Walcheren Stichting r. timmert ■k. strandzielzorg aan de kust Zeeuwsch-Vlaanderen Brand op teertankwagen onder Sint-Jansteen Afscheidsbijeenkomst in Korenbeurs te Goes Commissies voor bezoek aan zieken en eenzamen Vrouw levend verbrand in haar woning N.V. SLAVENBURG'S BANK MIDDELBURG ZUID-BEVELAND Dagblad De Stem Verbetering deel hoofdgasleiding Bijzondere Jokdag te Zierikzee Vrachtvervoer Scheldeveren wordt duurder EXAMENS HIM WATER Vandaag Morgen Mosselseizoen wordt goed Sluiting ziekenhuis Oostwal TE LEUR: Oude man door trein gegrepen Bestuur kath. bejaardenbond diocees Breda Voorzitter herdacht ASSURANTIëN Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150)—37 74 Hulst: Zitdag Steenstraat 20. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JUNI 1964 Wim Daim toonde zich groot organist Ter opening van een reeks zomerorgel- bespelingen in de Nieuwe Kerk trad op de Amsterdamse organist Wim Daim. Na een korte inleiding door Jan Rijn, die de - YUli I_>. J_JCH.11, ceu naam die op praktisch niet één orgelcon cert ontbreekt en we zouden haast willen zeggen, ook niet mag ontbreken. In dit werk toonde Wim Daim zich een groot organist, die zowel de vele ritmische als melodische problemen vak kundig oploste enige kleine vergissin- Tint crr gen in de prélude daargelaten. Het pro- nLJlj~ 1 gramma bevatte verder wat kleinere werkjes van o.a. de Zwitserse componist Gagnebm en Les Bergers van Messiaen uit zijn „La nativité du Seigneur" een m 1935 gecomponeerd werk. Van zijn leermeester Cor Kee vervolgde Wim Daim met een gedegen uitgevoerde Par tita over Psalm 116. Het slotstuk, een Improvisatie over een opgegeven thema van Jan Rijn, in een fantasie- en toccata-achtige vorm uitge- t voerd werk, bleek naast Bach wel het a„ver n ,02# hoogtepunt van deze avond Hier toonde aardSaa- welke vermoedelijk in 1966 zal de org^tót zich volledig in :djn ware dienl T gedeelte. Va2 gedaante. Het eerstvolgende avondcon- Sas^00^^el^lnfe ln de gemeente Hulst eert wordt op 7 juli gegeven Dan zal Serepareerd of vernieuwd te worden. In mevr. Almut Röszler uit Düssélriorf hot Verschillende straten, de Beestenmarkt, orgel in de Nieuwe Kerk bespelen Daan ^ïeuwstraat, Schuttershof, Grote Markt Manneke uit Yerseke treedt op donder- l?L£ vt™*! iX°SDe}?- ,Be'llnS- dagmiddag 2 juli van 3-4 uur on straat, Paardemarkt, Pottestraat, Over- S 3 Van d 4 uur op' T damstraat, Vestdijkstraat, Houten Kwar- tier, Steensedijk en Steenstraat, is de ZONNEBLOEMCURSUS BEëINDIGD hoofdleiding gelegd met gummiverbindin- ge", die m de loop der jaren gemakke- Gisteravond werd m het r,-k. jeugd- lijk kunnen verteren, zo wordt medege- lus Don Bosco de openbare eindles ge- deeld in het iaarverslae over 196a van hot in nut 1.-14.. jcugu- nuis Don Bosco de openbare eindles ge geven van de welfarehelpsterscursus van de Zonnebloem. Deze les werd gegeven door mej. C. H. Romeijn, landelijk hoofd leidster van de Zonnebloem. De heer F. van Nierop, landelijk directeur van de Zonnebloemcursussen, ging hierna uit gebreid op de organisatie en het werk van de Zonnebloemcursussen in. De cursus die uit 15 lessen bestond en gehouden werd in het bejaardentehuis Bachtensteene, werd door 12 cursisten gevolgd. Zij werden allen in het bezit ge steld van het landelijk insigne en ont vingen een legitimatiebewijs. Wederom zijn nu weer twaalf mensen geschikt bevonden om te worden ingeschakeld bij het bezoek aan thuisliggende zieken. Het is de bedoeling, dat zij, vaak ook op doktersadvies, zich door middel van wat eenvoudige handenarbeid, doch ook door gesprekken, intens bezig gaan hou den met deze zieken om zodoende nog wat levensvreugde te brengen. Deze te- rapeutische arbeid geeft in vele gevallen een