Sara Marijs op foto van 1901 TOURUITSLAGEN roos? TRAITAL' PELU van dag tot dag Belg Verschaeve van boord gevallen en verdronken Verbouwing oude school te Philippine kan beginnen Hagel striemde fruitteelt Minister staat Zeeland een gesprek toe Vlissingse botersmokkelaars te Antwerpen veroordeeld Nieuw gebouw Boerenleenbank Sas van Gent Rariteitenkabinet in Zeeuws museum Bundeling van verordeningen winkelsluiting GEEN VERDENKING TEGEN BEMANNING DUITS VRACHTSCHIP Drama voor rede van Terneuzen Bouw van ratio- woningen in Axel begonnen Hulster Gemengd Koor voor K.R.O.-radio tpagbUO ik Sfettt Commando- wisseling A. Fontijn geeft orgelconcert Epos in D-groot te Middelburg vergroot Grensdrama Spel DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 JUIYI 19Ö4 Niet alleen voor de Tourrenners wordt het haastwerk. Onze bulletineer dienst heeft zich ook nu weer voorgenomen alle belangstellenden dagelijks zo snel mogelijk op de hoogte te brengen van de verrichtin gen der coureurs. Op onderstaande bulletineeradressen zal men zich, onmiddellijk na elke etappe, van uitslagen en klassementen op de hoogte kunnen stellen: GOES: DAGBLAD DE STEM Klokstraat 1 Telefoon 01100 - 6252 HOLST: DAGBLAD DE STEM Steenstraat 14 Telefoon 01140-2377 AARDENBURG: M. Lekens, café, Markt 25 tel. 01177- 435 AXEL: Lippens, sigarenmagazijn. Walstraat 4 tel. 01155- 862 BRESKENS: A. Carels, Spuiplein 9, tel.01172- 496 CHNGE: J. W. Bol-Morres, Gravenstraat 165, tel, 01140-2115 GOES: Calé,,National", G. Luyk Gr. Markt 22 teI 01100-5500 GRAAUW: B. J. Plasschaert, Dorpsstraat 45 tel. 01143- 314 HANSWEERT: Cafetaria C. v d. Borgt Schoolstraat 20 'tel. 01130- 634 's-HEERENHOEK: Hotel-café-restaurant Hoornick-Spelier, Dorpsstraat 19 tel. 01105- 290 KLOOSTERZANDE: „Het Witte Huis", Cloosterstraat tel. 01148- 646 KOEWACHT: A. de Schepper-de Bot. Nieuwstraat 103 tel. 01146- 428 KWADENDAMME: M. G. Verbeek. A. de Koningstraat 2 tel. 01194- 208 LEWEDORP: J. Menheere, Dijkstraat 2 tel. 01196- 204 MIDDELBURG: A. Imanse, Lange Delft 8 tel. 01180-2591 OOSTBURG: Hotel De Windt, Zuidzandsestraat tel. 01170-2993 OVEZANDE: A. Boonman. Hoofdstraat 41 tel. 01195-264 SAS VAN GENT: Hotel „Rotterdam", Westkade 69 tel. 01158- 590 SLUISKIL: J Beaart, café „De Brug' Kanaalweg 45 tel. 01157- 333 STOPPELDIJK: P Compiet. Rapenburg 47 tel. 01147-246 ST.-JANSTEEN: Jan Weemaes. Hoofdstraat 11 tel. 01140-2038 TERNEUZEN: Mannaert, rijwielen en motoren. Axelsestraat 16 tel. 01150-2720 Sporthandel „Eigen Haard", Noordstraat 76 tel 01150-2532 VLISSINGEN: Fa. Ter Meulen, Walstraat 34 tel 01184-2341 YERSEKE: Cafetaria Oele, Kerkplein 6 tel. 01131- 342 IJZENDIJKE: Café „La Porte d'Or". Markt 19 tel. 01176- 301 In Arnemuiden is het lang een mysterie geweest wie nu „dat boerinnetje van de oude foto" is. In verband met de kunstmarkt, die deze zomer op het oude Vischmarktpleintje in Middelburg wordt ge houden, is onlangs een foto gepubliceerd van de Vischmarkt in vol bedrijf anno 1901. De oude Arnemuiders zijn er van meet af aan van overtuigd geweest, dat het boerinnetje, links op de foto, nog in leven moest zijn. Maar wie We hebben het ontdekt: de 76-jarige Sara Marijs, die vroeger met haar moeder ter Vischmarkte ging met lamsoren en zeekraal, en uiteraard: vis. Eerst totdat ze in 1964 de foto onder ogen heeft gekre gen wist ze niet, dat ze ooit als 12-jarige op de Middelburgse Visch markt is „gekiekt" door een