Kanaalverbreding Sluiskil zal volgend jaar beginnen ZOMER VOORDEEL om OPGERUIMD uw vakantie tegemoet te gaan! HEREN TOMATENSAP GEZOND GENIETEN Don Djiguiten Kozakken acrobaten op snelle paarden VERTRAGING DOOR ONTEIGENINGEN $PORT- §HIRTS Dorp vecht voor behoud van haven Generaal Maczek naar Axels bevrijdingsfeest INSP. LEENHOUTSSCHOOL IN WATERLANDKERKJE Provinciale weg buiten kom Waterlandkerkje peek cloppenburg Poolse delegatie naar Zeeland en Brabant ;amens water DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JUNI 1964 Panden moeten vóór 1 september ontruimd zijn Voorbereidingen Tevredenheid Vwander ineen Bril" Lustrumviering in september Rechtsgeding gemeente Hulst tegen pachters In zaak Bouwman-Roos*' Weer uitstel voor provinciaal bestuur Sleepboten moesten vastgelopen ..Griek*' vlot trekken 4 juli a.s. op K.M.A. Prins Bernhard reikt bul uit aan officieren Sint-Kruis nog in isolement Defensienota Geduld gevraagd Rechtlijnig teen y&vv- ïze verslaggever) om ongeveer kwart voor in aanleg zijnde weg bij g onder de gemeente St.- ontstaan op een teer de NWM uit Uithoorn, e de teer in de eerste van te verwarmen toen de g en de motorische ver- latie in lichterlaaie kwam emanning van de wagen on.middellijk te lijf. De Is voor een goed deel be de brandweer van St.- hel ter plaatse was, arri- chade werd niet aange- anders kunnen zijn wan- vas overgeslagen naar de ter gasolie en twee tanks de wagen, het zwartgeblakerde ach- van de eerste tank. H.B.S. A men h.b.s. a slaagden op 'ceum te Hulst alle kandi- ijn, Clinge, Stanny van de ly v.d. Branden met lof, udy Buysrogge, Hulst, Ed- .oppeldijk, Ruddie Dobbe- d'Haens met lof, Graauw, ;eke, Hulst, Willy van de ;t, Willy Mangnus, Bosch - 'erstraeten, Hulst en Frans -DIPLOMA len is dezer dagen me- Iveraert uit Terhole ge- het N.A.-diploma (naald- LVONDSCHOOL GOES r eindexamen 1964: W. C. F. Bos, Yerseke, A. M. eke, G. G. M. v. Eikeren, iys. 's-Heerenhoek, J. Gij- Hamelink. Wemeldinge, ger, Wemeldinge. C. Hoo- ïle, M. Hovestadt, Yerse- nge, 's-Heerenhoek, M. L. ninadorp, G. J. M. Kra- Lantsheer, Wemeldinge, Goes, J. B. Minnaar, We- )ttier, Schore, P. C. £onke, v. d. Schraaf, Kloetinge, liningen, J. M. Uitterhoe- dskerke. R. M. M. Ver- Idinge, P. P. Voois, Goes, Goes. L. F. Waerman. H. Weststrate, Goes. W. J. P. v. Zweeden, Kloe- lag 26 juni gelden voor gende hoogwaterstanden: en 16.06 uur; Terneuzen: r; Vlissingen: 2.42 en 14.58 ;e 4.30 en 16.55 uur. /andaag rs 15-17 uur Receptie t.g.v. heer S. Nooteboom, dir. an Lier Tentoonstelling ?n portretten outzaerte Nico Molenkamp V\orgi en al 20 uur Alg. vergadering oor alg. wetenschappelijke outzaerte Nico Molenkamp n Lier Tentoonstelling n portretten .45 uur Afsluiting welfare- 9 en 9.45 uur Openbare Zeven dagen in mei, 14 j. 19.30 uur Schieting (Van onze verslaggever) In de loop van 1965 zal een be gin gemaakt worden met de verrui mingswerkzaamheden van het kanaa van Gent naar Terneuzen in Sluiskil zo is ons van de zijde van rijkswater staat medegedeeld. De hoop, dat nog dit jaar zou kunnen worden begon nen, is dus niet bewaarheid. Wanneer precies de kanaalverbreding in Sluis kil een aanvang zal nemen is nog niet bekend. Dat hangt af van al dan niet vlotte aanbesteding van de werk zaamheden. De vertraging is in de hand gewerkt door de nogal stroef lopende al dan niet „gerechtelijke" onteigeningsprocedures. Van de zij de van rijkswaterstaat is overigens ontkend als zou de volgorde van uit voering der kanaalwerken op Neder lands grondgebied zijn gewijzigd door de moeilijkheden in Sluiskil. Het oorspronkelijk opgezette plan met betrekking tot de volgorde, waarin de verschillende fasen van de kanaalver breding in Zeeuwsch-Vlaanderen hun be slag zouden krijgen, is gehandhaafd ge bleven. Eerst zou het stuk van Terneuzen tot