Belgisch conflict thans opgelost: flgaasB Beroep onaangetast Massale speurtocht naar vermiste drie Woensdag .start Pers Eis vijftien jaar die echtgenoot tegen hielp vrouw doden Kroestjevs „belager" thans vrij hamoi weer Gasspuit in Noordzee moet dicht I Rassenstrijd beroert Wimbledon GEEN SPOOR VAN BEROUW IN DEN BOSCH SS-REÜNIE VERBIEDEN Heye gelaakt in Bondsdag vandaag mis ROBERT KENNEDY Tour-tafereeltje Soekarno krijgt Sovjelwapens tegen Maleisië da Bier, ier met Breda pils of 3Hoef- t betere ugelfles! lien. gouden ijk zoet, id Breda GESLAAGD L. J. Claassen 's-Gravenmoer JONK-BOS DAGBLAD VOOR ZEELANTu „Onware kritiek" op Bundeswehr Zonnig en warm De Leiders rassenstrijd: hopeloos Duitse vakbonden: J Voor Uw VAKANTIE Linnen reispakjes 1 8 als ÏODETISCH INGENIEUR de T. H. School te Delft RIJD AGS le gehele dag WARME GEBAKKEN VIS MISHANDEL BOSCHSTRAAT 3» ÏRF.DA TEL. 31909 Wij kunnen dus van uw id, u te vergezellen, geen ik maken. Als u ons ver vaar wij Oyo-Kolsta kun- 'inden zullen wij hem op- n" bleek dat deze zich od- tussen de Chico. en ae reek. de richting die tou met zijn bescherme- lad genomen! 104e JAARGANG No. 24622 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrc. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 26 JUNI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41telefoon 7893) WETSONT WERP VOLGT OP AKKOORD ARTSEN De Westduitse regering en verte genwoordigers van alle in de Bonds dag vertegenwoordigde partijen, heb ben donderdag verklaard dat zij de beschuldigingen tegen de strijdkrach ten ongegrond vinden. Admiraal b.d. Iielmuih Heye, die de aanklacht behalve in zijn parle mentair verslag ook in een tijd schrift had gepubliceerd, vertrok aan de vooravond van het parlementair debat en het onderzoek van de de- fensiecommissie van de Bondsdag om gezondheidsredenen voor vakantie. De voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Eugen Gerstenmaier, ver klaarde dat het de zaak van de de fensiecommissie is om uit te maken of de beschuldigingen van Heye ge. grond waren. Ilij had uit zijn dage lijks binnenkomende post kunnen opmaken dat het rapport van Heye een gevoel van onbehagen in de strijdkrachten heeft geschapen. Bondskanselier Ludwig Erhard ver klaarde voor de Bondsdag dat de be schuldigingen van de admiraal, die later voor een deel zijn teruggeno men, het vertrouwen in de strijd krachten een ernstige slag toe kun nen brengen en in het buitenland de geloofwaardigheid van de „stevig ge vestigde democratische orde" in twij fel trekken. De strijdkrachten waren volgens hem 8 jaar geleden als „een noodzake lijk kwaad" opgericht en leden heden ten dage nog onder deze betiteling. Heyes beschuldigingen van rechts verkrachting' hadden de strijdkrach ten geen goede dienst bewezen, aldus de bondskanselier. Op een enkele uit zondering na waren volgens hem alle officieren en onderofficieren van het 420.000 man sterke verdedigingsappa raat vast van plan het principe van de „burger in uniform" tot uitvoer te brengen. TEGEN de presentie van Grivas en de aankomst van Griekse wapens en mi litairen op Cyprus heeft vice-president Kutchuk zich bij Oe Thant telegrafisch verzet. DE VERENIGDE STATEN hebben in Genève donderdag aangeboden hun fa bneken voor kernexplosieven open te stellen voor internationale inspectie als de Sovjet-Unie dat ook doet. AVIATRICE Marion Hart (72) uit de V.S. js met een eenmotorig vliegtuig de Atlantische Oceaan overgestoken. Ze leerde vliegen toen ze 54 was. HATTA heeft weer officieus een re geringsfunctie in Indonesië. Soekarno heeft hem gevraagd in Sumatra op spe ciale ontwikkelingsprojecten toe te zien. Beiden hadden eerder een