verbetering te zien van de ziekte toestand. Dat de dames van de Zonne bloem behoorlijk thuis zijn op het ge bied van de handenarbeid was over duidelijk te constateren bij het aan schouwen van het tentoongestelde werk. Souburg ANTON GEESINK OP BEZOEK. Woensdagavond werd wereldkampioen Anton Geesink door het gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester B. H. G. G. ter Haar Romeny verwelkomde de judokam pioen en rekende het zich tot een grote eer hem in Souburg te mogen begroeten. Hij wenste de heer Geesink veel succes toe bij de komende wedstrijden in Tokio. Staande voor het gemeentehuis werd het Drieivegen RAAD KOMT MORGEN BIJEEN De gemeenteraad komt vrijdag 26 jurri in openbare vergadering bijeen. Er zal dan o.m. worden gesproken over de huurverhoging van de gemeentewonin- gen en de garantie-verklaring voor de exploitatie van het dorpshuis. Rilland-Bath ZWARE SCHADE BIJ AANRIJDING Bij het kruispunt rijksweg-Valckenisse- weg deed zich gistermorgen omstreeks 9 uur een aanrijding voor, waarbij twee auto's zwaar beschadigd werden. De over de rijksweg uit de richting Bergen op Zoom komende volkswagenbestelauto, be stuurd door de heer H. G. M. B. uit Nootdorp, wilde links af slaan om de Valckenisseweg in te rijden. Op dat mo ment was een achter de bestelauto rijden de personenauto, met de heer F. B. uit Schoonhoven aan het stuur, echter al aan een inhaalmanoeuvre begonnen. Er volg de een botsing, die zo hard aankwam," dat de bestelauto over de kop sloeg. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Exploitatie- inspectie Zeeland L. K M DE JONG tel. 2377 Hulst Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J PETIT Breedestraat IA Ocstburg. tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonbeheerder poot Zuid- Beveland en Walcheren K MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2*4 mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 1.— elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/ot leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld gezelschap een serenade gebracht door de harmonie „Vlijt en Volharding" met me dewerking van de drumband. Vervolgens ging de stoet onder veel publieke belang stelling en begeleid door de muziekver eniging naar het sportterrein, waar een judo-programma werd uitgevoerd. Na valdemonstraties van jonge judoka's gaf de heer Geesink met de heer Geelhoed een demonstratie van de diverse judowor pen, waarbij uitleg werd gegeven door rlgs Vioor TPoliv .Tonsonn rioohMQ nnn organist aan de toehoorders voorstelde ?elV waarblJ UItleS werd gegeven door gaf Wim Daim een korte uiteenzettine de heer Fellx Janssen- Daarna volgde een van de te spelen werken. wedstrijd tussen Zeeuwse en Brabantse Daarna begaf hij zich naar de koning iudoka's- De eerste ronde over zes par- der instrumenten" om zijn pogramma te tben eindigd® ip een 5-1 overwinning openen met een Pasacalles van Joh Ca- voor Brabant. Alleen Piet Miltenburg uit banilles. een stuk zonder pedaal Al in Mlddelburg behaalde een punt voor Zee- dit werk bleek, dat men hier niet een land' Na de revanahewedstrijden was de organist van klasse te doen had iets wat totale eindstand 8-4 in het voordeel van uit het verdere verloop van dit concert Brabant- dat üi totaal 48 punten kreeg werd bestendigd, o.a in het Praeludium tegen Zeeland 25. Daarna volgde een jiu- en Fuga in E groot van Bruhns Laatst 3iutsi-dem°nstratie door de heer Felix genoemde componist, een leerling van Janssen en vervolgens mochten alle jonge Buxtehude. schreef in dit werk een knaD iudoka's een v00r ®an da strijd aanbin- pe Fuga, die door Wim Daim op voor- den tegen hun tevoriet Anton Geesink. treffelijke wijze werd uitgevoerd Tot slot namen