellen ter bevrijding van de Oostzee-staten zullen bespreken. ton zich zelfs voorbereidt om China de oorlog te verklaren, teneinde de commu nisten te beletten Zuid-Vietnam of Laos in te palmen. Deze week arriveerden er scheepsla dingen tanks en ander zwaar oorlogs- materieel te Bangkok om de voorraden aan te vullen langs de wegen die naai de Laotiaanse grens leiden. Een Amerikaanse woordvoerder zei ons: „Indien de Chinezen het nu nog niet dóór hebben dat ze hun druk op Zuid- oöst-Azië absoluut moeten verminderen, dan gaan we heel, heel onzekere tijden tegemoet". Deze militaire voorbereidingen vormden deze week het hoofdthema van het over leg in het Witte Huis tussen president Johnson en de Australische premier Ro bert Gordon Menzies. Naar wij vernemen wilde Menzies ze kerheid verkrijgen over de vraag of, indien Australië er zich toe verbindt troepen naar Zuid-Vietnam te zenden, de Amerikanen anderzijds de verbintenis moeten naleven de Seato- en Anzusver- dedigingspacten ten volle na te komen. Menzies verliet het Witte Huis glim lachend. Hij was „uiterst tevreden" over zijn besprekingen met president Johnson, de Amerikaanse ministers en de leiden de figuren van het congres en de centrale inlichtingendienst. Anja Lepoutre heeft vrydag op Wim bledon voor een bijzonder knappe pres tatie en verrassing gezorgd. De Neder landse speelde zich naar de achtste fina les. Maar ook Trudy Groenman deed dit. Anja Lepoutre zal nu moeten uitkomen tegen de als eerste geplaatste Margareth Smith, tefwijl Trudy Groenman de als tweede geplaatste Maria Esther Bueno gaat ontmoeten. De Nederlandse meisjes, die vermoede lijk daarna wel niet verder meer zullen komen, hebben dus schitterend werk ge leverd Anja Lepoutre moest aantreden tegen de Italiaanse Francesca Gordigiani Anja won het eerste spel met 6-3, maar moest het volgende aan haar concurren te laten met 4-6. In het laatste game liet zij er geen gras over groeien, maar zegevierde met een duidelijke 6-1. Trudy Groenman stond tegenover de Tsjechische Vlaska Kodesova. Trudy maakte korte metten met haar tegen standster en versloeg deze met 6-4 en 6-2. Andere dames, die door de derde ron de kwamen waren o.a. Billy Jean Mof fit, die Margaret Lee sloeg met 3-6, 6-4 en 6-2. Ann Jones uit Engeland versloeg Carol Rosser met 6-1 en 6-0. In het heren enkelspel sloeg Osuna zich door de derde ronde heen. De eerste partijen van de achtste finales werden gespeeld. Bob Hewitt zegevierde over Jaidep Mukerjea uit India. De dubbel spelen brachten geen verrassingen. In de avonduren wonnen Chuck Mac- kingley en Roy Emerson eveneens een partij in de achtste finales en wel tegen de Brit Knight en de Amerikaan Ashe. stige vorm van hemofilie of bloederzlek* te lijden. In de toekomst wordt een aan zienlijke vermeerdering van het aantal patiënten verwacht. Kinderen met de bloederziekte, die vroeger op jeugdige leeftijd zouden zijn gestorven, groeien nu met hun erfelijk overdraagbare ziekte op en bereiken de huwbare leeftijd met alle consequenties voor de uitbreiding van de hemofilie. De ziekte, die veroorzaakt wordt door een tekort aan een stollingsfactor in het bloed, heeft ingrijpende sociale gevol gen, omdat bij jeugdige patiëntjes de veelvuldige bloedingen in de gewrichten tot verstijving en derhalve tot invalidi teit leidt, tenzij tijdige behandeling kan plaatsvinden. Meer dan 25 jaar hebben prof. Creveld en zijn medewerkers aan de studie van het hemofilievraagstuk voortgewerkt en niet zonder resultaat. Op basis van hun wetenschappelijke onderzoekingen heb ben zij een medische behandelingsmetho de ontwikkeld en daarop een paramedi sche therapie geënt, die de kans beidt om door oefening, onderwijs en arbeid de geschiktheid te herkrijgen om zich als volwaardig mens in de maatschappij te ontplooien. In de gisteren te Huizen geopende kli niek zal behandeld, verpleegd en gereva lideerd worden, maar eveneens zal het wetenschappelijk speurwerk naar nog onbekende factoren, die het complete beeld van de bloederziekte bepalen, kun nen worden voortgezet. Staatssecretaris Bartels bracht in zijn toespraak hulde aan prof. Van Creveld en sprak als zijn verwachting uit dat de kliniek óók van internationale betekenis zal zijn en dat binnen enkele maanden de deuren geopend kunnen worden voor belangstellende buitenlandse geleerden. De algemene vergadering van Wilhel- mina heeft de fusie met BW afgewe zen, omdat het bestuur van de KNVB de amateurs van deze vereniging niet in de tweede klasse wil opnemen, maar hen verwijst naar de vierde klasse. BW gaat met deze indeling wel ak koord. Het bestuur van de stichting „Be taald Voetbal Den Bosch" heeft beslo ten tot voorlopige oprichting van de „Stichting De Vliert" met het doel nu alleen aan BW de financiële steun ce verlenen, die was toegezegd, indien de fusie zou zijn doorgegaan. (Van onze sportredactie) Na drie wedstrijden in het bui tenland te hebben gespeeld (Young Boys, FC Saarbrucken en FC Luik) en ongeslagen te z(jn gebleven. t treedt NAC vanavond om zeven uur voor eigen publiek op