even ten noorden van Sluiskil onder handen worden genomen, daarna het stuk van Sluiskil tot aan de grens met uit zondering van het gedeelte van het ka naal, dat door de bebouwing van Sluis kil loopt dat het laatste aan de beurt zou komen. De eigenlijke kanaalverbreding van Terneuzen naar Sluiskil heeft reeds beslag gekregen, de bijkomende werken zijn momenteel in uitvoering, aan het ka- r.aalgedeelte van Sluiskil naar de grens is men reeds druk doende, alleen Sluis kil wacht no; en zal een beetje langer blijven wachten, dan eigenlijk de bedoe ling was. O De voorbereidingen voor de verbreding in Sluiskil zijn nu definitief ingezet. Op 1 september aanstaande zullen alle pan den, die nog overeind staan, maar die in verband met de kanaalverruiming zullen moeten verdwijnen, ontruimd moeten zijn „Die datum zal beslist gehandhaafd blij ven omdat het vooruitzicht, de werkzaam heden in Sluiskil nog eens te moeten uit stellen, weinig aanlokkelijk is", aldus ir. A. J. Beenhakker van rijkswaterstaat, die (Advertentie) eraan toevoegt, dat rijkswaterstaat tot nog toe in Sluiskil genoeg soepelheid tegen over de gedupeerden van de onteigenin gen heeft betracht om nu met de vuist op tafel te slaan. Rijkswaterstaat zal oog blijven houden voor noodgevallen, maar 1 september moet voor het overige als uiterlijke ont ruimingsdatum worden gezien. „We moe ten per slot van rekening de hele zaak ook nog eens laten afbreken", aldus ir. Beenhakker.' ook op maandagmiddag geopend Ter „ere" van de verbreding van het kanaal zijn in de kanaalzone ongeveer 300 onteigeningen gepleegd, waarvan 150 in Sluiskil. Ambtenaren van rijkswaterstaat zijn gedurende lange tijd dikwijls geziene figuren in Sluiskil geweest. Bij rijks waterstaat heerst er overigens tevreden heid over het Verloop van de onteige ningszaken in Sluiskil. „Natuurlijk waren er wel eens moeilijke gevallen, maar tekenend voor de betrekkelijk vlotte gang van zaken is, dat wij nog nimmer in Sluiskil iemand uit huis hebben moeten zetten en ook nog nooit een Sluiskilse ingezetene de een of andere „ambenaar- psycholoog" wat die heb je beslist nodig naar het leven heeft gestaan", zoals ir. Beenhakker met plezier vertelt. Het is het grote aantal onteigeningen geweest, dat de vertraging heeft be werkstelligd. Bovendien dient men in aanmerking te nemen, dat er verschil lende gerechtelijke procedures zijn ge weest en nog zijn. In dat geval hebben onteigeningen hun tijd nodig. Sluiskil is ook tevreden over rijkswaterstaat. „Ver klaarbaar, omdat we in den beginne nooit zo'n erg grote dwang achter ontruimingen hebben gezet. Gaven we iemand bijvoor- Vergadering in Hoofdplaat Met de komende dijkverzwaring van de waterkering van de Cala mi teuze Hoofdplaatpolder, komt met de planning van het recht trekken van verscheidene krom mingen in de bestaande zeedijk ook het voortbestaan van de haven in gevaar. Het gemeentebestuur beijvert zich. zo als wij reeds schreven al geruime tijd, en sinds kort ook het comité Haven- belang Hoofdplaat", om de oude haven te kunnen behouden, en zo mogelijk te vernieuwen. Voor de landbouw zal het zeer zeker moeilijkheden brengen, wanneer de na ven zou verdwijnen. Gedacht wordt aan bietentransport, alsmede aan de jaar lijks toenemende graanverschepingen. De graanbedrijven en de beurtdienst op Rotterdam zullen gedoemd zijn te ver dwijnen, waardoor de plaatselijke mid denstand het inkomen drastisch zal zien verminderen. De leefbaarheid voor dc werknemers van verschillende bedrijven wordt ontnomen. Het college van b. en w. van Hooid- geweest. Die kom komt er nu in de vorm plaat heeft, in samenwerking met het comité „Havenbelangen Hoofdplaat be vesting of wat dies meer zij te zoeken dan rekenden we erop, dat die persoon, dat gezin of die zaak eerst na drie jaren zou