Campagne bepleit in Straatsburg Opvoeding gewenst Kustvaarder zinkt: elf mensen gered Tsjombe teru; land naar Rijn-IJsellinie zal worden afgebroken Laatste „Havank" komt in herfst van de persen Twee vliegers neergestort in Oostenrijk Vrouw (89) verbrand in Borssele Stakingsactie in Enschede Defensienota tien miljard blijkt nodig uitgevallen WETHOUDER HAD ER „TABAK"VAN AUTEUR VOELDE ZICH EEN MET DE SCHADUW Grivas wil verzoening op Cyp rus Soldaat dood na veldloop Gassen Overvaring in Schelde bocht: Waal zet rem op stemming Scheldc-Rijn DAGBLAD VOOR ZEELAND f oor winstdeling Droog en zonnig Verzoek centrale regering Kongo: Anderhall miljoen voor Rembrandt Kamer akkoord met wetsontwerp over antibiotica „Generaalpardon" met vluchtelingen Wees mooi in de zomer met 104e JAARGANG No. 24621 Voor Cod, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D0NDERBA6 25 JUNI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) STERFGEVAAR STIJGT BIJ LUCHTVERVUILING Twee Oostenrijkse vliegers, die sinds woensdagmiddag waren vermist, zijn dood aangetroffen in het wrak van hun vliegtuig op ongeveer 16 km ten zuiden van Zeltweg, waar de Oostenrijkse vlieg- school is gevestigd. De adjunct-onderofficier Siegfried Sandner, 31. en sergeant Rudolf Gastager, 25. allebei getrouwd, waren met een straallesvliegtuig opgestegen, dat op de Angerberg op een hoogte van duizend meter is neergestort. (Van onze verslaggever) De 89-jarige weduwe A. Vette-van den Dries uit het Zeeuwse Borssele is woensdagmorgen in het St.-Joannazie kenhuis te Goes overleden tengevolge van ernstige brandwonden. De vrouw woonde in bij een zoon uit haar eerste huwelijk, de heer J. Rijk. Zij had een kamer voor zich alleen. Slechts de maaltijden gebruikte zij in de familiekring. Vermoed wordt dat de oude vrouw te dicht bij de kachel heeft gezeten, waar door haar kleven konden vlam vatten. De schoondochter en de 17-jarige kleindochter van mevrouw Van den Dries waren samen in het huis aan het werk, maar te ver van de bejaarde weduwe vandaan om haar hulpgeroep te kunnen horen. Het geroep is wèl gehoord door de 15- jarige kleindochter van het slachtoffer, Klazina Rijk. die toevallig de trap af kwam. De kamer van de bejaarde vrouw bevond zich onder de trap. Toen het meisje de kamer van haar grootmoeder binnenkwam stond die al in lichter laaie Het meisje rende naar buiten, vulde een emmer met water uit de welput en goot die over haar grootmoeder uit, waardoor de vlammen doofden. De vrouw overleed niettemin aan haar verwondingen. Bij de n.v. katoenspinnerij Bamsboever in Enschede, een der bedrijven van de Koninklijke Nederlandse Textielunie, hebben woensdag werknemers van de ochtendploeg en van de middagploeg eni ge uren niet gewerkt. De avondploeg ongeveer 200 man heeft eerder volle dig gestaakt, maar is woensdagavond weer aan het werk gegaan, zo heeft de directie meegedeeld. In totaal waren bij deze acties ongeveer 1000 van de 1400 werknemers betrokken, zo deelde men van de zijde van de vakbonden mee. De ochtendploeg wilde woensdagmor gen niet aan het werk gaan; na overleg is echter het werk hervat. De middag- ploeg die eerder ook al twee uur niet had gewerkt begon woensdag een uur later. De onrust in het bedrijf is ontstaan nadat was meegedeeld dat er dit jaar geen winstuitkering aan het personeel zal worden gedaan in verband met de resultaten van het afgelopen jaar. VOOR DE vierde maal in twee jaar tijcis zijn kostbaarheden geroofd uit een in de Van Baerlestraat te Amsterdam gelegen juwelierszaak. Er