DUITSLAND wil een democratisch leger MINISTERIUM: Ronde van Brabant in twee etappen Wakkere krulstaart zwemt van Vosmeer naar De Heen iGSTER Quick publiceerde slechts negatief uit rapport Vandaag feest in Terneuzen? staan: NE NBOSCH" ZEE 99 PAS OP VOOR KROESTJEV Juniorentoernooi te Chaam te Zevenhandbal Teteringen Veel favorieten Route Erelijst Re sluit Uitslagen surs alshoven 11, :i I liversiteit iteiten bij I ;erde van II speciale T.H. of studie al officiers- enkennis, fc officier, de. maat- (ak willen ult- dan alleen een nnen worden idiplomeerd t it en inwoning, :oek. Gezellige 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 JUNI 1964 (Advertentie) ©CnSgebruilct altijd gebruikt (Van onze redacteur) DE JONGEMAN in de stations-wachtkamer van Bonn was het type van de moderne Europeaan: zelf-verzekerd en gewend au serieux te worden genomen. Men neemt de jeugd tegenwoordig zeer ernstig: zij heeft haar eigen gezag be paald desnoods met verwerping van dat der ouderen. Deze jongeman was een Duitser: blond op vlas af, een sterk gebit en scherpe, blauwe ogen, die tintelden van intelligentie. Hij sprak gemakkelijk en met overtuiging. Hij was student. Wij wachtten op de trein, die ons terug naar Nederland brengen zou en we betrokken hem in ons gesprek. Die conversatie kwam natuurlijk op de Bundeswehr terecht, waaraan wij een bezoek van vijl zwe.re dagen hadden gebracht. De jongeman had over die Bundeswehr een uitgesproken mening en zeide toen wellicht, dat officieel nooit zou worden toegegeven: „Dat leger van ons doet niets anders als wachten op de Amerikaanse atoom-koppen. Wij zijn er alleen voor om bij het begin van een oorlog de eerste klap op te vangen. Maar wij zijn alleen conventioneel bewapend en wat verwacht men dan van ons?" HIER WAS EEN RECHT op de man af ofschoon onofficieel antwoord op een kwestie, die al eerder officieel ter sprake was gebracht. Op de marine- basis Mürwick aan de Deense grens in Sleeswijk-Holstein, die een onderdeel vormt van de Nato-verdediging in dit deel van West-Europa, kwam er het gesprek al op. „Rusland he-ift in de Oostzee schepen liggen, die mst atoom koppen bewapend zijn. "U heeft, ze niet. Als strateeg zouden wij dat een onbe hagelijke situatie vinden". De kapitein ter zee, tot wie wij de vraag richtten, maakte er den klaar blijkelijk echter geen kopzorgen nv?i. ,,Wij geloven namelijk," zeide bij, ,dat deze schepen al lang de volle zee gekozen zullen hebben voor de vij andelijkheden uitbreken. Deze schepen zijn te kostbaar om ze te laten afslui ten van de vrije zee. En als de nood aan de man komt, zullen wij snel ge noeg met atoomkoppen bewapend wor den door de Amerikanen." Het bezoek, dat Kroestjev aan de Scandinavische landen heeft gebracht, heeft men op deze hoge Nato-post met Argusogen gadegeslagen. „Ik geef na tuurlijk maar een privémening", zeide een van de officieren, „maar velen van ons kunnen zich niet onttrekken aan de indruk, dat de Russische premier, ook al spreekt hij over landbouwaangelegen- heden. probeert de noordelijke flank van onze verdediging ,,kalt zu stenen" Wat heeft hij in het meest zuidelijke deel van de Natolijn anders gedaan? Niei voor niets is hij zo vriend3'ijk tegen Egypte. Het zou wel eens «sumen zijn, dat hij probeert ons defensie systeem te ondergraven'" .Geeft de Wennerström-affaire nog reden tot onrust in verband roet de verdediging van Sleeswijk-Ho'slein?" „Niet in het minst. Nabia-Tijk we ten de Russen het een en ander van ons. Maar wij zitten evenmin stil Meer zei rnen niet. Het waren