NRKM-voorzitter keert zich oud-voorzitter NKV tegen NIEUW Johan Verkeste op kunstmarkt Hoofdplaat werkt aan het behoud van zijn haven MUZIKANTENJUBILEUM Middenstand heeft recht op rustig prijsverloop zó lekker zó gezond Op centrale raadsvergadering Bergen op Zoom STILETTO NU met nóg Ministers bekeken Deltawerken Vijfd aagse personeel zicht voor Rustig Overheid Compromis Mierriekeuringen in Zeeland Parlevinkers over toekomst van hun bedrijf Fris tijdschrift voor jongeren N.V. Vicon gaat zich in Goes vestigen B. en W. Goes gaan spoedig praten over begrotingstekort 1964 Vermaning Recreatieplan Jagertje Hulst gewijzigd 30ct meer hazelnoten St. -Maartenskapel te Grijpskerke wordt herbouwd Geen monopolie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 JUNI 1964 (Van onze verslaggever) De heer J. Hurkmans, landelijk voorzitter van de Nederlandse Rooms-Katholieke Middenstandsbond, is tijdens de gisteren in Ber gen op Zoom gehouden centrale raadsvergadering van het diocees Breda van de N.R.K.M. fel van leer getrokken tegen uitlatingen van de voormalige N.K.V.-voorzitter J. A. Middelhuis. Deze heeft bij zijn afscheid aan het adres van de middenstand opgemerkt, dat deze zich meer dient aan te passen aan de structuurwijzigingen in de maat schappij. Niet alleen door modernisering en aanpassing van de inrich ting, maar ook door het aanvaarden van meer prijsconcurrentie, meer mogelijkheden voor nieuwe bedrijfsvormen en meer gedifferentieerde dienstverlenging. oefening van haar taak door de midden stand slechts tot welzijn van de gehele gemeente kan strekken. Centrale Raadsvoorzitter H. Wouters noemde het regelmatig contact tussen gemeente en middenstand van groot nut. Hij wenste Bergen op Zoom toe. dat de dynamische ontwikkeling van de mid denstand een wezenlijke bijdrage zal ge ven aan de bloei van de stad. De heer Hurkmans .stelde hier tegenover, |dat de NRKM geens zins de bedoeling heeft om door middel van met opzet hoog gehouden prijzen eco- A nomisch zwakke be drijven te handhaven. Maar ook niet zonder meer te aanvaarden, dat de ene groep j wordt overladen met sociale zekerheden en I dat de andere en hij bedoelde de midden stand niets krijgt. Daarom is de NRKM ronduit tegen afschaf fing van de verticale prijsbinding. Wanneer J. HURKMANS deze immers wordt losgelaten dan zal er een oncontroleerbare „rommel" ontstaan in de prijsontwikkeling, aldus de heer Hurkmans. Het verlaten van de structu rele opbouw onder druk van conjunctu rele hoogvliegerij is voor de NRKM on aanvaardbaar en niet omdat de midden standers bang zijn voor lage prijzen of voor concurrentie, zo zei de heer Hurk mans. De middenstander heeft er recht op, dat hij wanneer hij grote investe ringen heeft gedaan kan rekenen op een rustig prijsverloop. De centrale raadsvergadering had een zeer rustig en vlot verloop. Nadat de voorzitter van de afdeling Bergen op Zoom, de heer J. A. Smet, had opgemerkt dat met name Bergen op Zoom aan het begin staat van een voorspoedige ontwik keling en dat de middenstand daarin haar kansen slechts door eendrachtig samen werken kan benutten, werd de huishou delijke agenda afgewerkt. De heer Smet werd gekozen in de financiële commissie en de heer C. de Roos herkozen als pen ningmeester. De ochtendzitting werd besloten met een ontvangst door het gemeentebestuur. Burgemeester ir. L. A. Peters constateer de, dat de gemeentelijke overheid steeds veel belangstelling voor de middenstand heeft gehad. Temeer omdat een goede uit- In de middagvergadering onderstreepte de heer Wouters krachtig het NRKM- standpunt ten opzichte van het bij de overheid ontbreken van een positief mid- denstandsbeleid. Hij noemde het tot stand komen van een contact-orgaan voor de middenstand in Zeeland zeer geslaagd, evenals de totstandkoming van de stich ting bedrijfspanden westelijk Noordbra bant. De heer Wouters noemde het beleid ten aanzien van het wegenstelsel in Brabant onverantwoordelijk. Hij legde er de na druk