s 'oyco Zware straffen voor Utrechtenaren Besmet vlees van zieke dieren kwam bij slager en in cafetaria Eredoctoraat voor koningin Juliana Duitse aardgasbel in Noordzee tapt Slochteren niet af KBIT li Teleurgestelde soldaat stal pistoolmitrailleurs goed lEK NOG MAAR VOORSPEL KOELKAST VUEBHERRT DEN HAAG MEENT: Dramatische dag voor Hennie de Ruijter ciiiip „Rottende stapel kadavers in consumptie gebracht implex fiets! Milde straf SLAMAT DJALAN brengt hem in vrijheid (lammen (e Merano aag CO fijn n. t wéér U erste ;estaartsoep DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JUNI 1964 MELK WORDT NIET VETTER Iglo geeft me tijd voor kokkerellen /C~. Schooljongen verongelukt 350 jaar Universiteit Groningen OOK VESTDIJK EREDOCTOR Zeister politie schoot man in de heup Snelle hulp bij verkeersongevallen in studie Raise aanklachten Zware straf voor politiemannen KENT met het nieu we MICR0NITE filter verzekert u van het beste evenwicht tus sen filterwerking en zuivere, zachte smaak WERELDTITEL DRIEBANDEN Ziekenfondswet aanvaard ca 3» ro lts. en EELT, LIKDOORNS ENZ. Nederlaag van Tom Okker TRANSFERLIJST 't héle huis metéén fris en schoon! „Het is ontstellend wat tot nu toe is gebleken. Het is in feite veel erger dan een inbraak, want door winstbejag wordt de volksgezondheid in gevaar gebracht", zei gisteren de Utrechtse officier van justitie in zijn re quisitoir tegen een aantal landbouwers, een slager en een restauranteigenaar, die zich moesten verantwoorden voor een reeks overtredingen van de vlees- keurings- en destructiewet. Op een of andere manier zijn deze vijf verdachten sinds januari 1963 betrok ken geweest bij het klandestien slachten van pas geboren of gestorven kalveren, varkens, schapen en dergelijke. In enkele gevallen is gebleken dat het vlees, dat normaal via slagerijen en ook in brood jeswinkels, cafetaria's en restaurants ter consumptie werd aangeboden, was be> smet met tyfusbacillen. „Het kwaad zit veel dieper dan wij dachten", zei de officier, die aankondig de dat in september nog een hele reeks verdachten voor dit grootste vleesschan daal sinds jaren moet terechtstaan. Een paar weken geleden is bij een broodjes winkel op het Stationsplein in Utrecht nog 12 kg „verrot vlees" in beslag ge nomen en de eigenaar van een broodjes zaak op een van de Utrechtse grachten, die ook in september voor overtreding van de vleeskeurings- en destructiewet moet terechtstaan, stelde de officier het huis van bewaring en sluiting van zijn zaak in het vooruitzicht. De zwaarste straffen werden gisteren opgelegd aan de, 51-jarige Utrechtse sla ger H. C. van W„ die na een eis van vijf maanden gevangenisstraf en acht maanden winkelsluiting, werd veroor deeld tot 16 weken gevangenisstraf, 150,- boete en vijf maanden winkel- (Van onze Haagse redactie) Het percentage vet in de consumptie- melk blijft voorlopig ongewijzigd. Het bestuur van het Produktschap voor melk en melkprodukten, dat woensdag de wen selijkheid van vettere melk besprak, kwam unaniem tot de conclusie, dat er geen enkele aanleiding aanwezig was melk met een hoger percentage vet te gaan afleveren. In december aan de vooravond van het nieuwe melk jaar, zal de kwestie opnieuw op de agenda wor den geplaatst. In Alkmaar en Hengelo zijn proeven genomen met vettere melk. De consument heeft er nauwelijks op gereageerd, on danks het feit, dat de vettere melk tegen dezelfde prijs werd verkocht als de ge- standariseerde normale melk. De voorzitter van het Produktschap, ir. Dam, noemde het een fabel dat het te hoge vetgebruik een gevolg zou zijn van het drinken van melk. De gemiddelde Nederlander