ing >oepel ieuwe, ir: Stopbevel-voorschriften douane zijn ouderwets Huurverhoging gaat 1 juli definitief in Veritas hervormt groentijd Chefs laf Taylor op ambassad eur s-post Aanslag op Kroestjev voorkomen ïaal rond lijn eigen heeft dit! adeau bij Lodaline Jjitspraak paus Pius geldt tot nader order Spanjaard in café gepakt met bommen Achtenvijftig arbeiders nu ontslagen Vlucht voor rebellen DAGBLAD VOOR ZEELAND Tegen toerisme: Professoren van bijbelinstituut gerehabiliteerd Iets warmer LICHAMELIJK .FEUTEN IS ZINLOOS Minder toezicht op gemeentebesturen Kamer prijst ontwerp vreemdelingenwet DRAMA VALKENSWAARD IN EERSTE KAMER Telegrafisch stemmen ging niet Bestaande uit roulatie Schoolkatechismus wordt nu herzien Staatssecretaris grenswacht zal vrijuit gaan J\a wilde staking Piet van Exter kan examen later overdoen Levend scheldwoord aan Kroesijevs adres Johnson: terug schieten Verkennings vluchten boven Laos gaan door Cuhot Lodge verlaat Zuid-Viëtnam werkje geworden! of- Een tikje met uw te schoenpunt, en zon der bukken kiest u: borstel, gladde zuig- mond of pluisopne- mer! Een flonkerschone vaat - klaar in een wip, en bovendien: stralende kindergezichtjes! Er is keuze uit maar liefst 10 verschillende, kleurrijke speldjes van Lodalientje, tijdelijk gratis bij 2 handige knijpt! aco ns. ,,Ziet gij de scalpen aan mijn irdel?" ..Als ik die barbaarse ge- xinte gevolgd had, kon ik ie de troep met scalpen uit- sten. Dat zegt ook niks" ,,Ik ben de zoon van Oyo- ilsta het grote opperhoofd". ..Dat is tenminste iets Ik b met de Witte Bever' de edespijp gerookt, hoor je 104e JAARGANG No. 24620 Voor God, Koningin en Vaderlana Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Wesfende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 24 JUNI 196A Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Kloksfraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) GEBOORTE-REGELING BIJ DE KERK IN STUDIE De Spaanse politie heeft in liet Madrilcense café „Roma" de 58-ja- rige Andres Ruiz Vasquez gearres teerd. Hij had een aktentas bij zich, waarin zich drie kleine bommen be vonden. Bij een vervolgens in de wo ning van Vasquez gehouden huiszoe king werden nog een tweehonderd van deze bommen aangetroffen. Sinds mei zijn, als gemeld, in ver schillende delen van de Madrileense binnenstad kleine hommen tot ont ploffing gebracht. Eenmaal zijn door de ontploffing van een dergelijke bom twee perso nen licht gewond. Voor het overige werd materiële schade aangericht. De bomaanslagen begonnen zich aan het begin van het toeristensei zoen voor te doen. De bommen wer den voor reisbureaus, hotels, cafés en in moderne winkelstraten tot ontplof fing gebracht. Dit wijst er op dat de aanslagplegers er vooral op uit wa ren de buitenlandse toeristen af te schrikken. Zij gaan er klaarblijkelijk van uit dat de steeds toenemende stroom bui tenlandse toeristen, die zich op Span je richt, niet slechts de Spaanse in komsten vergroot, maar dat hij tevens een versterking betekent van het ge- zag der regering-Franco. Twee vooraanstaande katholieke bij- belgeleerden, die twee jaar geleden van het H. Officie het verbod kregen bijbel exegese te doceren aan het pauselijk bij belinstituut te Rome, mogen weer colle ges geven. Het H. Officie heeft de ban opgeheven voor pater Max Zerwick S.J. en pater Stanislas Lyonnet S.J. In de twee jaar dat het verbod van kracht was, hebben de paters colleges ge geven in de klassieke talen. Pater Lyon net stond steeds in het pauselijk jaar boek. het Annuario Pontificio, vermeld als deken van de Bijbelfaculteit van het pauselijk bijbelinstituut, dat geassocieerd is met de ,,Gregoriana". Zowel voor het verbod twee jaar gele den als voor het opheffen ervan nu, heeft het H. Officie de generaal der jezuïeten geen reden opgegeven. De rector van het instituut, de Canadese pater