op, dat een krachtige organisatie noodzakelijk is. Ook secretaris M. Herbers richtte hier op de aandacht. Hij moest een ledenterug gang van 2701 naar 2641 bekendmaken. Hij achtte dit niet verontrustend, magr wekte de leden wel op zich te realiseren dat het middenstandsdiploma alleen niet voldoende is, maar dat men een voort durende aanvulling van kennis en ont wikkeling nodig heeft. Mr. A. van Abeele, secretaris van de NRKM verdiepte zich in de problematiek van de 5-daagse werkweek in de detail handel. Het bleek uit de op zijn toe spraak volgende discussie, dat men had verwacht dat hij zou spreken over de 5-daagse werkweek voor de middenstan der. Mr. v,an Abeele echter distancieerde zich hiervan nadrukkelijk en schonk al leen aandacht aan de arbeidstijdverkor ting voor het middenstandspersoneel. Hjj besprak uitvoerig het in het georgani seerd overleg tot stand gekomen com promis. Dit compromis omvat het volgen de: de werknemers krijgen het recht op zeven vrije zaterdagen en dertien vrije maandagen, waarin de tot nu toe gebrui kelijke halve dag is ingesloten. Per bran che is afwijking van deze regeling moge- liik. Dit houdt in, dat in die bedrijven, waar personeel werkt, een rouleersys teem moet worden ontwikkeld, omdat uit de praktijk blijkt, dat bijvoorbeeld de zaterdagse sluiting niet mogelijk is. De ze op 1 maart 1965 van kracht wordende regeling heeft niets te maken met de winkelsluiting, aldus mr. van Abeele. Deze zaak immers wordt door de NRK (Van onze correspondent) In de openbare raadsvergadering van 26 juni zullen burgemeester en wethou ders van Hoofdplaat de gemeenteraad mededelingen doen over de stand der werkzaamheden betreffende het behoud van de haven. Zoals bekend heeft het college van b. en w. op 21 januari j.l. een onder houd gehad met de Commissaris der Koningin in Zeeland en het G.S.-lid J. van Dongen. Dit onderhoud gaf aanlei ding tot bezorgdheid over het al dan niet instandhouden der haven. Met het oog op de verhoging van de zeedijk op deltaprofiel (-f 10 N.A.P.) is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat de haven zal verdwijnen, temee>r daar Rijkswater staat in principe tegen aanleg c.q. in standhouding van iedere haven is. zijnde een zwakke plek in de zeewering of een duur aanpassingswerk. In verband hiermee zullen voldoende argumenten moeten worden aangevoerd om de Hoofdplaatse haven te kunnen behouden. Op verzoek van wethouder Blaakman is in de besloten raadsverga dering van 20 maart j.l. besloten geheim houding over deze aangelegenheid op te heffen, teneinde het contact met het inmiddels uit de burgerij ingesteld ac tie-comité te vergemakkelijken. Van gemeentewege is contact ge zocht met ir. W. de Beijl te Middel burg, hoofd van de provinciale water staat, met de waterkering van de Cala- miteuze polder Hoofdplaat en Thomaes en met. 't waterschap ,'t Vrije van Sluis' over de technische uitvoerbaarheid van de haven. Voorts werd contact gezocht met het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland te Middelburg, de Onder auspiciën van de Zeeuwse afde ling van dc koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" wordt vrijdag l ^1®ri^zee de eerste premiekeuring gehouden voor merries, die twee iaar en ouder zyn. In Axel geschiedt dit op woensdag 1 juli in IJzendijke, op donderdag 2 juli in St.-Philipsland op vrijdag 3 juli in Poortvliet op vrijdag 3 juli, in GocJ op vrijdag 10 juli en in Koudekerke op vrij dag 17 juli. De samenstelling van de jury is: De heer R. Scheele uit Wissenkerke, voorzitter; de heer A. Termote uit IJzendijke, lid; de heer A. Serrarens uit Ossenisse. plaatsvervangend lij; de heer A. Brooymans uit Tholens, plaatsvervan gend lid; de heer A. Steeidijk uit Nieuwerkerk. plaatsvervangend lid en de heer J. Cappon uit Goes, secretaris. rijkslandbouwconsulent in Zeeland, de rijksmiddenstandsconsulent en de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen over het handelsbelang van de haven. Tevens werd