'.TEN |RD HET GAAT MET ALLEEN OM DE C.A.O. DEX s 1 Fraaie prestaties van Amerikanen Jubileum-retourtjes van Spoorwegen Sflüttëbtt Vraaggesprek met nieuwe N.K.V. voorzitter P. J. J. Mertens Tom Okker Wimbledon bereikt op 2e ronde SLAMAT DJALAN Jeugcl ronde te Roosendaal \no stond druk op Sferen tie Ook handenarbeid Geen eigen partij Premie levens verzekering vorig jaar f 100.- per hoofd IN MAAND SEPTEMBER: WERELDTITEL DAMMEN Twee ploegen voor Zeeuwse Omloop vinderen gunningen lloemkool Iïoom \lesia voor \Mechelen meent: MENS WATER andaag orgen dagblad de stem van dinsdag 23 juni 1964 KINDER - VOORDEELDAG JONGENSJACKETS MEISJESBLOUSE MEISJESSHORT VROOM DREESMANN ATLETIEK IN HET BUITENLAND Y.N.-optreden in Kongo koslte 400 miljoen dollar Straks controle op opgelapte autowrakken Pluimveehouderij hard achteruit Deel van marktpositie in EEG verloren gegaan PRINS REIKTE ANIERS UIT EELT, LIKDOORNS ENZ. |dt naar uniformiteit voor alle geconcen- ben. Het bezwaar van. bn op dit punt dient lorden afgewezen. Bij peerde waterschappen regelingen over het kele moeilijkheid aan- Iven. Een vergelijking |ies gaat, zo menen G. Zeeland een geheel btkundige situatie be- van G.S. dan niet wat gorden geregeld? Op bmmissie voor de wa- |ord, dat de huidige vorden gezien als een krste ronde van de re aders of waterschap een volgende fase bet betrekking tot het fepeler standpunt wor- fs G.S. laad voor Zeeland van |ap heeft bekendge- lelijkheid bestaat dat luwbedrijven ohthef- fa van het verbod tot Irbloemkool. deze ontheffing ge- moeten zich zo spoe. in elk geval voor 15 jen tot de gewestelijke Jidbouwschap in Zee- FGoes. lijk heeft de pauselijke I) Ecclesia et Pontifice Iheer A. van Mechelen. lins een korte plechtig- Ivan de onderscheidene I:. De heer Van Meche- lerscheiding in verband liheden voor de St. Vin- Ihet parochieel bestuur Issen met de verkenne- dat er alsnog een op- pn gevonden voor het nesië. President Rach- uiskomst verklaard de [tarno thans te begrü- [Jnaar de mening van de er onder druk. 5e Indonesische rninis- Idse zaken, Soebandrio, Iskreten geslaakt. Pre- In Nieuw-Zeeland heeft In land Maleisië zal hei liging van zijn rechten, \stand in Serawak en pcht worden als gevolg infiltrantenacties, ngeveer honderd Indo- bn tot het gebied van doorgedrongen. Ze (liezen toegebracht aan .ihoerka-militairen. Er helikopters naar Bor- TEIT UTRECHT iversiteit te Utrecht is luit Terneuzen geslaagd (sexamen rechtsgeleerd- d.M.S. jjke h.b.s. en m.m.s. voor idelburg, zijn geslaagd [middelbare school voor /an Boven. Middelburg; jurg; K. Dekker, Sint- in Dullemen, Zoutelan- Es. Vlissingen; W. F. ..aurens; J. A. Joziasse, K. Komejan, Domburg; Peene, W Samusamu allen Middelburg; P. aal. Vlissingen; J. J. 3orp; E. Wisse, Vlissin- sdag 24 juni, gelden e Zeeland de volgende 1: Hansweert 2.31 en jzen 1.59 en 14.18 uur; 13.48 uur; Wemeldinge tzaerte Nico Molenkamp Tentoonstelling schilde- tten Alg. ledenvergadering uur Dansen i uur Kermisschieting uur Schieting leg het met kogels, 14 j. leven dagen in mei, 14 j. :o Molenkamp Lier Tentoonstelling portretten Bosco 19.30 uur Bijeen- fsluiting welfare-cursus 15 uur Afscheidsbijeen- van de ziekenhuisaf- te Goes. Het is een breedgeschouderde man met zeer levendige gebaren. Een vlot verteller en een uitstekend redenaar. Als hij de wyde omvang van eert maatschappelijk probleem suggestief wil aan geven, spreidt Hij zijn armen open. Kijk, zegt hij een volgende keer, de organisatorische opbouw moet je zo zien. En dan bouwt hij met zijn altijd beweeglijke handen denkbeeldige kubussen op. Hij onderstreept volkomen spontaan met gebaren zijn woorden en zinnen, die hij snel en goed weet te vormen. Dat is Petrus J. J. Mertens, die deze week door de algémene verga dering van de Verbondsraad van het N.K.V. tot voorzitter is gekozen als opvolger van de heer Middelhuis. Een goede keuze, zo is onze indruk, nadat