wordt nu voor goed zes mille vermist. PRES. MACAPAGAL van de Philip- pijnen zou aan president Soekarno van Indonesië en premier Abdoel Rachman van Maleisië boodschappen hebben ge zonden, waarin hij voorstelt om binnen 15 dagen een nieuwe conferentie over Maleisië te houden. ONTSNAPT AAN hun bewakers hebben een Cubaanse professor in de wiskunde en zijn echtgenote zich verborgen in een Iers hotel en om asiel gevraagd. AMERIKAANSE sigarettenverpakking moet vanaf 1 januari 1965 de waarschu wing dragen dat roken kankerverwek kend en schadelijk voor de gezondheid is. Een half jaar later moet hetzelfde ge beuren in de reclame. WEGENS MOORD op een aangerand Duits meisje is in Bonn tegen een Bel gische militair levenslange gevangenis straf geeist. VANAF VOLGEND jaar zullen Neder landse militaire oefeningen voortaan in het Duitse Sennelager worden gehouden. VOOR DE bouw van een Nederlandse atoomonderzeeër ;- in samenwerking met Amerika is op de defensiebegroting 1965 een principehedrag geplaatst. De kosten worden in teite geraamd op 170 miljoen. Weersverwachting van het K.N M I geldig tot vanavond: Droog en zonnig weer met iets ho gere temperaturen. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Vandaag: zon onder 21.02 uur. Maan onder 12.13 uur. Morgen: zon op 4.26 uur. Maan on 0.51 uur. Het probleem van de luchtverontreiniging, een der grote kwalen van de moderne beschaving, heeft ruim tweehonderd deskundigen uit veertien Europese landen en de Verenigde Staten voor een week in Straatsburg bijeengebracht. Zij zullen zich huigen over de vele facetten van deze kwaal, die regelmatig offers aan mensenlevens eist, zoals in Londen, waar in de afgelopen jaren duizenden mensen het leven lieten tijdens perioden van zware mist. Het waren veelal mensen, die leden aan hart- of longziekten, die op hun beurt aan de luchtverontreiniging moeten worden geweten. De conferentie, georganiseerd door de Raad van Europa, is woensdagochtend begonnen met een ernstig beroep van de Britse minister, sir Keith Joseph, onder wie in Engeland een goed deel van de bestrijding der luchtverontreiniging res sorteert. Hij riep op tot een ware „uit roeiingsoorlog" tegen de verontreiniging. Deze oproep werd nog kracht bijgezet door dr. Cottrell van de Europese afde ling der wereldgezondheidsorganisatie, die verklaarde dat na de sigaret de lucht verontreiniging beschouwd moest worden als de voornaamste oorzaak van long kanker. De deskundigen, onder wie dertien Ne derlanders o.l.v. ir. S. H. Visser (voor zitter van de Nederlandse Raad inzake de Luchtverontreiniging), zullen deze week niet alleen gegevens uitwisselen, doch ook nagaan hoe het onderzoek van de luchtverontreiniging nationaal en in ternationaal kan worden versterkt. Want is het probleem van de luchtverontrei niging allerminst nieuw al uit de veertiende eeuw zijn klachten bekend de wetenschap is pas laat actief gewor den en dr. Cottrell moest erkennen dat nog vele hiaten zijn in de weten schappelijke kennis op dit gebied. Hij pleitte dan ook voor meer studie, meer onderzoek en meer internationale samen werking en coördinatie. Sir Keith Joseph merkte overigens op dat naast diepergaand wetenschappelijk onderzoek, vooral ook opvoeding van het publiek nodig is. In Engeland is geble ken dat de industrie niet de grootste zondaar is en bovendien tot medewer king bij de bestrijding volkomen bereid. „Iedereen draagt echter het zijne bij aan de luchtverontreiniging", aldus de Britse minister, „de huisvrouw als zij de kachel