overleg gepleegd met de provinciale Zeeuwse V.V.V. en het actie comité Havenbelang Hoofdplaat over het belang van de recreatie. Het schip- persbelang werd besproken met het eer der genoemd actie-comité Havenbelang Hoofdplaat. In de laatste plaats zal het histori sche belang van de haven zeer zeker niet uit het oog verloren dienen te wor den. Het college van b. en w. van Hoofd plaat hoopt met de rapporten van bo venstaande instanties voldoende argumen ten te hebben om met succes de haven van Hoofdplaat te kunnen behouden. Voor de parlevinkers aan het kanaal door Zuid-Beveland heeft de rijksmid denstandsconsulent A. Korstanje te Mid delburg gesproken over de situatie, die zal ontstaan na het tot stand komen van de nieuwe Schelde-Rün-verbinding en de gevolgen hiervan voor de parlevinkers. Dit gebeurde op een vergadering in De Caisson in Kapelle-Biezelinge. De heer W. Weststrate uit Wemeldinge sprak een openingswoord en gaf daarna het woord aan de heer Korstanje, die o.m. zeide, dat van een schadeloosstelling aan de parle vinkers van het kanaal door Zuid-Beve land na het tot stand komen van de nieuwe verbinding waarschijnlijk weinig terecht zal komen, omdat in de memorie van antwoord over deze verbinding staat dat de minister daar weinig voor voelt. Er zal echter vanwege het departement van Economische Zaken een enquête wor den ingesteld naar de schadegevolgen voor de Bevelandse parlevinkers. Ver wacht wordt, dat na de realisatie van dc nieuwe verbinding de scheepvaart in het kanaal door Zuid-Beveland tot de helft zal teruglopen. De mogelijkheid is aan wezig, dat de parlevinkers zich misschien verplaatsen naar de nieuwe doorsteek bij Rilland. Overigens wees de heer Korstanje er ook op, dat er nog geen aanleiding is de situatie al te somber in te zien, omdat reeds eerder in Zeeland is gebleken dat het verloren gaan van oude bestaansmo gelijkheden belangrijke nieuwe bestaans- bronnen tot gevolg had (VeereBres- kens). De heer N. Ribbens uit Hans- weert sprak een slotwoord. M bewust overgelaten aan de individuele zakenman zelf. die zich het recht voor behoudt te sluiten wanneer hij wil. De NRKM zal er wel op toezien, dat een af wijking van het bovengenoemde compro mis pas plaats mag hebben wanneer er een redelijke nieuwe regeling is ontwor pen. Soms hoort men van graaglezende mensen de verzuchting, dat er alleen al in Nederland zoveel bladen en tijdschrif ten bestaan, dat men het met bij kan houden. Zij denken daarofj dan aan de bekende, gecanoniseerde en als het literaire periodieke publikaties. Tot bun wanhoop zij echter ge zegd dat er daarnaast nog een hele reeks tijdschriften en tijdschriftjes be staat. die het tengevolge van gebrek aan financiële middelen niet e^ns tot de boekdruk brengen en die dus op andere minder kostbare wijze vermenigvuldigd worden. Initiatiefnemers, redacteuren en medewerkers daarvan zijn meestal heel jonge schrijvers die zich op deze wijze in beperkte kring een forum scheppen, enkele oudere en bekende auteurs niet te na gesproken als bijv. J. C. van Schagen, die met zijn twee maal per jaar verschijnende omvangrij ke Domburgse Cahiers nu al een paar jaar lang een indrukwekkend numiner- tje-one-man-tijdschrift weggeeft. Deze in het verborgene levende jon gerentijdschriften nu vormen aithans naar mijn smaak, dikwijls een heel wat boeiender lectuur dan de officië'c. Men hoort er de jongste generatie aan het woord, kan er talenten ontdekken en in hun ontwikkeling volgen; visies, me ningen en oordelen zijn onvooriiigenome- ner omdat zij afkomstig zijn van scri benten, die nog niet in het officiële lite- ratuurbedrijf zijn opgenomen en hoe de kwaliteit eervan verder ook zij, altijd stralen deze tijdschriftjes enthousiasme |uit. Ook het te Terneuzen verschijnende tweemaandelijks literair jongerentijd schrift Stiletto behoort tot deze catego rie en mag met lof vermeld worden Het kwam voort uit het orgaan van de Terneuzense Lyceumclub TL-Visie, waarin al dikwijls