enthousiast fotograaf. „Maar nu is 't leuk hè. Om nog eens te zien hoe 't vroeger was". Dat zijn vele bejaarde Middelburgers en Arnemuidenaars met haar eens. Zij herkennen de moeder van Sara Marijs (geheel links) en tante „Moe Siene" (boerin midden), „Plisie Kunst" en „Plisie van de Velde" en tal van anderen, die - op Sara Marijs na - allemaal zijn overleden. Bij de ingekomen stukken in de raads vergadering van Philippine, bleek dat G. S. het besluit tot het aangaan van een geldlening van f 90.000,tot uit voering van het exploitatieplan Noord hebben goedgekeurd. Ook de onderhand se aanbesteding van genoemde werken is goedgekeurd. Met deze werken is nu reeds een aanvang gemaakt. De voorzitter deelde muü dat in over leg met de politie besloten was om de woonwagens tegenover de lagere school te later vertrekken. Bij deze mededeling ontstond een heftige discussie tussen de voorzitter en het lid Brouwer. Deze laatste was zeer verontwaardigd over het feit dat de voorzitter de woonwagens vergunning had gegeven om acht dagen standplaats te kiezen De raad besloot met algemene stem men om in de Rozemarijnstraat een tiottoir te gaan aanleggen. Het lid Brou wer vond dit toch maar een gek begin van de zo nodige verbetering, terwijl het lid Ploegaert van mening was dat dit een voorlopige oplossing is. Van Gedeputeerde Staten fas een schrijven ontvangen waarbij maentiging is verleend om de z.g. Oude School te verbouwen tot Dorpshuis. Ook de rijks goedkeuring is reeds afgegeven, zodat spoedig met de verbouwing kan worden begonnen. De raad besloot om voor deze verbouwing een geldlening aan te gaan van f 80.000,—. Na ongeveer vijf jaar kan dan toch eindelijk de school verbouwd worden. Het vaststellen van de verordening in gevolge de Algemene Bijstandswet verg de niet veel tijd. De raad besloot zon der veel discussie de werking van de wet in handen van b. en w. te leggen. Men was unaniem van oordeel dat een com- misssie van bijstand in een kleine ge meente niet veel werk zou kunnen doen. De vroede vaderen stelden dan ook de verordening in genoemde zin vast. (Van onze verslaggever) De Boerenleenbank te Sas van Gent zal binnen enkele maanden een nieuwe behuizing krijgen. Aan de Oostkade is gedurende de afgelopen maanden een prachtig, nieuw bankgebouw opgetrok ken, dat, naar men hoopt, in september betrokken zal kunnen worden. Men heeft ernaar gestreefd de opening op 1 septem ber te kunnen laten verrichten. Het is echter mogelijk, dat zulks eerst even later zal kunnen geschieden. Het kantoor van de Boerenleenbank is tot nog toe bij de kassiers aan huis ge vestigd geweest, momenteel bij de heer G. van de Hemel. De zaken van de Boe renleenbank worden momenteel behar tigd door de assistent-kassier, de zoon van de huidige kassier, de heer J. van de Hemel, die mettertijd als kassier zijn intrek in het nieuwe gebouw zal nemen. Gelijkvloers zal het gebouw geheel ter beschikking van de bank komen, op de eerste verdieping is de woning voor de kassier. Het nieuwe bankgebouw, dat op een zeer goed gekozen plaats is ge bouwd het loopt meteen in de ..kij ker", wanneer men Sas van Gent bin nenkomt zal effectief worden inge richt; het voorziet in grote kantoor- en wachtruimten. Het ontwerp is van architect ir. C. P. Schellekens te Dongen, de bouw is uit gevoerd door het Aannemingsbedrijf G. E. van Steenbergen te Sas van Gent. De museumruimten van het Zeeuws Museum te Middelburg