nog al gladde antwoorden, die W" mg hou vast boden. Maar men proefde uit de algemene toon der gesprekken foch wel een gevoel van onbehagen, e-en zekere ontevredenheid die nauwelijks leek te worden onderdrukt. Er kunnen daar allerlei redenen voor zijn. liot is niet prettig voor een land als Dui s.und voor wat zijn topbewapening belief: afhan- gelijk te zijn van Amerika. Van de an dere kant bemerkte men degelijk de sterke binding met de Nato en sommi ge marineofficieren, met wie wij spra ken, maakten de indruk voi.edig Euio- peaan te zijn Duidelijk merkoaar was, dat men hier dichter bij hr: gevaar leefde dan in dat deel van Europa, dat door de grote zeeën woiai omspoeld Men kent de Rus ,vaii-!iuis-uit" ris het ware. Men probeert door no vlot te jongen, die Kroestjev momenteel is, heen te zien Men woiat waakzamer naarmate hij vriendelijker wordt Een soldaat volgt nu eenmaal een andere gedachtengang: hij denkt 'ineo-recta en niet via de kronkels der politiek Gedeeld tot lOfti? IS BOVENDIEN nog steeds een verdeeld Duitsland. Er is ook nog een West-Berlijn dat sleehes via veel moeilijkheden en door sommigen al leen via de luchtcorridor te benaderen is. Die opdeling bestaat al twintig jaar en zij kan nog gemakkelijk twintig jaar langer duren. Aldus waarschuwde in dezelfde week, dat wij in West-Duitsland van het ent legeronderdeel naar het ancle- zwier ven het toonaangevende weekblad Die ufir "^bVad-,schreff ovei noodzake lijke gelatenheid en de risico's die de spanning rond Berlijn mee kan bren gen. l as als die spanning geheel ver dwenen is verhezen ook de'tegenwoor dige posities aan starheid en eerst dan kan men eraan beginnen te denken de oorzaken van die spanning te lijf te gaan. Het schijnbaar onverdra gelijke is vïrtrwuf 3iyakf-alleen omdJt het on" AjUus Die Zeit, die hiermee zekei mei de mening van heel Duitsland weergeeft. Maar wat moeten degenen doen, die het met deze maning niet tuis zijn? Een nieuwe oorlog riskeren? Men kijkt u verbaasd en verongelijkt aan: ,,Aber wir - sind nui defensiv!" De ellende van twee verloren wereld oorlogen staat de meeste Duitsers als het ware nog in het hart geschreven. Dan maar verder met de ontspanning, tot deze zo krachteloos geworden is. dat er geen gevaar meer bestaat over dit piobleem te spreken? Men ge<ooft niet in dit veld zonder spanning. Maar wel is iedere Duitser ervan overtuigd, dat Oost-Duitsland en Ber lijn „heim ins Reich" moeten k-ren. ,,U heeft dat al eens eerdat geroe pen," zeggen wij. Men kijkt u dan iètwat beteuterd aan en geeft ten antwoord dat die kreet van toen am per rechtsgeldigheid bezat, maar thans een steviger basis heeft. Maar het blijft een vicieuze cirkel en men durft niet te zeggen, wat men op dit ogenblik denkt: ,.Ts dit gedeelde Duitsland misschien de prijs, die Duitsland voorgoed betalen moet? ,,Wit sind nur defensiv" Het is gedurende de dagen, dal wij bij de Bundeswehr vertoefden, her haaldelijk gezegd. Men is zó defensief dat men zelfs spreekt van de ,,For- warts-verteidigung". Dat betekent het opschuiven van alle vitale legereenhe den met alles wat daarbij behoort naar de zone-grens. Ook de kazernes. Ook de dépots. Het betekent een werk dat jarén vergen zjd. „Maar wij doen dit uitsluitend om defensieve motieven." de officier, die dit tegen ons zegt, legt hier zoveel nadruk op dat wij er hem onwillekeurig op aankijken. Deze defen sieve stap voorwaarts is al langer ge leden besloten. In samenwerking met de Nato uiteraard. Waarom dan zo fors stellen, dat men echt nu t op ei gen initiatief