zijn verhuisd. Maar we moeten nu echt spoed achter de zaken gaan zetten", vertelt ir. Beenakker die als vertragen de omstandigheid overigens ook het lange uitblijven van het nieuwe winkelcentrum, waarvan thans een gedeelte in aanbouw is, aanmerkt. „Laat men overigens ook vooral niet vergeten, dat de inwoners van Sluiskil veel te verwerken hebben gekregen. Het hele dorp verandert van aanzicht en wel licht ha* men alles liever bij het oude gehouden". Ir. Beenhakker is van mening, dat zich momenteel een ingrijpende structuurver andering in Sluiskil aan het voltrekken is. „Sluiskil is nooit een echte kern rijk beeid twee jaar de tijd om elders huis-kanaal zal van het plein voor liet winkelcentrum, waaromheen ook andere openbare ge bouwen zijn geschaard. De bebouwing verplaatst zich voorts naar het westen. Al met al wordt het beslist een verbete ring ten goede". O De westelijke oprit naar de Minister Lelybrug' en de brug zelf zullen de eerste jaren intact blijven tot de ingebruikname van de nieuwe brug ten noorden van Sluiskil. De oude brug zal daarna afge broken worden, waarna men de kanaal verbreding ter plaatse kan voltooien. Tegelijkertijd zal een pontje in gebruik Worden genomen, dat, tot de afbraak van de Minister Lelybrug zijn beslag zal hebben gekregen, tussen twee provosori- sche aanlegsteigers op en neer over het (Van onze verslaggever) Tijdens een dezer dagen gehouden ver gadering van het Comité voor de viering van het vierde lustrum van de bevrij dingsfeesten in Axel is bekend gemaakt dat de Poolse ex-generaal Maczek, die ongeveer twintig jaar geleden de Poolse troepen aanvoerde tijdens de bevrijding van Axel, gevolg heeft gegeven aan de uitnodiging om de viering van de be vrijdingsfeesten en de daaraan voor afgaande dodenherdenking bij te wonen. De feestelijkheden zullen plaatsvinden op 16, 17, 18 en 19 september. De Poolse generaal, die momenteel in Londen verblijft, zal van 16 tot en met 18 september in Axel zijn. Gedurende deze dagen hoopt men de man, die de hand heeft gehad in de bevrijding van een groot gedeelte van zuidelijk Ne derland, op passende wijze te Kunnen eren. De heer Maczek zal oveugens Pools gezelschap krijgen: de feestelijk heden en de herdenking zullen ook wor den bijgewoond door een deputatie van de Poolse Oud-Strijdersvereniging in Nederland. Programma Het comité heeft tijdens de genoemde vergadering overigens een voorlopig programma vastgesteld voor viering van het vierde lustrum van da bevrij dingsfeesten, dat er bijzonder veelbe lovend uitziet. Zoals reeds gezegd zal op de avond van 16 september een herden king van de gevallenen worden gehou den bij de graven van de tijdens de be vrijding gesneuvelde Polen en van de tijdens de oorlog omgekomen buigers De plechtigheid zal waarschijnlijk wor den gevolgd door een algemene herden kingsdienst die i een van de kerken Vrijdag raadsvergadering (Van onze verslaggever) Vrijdagavond aanstaande zal de raad .van Hulst bijeenkomen ter behandeling van een agenda van maar liefst 26 punten. Desondanks zal er naar alle waarschijn lijkheid maar weinig praatstof zijn: er komen geen spectaculaire onderwerpen ter sprake. Hulst zal, indien de raad daaraan zijn goedkeuring verleent, weer een rechts geding tegen twee pachters- van gronden in het plan Noord II aangaan. De be treffende gronden moeten op korte ter mijn pachtvrjj worden gemaakt. Aan de orde komen o.m. nog voor stellen tot aankoop van een ongeveer anderhalve hectare groot terrein aan de Zeildijk van de heer P .J. Velghe, nodig voor de verwezenlijking van het recrea tieplan, tot wijziging van de verordening op de heffing van keurlonen voor vee en vlees in de kring Hulst, tot het aanbren gen van een wijziging in de verplichte vakantieregeling voor de plaatselijke