MacKanzie s.j., heeft verklaard, dat het H. Officie de paters niet heeft gevraagd iets in hun leer te veranderen. Pater Lyonnet, een Fransman, doceert nieuwtestamentische exegese en heeft zich gespecialiseerd in Paulus' brieven. Pater Zerwick doceert eveneens nieuw testamentische exegese. Hij is gespecia liseerd in de interpretatie van de z.g. synoptische evangelies (de evangelies van Marcus, Mattheus en Lucas). RUSLAND heeft dinsdag een nieuwe aardsatelliet, Kosmos 33, met ruimte- onderzoekende apparatuur gelanceerd, meldt Tass. De technische uitrusting functioneert tot heden normaal. ERNSTIGE vernielingen zijn geconsta teerd op de nieuwe joodse begraafplaats te Winterswijk. Er zijn grafzerken omge gooid en hakenkruisen geschilderd op de muur van een ander joods kerkhof. OVER SAMENWERKING bij de ontzil- ting van zeewater en het gebruik van atoomenergie daarbij, gaan Amerikaanse en Russische deskundigen op 14 en 15 juli in Washington praten. IN HET Julianaziekenhuis te Amsterdam is op 69-jarige leeftijd overleden de be kende theoloog prof. J. Bavinck, hoog leraar in de zendingswetenschappen aan de Vrije Universiteit en curator van het zendingsseminarium te Baarn. PRESIDENT MAKARIOS heeft dinsdag meegedeeld dat generaal Grivas zich reeds een week op Cyprus bevindt, maar c at dit op diens verzoek geheim gehou den is om manifestaties van Griekse Cy prioten te vermijden. Generaal Grivas zal donderdag een radiotoespraak houden. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noordwest en zuidwest. Iets hogere middagtcmpcraturcn dan gisteren. Vandaag: zon onder 21.03 uur. Maan onder 10.58 uur. Morgen: zon op 4.25 uur. Maan op 12.13 uur. Paus Paulus de Zesde heeft dinsdag, in een toespraak tot kardi nalen bij gelegenheid van de feestdag van Johannes de Doper op woensdag, gezegd, dat de katholieke kerk de „zeer ingewikkelde kwestie" van geboorteregeling ernstig bestudeert. De uitspraken van paus Pius blijven echter gelden, aldus paus Paulus, „althans totdat wij ons in geweten verplicht voelen daarin wijziging te brengen". Paus Pius de Twaalfde heeft indertijd gesteld dat het systeem van periodieke onthouding onder bepaalde omstandig heden toegepast kan worden. Het ge bruik van kunstmatige anti-conceptie middelen heeft ae R.-K. Kerk altijd als ontoelaatbaar beschouwd. In de laatste tijd is onder sommige theologen echter kwestie ontstaan over de vraag of de (thans bestaande) „pil" (tijdelijke) on vruchtbaarheid bij de vrouw teweeg brengt dan wel slechts het tijdstip van de ovulatie regelt, in welk laatste geval volgens sommige theologen eigenlijk van niet meer dan hetzelfde effect als bij de gewone onvruchtbare periode van de vrouw sprake zou zijn. Paus Paulus: Studie hopelijk spoedig voltooid Paus Paulus zei dat men hoopte de bestudering van het probleem van de geboorteregeling met de hulp van vele en vooraanstaande deskundigen spoedig te kunnen voltooien. Hij noemde het pro bleem van de geboorteregeling een „uiterst ernstig probleem, dat raakt aan de hoofdbron van menselijk leven en de gevoelens en belangen die het nauwst verbonden zijn aan de ondervindingen van man en vrouw". Hij sprak bovendien van een „uiterst ingewikkelde en deli cate" materie, waarvan de Kerk de veelvoudige aspecten ziet voorop die van „gehuwde mensen, hun vrijheid, hun geweten, hun liefde, hun plicht". Maar de Kerk moest ook vasthouden aan haar eigen bevoegdheid in deze zaak „die van Gods wet, welke door haar wordt uitgelegd, onderwezen, bevorderd en verdedigd". De Kerk „moet deze wet van God verkondigen in het licht van de wetenschappelijke, maatschappelijke en psychologische waarheden welke in deze tijden aan nieuwe en zeer uitvoerige be studering en documentatie zijn onderwor pen". „Deze ontwikkeling van de kwestie, zowel theoretisch als praktisch, moet aan dachtig onder ogen worden