de oudere judoka's het Na een korte Fantasie van Joh' Pachel een voor cen op tegen de wereldkam- bel kwam als hoofdschotel de Preludium ploen' en Fuga in Es groot van J. S. Bach een (Van onze verslaggever) j i Tv wiiwcii, *.VJ wGiui, -ii-icuege- deeld m het jaarverslag over 1963 van het gemeentelijk gasbedrijf van Hulst. Daarin staat ook nog de bijzonderheid dat Hulst momenteel ruim 25 kilometer hoofdlei ding heeft. De opbrengsten zijn zeer goed geweest, reden waarom bijvoorbeeld enke le maanden geleden door het gemeente bestuur een veriaging van de tarieven is ingevoerd. Breskens PAROCIëLE ZOMERDIENST Met ingang van zondag 5 juli zal in de parochie van de H. Barbara de zomer dienst worden ingevoerd Ten behoeve van de vele toeristen zullen dan drie H. Missen worden gelezen, om 7 uur en 10,30 uur en de hoogmis om 8,30 uur. Cadzand RAADSVERGADERING Vrijdagavond vergadert de gemeente raad. Het college van b. en w. stelt voor 2500,beschikbaar te stellen voor het aanleggen van een eenvoudige kleedge legenheid bij de tennisbanen. Ook geeft het college de wens te ken nen deel te nemen aan de gemeen schappelijke regeling tot het ophalen van huisvuil in west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Lams waar de NIEUWE STRAATVERLICHTING Personeelsleden van de P.Z.E.M. zijn dezer dagen begonnen met het plaatsen van de nieuwe lichtmasten. Wanneer de werkzaamheden vlotten zal Lamswaarde nu binnenkort een degelijke straatver lichting hebben. Terhole BLIKSEMINSLAG Tijdens het korte, hevige onweer, dat gepaard ging met veel regen en hagel, is de bliksem geslagen op de t.v.-antenne van A. Vermeulen aan de Hulsterweg alhier. In de woning sprongen enkele contactdozen uit elkaar en het behang werd beschadigd. Het t.v.-toestel was tijdens het onweer niet ingeschakeld. HAGELSCHADE Door het vallen van een 4 a 5 cm dikke hagellaag is er veel schade toe gebracht aan het land- en tuinbouwge- wassen en fruitkweker ij en. Vele percelen boontjes moesten het ontgelden. Vooral de veldtuintjes heeft de hagel veel schade toegebracht aan de fijnere ge wassen. De hagel viel over een strook van ongeveer 500 meter breedte en kwam uit het noord-westen. Tijdens het over trekken van die bui welke ongeveer een uur duurde is er 20 a 25 mm regen ge- gevallen. Op het terrein van de nieuw bouw was een ware overstroming daar er fangs de niet bebouwde kant nog geen rioolputten of uitwateringsputten zijn aangelegd en een deel van het terrein lager is gelegen dan de weg. VERTREK NAAR DE MISSIE Na het genieten van een welverdiende vakantie is deze week zuster De Schrij ver vertrokken naar het Moederhuis te Steijl om vandaaruit binnenkort te ver trekken naar het missiegebied in Indo nesië. Tijdens haar verblijf alhier zijn vele geldinzamelingen gehouden, die een behoorlijk saldo hebben opgeleverd. MUZIEKCONCOURS Zondag zal de muziekvereniging ^Ex celsior" deelnemen aan het muziekcon cours voor fanfaregezelschappen en har monieën. dat zal worden gehouden te Kloosterzande. Op vrijdag aanstaande wordt te Zierik- zee een bijzondere fokveedag gehouden. Bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Centrale Fokdag Schouwen-Dui- veland en met het 25-jarig bestaan van de landelijke rijvereniging „De Schouwse Ruiters" wordt hard gewerkt om deze dag een bijzonder karakter te geven. Zo zal te Zierikzee voor het eerst een pro vinciale keuring plaats vinden van de bij de V.L.N. ingeschreven landbouwtrek- paarden. Daarnaast zal een keuring wor den verricht van geselecteerd rundvee, tuigpaarden en klein vee. Op zaterdag 27 juni organiseert de rij vereniging bij gelegenheid van haar zil veren jubileum een concours-hippique, waaraan de gewestelijke bond van Lande lijke