consumeert 24 a 25 kg vet per jaar, de melk levert daarvan onge. veer 6 kg. Met dit cijfer voor ogen kan men toch moeilijk volhouden, aldus ir. Van Dam, dat vettere melk plots een gevaar voor de volksgezondheid oplevert. „Dat fa beltje moet de wereld maar eens uit". Advertentie) Vindt u kokkerellen ook zo leuk? Ik bedoel natuurlijk niet liet ge wone groenten schoonmaken en aardappelen schillen. Nee, kokke rellen, dat is je gezin verrassen met iets aparts. Dat kun je zélfs met spinazie. Zou u daar geen tijd voor hebben? Welja! Verse Iglo spinazie zit gewassen, schoongemaakt en gehakt in 't pak, Is bovendien voordelig, doordat het niet slinkt. Vorige keer heb ik er Spinazie surprise" van ge maakt. Heerlijk! Moet u echt ook eens proberen! optnazie surprise: Vul uitge holde tomaten met ontdooide Iglo spinazie, vermengd met gekookte rijst. Dek tomaat af met plak kaas. In oven bakken. Bij biefstuk. Iglo spinazieschoongemaakt, slinkt niet.zo klaar! 700 gram f 1.27 500 gram f 0.97 350 gram f0.72 sluiting. De 56-jarige veehandelaar-café houder W. B. uit Gieltjesdorp, die deze slager gedurende negen maanden besmet vlees van 28 kadavers leverde, werd ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en een boete van 380,-. De eis tegen hem luidde vijf maanden gevangenisstraf. Een andere leverancier van kadavers, de landbouwer F. D. uit Barneveld, werd bij verstek veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken en 200,- boete. Bijzonder ernstig noemde de officier van justitie deze overtredingen. Hij had met behandeling niet langer willen wach ten om het publiek tijdig te kunnen waarscvuwen. Als de klandestiene slachters het bedor ven vlees zelf consumeren, is dat volgens de officier niet erg, maar als ze er brood jeswinkels, cafetaria's en dergelijke mee gaan bedienen is dat een gevaar voor de volksgezondheid. De officier vond het een wonder dat er nog geen meldingen zijn binnengekomen over zieke mensen. Hij zei ernstig verontrust te zijn door deze gang van zaken en meende met alle middelen het kwaad te moeten bestrij den. Hij had de zaken bij de economische politierechter aangebracht, omdat daar door de mogelijkheid bestaat van winkel sluiting. Meer voelde hij overigens voor vervolging wegens het misdrijf verval sing van waren, waarop 15 jaar gevange nisstraf staat. „Maar dan is sluiting van de zaak niet mogelijk", liet hij er spijtig op volgen. Van de in Barneveld genomen foto's, waar kadavers van tien kalveren, kop pen en harten werden gevonden, was de officier akelig geworden. „Het was een rottende stapel kadavers". Bij de Utrechtse slager W. werd onder meer vlees verkocht dat de leverancier van een kreng zelf niet meer durfde con sumeren, omdat het zo stonk. De maden kropen eruit. Het publiek kon bij deze slager, die tegenover het abattoir woonde, tegen zeer voordelige prijzen lapjes vlees kopen Zijn zaak is inmiddels op last van de justitie gesloten. De officier van justitie zei dat deze zaken nog slechts een voorspel waren voor hetgeen gaat volgen. Een aantal ver dachten komt nl. pas in september voor. De 12-jarige scholier Roy de Vries uit Amsterdam is gisteren door een ver keersongeluk om het leven gekomen. Per fiets op weg naar school passeerde hij 'n geparkeerde vrachtauto en zwaai de daarop naar links om een groep voor hem rijdende jongens te passeren. Mid den op de rijweg werd hij aangere den door een trekker met aanhangwa gen. De jongen viel met zijn hoofd on der het rechtervoorwiel van de trekker en was op slag dood. (Advertentie) Hoogtepunt van de feestelijkheden rond de viering van het 350-jarig bestaan van