Boet beurs aan betekenis in door overvloed aan emissies? DUJARDIN naar welvaart thema van promotie in Tilburg Hoogste koers reken mee. GEZINSFLES elke 6e fles voor 16ct teken mee tekenwedstrijd f.6000;aan prijzen Horecabedrijven zijn lang niet rendabel genoeg Kroatische overvallers gevonnist Autovakantie neemt dit jaar sterk toe Nieuwe Shellfabrieken Nederland en Brittannie Hij speelt Little Major -10 en drinkt Victoria Water BIJNA ALLE BOVEN PARI Beraad op hoog niveau over wegenbouwfonds WATERSTANDEN Robeco content en optimistisch Schoenproduktie iets geringer dan vorige jaren Spaarnestad 7 en 14 pCt. dividend Centrale ANWB informatie Leider krijgt 15 jaar MARKTEN TER ZAKE Amsterdamse Effectenbeurs DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 JUNI 1964 (Van onze financiële medewerker) Nadat het enige tyd zeer rustig was geweest op de emissie-markt, barstte enkele weken geleden een stroom emissies los. Een gedeelte hiervan was reeds lang van te voren aangekondigd. Nu ze al zo kort na elkaar op de markt komen, krijgt men de indruk, nat men binnen wil zijn voor het te laat is of voor de beleggers met vakantie zijn. Er is voor elk wat wils bij. Kijkt men naar de soort effecten, dan onderscheidt men participatiebewyzen (in onroerend goedmaatschappijen)aandelen, obligaties en converteerbare obligaties. Er zijn bedrijven bij, die in sterke mate zullen profiteren van het aardgas (A.S.W. en Ubbink-Davo)Er zijn handelsondernemin gen bij (ten dele Mulder Vogem en Oving), twee houthandelsbedrijven, een openbaar nutsbedrijf^ een uitgeversmaatschappij, een staalindustrie (Ned. Kabel), een verffabriek Varossiau), enzovoorts. Enkele van de emitterende maatschappijen hebben reeds ter beurze genoteerde aandelen, van ancere worden zij in de incourante handel (d.w.z. buiten de beurs om) verhandeld, terwyl er een nieuw komer bij is, waarin neg nooit handel heeft plaatsgevonden (Oving n.v.). (Advertentie) Gisteren is aan de katholieke econo mische hogeschool in Tilburg drs. P. M, H. Willems gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen. In zijn proefschrift „De financiële en monetaire ontwikkeling van Oostenrijk na 1945", worden een tweetal perioden met een totaal verschillende ontwikke ling onderscheiden: de periode van 1945 tot 1951/1952 en de periode 1952 tot he den. De eerste periode stond sterk in het teken van de wederopbouw van de tijdens de tweede wereldoorlog totaal ontredder de economie. De omvangrijke investeringen werden eensdeels gefinancierd met gelden van de tegenwaarderekening der Marshall hulp en met middelen uit het overheids budget, anderzijds speelden daarbij de fiscaal begunstigde zelffinanciering en de op zeer ruime schaal verstrekte bankkre dieten een belangrijke rol. De kapitaal markt leverde in deze jaren geen enkele positieve bijdrage. Bedoelde eerste pe riode werd bovendien gekenmerkt door een krachtige inflatoire beweging, die onder meer tot uitdrukking kwam in een voortdurend sterke stijging van het loon- en prijsniveau. Gedurende de tweede periode (1952 - heden), die de schrijver aanduidt als de periode met een normale groei en een over het geheel genomen gunstige con juncturele ontwikkeling, stegen de lonen en prijzen in Oostenrijk in vergelijking met die in de andere Europese landen stellig niet bovenmatig. Terugblikkend komt de schrijver tot de slotsom, dat het in 1945 volkomen ont redderde land zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld tot een land met een gezonde economische basis, een hoog ontwikkeld bankwezen en relatief sta biele valuta. Een van de stellingen bij het proef schrift luidt: „Het is uit een oogpunt van rechtvaardige lastenverdeling tussen de burgers onjuist, indien de lagere over heden openlijke of verkapte subsidies verstrekken aan het betaalde voetbal". leggers geslikt. Omdat dit theoretisch de allerhoogste koers is. die bij emissie haalbaar is, is het ook de aantrekkelijk ste koers voor bedrijven, die hun divi dendpercentage willen handhaven. Daar om verkopen reeds veel bedrijven grote paketten van hun eigen aandelen bui ten de beurs om tegen een koers, die weinig onder de beurskoers ligt. Na de oorlog heeft zich in Nederland een dergelijke ontwikkeling in veel ster kere mate op de obligatiemarkt afge