Zware slag voor Belgen: Rik van Looij geeft op Ploeg Kees Pellenaars: slecht in de tijdrit Jan Janssen behoudt z'n groene eretricot Bernard van de Kerkhove nieuwe drager gele trui Afscheidsgroet van Rik II Verrassende Spaanse zege in harde ploegentijdrit Vrouwenlogica PRIJSVRAAGderde artikel Seamus Eliott maar 'n halve ARME VALENTIN Jean Anastasi: grondlegger van ontsnapping Sprint Sp aanse renners zingen graag WATERSTANDEN 12 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JUNI 1964 ■I (Van onze speciale verslaggever) VORST, woensdagavond. Anderhalf uur na de eerste halve etappe moesten de „Televizieren" aantreden voor de 21,5 km lange tijdrit op een ruim zeven kilo meter lang golvend parkoers door de straten van Vorst. De ploeg van Pellenaars heeft het er maar zeer matig afgebracht. Al na de eerste ronde waren Van der Klundert, Van Aart, Damen, Steuten en Haast afgevallen, een ronde verder hadden ook Wouters, Van Espen en Nijdam moeten lossen, zodat De Haan, Van Dongen en Piet van Est het zware werk verder moesten voltooien. Vooral Jo de Haan verzette bergen werk, maar hij kon toch niet verhinderen, dat zijn ploeg als laatste in de tijdrit eindigde. De grote verrassing van deze rit tegen het horloge, was de zege van de Spaanse Kas-ploeg, die in de laatste serie nog acht seconden sneller was dan voordien de sterk radende Pelforthen, die er mede voor hadden gezorgd dat Jan Janssen z(jn plaats vooraan in het algemeen klassement had behouden. De „Televizieren" spelen daarentegen in dit klassement een zeer bescheiden rol. Hun beste man is Piet van Est op de 75ste plaats met een achterstand van 3 minuten 11 seconden op de leider. Het zegevierende team van Kas. Van links naar rechts: Antonio Barrutia, Sebastian Elorza, Carlos Echevarria, Francisco Gabica, Mar- tin Jiminez, José Momeme, Martin PineraJuan Sgarduy, José San- chez, Valentin Uriona (inmiddels uitgevallen) en Eusebio Velez. Ge heel rechts ploegleider Dam Lan- garica. (Foto Dagblad De Stem) (Van onze speciale verslaggever) Een typisch staaltje van vrouwen logica leverde een bewonderaarster van de Italiaan Vito Taccone, die haar idool een brief schreef. „Haal Parijs, Vito, dan ben je een held," was het begin. En ook in de volgende regels werd de Italiaan aangeraden er toch vooral het beste van te maken. Maar tegen het einde begon de schrijfster kenne lijk te vinden dat Vito toch wel erg lang weg was en de laatste regels luidden: „Ik lijd ontzettend onder je afwezigheid. Geef onmid dellijk op en kom naar me toe." Als de Italiaan nog meer van deze brieven krijgt, zal hij op den duur misschien niet meer weten wat hij moet doen. Voorlopig is hij echter nog van plan tot het eind toe door te blijven rijden. Na het eerste gedeelte van de derde etappe van de Tour de France, dat is gewonnen door de Belg Bernard van de Kerkhove, heeft deze renner de gele trui overgenomen van zijn ploegmak- ker Ward Seis. Op de foto in een omhelzing aan de eindstreep links Van de Kerkhove en rechts Seis. (Telefoto) Niet alleen Rik van Looij heeft afscheid genomen van de Tour. Ook Valentin Uriona van de Spaanse Kas-ploeg. Hij zegevierde een maand geleden in de Dauphine Libéré en had een van de reve laties van deze Tour kunnen wor den. Na 175 kilometer kwam hij tijdens de rit van Amiens naar Vorst in botsing met een toeschou wer. Valentin viel en... moest de strijd staken. Hij brak een sleutel been. (Foto Dagblad De Stem) (Van onze speciale verslaggever) VORST, woensdagavond. Jan Janssen heeft bijna de schade van Amiens ingehaald. Na de eer ste helft van de derde etappe een rit over bijna 200 kilometer van Amiens naar