TS ijkt De eerste onder u, zal de d ienaar van MAANVLUCHTGING DE MIST IN ■I Rotterdams titel voor CVV heeft het grijpen Regering had Molukkers over moeten laten komen Een jaar pontificaat van Paus Paulus Amerikaanse astronauten krijgen jungle-training Belt TV t<D<D Wereldkampioenschap dammen te Merano [hl jonge: i jenever Onderwijsdag gestagneerd door mist HOOFDPIJNPOEDERS I lachen óm pen, weten [m U zich at van 't liefde van de er en hij Een ver- je combi- knapperige btige pure 1,20 >12IL EEN REVOLUTIE IN BANEN LEIDEN Paus-concilie Stadswegenwach t ANWB-BOVAG in Amsterdam Ook „ruimtetol" nu in de maak Kleine Europese „graanmarathon in Brussel Hoofdbestuur CBTB bezocht Tholen Voetbaltoernooi jaarbeurssteden Nieuw weekend met intertoto Rob Heemskerk (Waalwijk) in Beneluxploeg Robert Kennedy vandaag in West-Berlijn Gerechtshof in Den Haag beslist: Gymnastieklokaal voor Ovezande KNVB-ZEEL4ND Voetbaltoernooi te Roosendaal 5r lange trekken i/auxhall !n zien I jag: zijn ieerpun- den nog laler kan ;n lange van een Co. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 JUNI 1964 Het is, één jaar na zijn kroning tot paus ondoenlijk reeds een duidelijke karakteristiek te geven van de wijze, waarop paus Paulus zijn pontificaat heeft uitgeoefend, of een prognose te geven voor de toekomst. Zeker, afgaande op zijn persoon, op zijn vroegere wijze van handelen en op de ervaring van dit ene jaar kan men zeggen, dat hij in de allereerste plaats een bedachtzame bestuurder is. Beslis singen worden pas na lang en rijp beraad genomen, en anders uit gesteld. Noch als herder, noch als leraar heeft paus Paulus zich tot dus verre onderscheiden. Maar daaraan zal niemand aanstoot nemen. Want het is niet zo, dat deze paus in deze opzichten faalt of tekort schiet, neen, deze eigenschappen onderscheiden hem niet van vele andere goede pausen. Waarin hij zich echter wel zal onderscheiden dat is de taak, die velen aan de opvolger van Joannes als grote levenstaak schenen toe te denken: de hervorming van het centrale gezag in de Kerk en de uitoefening ervan. Men mag met reden aannemen, dat de keuze der kardinalen op 21 juni 1963 op kardinaal Montini gevallen is, juist om dat zij van hem deze moeilijke hervor ming verwachtten en hem in alle op zichten er toe capabel en voorbereid achtten. Die geschiktheid had drie grote gronden: zijn karakteristieke, wijze voor zichtigheid, zijn training binnen en zijn grondige kennis van de Romeinse curie en tenslotte zijn vooruitstrevende opvat tingen over de verhouding paus-bisschop pen. Nadat het pausdom in de loop dei- laatste tien eeuwen telkens opnieuw ver meende briljante kenmerken heeft moe ten prijsgeven en tenslotte zelfs het laat ste stukje tijdelijke macht in 1870 kwijt raakte, roept de Kerk van nu om ook alle triomfalisme binnen de Kerk aan de kant te zetten. Dat geldt ook voo? de sier van het pauselijke hof. Maar dat snijdt nog dieper in als men spreekt over decentralisatie. Immers dat bete kent: afzien van de greep op iedereen en alles in de Kerk zoals Rome die uitoefende nadat het pausdom alleen nog de geestelijke macht gebleven was. Wordt paus Paulus niet in feite de dienaar der dienaren? Ging hij niet als een gewone pelgrim naar Jeruzalem, bij na onder de voet gelopen door Arabieren en toeristen? Maakte hij niet een Canossa- gang, hij de opvolger van vele pausen, die allemaal gemeend hadden, dat het beneden de waardigheid van het opper hoofd der katholieke Kerk lag een ortho doxe Byzantijnse patriarch tegemoet te komen? Sprak hij niet „mea culpa", een woord dat in geen eeuwen uit de mond van een paus werd gehoord? Het pausschap van Paulus VI is daar om met geen mogelijkheid te