gezien, En dit is in feite wat de Kerk doet". Na diepgaande bestudering van de ma terie zullen spoedig conclusies kenbaar gemaakt worden „in de vorm die als het meest geschikt voor het onderwerp en het doel beschouwd zal worden", aldus paus Paulus. Hij voegde hieraan toe: „Maar onder tussen zeggen wij openhartig dat wij tot nu toe geen voldoende motief hebben om de door paus Pius de Twaalfde in dit opzicht gegeven normen als verouderd en dus niet bindend te beschouwen. Die normen moeten daarom als geldig be schouwd worden, althans totdat wij ons in geweten verplicht voelen om ze te wijzigen". Tage Erlander, eerste minister van Zweden, heeft dinsdag op een persconfe rentie gezegd dat een Hongaarse vluch teling is gearresteerd op verdenking een aanslag op premier Kroestjev voor te bereiden. Eerder op de dag sprak de openbare aanklager van de stad een gerucht tegen dat vier gewapende mannen van plan waren zich met geweld toegang tot Kroestjevs verblijfplaats te verschaffen. Zij zouden de Russische leider gevangen willen nemen om hem tegen gevangenen in de Sovjet-Unie te kunnen uitwisselen. Hoewel het gemcht werd tegengespro ken brachten arbeiders van de gemeente inderhaast extra-versperringen aan op de wegen die naar de tijdelijke residentie van de Russische premier leiden. In Zwe den wonen naar schatting vijftigduizend Oosteuropese immigranten. ?5 Toxopeus stelt voor: (Van onze parlementaire redactie) Minister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat beoogt wij ziging te brengen in een aantal bepa lingen van de gemeentewet betreffende het toezicht op de gemeentebesturen. Het wetsontwerp stelt voor: 1. Beperking van het toezicht op de gemeentebesturen door afschaffing van de eis van goedkeuring t.a.v. bepaalde besluiten. 2. Verbetering van de regeling inzake schorsing en vernietiging en van de pro cedure voor de inzending van strafveror deningen aan Gedeputeerde Staten. 3. Verbetering van de regeling van het doen van uitgaven buiten de (goed gekeurde) begroting. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft zich gisteren prijzend uitgelaten over het westontwerp „vreemdelingenwet". Dit wetsontwerp re gelt de toelating en uitzetting van vreem delingen, het toezicht op in Nederland verblijvende vreemdelingen en de grens bewaking. Gisteren is alleen nog van de zijde van de Kamer gesproken over dit wetsontwerp, dat zeker een ruime goed keuring zal verwerven. Vandaag komt minister Scholten (Justitie) aan het woord. MP (Van onze parlementaire redactie) De voorgeschreven methode om een voertuig in het grensgebied tijdens de duisternis een teken tot stoppen voor een controle te geven is dinsdag naar aanleiding van het drama-Valkenswaard ouderwets en onvoldoende genoemd. Voor Kamervoorzitter Jonkman en voor de leden geheel onverwacht en min of meer buiten de orde om bracht de heer Van Campen (K.V.P.) de tragische gebeurtenis waarbij op 19 juni 's nachts om vijf over half één een niets vermoe dende automobilist door een kogel uit een karabijn van een douanier is getrof fen, ter sprake. Dit gebeurde bij een wetsontwerp met als strekking een tech nische herziening van de accijnswetge ving. ABNORMAAL De heer Van Campen noemde het niet abnormaal wanneer een automobilist niet stopt voor het rode, niet zo gemakke- (Van onze parlementaire redactie) De huurverhoging per 1 juli gaat door. De Eerste Kamer heeft dinsdag met 33 voor en 18 tegen de wijziging van de huurwet aanvaard. Tegen stemden de fracties van de Partij van de Arbeid, de communisten en de pacifistisch socia listen. Zoals bekend wordt de huurverhoging gecompenseerd voor loontrekkenden bo ven 23 jaar en voor jongere kostwinners. De compensatie bedraagt 1,3 procent van het loon met een minimum van twee gulden per week. De verhoging bedraagt voor de eer ste en tweede gemeenteklasse tien pro cent, voor de derde, vierde en vijfde ge meenteklasse twaalf en een half procent. Van de huurverhoging zijn in het alge meen uitgesloten woningen die gereed zijn gekomen na 1 januari 1957, alsmede woningen, die onvoldoende onderhouden zijn. In het laatste geval hangt het van een beslissing van de huuradviescommis- sie af of de huurverhoging al of niet betaald moet worden. Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal deze week een bro chure laten verschijnen, die bij de post kantoren kan worden gekocht (35 cent) waarin zeer duidelijk is omschreven wel ke woningen wel en welke niet onder de verhoging vallen. Het debat in de Eerste Kamer gaf een volledige afspiegeling van de standpun ten die de politieke groeperingen in de Tweede Kamer hadden ingenomen. Bij voorbaat stond de uitslag dan ook wel vast. Vijf leden die gisteren niet op het Bin nenhof aanwezig konden zijn omdat hun tegenwoordigheid vereist werd te Rome. waar het parlement van de Westeuropese Unie vergaderde, hadden telegrafisch wil len stemmen. Op de voorhand vroegen vier van hen (Tjahna, A.R., Kranenburg, C.H.U.. Siegman, K.V.P. en Van Riel, V.V.D.), de aantekening vóór de huur verhoging gestemd te hebben en één (ir. Hein Vos, P.v.d.A), de aantekening te gen de verhoging te zijn. Voorzitter Jonkman kon aan het tele grafisch verzoek niet voldoen. Voorwaar de om een aantekening van vóór of tegen stemmen te kunnen krijgen is dat de leden bij de stemming aanwezig zijn. De Nederlandse bisschoppen hebben besloten dat met ingang- van 1 septem ber 1964 de bestaande katechismus niet langer zal dienen als handleiding voor de scholen. Voor de volwassenen is een nieuwe katechismus in voorbereiding. Aan het Hoger Katechetisch Instituut, dat met de uitvoering van de opdrachten belast is, wordt toegestaan om onder supervisie van de bisschoppelijke kate- chismuscommissie vanaf die datum grondlijnen tot herziening van de school- katechese en daarbij aansluitende pro gramma's voor de verschillende school typen te publiceren. Deze grondlijnen en programma's zul len, nadat zij in de praktijk beproefd zijn en aan de hand van de opgedane erva ringen opnieuw bestudeerd en bewerkt, met inschakeling van de Nederlandse Katholieke Schoolraad ter definitieve goedkeuring aan de bisschoppen worden voorgelegd. lijk op te merken licht uit de lantaarn die door de douaniers wordt gebruikt. Tweederde van de tijd dat het stopteken wordt gegeven is het zwaailicht niet te zien. De K.V.P.-afgevaardigde pleitte voor herziening van de dienstvoorschrif ten en voor goed gemarkeerde obstakels op de weg, die duidelijk maken dat het een officieel bevel tot stoppen betreft. Dit geldt zeker voor de grensovergan gen naar België, vooral voor die waar geen geregelde controle is en automobi listen gewend zijn met onverminderde snelheid de geopende slagbomen te pas seren. Bij het betoog van de heer Van De 58 arbeiders uit de draadtrekkerij van de n.v. Nederlandse Kabelfabrieken te Delft, die eind vorige week een wilde staking waren begonnen, zijn thans ontslagen. Het ontslag is gegeven na overleg met de drie erkende vakbonden, die zich niet tegen dit ontslag hebben verzet, zo deelde de directie mee. De staking is vorige week vrijdag be gonnen. De reden was o.m. dat de sta kers voor al het personeel van de draadtrekkerij een gelijke toeslag wil den. De directie ging niet op de eisen in en deelde mee dat de stakers het recht op de gratificatie ten bedrage van on geveer driehonderd gulden hadden ver speeld en zij ontslagen zouden worden als zij maandag niet op het werk te rugkeerden. De Helders# lyceïst Piet van Exter, die naar aanleiding van de veelbesproken schoolaffaire geweigerd heeft zijn examen Grieks over te maken, is bij dit besluit gebleven. Hij zal evenwel in de gelegen heid gesteld worden in september, wan neer hij psychisch wat tot rust