stookt, de automobilist en de bromfiet ser". De aantasting van de menselijke ge zondheid door vervuilde lucht is woens dag het eerste onderwerp geweest dat de conferentie aansneed. Algemeen rappor teur professor Petrelli, kwam op grond van een tiental nationale rapporten tot de conclusie, dat bij de huidige stand der wetenschappelijke kennis een duidelijk verband tussen luchtverontreiniging en schade voor de menselijke gezondheid kan worden gelegd, ook al is het pro bleem dat men niet weet welke facto ren precies de gevaarlijke zijn en in wel ke mate. De discussie bracht ook interessante Nederlandse gegevens aan het licht. Zo deelde prof dr. J. W. Tesch, voorzitter van de gezondheidsorganisatie T.N.O. mee, dat blijkens een recent onderzoek meer gevallen van longkanker voorko men onder de geboren Rotterdammers, dan onder degenen die zich op latere leeftijd in deze haven, en industriestad hebben gevestigd. Hij waarschuwde dat veel meer aandacht moet worden besteed aan het feit dat de stadsbewoner voort durend is blootgesteld aan uitlaatgassen van auto's. Tijdens piekuren ontstaat in verkeersopstoppingen zelfs het gevaar van acute koolmonoxy de vergiftiging. Een Belgische deskundige vulde deze verkla ring aan met mededelingen over een re cent onderzoek van politiemannen in Brussel, die tijdens de spitsuren het ver keer regelen. Deze politiemannen waren namelijk een grotere geprikkeldheid dan normaal gaan vertonen en deelden opvallend veel bekeuringen uit, waarop men is gaan on derzoeken in hoeverre mogelijk invloed in het spel is van een zekere mate van koolmonoxydevergiftiging. Van Amerikaanse zijde is woensdag het gevaar van de luchtverontreiniging nog geïllustreerd met de mededeling dat bij proefnemingen op muizen is gebleken dat sigaretterook alleen geen kankerver schijnselen veroorzaakte, doch wel siga retterook in combinatie met verontrei nigde lucht. (Van onze Belgische correspondent) Met een zware dreun, die tot ver op de wal kon worden gehoord, is woensdag morgen de Nederlandse kustvaarder Oos- terburgh in de Scheldebocht bij „Pijp Tabak", in de nabijheid van Antwerpen, overvaren door het 6000 ton metende motorschip Kloosterdijk en gezonken. Elf man zijn gered. De Kloosterdijk was een half uur vroe ger van de Antwerpse rede weggevaren op weg naar Rotterdam. Een sleepboot had het schip geholpen bij de zwaaima- noeuvre. Pas waren de touwen los of de Kloosterdijk raakte in een dichte mist bank. Het zicht was vrijwel nul. Op dat ogenblik passeerde de kustvaarder, die midscheeps getroffen werd en zeer snel begon te zinken. Op bevel van de 44- jarige kapitein Maarten Zuurmond spron gen de negen leden van de bemanning en de loods Pateet, 42 jaar, uit Vlissin- gen, in de donkere Schelde. Hoewel twee van de opvarenden niet konden zwemmen werden zij allen veilig aan boord ge bracht, hetzij van de sleepboot—hetzij van de Kloosterdijk, die reddingssloepen had uitgezet. Iwee van de drenkelingen hadden zich kunnen vastklampen aan een boei. die de vaargeul afbakent. Zij werden allen naar een Antwerps zie kenhuis gebracht, maar in de loop van Tsjombe: op verzoek terug Ex-president Tsjombe van Ka- tanga is woensdagmiddag uit Ma drid naar Brussel vertrokken, van waar hij naar Leopoldstad zal reizen. Voor zijn vertrek zei Tsjombe naar Kongo terug te keren omdat hij daartoe door de centrale regering is uitgenodigd en omdat dat de wens is van het volk en van politieke partijen. Hij hoopt in Leo poldstad namens allen, die tegen het hui dige regime zijn, contact