karak teriseren, omdat de positie van de paus zelf in discussie is. Er hangt een heel nieuwe styl van paus-zijn in de lucht. En van die nieuwe stijl zal Faulus waarschijnlijk de eerste zijn. Maar alle teksten wijzen er op, dat hij nu al volop tracht de paus te zijn zoals de Kerk zich die denkt, na het aggiornamento, dat zijn voorganger en hij met het tweede Vaticaanse concilie beogen. Toen de kardinalen hem in het con claaf in juni 1963 tot paus kozen, moeten ze geweten hebben, wat zij aan hem voor een paus zouden krijgen. De pro gressieve kardinalen stelden hun hoop op hetgeen ze van kardinaal Montini wisten: zijn werk als aartsbisschop van Milaan, zijn herderlijke brieven, waarin soms zo'n scherpe kritiek op het concilie. De conservatieve groep uit de curie en haar steunpilaren als de kardinalen Siri en Ruffini hoopten wellicht, dat zij kar dinaal Montini als paus weer in het gareel konden krijgen, omdat hij ten slotte als sub-staatssecretaris de ver gaande macht van de curie en van de conservatieve groep aan den lijve had ondervonden. Welke overwegingen alle maal golden, wij weten het niet. Uit het conclaaf wordt niet geklapt, maar wel is duidelijk, dat de vooruitstrevende richting niet verkeerd heeft gegokt. Paus Paulus maakte zijn opvattingen over zijn program spoedig duidelijk: voortzetting van het werk, dat paus Joannes was begonnen, nl. de aanpas sing van de Kerk aan de eisen van deze tijd. Hiermee nam de paus de zwaarst denkbare taak op zich met on afzienbare consequenties. Hij moest de revolutionaire ommezwaai van paus Jo annes in banen leiden. Handelend in de geest van zijn voorganger moest hij diens intuïtie verstandelijk uitwerken. Welke banen dat waren bleek uit zijn geruchtmakende toespraak vlak voor het begin van de tweede zitting, toen hij de curie prees voor haar goede werk in het verleden, maar haar tevens een logge, onhandelbare instantie noemde, welke hard aan hervorming toe was. Welke hervorming de paus bedoelde, maakte hij duidelijk door er op te wijzen, dat wanneer het concilie dat zou wen sen er een raad van bisschoppen bij de H. Stoel zou komen. En hij voegde hieraan niet alleen toe, dat hij zeker van de curie geen verzet hiertegen zou verwachten, maar hij nodigde de leden zelfs uit, uit eigen beweging met her vormingsvoorstellen te komen. Deze toespraak was van beslissende betekenis, omdat de paus zonder het concilie er op vast te leggen elke uitspraak op dit terrein bij voorbaat sanctioneerde. Zijn houding tijdens de debatten over het schema over de Kerk met de ge dachte van de collegialiteit als zwaarte punt, tijdens de debatten over het sche ma over de bisschoppen met als zwaarte punt de verhouding bisschoppen-paus, waarbij zwaar getrokken werd aan de positie van de paus in de Kerk, demon streerde, dat hij bereid is van het laatste bastillon van pauselijke macht afstand te doen: de sterke centralisatie in Rome en vervanging hiervan door een demo cratisch bestuur, steunend op het colie- gialiteitsbeginsel: terugdringing van de curie met haar dictatoriale macht tot haar werkelijke positie van ondergeschikte dienstbaarheid aan het verantwoordelijk bestuurscollege: paus en bisschoppen. (Van onze Haagse redacteur) De A.N.W.B.-wegenwacht zal tezamen met de Amsterdamse Bovag-bedrijven op 15 juli te Amsterdam een wegenwacht- Bovag stadsdienst gaan beginnen. Een en ander is mogelijk geworden door het in bedrijf stellen van het A.N. W.B.-wegenwachtstation te Burgerveen, dat via de mobilofoon ook in Amster dam dienst doende wegenwachten kan dirigeren. Aanvragen tot hulpverlening kunnen via het telefoonnummer 224466 bij de A.N.W.B.