de Rijksuniversiteit te Groningen vormde gisteren de stijlvolle openbare senaatszitting in de Martinikerk, waar in aan koningin Juliana een eredocto raat werd verleend in de faculteit der sociale wetenschappen als eerbetoon voor een modern koningschap met een sterke sociale inslag. Promotor, prof. dr. P. J. Bouman, herinnerde eraan hoé op 1 juli 1914, bij het 300-jarig bestaan van de univer siteit koningin Wilhelmina het docto raat in de Nederlandse letteren aan vaardde. „Het doctoraat in de sociale wetenschappen dat u heden wordt ver leend, brengt, majesteit, vooral onze grote waardering tot uitdrukking voor de manier waarop u het koningschap in de stroomversnellingen der moderne geschiedenis telkenmale nieuwe zin en inhoud wist te geven", aldus prof. Bou man. Hij wees op de gave van de vor stin om op de meest rechtstreekse wij ze tot het volk te spreken. „Uw optre den uw eenvöudige doeltreffende woord keus. en de liefde die daaruit spreekt, uw sociaal gevoel en uw op kennis en intuïtie berustende benadering van veel hedendaagse problematiek, rechtvaar digen mede de academische waardig heid die u thans zal worden toegekend". De gemeentepolitie te Zeist heeft pas gisteren aan de openbaarheid prijsgege ven, dat éen der leden van het plaat selijke korps de vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag gebruik heeft gemaakt van zijn pistool bij de aanhou ding van een Zeistenaar. De laatste was door een agent van de surveillancedienst aangehouden, omdat hij zich op verdach te wijze ophield in de buurt van een rijwielstalling. De man ging er echter vandopr, waar op de agent zijn pistool trok en een waarschuwingsschot loste Toen de vluch teling niet bleef staan richtte de agent op diens benen, doch ongelukkigerwijs raakte de kogel de man in de heup. Hij werd slechts licht gewond. De gewonde man ontkende zich aan diefstal te heb ben willen schuldig maken. Er wordt een onderzoek ingesteld. O (Van onze Haagse redactie) Op initiatief van minister Van Aart- sen (Verkeer ep Waterstaat) en staats secretaris Bartels (Soc Zaken) zijn viei werkgroepen ingesteld ter Oa:tuder:ng van de problematiek van eea snelle, doeltreffende hulpverlening oij verkeers. ongevallen. Met name wordt aandacht besteed aan de alarmering, de eerste- hulpverlening, het vervoer van gewon den en het opvangen van gewonden in ziekenhuizen. De werkgroepen waarin ook niet-ambtelijke organisaties verte genwoordigd zijn, zullen op korte ter mijn voorstellen moeten doen ter ver betering van de bestaande situatie Zij uoeten rapporteren over de financiële gevolgen van maatregelen, die genomen /.ouden kunnen worden om de verkeers onveiligheid op te vangen. Na het dankwoord van de koningin werden nog twaalf eredoctoraten ver leend. De meeste eredoctoren waren per soonlijk aanwezig' voor deze bijzondere plechtigheid, die zich vrijwel gelijktij dig voltrok. Onder de eredoctores wa ren vele buitenlandse geleerden. Simon Vestdijk werd een erdoctoraat in de faculteit der letteren verleend, vanwege zyn meesterlijke romankunst, zeer intelligente essays, veelzijdige ken nis van de moderne cultuur en oor spronkelijke visie op het leven. Lambertus van Lier werd eveneens eredoctor in de faculteit der letteren, vanwege de omvangrijke kennis en die pe wijsheid, die spreken uit zijn bijdra gen op musicologisch en ander gebied zijn kundigheid, toewijding en kracht als dirigent en de veelzijdigheid van zijn composities. Aan Josyah Willem de Gruyter werd het eredoctoraat in de faculteit der let teren verleend, vanwege het feit, dat hij het ware in het schone vurig heeft gezocht en aan velen