zullen binnenkort met één vertrek worden uitgebreid: op de eerste verdieping zal een rariteiten kabinet voor publiek toegankelijk wor den gesteld, waarin de oudste geschen ken aan het Zeeuwsch Genootschap van af de oprichting in 1769, om. de mummie en het planetarium, zullen worden ten toongesteld. Midden- en IS oord-Zeeland De afdeling middenstandswetten van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland heeft een overzicht samengesteld van de op het gebied van de winkelsluitingswet '51 bestaande gemeentelijke verordening in het district van de Kamer. Alle gemeen tebesturen hebben aan de totstandkoming van het overzicht meegewerkt zodat van een volledige opgave gesproken kan wor den. De hier en daar bestaande onder linge regelingen op vrijwillige basis zijn niet in het overzicht opgenomen. De map waarin de verordeningen zijn vervat, is losbladig uitgevoerd. Voor elke gemeen te is een apart blad gebruikt. Wijzigingen en aanvullingen zullen dus gemakkelijk kunnen worden aangebracht. Het over zicht is een bijzonder handig naslagwerk voor degenen, die, met winkelsluitings verordeningen te maken hebben. (Van onze verslaggever) Inspecteur D. van Ooijen van de Terneuzense gemeentepolitie heeft desgevraagd tegenover ons verklaard, dat een onderzoek heeft uitgewezen dat de 18-jarige scheepslosser Achiels Verschae ve uit Moebeke-Waas in België geen gewelddadige dood is ge storven in die zin, dat beman ningsleden van de grote Duitse vrachtvaarder „Henning Olden- dorff" de Belg tijdens een vecht partijtje in de nacht van 16 op 17 juni j.l. van boord zouden hebben geduwd en Achiels zou zijn verdronken. De „Henning Oldendorff" lag voor anker voor de rede van Terneuzen in de zo genaamde oesterput in de Wes- terschelde. Achiels Verschaeve is naar alle waar schijnlijkheid in een poging 's nachts van boord te geraken, in het water ge vallen en, overmand door de krachtige stroming, verdronken. In ieder geval kunnen er, aldus inspecteur Van Ooijen, geen verdenkingen bestaan te gen personages van de bemanning van de Duitse vrachtvaarder. Nadat over leg is gepleegd met de officier van justitie te Middelburg is het onderzoek dan ook gesloten. Men hoopt dat het lijk van Achiels Ver schaeve nog zal aanspoelen. De kans daarop is niet al te groot, omdat er ter plaatse, zoals gezegd, een sterke stroom van 35 kilometer per uur is en het lijk reeds ver afgedreven kan zijn. Drankgelag Achiels Verschaeve was in dienst van de fa. De Schepper te Koewacht. Hij werkte, o.m. met zijn broer Gilbert, tijdelijk voor rekening van de fa. Ovet te Sluiskil. Op 16 juni waren beiden ondergebracht in de middagploeg van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds. De Henning Oldendorff was geladen met teer, die moest worden overgebracht op lichters, die de ia- ding naar de plaats van bestemming voerden. Na afloop van het werk werd door de twee gebroeders en nog twee andere „maats" een drinkgelag aangericht in een van de hutten van de schuit. Fles sen gingen van hand tot hand en vooral Achiels, die niet gewoon was veel te drinken, kreeg het te kwaad. Hij bleef 's nachts aan boord toen de anderen de aftocht bliezen. Om een uur of twee 's nachts werd hij echter door een van de bemanningsleden op (Van onze verslaggever) Op 15 juni j.l. heeft de N.V. Vlaco een begin gemaakt met de praktische voor bereiding van de bouw van 120 woning wetwoningen in plan-Oost van