meningsver schil. VERTEGENWOORDIGERS vanaf 23 jaar hebben in het vprvolg recht op een mi- uimumgarantiebedrag van 410 tot 424 per maand, al naar de gemeenleklasse. wanneer de Stichting van de Arbeid haar fiat geeft. VIJFTIEN JAAR heeft de Belgische sol daat gekregen, die in Bonn schuldig werd bevonden aan moord op een meisje. Op de avond van zijn gewelddaad had de mi litair veel bier gedronken. ALS VERANTWOORDELIJK voor een poorwegramp die vijfenveertig man het leven kostte, zijn drie Hongaarse em ployés veroordeeld tot gevangenisstraffen ariërend van elf jaar tot tien maanden (Advertentie) bescherm uw huid met hamol ultra Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Overwegend zonnig, droog en warm weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vandaag, zon onder 21.02 uur. Maan onder 13.32 uur. Morgen: zon op 4.27 uur. Maan op 1.09 uur. (Van onze Belgische correspondent) Na een laalslc marathonvergadering, die een hele nacht heeft geduurd is donderdagmorgen een akkoord bereikt lussen de Belgische regering en tie artsen, de ziekenfondsen en tie z.g. sociale partners. Hel akkoord werd gistermiddag in tie vorm van een wetsontwerp hij tie Kamer van Volksvertegenwoordi gers ingediend. Verwacht wordt, dat het volgende week in de openbare vergadering zal worden behandeld. Daarmee is er een einde gekomen aan een conflict, dat 176 dagen duurde en tlal in april jongstleden een dramatisch hoogtepunt kende in de arlsenstaking. TAe minister van Sociale Voorzorg, Le- burton, noemde het akkoord een ge lukkige bekroning van de wederzijdse inspanningen, die werden gedaan om een doeltreffende werking van het stelsel der ziekteverzekering te verwezenlijken. Er bestaat geen geneeskunde zonder ge neesheren, aldus de minister, maar de artsen beseffen thans ook, dat er geen kwaliteitsgeneeskunde kan bestaan zon der degelijke ziekteverzekering. Volgens de minister werd nu een belangrijke stap gezet in de richting van de sociale ge neeskunde. TAe voorzitter van de artsenvereniging zei, dat de overeenkomst een einde maakt aan de aantasting van het ge neeskundige beroep. „De strijd is hard geweest en wij hopen, dat een dergelijke strijd nooit meer noodzakelijk zal blij ken", voegde hij eraan toe. De over eenkomst laat de sociaal verzekerde vol komen vrij in de keuze van de behande lende arts, die te allen tijde de genees middelen mag voorschrijven, die hij aan gewezen acht en bovendien een beroep kan doen op het medisch geheim. artsenfederatie verbindt zich ertoe, dat tenminste 60 pet. van haar le den de honoraria zullen toepassen, die in het akkoord zijn voorzien. Deze hono raria garanderen de sociaal verzekerden eventueel kosteloze medische raadpleging in het artsenkabinet. Voor een huisbezoek zal de patiënt vijfentwintig Belgische franken moeten bijdragen, maar ook van dit bedrag kan terugbetaling volgen, in dien de opgeroepen arts bevestigt, dat de patiënt zich onmogelijk kan verplaat sen. Aan de werkgevers en werknemers heeft de Belgische regering de waarborg gegeven, dat de sociale bijdragen niet zullen worden verhoogd. TAe mutualiteiten kregen de verzekering, dat de eventuele verhoogde uitgaven niet uit de bestaande financiële reserves moeten worden geput. De Duitse gasbel in de Noordzee spuit drie dagen na de aanboring nog steeds. Er zijn Amerikaanse deskundigen naar West-Duitsland overgevlogen om te ad viseren bij het stoppen van de lekken. Het drijvende booreiland „Mr. Louie" zal van de vindplaats worden weggesleept. Het uit tien bedrijven samengestelde Duitse consortium.waarvoor de borin gen worden verricht, heeft een speciaal pompschip naar de vindplaats gezon den om de beide