geprofileerde bijdra gen van literaire aard verschenen, voor al interviews met bekende Nederlandse auteurs als b.v. Vestdijk en Mulisch, die vooral ook in menselijk opzicht een ver rassend licht wierpen op de ondervraag den. Henk Huisman, de auteur van de meeste van dit soort stukken, was ook de man die samen met Mieke Baart, Jac. Meerten en Ko de Regt het vroe gere schooltijdschrift tot 'n uitgesproken literair periodiek maakte dat zich nu na drie maal in gestencilde vorm te .zijn verschenen, met het vierde nummer (maart) in boekdruk presenteert en met een zeer geslaagd omslag van W. van Driel. Waarschijnlijk was dit mogelijk door de intense, overigens alleen maar prijzenswaardige contacten, die de Sti- lettogroep met Vlaamse jongeren onder, houdt en die ook het aantal abonnees gunstig beïnvloeden. Vergissen wij ons niet. dan zijn vier van de twaalf mede werkers aan dit nummer ook Vlamin gen van over de grens. Het maartnum mer bevat goede poëzie, waaronder vooi- al een sober en eenvoudig ge dicht „Nameloos" van Ad Geensen op valt, een fijn prozaschetsje van Miexe Baart, een met zwaarder toetsen aange zet verhaal van Jan Emiel Daele en be halve korte besprekingen van tijdschrif ten een interview van Henk Huisman met Hans Verhagen, dat wel het pièce de résistance van dit nummer vormt vanwege de eerlijk-kritische stelling, die de interviewer inneemt en onder woorden brengt en de daarop volgende weergave van hetgevoerde gesprek, dat uitgroeit tot een psychologisch interes sant en veelzeggend portret van de schrijver van Rozen en Motoren. Bijdra gen als de hier genoemde maken, dat men belangstellend uitziet naar nieuwe nummers van Stilletto, waarvan er naar wij hopen en vertrouwen nog vele zullen volgen! WILLEM ENZINCK De n.v. Vicon uit Nieuw-Vennep, een bedrijf dat landbouwwerk tuigen maakt, heeft besloten zich in Goes te vestigen. De vestiging in Goes kan als een filiaalbedrijf worden beschouwd. De n.v hoopt in Goes uiteindelijk aan 100 man werk te verschaffen. De n.v. Vicon (Vissers Construc ties Nieuw-Vennep) is de groot ste fabriek van landbouwwerk tuigen in Nederland. De Vicon exporteert naar ongeveer 40 landen. Het bedrijf wordt geleid door de drie gebroeders Vissers, die voor de laatste wereldoorlog met hun vader een land- bouwsmederij in de Haarlemmermeer hadden. De n.v. heeft een zeer uitge breid produktieschema. Verwacht wordt dat slechts een deel van de produkten in Goes zal worden gemaakt. Het hoofdartikel van Vicon is van het be gin af de harkkeerder geweest. De harkkeerders worden in diverse uit voeringen geleverd. Een ander belang rijk artikel van Vicon is een bijzonder soort kunstmeststrooier, de pendel strooier genaamd. Met dit produkt ver wierf Vicon enkele jaren geleden de „gouden beker van Engeland" voor het beste landbouwwerktuig dat in het desbetreffende jaar op de markt was gebracht. Verder maakt Vicon bietenrooimachines en bieten-dunmachines. Volgens het systeem van Steketee, ontwikkeld door de heer Steketee uit Driewegen (Zuid- Beveland). Ook de spitmachines en aard- appelrooimachines van Vicon zijn ge wilde produkten. Van oudsher heeft er een bijzondere relatie bestaan tus sen de n.v. Vicon en de landbouwma- chinehandel W. Schipper en Zoon n.v. uit Goes. Tot de concurrenten uit Goes, wat de vestiging van het tweede bedrijf van Vicon betreft, behoorde o.m. Enkhui zen. B. -en w. van Goes hebben tot nu toe nog geen gelegenheid gehad met het pro vinciaal bestuur of vertegenwoordigers daarvan, een bespreking te hebben over het begrotingstekort 1964, dat bijna drie ton bedraagt. Naar het zich laat aanzien zal een bespreking hierover met het pro vinciaal bestuur binnenkort plaatshebben zo staat te lezen in een voorstel, dat b. en w. de raadsleden, die dinsdag 30 juni in openbare vergadering bijeenkomen, nebben doen toekomen. NABIJ BLERICK is een tweejarige kleu ter op een met knipperlichten beveiligde overweg op slag gedood, toen hij door de trein Venlo-Eindhoven