de ge meente Axel in het kader van het plan van de arbeidsbesparende bouw van 960 woningen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Gisteren zijn de grondwerkzaamheden begonnen. Men hoopt dat de bouw een spoedig verloop zal hebben, zodat deze woningen nog voor het einde van het jaar kunnen zyn bewoond. Inmiddels is, zoals wij onlangs reeds berichtten, ook de ryksgoedkeuring voor de houw van 72 ratiowoningen in plan-Noord II te Hulst binnengekomen. Met de bouw daarvan hoopt men in de maand novem ber van dit jaar te kunnen beginnen, zo als ons van de zijde van de aannemer, de N.V. Vlaco uit Terneuzen, is medege deeld. Op dinsdag 30 juni a.s. van 's middags half drie tot vijf voor drie zal de K.R.O. radio opnamen uitzenden die gemaakt zijn van een concert, dat het Hulster Gemengd Koor in maart speciaal voor de K.R.O.-radio gaf. De opnamen werden reeds op 10 april j.l. uitgezonden. In de montage van het programma waren ech. ter enkele storende fuuten gemaakt zodat de K.R.O. het hele concert nog eens zal laten horen. Het Hulster Gemengd Koor zong onder leiding van de dirigent, de heer Jo Ivens a capella-werken van o.m. Lassus, Sartorius, Scandellus en Distier. terwijl ook enige bewerkingen van Jo Ivens zelf te horen zullen zijn. het dek gezet, omdat hij niet aan boord mocht hljjven. Nog half-dronken moet hy daarna geprobeerd hebben van boord te komen. Hij schijnt toen te water te zijn geraakt. Aldus de lezing van de politie. Andere lezingen Andere lezingen, die niet bevestigd wor- den, willen, dat verschillende beman ningsleden 's nachts een handgemeen met Acjiiels hebben uitgelokt, die hun spotlust opwekte, omdat hij bijna kaal hoofdig was. Hij zou toen overboord zijn geduwd. In Terneuzen zelf gingen na de noodlottige nacht geruchten, dat de politie drie be manningsleden zou hebben ingerekend, terwijl Belgische kranten gisteren meen den te weten, dat Interpol bij het onderzoek was ingeschakeld, de Belgi sche consul in Nederland een klacht had overgemaakt naar de procureur des konings in het Belgische Gent en de scheepslosser^ het werk hadden ge staakt tot de raadsels omtrent de ver dwijning van de jeugdige Belg tot op lossing zouden zijn gebracht. Verhalen, waarover de Terneuzense politie de schouders ophaalt. (Advertentie) wassen met Een produkt van l'Oréai de Paris Op vele plaatsen in Zeeland is er zon dagavond en maandag in de loop van de dag hagel gevallen, waardoor ook schade werd toegebracht aan het aan de bomen hangende fruit. Volgens de voorlopige indrukken valt de schade mee en blijft het beperkt tot kleine plekjes op de vruchten, die nog wel enigszins kunnen vergroeien, al zal dit fruit niet meer uitgroeien tot de uit stekende kwaliteit, die mogelijk geweest zou zijn zonder hagelschade. De hagel viel dikwijls samen met veel regen en was meestal klein van korrel en niet hard. Wanneer er grote stenen vallen kan de schade aan het fruit zeer groot zijn, omdat de onge tere vruchtjes niets kunnen hebben op de schil. De aardbeien en frambozen hebben geen schade van de hagel opgelopen maar voor deze produkten moet het wel spoe dig droog worden, wil er geen sprake zijn van schade tengevolge van de regen. Niet alleen treedt er na een dergelijke zware regenval gemakkelijk rot in de vruchten op, maar ook is het voor de te lers bijna ondoenlijk om op tijd alles ge oogst te krijgen. Mosselverwaterproeven (Van onze verslaggever) De