slagers, tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling inzake de oprichting van bestuursschool in Zeeland, tot ver koop van enkele stukjes grond, tot af koop van grondrente en tot vaststellingen van de verordeningen respectievelijk ter uitvoering van de Algemene Bijstandswet en tot toekenning van uitkeringen en pensioen aan gewezen wethouders. De rechtbank te Middelburg heeft aan het provinciaal bestuur van Zeeland voor de derde maal uitstel verleend voor het nemen van de Conclusie van Dupliek in de civiele procedure die de oud-wethou ders van Goes, mr. H. Bouwman en J. Roose tegen het provinciaal bestuur heb ben aangespannen ter verkijging van eer herstel i.v.m. de Goese kwestie. Het uitstel is verleend tot 22 juli. van Axel zal worden gehouden. Op 17 september zullen vervolgens enkele „militaire" evenementen worden opgezet. De tweede dag van de feesten zal worden gereserveerd voor de kinde ren. Er zullen kindervoorstellingen en spelen worden georganiseerd. Voorts is er missehien die dag een pa rachutedemonstratie. Gedurende de laatste dag zullen een drumbandcon cours en de bevrijdingswandeltochten worden gehouden. Tot nog toe hebben reeds ongeveer vijftien Zeeuwsch-Vlaam- se drumbands blijken van belangstelling getoond. Het feest zal worden besloten met een vuurwerk, dat zal worden aan geboden door de Stichting Streekcentrum Axel. Kosten Aan de organisatie van een en ande zijn grote kosten verbonden. Daarom zal van 27 juni tot en met 4 juli a.s. een hüis-aan-huis-collecte worden gehouden. Het comité hoopt uiteraard dat de Axe lenaren mild zullen offeren om deze zin volle herdenking en de daarop voigende feestelijkheden een succes te doen wor den sloten om al deze aspecten te belichten aan alle ingezetenen in een dorpsverga dering. Deze vergadering zal worden gehouden op maandag 6 juli 's avonds om 8 uur in hotel „Het Wapen van Zeeland" te Hoofdplaat. Hierbij zal ook tegenwoordig zijn de heer Korstanje, rijksmiddenstandsconsu- lent voor Zeeland te Goes. (Van onze verslaggever) Gistermorgen om ongeveer half vier is bij mist en hoogwater in de buurt van boei 84 in de Schelde op Belgisch grond gebied de Griekse vrachtvaarder Lyka- vitos van 27.675 ton vastgelopen op een zandbank. De grote schuit is gistermid dag om ongeveer half drie, weer vlot ge trokken door vijftien sleepboten van de Union de Remorguage in Antwerpen. De Lykavitos is vervolgens naar de haven in Antwerpen gesleept, waar men de eventuele schade in ogenschouw zal ne men. Zaterdag 4 juli brengt prins Bern hard. in zijn functie van president-cura tor van de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda een bezoek aan de K.M.A. De prins komt om 11 uur aan. Op de binnenplaats van de Academie zal hij de officiersbul uitreiken aan de cadetten-vaandrigs, die dit jaar geslaagd zijn voor het officiersexamen. (Advertentie) Drukke dag voor de boeg, drukke dag gehad? Een vol glas Hero tomatensap doet u goed. Smakelijk en boordevol gezondheid. (Rijk aan vitamine C). Let op het merk HERO SPECIAAL voor tomatensap op z'n fijnst. Keuze uit Jus de Tomates naturel en cocktail (licht gekruid). 50 JAAR TOPKWALITEIT i9v»-i964 (Van onze verslaggever) De aanblik van het vriendelijke Wa terlandkerkje, dat sinds kort weer het oude bevolkingsaantal van iets meer dan vijfhonderd heeft bereikt, ondergaat mo menteel, door de aanleg van een rond weg, 'n gevoelige verandering. De recht streekse verbinding Oostburg - IJzen- dijke wordt namelijk verlegd naar buiten de bebouwde kom. De voormalige klinkerweg van vijf meter breedte, wordt daartoe vervangen door een bitumenweg van zes en een halve meter. De kronkelende weg tussen akkers en weilanden, die Oostburg via Waterlandkerkje met IJzendijke verbindt is van gemeente- in provinciehanden over gegaan. Voor het symbolische be