speeld. Het grootste deel van de lenin gen met vaste rente wordt buiten de beurs om zogenaamd onderhands geplaatst. De plaatsing gebeurt b|j grote instituonele beleggers als spaarbanken, banken, pensioenfondsen eii ook bij be leggingmaatschappijen. De laatste ja ren tonen deze sterk groeiende instel lingen steeds meer belangstelling voor de aandelmarkt en het lijkt erop. dat ook de „onderhandse aandelenmarkt" belangrijker wordt dan de beurs. Het aantal uitgiften wekt meer indruk dan de grootte van de bedragen. Het totale beroep, dat op de beleggers wordt gedaan door de verschillende maat schappijen, die sinds eind mei inschrij vingen hebben doen plaats vinden, of waarvan de claimhandel nog niet is af gelopen bedraagt iets meer dan 100 miljoen, dus ongeveer het bedrag dat de Bank voor Nederlandsche Ge meenten onlangs heeft opgenomen. Hoe. wel het bedrag niet groot is, moet het ergens vandaan komen. Dit kan door dat geld aan andere bestemming wordt ont trokken (contanten, spaarbankgelden, etc.). Maar het is ook mogelijk, dat be leggers effecten zullen verkopen om te kunnen inschrijven. In een periode, waar in de beurs niet erg actief is en vooral als het tegen de vakantie loopt, kan dit een meer dan evenredige koersdruk ver oorzaken. Een opvallend verschijnsel bij de aan delenemissies is. dat zij op een enkele uitzondering na alle boven pari plaats vinden. Vroeger was het vaste regel, dat aandelen tegen 100 procent werden uitgegeven. Door de sterke koersstijging van de vijftiger en zestiger jaren en onder invloed van vooral de Amerikaan se opvattingen, gingen er steeds meer bedrijven toe over hun aandelen tegen hogere parikoers ter beschikking te stel len. Zij argumenteerden daarbij, dat de aan deelhouders na emissie een handhaving van het dividendpercentage verwachten. Dat percentage wordt uitgedrukt in pro. centen van de nominale waarde. Om een bepaald bedrag van aandeelhouders te ontvangen, heeft de onderneming de keus tussen verschillende uitgiftekoer- sen mits de koers van de reeds uit staande aandelen reeds hoog genoeg is. Een bedrijf, dat bijvoorbeeld 2 miljoen nodig heeft, kan dat krijgen door uitgif te van 1 miljoen a 200 pet. of van 2 miljoen a 100 pet. enz. Omdat in het eerste geval maar half zoveel divi dend meer behoeft te worden betaald om het percentage te handhaven, is deze vorm aantrekkelijker. Dat zou betekenen, dat de effecten beurs aan betekenis inboet. Er is nog een ontwikkeling, die hetzelfde gevolg heeft. Door de grote bankfusies zijn de banken meer in staat orders „in elkaar te sluiten". Een makelaar, die van zijn cliënt opdracht krijgt om een bepaald aandeel te kopen, gaat daarmee naar de beurs en vraagt aan de specialist in dat fonds (de. hoekman) of hij een verkoper weet. De banken krijgen zoveel koop- en verkoopopdrachten, dat zij een groot aantal orders kunnen afhandelen zonder naar de hoekman te hoeven gaan. De orders worden dan tegen elkaar wegge streept of „in elkaar gesloten". Voor de banken is dit eenvoudiger en goedkoper. Hoe groter de banken en hoe meer cliënten, hoe groter het aan tal orders dat kan worden vereffend Door de twee grote samensmeltingen tot de Amsterdam-Rotterdam-Bank en de Algemene Bank Nederland (N.H.M. en T.B. zal de order-vereffening kunnen toenom'en en daarmee de beurs verder aan betekenis inboeten. Voorlopig is er echter nog een groot aantal maatschappijen, dat aandelen ter beurze plaatst. Van de recente emissies moet de inschrijving op een vijftal nog plaatsvinden: de n.v. Nederlandsche Ka- belfabrieken; Oving n.v.; A.S.W.-appara. tenfabriek; N.V. houthandel v/h Willi am Pont en de N.V. Blauwhoed. (Van onze Haagse redacteur) Hoofddirecteur Blankert van de ANWB heeft gisteren op een persconferentie ge zegd, dat de ANWB, Bovag, Rai, Shell, Caltex, Esso en de Nederlandse vereni ging van wegenbouwers zich bezinnen op het in Nederland te voeren wegen- bouwbeleid. Hij distantieerde zich echter van de eerder door de R.A.I. gedane uit spraak, dat men een „pressiegroep" wil vormen. Het komt hierop neer, dat men meent dat er door de groei van het verkeer ook meer geld voor de wegenbouw be schikbaar moet komen. Daarbij treedt dan onmiddellijk het denkbeeld van een wegenfonds naar voren een denkbeeld, waarvoor ook de rijksoverheid