erop los zal slaan? Rekruten leren democratie MEN GEEFT zich in het Duitsland van het ogenblik alle mogeliike moeite democratisch te denken en te zijn. Ook in de Bundeswehr praat en filosofeert men er druk over Een van de vele officieren, met wie wij gedu rende het vijfdaagse bezoek gesproken hebben, sprak zelfs van een „demo cratisch leger". Wij hebben hier even vreemd van op gekeken, maar snel lichtte de officier zijn bedoeling toe. ,,Er zijn nieuwe verhoudingen ont staan tussen officieren en manschap pen. De scheiding tussen deze twee groepen was vroeger onnoemelijk groot. Dat is niet meer. Daarvoor in de plaats trad een meer amical'; vsrhou- M ar ine-soldaat op het punt van uit zijn hoot de kust te bestormen. ding zonder dat de gezagsver houdingen daaronder te Leiden hebben Het is de nieuwe mentaliteit, zegt deze jonge officier aangepast aan de psy che van de jongeman van deze tijd. Met de drilmethoden van twintig jaar terug zouden we niet meer kunnnen aankomen. Wij zijn daar ge ukkig on der." Hoe nieuw overigens de democratie voor Duitsland is< bewyst liev feit. dat' de jonge rekruten een leergang in de mocratie volgen, die gegeven wordt door de officieren „Maar heeft u dan uw scholen niet om staatsinrichting te onderwijzen?" Een oudere officier, die 1940 - 1945 heeft meegemaakt, mengde zich in het gesprek: „U begrijpt, dat velen van deze leraren uit een tijd stammen, waar in van democratie geen sprake was". ,,En uzelf dan?" ,,Wij hebben veel geleerd. Na de oor log waren vele van de oude jaargan gen officieren gedwongen jarenlang een burgerpositie te bekleden Zodoende werden wij willen of niet, geconfron teerd met het denken van de burgerij. In die jaren ondergingen wij onze eer ste practische scholing in het begrip democratie. Wij hebben bovendien be grepen, hoe funest de Hitlertijd is ge weest voor de psyche van de jonge mens. En ook die jonge mens is an ders. Hij haat de oorlog, die zijn land niets als verwoesting bracht. Hij heeft zelfs een aversie tegen het legei. Wij hebben een brandende behoefte aan kader. Het is er wel, maar onvoldoen de. Men vindt het geen eer meer oen uniform te dragen. Dat was ii: 1940 veelal anders. Wij stonden toen als het ware met onze rug tegen de muur: wij hadden niets te verliezen en alles te winnen. Thans hebben wij alles te verliezen: het voorrecht tot een de mocratie te behoren en onze welvaart. Het is tragisch achteraf te moeten er kennen, dat een oorlog nodig was om ons aan welvaart te helpen. Men vraagt zich af of die ook niet bereikt had kunnen worden zonder deze ellende van een jarenlange dictatuur. Maar misschien kunt u zich voorstellen, dat wij behoefte hadden aan een ideaai „Heeft uw jeugd nog idealen?" ,,De beste onder ons willen met hard werken in Europees verband Duitsland goodwill bezorgen, zodat het een waar dige partner voor de anderen blijft. De minsten onder hen zijn alleen bezorgd om het behoud van hun auto en hun gemakkelijk leven. Ook dat is een ide aal, zelfs voor een democratie die slechts in rust gedijen kan. De jonge Duitser van het ogenblik denkt voo al Europees, vandaar wellicht dat zo- velen moeilijk warm te krijgen zijn voor het Duitse leger. Deze jeugd heeft ook begrepen, dat Duitsland zich geea ran cunes meer kan veroorloven. Dit alles werd met geestdrift ver klaard en tegen deze belijdenis was weinig in te brengen. Een van onze redacteuren heeft op uitnodiging van de Bundeswehr met een aantal collega's een reis gemaakt naar Duitsland. Hier werd een bezoek gebracht aan de Marine in Flensdorf (Sleeswijk-Holstein), het luchtwapen, eveneens in Sleeswijk- Holstein en later bij het landleger op het manoeuvre-terrein in Auilingen- Münsingen onder Stuttgart. Zijn indrukken verwerkte hij in twee reportages, waarvan hierbij de eerste wordt geplaatst. Clan-geest? Maar toch der prettig enorme burcht waar de jonge bekroop ons een min- gevoel, toen wij de in Murwick betraden, marine-officier wordt opgeleid. Het kolossale bouwsel met honderden kamers en zalen, heeft een De Duitse marine heeft voor de eerste opleiding van zee-officieren de beschikking over een zeilschip. Het is misschien meer romantisch dan praktisch. merkwaardige stijl, die van gothiek naar Tudor- en Jugendstijl tendeert. Het doet aan de buitenkant denken aan een vesting, de sfeer binnen is die van een klooster. Het is een bouwweik uit 1910, uit het glanstijdperk van de Duitse geschiedenis dus, waarin kei zer Wilhelm II meermalen vertoefd zal hebben, om van hieruit een vloot- schouw te houden. Wij betraden hier de aula en hadden het gevoel een kerk binnen te gaan. Hier heerste een bijna mystieke, Wagneriaanse sfeer. Borstbeelden van admiraals, enor me doeken, waarop zeeslagen zijn afgebeeld, uitgevochten vlaggen, die treurig naar beneden hingen, snorkende slogans, die de jonge zeeofficier confronteren met hel dendom en heldendood voor het vaderland. Een van die slogans, in kostbaar hout gebeiteld, luidde: „Wer stirbt im Streit, Treu seiner Eid, Wird nimmer mehr verderben." Men had sterk de indruk hier bin nen te zijn in een eedgenootschap, waar men u overigens keurig ontving, maar waar men het toch wel op prijs stelde, dat u buitenstaander bleef Men werd getroffen door een zekere clan geest en dat werd er niet beter op toen een geschiedenisleraar ons voi trots het maritieme museum toonde, onderdeel van het onderwijs. De jonge zee-officier moet via deze maritieme his torie als het ware worden ingewijd en verbonden met het wapen, waarbij hij dienen mag. In de zalen en zaaltjes van dit mu seum wordt de sfeer van de clan nog eens extra benadrukt. Ook hier weer vlaggen, maar ook foto's en logboeken, die kostbare herinneringen voor de marine vasthouden Oude unifoimen staan overeind in glazen vitrines Er hangt een sfeer van wijding en eer bied rond deze voorwerpen. De bege leidende officier komt amper uitver teld, hij is enthousiast. Maar zijn ver halen laten niets doorschemeren van de ellende, die ook de oorlog ter zee over land en wereld heeft afgeroepen. Hier ademt alles „die Deutsche Ehre", bijna zoals we die vijfentwintig jaar geleden aan den lijve hebben onder vonden. Alléén sensatie Vandaag heeft in Chaam een groot junioren-voetbaltoernooi plaats. De wed- strydenserie wordt zondag voortgezet. Deelnemende verenigingen aan dit toernooi zijn UW, Gloria, Dia, SCO, Chaam, Bavel, TVC en Gilze. De clubs zijn in twee poules ondergebracht. De competities van de Zeeuwse korf- balbond zijn op een oor na gevild. By de senioren-afdelingen zijn alle kampioe nen bekend behalve in de eerste klasse. In de hoogste afdeling zit het Terneu- zense Luctor echter op rozen en wanneer de oranjehemden vanmiddag op eigen ter rein tegen Swift 2 één punt weten te be halen is de titel hun eigendom. Zelfs al zou deze wedstrijd tegen num mer 2 op de ranglijst verloren gaan, dan is er geen vuiltje aan de lucht want dan zou 't toch mogelijk moeten zijn om het ene puntje volgende week in Souburg tegen Animo 2 te behalen. Het volledige programma voor vanmiddag ziet er als- volgt uit: le kl. Luctor 1Swift 2; 2a. BI. wit 