minister van landbouw en vissery zal op 1 juli a.s. met een delegatie uit Zeeland een onderhoud hebben over mo gelijke proeven met kunstmatige mossel- verwaterplaatsen in Zeeland. De minis ter is dus ingegaan op een verzoek van Gedeputeerde Staten van Zeeland en de vereniging Zeeuwse Visserij Belangen, waarin om een dergelyk onderhoud werd gevraagd. De Zeeuwse delegatie zal zijn samen gesteld uit afgevaardigden van het colle ge van Gedeputeerde Staten van Zeeland Zevibel, de mosselhandel en de vissers- vereniging Yerseke. Zoals bekend heeft de minister ge meend te kunnen volstaan met mossel verwaterproeven in Friesland. In Zeeland is men het daar niet mee eens. Zeeland acht het wedden op één paard niet juist. Verder meent men in Zeeland, dat de verwaterplaatsen, ook na de afsluiting van de Oosterschelde, in Zeeland ge handhaafd dienen te blijven in verband met de gunstige positie van deze provin cie ten opzichte van de afzetmarkt voor mosselen in België en Frankrijk. Woensdag 8 juli geeft de heer A. Fon tijn, adj.-directeur van de stichting Zeeuwse muziekschool afdeling Goes, in de NH kerk te 's Heer Arendskerke een orgelconcert. Hiermee wil hij zich aan het Zeeuwse publiek presenteren. 55 55 Drie Vlissingers, namelijk de 37-jarige F. W., de 40-jarige A. F. en de 36-jarige P. K., werden maandag voor de Ant werpse rechtbank gedaagd onder verden king van botersmokkel. In januari van vorig jaar zag een Bel gische douanier in zijn straat te Schoten bij Antwerpen een zware Nederlandse vrachtwagen staan, waarbij geen levende ziel te bekennen was. Door beroeps nieuwsgierigheid gedreven lichtte hij het dekzeil op en tot zijn verbazing werd hij geconfronteerd met een lading boter, die later 5,5 ton bleek te wegen. Hij maakte telefonisch alarm en toen hij met een paar collega's weer ter plaatse kwam, waren er 4 personen doende aan de vrachtwagen. Twee sloegen op de vlucht zodra ze de uniformen gemerkt hadden; de overige twee toonden zich erg ver wonderd dat zij ter ondervraging werden meegenomen. Deze 2 identificeerden zich als lokale vrachtvoerders. Zij stelden, dat de gevluchte Nederlanders hen ge vraagd hadden, de vracht op een andere wagen te helpen laden, daar hun auto defect was geraakt. Ze wisten niet, dat het om smokkelwaar ging. Hun goede trouw werd aanvaard, zodat alleen de 2 gevluchte Nederlanders en een deelge noot die na zorgvuldige opsporingen konaen worden geïdentificeerd voor de Antwerpse rechtbank moesten verschij nen. Alle drie lieten zij verstek gaan, zo dat zij veroordeeld werden tot onvoor waardelijke gevangenisstraffen van 8 maanden tot 2 jaar. Bovendien moeten zij solidair aan de Belgische schatkist een boete betalen van 1,4 miljoen Belgi sche francs, d.i. ruim 100.000 gulden. Tot 31 augustus wordt in het Zeeuws Museum te Middelburg 'n tentoonstel ling gehouden „Epos in D-groot" schilderijen en tekeningen van de Deltawerken door de Brabantse schil der Rien van den Brink, met gedich ten van Pierre van der Voort. Deze tentoonstelling werd samenge steld door het Stedelijk Museum te Schiedam. Op 28 januari 1964 had de officiële opening plaats door de heer W. Metzelaar, hoofd van de afdeling Voor lichting en Documentatie Deltadienst. Aan de tentoonstelling in het Zeeuws Museum is enig documentatiemateriaal toegevoegd, w.o. een model var. een zinkstok, dat beschikbaar werd gesteld door de Dienst voor Kust- en Oever- werken