-wegenwacht geschieden. Deze zal met auto's en motoren uitgerust zijn. Gedurende de normale werkuren van de garages geeft de wegenwacht de mel ding door aan een Bovag-bedrijf, dat zich bereid heeft verklaard hulp te ge ven. Buiten de normale werkuren ver leent de wegenwacht hulp. Moet de ser vice echter verder gaan de noodhulp dus langdurige reparaties dan wordt dit gedaan door beschikbaar zijnde Bo- vag-garages. I)e duidelijke erkenning van do auto riteit van het concilie, welke de paus tentoonspreidt, wijst op zijn bereidheid zelf terug te treden, zulks in volkomen tegenstelling tot de behoudsgezinde op vatting, welke het pausschap als het enige fundament der Kerk van Christus ziet en alle beslissingen van hem ver wacht. Het gereserveerde onrechtstreekse be leid, ten aanzien van het concilie bewijst hoe paus Paulus bewust aanstuurt op een nieuw type pausschap, dat meer in overeenstemming zal zijn met de oer- Kerk en met de eisen, die de meerder heid van het concilie en bijzonder sterk ook de patriarchen van de geünieerde kerken van het Oosten en de orthodoxie stellen. Het is niet helemaal duidelijk, hoe de Paus zelf als theoloog over deze vraag stukken denkt. Volgens een enkele uit lating denkt hij zelf in dit opzicht theo logisch gematigd conservatief, maar met een open oog voor de voordelen welke het vooruitstrevende denken oplevert. Het ligt derhalve volkomen in de lijn der verwachtingen dat de paus onvoorwaar delijk zal handelen naar de overtuiging van de meerderheid van het concilie. (Advertentie) Vijftien Amerikaanse astronauten zijn zonder voedsel en drinkwater „los gelaten" in de byna ondoordringbare oerwouden van Panama om te pogen zich gedurende drie dagen in leven te houden met slangen en paddestoelen. De astronauten hebben slechts de be schikking over een muskietennet en een rubbervlot bij wijze van onmis. bare rekwisieten ter voorkoming van malaria en voor het vervoer over wa ter. Verder moeten zij maar zien hoe zij in leven blijven. Hun instructeurs zullen slechts de hoogst- nodige aanwijzingen en raadgevingen geven. Het is de bedoeling dat de as tronauten leren hoe zij in leven kun nen blijven na een mogelijke noodlan ding van een ruimteschip ergens in de uitgestrekte tropische oerwouden van onze planeet. Een dergelijke situatie kan zich voor doen wanneer astronauten worden ge dwongen voortijdig naar de aarde te rug te keren of een vlucht te beëindi gen na de lancering van Cape Ken nedy nog voor zij in een baan om de aarde zijn gekomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat zij dan in de tro pische oerwouden van Zuid-Amerika of Afrika terecht zullen komen. De 15 astronauten zijn per hefschroef- vliegtuig naar een afgelegen streek in 5? (Van onze Haagse redactie) De zes E.E.G.-ministers van landbouw zijn gisteren in Brussel bijeen geweest voor het houden van eep „kleine mara thon" over de omstreden kwestie van de Europese graanprijzen. Bijeenkomsten van de zes ministers zijn ook gepland op vandaag en op 13, 14, 15 en 16 juli a.s. Dit werkschema moet de ministerraad in staat stellen zich vóór 15 december a.s. uit te spreken over het plan-Mans- holt voor een gemeenschappelijke graan prijs in de E.E.G., waartegen van Duitse zijde zware oppositie gevoerd wordt. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Landbouw verklaarde des gevraagd dat het er niet naar uitziet dat tijdens de vergadering van deze week reeds besluiten inzake een gemeenschap pelijke graanprijs genomen zullen wor» den. Wellicht vallen er besluiten tijdens de bijeenkomsten in juli. het westen van Panama overgebracht. Om moeilijkheden of ziekten te voor komen moeten de astronauten al het voedsel dat zij te pakken kunnen krij gen, alvorens op te eten, door hun in_ structeurs laten goedkeuren. Mochten de astronauten zich er niet toe kunnen zetten het smakeloze vlees van slangen of lijkenvreters te nutti gen, dan hebben zij nog altijd de be schikking over wilde bananen, kokos noten en verschillende soorten boom schors en paddestoelen. Intussen werken Amerikaanse geleerden op het ogenblik aan een namaak-ruim- telaboratorium, waarin vier mannen gedurende 30 dagen zullen leven en werken, terwijl het cirkelvormige krin gen beschrijft. Het experimentale labo ratorium, de „ruimtetol", zoals het wordt genoemd, wordt gebouwd in Downey. Californië. De ruimtetol heeft een lengte van 45 me ter en een diameter van 30 meter, die tot ruim 80 meter kan worden ver groot. In de ruimtetol, die is bevestigd aan het eind van een vijf meter lange arm. bevinden zich twee kamers, elk voor twee personen. De snelheid waar mee het proef laboratorium zogenaamd om de aarde wentelt, kan met behulp van automatische besturing worden ge regeld. De proeven met de ruimtetol zullen waarschijnlijk in november of december beginnen. Het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. heeft ee" bezoek gebracht aan het eiland Tholen. In de vergadering die tijdens het bezoek werd gehouden, bleek dat het hoofdbestuur bereid is een ruilverkaveling voor het gebied rond Ka- pelle - Biezelinge aan te vragen. Ook was het bestuur van oordeel dat een rui mere personeelsbezetting bij de ijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst vyenselijk is. Hierover zal nader óverïëg plaats vinden. Na de vergadering werd een excursie gehouden over het eiland. Bezocht wer den o.m. St.-Annaland, Sta^eiiisse St.- Maartensdijk, Scherpenisse en Poort vliet. In Tholen werd deze excursie be ëindigd. Utrecht, dat in het voetbaltoernooi der jaarbeurssteden voor het seizoen 1964 65 is ondergebracht in groep 8 met Luik, Kopenhagen en Valencia of Atletico Ma drid, lootte voor de eerste ronde tegen Kopenhagen. Er zijn totaal twaalf groe pen van elk vier steden. De eerste ronde moet worden gespeeld tussen 1 september en 15 oktober. De tweede ronde, waarin de twee winnaars in elke groep tegen elkaar uitkomen moet worden gespeeld tussen 16 oktober en 30 november. In de derde ronde spelen de winnaars van de groepen tegen elkaar, waarmee het aantal tot zes wordt terug gebracht. Twee van dit zestal komt recht streeks in de halve finales, de overige vier komen tegen elkaar uit voor de an dere twee halve finaleplaatsen. De eind strijd zal zijn volgend jaar mei of juni. C.V.V., de oeroude club van de Linker Maasoever in Rotterdam, kan dit week end amateurkampioen van Nederland worden. Hü heeft de fraaie score van 16 punten uit 8 wedstrijden met de formida bele doelcijfers van 264. C.V.V. speelt zaterdag de uitwedstrijd tegen Chèvre- mont, dat weliswaar is uitgeschakeld, maar toch best de eerste wil zijn, die de Rotterdammers een puntje afsnoept. In dien dit zo is en C.V.V. dus zaterdagavond kampioen zal zijn, dan zullen de Rotter dammers ongetwijfeld feestvieren en dan zou het zondag tegen Chèvremont thuis wel eens de eerste nederlaag kunnen be tekenen. Quick '20 zal zijn theoretische kans op het kampioenschap het kan bij twee nedeiTagen van CVV nog gelijk komen gaarne willen behouden en dus zaterdag op eigen terrein van WVV winnen. Maar zondag in Winschoten, wanneer CVV dus mogelijk al kampioeiï is, dan zal ook bij Quick de spanning weg zijn waardoor er grote kans is op een puntenverdeling. Vlissingen en Purmersteijn doen alle mogëlijke moeite om van de gehate laat ste plaats af te komen. De mogelijkheid is groot, dat beide gelijk eindigen, omdat Vlissingen thuis zal winnen op zaterdag en Purmersteijn