1-Swift; 3a Dos '55-Swift5, adsp. A. Ondo aSwift a; B. Ondo bSwift snel; D. de PoelLuctor; TongoBI. wit a; E. BI. wit b—Tjoba b; pupillen A. Dos '55 aSwift a; B. Dos '55 bSwift b. In Teteringen wordt zondag 28 juni het jaarlijkse zevenhandbaltoernooi voor jongens en meisjes junioren en adspiran- ten gespeeld. De wedstrijden worden gehouden op het sportpark aan de Hoolstraat en be ginnen om 12.00 uur. Er wordt deelgeno men door verenigingen uit Gilze. Eind hoven, Horn (L.), Breda, Rijen, Wagen berg, Tilburg en Teteringen. Dertien poules waren nodig om de 52 deelnemende teams onder te brengen. Er wordt gespeeld op zeven velden. De finalewedstrijden vinden plaats om 17 uur. De prijsuitreiking is direct na afloop van de wedstrijden op het sportterrein. (Van onze sportredactie) Het heeft de organisators van de Ronde van Brabant dit jaar niet meegezeten. Er waren tal van moeilijkheden. Maar, zo luidt een oud gezegde, die dienen om overwonnen te worden. Dat heeft de heer Dresens met zijn mannen dan ook gedaan en daarom vertrekt vandaag om 1 uur de grote karavaan vanuit Etten in de richting Vlijmen. Wanneer het sein tot de aanval is ge geven, zal de organisatie ongetwijfeld een zucht van verlichting slaken. Men heeft de laatste tijd weinig rust gekend. Allereerst kwam het van bondswege ver strekte bevel om „vreemde" mensen in te schakelen. Dat betekende een opdof fer voor degenen die het twaalf jaar trouw en goed gedaan hebben. Het be tekende meer. Extra uitgaven. De eigen leden wilden geen geld voor hun werk, ze deden het belangeloos. Maar nu die nen er centen op tafel te komen omdat de „vervangers" niet voor niets op draven. En men begrijpt dat een der gelijk comité beter „knikkers" kan ge bruiken dat ze uitgeven. Bovendien, zo deelde de bond mee, is het gedaan met exclusiviteit van sponsors. Wanneer een bepaalde firma de ronde voor een deel adopteert, moet dat niet betekenen, dat ploegen, samengesteld door een bedrijf van gelijke aard, uitgesloten worden. Met het verdwijnen van zo'n sponsor vervalt een flink deel van de inkomsten. Dat is nu dus het geval. Alsof er nog meer el lende bij kon, kwam de organisatie voor allerlei route-problemen in Oost-Brabant te staan. Met kunst en vliegwerk is de zaak echter geklaard. Over een en an der (alsook de nieuwe regel dat <*e re clame-karavaan direct achter de bezem wagen moet rijden), hetgeen (insiders weten dat wel) bijzonder lastig kan worden, heeft het comité Ronde van Brabant felle kritiek laten horen en het laatste woord over deze kwestie (die ook andere organisaties op de achterste benen hebben geholpen) schijnt nog niet gesproken. Enfin, de Brabantse ronde gaat door en dat is (voorlopig) het voornaamste. Dertien ploegen van zes en ongeveer vijftien individuelen gaan fietsen om prij zen en titel. Er zijn drie prijzen voor de equipes en elke dag twintig voor de individuele prestaties; zeshonderd gul den per etappe en hetzelfde bedrag voor de eindklassering. De grote vraag is na tuurlijk, wie Gerrit de Wit gaat opvol gen. Bij het bekijken van de mannen stuit men direct op verschillende kans hebbers. Enkele voorbeelden: Ad van Kemenade, Mart van Ginneken, Dies Kosten, Piet Cooremans, Walter Heeren, Adri van Tilburg, Eef Dolman, Pierre Pellenaars, Jan Tummers, Henk Stevens en Henk Schouten. Maar er zijn er zo veel meer die een goede gooi kunnen doen naar de eindzege, die over twee zware ritten betwist wordt. De eerste etappe gaat van Etten naar Vlijmen (185 km) en eindigt daar om kwart voor zes. Vlijmen-Schijndel (175 