met de centrale regering op te nemen. Eerst wil hij ech ter alle partijen, die tegen het huidige bewind zijn, ontmoeten. Tsjombe zei dat het voor alles nodig is tot een verzoening te komen. Hij noem de de huidige toestand in Kongo ernstig. In de straten van Elisabethstad, hoofd stad van Katanga, werd woensdagavond in de straten gedanst en gesprongen toen de terugkeer van Tsjombe bekend werd. de middag werden zij reeds ontslagen. Het zijn naast de reeds genoemde ka pitein en loods, de bemanningsleden W. Rozenboom, 30 jaar, M. Korving, 43 jaar, A. Plugge, 18 jaar. A. v. d. Oever, 26 jaar, S. Klosondsky, 24 jaar, H. Kooiman, 25 jaar, Fr. Hendrich, 19 jaar, H. de Jong, 42 jaar en H. Schaap, 20 jaar. De Oosterburgh is weinig minuten na de aanvaring gekapseisd en gezonken. Alleen de kiel van het vaartuig steekt nog boven water. De Kloosterdijk ging ter plaatse voor anker, maar na een eer ste onderzoek is hij doorgevaren naar Rotterdam. Beide schepen zijn eigendom van de Holland-Amerikalijn. In de loop van de voormiddag is een Grieks tankschip van 27.000 ton tussen Lieftenshoek en Lillo aan de grond ge lopen. Vijftien sleepboten kwamen er aan te pas om de boot bij hoogtij weer vlot te krijgen. Gisteren heeft minister De Jong van De fensie de Tweede Kamer een nota over gelegd waarin hij de voornaamste as pecten belicht van het defensiebeleid in de komende jaren. Er zal voor de eerstkomende periode van vier jaren meer dan tien miljard gulden nodig zijn. teneinde de noodzakelijke moder nisering en aanpassing te verwezenlij ken. Uit de nota blijkt dat het vliegkampschip „Karei Doorman" niet wordt vervan gen wanneer dit schip (over enkele ja ren) „op" is. Wat de landmacht betreft bestaan er plannen om. op NAVO-verzoek, een hele divisie in Duitsland te legeren. Welk type vliegtuig er na de Starfighter moet worden aangeschaft is nog een vraag. De betekenis van de raket als afweermiddel wordt trouwens steeds groter. Uitgebreid nieuws over deze defensie kwesties vindt u elders in het nummer van vandaag. De Belgische oud-wereldkampioen Rik van Looij. die door een val in de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk werd geblesseerd, kon niet in de derde etappe van Amiens naar Vorst starten. De foto toont de keizer van Herenthals by zijn Tourkeuring. Toen was hy ge zond en fit. Voor uitvoerige reportages: zie Tourpagina. De Amsterdamse gemeenteraad heeft maandag zonder hoofdelijke stemming besloten de vereniging tot instandhouding van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme te Amsterdam voorlopig te straffen met subsidiever laging van tien mille naar negen mille, omdat al geduren de vele jaren de administratieve ge gevens te laat aan de gemeente wor den verstrekt en omdat ook telkens de subsidieaanvrage te laat binnen komt. „We hebben respect voor het werk van het medisch consultatiebureau, maar de gemeente laat niet met zich spotten. Met waarschuwen komen we er niet, dat is ook niet pedagogisch", aldus wethouder J. Tabak van so ciale zaken. Op een veiling van Sotheby in Londen is gisteren door een niet-genoomde par ticulier een schilderij van Rembrandt voor 168.000 pond sterling (ongeveer 1.680.000 gulden) gekocht. Het doek stelt een apostel voor en zou er een zijn van een reeks schilderijen, die Rembrandt in 1661 van Christus en de apostelen heeft vervaardigd. De minister van Defensie en zijn drie staatssecretarissen hebben aangekondigd dat in verband met het feit dat de ver dediging van het Westen meer oostwaarts wordt