de laatste tijd meer begrip krijgt en waarover thans intern beraad gaande is. De gezamenlijke verkeersvervoersor- ganisaties in Nederland zijn thans bezig een nota op te stellen met voorstellen inzake de instelling van een wegenfonds. Voor de financiering van een derge lijk fonds wordt o.m. gedacht aan bijdra gen uit de motorrijtuigenbelasting, de benzine-accijns en aan leningen. Konstanz 364 1)Rheinfelden 251 (—3); Ottenheim 303 7); Straatsburg 248 12)Maxau 435 6)Plochingen 107 (+1); Mannheim 270 (—4); Stein- bach 117 (+2); Mainz 248 (onv.); Bingen 168 (+6); Kaub 175 (+3); Kochum 230 3); Koblenz 180 (+9); Keulen 11 (+5); Ruhrort 286 2); Kien 122 (+5); Ruhrort 286 2); Lobith 892 4)Nijmegen 675 C— 5) Arnhem 720 7); Eefde a.d. IJsel 246 4)Deventer 149 3)Monsin 5458 (+6); Borgharen 3836 14); Belleld 1093 21); Grave beneden de sluis 504 (+3). (Advertentie) ue Drink nu Fanta Orange, spaar de zegeltjes in de kroonkurk en verdien 45 ct op élke 6 e Gezinsfles. Doe mee aan de teken- en kleurwedstrijd. Haal bij Uw winkelier de gratis spaar- en wedstrijdkaart. Thans behoort het bedrijf, dat tegen tOO pet. emitteert tot de uitzonderingen. De laatste jaren doet zich een andere ontwikkeling voor Uitgifte van aandelen tegen beurskoers wat in b.v. de Ver enigde Staten zeer gebruikelijk is wordt nog niet door de Nederlandse be- Het vermogen van het Rotterdamsch Beleggingsconsortium n.v. (Robeco) is van 1 januari tot 1 juni 1964, blijkens een tussentijds bericht, gestegen tot 1493,8 min. 1313,4 min.). Het geplaatste aan delenkapitaal nam toe tot 343,2 min. 304,0 min.). In de eerste vijf maanden van 1964 werden, afgezien van de uitgifte van aandelen wegens de uitkering van 2,5 procent in stock, 622.642 nieuwe aan delen geplaatst, zodat per 1 juni 6,86 min. aandelen uitstonden. De directie stelt met voldoening vast, dat de stockuitkering en de betaling van het contante dividend door de waarde-ontwikkeling ruimschoots zijn ingehaald. De intrinsieke waarde steeg van 221 (gecorrigeerd voor 2,5 procent in aandelen) )tot 229. Er is alle aanleiding de resultaten van 1964, mede gezien de inkomstenrekening, met vertrouwen tegemoet te zien, aldus de directie. In grote lijnen werd ongeveer even veel belegd in Amerika als elders. In Europa werd van koersdalingen gebruik gemaakt om aankopen te verrichten. En kele belangrijke aankopen in Nederland waren: nom. 200.000 Blauwhoed. 100.000 H.B.U.. 100.000 Homburg. 140.000 Middenstandsbank en 20.710 stuks Philips. Een door het bedrijfschap Horeca in gesteld onderzoek naar de rentabiliteit van horecabedrijven, heeft uitgewezen dat slechts eenderde deel van de zoge naamde continu-hotels rendabel is en dat van dit rendabele deel zestig procent in de grote steden is gevestigd. Van de sei- zoenbedrijven is slechts 15 procent ren dabel. Voor wat de café-restaurants be treft kwam men tot een percentage van 50. In deze zaken maakt de drankverkoop vaak het verlies goed dat op „de keu ken" wordt geleden. Van de categorie eenmanscafés zijn nog slechts voorlopige cijfers beschikbaar. Hieruit blijkt dat de bedrijven met een omzet van minder dan 60.000,- per jaar (en dat zijn er 15.000), een negatief resultaat boeken. De detailverkoop van schoenen is al enkele weken goed. Diverse fabrieken konden dank zij nabestellingen nog voortgaan met de produktie van zomer schoenen. Hard wordt gewerkt aan na- jaars- en winterartikelen, o.a. laarzen. Hoewel de gang van zaken in de schoen industrie bevredigend is, ligt de pro duktie toch beneden die van voorgaan de jaren. De vraag naar overleer onderging geen wijziging en de prijzen blsven vrij wel gelijk. Voor zoolleer is de vraag viij con stant en hoewel er veel ledervervan- gingsartikelen op de markt zijn blijft le der toch voor vele doeleinden gevraagd. De schoenherstellers doen het na de drukke weken rond Pinksteren weer wat kalmer aan. Over het algemeen loopt het aanbod van herstelwerk nog steeds terug. Op de binnenlandse huidenmarkt is de gang van zaken rustig. Er wordt nog steeds druk op de prijzen uitge oefend. Afvallen zijn moeilijker te ver kopen. In de gisteren gehouden jaarlijkse al gemene vergadering van de n.v. drukkerij De Spaarnestad en de n.v. Verenigd Be zit van Aandelen n.v. drukkerij De Spaar nestad te Haarlem, werd