werd gegrepen. (Advertentie) Dit is Jan Griep uit Terneuten. Een man die nu al enkele decennia zonder vrouw maar met muziek door het leven gaat. Door het leven van Hulstenaars, Terneuze- naren en Sint-Jansteners. Hij be gon op zijn veertiende jaar met (Van onze verslaggever) De Nederlandse Heidemaatschappij heeft onlangs enkele wijzigingen aange bracht in het plan voor de verwezenlij king van een groot recreatieterrein rond het huidige Buitencentrum 't Jagertje in Hulst. De wijzigingen bestaan hierin dat verschillende wegen in het plan zijn ver legd. Het nieuwe plan, dat de gemeente Hulst onlangs van de Heidemij. heeft ontvan gen, is bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering van vrijdagavond ge voegd. De uitvoering van het plan, mits de raad er goedkeuring aan verleent, zal waarschijnlijk nog wel enige jaren op zich laten wachten. De gemeente moet bijvoorbeeld nog alle nodige gronden ter beschikking krijgen. Het recreatieterrein zal ongeveer 30 ha groot worden. Het zal voorzien in o.m. een speeltuin, een camping, een hotel restaurant en bijvoorbeeld nog twee wa terpartijen, waarop belangstellenden de watersport zullen kunnen beoefenen. een orgeltje en strooide zachte, vaak zelfs gewijde klanken uit over straten, pleinen en dorpskommen. Tot drie jaar geleden bleef hij zijn orgeltje trouw. Toen ontdekte hij dat, hoe hard hij ook draaide, de klank van zijn wijsjes de men sen niet meer bereikte. Hun oren waren dover of door sterker prik kels onontvankelijk geworden. Jan Griep begreep dat hij zijn klanken niet meer naar de men sen moest toeblazen, ze niet meer onder hen uitstrooien, maar dat hij ze moest laten exploderen, wil den zij hun gehoor bereiken en wilde hij hun met recht en reden de pet voor een dubbeltje of kwartje van dankbaarheid voor kunnen houden. Hij zette zijn or geltje bij in het mausoleum van herinneringen aan grootvaders tijd en liet zich in een orgelachtig wa gentje een moderne pick-up met een machtige geluidsversterker monteren. Dat wagentje schuift hij voort door de straten van Hulst en Terneuzen, over de weg van Hulst naar Sint-Jansteen en op zorgvuldig door hem uitgekiende strategische plekken frunnikt hij wat achter een deurtje in zijn schijn-orgel. Daarop trekt hij zich even terug als een geniesoldaat die de lont aan een lading trotyl aan gestoken heeft en zijn eigen ver bazing over het wonder der tech niek valt samen met die van de mensen die nu een luide vrolijke schlager door de dag horen schal len. Jan Griep glimlacht even wan neer „het" begint, de mensen op straat of in hun huizen schrikken even, maar dan glimlachen ze ook, want het is beter te verdrinken in een klankenvloed dan in de dagelijkse zorgen. Alle mensen in Hulst, Terneuzen en omgeving ken nen Jan Griep, die, aangepast aan de eisen des tijds, met muziek door hun leven gaat. En voor de volgende maand als hij zijn zeven tigste verjaardag viert wensen zij hem en zichzelf toe, dat hij het nog lang mag doen! E. Enkele Hagen geleden is rijksgoedkeu ring verleend voor de herbouw van de Hogelandse kapel van St- Ma ar ten aan de Hogelandseweg te Grijpskerke. De muren, die thans nog overeind staan zijn overblijfselen van het koor van de kerk, die in 1188 gereed is gekomen. Het is vooral te danken aan de inspan, ningen van drs. R. Hoegen te Amsterdam dat deze kerk weer in oude stijl zal ver rijzen. Tevens is volle medewerking ver leend door de gemeentelijke overheden en Monumentenzorg. Komend vanuit Middelburg, richting Zoutelande, ontmoet men in het wijde landschap een ruine, die herinneringen oproept aan het verre verleden. De kapel van St. Maarten, die in 1188 in gebruik werd genomen, toen het van wege verschillende twisten niet mogelijk was om in Middelburg ter kerke te gaan is overdekt met groen. In de kapel vindt men niets anders dan struikgewas en brandnetels. Achter de ruine. waar een ijverige boer met tractor het hoge gras aan het verwijderen was. vonden wij nog