km) vormt het slot met aankomst rond half zes. le etappen op zaterdag 27 juni. Etten 13.00, Sprundel 13.08, Rucphen 13.14, Roosendaal 13.23, 't Anker 13.28, Wouw 13.28, Wouwse Plantage 13.38, Huybergen 13.47, Ossendrecht 13.56, Hoogerheide 14.07, Bergen op Zoom 14.21, Halsteren 14.27, Moer- Gerrit de Wit de triomfator van vorig jaar. straten 14.39, Steenbergen 14.52, Oud- Gastel 15.14, Oudenbosch 15.22, Standdaarbuiten 15.26, Zevenbergen 15.38, Langeweg 15.45, 't Witte Huis 15.55, Wagenberg 15.57, Made 16.03, Den Hout 16.08, Oosterhout 16.14, Oost-eind 16.23, Dongen 16.28, de Hei debloem 16.36, Tilburg 16.48', Schans 16.56, Udenhout 17.04, Laa'r 17.10, Helvoirt 17.13, Cromvoirt 17.19 Deuteren 17.25, Engelen 17.35, VLIJ MEN 17.45. 2e etappe op zondag 28 juni. VLIJMEN 13.00, Haarsteeg 13.05, Bok hoven 13.12, 's-Bosch 13.23, Dongen- brug 13.31, Berlicum 13.35, Dinther 13.46. Veghel 13.54, Erp 14.00 Gemert 14.12, Mortel, Bakel 14.24, Mil- heeze 14.30, Deurne 14.37, Helmond 14.50, Stiphout 14.53, Nuenen 15.02, Eindhoven 15.24, Aalst, Waalre 15.25, Valkenswaard 15.33, Dommelen 15.36, Westerhoven 15.41, Riethoven 15.44, Steensel 15.51, Knegsel 15.54, Veldhoven 16.00, Eindhoven 16.14, Tongelre 16.22 Nuenen 16.28, Gerwen 16.31, Lieshout 16.39, Breugel 16.50, Son 16.52, St.-Oedenrode 17.13, SCHIJNDEL 17.25. De erelijst van de Ronde van Bra bant ziet er zo uit 1948 Wim van Est, 1949 Wout Wagt- mans, 1950 Cor Witteveen, 1951 niet verreden, 1952 niet verreden, 1953 niet verreden, 1954 niet verreden, 1955 Leo van de Pluym, 1$56 Piet Steen voorden, 1957 Schalk Verhoef, 1958 Toon van de Steen, 1959 Toon van de Steen, 1960 Kees Lute, 1961 Nico Walraven s, 1962 Cees van Es pen, 1963 Gerrit de Wit. Dus deze TOCH „QUICK"? Het was in sfeer namelijk, dat voor het eerst de reportage genoemd werd, die op nogal sensationele wijze enkele frag menten publiceerde uit een rapport van de Wehrmacht-Beauftragte des Bun- destages, vice-admiraal Heije. Die frag menten logen er niet om: het leger wordt een staat in de staat, aldus de teneur van deze publicatie. Het ver haal in Quick groot opgemaakt en nogal grof aangezet, sloeg in als een bom. De ons begeleidende persofficier zorgde er overigens voor. dat ons het nummer meteen verstrekt werd, ter wijl later tijdens een persbijeenkomst op het Bundes-Verteidingsministeri- |.im te Bonn ook het rapport zelf ons verd ter hand gesteld. Men heeft ons daar overigens be zworen, dat Quick slechts een negatie ve greep uit het rapport gedaan had. Bovendien begreep men niet, dat de Bundes-Beauftragter zich met zijn grie ven tot een blad als Quick had ge wend, omdat dit blad nogal aan de emotionele om niet te zeggen sensa tionele kant zit. Zijdelings hoorde men, dat de vice- admiraal zich blijkbaar bewust had wil len wenden tot een zo breed mogelijk publiek en daarom Quick het rapport in handen had gespeeld. Men vartelde erbij, dat de heer Heije al sinds enke le jaren op dit chapiter bij de Bonds dag had getamboureerd, maar onvol doende gehoor gevonden had. Het ver haal liep. dat Heije zijn boekje ver te buiten was gegaan en dat óf hij óf Kai-Uwe von Kassei, de Bundesvertei- dingungsminister het veld zouden moe ten ruimen. Of misschien oxiden wel. In ieder geval gonsde de sfeer plot seling van geruchten, die niet te con troleren waren. Het rapport had voor wat ons bezoek betreft, tot resultaat, dat de resterende dagen over niets an ders gesproken werd als over ,,innere Führung", een begrip, dat wellicht het best te omschrijven is met de opvoe ding van de