het dividend over 1963 bepaald op zeven procent op de preferente en 14 procent op de ge wone aandelen. Bovendien is besloten over te gaan tot het uitkeren van een belastingvrije bonus van tien procent ten laste van de agioreserve, in de vorm van gewone aandelen b. aan toonder, ten volle delende in de resultaten van 1964 en volgende boekjaren. De externe kosten in de horecasector in de periode november-mei zijn met 6 procent gestegen en de personeelskosten met 11 tot 13 procent. Op het departe ment van Economische Zaken worden op het ogenblik besnrelongen gevoerd over een doorberekening van de hogere ex terne kosten in de prijzen. Een vermindering van de service is misschien een oplossing. In hotels die speciaal op massatoerisme zijn gericht, zou men er bijvoorbeeld toe kunnen overgaan de gasten zelf hun bedden op te laten maken en twee van de drie maal tijden volgens het zelfbedieningssysteem te serveren. De bezoekers van hotels en restaurants, waarin wel volledige service wordt geboden, zullen dan bereid moeten zijn om daarvoor extra te betalen. De herocabedrijven worden in toene mende mate afhankelijk van de buiten landse toeristen. Zo steeg het aantal bui. tenlandse overnachtingen in de Amster damse hotels in tien jaar tijds van 50 tot 82 procent van het totaal. Dit ver schijnsel is niet zonder gevaar, aangezien de minste of geringste politieke kwestie een aanzienlijke teruggang van het bui tenlandse bezoek en daarmee van de ho telbezetting kan betekenen. Met het oog hierop worden er ook verschillende cam pagnes gevoerd om de Nederlanders zelf meer te doordringen van het „Uit, goed voor u". Hoogst noodzakelijk is een snel lere openlegging van nog onbekende toe ristengebieden. (Van onze Haagse redacteur) De A.N.W.B. heeft thans een nieuw ini tiatief ontwikkeld om de enorme behoef te aan informatie welke met de groei van het ,,op vakantie gaan" samenhangt op te vangen. Uiterlijk met ingang van 1 september start de A.N.W.B. met een „centrale in formatie". In het Haagse hoofdkantoor van de bond zal iedere Nederlander via de telefoonnummers 070-814381 en 814391 de meest uiteenlopende informatie op het gebied van toerisme en verkeer kunnen krijgen van een staf van twintig A.N. W.B.-mensen. Deze informatiedienst zal dienst doen van 8 u. 's morgens tot 22.00 uur 's avonds, de zaterdag en de zondag inbegrepen. Wanneer het weer dit nood zakelijk maakt zal de dienst zelfs al om zes uur 's ochtends gaan werken. Het gebruik van deze dienst zal koste loos zijn en ook niet-A.N.W.B.-leden van dienst zijn. (Advertentie) De leider van de groep Kroatische ter roristen, die op 29 november 1962 een bomaanslag hebben gepleegd op de Zuid- slavische ambassade in Bad Godesberg, en waarbij de wachtpost met een pistool schot werd gedood, is donderdag in Bonn tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag en andere beschuldigin gen. De organisator, een 50-jarige pries ter, die overigens niet zelf aan de over_ val heeft deelgenomen, kreeg vier jaar gevangenisstraf. Twintig andere verdachten werden schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan de overval en veroordeeld tot ge vangenisstraffen van dertien maanden tot drie jaar met aftrek van voorarrest. De laatste bepaling had tot gevolg dat ze ventien verdachten direct na afloop van de rechtszitting op vrije voeten konden worden gesteld. De Kroaten beweerden dat zij met de overval de aandacht van de gehele we reld wilden vestigen op de onderdruk king van de Kroatische minderheid door de communistische regering van maar schalk Tito. ZEVEN MILITAIREN zijn omgekomen en vierentwintig gewond toen een trans portvliegtuig van het Amerikaanse leger neerstortte bij Ridgeway, Zuid-Carolina. (Van onze Haagse redacteur) In 1964 zullen van elke drie Neder landse gezinnen er twee met vakantie buiten hun woonplaats gaan. Een van de vier gezinnen die vakantie houdt, doet dat zelfs al tweemaal per jaar. Dit jaar zullen meer Nederlandse ge zinnen per auto met vakantie gaan dan met alle andere voertuigen samen. In 43 procent van de Nederlandse gezinnen heeft een of meer leden een rijbewijs, in 9 procent van de Nederlandse gezinnen Shell Nederland Chemie n.v. heeft plannen, die reeds in een ver gevorderd stadium verkeren, om op haar terreinen