Rijverenigingen in Zeeland haar me dewerking heeft verleend. Aan de wed strijden wordt door de volgende vereni gingen deel genomen: „Niervaartruiters" te Klundert: „Walcheren" te Nieuw en Sjnt Joosland; „Julianaruiters" te Zaam- slag'; „Noord-Beveland" te Wissenkerke; „Oranjeruiters" te Axel; „Schouwse Ruiters" te Dreischor; „Oranjezon" te Vrouwenpolder; „Veersedijkruiters" te Veere; en ..Eendrachtruiters" te Oud Vos- semeer. Voor het concours is een zeer aantrekkelijk programma samengesteld, met talrijke attracties. (Advertentie) De 48-jarige mevrouw Th. Hoog An- tink-Groothuizen is woensdag bij een brand in haar woning aan de Spelbergse- weg te Enschede om het leven gekomen. De vrouw was alleen thuis. De brand is vermoedelijk ontstaan op de eerste ver dieping van de vrij nieuwe woning. Me vrouw Hoog Ancink was op zolder. Zij is waarschijnlijk gestikt door de rook. H.B.S. A Voor het examen h.b.s. a slaagden op het Jansenius-lyceum te Hulst alle kandi daten: Jo de Beijn, Clinge, Stanny van de Bilt, Axel, Willy v.d. Branden met lof, Kapellebrug, Rudy Buysrogge, Hulst, Ed dy Compiet, Stoppeldijk, Ruddie Dobbe laar, Axel, Pet d'Haens met lof, Graauw, Arie van Kemseke, Hulst, Willy van de Kerkhove, Hulst, Willy Mangnus, Bosch- kapelle, Fons Verstraeten, Hulst en Frans Willaert, Clinge. N.A.-DIPLOMA Te Leeuwarden is dezer dagen me juffrouw A. Everaert uit Terhole ge- geslaagd voor het N.A,-diploma (naald vakken). HANDELSAVONDSCHOOL GOES Geslaagd voor eindexamen 1964: W. C. Bliek. Goes, T. F. Bos, Yerseke, A, M. Catshoek, Yerseke, G. G. M. v. Eikeren, Goes, J. W. Geys, 's-Heerenhoek, J. Gij zel, Kapelle, W. Hamelink, Wemeldinge, M. J. Hoogesteger, 'Wemeldinge. C. Hoo- gesteger, Kapelle, M. Hovestadt, Yerse ke, B. C. de Jonge, 's-Heerenhoek, M. L. Joosse, Wilhelminadorp, G. J. M. Kra keel, Goes, P. F. Lantsheer, Wemeldinge, A. C, Ransijn. Goes, J. B. Minnaar, We meldinge, L. Rottier, Schore, P. C. ^onke, Kapelle, P. C. v. d. Schraaf, Kloetinge, W. Straub, Kruiningen, J. M. Uitterhoe- ve, 's-H. Arendskerke, R. M. M. Ver- schuure, Wemeldinge, P. P. Voois, Goes, G. Verschuure. Goes, L. F. Waerman, Krabbendijke, H. Weststrate, Goes, W. de Witte, Goes, J. P. v. Zweeden, Kloe tinge. Morgen, vrijdag 26 juni gelden voor Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert: 3.51 en 16.06 uur; Terneuzen: 3.15 en 15.28 uur; Vlissingen: 2.42 en 14.58 uur; Wemeldinge 4.30 en 16.55 uur. GOES De Korenbeurs 15-17 uur Receptie t.g.v. afscheid de heer S. Nooteboom, dir. VVZB SOUBURG Sportweek VEERE Kunstzaal Van Lier Tentoonstelling schilderijen en portretten ♦VESTDORPE Kunstzaal Troutzaerte Nico Molenkamp GOES Hotel Centraal 20 uur Alg. vergadering Vereniging voor alg. wetenschappelijke belangen WESTDORPE Kunstzaal Troutzaerte Nico Molenkamp VEERE Kunstzaal Van Lier Tentoonstelling schilderijen en portretten SOUBURG Sportweek OOSTBURG Ziekenhuis 19.45 uur Afsluiting welfare cursus MIDDELBURG Prov. griffie 9 en 9.45 uur Openbare zitting G.S. TERNEUZEN Luxor 2p uur Zeven dagen in mei, 14 j- KOEWACHT R. Clapdorp 19.30 uur Schieting De tarieven voor het goederenvervoer over de Westerschelde worden bij de Provinciale Stoombootdiensten ln Zee land per 1 juli a.s. verdubbeld. Thans bedragen deze tarieven slechts ongeveer veertig procent van de tarie ven van de particuliere diensten, die goederen over de Westerschelde vervoe ren. Door deze radicale tariefverhoging liggen na 1 juli alle vervoerstarleven ongeveer gelijk met die van de particu liere diensten. Met de verhoging willen de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland bereiken dat het door de lage vervoersprijzen ab normaal hoge aanbod van te vervoe ren goederen een beetje wordt afgeremd en tot normale proporties wordt terugge bracht. Men verwacht dus dat de ta riefverhoging tot een afvloeiing van vervoersopdrachten zal leiden naar de particuliere ondernemingen. Zuiddorpe UITSLAG KERMIS SCHIETINGEN Sint Sebastiaan gaf niet minder dan vier kermisschietingen, alle vier bij M. de Cock, le schieting 32 schutters, hoog vogel E. Vermandei, Koewacht, le zij vogel A. Suy, Koewacht, 2e zijvogel Ph. Thijs. Sluize B„ le kal E. Savoye, St.