in de zomercompetitie. liet is voor dei Bredanaars de belangrijkste wed strijd, want weten zij FC Luik te kloppen dan hebben zjj over een week slechts één punt te verove ren op Young Boys om op de eerste plaats in de poule te eindigen. Van de ontmoeting tegen FC Luik hangt dus bijzonder veel, zo niet alles af. Het is voor NAC eigenlijk jammer, dat de planning van dc zomercompetitie zo danig is geweest, dat drie achtereenvol gende malen een uitwedstrijd moest wor den gespeeld. Het is niet alleen jammer voor de cluh. maar vooral ook voor 't pu bliek. dat 't NAC in dze wedstrijden niet heeft kunnen zien spelen. De Bredanaars hebben met hun spel in het buitenland indruk gemaakt. Zij hebben zich vooral schitterend geweerd in Bern, waar zij bij Young Boys tot een ophefmakende 36 overwinning kwamen. De Zwitserse pers had geen woorden genoeg om de lof te De zevende ronde van liet wereldkam pioenschap driebanden heeft ook De Ruyter en Uleo uit het gedunde veld der kanshebbers doen verdwijnen Dc laatste omdat hij Ceulemans zelf te genover zich vond en de Nederlander, omdat hij werd gemangeld in de carot- temolen van Steylaert. Deze vervult zijn rol als „knecht" van Ceulemans uitste kend en heeft na Ilonoun en Lopez nu ook de Waalwijker een halt toegeroepen. Tegen deze gang van zaken bestaat uit sportief oogpunt niet het minste be zwaar. Wél volgens vele tegen de wijze waarop Steylaert zijn landgenoot deze steun (die Ceulemans overigens niet no dig heeft» verleent. Iedere insider is van oordeel dat het carotte een integrerend onderdeel van elke spelsport is, maar zeker van het driebanden. Een op ver dediging gespeeld duel kan zells zeer aantrekkelijk zijn, mits dat carotte op het juiste moment wordt toegepast. Maar Steylaert maakt er een religie van Zo ook tegen De Ruyter die tegenover een muur van onmaakbare stoten kwam te staan en uiteraard ook zelf tot carot te overging. Maar carotte en produktie gaan moeilijk samen, zodat het moyenne van beiden matig bleef. Tot Steylaert in de 26e beurt een serie van 14 scoorde cn de Waalwijker daarmee een morele klap verkocht. Toen speelde de Belg bo ven de 1.000 en zou de partij ook boven deze grens hebben beëindigd als hij daarna aanvallend was gaan spelen. Maar ondanks de grote voorsprong liet hij geen stoot liggen en moest De Ruyter steeds opnieuw de positie hoofdschud dend bekijken. Slechts eenmaal brak de Brabander door de verdediging van de Belg en scoorde een serie van zeven. Te weinig echter om gevaarlijk te wor. den en daarna kon hij zelfs geen ge bruik meer maken van het feit dat Steylaert met nog 2 caramboles voor de boeg zijn topeind brak en bijna tien beurten nodig had om die laatste twee te maken. Rico kon er tegen Ceu- lemans zelfs niet 'n slagen, de schijn op te houden. Daarvoor was ook het geweld waarmee de Vlaming door dc partij ren de, te furieus. Met staaltjes van tecn- niek die voor andere illusoir blijven stormde hij in 39 beurten naar de finish. Uitslagen: Soegaard (Denem.) Legarda (Spanje) Steylaert (België) De Ruyter (Ned.) 60 71 7 0.845 47 71 5 0.661 60 67 14 0.895 52 67 7 0.776 DRIEKWART van de hulsvrouwen Is on. gerust over de vervuiling van straten en vinden dat er iets aan g^iaan moet wor den, aldus een Nipo-onderzock. Emile Lejeune kan ook in de wed strijd te Breda een grote zol. spe len als stopper bij F.C. Luik. zingen over de Bredase ploeg, die trou wens ook in Luik tot een verrassende prestatie geraakte. FC Luik is geen katje, dat zonder hand. schoenen kan worden aangepakt. Wie de erelijst van deze sterke Belgische ploeg overziet komt tot de vaststelling, dat het team sinds 1950 steeds bij de zeven beste Belgische clubs was gerangschikt. Het werd in 1951 en 1952 kampioen van Bel gië en bereikte vervolgens de 5e. 7e, 5e 6e, 5e, 2e, 5e, 2e, 4e en 7e plaats. Dit seizoen deden het de Luikenaars opnieuw uitstekend en kwamen zij als vierde uit de bus. Na de verrassend goede wed strijd, die NAC een week geleden in de Belgische stad speelde, lijdt het geen twijfel of Luik brengt zijn sterkste elftal bmnen de krijtlijnen. Het impliceert, dat het doel zal worden verdedigd door Guy Delhasse, een A-international, die meer dere malen de Belgische kleuren in het doel hooghield. Als achterspelers fungeren vermoede lijk: Albert Sulon (Belgische B-elftal), Ene Lejeune (A-international) en Hector Cribioli. die van Argentijnse herkomst is Zij vormen met Yves Bare (Belgische A- ploeg) en de minder Jean Neys het ver- dedigingsblok. In de voorhoede opereren waarschijnlijk Victor Wegria (Belgische A-team), Julien Onclin (nationale Fifa- ploeg)Gerard Sulon (B-team). Henri Depireux (Fifa-team) en Claude Crottee die eveneens m het nationale team optrad.' De adelbrieven van deze ploeg zijn dus wel indrukwekkend, maar NAC heeft voor andere hete vuren gestaan. De Bredanaars. die met hun volledig eerste elftal in het veld komen, zullen alles in het werk stellen de concurrenten te klop pen en daardoor de volgende ronde van de intertoto-eompetitie te bereiken. A

de Stem | 1964 | | pagina 15