te Pernis een fabriek te bouwen voor het kraken van bepaalde benzinefracties. Het hoofdprodukt van deze kraakinstalla tie, die in de tweede helft van 1966 in bedrijf zal worden gesteld, zal ethyleen zijn. Deze ethyleen zal hoofdzakelijk worden gebruikt voor de fabricage te Pernis van ethyleenoxyde, ethyleenglycol en poly- vinylchloride (pvc). Het ligt in de bedoe ling een ethyleenoxydefabriek te bouwen met een capaciteit van ruim 50.000 ton per jaar. Deze fabriek wordt de eerste ethyleenoxydefabriek van de Koninklijke- Shell groep op het Europese vasteland. Ethyleenoxyde is de belangrijkste grondstof voor een grote reeks chemi sche produkten. Op basis van de grondstoffen, die be schikbaar zullen komen, zal Shell Neder land Chemie n.v. haar huidige produktie- napaciteit voor p.v.c. aanzienlijk uitbrei den. P.V.C. is wel het bekendste thermo plastische materiaal met een zeer ruim toepassingsgebied. In het nieuwe P.V.C.- complex zal de eerste commerciële in stallatie voor de bereiding van chloor volgens het Shell-chloorproces worden opgenomen. Met behulp van dit proces wordt chloor terug gewonnen uit zout zuur, dat als bijprodukt ontstaat tijdens de bereiding van PVC uit ethyleen. Hier door zal in belangrijke mate uit eigen produktie kunnen worden voorzien in de behoefte aan chloor. van ethyleenoxyde in de fabrieken te Carrington bij Manchester met ten min ste 25.000 ton per jaar te vergroten door uitbreiding van de bestaande installaties. Dit plan volgt op een eerder in dit jaar genomen besluit om de ethyleenproduk- tie van Shell te Carrington op te voeren tot 250.000 ton per jaar tegen medio 1966. Met deze belangrijke uitbreiding van de produktiecapaciteit voor ethyleeh ver wacht men te zijner tijd een totale ethy leenoxyde produktie van 100.000 ton per jaar te bereiken. De produktie van ethy leenoxyde geschiedt volgens het door Shell ontwikkelde proces van directe oxydatie. Zodra de plannen in Pernis en Car rington zijn verwezenlijkt, zal Shell de grootste producent van ethyleen en ethy leenoxyde zijn buiten de Verenigde Sta ten. x Dividendvoorstellen Van Struycken en Co. N.V., Rotterdam, 16 pet. (16). N.V. „Vereenigde Industrieën Rotter dam", 9 pet. (9). Textielfabrieken Gebr. van Heek, En schede, 8 pet. (8)). NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 157.50—158.00. Philips 151.00 gb—151.80, In Groot-Brittannië is Shell Chemical Unilever 140.00 gb141.00. Company ltd, van plan haar produktie heeft men een auto ter beschikking. Het aantal kampeerders overschreed in 1963 in ons land de 2 miljoen. Dit zijn gegevens uit een onderzoek, dat de ANWB door de Nederlandse stich ting voor statistiek heeft laten instellen naar het vakantiepatroon van de Neder landse gezinsbevolking over 1963Dit on derzoek over 2000 gezinnen heeft tal van belanvwekkende resultaten opgeleverd. Van de honderd Nederlandse gezinnen gingen er 62 met vakantie, 35 bleven in het binnenland, 19 gingen naar het bui tenland en 8 gezinnen gingen èn in Ne derland èn in het buitenland met vakan tie. Van de 100 Nederlandse gezinnen gin gen in 1963 dus nog 38 niet met vakantie buiten hun woonplaats. Tijdens de vakantie logeerden van de 100 Nederlandse gezinnen er 20 bij fa milie of kennissen. Een van de honderd ruilde zijn huis en 3 huurden kamers. In een pension verbleven 7 gezinnen, 17 ko zen een hotel of een motel. Een tent werd gebruikt door-7 van de 100 gezinnen en 2 verbleven in caravans. Een bungalow werd door 4 gezinnen ge bruikt en een op de honderd logeerde op een boot. De A.N.W.B. verwacht dat men in de toekomst nog verder, duurder en in gro ter gezinsverband op vakantie zal gaan. Van de Nederlandse gezinnen die er op uit trokken bleef 69 procent in Neder land. De auto bleek verreweg het meest po pulair als vervoersmiddel voor de va kantiegangers: 48 procent maakte er ge bruik van, 6 procent ging op de brom mer, 3 procent op de fiets en 2 procent maakte gebruik van een motorfiets of een scooter. De resterende 41 procent die gebruikte maakte van het openbaar vervoer was als volgt verdeeld: trein 22 procent, touringcar 7 procent, tram of bus 6 procent, vliegtuig 3 procent en per boot 3 procent. Dit jaar zal het aan tal gezinn endat de auto voor de vakan tie gebruikt sterk toenemen, omdat het voertuigbezit, dat veelal bepalend blijkt voor de vakantie, snel groeit. de handel traag en de prijzen als vorl- ge week Prijzen: kalfkoeien 800-1400; guste koeien 750-1125; kalfvaarzen 1000-1375; pinken 550-750; graskalveren 400-550; biggen 60-80; lopers 90-110; paarden 800-1100; vette koeien 3.80-4.35 per kilo geslacht. BERGEN OP ZOOM, 25 juni. As perges AA ext. 420, AAI 330, A ext. 380, AI 330. B ext. 330. BI 240, C ext. 220, Cl 120, Dl 60, EI 100. EII 75, A afw. 190, B afw. 150, stek 40. GOES, 25 juni. Exp. en ind.