- Jansteen, 2e kal Fl. Impens, Zuiddorpe, 2e schieting 69 schutters, hoogvogel L Goossen, Zeizaete B., le zijvogel F Ver- helst, Westdorpe, 2e zijvogel G. van Waes Westdorpe, le kal F. v. Poucke. Koewacht 2e kal PTalboom, Zuiddorpe, 3e schie ting, 54 schutters, hoogvogel A. Puylaert, Zuiddorpe, le zijvogel J. Vereecken, KI' zande, 2e zijvogel G. de Munck, Zuid dorpe, le kal R. v. Waes, Zuiddorpe, 2e kal A. Puylaert, id., 4e schieting 76 sch. hoogvogel J. v. Overmeire, Clinge, le zijvogel F. de Koek, Zandstraat, 2e zij vogel A. Inghels, Koewacht, le kal H. Oudenaerde, Overslag B., 2e kal Th. de Waal, Koewacht. Nu de balans is opgemaakt van de monsters en hoeveelheden consumptie- mossels is besloten het seizoen te ope nen op 1 juli. Deze week worden de eexste mosselen aangevoerd en op de varwaterolaatsen gelost, ter bevoorrading van de conser- venfabrieken en schoonderijen. De kwaliteit van de mossels is zeer goed, van 22 tot 29 kg visgewicht. De aangebracht monsters waren in hoofd zaak afkomstig van Zeeland. Men ver wacht van Zeeland een opbrengst van 500.000 ton. De mosselconservenfabrieken beginnen maandag 29 juni te draaien, zodat op 1 juni zowel conserven als verse mos sels verzonden kunnen worden. (Van onze verslaggever) In hotel De Koerenbeurs te Goes is een afscheidsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de sluiting van de afde ling ziekenhuis van het Goese 'Gasthuis, hetgeen op 1 juli a.s. gaat geschieden. De patiënten worden dan overgedragen naar het nieuwe protestants-christelijke streek ziekenhuis Bergzicht. Ook gaan bijna het gehele verplegend personeel en het vol tallige artsenkorps over naar dit streek ziekenhuis. De sluiting van het ziekenhuis aan de Oostwal gaat het bestuur van het Gast huis zeer aan het hart, aldus de voorzitter van het bestuur, de heer J. Fossen, die het geen genoegen vond met de bestuurstaak op te moeten houden, daar dit volgens hem steeds een boeiende taak is geweest. Tevens toonde hij zich verheugd over de totstandkoming van het nieuwe zieken huis, waarmee hij het nieuwe bestuur fe liciteerde. „Als je het nieuwe ziekenhuis ziet, dan zie je pas wat er bij ons aan mankeerde", aldus de heer Fossen. Via een speciale voorziening was het de voorzitter mogelijk de patiënten in het Gasthuis toe te spreken. Hij sprak voor hen de hoop uit de sluiting niet meer mee te hoeven maken, maar voordien reeds genezen naar huis te kunnen terugkeren. De patiënten echter die overgebracht moeten worden naar het nieuwe streek ziekenhuis beloofde hij alles in het werk te zullen stellen om de overbrenging zo goed mogelijk te laten verlopen. Uitbreidingen Voorts gaf de voorzitter een historisch overzicht van het wel en wee van het ziekenhuisweizen in Goes en ging daarbij speciaal in op de totstandkoming van het huidige Gasthuis, dat in 1927 werd opgeleverd. Het had toen een capaciteit van 56 bedden. Naderhand hebben er veel uit breidingen plaats gevonden, zodat het zie kenhuis thans ongeveer 160 bedden telt. Door het feit dat er de laatste jaren zeer bekwame mensen de leiding van het ziekenhuis hebben gehad, verkeert het ziekenhuis thans in een gezonde finan ciële situatie en uit dit oogpunt bezien, zou de ziekenverpleging aan de Oostwal nog wel enkele jaren