de Brusselse voor stad Vorst, waarin de Ossendrechtenaar zevende werd werd Janssen op het schavotje geroepen om de hulde als drager van de groene trui in ont vangst te nemen, het ceremonieel, dat hij in Amiens door een foute berekening zijnerzijds was misgelopen. Stralend kwam Janssen naar het platform toelopen om even later foeterend de mooie „missen" de rug toe te keren. Want toen hadden de wedstrijdcommissarissen inmiddels ont dekt, dat Willy Bocklandt op precies evenveel pun ten als de Nederlander was gekomen en werd er geen groene trui uitgereikt. Uren later besloot men om de trui toch nog weer voor één dag aan Jan Janssen toe te kennen omdat deze een tweede plaats op zijn erelijst had staan, terwijl Bocklandt niet verder dan een vierde positie was gekomen. - "M - - :i - J (Van onze speciale verslaggever) VORST, woensdagavond. Tot ver na het vertrek uit Amiens had de volgers karavaan er weer aan getwijfeld of er nu eindelijk eens een werkelijke actie ontketend zou worden. Heel in het be gin was er hoop in de harten geweest, toen de Pelforthen voortdurend aan het 00 van. het peloton te vinden waren en hun Jean-Claude Lefevre een gat sloeg. Maar de Fransman kreeg geen steun en het vuur doofde snel. Nog twee- maal voordat na 119 km dc Belgische g s werd bereikt, ging de bel voor enig gesehermutsel waarbij onder meer Ab J*'' ™ans betrokken was maar ook dit spon geen wol. Pas nadat de Belgische douaniers in Quievram de karavaan met een noncha lant gebaar hadden doorgelaten, begon het echte vuurwerk te branden Vrijwel elke kilometer dienden zich nieuwe lief hebbers voor de vrije ruimte aan waar bij bijzonder vaak Henk Nijdam' Louis Proost de „bevrijde' 'Sorgeloos.' Emile Da ems en Ivo Molenaers betrokken wa ren. Trouwens alle Belgen, vurig aange spoord door tienduizenden landgenoten die in rijen dik het parcours omzoomden' probeerden om op eigen bodem eer te behalen. De derde poging van Louis Proost leek succes op te leveren. In zijn eentje reed de lange coureur van de Solo-ploeg 24 km voor het peloton uit. maar zijn winst van 50 seconden was niet voldoende. Toen kwam de beslis sende ontsnapping, die door Jean Anasta si werd ingeleid. Overigens had Janssen toch geen slechte dag. Hij behield zijn derde plaats in het algemene klassement waarin hij op 39 se conden van de nieuwe drager van de gele trui, de Belg Bernard van de Kerk hove prijkt. Deze veroverde namelijk de leidersplaats door de zege in de rit naar Vorst op zijn ploegmakker Ward Seis, die nu op 19 seconden tweede is. De „Televizieren" streden met wisse lend succes. In de ochtenduren was Jo de Haan met een 21e plaats de beste van zijn ploeg en ook later in de tijdrit, die in een verrassende zege van de Spaanse Kas- ploeg eindigde, reed de Haan bijzonder sterk. Maar terwijl 's ochtends alleen An- dré van Aert door een val een paar kilo meter voor de finish achterraakte, gingen in de tijdrit de meeste Televizieren naar de achterhoede. Dat Kees Haast juist op dit heuvelachtige parkoers, waarop men normaal gesproken meer van deze Bra bander had mogen verwachten, moest lossen was een normale zaak. Haast had namelijk in de bijna 200 kilometer van de ochtenduren zoveel pijn geleden door het stoten op de kasseien van Noord-Frank rijk en België, dat het al mooi was dat hij nog met het grote peloton was bin nengekomen. Duizenden Belgische wielerliefhebbers keken reikhalzend naar het benedeneinde van de Avenue du Globe waar de vluch telingen van de slotfase van de rit van Amiens naar Vorst zichtbaar zouden wor den; zouden Bernard van de Kerkhoven, Jean Stablinsky, Gilbert Desmet de eerste en Jean