drag van 1 gulden droeg Waterlandkerk je zijn bezit en materiaal in eigendom en onderhoud aan de provincie over. De werkzaamheden, waardoor momen teel Waterlandkerkje van een auto bus dienst verstoken is, zullen vóór de bouw- vakantie (eind juli) klaar moeten zijn. De gevaarlijke Kanonhofbocht bij het gehucht Turkeije wordt morgen al voor het verkeer vrijgegeven. Voor de kom van Waterlandkerkje heeft de nieuwe weg grote gevolgen gehad. Tal van zeer oude huisjes zijn afgebroken moeten worden, terwijl de P. C. Boutensstraat in de richting IJzen dijke nu doodlopend is. Achter het ge meente- en dorpshuis wordt een invals weg aangelegd, waaraan het eerste ech te busstation van „Kerkje" zal worden gesitueerd. Verder zal de gemeente de eerste zebrapaden binnen de grenzen krijgen. Het nieuwe stuk provinciale weg zal mettertijd een onderdeel zijn van de lang verbeide verbinding Aardenburg - St.-Kruis - Waterlandkerkje IJzendij ke „De broodnodige ontsluiting van St.- Kruis heeft voor Waterlandkerkje tot ge volg dat de Cathalijne- en Ketelaarstraat doorgetrokken zullen worden. Wanneer deze werkzaamheden eindelijk een aan vang zullen nemen, is echter nog niet bekend", aldus de heer W. J. A. Dhondt, secretaris-ontvanger van Waterlandkerk je. CVan onze verslaggever) Zoals wij al hebben bericht draagt de openbare lagere school te Wa terlandkerkje voortaan de naan van „Inspecteur Leenhoutsschool' De gemeente, waar de heer A. A. Leenhouts geboren is, wil daarmee de grote verdiensten van de oud inspecteur voor het lager onder wijs in de inspectie Middelburg eren. Op de foto ziet men een der leerlingen, de zevenjarige Marie Louise Dees, de heer Leenhouts de schaar overhandigen, waarna de stenen naamplaat werd onthuld. Links op de achtergrond de ge- meentevlag van Waterlandkerkje, die nog de steen voor het oog verbergt. T>arcm Nicolai Osteletzky en zijn Djiguiten Kozakken maken op het ogenblik een tournee door ons land en doen daarbij, zoals wy al eerder geschreven hebben, ook enkele plaatsen in het zuiden aan. Van oudsher hebben de kozakken, wanneer zij naar ons land kwamen, met zich meegebracht de sfeer van geheimzinnigheid van de verre, onbe kende Russische steppengebieden, waar zij zich als leden van de mili taire ruiterij oefenden in moed en behendigheid op hun pijlsnelle paard- jes. Generaties geleden genoot men al van hun staaltjes van durf en bekwaamheid, die, naast de roman tiek van hun vreemde taal en hun exotische kleding, de grote trek pleisters voor hun optreden waren. Tfan de zestiende tot en met de achttiende eeuw hebben de ko zakken echt-het leven van vrijbuiter geleefd. Niettemin hebben zij een be gin gemaakt aan het Russische rijk in Azië. Na de achttiende eeuw, waarin ze nog deelnamen aan iedere opstand die tegen de tsaren ontke tend werd, werden hun vrijheden zo danig beknot, dat ze gehoorzame staatsburgers werden. Na de eerste wereldoorlog werd het kozakkendom afgeschaft, doch later zijn uit mili taire overwegingen de kozakkenregi- menten, zij het in gewijzigde vorm, hersteld. ■yyanneer nu de Don Djiguiten Kozakken hun tournee door ons land maken, dan zijn dat ter sterkte van 25 medewerken met115 volbloedpaarden nog slechts een groep reizende artiesten en niet meer de koene soldaten van een tsaristisch leger. Maar al wat zij brengen roept de onvervalste herinneringen aan vroeger tijden weer op. Nog altijd presenteren zij hun ontzagwekken de staaltjes van paardrijkunst, van acrobatiek op galopperende vier voeters. Daartoe behoren o.a. de „Djigitovka", militaire oefeningen, waarbij het voor ruiter en paard aankomt op moed en behendigheid. Deze oefeningen leveren een specta culair, maar vaak ook humoristisch kijkspel op. Daarnaast bevat hun op treden elementen als dans, muziek van de balalaika en goed