lekken te dichten die bij het afsluiten van het eerste boorgaf ontstonden. Er is gevaar voor ontploffingen, maar volgens een woordvoerder van het mi nisterie niet voor bevuiling van de zee, omdat het aardgas geen olie bevat. Men heeft nog niet kunnen vaststellen hoe groot het gasveld is. Inmiddels wordt geprobeerd het boorgat vanaf het booreiland te vullen met ba riet, dat met twee schepen uit Emden is aangevoerd. Het werk gaat dag en nacht door. Het is de bedoeling dat het gewicht van het bariet even groot wordt als de opwaartse druk van het gas (circa 260 atmosfeer). Tot dusver is dit echter niet gelukt. Volgens deskundigen in Hannover heeft het gas zich waarschijnlijk vanaf het onderste uiteinde van het met buizen versterkte deel van het boorgat een weg naar boven gebaand. De Zweedse autoriteiten hebben donder dag een 45-jarige man vrijgelaten die ervan wordt verdacht het voornemen te hebben gehad om premier Kroestjev te ontvoeren. De man, die een neer slachtige indruk zou maken, is naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn aanhouding, enige uren voor Kroest jevs aankomst in de Zweedse hoofd stad, gaf aanleiding tot de verdenking dat hij voornemens zou zijn geweest de Russische premier in het Haga-paleis gevangen te nemen en hem als gijze laar te gebruiken voor de vrijlating „van duizenden landgenoten". Van officiële zijde "zijn deze berichten tegengesproken. Een andere veronderstelling is, dat de man heeft getracht anderen aan te trekken om hem te helpen bij de ont voering. De politie heeft tot heden ge weigerd mee te delen welke verden king er op hem rust. Volgens de officiële bekendmaking van het parket van de openbare aanklager is het arrestatiebevel herroepen. De man zal in een ziekenhuis worden on derzocht. De man was in het bezit van een radio, toestel waarmee hij de oproepen van de politie kon afluisteren. Donderdag is Robert Kennedy in Friedberg (West-Duitsland) gear riveerd. Hij bracht daar een bezoek aan het commando van een tank korps. De foto toont hem in de commandotoren van een M-60 tank met linkt de luitenant-generaal Creighton W. Abrams, die is be noemd als de nieuwe vice-stafchef van het Amerikaanse leger. Van daag zal de Amerikaanse minister van justitie een plaquette onthul len in West-Berlijn ter herdenking aan het bezoek van zijn broer wijlen president John F. Kennedy. Het Witte Huis heeft donderdag bekendgemaakt dat president Johnson tweehonderd matrozen en acht helicopters naar Missis sippi heeft gezonden, om te helpen zoeken naar de drie vermiste strij ders voor rassengelijkheid. Het uitgebrande wrak van de auto waarmee de drie studenten, twee blan ken en een neger, naar Mississippi wa ren gereisd, werd eerder zonder een spoor van de inzittenden aangetroffen. Leiders in de strijd voor rassengelijk heid hebben hun twijfel erover uitge sproken dat de vermisten levend zullen worden teruggevonden. De autoriteiten willen zich daarover voorshands niet uit laten, maar laten niettemin vijvers en meren afdreggen. In Philadelphia is men begonnen deur na deur te vragen naar de vermisten en volgens een woordvoerder van de wegen politie zal men zulks ook in de omgeving van de stad doen. Owl Creek, een smalle stroom dichtbij de plaats waar de uitgebrande bestel wagen is gevonden, heeft men ook afge- dregd, maar zonder succes. Door land bouwstreken in Mississippi zijn tweehon derd mannen in groepjes van twee en drie op zoek geweest naar het vermiste drietal. In Philadelphia heeft intussen een woordvoerder van de highway patrol in Mississippi gezegd dat in de uitgebrande auto, waarin de drie jongelui voor het laatst gezien werden, geen kogelgaten of