zal zijn gekomen, het examen alsnog over te doen. De dochter van de rector van het Hel- derse gemeentelijk lyceum, Els Jonkers, van wie, zoals bekend, gefluisterd wordt dat haar vader haar in zijn kantoor ge legenheid heeft gegeven haar verknoeide eindexamen Engels over te maken, is. gezakt. Zij haalde een onvoldoende voor Frans, Duits en geschiedenis. DE UTRECHTSE rooms-katbolieke studentenvereniging „Veritas" gaat zich binnenkort beraden over een andere opzet van de groentijd. „Was vroeger de lichamelijke ontgroening aanleiding voor een werkelijke kennismaking, zij is de laatste jaren geworden tot een zinloos, onwerkelijk element dat aan leiding geeft tot veel aberraties en excessen en dat daarom radicaal moet worden uitgebannen", zo meent de werkgroep van „Veritas", die een stu die heeft gemaakt over de groentijd. De uitkomsten van deze studie zijn ge publiceerd en zullen dienen als discus siegrondslag op de binnenkort te hou den Veritas-vergadering. „HET OUDE beeld van de groentijd: in de rechterhand een pils en in de lin ker de resten van een feut, kunnen we misschien in een prentenkabinet bewon deren, Veritas past het niet", meent „Vox", het orgaan van Veritas. AANLEIDING voor de studie was de lustrumrede van de preases van Veritas, die kort geleden heeft gepoogd aan te tonen dat de traditionele opzet van de groentijd niet meer het doel ervan kan realiseren. De werkgroep stelt nu voor iedere vorm van fysiek ontgroenen af te schaffen en een introductietijd in te stellen op basis van reële voorlichting, waarbij handhaving van de voet van ongelijkheid slechts passend geacht wordt in de sociëteitssfeer. Gehand haafd blijft „het speelse en geestrijke element, het normale kennismakings- en voorstellingsritueel, het non-tutoye- ment, het normale dienstbetoon en het verwerven van handtekeningen en der- via gesprekken en kennisma- gelijke king". VOLGENS DE werkgroep moeten on der meer worden afgeschaft het knie len tijdens gesprekken, massale spelen op basis van lichamelijke aanpak, bloedraad en de tot nu toe gehandhaaf-' de sociëteitssfeer. Invoering van het groepensysteem op basis van gemengd heid en facuiteitsindeling wordt bepleit en voor het lidmaatschap van de so ciëteiten worden andere maatstaven aanbevolen. Campen sloten zich ir. Geuze (C.H.U.) en prof. Polak 'P.v.d.A.) aan. De heer Geuze vestigde daarbij de aandacht op een Belgisch voorschrift volgens hetwelk een collega-douanier met een wit licht de man beschijnt die met rood licht het stopteken geeft. „GEEN SCHULD" Staatssecretaris Van den Berghe (Fi nanciën) las de Kamer een rapport voor over de toedracht op de bewuste avond. Volgens de staatsecretaris staat wel vast dat de ambtenaar, die er bij betrokken is, geen verwijt kan worden gemaakt. Voor ingrijpende wijzigingen van de dienstvoorschriften vond de staatssecre taris geen aanleiding. In de gids voor de linie (grensstreek) wordt de ambtenaren voorgehouden: „Bedenk steeds dat een mensenleven kostbaar is, in alle gevallen kostbaarder dan de smokkelwaar die wordt vervoerd". De staatssecretaris was echter wel van oordeel dat een nadere bezinning nodU is op de vraag of do wijze waarop thans 's avonds en 's nachts het stopbevel wordt gegeven wel de meest veilige is. Nu de Oostkongolese rebellenleider Pierre Moelele in Albertstad een nieuwe regering heeft gevormd onder leiding van Chinese advi seurs, maken de Moelelisten zich op Boudewijnstad te veroveren. Vanuit Albertstad arriveren nog steeds vluchtelingen in Oesoem- boera. Iemand met oen klaarblijkelijk minder vleiende mening over Kroestjevs uiter lijk. heeft dinsdag oen met rode verf be schilderd varken losgelaten op ongeveer 100 meter afstand van het gebouw waai de Russische premier besprekingen voer de met zijn Zweedse ambtgenoot Tage Erlander. Een van de honderden politiemannen die rond het