-veiling! kruisbessen exp. doordraai, rode bessen I 49—50, I ind 38,20—40, II 36, fram bozen I 145—147, II 135, Senga Sengana I 95, II 89, Redgauntlet I 74, II 72, Talis man I 72, II 72, div. aardbeien I en II 68, p doos: Regina I 44, Senga Sengana II 19, Talisman I 33—44, II 20—29, III 17, Redgauntlet I 29—49, II 16—36, III 17—18 rode bessen I 13—18, II 9—12, frambozen II 44, p. kg: Senga Sengana II 64, Ta lisman I 109, II 55—102. III 52—58, Redgauntlet I 97103, II 5892, III 54— 61, div. aardbeien II 5255. III 50, Hol landers II 133—155, Early Rivers II 122— 141, Markiezen II 81155, III 83, Meiker sen II 79. KAPELLE, 25 juni. Aardbeienveï- ling: aardbeien zonder dop in.: Senga Sengana I 92, II 89, Red Gauntlet I 72, II 72, Regina I en II 74, div. rassen I en II 71 III doordraai, aardb. m. dop p. doos a 250 gram: Red Gauntlet I 36—53. II 15—37, Talisman I 36—44, II 18—32, Sen ga Sengana I 3639, II 14, Vola I 40, Go- rella II 16—29, Merton Princess I 43, II 28, Regina I 38. Frambozen in kratten p. kg I 142148, II 135, rode bessen p. kg Extra 56, I 48, II 38—39, III doordr., rode bessen p. doos a 250 gram I 1417 II 9—14, kersen p. kg Early Rivers II 150 III 91, Mr. van Werden III 82. MIDDELBURG, 24 juni Senga 2 13-23, gorella 2 17, talisman 1 23-34, 2 13-26, red cauntless 1 21-27, 2 15-27, cam- bridge 1 24-25, 2 19, regina 2 13-20, aardb. p. kg 2 55-68, rode bessen p. doos 2 9-19, p. kg 2 37-49. framb. 1 47-51, 2 16-'3, perziken 1 19-46, 2 14-33, kaspruimen 86 ct. p. d. De eerste werden aangevoerd door teler R. Joosse Jzn., Oude Dijk 10, Nw. en St. Joosland. Tomaten Al 61-76 BI 67 Cl 40-62, A2 37-71 B2 52-75 C2 29-48 CC2 30-35. Groenten: bl.kool 4 p, kist 30-74, 6 p. kist 13-59, 8 p. kist 18-42, 10 p. kist 12-27, komk. gr. 60-75 1423, 50-60 12—17, 40-50 10—13. 30-40 4—12, p. kg 1012, and. 10-31, bospeen 35-79, boskroten 5-10, spitskool 5-17, tuinbonen 17-28, dubb. prins.bonen 195-241, stamsnij- bonen 92-98. sla 3,5-6, postelein 46-63, waspeen 24-85, kroten p. kg 7-18, sav.kool 7-9, rabarber 5-9, kassnijbonen 105-144, doperwten 65-88. Vanaf heden kunnen rode bessen voor industrie aangevoerd worden in bakjes met 5 kg inhoud met interieur. STEENBERGEN 25 juni. Ind.! Sen ga 9388, afw. 52, div. soorten 66, cons.t p. doosje 1627, p. kg 5173, rode bes sen p. doosje 1114, p. kg 3855, fram bozen p. doosje 27, erwten 3439, eerst, bonken 29, grote 1520, drielingen 21r 22, kriel 2127, Doree grote 19—27, drie lingen 2325. kriel 2238. Barima gr. 1620, drielingen 2224, kriel 2628. ROOSENDAAL, 25 juni. Aardbeien en bessen: A extra 164—184, AI 117158 All 83126, B 5981, rode bessen 3642. 's.HERTOGENBOSCH, 25 juni Aan voer 21.600 stuks. Witte kippen, zware 1.101.20, lichte 1.001.05 per kg levend gewicht, oude hanen 2.253.25 per stuk, tamme konijnen 5.5010.00 per stuk. Overzicht: kippen: aanvoer groter, han del traag, prijs gedrukt; oude hanen: aanvoer normaal, handel stil, aflopende prijzen: tamme konijnen: aanvoer min der, handel minder vlot, prijzen nauwe lijks of niet gehandhaafd. Op de veemarkt van woensdag, 24 juni 1964, werden aangevoerd 52 run deren en 3 stuks kleinvee. Het aanbod van runderen was gering' met rustige handel, doch prijshoudend. Het aanbod van slachtvee was matig. De besturen van de N.V. Verenigde Pharmaceutische fabrieken (Zwitsal) te Apeldoorn en de N.V. Koninklijke Zwa nen berg-Organon te Oss zijn tot de con clusie gekomen, dat een fusie tussen beide vennootschappen aanbeveling verdient. Aandeelhouders Zwitsal zullen daarom in de gelegenheid worden gesteld, hun aandelen om te wisselen in aandelen Zwa- nenberg-Organon in een verhouding: 9 aandelen (nom. 1000) Zwitsal voor 4 aandelen (nom. 1000) Zwanenberg- Organon. DE omzet van American Enka Corpo ration, de