Anastasi de voorsprong van twintig seconden hebben kunnen hand haven? Na een geslaagde ontsnapping van Jean Anastasi, de winnaar van de Bou- cles de la Seine, was dit groepje acht kilometer voor Vorst ontstaan, maar juist die laatste kilometers waren bijzon der moeilijk door steile klimmetjes en scherpe bochten. Een kreet steeg dan ook op toen Van de Kerkhove. Stablinsky, Desmet en even la ter Anastasi aan de laatste klim begon nen en nog altijd los waren van het pe loton. Er zat voor de Belgen dus weer (Van onze speciale verslaggever) VORST, woensdagavohd. De Spaan se renners zijn onbetwist de beste mu zikanten van deze Tour de rFance. Wan neer zij 's morgens nog al vroeg aan de start zijn, korten zij de tijd door een aubade aan de toeschouwers te brengen, waarbij de altijd opgeruimde Carlos Echevarria gitaar speelt. Spijtig is slechts dat gitarist en flamencozanger Angelino Soler dit jaar niet tot de deelnemers be hoort Want volgens de Spanjaarden heeft Soler als zanger nog meer mogelijkheden dan als wielrenner. ruim een etappezege in. Gespannen volg de men de verrichtingen van de koplopers vooral toen Stablinsky zich halverwege de helling losmaakte en leek te gaan winnen. Dat zou toch wel een erg grote teleur stelling zijn voor de Belgische fans, die toch al hun Rik van Looij 'hij had "s ochtend vroeg wijselijk besloten om in de eerste plaats aan zijn gezondheid te denken en niet meer te vertrekken) moeten missen. In de laatste tientallen meters echter begon Van de Kerkhove aan zijn eindspurt. Hij kwam geljjk met de zwoegende Franse kampioen en een paar rukken aan zijn fiets waren tenslotte voldoende voor de Belg om de zege en de belangrijke bonificatie op te eisen. Ne gentien seconden later ging de drager van de gee trui Ward Seis aan het hoofd van het grote peloton over de meet om toen te moeten ervaren dat zijn moeite voor niets was geweest. Hij had de mail lot jaune verloren aan zijn ploegmakker Van de Kerkhove. Zuurzoet glimlachend kwam Seis op zijn vriend toelopen maar de gelukwens ging niet van harte. Dat was duidelijk te zien. Seis had zelf zo graag donderdag in triomf het meest be gerenswaardige kledingstuk van de Tour over zijn vaderlandse bodem willen dra gen. O/ Aanduiding De Franse journalisten zitten er een beetje mee. De namen van de Neder landse renners uit de Pellenaarsploeg, van der Klundert, van Est, van Dongen, van Aert, van Espen zijn voor hen haast onuitsprekelijk. „Wat doen wij daar mee?" hebben zü zich afgevraagd. Zij hebben er iets op gevonden. Zij spreken voortaan over de „Vans" Hulp van de grootste pechvogel, de elegan tie en... die van het „Hoofd en de Be nen" heeft gewoimen. Maurice de Muer las na de jongste etappe dat de premie „Hoofd en de Benen" was toegewezen aan Henri An- glade. Hij had het volgende commen taar: „Ik ga ermee akkoord, dat Henri de premie krijgt in verband met ztfn hoofd. Maar dat hij het geld krijgt voor zijn benen is belachelijk". Oorzaak „En?" vroegen Franse journalisten aan Jacques Anquetil. „Wanneer bent gij van plan een etappe te gaan winnen? Hebt gij er vandaag zin in?" Jacques ontweek aanvankelijk een antwoord, maar alvorens uit Amiens te starten gaf hij toch het volgende bloot: „Kijk eens", zei hij, „Twee van mijn ploeg- makkers wonnen in Noord-Frankrijk en kennen de wegen goed. Ik stem mijn koers derhalve af op Jean Stablinsky en Pierre Everaert." Jean werd tweede in de gewone rit Etappe en Jacques volgde in zijn spoor als vijfde. Antwoord Zij zitten er toch allemaal een beetje mee in, de Franse reporters, die de Tour volgen. Zij hebben het bericht van de waarzeggerdie voorspelde dat