gebouw dienst deden. ..arres teerde" prompt het schreeuwende beest en bracht het met een patrouillewagen naar het bureau. De politie heeft inmid dels laten weten dat het dier morgen zal worden „geëxecuteerd", tenzij de eige naar zich komt melden. Een woordvoerder van de politie zei dat een portret op de rug van het dier was geschilderd. Amerikaanse straaljagers, die Ameri kaanse verkenningsvliegtuigen boven Laos escorteren, hebben opdracht om terug te schieten, als er op hen gescho ten wordt De verkenningsvluchten gaan door zolang de tegenpartij de overeenkomsten schendt, aldus Johnson. De communistische strijdkrachten in Laos tonen oen toenemende bezorgdheid over de luchtaanvallen van de kleine neu- U-alislische luchtmachtdie bestaat uit T-28 jachtbommenwerpers. De radiostations van China, Noord-Viet- nam en de Pathet Lao protesteren da gelijks tegen de aanvallen. De inhoud van hun uitzendingen varieert van drei gen met een algehele oorlog tot „broe derlijke" oproepen tot de vliegers. Volgens het radiostation van de Pathet Lao hebben ..Amerikaanse jachtbom menwerpers" het hoofdkwartier van de Pathet Lao, Kbang Khay, de afgelopen maand zestigmaal aangevallen, waar bij zij bommen wierpen en raketten en kanonnen afvuurden. In westelijke militaire kringen in Vien tiane meent men dat de beweringen van de Pathet Lao overdreven zijn, maar dat de luchtmacht thans een on gekend grote vol speelt bij de gevechten in Laos. De Zuid Vietnamese premier, generaal- majoor Nguyen Khan, heeft dinsdag te kennen gegeven dat zijn regering vol ledig instemt met het gebruik van Zuid-Vietnam als basis voor Ame rikaanse actie in Laos. President Johnson heeft het ontslag van Henry C abol Lodge als ambassadeur in Zuid-Vietnan» aanvaard en generaal Maxwell D. Taylor tot opvolger benoemd. Johnson deelde op een geïmproviseer de persconferentie in zijn kantoor mee dat Lodge zijn ontslag dato 19 juni had ingediend om persoonlijke redenen. De president voegde eraan toe dat Lodge deze week in Washington wordt terugverwacht en dat hij een ontmoeting met de afgetreden ambassadeur zou heb ben. Hij kondigde tevens aan generaal Earle E. Wheeler, chefstaf van het leger te zullen benoemen als opvolger van ge neraal Taylor, die voorzitter van de ge zamenlijke chefs van staven was. Boven dien maakte hij bekend dat hij de assis tent-minister van buitenlandse zaken U. Alexis Johnson, heeft benoemd tot plaatsvervangend ambassadeur in Zuid- Vietnam. Cabot Lodge heeft in Saigon verklaard af te treden omdat hij het als zijn plicht beschouwt gouverneur William Scran- tons campagne voor de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap te steunen. Hij zei altijd met plezier in Sai gon te hebben gewerkt. Alexis Johnson, een beroepsdiplomaat, zal zich onmiddellijk naar Saigon bege ven om als chef de mission op te treden tot Taylors aankomst, aldus Johnson. De Amerikaanse hulp aan het Zuid- vietnamese pacificatieprogramma zal ver regaand worden gereorganiseerd, zo is intussen in Saigon vernomen. Volgens be trouwbare kringen hebben hoge Ameri kaanse burgerlijke en militaire functio narissen de details van een plan uitge werkt, waarbij de militairen ee** belang rijker rol zullen gaan spellen dan voor heen. De meeste provincies zullen bij in voering onder militaire controle komen. Volgens de nieuwe regeling zal luite nant-generaal William Westmoreland, Taylor: nieuwe ambassadeur thans bevelhebber van de Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam, namens de Amerikaanse ambassadeur het toezicht krijgen op de pogingen om de steun van de bevolking in de provincies te krijgen De reorganisatie, door Washington ai gpedgekeurd, zal vrijwel direct in de pro vincies Long An. Hau Nghia en Binh Doeong van kracht worden. Deze pro vincies vormen een strategische booe om Saigon.

de Stem | 1964 | | pagina 1