Amerikaanse dochteronderne ming van de Algemene Kunstzijde Unie n.v. (AKU), bedroeg over de eerste 24 weken van 1964 76.090.000 dollar tegen 66.630.000 dollar in de overeenkomstige periode van 1963. De nettowinst bedroeg 6.158.000 dollar of 2,31 dollar per aandeel. In dezelfde periode van 1963 bedroeg de nettowinst 4.008.000 dollar of 1,53 dollar per aandeel. De certificaten Deli hebben gistermid dag in de belangstelling gestaan. De stemming voor dit fonds was vast. Direct bij de opening werd deze hoek „openge maakt". De eerste transactie kwam tot stand op een prijs van 133,10, tegen eergisteren 131,50. De vraag deed de prijs later oplopen tot 134. De vaste stemming in deze hoek was een gevolg van mededelingenvan de directie van deze maatschappij in de jaarvergadering. Deli heeft reeds thans voldoende ver diend om voor het lopende boekjaar een onveranderd dividend van 6 te kunnen uitkeren. De beurs ziet in deze mededelingen goede perspectieven. De leidende cultures gaven overigens weinig redenen tot het vermelden ervan. Am sterdam Rubbers prijshoudend, HVA één punt lager op 151. De stemming voor de internationale waarden viel zeker niet tegen. Het pu bliek toonde gisteren meer belangstel ling dan de vorige beursdagen het geval is geweest. Het vertrouwen in de aan delenmarkt schijnt terug te komen. Er was wat vraag voor aandelen Kon. Olie. waardoor dit fonds zich een halve gulden, op 157.70, boven de voorgaande slot- prijs kon stellen. Unilever daarentegen moest met een paar dubbeltjes verlies genoegen nemen op 140.60. Philips was prijshoudend op 152. Hoogovens twee punten hoger op 627. AKU prijs houdend op 472. De gepubliceerde gun stige cijfers over de eerste 24 weken van het lopende boekjaar van de Amerikaan se dochter van het AKU-concernde American Enka. waren nog in een te kleine kring bekend om van invloed te kunnen zijn op het koersverloop van aan delen AKU. De staatsfondsenhoek was praktisch onveranderd tot eerder iets hoger. In de lokale afdelingen werden aande len van de Kon. Ned. Springstoffenfa brieken iets hoger gewaardeerd op mede delingen van de directie in de jaarver gadering. Op verzoek van het beursbe- stuur werd vandaag geen notering op gemaakt in aandel en Zwanenberg-Orga- non en die van de Verenigde Pharma ceutische Fabrieken n.v. (Zwitsal), in verband met een te verwachten mede deling. De beurs houdt hier al rekening met een fusie. 24/6 25/ Staatsleningen Nederiana oö 4% Nederland 59 4% Nederi. öü/l 4% JNederi. 60/2 4 Va Nederland 59 4% Nederland 60 4% Nederland 61 4% Nederland 63 4% Nederland 55 Grootboek 5 Va idem dial 3Va Nederland 51 5Va Nederland dó 5 Va Nederland oö 3% Nederland 18 3V4 Nederi Bei 3% Nederland oU 3% Nederland 04 3% Nederland 05 3% Nederi. 55/2 3% Nederland 37 3 Grootboek 45 3 lening 47 3 Ned. invest. 3 Ned 82/64 3 lndiè 37 3 Indlë 37a 3 Bank- en kredietwezen B. Ned. G. 57 o 102y4 B. 58/59 30 J. 4 Va 91V4 idem 25 J. 60 4Va 923/4 Aandelen industriële ondernemingen Cultures 95% 95% as 95 Va aotf, 95% 94 95V» Wi 92% 9*+, 92 y4 9^6 92% 92 V, 92 y» 87 87% 73 x 83 i 83% 92 Vi 92% 88 88 y4 88% 87 79 Va 79% 80ys 80% 82 Vs 82% 81% 817/s 84'/» 85 84 va 85 y8 85% 86 90 Va 90 96 90% 903/4 A dam Rubber BVA-mUnen 115% 152 102V4 91% 92% ïi ey4 151 industriële ondernemingen AJCU. 473 Va 472% Dell My. Hoogovens Philips Gem Be2. uva. Unilever 131.50 625 152.20 141 133 625 152 140.80 24/b 25/6 Scheepvaart en Luchtvaart B.AJ-. Java-China K.L.M K.N.B.M. Kon. Paketvrt. Stv My Ned. Nieveit Goudr v. Ommeren iiotl Lioya Scheepv Unie Prenueiemngen Alkmaar ob 2% A dam C-A 33 3 ld prem 51 2 Va ld oö-l 2 Va ld. 58-2 2Va ld oö-3 2% Breda 54 2 Va Dordrecht 5b 2% Bindh. 54 2 Bnschede 54 2% S-Ui-Hag., 52 2y2 Idem 52-2 2% Rotte ra 52-1 2% Idem 52-2 2% Idem 57 2% Utrecht 52 2Va Z.-Boll. Z.-Holi 110 66.21. 