hetzelfde doet op zondag. In elk geval heeft deze competitievorm bewezen, dat het amateurvoetbal toch wel zijn grote aantrekkingskracht heeft be houden. In de Intertotocompetitie, waaruit de andere 7 wedstrijden voor toto zijn ge licht, is de situatie nog onoverzichtelijk. Dat komt omdat de aanvangsdata voor deze competitie voor een aantal landen verschillend is geweest. Daarom vinden wij vrijwel overal Duitse clubs aan het hoofd van de ranglijsten, maar of dit ook aan het slot zo zal zijn, is bepaald on- DWS dat zondag Beeringen versloeg, ontvangt zondagavond deze club in het Amsterdamse stadion. Ben overwinning van DWS lijkt ons zeker. Enschede zal zijn uiterste best moeten doen om uit te- geh Beerschot opnieuw een gelijk spel te behalen, terwijl NAC op eigen terrein in staat moet worden geacht ditmaal van FC Luik te winnen. Bij de reservewedstrijden is Bologna Schalke '04 vervallen. De standen van de intertotocompetitie zijn thans: Groep 1: Hertha 5 2 2 1 6 8—7; Standard Luik 4 2 0 2 4 5—5; Feijenoord 3 1113 32; Lausanne 2 0 111 57. Groep 2: Eintracht 5 3 1 1 7 88; DWS 4 3 0 1 6 84; Chaud de Fonds 4 112 3 58; Beeringen 5 1 0 4 2 1112. Groep 3: Kaisersl. 5 3 2 0 8 6—0; Beer schot 5 13 15 3—3; Enschede 3 0 2 1 2 13; Grenchen 3 0 12 1 15. Groep 4: FC Luik 5 3 2 0 8 9—3; NAC 4 2 2 0 6 11—5; Young Boys 4 1 1 2 3 9—13; Saarbrücken 5 0 14 1 412. (Advertentie) In de negende ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen in Merano hebben de Nederlandse ver tegenwoordigers zich uitstekend geweerd. Ir. van Dijk trof wereldkampioen Koe- perman in een ondernemende bui. De Rus wil na zijn mislukte winstpoging in de vorige partijen uit een ander vaatje tappen. Hij aanvaardde direct in de ope ning een korte vleugelopsluiting en gaf het spel hierdoor een moeilijk karakter, Van Dijk behandelde de stelling ech ter zeer sterk en gaf zijn tegenstander geen schijn van kans. De royale remise was het resultaat. Voor de wereldkam pioen betekende dit dat zijn achterstand op landgenoot Tsjegolev nu tot vier pun ten is opgelopen. De jonge Tsjegolev had inmiddels de niet erg op dreef zijnde Saletnik verslagen. Bom kwam door een goede overwinning op Agliardi op de (gedeelde)-, tweede plaats. Hisard klopte na een gelijkopgaande strijd Cazemfer, die tégen hét einde zijn tegenstander' de winst nog in de schoot wierp. Hisard deelt nu met Koeperman en Bom de tweede plaats achter de schier onge naakbare Tsjegolev. Interessant is de verwoede opmars van Baba Sy. Hij behaalde, opvallend fel spelend, een nieuwe overwinning, nu op de Belg Verpoest. De Benelux Atletiekploeg heren, die op 1 en 2 juni in Oslo tegen Noorwegen uitkomt, is als volgt samengesteld: 100 m: Luitjes, N., en Heemskerk, N.; 200 m: Luitjes en Heemskerk, 400 m: Pennewaert B. en v. Herpen, N., 800 m; Lambrechts, B., en de Hertoghe, B.; 1500 m.: Ballieux, B. en Ghequiere. B.: 5000 m.: Allonsius, B. en Moreels, B.; 10.000 m Clerckx, B., en Aniset, L.; 3000 m steeple Roelants, B. en de Schipper, N.; 110 m horden: Kamerbeek, N. en Marien, B.; 400 m horden: Geeroms, B. en Bos, N., hoog: Theisen, B. en Dengis, B; ver: de Winter, N., en Salmon, B.; polshoog: Coppejans, B. en Wijsen, N.: hinkstap: Evers, N. en Herbrandt, B.; kogel: Van Wees, N. en v.d. Kruk, N.; discus: Koch N., en Kamerbeek, N.; speer: van Zeune B. en Debackere. B.; kogelslingeren: Ro- mani, N. en Bigelbach, L.; 4x100 m: Luit jes, Heemskerk, Smit en Noordenbos al len Nederland; 4x400 m: Pennewaert. de Clerck, de Broux en Jarry, allen België; Eef Kamerbeek is aanvoerder. (Advertentie) E VOOR HE VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN I De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, is