Jacques op de 6e juli de Tour zou verlaten, druk becommentarieerd. En zij hebben zich uiteraard tot Jacques persoon lijk gewend met de vraag of de voorspelling van de onderhavige heer uit zal komen. Ook nu had de viervoudige Tour winnaar een klinkend antwoord. Hij zei: Wat moet ik zo vroeg naar huis gaan doen?" Mijn vrouw is niet in Saint Adrien." Janine Anquetil gaat inderdaad ook schuil in de Tour... Zij is door de Spar gecontracteerd om de ravi taillering mee te verzorgen. Jacques Anquetil ging, alvorens uit Amiens te vertrekken, even naar Tour- dokter Pierre Dumas, die het circus tus sen haakjes voor de tiende maal volgt „Ik heb huiduitslag", zei Jacques tegen de arts. Pierre Dumas bekeek zijn ar men even en antwoordde: „Ik denk, dat het een en ander het gevolg is van het aardbeien-eten" Bijzonderheid: Jacques Anquetil was, alvorens renner te wor den, een gevierd aardbeien-kweker. Mening Elke avond verschijnen er enkele bul letins, die door de organisatoren wor den uitgegeven. In een van die bulletins staat precies te lezen wie de premie De vierde rit gaat van het Belgische Vorst naar het Franse Metz over een afstand van 291.5 km. Een zeer gemak kelijke dag wordt het voor de coureurs zeer zeker niet, want zij fietsen door de Ardennen en moeten ook in Luxemburg een hele reeks heuvels beklimmen. Via Thionville komen de heren in de buurt van Metz. Het feit van de derde dag is natuurlijk geweest de opgave van Rik van Looij. Het zat de fameuze Belg echt niet mee. In de Tour de France van 1962 moest hij in de tiende etappe de strijd staken en nu werd de eerste rit hem reeds noodlottig. De Tour gaat verder zonder Rik II. Ook de prijsvraag van onze adverteerder gaat verder met de renners mee. Vandaag de derde naam, die belangrijk is, omdat één let ter van die naam past in de naam van de oud-renner, die, zoals gezegd, een sleutelpositie in de prijsvraag inneemt. Opmerkelijk in deze Tour is, dat Jo de Roo zich van dag tot dag laat zien en in te*enstelling met *"en andere Nederlandse renner van de Rapha-ploeg. Zal *eze man vandaag op de proppen komen of mo*gen? Het *oet worden afgewacht, maar het ligt in de lijn van de verwachtingen, dat hij zich aandient. Hij i* het. aan zijn reputatie verplicht. Rik van Looij. Hij brengt een groet aan de ïour, die hij voor de tweede maal door een val vaar wel moest zeggen. Pechvogel Rik is er niet meer bij. Het is jammer voor hem, maar vooral* voor de wedstrijd, die hij goededag zegt. (Foto Dagblad De Stem) (Van onze speciale verslaggever) VORST, woensdagavond. De Ier Seamus Elliott, die vorig jaar in het nieuws kwam doordat hij een tijdlang de gele trui droeg, is de bescheidenheid zelve. Aan een jongetje, dat handtekeningen van de Rapha wilde hebben en vroeg hoeveel renners er waren, antwoordde hij: „Tien en een half, want ik tel maar voor een halve", Nu heeft Ellioth op het ogenblik inderdaad niet veel reden om hoog van de toren te blazen, want hij heeft dit seizoen nog slechts wei nig laten zien, en zijn selectie voor de Tour is tot op het laatste ogen blik onzeker gebleven. Rituitslag. 1. Bernard van de Kerkhove (Belg- Naeye) 5.07.32 met bonificatie 5.06.32, 2. Stablinsky (Fr.-Geminiani) z.t. met bon. 5.07.02, 3. Gilbert Desmet I (Belg- De Kimpe) 5.07.35, 4. Aanastasi (Fr.- Remy) 5.07.37, 5. Seis (Belg-Naeye) 5.07.51, 6. Bocklandt (Belg-Driessens), 7. Jan Janssen (Ned.-De Muer), 8. Altig (Dld.-Geminiani), 9 De Cabooter (Beig- Naeye), 10. Jo de Roo (Ned.-Gemima- ni), 11. Perez Frances (Sp.-Pla Sanchis) 12. Simpson (GB-Plaud), 13. Wright (GB-De Kimpe), 14. Taccone (It.-Pezzu, 15. Gabica (Sp.-Larigarica) 18. Zimmer- mann (Fr.