bloedvlekken zijn gevonden. Allan Dulles, voormalig leider van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst, is thans in Mississippi om in opdracht van president Johnson te onderzoeken hoe het daar staaf met de gespannen si tuatie op het rassenscheidingsfront, sinds de geheimzinnige verdwijning van de drie jonge betogers. Behalve een Nederlandse ploeg, rijden er in de ronde van Frankrijk ook een aantal landgenoten voor buitenlandse merkenteams. Deze foto toont Jan Janssen, tweede van links, die een klein nieuwsgierig Frans meisje zijn petje heeft ge geven, en Jo de Roo en Huub Zilverberg, eerste en tweede van rechts. Op 1 juli a.s. zal de Pers Unie haar werkzaamheden beginnen. Zoals reeds eerder gemeld zijn behalve Dagblad De Stem de volgende bladen bij deze combinatie aange sloten: Het Binnenhof, Den Haag, Het Centrum, Utrecht, De Nieuwe Limburger, Maastricht, Noord-Hollands Dagblad, Hoorn en De Twentse Courant, Hengelo. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heren C. M. Drabbe, voorzitter J. P. van Vonderen, secretaris/penningmeester en M. A. j. Stumpel. Redactioneel wordt de combinatie geleid door een copy- commissie, bestaande uit de heren F. J. Plug, hoofdredacteur Het Binnenhof voorzitterJ. J. H. A. Bruna. hoofdredacteur Dagblad De Stemmr. S. P. M. Keesen, hoofdredacteur Het Centrum G. A. Knepflé, hoofdredacteur De Nieuwe Limburger J. Oude Bruning, chef-redacteur De Twentse Courant J. Toes c.q. J. Onstenk, hoofdredactie Noord Hollands Dagblad. Als coördinator van de buitenlandse dienst treedt op de heer G. A. Knepflé, hoofdredacteur van De Nieuwe Limburger in Maastricht De leiding van de binnenlandse dienst berust bij de heer F. J. Plug, hoofdredacteur van Het Binnenhof in Den Haag. In een hoofdartikel hebben we onlangs ai gewezen op de belang rijke verruiming van de journalistieke mogelijkheden die de Pers Unie ook voor Dagblad De Stom gaat geven. De lezers mogen gaan rekenen op een nieuwsgeving uit binnen- en bi: ~:i!and, die nóg meer aangepast zal zijn aan de eisen en wensen van dit ogenblik. Belangrijk achten wij ook de opening van het nieuwe Haagse bureau van de Pers Unie op vrijdag 3 juli a.s. liet is gevestigd aan de Nassau Qdijckstraat en zal o.a. huisvesting verlenen aan onze Haagse en parlementaire redactie. Vijftien jaar met aftrek heeft de of ficier van justitie bü de rechtbank in Den Bosch donderdag geëist tegen de 59-jarige vrouw Chr. W„ die op 22 maart een jonge kostganger hielp om haar 61-jarige echtgenoot te wurgen. De zaak van de jongeman, de 24.jarige glazenwasser J. K., met wie de vrouw een verhouding had, werd terugverwe. zen naar de rechter-commissaris voor het inwinnen van een psychiatrisch rap port. Voor de rechtbank vertelde de vrouw het verhaal van haar huwelijksleven. Hoe haar man haar mishandelde, bijna geen geld afdroeg, altijd alleen uitging en het geld dat hij had verspilde aan drank en andere vrouwen. Jarenlang voorzag zij door het verrichten van naaiwerk in het onderhoud van het gezin. Toen ze dat niet meer kon is ze kost gangers gaan houden. Zo was K. in het begin van 1962 bij haar in huis geko men Er ontstond een vriendschap die tot een verhouding uitgroeide, waarbij beiden het gewenst vonden dat de man. de 61-jarige C. E., uit de weg geruimd zou worden. Herhaaldelijk hebben ze de mogelijkheid besproken en toen hij m maart dit jaar zijn verjaardag vier de, achtten zij het tijdstip daartoe het meest geschikt., omdat hij dan 's avonds wel dronken zou zijn. Toen de man enkele kennissen had weggebracht en thuis terugkeerde, heeft K. hem in de gang overvallen, hem te gen de grond geduwd en hem de keel dichtgeknepen. De vrouw heeft daar bij de benen van haar man vastgehou den en een mes, dat hij inmiddels ge trokken had, uit zijn handen getrok ken. Direct daarna was de man dood. Op de rechtbankzitting verklaarde de vrouw wel te beseffen dat ze een ern stig misdrijf had gepleegd, doch zij kon nog geen spoor van berouw opbrengen. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde medeplegen van de moord bewezen. De raadsman, mr. Nijman uit Veghel, constateerde een onjuistheid in de dag vaarding, waarop hij tot vrijspraak con_ cludeerde. Er wordt daarin namelijk ge steld dat de vrouw de benen van haar man heeft vastgehouden totdat de dood was ingetreden. Uit de verklaringen is echter gebleken dat hij, nadat K. zijn keel had losgelaten, nog enkele malen gezucht heeft. De vrouw kan dus niet het medeplegen van moord ten laste worden gelegd, hoogstens zware mishandeling de dood ten gevolge heb bend, hetgeen echter niet ten laste is gelegd. Hij vroeg tevens de onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn cliënte. In zijn repliek beriep de officier van justitie zich op de jurisprudentie in soortgelijke gevallen. Bovendien merkte hij op dat de door de raadsman ge wraakte passage slechts een nadere toe lichting is op de reeds eerder gegeven omschrijving van het misdrijf. Het verzoek om onmiddellijke invrij heidstelling werd door de rechtbank na raadkamer afgewezen. De rechtbank zal op 9 juli vonnis wij zen. Rusland heeft donderdag het eerste politieke meningsverschil in de 78-.1 rige geschiedenis van Wimbledon uitge lokt, onmiddellijk gevolgd door Honga. rije, dat evenals de Sovjet-Unie een deel nemer opdracht gaf om zich terug te trekken van een partij tegen een Zuid- Afrikaan. De 19-jarige Rus Alexander Metrevelli mocht niet aantreden voor zijn partij in de derde ronde van het heren-enkel- spel tegen de Zuidafrikaan Abe Segal Segal komt thans door een walk over in de vierde ronde. De Hongaar Istvan Gulyas, Segals part ner in het dubbelspel, kreeg vervolgens opdracht zich terug te trekken van de partij in de eerste ronde tegen de Nieuw- Zeelanders Jan Crookenden en Lew Ger- rard. De terugtrekkingen zijn een onmid dellijk gevolg van het apartheidsbeleid van de Zuidafrikaanse regering. Vice-premier Anastas Mikoyan, die op het ogenblik aan het hoofd van een Rus sische parlementaire afvaardiging een bezoek brengt aan Indonesië, heeft don derdag gezegd, dat Rusland wapens le vert aan Indonesië voor de strijd te"gën Maleisië. Mikoyan verklaarde, dat de nieuwe wapens ,,zeer modern" zijn en veel beter dan de wapens die de Britten in dit ge bied bezitten. De Russische vice-premier onthulde, dat Russische experts het Indonesische leger zullen opleiden in het gebruik van de nieuwe wapens. Hij zei niet wat voor een soort wapens aan Indonesië zullen worden geleverd. Er gaan geruchten, dat Rusland Indonesië evenals Cuba voor de crisis zal uitrusten met raketten Mikoyan gaf tevens te verstaan dat Rusland Indonesië volledig steunt in zijn strijd tegen het neokolonialisme van Ma leisië. De federatie van Westduitse vakbon den heeft er bij de regering van de deel staat Nordrhein-Westfalen op aangedron gen om de jaarlijkse bijeenkomst van oor. logsveteranen van het elitekorps van de nazi's op 4 juli in Münstereifel te ver bieden. De federatie is van mening dat de bij eenkomst de reputatie van de Bondsre publiek in het buitenland ernstig zal schenden en de binnenlandse politieke vrede zal aantasten. „In heel de wereld vormen Hitier en Himmlers SS'ers ten organisatie, die door miljoenen gewelddaden de naam van Duitsland heeft besmeurd". (Advertenties) J Breda - Tilburg - Den Boseh

de Stem | 1964 | | pagina 1