gevoerd, inundatievoorbereidingen, die in ons land waren getroffen (omdat ze niet langer nodig zijn) ongedaan wor den gemaakt. Bij uitgeverij Bruna in Utrecht wor den momenteel voorbereidingen getrof fen voor de uitgave (dit najaar) van de allerlaatste Havank. „Een maand of twee geleden was het manuscript voor driekwart klaar", zegt directeur J. Ro- mijn. „We zijn bijzonder benieuwd of hij het intussen voltooid heeft, maar klaar of niet, het zal in elk geval wor den uitgegeven". „Menuet te middernacht" het laat ste werk van de dezer dagen overleden auteur H. F van der Kallen zal het sluitstuk worden van de meest succes volle detectieveserie, die Nederland ooit gekend heeft. Sinds in 1935 het gealpi- node hoofd van hoofdinspecteur Charles C. M Carlier, alias De Schaduw voor het eerst opdook in de vaderlandse lite ratuur heeft hel er zich een volstrekt eigen, onvervreemdbare plaats verwor ven, waaraan zelfs voor zijn geestelijke vader niet meer te wrikken viel. De Schaduwiaanse avonturen („Me nuet te middernacht" niet meegerekend 28 in getal), vormen sinds jaar en dag hét grote kassucces van de Utrechtse uitgeverij. „Alleen al in de pocket serie hebben we tot nu toe tegen de anderhalf miljoen exemplaren ver kocht". zegt directeur Romijn. „En al die titels zijn vandaag de dag nog bij de boekhandel verkrijgbaar. Ik ben er vast. van overtuigd dat we de twee miljoen zullen overschrijden". Eigenlijk kunnen ze er bij Bruna nog steeds niet over uit. Uit de verhalen zélf kan het succes moeilijk worden verklaard. „De handeling is door gaans hoogst verward en bijkomstig maar dat deerde zijn aanhangers niet Het succes van zijn werk is naar mijn smaak gebouwd op de formulering, op de volzin en het grapje binnen de vol zin. Natuurlijk is het oeuvre van Ha- vank, vergeleken bijvoorbeeld bij dat van een Vestdijk, onbelangrijk. Maar toch was Havank een schrijver, een schrijver met stijl". De populariteit van De Schaduw kwam niet alleen tot uiting in de op lagecijfers van zijn avonturen, maar bleek ook uit dek persoonlijke reacties van zijn aanhang. „Er gaat geen dag voorbij of we krijgen hier brieven van mensen die vragen wanneer er weer een nieuwe Havank verschijnt, of van mensen die met kennelijke trots komen vertellen dat ze de auteur op een on juistheid hebben betrapt. Zo van: „Als de Schaduw zich op dat moment daar en daar bevond, dan kan hij onmoge lijk enzovoort. Al die brieven stuurden we door naar Havank. Hij vond die fanmail verrukkelijk. Er zijn hele vriendschappen uit voortgekomen, met regelmatige bezoeken over en weer". ..Havank was eigenlijk een groot kind. Zijn boeken zijn ook vanuit een kin derlijke mentaliteit geschreven. Dat is de reden waarom zijn produktie de laatste tien, vijftien jaar zo terugliep Havank werd ouder, kritiscbèr jegens zichzelf en daardoor had hij steeds moeite om zich in de mentaliteit te ver plaatsen. Zijn laatste boek „Kaviaar en cocaïne", is al in 1959 verschenen. Sinds dien heeft hij eigenlijk voortdurend aan „Menuet te middernacht" gewerkt. Hij zelf noemde het zijn beste werk en af gaande op wat ik ervan gelezen heb kon hij wel eens gelijk hebben". ga Doyle gemeen, dat zijn geesteskind tenslotte sterker bleek dan hijzelf. Beiden hebben ze vergeefs gepoogd er van los te komen, zij het op een andere manier. Hanvanks eerste poging dateert uit de oorlogsjaren, toen hij oorlogscor^ respondent was in het geallieerde leger en redacteur van het Londense „Vrij Nederland". In dat blad verschenen de twee eerste hoofdstukken