-Geminiani) 17. Aerenhouts (Belg-Magne), 18. Ve'rbeeke (Belg-De Kimpe), 19. Gestraud (Fr.-Remy), 20 Graczyk (Fr.-Remy), 21. De Haan (Ned. Pellenaars), 34 Geldermans (Ned.-Ge- miniani), 35. Van Dongen (Ned.- Pellenaars), 56. Nijdam (Ned.-Pelle- naars), 64. Wouters (Ned.-Pellenaars), 66, Zilverberg (Ned.-Driessens). 76. Van Ondanks de tegenslagen, ondanks de minder goede prestaties, houden de jongens van Pellenaars de moed er in. Van links naar rechts: Leo van Dongen, Rik Wouters, Henk Nijdam, Kees Haast, staande Fons Steuten, voorts André van Aert en Jacques van der Klundert. (Foto Dagblad De Stem de Klundert (Ned.-Pellenaars), 80 Van Espen (Ned.-Pellenaars) 83 Steuter (Ned.-Pellenaars), 88. Piet 'van Est (Ned.-Pellenaars), 89.' ex aequo: Haast (Ned.-Pellenaars) en Damen (Ned.-Pel lenaars), allen z.t. als Seis 5.07.51, 124. Van Aert (Ned.-Pellenaars) 5.09.50. Tijdrit De ploegentijdrit in Vorst over 21.5 km 1 Langarica (Momene, Gabica, Echevar ria) 1.34.05; 2 De Muer (Angiade, Jans sen, G. Groussard) 1.34.13, 3 De Kimpe (G. Desmet 1, Wright, Beheydt) 1.34.26, 4. Naye (Seis, v.d, Kerkhove, de Caboo ter) 1.34.48; 5 Pla Sanchis (Perez Fran ces. Bernadez, Bertra) 1.35.22, 6. Magne (Poulidor, Gainche, van Schil) 1.35.30; 7 Plaud (Hamon, Le Menn, Daems) 1.35 42 8 Geminiani (Altig, Anquetil, Zimmer- mann) 1.35.48; 9 Pezzi (Adorni, Taccone Pambianco) 1.36.46; 10 Remy (Bahamon- tes. Darrigade, Gestraud) 1.37.54, 11 Dries- sens (Hoevenaars. Boucquet, Bocklandt) 1.38.57; 12 Pellenaars (de Haan, van Est, van Dongen) 1.39.22. Gele trui Het algemeen klassement: 1. v.d. Kerk hove (Belg. Naye) 16.00.52 2 Seis (Belg. Naye) 16 01.11 op 19 s,, 3 Jan Janssen (Ned. de Muer) 16.01.31 op 39; 4 Wright (GB. de Kimpe) 16.01.34 op 42. 5 Desmet 1 (Belg. de Kimpe) 16.01.47 op 55, 6 ex aequo Angiade (Fr. de Muer), Momene (Sp. Langarica), Gabia id., 16.01.56 op 1.04 9 Echevarria id. 16.01.58 op 1.06, 10 ex aequo: Mahe (Fr. de Muer), G. Groussard id., Foucher, id., Delberghe, id., 16.02.01 op 1.09, 14 ex aequo: Stablinski (Fr. Ge miniani). Elzora (Sp. Langarica), 16.02.02 op 1.10., 16 Beheyt (Belg. de Kimpe) 16. 02.04 op 1.12, 17 de Cabooter (Belg. Naye) 16.02.11 op 1.19. 19 Gainche (Fr. Magne) 16 02.17 op 1.25, 20 Uribezubia (Sp. Langa rica) 16.02.18 op 1.26. De klasseringen van de Nederlanders 31 ex aequo o.a. de Roo 16.02.35. 47 ex aequo o.a. Geldermans 16.02.51; 75 Piet van Est 16.04.03; 86 de Haan 16.05.40, 89 Nijdam 16.05.48, 90 Zilverberg 16.05.52, 97 Wouters 16.06.40, 100 van Espen 16.06. 55, 104 Haast 16.07.13, 108 ex aequo o.a. Damen 16.07 36; 113 van Dongen 16.08.42: 121 v.d. Klundert 16.11.20. 124 van Aert 16.12.13, 128 Steuten 16.15.02. Groene trui Na de derde etappe ziet het punten klassement er als volgt uit: 1. Jan Jans sen (Ned.) 38 p., 2. Bocklandt (Belg.) 38 p., 3. Seis (B.) 37 p.. 4 Altig (D.) 32 P.; 5 Wright (GB) 30 p., 6 G Desmet 1 (B) 26 p., 13 Jo de Roo (N) 16 p. Ploegeuprijs Na de derde etappe luidt het algemec.. ploegenklassement: 1. Langarica 48.05.50, 2 De Kimpe 48.05. 55. 3 De Muer 48.05.58, 4 Naye 48.06.14, 5 Geminiani 48.07.14, 6 Magne 48.07.35, 12 Pellenaars 48.12.07. Konstanz 365 (—1), Rheinfelden 254 7), Ottenheim 310 17), Straatsburg 260 (—18), Maxau 441 (+3), Plochingen 106 (—2), Mannheim 274 (+7), Stein- bach 115 (+1), Mainz 248 (+12), Bingen 162 2), Kaub 172 5), Kochum 227 (—1), Koblenz 171 1), Keulen 117 (—7) Ruhrort 228 (—5), Lobith 896 (—2), Nij megen 680 4), Arnhem 727 (—1), Eefde IJssel 250 (—4), Deventer 152 3), Monsin 5452 (onv.). Borgharen 3850 (+21), Belfeld 1072 26), Grave beneden de sluis 501 (+4).

de Stem | 1964 | | pagina 9