doorgang kunnen vinden, aldus voorzitter Fossen, die ook de goede samenwerking in het gasthuis- bestuur zelf, de goede samenwerking met het personeel, de specialisten en verdere medewerkers ter sprake bracht. De heer Fossen vond dat er in het zie kenhuis steeds een bijzonder goede sfeer heerste en hij toonde zich er zeker van dat dit ook in het nieuwe streekzieken huis het geval zal zijn. Hij dankte alle medewerkenuden van het ziekenhuis hartelijk voor de toewij ding die zij hebben getoond. Burgemeester mr. F. Huber van Goes sprak namens het gemeentebestuur zijn dank uit voor hetgeen het bestuur van het ziekenhuis tot stand heeft weten te brengen. Verder schetste de burgemeester 'de ziekenhuisbehandeling vanaf de vroë- ge middeleeuwen tot op de dag van van daag, waarbij hjj concludeerde dat de goede oude tijd niet eens zo goed is ge weest, als men ziet hoe de zieken tegen woordig worden behandeld. Ook kon mr. Huber zich voorstellen dat het bestuur nu met weemoed haar taak gaat neerleggen te meer omdat zij door de eeuwen heen heeft bewezen haar taak aan te kunnen. Hij wenste het bestuur daarom strekte bij het voortzetten van een reeds op zich genomen taak: het verplegen van be jaarden, dat een uitbreiding zal onder vinden. Na de pauze hielden vertegenwoordi gers van verschillende verenigingen en groeperingen, die nauw met het Gasthuis verbonden zijn geweest, toespraken, waar in over het algemeen naar voren kwam dat men de sluiting van het ziekenhuis betreurde, maar dat men ook verheugd was over de aanwinst van een nieuw zie kenhuis, dat voor de mensen in Goes en omgeving van grote betekenis zal blijken. (Van onze verslaggever) De vijf entachtig jarige J. van Dorst uit Leur is gistermiddag rond twaalf uur door een trein gegrepen en op slag ge dood. De oude man wilde per fiets de onbewaakte overweg in de Pleinstraat te Leur passeren. Hij werd daarbij ge grepen door de sneltrein Breda - Roo sendaal. De trein had korte tijd vertra- ging. Het uitzicht ter plaatse is zeer bevre digend. Het slachtoffer was gehuwd. Tijdens de algemene jaarverga dering van de katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden in het bisdom Breda, die woensdag in Breda is gehouden, werd uit de vergadering een voorstel naar vo ren gebracht om te komen tot de oprichting van een landelijk insti tuut, dat toezicht moet houden op (Van onze verslaggever) In Vrouwenpolder (Walcheren) en Re- nesse (Schouwen Duiveland) wordt de ze week hard gewerkt om een kerkgele genheid op te zetten voor de katholieke toeristen, die hun vakantie deze zomer in genoemde kustplaatsen zullen doorbren gen. In Vrouwenpolder (zie foto 3 kolom) is dinsdag in één dag een houten nood kerk opgebouwd op een weiland aan de Fort den Haakweg, aan de voet van de duinen. Deze houten noodkerk zal zondag 5 juli in gebruik genomen worden. De noodkerk kan 600 gelovigen bevatten. In Renesse is gisteren begonnen met het opzetten van de kerktent, die de twee vorige seizoenen in Cadzand dienst heeft gedaan. Bijgaande foto laat zien hoe de eerste zijwand werd opgetrokken (de man, die linksonder de trap vast houdt, is pastoor H. van Deursen van de parochie Zierikzee). Deze kerktent (de zijwanden zijn van hout, het dak is van zeildoek) kan duizend gelovigen bevatten. Zondag a.s. reeds zal hier de eerste H Mis voor de katholieke toeristen worden opgedragen. De Stichting Katholieke Toeristenzorg heeft er flink de pas in, wat betreft de bouw van kerkaccommodatie langs de Zeeuwse kusten. Behalve de noodkerk in Vrouwenpolder en de kerktent in Re- nesse beschikt de stichting over strand - kerken in Haamstede, Zoutelande, West- kapelle, Dishoek en (in aanbouw) Cad zand. In Kamperland (Noord-Beveland) wordt