146 141 134 Va 246 137 130 Va 109 140 67 144% 140 132 106 y4 243 136% 130 y* 57 2% 59 2% 121 x 80% 91% 9u y4 80 x 3uy8 .9% 91 98% 88 88% 86 100 85% 85% Converteerbare obligatie» 4% 126 A.K.U 1000 Bill ton Borsumlj. Gelder Zn. KLM suburd. B. Ned. Bakk Banders Den Schok beton Scholten Foxh 4% UtennohJen 4% 3% 4% 4% 6 3% 80% 121 x 841,2 80 92 9uy„ 78 X 81 79% 92% 84% 99% 84% 85% 127 180% 87% 87% b 100% 100% 87 182 b 126% 192% 87% 185 265 126 193 Aand tn belegg A dam b m. 50 159 202 159 202.50 N. Foods my Neto Ho be co ünitas Vei. Bezit. Burupaionds A'damse Bank Cultuur bank Gron. ind. Cr. B. Boll Bank U. Kasassuciatie Nat. Nederi. Ned. Credietb. Ned Bandei My Ned. Midd^t.b. Ned overzee B. b aaiuse B Slavenburg s B. Twentse B industriële oudernemingen 24/6 25/6 112 111.50 230 230 509 509.50 130.01 135.50 529 529 385% 182 23 Vs 23 195% 195 246 246 149% 148% 910 912 226 226 346 346 216 215 241 240 343 314 220 217% 315 Alb Ueyn Alg My onr. G. A.1JVIJ4, Alg Norit. Amstej A dam Ballast A dam Dioogd A'dam By tuig AjNJ.it JU. Beent en Dysez Beeren trico Bensdorp intern Beigh J urgen* v. Berkels-Pat. Biaauwnoed Biydenst Will Bols Lucas Borsumy Wenr> Braai mach. Breda machines Bredero s Bouw Brocades Bronswerk Bur hm.-TBI Calve Deiit Carps Garenlabi Centx. suikei Daaiderop Dagr* Demka Dess. tapytlabr Dikkers en Co. Drie Boeiyzer» DJl.U. 600 208 loo 105 421 010 107 303 70 194 129 209 250 X 447 132 iliU 74% 77 V* 240 b 760 156 793 994 390 326 250 y4 177 x 337 199 380 27U% o96 253 158 165 425 514 158 353 194 128 x 500 258 445 131 1174 74 77 240 741 755 159 785 992 399% 336 267% 248 176 337 185 d 379 270 24/6 25/6 Duyvis jt. Bnthoven Plettery Brdal Lxceisior Fittwgiabx, Fokker Ford Gazelle ry wJabr. Van Gelder Pap. Gelderl.-Tielens Gero Geveke en Co. Gist- en Ptr. Grinten v. d. Gruytei en Zn Bageineyer v. Bart Bavenwerken Beem van der Beineaen's Bey broek Boek s mach Jabr Boll. Kattenb. Boii. Beton Boll. Construct. Buil. Meiksuik. Homburg Boogenbosch Bouimeyer indoia in ter las lnternauo int. Gew Beton inventum Bouin - jongeneej Kemu Kempen Begeex Key noutnandei Kied.-lnd. Smits Kiene öuikerw. Kon Ned. Pap. Kon. Zout Ketjen Korenschool Koudys Kroinnout Kon. Ver. Tapyt Leeuw Papierw. Leidsche Wol Lindeteves Macintosh n.v. M Ned Bakk. Mees Buuwm. 63 Menko 295 740 234 125% 390 945 325 170 505% 284 x 323 987% 465 160 391 348 426 402 698 115 Vs 400 270 x 448 x 348 155 448 285 457 476 L 760 138% 229% 282 x 304 860 260 212 141 520 290 509 163 488 473 238 x 271% 293 740 233 126% 38 945 327 170% 505% 280 x 710 320 985 162 390 348 429% 402 690 115 402 265 444% 345 155 447 365 287 476 756 138% 268 x 226 280 300 860 260 213 140% 520 290 505 x 163 487 478 238 24/6 25/6 Meteoor Beton Misset Ultg My Musa Mynbouwk. Naarden Chem Nedap Ned Dok. M. N exp. pap Jabi Ned. Kabelfabr Ned. Melkunie Ned. Scheepsb Nelle v. Ne tam Ny verdal Oranjeboom Overzeese Gas Paientb ind my Pal the Philips 6% cumph Pietersen auto's Reesink Keineveld Riva Roti. Drougd. M. Ruhaak en Co. Rynslaai Schelde B. v. A. Schev. expi. My. schok beton acnollen carton Schollen t oxnoi achuUersveic aunon de Wit Simons emb. Simplex mach. Bmil transiorm bpaarnesiao Stokvis üt Zn. Sloump iwentne Swaay van i'abakin Philips Thumsen ver. b. Unilever idem 6% idem Ulermohien Utr. asiaiU. A Varossieau V eenend. spinn. Ver. Biikfabr. Ver. Giasla. nat. Ver. Machinefa. Ver. Touwfabr. 286 545 438 415 149 129% 240 287 - 126% 248 313 183 337 129 14 02.1b 134 182 189 3.51 299 110 112 313 303 016 (25 221 200 143% 248 92U 2UU 89 335 176 309% 117% 467 304 280 335 279 271 283 590 438 414 522 149 90% 333 286 x 127% 246 311 180% 384 388 129 114 52.50 134 180% 189 337% 304 113 112% 248 310 302 726 217 251 143 246' 930 b 1199 89 331 179 300% 137 117% 80 470 302 280% 334 x 266 24/6 25/6 Vette winkel V ezel verwerking Vüssingen katoeü Vorsteni Cult. Vredestein Vries lJzerh. Vulcaansoord Walvisvaart Wemink s Beton Wessanen Wilt. Feyenoord De Wit's textiel Wyers Ind H. Zaalberg Zeeuwse Cont. Zwanenb Org Zwitsal 379% 165 y2 264 217 x 224 150% 117 221 456 203% 220 533 371 954y2 340 373 166 264 217 220% 150 118 54 x 225% 455 210 220 544% 120 372 Mynbouw en petroleum Alg. Bxpioralie Billilon le rubr. BiilJlun Ze rubr. K. Ptr l a 11,20 K. Pti 5 af 1,20 Moeare Brum ld. eert l/lü opi id. 1 winstbew. ld. 4 winstbew. Oost-Borneo my. Scheepvaart Furness Oostzee Uollariondsen Anaconda Bethlehem Steel General Blectric General Motor Proct. and Gamble Republic Steel Shell OU 50 b 50.50 510 x 432 426 157.40 158 157.40 157.50 1851% 1840 3100 3098.50 3360 3425 77 78 479 476 100 42 42% 36V4 37% 80 80% 89% 87 d 82 b 44% 44% 48H 48% b bieden gedaan en bieden 8 gedaan en laten x. =3 laten d as ex dividend o ex claim

de Stem | 1964 | | pagina 9