te Rotterdam, alsmede fotos van de afsluiting van het Veerse gat, die de Hollandse Aannemingmaatschappij „Dijksbouw" te 's-Gravenhage in bruik leen afstond, Ook is er een fotomontage te zien van de bouw van de schutsluizen in 't Volke rak: deze zijn afkomstig van de Delta werken Rijkswaterstaat te Willemstad. Dank zij de Provinciale Waterstaat te Middelburg zijn er ook enkele foto's te zien van de bouw van de Oosterschelde- brug. DE OUDSTE mannelijke inwoner van Ne derland, J. Hazewinkel (104), vertrekt donderdag voor de veertiende maal met vakantie naar Zwitserland. BIOSCOOPEXPLOITANTEN moeten zelf standig of via de vakorganisatie doen wat ze kunnen om de bezoekers goede films te laten zien. Aldus Paus Paulus tijdens een Italiaans congres. Het glanspunt van de Oostenrijkse avond, die gisteren voor de televisie werd gebracht, was zonder meer de film „Das Riesenrad". Men kan het bezwaar aanvoeren, dat zij nogal aan de senti mentele kant is, daartegenover staat dat op soms gevoelige wijze de gebeurtenis sen rond een echtpaar worden gebracht voor wie het leven begint onder de oude keizer Franz Jozef om te eindigen na de tweede wereldoorlog. In die periode van amper 40 jaar leeft men het leed en lief "Jee van een volk, dat weliswaar niet altijd gladjes verloopt, maar wel gladjes werd verfilmd. De deus ex machina in i vorm van een totaal onbekende maar Plots opdoemende kleinzoon, gaf aan de rolprent het happy end. Liet NKV zag zijn kapitein heengaan en heeft een nieuwe man op de brug. Niet alleen voor de katholieke arbeiders is dit een belangrijk gebeu ren. Een organisatie als het NKV speelt een gewichtige rol in de Nederlandse samenleving. Samen met de twee an dere vakcentrales is ze geïncorpozeerd in een sociaal-economisch bestel, dat een evenwichtige behartiging van ons aller welvaren moet verzekeren. Daar bij geeft het stem aan wat onder de arbeiders leeft en verkondigt het ide alen, die de volwaardige plaats van de arbeider moeten verzekeren. Wat hoog- en minder geleerden ook mogen smalen, zonder een hechte vakbewe ging zou er een ander en zeker geen beter Nederland bestaan. Middelhuis, de gaande man, zou met zijn talenten en gaven in de brede ar beidersmassa vermoedelijk niet ont dekt zijn, als hij niet in de oefenschool van het verenigingsleven naar voren was gekomen en daar vertrouwen kon winnen om als voorman en pleitbezor ger voor hen op te treden. Van Jan Mertens, de komende man, is hetzelf de te zeggen. In onze gewesten hebben we hem naar voren zien komen met zijn heldere verstand, zijn redenaars talent, zijn organisatievermogen, zijn beginselvastheid. Uit de dagen, dat hij nog lid was van de redactieraad be waren we de herinnering aan zijn be langrijke bijdragen in de discussies, zijn breed gespreide belangstelling, die het kleine niet verwaarloosde om toch het grote geheel in het oog te houden. We menen het NKV te mogen ge lukwensen met de keuze van deze nieuwe voorzitter. Hij heeft grote voor gangers gekend: De Bruyn, Middel huis. Het zal geen gemakkelijke taak zijn hun niveau te evenaren. We heb ben er echter alle vertrouwen in dat hij met eigen stijl en aan de tijds ontwikkeling aangepaste aanpak zijn grote organisatie veilig zal weten te sturen naar nieuwe horizonten. Gods zegen moge hem vergezellen. ^/eer heeft een verkeerd gerichte kogel de dood van een mens ver oorzaakt. Ditmaal was het zelfs een totaal onschuldige. In