enkele paaltjes, met daar aan zwarte bordjes met namen van per sonen. die hier liggen begraven. Achter op het eeuwenoude kerkhof, verborgen achter hoog gras, ligt nog een familie graf van een bekende Walcherse familie. Verder rondlopend over het terrein, dat aan de ingang aangeduid wordt als be graafplaats, troffen we paden aan. met het specifieke begraafplaatsplaveisel, het witte schelpgrint, verdrongen door het welig tierende onkruid. Doch eind volgend jaar zal het aan. nemersbedrijf Woudenberg en Zoon zijn werkzaamheden kunnen beëindigen en vol trots opzien naar een herbouwde Hogelandse kapel van St.-Maarten. Het onkruid en het prikkeldraad zal dan weer zijn verdwenen en de kapel zal weer haar oorspronkelijke bestem ming krijgen. Alles zal zoveel mogelijk worden hersteld in de oude stijl. Dit geldt niet alleen voor het gebouw doch ook de omringende begraafplaats zal aangepast worden aan de oude stijl. Vol bewondering blijven te Middel burg de Vismarkt-kunstmarkt-bezoe kers staan bij de werkbank van de houtsnijder Johan Verkeste uit Grijps kerke. Met een bewonderenswaardig geduld weet hij stukjes hout om te toveren in prachtige kunstvoorwerpen. Via het meubelmakersvak is Johan Verkeste in de kunst terecht gekomen. „Meubels maken vind ik wat eenzijdig, vertelt de heer Verkeste, „daarom heb ik een opleiding voor beeldhouwer en een cursus binnenhuisarchitectuur ge volgd. Op het ogenblik ben ik vrijwel de gehele dag bezig met restauratie werkzaamheden. Maar aj en toe pak ik een stukje hout eh laat mijn fantasie werken." Johan Verkeste is nog een van de weinige houtsnijders die alles met de hand maakt, ,,'t Is jammer," zegt de heer Verkeste, „maar tegenwoordig gaat alles met de machine..." Veel interessants had de telivisie gis teravond niet te bieden. Nico Dostal bracht de romantische sfeer van de operette op het scherm. Hij en zijn vele medewerkenden slaagden daar uitstekend in. Te memoreren is nog de film uit de serie Dial 999, die handelde over het illegale binnenkomen in Engeland Het vervelende van dit soort films is echter, dat er alles zo gladjes in ver loopt, dat menige politie-inspecteur bij het zien ervan zijn tenen bij elkaar zal zitten knijpen van gloeiende ergenis Maar er is heel wat kijkerspubliek, 'dat zich met dit genre films uitstekend amuseert. .J. M. k^ardinaal Alfrink heeft enkele ver manende woorden tot de KRO ge richt naar aanleiding van een televisie uitzending. Die televisie-uitzending schilderde het beleid van Paus Joannes, dat „inzet werd tot een kentering in de Kerk", een accentverlegging van het instituut van de Kerk het instituut van wetten, dogma's, decre ten, voorschriften, leergezag, tradities enz. naar de „taak" van de Kerk, het begeleiden en helpen van de men sen op hun weg naar God op de evan gelische manier. Paus Joannes, zo ver zekerde de commentator, maakte het leergezag vrij van de overtollige bal last en van de traditionele gebonden heid om het direct op de mens en zui ver evangelisch te laten functioneren. Een uitspraak van prof. Groot, dat de Kerk ten aanzien van de andere christelijke kerken naar het voorbeeld van Paus Joannes in de deemoed is getreden om langs de weg die Christus wil tot een eenheid te komen, werd gesteld naast of beter tegenover verklaringen van het mandement 1954, waarin de gevaren van het verkeren in socialistische milieus werden geschil derd en het verbod van het lidmaat schap van socialistische verenigingen zoals het NVV nog eens werd inge scherpt. Waarna als conclusie volgde: Dit mandement dateert van tien jaar geleden. Maar in die tien jaar is er een bewustzijn gegroeid en ook een schuld bewustzijn in de Kerk, nl., dat ook het christendom in het anti-christelijke ka rakter van bijvoorbeeld het communisme beslist niet vrijuit gaat. Zo komt de Kerk terug van haar over belaste en overtrokken leergezag, van haar al te sterke historische gebfijiden- heid. Zij ontwaakt uit haar traditionalis me. Zij wil zich losweken