meesterlijk heeft getoond. Drie aspirant-rechercheurs van de Britse politie zijn tot gevangenisstraf fen van drie en vier jaar veroordeeld wegens het indienen van valse aan klachten tegen zeven personen die wa ren gearresteerd bij een betoging te gen het bezoek van koningin Frederika van Griekenland in juni 1963. Hun directe chef sergeant Challenor, was eveneens voor de Old Bailey ge daagd, doch een medisch onderzoek wees uit, dat hij krankzinnig was. Hij is naar een psychiatrische inrichting over gebracht. Volgens het oordeel van de jury had den de drie politieagenten een vals pro ces-verbaal opgemaakt op grond van valse verklaringen en bewijzen. Tevens is er opdracht gegeven tot een hernieuwd onderzoek in de geval len van vier personen die in de afge lopen anderhalf jaar onder Challenor zijn gearresteerd. (Van onze Haagse redactie) Op het ministerie van economische zaken zijn nog te weinig gegevens bekend over de aardgasvondst voor de Duitse Noordzeekust om er reeds een oordeel over te kunnen uitspre ken. Zoals bekend hebben de Duitsers in de Noordzee op 35 mijl ten westen van Helgoland op 2.925 meter diepte met behulp van het Amerikaanse booreiland ..Mr. Louis" aardgas gevonden. Het gas stroómde met geweldige kraent uit het boorgat. Omdat de druk te groot was ontstonden twee kraters op ongeveer 250 meter van de plaats van de boring. De scheepvaart werd daarna gewaarschuwd. Een woordvoerder van het ministerie noemde het intussen „weinig aanneme lijk" dat het Duitse aardgasveld (zo het er is) een onderdeel zou zijn van de Groningse gasbel. Er zijn indertijd ook ten noorden van Slochteren borin gen gedaan, maar die hebben toen niets opgeleverd. Economische zaken houdt het er voor lopig op, dat de Duitse aardgasvondst niet zal resulteren in een aftap van de Nederlandse gasbel. Bij de Caltex kijkt men erg sip. De Caltexmensen hadden op dezelfde plaats willen boren waar nu het aardgas is gevonden. Een vergunning daartoe is ge. weigerd. De boorvergunning is toege kend aan het Duitse consortium, dat nu blijkbaar geluk heeft gehad Het Caltexboorschip, dat voor de Duitse kust had willen opereren, zoekt thans de zeebodem af voor Schiermon nikoog. In vakkringen is men het er intussen wel over eens, dat de Duitse (Advertentie) Dit is het booreiland Mr. Louis dat de gelukkige vondst in de Noordzee deed. aardgasvorders nog enorme technische moeilijkheden moeten overwinnen. Volgens deskundigen in Hannover heeft het aardgas, dat op een afstand van 250 meter van het booreiland uit twee kraters in de zeebodem stroomt, zich ver moedelijk van het onderste einde van het reeds met buizen versterkte deel van het boorgat een weg gebaand naar de op pervlakte. Volgens de jongste berichten van „Mr. Louie" is ongeveer duizend me ter van het drieduizend meter diepe boorgat met buizen versterkt. Waar schijnlijk treedt het onder een druk van 260 atmosfeer staande gas op een diepte van duizend meter aan de bovenkant van het niet versterkte deel van het boor gat naar buiten. De deskundigen achten de dichting van het boorgat een tamelijk eenvoudig pro bleem. Het is voldoende het niet ver sterkte deel van het boorgat met bariet te vullen. Als de vulling een gewicht van 260 kilo per vierkante meter bereikt, wordt de gasdruk weerstaan en zal er geen gas meer aan de oppervlakte ko men, zo deelden de deskundigen mede (Advertentie) Hoe beter het filter... hoe zachter de smaak P. LORILLARD COMPANY U.S.A. FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES-THROUGH LORILLARD RESEARCH (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren z.h.s. het wetsontwerp