van „Come- dianten voor de Heer", het eerste ver haal waarin De Schaduw geen rol speelde. Maar bij die twee hoofdstukken is het gebleven; hij kreeg het niet voor elkaar. Acht jaar geleden heeft hij het nog eens geprobeerd. Hij woonde toen op Mallorca, waar hij vol goede moed be gon aan zijn Mallorquinse Malligheden. Maar ook dat boek is nooit afgemaakt. Daarna heeft Havank zich voorgoed met zijn Schaduw verzoend. In zekere zin was hij trouwens de Schaduw. „Hij vereenzelvigde zich met hem, zoals hij zich met het nele politieapparaat ver eenzelvigde. Op de een of andere ma nier was hij bang voor politieagenten. Hij was ook altijd erg braaf in het ver keer". Hoezeer Havank en De Scha duw één waren bleek tijdens een be- zoqk aan een van zijn vrienden, die er een wapenveizameling op na houdt. Havank poseerde met kinderlijk plezier voor een foto in volledige Schaduwiaan se uitmonstering: alpino op het hoofd, pistool in de gehandschoende hand. Dat hoofddeksel was trouwens evenzeer ka- Havank had dit met zijn grote colle- rakteristiek voor Havank als voor de Schaduw. „Het eerste manuscript dat hij ons toestuurde was „Spookslot aan de Loi re". We zagen er weinig in en stuur den het terug met de vraag of hij niet iets anders had. Havank schreef toen „Het mysterie van St.-Eustache", dat zó'n succes werd, dat we alsnog beslo ten ook het spookslot te laten ver schijnen. Merkwaardig genoeg is het nog altijd een van zijn populairste boe ken". Het succes van de Schaduw is in tussen een typisch Nederlands succes gebleken. Vóór de oorlog zijn twee van zijn boeken in Zwitserland uitgegeven, maar er zijn er nooit meer dan een paar duizend exemplaren van verkocht. Twee andere, na de oorlog in München uitgegeven vertalingen, verging het al net zo. Zijn grapjes zijn onvertaalbaar. We hebben wel eens moeite gedaan in Engeland en Frankrijk, maar daar snap ten ze niets van de aardigheid van zijn boeken. Merkwaardig is trouwens dat de Schaduwverhalen in Vlaanderen op geen stukken na zo goed verkocht wor den als in Nederland. De dood van Havank is ook voor zijn uitgever nog vrij onverwacht ge komen. „De vorige week hebben we hier in Utrecht nog samen koffie ge dronken. Hij was toen vrij ernstig ziek geweest, maar hij leek weer helemaal hersteld". Havank zelf echter heeft zijn einde kennelijk voelen aankomen. Toen hij enige tijd geleden zijn intrek nam in het Leeuwarder hotel Amicitia ge legen pal naast zijn geboortehuis zei hij tegen de directeur: „Ik denk dat ik hier maar blijf. Ik wil dood gaan op de plaats waar ik geboren ben". Die inundatievoorbereidingen vergen jaarlijks vijf miljoen gulden, een bedrag dat men dus voortaan kan besparen. Inmiddels wordt uit Nijmegen verbo men dat de dienst speciale werken van Rijkswaterstaat al is begonnen met het opruimen van drempels, die tot dus verre in de Waal bij Nijmegen, in de Rijn bij Arnhem en in de IJsel bij Olst een geduchte hindernis vormden voor het scheepvaartverkeer. Die drempels maak ten deel uit van de zogenaamde Rijn- IJsellinie. Tot voor kort was namelijk de bedoeling op deze drempels caissons te laten zakken, die tot gevolg zouden heb ben dat grote geDieden onder water ge zet zouden worden. Nu de defensielei ding het nut van de Rijn-IJsellinie niet langer inziet, is Rijkswaterstaat begon nen met het zo snel mogelijk opruimen van de rivierdrempeis en de bijbehoren de landhoofden. Het afbreken van een en ander zal naar schattingen van Rijkswaterstaat meer tijd in beslag nemen dan de twee en een half jaar die