showwerk T\e tournee wordt gepresenteerd en georganiseerd door Theater- bureau Charles Aarts. Zaterdagmid dag en -avond treden de Kozakken op in Axel, zondag in Sluis en maan dag in Heinkenszand, Een Poolse landbouweconomische de legatie brengt momenteel een bezoek aan Nederland. Afgelopen vrijdag is het gezelschap in Nederland aangekomen. Op 3 juli zal men weer vertrekken. De delegatie zal zondag a.s., via Zee land, een toeristische reis naar Gent en Brugge maken. Op de terugreis zullen de Deltawerken worden bezocht. Op woensdag 1 juli zal de Poolse de legatie een bezoek brengen aan de mo derne veevoederfabriek van de Coöpera tieve Handelsvereniging van de NCB te Veghel. Op de terugreis naar het Euro motel te Amsterdam, waar het gezel schap logeert, zal men nog langs de Poolse ere-begraafplaats te Breda gaan. De dag daarop. 2 juli, zal de delegatie bij de coöperatieve groenvoerdrogerij De Bevelander te Kortgene kennis maken met de Nederlandse arbeids- en organi satiemethoden. D eorganisatie en bezuiniging, dat zijn de leidmotieven van de defensie nota. De bezuiniging is deels het ge volg van een politieke beslissing van het kabinet in de prioriteitenstelling deels van de zakelijke overweging, dat bij de voortdurende kostenstijging van het materieel een keuze gemaakt moet worden tussen hetgeen al dan niet ab soluut noodzakelijk is om Nederland een passende bijdrage te kunnen doen leveren in het geheel van de Navo- verdediging. De vraag welke factor hier de doorslag heeft gegeven, de po litieke dan wel de zakelijke, wordt in de defensienota onbeantwoord ge laten. Een feit is dat de bezuiniging verder gaat dan de Navo wenselijk acht. Onbeantwoord is de vraag, of de Navo onredelijk veel heeft gevraagd dan wel of het verlangen naar belas tingverlaging doorslaggevend is ge weest. Bezuinigen is een pijn-veroorzaken- de bezigheid. Als oud-marineman zal het minister De Jong niet gemakkelijk gevallen zijn te besluiten tot het af schrijven (op termijn) van de grote schepen. Maar we hebben nu eenmaal geen wereldwijde belangen meer. Het grootste gevaar komt in geval van een conflict van het hoogst moderne Rus sische onderzeebootwapen. Daar moeten we ons primair op instellen. Bij de landmacht is de verschuiving van de verdediging van het westen van de IJsel naar de Elbe forward strategy vooral van invloed. Op de duur zul len we een hele divisie in Duitsland moeten legeren. Ook moeten we meer bedacht zijn op de agressies op kleinere schaal, nu het besef van de verschrik kingen van een atoomoorlog de totale krijg onwaarschijnlijker maakt. Voor dat meer beperkt oorlogvoeren zal onze divisie in Duitsland dan ook goed uit gerust moeten worden. In hoeverre de Defensienota hiervoor speelruimte geeft, valt moeilijk uit te maken. In ieder geval blijft de defensie mil jarden opeisen. Ontwapening blijft na heel veel confereren een schone droom. Het communisme heeft zijn doelstel lingen niet losgelaten. Die realiteiten zullen de achtergrond moeten vormen van alle debatten over dit regerings stuk. paus Paulus zegt aangaande de kwes tie van de geboorteregeling (waar bij thans „de pil" centraal staat): De normen, door Pius XII aangegeven moeten als geldig worden beschouwd, althans tot wij ons in geweten ver plicht voelen ze te wijzigen. In een kwestie van zulk belang komt het ons goed voor dat de katholieken één enkele wet volgen namelijk die, wel ke de Kerk met al haar gezag stelt. Het lijkt dientengevolge opportuun om aan te bevelen dat niemand voor het ogenblik zich het recht aanmatigt om uitspraken te doen in termen die af wijken van de geldende regelen. Er is ten. onzent- dezer dagen nogal eens geredeneerd alsof een uitspraak in deze kwestie niet nodig zou zijn. Het was immers zo veel prettiger in on zekerheid te leven. Dan kon