ziekenfondswet van mi nister Veldkamp (soc. zaken en volksge zondheid) aanvaard. De SGP-fractie die zich tegen het ontwerp had verklaard op grond van het verzekeringskarakter er van, was bij de stemming niet in de Kamer vertegenwoordigd. Gerhonteèrd met Viedësteiri banden. j In de derde ronde van het wereld kampioenschap driebanden heeft zich voor de Nederlandse deelnemer Ilenny de Ruyter een drama voltrokken. Hij verloor van de man, die na de eerste dag de laagste plaats op de ranglijst innam Galo Legarda uit Ecuador. On nodig. want de Waalwijker kan beslist beter dan de Zuidamerikaan, wiens spel voornamelijk is gebaseerd op kracht. Maar de Ruyter was voor de partij eigenlijk al verloren, omdat hij zich her innerde hoe deze corpulente Legarda, enkele jaren geleden in Buenos Aires juist tegen hem een uitstekende partij had gespeeld „Let op, tegen mij doet hij dat natuurlijk weer." Met een dergelijke mentaliteit was het geen wonder, dat de Brabander de mo rele genadeklap kreeg, toen Legarda ock nog enkele geluksstoten maakte. Een groot deel van het duel had de Ruyter drie a vier caramboles achterstand, maar toen hij in de tweede helft de stand 4345 bereikte, was zijn positie toch weer rooskleurig. En juist toen maakte Legarda een se rie van vijf. waarin een kolossaal „zwijn". Voor de Ruyter was deze te! genslag kennelijk te veel en hij produ ceerde in de resterende veertien beurten nog een carambole: 6046 na 69 beur ten. Raymond Steylaert heeft de eerste winst binnen. Tegen de sterke Frans, man Hanoun bereikte de Belg een moy enne van 1.250 en dit dwingt te meer bewondering af omdat hij ook nu de verdediging in geen enkel opzicht ver waarloosde. Hanoun verliezers-moyenne van 0.958 betekent zeker onder deze omstandigheden een duidelijk bewijs van zijn kracht. Soeren Soegaard mocht fungeren als sparringpartner van Raymond Ceule- mans. die tegen zijn Deense tegenstan der talloze registers dichthield. Niette min produceerde de Vlaming zijn 60 ca ramboles in slechts 59 beurten. L ipez zegevierde uiteraard over Blanc maar de langzame Zwitser bood vooral in de tweede helft van het duel grotere tegen stand dan verwacht werd. Uitslagen: Legarda (Ecuador) De Ruyter (Ned.) Steylaert (Belg.) Hanoun (Fr.) 60 69 5 0.869 46 69 3 0.666 60 48 7 1.250 46 48 5 0.985 (Advertentie) O r— CO Op 22 februari van dit jaar wandelde de dienstplichtig soldaat D. S. de poort van de vliegbasis Socsterberg uit om met verlof naar huis te gaan. In zyn weekendtas had hij zeven pistoolmi trailleurs van het type Uzi. In zijn huis in Amsterdam verborg hij de wapens en de militaire autoriteiten zouden er waarschijnlijk nog heel lang naar heb ben kunnen zoeken als twee loodgieters die precies een ma-and later in het huis van soldaat S. een reparatie moes ten verrichten, ze niet bij toeval had den ontdekt. De zaak was toen snel rond. Soldaat S., die bij het onderzoek dat op de basis was ingeseld niet door de mand was gevallen, bekende nu vlot de zeven pistoolmitrailleurs te hebben gestolen. De gedachten van de militaire autori teiten gingen eerst uit naar verboden wapenhandel of zelfs misschien voor genomen subversieve activiteten, maar dat bleek allemaal niet juist te zijn. Soldaat S. had zijn opzienbarende dief stal gepleegd uit een soort rancune. Dat bleek gisteren, toe hij voor de krijgsraad in Den Haag terecht stond. De 20-jarige dienstplichtige was uit- voerig psychiatrisch onderzocht en bij dat onderzoek was aan het licht geko men dat S. een zeer geïsoleerd leven had geleid. Toen hij in militaire dienst kwam bloeide hij min of meer op. Eigenlijk voor het eerst in zijn