het gekost heeft om de voorzieningen aan te brengen. Op het ogenblik is men daadwerkelijk begonnen met het opruimen, van de drem pel in de Waal. Daarmee hoopt men te gen het eind van het jaar gereed te zijn. De 21-jarige dienstplichtige soldaat L. A. M. Drommel is woensdagochtend na een veldloop van tien kilometer, aan de finish op de Lcuvenumscweg nabij Har derwijk, in elkaar gezakt en kort daarna overleden. Soldaat Drommel was ongehuwd en te Zand voort woonachtig. Hij behoorde tot de B-compagnie van 41 verbindingsbatal- Harderwijk. De tien kilometer veldloop was een programmapunt voor het diploma militaire lichamelijke vaar digheid. Bij de keuring van de soldaat waren, volgens de legervoorlichtingsdienst, geen afwijkingen geconstateerd. De Tweede Kamer heeft gisteren met alleen de stemmen van de S.G.P. en de Boerenpartij tegen, een wetsontwerp aan vaard, dat regels stelt t.a.v. de handel in antibiotica, hormoonpreparaten en derge lijke, welke bestemd zijn voor gebruik bij dieren. Het wetsontwerp bevat bepalingen die de handel van de in de wet genoemde middelen beperkt tot degenen, die deze uit hoofde van hun beroep of bedrijf nodig hebben. Hiertoe behoren dieren artsen. groothandelaren en fabrikanten of wat de uiteindelijke afnemers betreft degenen aan wie het gebruik van deze middelen voor hun vee door de dieren arts is voorgeschreven. Ook is in het ontwerp in het belang van het publiek een voorschrift betref fende de etikettering opgenomen. Het gaat hier om middelen ten aanzien waar van thans van misstanden is gebleken. „De gestelde regels worden getroffen in het belar.g van de gezondheid van mens en dier", aldus minister Biesheuvel (Landbouw). De commissie van buitenlandse zaken van de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft woensdagmiddag de stemming over het verdrag voor de verbetering van de Schelde-Rijnverbin- ding tot volgende week uitgesteld. De vorige week werd de bespreking al verdaagd omdat Waalse kamerleden nadere inlichtingen wensten over het volgens hen bestaande gevaar dat de nieuwe verbinding te veel zoet water aan de Maas zou onttrekken. Bij de bespreking van woensdagmid dag verzekerde de vice-minister van bui tenlandse zaken. H. Fayat, de commissie nogmaals dat deze vrees ongegrond is. Een Waals kamerlid eiste echter een bij de wet geregelde garantie voor de voorziening van zoet water ten behoeve van de industrie in Wallonië. „Ik ben niet gekomen om olie op het vuur te werpen", aldus heeft de naar Cyprus teruggekeerde ex-EOKA-leider generaal Grivas woensdag verklaard in een toespraak over de Cyprische radio. Hij vestigde de aandacht op de nood zaak eendracht eri een verzoening teweeg te brengen op Cyprus en zei zijn invloed te willen gebruiken om vreedzame co ëxistentie te bevorderen tussen de Grie ken en Turken en de Cyprische en Griek se regeringen te helpen een rechtvaardige oplossing voor de kWestie-Cyprus te vin den. Minister Scholten (Justitie) is bereid een zogenaamd ..generaal pardon" te ver lenen aan thans nog clandestien in ons land verblijvende vluchtelingen. Wanneer deze vluchtelingen zich mel den zal een noimaal onderzoek worden ingesteld. De gastheren van deze vluch telingen zullen niet vervolgd worden. Dit bleek uit mededelingen die minis ter Scholten gisteren deed bij de voort gezette behandeling van het wetsontwerp vreemdelingenwet. Daarover wordt vol gende week gestemd. De betrokken ka mercommissie stemt met het ontwerp volledig in. ELEGANT EN STERK f 1.95

de Stem | 1964 | | pagina 1