gisterochtend uit New York in Frankfort aangekomen. Hij had daar een onderhoud met bondskanselier ErharH president Luebke en de West- duitse minister van buitenlandse zaken, Schroeder. Vandaag woont Robert Ken nedy een plechtigheid in West-Berlijn bij, ter herdenking van het feit, dat zijn broer, wijlen president Kennedy, een jaar geleden een bezoek bracht aan West-Ber lijn. Na zijn bezoek aan West-Duitsland gaat Robert Kennedy naar Polen. Hij wordt vergezeld door zijn vrouw en drie kinderen. (Van onze Haagse redactie) De Staat der Nederlanden heeft zijn hoger beroep verloren in de zaak van de overbrenging van .Zuidmolukkers uit voormalig Nederlands Nieuw-Guinea naar Nederland. Het gerechtshof in Den Haag heeft gisterochtend in een arrest gesteld dat de Staat niet in redelijkheid heeft besloten tot afwijzing van een ver zoek van acht Zuidmolukse gezinnen om naar Nederland te worden overgebracht vóór de bestuursoverdracht van Ned. Nieuw-Guinea aan Indonesië op 1 mei 1963. In een desbetreffend kort geding hier. omtrent was de Staat der Nederlanden eerder reeds in het ongelijk gesteld door de arrondissementsrechtbank te Den Haag. De Staat was het er toen niet mee eens dat zij veroordeeld werd in een be leidskwestie en tekende hoger beroep aan. Het hof heeft thans het vonnis van de rechtbank t.a.v. twaalf betrokken ge zinnen van Zuidmolukkers bekrachtigd en t.a.v. drie gezinnen vernietigd. Het hof zegt in zijn arrest, dat de pre sident van de rechtbank destijds inder daad een beslissing heeft genomen, die het staatsbeleid bepaalt. Dit kan welis waar niet de taak van de rechter zijn, maar dat hoeft het hof niet tot weigering van de gevraagde overbrenging te lei den. Het arrest van het hof spreekt ervan dat de regering reeds in augustus 1962 door een brief van ir. Manusama op de hoogte was gebracht van het bestaan van een Indonesische zwarte lijst met namen van inwoners van Nieuw-Guinea. De regering had op grond daarvan reeds de conclusie moeten trekken van de mo gelijkheid van lijfsgevaar voor de be trokken Zuidmolukkers. Het arrest zegt: De richtlijnen, die de regering eerder al had gegeven voor de overbrenging van personen uit Nieuw-Guinea, brachten voor haar de verplichting mee zich daar naar te gedragen. Een onredelijk nalaten of verwaarlozen van die gedragslijn maakt de regering niet alleen moreel maar ook rechtens aansprakelijk. Aangenomen moet worden, aldus het arrest, dat de Staat het Nederlandse be stuur op Nieuw-Guinea geen kennis heeft gegeven van de brief van ir. Manusama. Van de lijst was het bestuur niet op de hoogte. Van de Staat had verwacht mogen wor den dat hij, alvorens het verzoek van de betrokkenen af te wijzen, zich ervan op de hoogte had gesteld of de Zuidmo. lukkers als politie-informant voorkwa men op de zwarte lijst en welke gevol gen het zou hebben als zij verder zou den blijven. Uit het feit dat het verzoek van 15 maart 1963 om overbrenging zonder onderzoek is afgewezen, volgt, dat de Staat niet in redelijkheid tot af wijzing van het verzoek heeft besloten, aldus het arrest. Het hof acht het aannemelijk dat de Zuidmolukkers bij de Indonesiërs bekend waren als informanten en dat er gegron de reden was om lijfsgevaar te verwach ten. Het is er geenszins van overtuigd dat beëindiging van de strijd tussen Ne derland en Indonesië door een verdrag, geen scherp optreden tegen informanten tot gevolg zou kunnen hebben. Het is een bekend verschijnsel, dat na beëindiging van een strijd de overwinnende partij veelal tegenover hen, die van een an dere gezindheid blijk hebben gegeven, represailles neemt, aldus het hof. (Van onze speciale verslaggever) Zonnevlekken en grondmist hebben