soldaat. Voor de fondmannen was het van de week alles St. Vincent wat de klok sloeg. Van de uitslag aangaande zal ik u geen minuut langer in het onzekere laten want niemand minder dan de grote kampioen G. van de Wijgaart te Fijnaart, die ge pakt heeft zaterdagmorgen 9.34 zal de eerste winnen in Zuid. Tot zijn spijt zal hij in het nationaal concours met gering verschil de duimen moeten leggen voor de M. G. Oostveen te Nijmegen 10.28. Bei de cracks onze hartelijke gelukwensen. Eindhoven is teruggekeerd op wat ve len genoemd hebben de dwalingen haars weegs, d.w.z. van haar traditionele con cours een dubbelvlucht te maken, eerst Skagen en later Wenen. Dit was een mis greep; nu het weer vanouds alleen St. Vincent is, vlogen er eens te meer tussen de negen- en tienduizend duiven. Er is dit jaar rumoer over de scheidingslijn tussen de afdelingen Noord en Zuid Het concoursreglement van de N.P.O. is korte tijd geleden veranderd, maar in de voorwaarden van deelneming aan St. Vincent 1964 op de biljetten en het andere drukwerk, staat nog altijd de oude lijn vermeld. Toen Eindhoven hierop attent gemaakt werd, moest in allerijl een beslissing ge nomen worden hoe of wat. In overleg met de besturen van N.P.O. en Nabvan- pee (die de nieuwe, verbeterde lijn had voorgesteld) werd te elfder ure besloten voor 1964 dan maar de oude scheidings lijn te handhaven. Zaterdagmiddag 12.30 werd dit besluit per radio bekend ge maakt. Onmiddellijk ontstond hierover in de strook waar de oude en de nieuwe lijnen lopen, grote deining. Wat moest er gebeuren als er in de omstreden strook grote prijzen als auto's en volle poulen zouden vallen? watersnoodramp van '53 zwom er een varken van hem door de vijfhonderd pond „van Vosmèr naar den Heense Meu- le Omreden de metershoge golven, kreeg hij seffens de naam van de zee man. Toen schrijver dezes er korte tijd later duiven ging selecteren, hingen de worsten aan de zolder. Vrouw zei Jan haalt er eens een goeien drogen af voor mijnheer De Bruin na al die gevaren te boven gekomen te zijn, zal hij wel smaken. E. van den Broek te Dord recht, 10.55, wint vermoedelijk de auto voor boven de grote rivieren, Trommel- Van den Bogaard te Stad aan 't Haring vliet 10.59, F. Heusels te Nijmegen, die daar natuurlijk een uur voor komt 11.09 en 12.29, H. van de Velden te Loon op C. Jaspers, 10 M. van „Ik wil eerlijk bekennen" schrijft de bijna zeventigjarige heer De Zeeuw, organisator van het concours, „dat ik donderdag, vrijdag en zaterdag dc minst prettige dagen van mijn duiven sportloopbaan heb beleefd. Gelukkig hebben wij kunnen vaststellen dat het besluit de oude scheidingslijn voor dit jaar te handhaven, over het algemeen bevrediging heeft geschonken en vooral organisatorisch (lees juridisch; Red.) be zien momenteel van twee moeilijke ge vallen het beste werd gekozen". Mét de heer De Zeeuw vertrouwen wij dat dit door voor- en tegenstanders spor tief zal worden opgevat. Ziehier vervolgens de vroegste mel dingen: G. v. d. Wijgaart te Fijnaart 9.34, M. G. Oosterveen te Nijmegen 10.28, A. Free te Nieuw Vossemeer 10.25 en 11.20 schitterende prestatie van deze kleine liefhebber, Giel de Baat te Steenbergen 10.30, Jan Cools te Nieuw Vossemeer 10.35, vermoedelijk winnaar van auto be neden de rivieren, heeft me die bakker even geluk gehad dat de kopkleppers van Van .de Wijgaart, Free en De Baat er niet voor getekend waren! Jan heeft trouwens al méér geluk gehad. Met de Zand 11.10, H. Smits te Waspik 11.05 J. Lambregts te Roosendaal 11.17, Alfons Metsaars te Rijen 11.25, J. van