ieder in eigen geweten wel uitmaken wat hij wilde doen of laten. Zo denkt men er in Rome toch niet over en we menen terecht. Het geldt hier immers een in gewikkeld en delicaat vraagstuk, waar bij we voorlichting mogen verlangen van de knapste koppen op dit gebied. Er is veel wetenschap nodig, om hier tot een verantwoorde beslissing te ko men. De Nederlandse bisschoppen den ken er trouwens niet anders over. In hun bekende verklaring van 10 augus tus 1963 staat: Priesters en gelovigen verwachten van hun bisschoppen een duidelijk antwoord op de vragen die thans de gewetens bezighouden. In laatste instantie zal het persoonlijke geweten in deze vragen het beslissende woord moeten spreken. Maar in de eigen individuele situatie zal dit per soonlijke geweten de goddelijke wet tot gelding moeten laten komen en ook rekening moeten houden met de inter pretatie van de goddelijke wet die de Kerk aan haar gelovigen voorhoudt. Op die interpretatie in het licht van de nieuwste ontwikkelingen is nu het wachten, dat hopelijk niet lang meer hoeft te duren. Dat de paus in dit sta dium vraagt geen uitspraken te doen, die afwijken van de geldende regelen, beschouwen we niet alleen als een ge zagvol maar ook als een redelijk ver zoek. We moeten nog even geduld heb ben, voor het duidelijke antwoord kan klinken. programma van gisteravond was onderhoudend. De intrige van Het beslist wel de zoveelste Dick van Dyke-show had weinig om het lijf en het Amerikaanse publiek op de geluidsband schaterde als van ouds om elke buiteling die de eeuwig struikelende tekstschrijver maakt, maar zijn gezicht ontwapent altijd weer. In het programma Nieuwe Oogst tra den weer verscheidende aankomende ar tiesten aan. wie de kritiek zonodig niet bespaard bleef. Het wordt vlot gebracht en zal ongetwijfeld veel kijkers amuseren. De prestaties van de zeer jeugdie paro dist, die prompt een tv.-optreden aan geboden kreeg, was het klapstuk van dit programma, vol rijp en groen. In de reeks The Naked City was er het vreemde verhaal van de eerzame burger, die maar liefst vijf levens tege lijk leidt. Geen film vol adembenemen de momenten, dat beslist niet, maar wel een prettig verhaal, dat reden tot glim lachen gaf. Voor een zomeravond was het al met al lang niet slecht. g. ]7r kan geen regeling van school examens getroffen worden, die iedere mogelijkheid van fraude uit sluit. De autoriteiten moeten kunnen rekenen op de volstrekte eerlijkheid van de docenten, een eerlijkheid, die bestand dient te zijn tegen de verlei ding om de arme slachtoffers achter baks te helpen. Ieder jaar komen er wel enkele gevallen aan het licht, waarin die verleiding te sterk bleek. Dit jaar hebben we het spectaculaire Helderse geval gehad, waarmee heel Nederland zich bemoeide. We weten nog altijd niet, waarop de vermoedens van fraude waren gegrond. Van een pas in Den Haag gesignaleerd geval weten sommige bladen dat wel. Elf lyceïsten moesten het examen schrif telijk Duits overmaken, omdat door de rector bij het nazien van het werk enkele veranderingen zouden zijn aan gebracht, blijkend uit een iets andere kleur inkt. Het vreemde is, dat in het ene geval het geheim van de aard der fraude angstvallig werd bewaakt, wat voor Piet van Exter met ziin rechtlijnige geestesinstelling tot een crisis heeft geleid. In het tweede geval echter kunnen enkele kranten er open lijk over schrijven. Is hiermee nu kwaad gesticht? Er verschijnen in de kranten zo veel berichten over ver moedens van onregelmatigheden op alle gebied. We geloven, dat er geen bezwaar zou zijn geweest de vermoe dens in het Helderse geval te openba ren, al was het alleen maar aan de betrokken leerlingen. Starre rechtlij nigheid van de autoriteiten is voor een rechtlijnige jongeman noodlottig geworden.

de Stem | 1964 | | pagina 3