de unieke „maanviuchtY die de vo rige nacht tijdens de maansverduiste ring door het Haagse Zeiss-planeta- rium werd georganiseerd, lelijk ge dwarsboomd. Ruim 150 „maankij- kers' cirkelden in drie vliegtuigen bijna twee uur lang rond zonder veel van de dit jaar kennelijk bijzonder duistere maan te zien. Waarschijn lijk hebben zij niet veel meer waar. genomen dan degenen die op de grond bleven, maar de vliegtocht was op zich spectaculair genoeg om ieder een organisators incluis tot te vredenheid te stemmen. Toen wij om kwart voor één op het vliegveld Zestienhoven in de K.L.M.- Viscount stapten, die voor deze bij zondere „moonliner"-vlucht was ge charterd, had de schaduwkegel van de aarde reeds een flink stuk uit de maanschijf gehapt. Klimmend naar een hoogte van 4500 meter konden de „maanreizigers" het daarop volgende half uur genieten van steeds wisselende uitzichten op de dunner worden maansikkel boven de als duizenden briljanten fonkelen de randstad Holland. Maar om zestien minuten over één, toen de verduistering totaal werd, volgde een kleine teleurstelling. De duistere maanschijf bleek niet zo als verwacht diep donkerrood te zijn, maar grijsachtig rood en nauwe lijks zichtbaar. Volgens de maanken- ners aan boord was dit te wijten aan de minimale zonnevlekkenactiviteit, die dit jaar een kritisch stadium be reikt. Terwijl gezagvoerder De Wolff onze Viscount ijverig door de lichtende nachtlucht liet daveren om iedereen een zo gunstig mogelijk uitzicht te bieden, speurden amateur-astronomen met zelfgemaakte telescoopjes hard nekkig naar de vaak onvindbare maan. Een bejaarde dame, die het rode hemellichaam reeds enige tijd in het vizier meende te hebben, merk te plotseling dat zij steeds naar het rode navigatielicht aan een der vleu geltips had gekeken. Het turen naar de hemel maakte dan ook spoedig plaats voor „sight seeing" in vogelvlucht, waarbij de Scheveningse pier, de Amsterdamse grachtengordels en de vuurspuwende pijpen van Pernis lichtende hoogte, punten in de diepte waren. Naar de maan keek toen niemand meer. Niettemin bezorgde de aarde de „maanreizigers" een onaangename verrassing. Toen het tijd was gewor- uit de hogere sferen af te dalen, bleek onze Viscount niet meer op Zestienhoven waar een koffietafel gereed stond te kunnen landen. Een dikke laag grondmist had zich op het vliegveld neergevlijd en het zicht sterk gereduceerd. De captain cirkelde nog drie kwar tier rond in de hoop dat de „rom mel" zou wegdrijven, maar toen daar entegen de witte deken steeds dikker en groter werd, besloot hij zonder verdere omhaal naar Schiphol uit te wijken. De andere vliegtuigen deden hetzelfde. Zo stonden om drie uur in de mor gen 150 slaperige maantoeristen op uitgestorven nationale luchthaven. Met haastig geïmproviseerde K.L.M.- busdiensten werden zij naar Den Haag en Zestienhoven teruggebracht. De volhouders stelden op Schiphols dakterrassen hun kijkertjes op om te zien hoe de maan als een ietwat ha telijk glimlachende sikkel in de da geraad weer tevoorschijn kwam. Enige dagen geleden werd in Ovezande officieel bekend, dat door het ministerie een urgentie-verklaring was verstrekt voor de bouw van een nieuw gymnastiek lokaal. Het gymnastiekonderwijs heeft tot nu toe plaatsgevonden in e«n lokaal van de Prot. Christelijke lagere school. Dit lokaal was niet alleen te klein, er ontbrak ook zo goed als alles, wat voor een behoorlijk geoutilleerd gym.