leven had hij contact met zijn medemensen. De grote teleurstelling voor hem kwam toen hij na zijn basisopleiding ge plaatst werd bij de telefoondienst van de basis Soesterberg. Hij deed zijn werk in een bunker, samen met enkele burgers met wie hij geen contact had. De psychiater was tot de conclusie ge komen dat het uitreiken aan S. van een verouderd model geweer (een Lee Enfield) hem de overtuiging had gege ven dat hij toch maar als een tweede rangs soldaat (en mens) werd be schouwd. Toen had hij de zeven mo derne Uzi's gestolen, niet om er iets mee te doen, maar gewoon om ze te hebben. Hij had er goed voor gezorgd. Nadat hij ze in de kelder had verbor gen had hij ze zelfs later nog een te voorschijn gehaald om ze in te vetten. S. is inmiddels afgekeurd voor de militaire dienst. De auditeur-militair, die zei met alle omstandigheden rekening te willen hou den, eiste zeven maanden gevangenis straf waarvan vier maanden voorwaar delijk met aftrek van het voorarrest. De uitspraak luidde vier maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. Als bijzondere voorwaarde werd be paald, dat S. zich onder toezicht moet stellen van het Nederlands genoot schap voor reclassering. Deze uit spraak brengt soldaat S. meteen op vrije voeten. VERWIJDERT SPOORLOOS EN PIJNLOOS De 237.786 deelnemers aan toto 44 heb ben voor een prijzenbedrag van f 85.194 gezorgd. Voor de eerste prijs, die f 51.116,40 groot is, hebben zich 5 kan didaten gemeld, die ieder een bruto bedrag van f 10.223 ontvangen. Voor de tweede prys (f 34.077,60) meldden zich 86 gegadigden. Zij toucheren ieder een netto bedrag van f 392,-. Aan de 5e jubileumtot'o namen 126.602 personen deel, waardoor f 36.621 aan prijzen beschikbaar kwam, gelijkelijk verdeeld over de eerste, tweede en der de prijs. Er kwamen geen meldingen binnen voor de eerste en tweede prijs, zodat het gehele prijzenbedrag werd ver deeld onder de 106 winnaars van de der de prijs, die ieder netto f 336,- rijker werden. De uitslagen van de partijen uit de ze vende ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen luiden Bajolle <Fr.> - Saletnik (It.i 1—1 Ver poost (Belg) - Agliardi (Mon.i Z—0, Tsjegolev (Rusl.) - Reimann (Tsj SI) 2—0; Bom (Ned.) - Fanelli (It.) 2—0; Langrass (Austr - Sanirsad ,Sur.) 1—1; Saint Fort (Haiti) Hisard (Fr.) 1—1; Deslauriers (Can.) - Koepciman (Rusl) 1—1; Cazemier (Zwits.) Van Dijk (Ned.) 0—2. De stand aan de kop luidt nu- 1. Tsje golev 13 punten, 2. Koepel-mar. 11, 3. Bom 10, 4. Hisard 9. 5. Baba Sy 8 uit 6, van Dijk heeft zeven punten uit zes partijen. Woensdag zijn de tenniskampioenschap- pen van Wimbledon voortgezet. Aller eerst werden enkele afgebroken partijen uitgespeeld. De Nederlandse Jenny Rid derhof verloor daarin met 8-1(1, 2-6 van de Zuidafrikaanse Pam Swan. Tom Okker verloor in de tweede ronde van het herenenkelspel met 6-2, 5-1, 4-6, 2-6 van de Rus Metreveli. Enkele belangrijke uitslagen: Osuna. Mex.Zuleta. Ecuador 6-2. 6-1. 6-3, Stolle Austr.—Fletcher Austr. 13-11. 4-6, 6-3 6-4 Palafox. Mex—Stephens, Austr. 6-4. 3-6 6-3, 6-2, Pickard. GB—Brown VS 6-4, 6-2 4-6, 6-4, Bungert, D.—Diepraam ZA 5-7, 6-3. 3-6. 8-6, 6-2. Metreveli Rusl.Okker Ned. 2-6, 7-5, 6-4. 6-2, Emerson. Austr. Pilic ZS1. 6-3. 11-9. 3-6. 6-4 Scott VS— Fernandes. Bra<; 6-2, 6-4. 3-6. 6-1. Muker- jea Ind.Misra Ind. 2-6, 6-1. 6-1, 2-6. 6-1, Kologeropoulos Gr.Carmichael, Austr. 6-18. 4-6, 6-3, 6-3, 13-11, 6-4. Egbert Termors van Go Ahead heeft zijn bestuur gevraagd hem op de trans- ferlijst te plaatsen Onderhandelingen zijn gaande met Sportclub Enschede. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 15