van haar al te sterk verpolitiekt systeem. Er groeit ook binnen de Kerk een steeds heviger kritiek op het uiterlijke vertoon van de Kerk, op haar materiële rijkdommen, haar verregaande protocollen, de waar digheidstekens in de hiërarchie en ook op een verschijnsel als Vaticaanstad. Kardinaal Alfrink nu vreest, dat door uitzendingen als deze onrust en ver warring kunnen worden gesticht. Hij pleit voor fijnere nuancering, zakelij kere objectiviteit en scherper onder scheiden. Wij hebben bij het aanhoren van deze uitzending ook hier en daar ge dacht: Is dat niet te simplistisch ge steld? Is dat niet napraten van wat door anderen met meer distinctie is gezegd? De kardinaal zal dit echter wel met meer gezag o gevaarlijk woord! aan mr. Van Doorn hebben uitgelegd. De voorzitter van de KRO is natuurlijk ook bereid geweest daar naar met respect te luisteren. £)e kardinaal heeft intussen een twee de, meer algemene vraag opgewor pen, nl. in hoeverre een instituut van de katholieke gemeenschap als een Ka tholieke Radio Omroep een propagan distisch karakter kan dragen. Waarbij onmiddellijk de vraag ontstaat van propaganda voor wat? En hoeverre het een refererende en registrerende func tie zou moeten uitoefenen. Wie de uitzendingen van de KRO op dit terrein geregeld volgt, weet dat daarin inderdaad de vooruitstrevende stromingen als het ware een monopolie hebben gekregen. En nu kan men alle sympathie hebben voor vooruitstre vende stromingen wij hebben die ook doch de vraag rijst wel, of een meer gevarieerde voorlichting toch niet be ter beantwoordt aan het algemeen ka rakter van de KRO. Kunnen ook an ders-genuanceerde stemmen niet eens aan het woord komen? Voor de katho lieke pers geldt die vraag niet. Zij is door haar veelheid van organen al sterk genuanceerd. Ingezonden-stuk ken-schrijvers zorgen er mede voor, dat de meest uiteenlopende meningen aan bod komen. Zij leveren zelfs het tegenspel bij uitzendingen van radio en televisie, zoals dezer dagen de beeldbuistoe spraak van mgr. Bekkers door de oud- studentenpastoor mgr. Visser van een wederwoord is voorzien in „De Volks krant". In de ether heeft de KRO voor de voorlichting van het katholieke volk echter het monopolie. En daarom zal ze er zich voor moeten hoeden de voor lichting te eenzijdig te oriënteren. We zouden het wel jammer vinden, als die voorlichting zich zou gaan beperken tot eenvoudig refereren en registreren. We houden ook voor radio en t.v. van de pittige discussie. In tegenwoqordigheid van hun echtge- noten liecft een aantal ministers een be zoek gebracht aan diverse onderdelen van de Deltawerken. In hoofdzaak maak ten ze daarbij gebruik van een rond vaartboot. Het waren de ministers J. van Aartsen, mr. E. H. Toxopeus, mr. Th. H. Bot, mevr. dra. J. F. Schouwenaar-Frans- sen en prof. dr. J. Andriessen. Verder waren vrijwel alle staatssecretarissen met hun echtgenoten aanwezig. Ook de di recteuren-generaal van rijkswaterstaat en de hoofdingenieuren-directeur van delta, bruggen, sluizen en stuwen maakten deel uit van het gezelschap. Vanuit Numansdorp vertrokken de ca veertig deelnemers om elf uur met de ..Stad Rotterdam" om vanuit het Haring vliet de bijna voltooide Haringvlietbrug te bezichtigen. In Willemstad ging het gezelschap aan wal. Even tevoren was er bij de steiger van de werkhaven van rijkswaterstaat in Willemstad een helikopter geland waar in de staatssecretaris voor luchtmacht zaken zat. Deze voegde zich bij het ge zelschap. Perb us maakte men daarna een tochtje de werken in de omgeving van Willemstad. Bijzondere belangstelling had °?f„rbij het grote sluizencomplex, dat in I9b7 gereed zal moeten zijn. Het hoofd van de Deltadienst Willemstad ir G Swier. gaf een gedetailleerde technische uiteenzetting over dit werk. Vanuit de haven van Willemstad ging de tocht ver der naar Brumisse. van waaruit men de Greveimgen bezocht. Het bezoek van de ministers droeg een zuiver particulier karakter.

de Stem | 1964 | | pagina 3