- lokaal nodig is. Het gehele gebouw was bovendien dermate bouwvallig, dat men zich in een permanente stofwolk be vond. Het is wel een bijzondere ingeving ge weest, dat men een paar jaar geleden besloot tot oprichting van een dames- turnclub. Onder de naam „Turnlust" is deze vereniging, vooral nadat ook de schooljeugd lid kon worden, de primus inter pares geworden in het Ovezandse verenigings- en sportleven. De grote toeloop van leden, gevoegd bij de wekelijkse training van de senior leden en de gymnastieklessen van de nijverheidsschool, dit alles onder leiding van sportleraar Moison, brengen het aantal uren per week op circa 25. Dit getal is bijzonder belangrijk, want van de aanvragen voor een dergelijk lo kaal komen alleen die in aanmerking, die kunnen bogen op een intensief ge bruik. Ovezande is daarbij een van de weinige, die aan de eisen voldoen. Het nieuwe lokaal zal verrijzen bij de St.-Agnes-nijverheidsschooI. Ovezandes eerste burger beschouwt dit als de eer ste stap op weg naar de realisering van het door hem gelanceerde dorps centrum rondom genoemde school. Naast het gymnastieklokaal zijn hierin gepland een dorpshuis, een nieuwe r.-k. kerk, bejaardenwoningen. Het programma van de katholieke onderwijzersdag voor Zeeland, die in het Schuttersof te Goes werd gehouden, is geheel in de war gelopen, omdat de Zeeuwsch-Vlaamse onderwijzers pas te gen de middag in Goes aankwamen. De oorzaak hiervan was, dat verscheidene veerdiensten vanwege de mist niet kon den doorgaan. Zo gebeurde het, dat de Zeeuwsch Vlaamse leden op zijn minst drie uur aan de verschillende veerhavens moesten wachten alvorens zij konden worden overgezet. Onder deze mensen bevond zich ook de geestelijke adviseur van de afdeling Hulst, rector A. v. Loon, die in de parochiekerk van Goes de H. Mis zou opdragen. En verder de voorzitter van de commissie voor de katholieke onderwijs dagen in Zeeland, de heer J. Verwilghen uit Terneuzen. De aanvankelijk geplande H. Mis ging dus niet door, en de onder wijzers uit de andere gebieden, die slechts 25 procent uitmaken van het totaal aan onderwijskrachten in Zeeland, richtten vooral hun belangstelling op de tentoon stelling van leermiddelen, die in het Schuttershof werd gehouden. Voor de middag hield Broeder drs. Siardus Bohncke een lezing over lees- klinisch onderwijs. Tijdens de middag kon men genieten van het toneelspel van Maurice McLoughlin, genaamd: „Brief van een generaal", dat door het Amstel- toneel werd opgevoerd. (Advertentie) ZOMER AVONDVOETBALUITSLAGEN Rayon Goes: InterL Viola - Gemeente werken 14. Rayon Middelburg: Kraaien - Brand weer 3—3, Combinatie - Broek Boys b—4, Broek Boys - VSV 10, Blauw Wit - Combinatie 51. Rayon Sas van Gent: v.d. Bijl Boys - SVG 0—3. Rayon Terneuzen: HKC II - Mistrap- pers 1—1, HKC 1 - Spadella 5—0, PTT- RWS 1—1, PhiUps II - Icust 1—9. Rayon Vlissingen: Zeemacht - Uiterton 2—3, SBLV - PVS 0—6, VAW - Goal 4—1, 'PZEM - GPC 1—3. PVS II - VAW II 2—0, Uiterton II - SW I 0—1 GPC II- BVV 0—0, LW - VAW III 7—0. Rayon Zierikzee: RtVS - Smit en Bol nes 10, Zeelandia - v.d. Wekken 30, Smit en Bolnes - CWS 0—0, PZEM - Neptunus 2—1, Zierikzee vet - PTT 0—1, Zondag 28 juni organiseert de voet balclub B.S.C. te Roosendaal maar liefst twee voetbaltoernooien, n.l. een voor de B-junioren en een voor de pupillen. Aan het juniorentoernooi nemen deel Jeka uit Breda, Spartaan '20 uit Rot terdam, „Roosendaal" uit Roosendaal, Dosko uit Bergen op Zoom en B.S.C. zelf. Voor het pupillentoernooi hebben de zelfde verenigingen ingeschreven. Het wordt dus zowel voor de pupillen als de junioren een ware verbroederingsdag. De pupillen betwisten elkaar de „Ri- nus Veldhoven"-beker. terwijl de junio ren de „Jef van Gils"-beker als inzet hebben. (Advertenties) Vraag demonstratie van typen Lorca en Braga. Vijf systemen UHF. Prachtig beeld, sublieme klank. Stap naar uw Bell-dealer. Imp.: IMTRA BREDA tel. 41487

de Stem | 1964 | | pagina 11