èe Gooi- berg te Etten 13.26, Thijs van Oers te Langeweg 11.28. Staf Dusarduyn te Groede en R. Tho mas te IJzendijke 11,—, C. Suy te Koe wacht 11.18, J. Blohmen te Meerssen 11.12. P. van Straten te Hoogerheide 11 20 M. Ververs te Kaatsheuvel. Holleman te Strijen en Pijnenburg te Goirle 11.23, P. de Greet en J. Heyboer te Nieuw Vos: semeer en A. van der Weegen te Steen bergen 11.25, M. Christiaens te Eindho ven 11.30, Van de Water te Langeweg 11.35, Teun Rozendaal te Numansdorp 11.37, J. Kriesels te Moerdijk, Ko Baeke- land te Roosendaal 11.53, P. Mangnus te Steenbergen 11,55 en 12,—, C. de Hoog te Oosterhout 11,54, R. Meesters te Steen bergen 12,A. Trommelen te Dongen, J. Langenberg te Breda en Jan van Ge loven te Tilburg 12.10 enz. De gevreesde bakker Barendregt te Puttershoek Be gint te 12.18, idem Gebr. Vroegindeweij te Middelharnis te 12.20. Janus van der Weegen te Steenbergen pakt alreeds te 12.30 zijn serie. Niet aan te kluiven. Hoy on in de Bredase Bond met 1412 duiven: 1. J. Sips, 2. G. Lokhof, 3. J. Merks, 4. G. van Alphen, 5. A. van Dorst, (en KO), 6 J. Sep, 7 P. van de Muren,, 8. J. A. Mens, 9 den Akker enz. Terheijden: 1 en 2 W. de Jong, 3 F. Baardmans, 4 Joep van Bekhoven, 5. M. Lodewikes enz. Steenbergen: 1 P. Zandboer, 2 3 7 10 en 12 Jac. van Dijk, 4 J. Damen, 5 P. van de Weegen, 6 W. de Jong, 7 G. Zandboer, 9 T. Kemperman enz. Chaam: 1 en 7 A. Vermeulen, 2 C. van Boxtel, 3 8 en 9 G. Martens, 4 F. van Raak, 5 P. J. Koks, 6 J. van Opstal, 10 Ant. Geerts enz. Oosterhout (met 907 duiven): 1. Ber nard Severijns, 2 B. Caron, 3 A. Tem pelaars, 4 J. Akkermans, 5 J. van Zon, 6 Fr. Geerts, 7 Gebr. Stoop, 8 Jac. van Gils, 9 P. Soeters, 10 G. de Hoogh enz. St. Willebrord (Vredesduif): 1 2 3 4 6 7 8 9 en 10 P. de Kok, met de kompele- menten van de vrienden en ze zeggen dat 'em bedankt is, 5 W. de Rooij. Staat er gekleurd op. Bredase Zaterdagvliegers op Creil: 1 3 4 en 11 B. de Ruyter, 2 Jac. van Don gen, 5 P. van Dijke, 6 en 12 M. Vervaart, 7 L. A. van Beek, 8 G. Wycik, 9 Willem Hens enz. Ulvenhout op Noyon: 1 Jan Antonis- sen, 2 J. Raats, 3 Dré Antonissen, 4 A. Martens, 5 J. Roovers, 6 C. Wijgaarts, 7 J. Smeekens, 8 Jac. de Kort, 9 J. van den Broek en 10 J. C. Graumans enz. Dongen op Noyon: 1 7 en 8 A. Trom melen, 2 5 en 11 J. A. Verharen, 3 en 4 A. Verharen, 6 mevr. Koenen, 9 C. van Dal en 10 F. van Dongen enz. Ik eindig met de kampioenschappen halve fond 1964 in Dongen (na vijf tel lende vluchten): Eerste getekende: 1 W. Laros 905, 2 J. van der Zanden 788, 3 H. Smulders 759, 4 Th. Leyten 726, 5 Fr. van Hoppe 673, 6 J. Verharen 598 Twee eerstgetekenden: 1 H. Smulders 1285, 2 J. A. Verharen 1175, 3 J. van der Zanden 1149, 4. W. Laros 1086, 5 A. Hes sels 1028, 6 Fr. van Hoppe 1008. Drie eerstgetekenden: 1 W. Laros 1819, 2 H. Smulders 1704, 3 J. van der Zan den 1482, Fr. van Hoppe 1451, 5 J. Ver haren 1437, 6 A. Hessels enz. In België werd het groot nationaal concours van Caliors gevlogen. Geluk kig stond er westenwind tevens zijde lings met rukken onder de staart, zodat alle vroege prijzen in de Walenpays aan de oostkant gevallen zijn. De eerste prijs schijnt gewonnen te zijn door de grote kampioen Thaviere uit Theux bij Verviers op de Duitse grens bij Aken, die gepakt heeft te 16.50. Er was 546 duizend franc gepould en vermoedelijk zullen de Gebr. Cattrijsse te Moere bij Oostende, ondanks het na deel van de wind met de eerste volle (tot de „duust") weg zijn. De kat leert het muizen niet af. Allemaal goeie. DEN BRUINEN

de Stem | 1964 | | pagina 11