de grensstreek moeten wel bijzondere bepalingen gel den voor het gebruik van vuurwape nen. Wie weet, hoe verbitterd de strijd met zwaar bewapende smokkelaars kan zijn, begrijpt dat politiemensen en douanebeambten daar zeker het recht moeten hebben te schieten, als er wa gens voorbijstuiven, die op stoptekens niet letten. In het geval van Borkel en Schaft is dus formeel binnen de voorschriften gehandeld. Als men de verslagen over dit tragische geval leest, komt men echter tot vragen. Er is ge zwaaid met een rode lantaarn. Is zulk een lantaarn in natriumlicht wel goed zichtbaar, vooral als een kleuren blinde (zoals het slachtoffer was) ach ter het stuur zit? Verder is er de vraag of het eerste waarschuwingsschot da delijk gevolgd moest worden door op de auto gerichte schoten. Tenslotte komt de gedachte op dat het bepalen van een maximumsnelheid in wegge deelten van de grensstrook het stop pen zou bevorderen. Waar het slacht offer met een vaart van 100 kilometer reed en mocht rijden is het stop pen tussen waarschuwingsschot en ver dere schoten niet onmiddellijk te ver wezenlijken. Het is moeilijk in zulk een zaak zon der emotie te redeneren. Men kan uit roepen „Knallen maar!" en de schie tende ordebewaarder direct op het schuldigenbankje zetten. Dan kent men echter het harde werk van deze man nen niet, die als het ware in een strijd gebied opereren. Hier zal men ernstig en gewetensvol moeten nagaan wat er precies gebeurd is en welke verbete ringen in het sommatiesysteem nodig zijn, om drama's als deze zo veel mo gelijk uit te sluiten. goekarno heeft wel even een rol wil len spelen in een verzoeningsspel letje, dat in Tokio werd opgevoerd, maar het stond van de aanvang vast, dat het slechts komedie was. De In donesische president kan nu eenmaal niet buiten een of andere vorm van confrontatiepolitiek. Dat hoort tot zijn nationalis tisch credo. De welvaart van zijn volk komt op de tweede plaats. Aller eerst vindt hij het nodig dit volk du rend bezig te houden met oproepen tot strijd, tot het verpletteren van vijan den. Nederland heeft hem jarenlang aan zulk een doel geholpen. De drie kleur was nog niet gestreken in Hol- landia of Soekarno riep alweer „vrij willigers" op om in de jungle van Noord-Borneo nieuwe grootse aspira ties met ontberingen en bloed te beta len. Robert Kennedy dacht in het begin van dit jaar de president tot rede te kunnen brengen. Een wapenstilstand werd aangekondigd. Het werd een vol komen mislukking. Toen zijn Philip- pijnse bemiddelaars ten tonele ver schenen. Ze wisten zelfs een topcon ferentie te arrangeren. Soekarno stem de erin toe „vrijwilligers" van het grondgebied van Serawak terug te trekken. D.w.z. hij liet ze er wel alle maal zitten, maar stuurde een nieuwe groep van 32 man een eindje over de grens, om ze daarna terug te laten marcheren langs de blikken van Thai- landse waarnemers. Toen hem daarna gevraagd werd ook verdere strijd he lemaal te staken teneinde bemidde laars de hele Maleisische kwestie te la ten onderzoeken, gaf hij niet thuis. De guerrilla gaat verder. Alsof de kapita len en de mankracht niet hard nodig zijn om een in elkaar gezakte economie weer op te vijzelen. In dit alles zit waarlijk geen aan moediging om nu maar op ruime schaal zaken te gaan doen met Indonesië, dat aan zijn verspillingen ten bate van Soekarno's nationalistische dromen geen einde wil maken.

de Stem | 1964 | | pagina 5