dit jaar gekerkt in een boeren schuur. In Oostkapelle zal vanuit een ge wone personentent elke zondag de H. Mis gevolgd kunnen worden. eenzame, alleenstaande bejaarden. Deze instelling zou moeten zorgen, dat de bejaarden regelmatig be zocht worden, zodat het niet meer kan voorkomen, dat een bejaarde een aantal weken ziek of zelfs dood op bed kan liggen, zonder dat ook maar iemand dat opmerkt. De wijkzusters van verschillende maatschappelijke instellingen gaan in een aantal gemeenten slechts zelden op bejaardenbezoek, aldus het lid, dat deze kwestie ter spra ke bracht. Er zou volgens hem een speciale verzorgingsdienst voor de bejaarden moeten komen. Het be stuur geloofde dat het meer de taak van de afdelingen was om hierop toe te zien. Iedere afdeling zou bijvoorbeeld een speciale com missie voor ziekenbezoek en be zoek aan eenzamen moeten instel len. Daarby komt nog, zo werd opgemerkt, dat veel bejaarden eigenzinnig zijn en geen prijs stellen op bezoek. Men zag geen heil in een landelijk instituut. De heer Vos stelde, dat het onderhouden van de contacten ook een taak is van de be. jaarden zelf. Hij citeerde hier de woor den van de heer Th. Steinmetz, de in september overleden voorzitter: „Wij be hoeven niet bemoederd te worden wjj kunnen het zelf". De waarnemend voorzitter van de diocesane bond, de heer M. J. M. Ash- mann, herdacht in zijn openingswoord de heer Th. Steinmetz, grondlegger van de bond. Dat er in het vijftienjarig be staan heel wat is bereikt, is voor het grootste deel aan zijn werkkracht en ca paciteiten te danken. De man, die vijf tien jaar lang de voorzittershamer heeft gehanteerd, heeft echter de voltooiing van zijn werk niet meer mee mogen ma ken. De spreker ging uitvoerig in op de geschiedenis van de bond, waarbij op nieuw de grote rol van de overleden voorzitter tot uiting kwam. Hij immers zorgde ervoor, dat de diocesane bond, die in 1948 startte met negen afdelingen, uit gegroeid is tot 83 afdelingen. Het was eveneens zijn werk, dat er contact werd opgenomen met de organen die de pen sioenvraagstukken behandelen. De be huizing kreeg, evenals het z.g. open be jaarden werk, de volle aandacht. Zijn dood betekende een groot verlies voor de bond, die nog geen plaatsvervanger voor hem heeft kunnen vinden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden herkozen. De heer J. Cornelis uit IJzendijke werd be noemd tot kringleider in west-Zeeuwsch- Vlaanderen. Tijdens deze vergadering werd hulde gebracht aan de heer C. v. d. Eeden, secretaris van het N.K.V., die bij het zestigjarig bestaan van de K.A.B. be noemd werd tot ridder in de orde van St.-Silvester. De heer v. d. Eeden heeft namens het N.K.V. zitting in het be stuur van de diocesane bejaardenbond. Tijdens de middagbijeenkomst gaf drs. J. van Casteren een uiteenzetting over het werk van de diocesane Stichting Be jaardenzorg/ (Van onze verslaggever) Gistermorgen om ongeveer kwart voor acht is op de in aanleg zijnde weg bij de Absdaalseweg onder de gemeente St.- Jansteen brand ontstaan op een teer tankwagen van de NWM uit Uithoorn. Men was doende de teer in de eerste van de twee tanken te verwarmen toen de vlam terugsloeg en de motorische ver warmingsinstallatie in lichterlaaie kwam te staan. De bemanning van de wagen ging het vuur onmiddellijk te lijf. De brand was reeds voor een goed deel be dwongen toen de brandweer van St.- Jansteen, die snel ter plaatse was, arri veerde. Veel schade werd niet aange richt. Het had anders kunnen zijn wan neer de brand was overgeslagen naar de tank met 50 liter gasolie en twee tanks met benzine op de wagen. Op de foto: het zwartgeblakerde ach terste gedeelte van de eerste tank.

de Stem | 1964 | | pagina 2