hij ons met grote welwillendheid enige uren te woord heeft ge staan. Een man, die reeds als jongen vertrouwd werd met een onderdeel van de vakbeweging, de toenmalige Jonge Werkman. Hij volgde na de lagere school leidercursussen van de Jonge Werkman, de driejarige ge westelijke sociale school en o.a. de 2-jarige kaderschool van de Katho lieke Actie. En voor de rest? Gevormd door de hoge school van het leven zelf. Een man derhalve van de praktijk. Thans is hij secretaris van het N.K.V., waar hij de portefeuille beheert van „Sociale Zekerheid" en de hiermede verband houdende raakvlakken, zoals b.v. de gezondheidszorg. Daar weet hij dan ook letterlijk alles van. De heer Mertens werd 14 juli 1916 te Heerlen geboren, maar toen hij nog een baby was, ver huisden zijn ouders naar het Bra bantse Dongen waar hij opgroei de. Aan een licht accent is dit wel te horen. Tijdens de oorlog was hij diocesaan secretaris van de Katholieke Actie voor de man nelijke jeugd en in februari 1945 werd hij aangesteld tot bestuurder van de KAB in het bisdom Breda Ruim een half jaar later trad hij op als voorzitter. In 1953 verhuisde hij naar Utrecht om er de functie van secretaris van de. nationale KAB te aanvaarden. Wij informeren naar <njn arbeid na het beëindigen van de lagere school. „Het klinkt misschien een beetje vreemd, maar ik liad graag jour nalist willen worden. "Ylaar dav kon niet. Ik was pas negen jaar toen mijn vader stierf. Vanaf die dag keek mijn moeder uit naar het tijd stip dat ik veertien jaar zou worden om dan wat te kunnen verdienen. Ik word typograaf, leerde handzet- ten. drukken en zelfs boekbinden. Dat ging vroeger zo bij een kleine baas. Mijn baas, overigens een pri ma vakman, was niet georganiseerd (trouwens de andere drukker in Dongen evenmin), dat bracht voor mij mee, dat ik geen lid kon wor den van de typografenbond. Later kwapi ik in Rijen. Daar wist ik de baas te bewegen lid te worden van zijn eigen patroonsbond, en vanaf die dag was ik georganiseerd. Later heb ik proeven van bekwaamheid moeten afleggen, zodat ik de titel kreeg van jong gezel. Zelf heb ik geen werkloosheid gekendt maar ik werd al wel vroeg geconfronteerd met het vraagstuk van de jeugd werkloosheid in die dagen. Om nog even op mijn eerste jeugdverian- gen terug te komen, de journalis tiek, na de oorlog ben ik er toch rechtstreeks mee in aanraking geko men. Dat was toen ik lid werd van de redactieraad van het dagblad „De Stem" in Breda. Dat was pret tig werk". „Bij de zestigjarige herdenking van de KAB-Breda heeft de bis schop, mgr. De Vet, o.a. gesproken over de gezamenlijk gedeelde chris telijke arbeidsethiek, die voor werk nemers en werkgevers geldt. Zier u dit ook als een noodzakelijk funda ment naar werkelijke, constructieve ontwikkeling van het sociaal be leid?" Het antwoord komt niet terstond. De heer Mertens kijkt bedachtzaam voor zich uit. Dan opent hij zijn handpalmen, naar de ondervrager gericht. ,,Het is waarlijk geen eenvoudige vraag. Er zouden hele verhandelin gen over zijn te houden. Wat heeft men eigenlijk precies te verstaan onder arbeidsethiek in het algemeen en christelijke in het bijzonder? Hei is een stuk hedendaagse problema- (Advertentie) ZES PRACHTIGE „„,7pael op aUe pakjes Tijdelijk verrassmgsz^ v margarine KM-4-236 Dex tiek, die om een gezamenlijke oplos sing vraagt, althans benadering. In het verleden heeft men wel getracht dit probleem via een stukje bedrijfs- apostolaat aan te pakken. Dit lijkt me niet juist. We zullen ons vooral moeten hoeden voor een eenzijdige interpretatie. Waarom ondervinden veel arbeiders hun werk als een last? Zij zijn van oordeel, dat hun status niet de vereiste waardering en erkenning geniet. Men kan dit niet loochenen. Zij moeten zich kun nen ontplooien als een gelijkwaardig deelgenoot in het productieproces, en zijn alszodanig niet de mindere van de man die van de universiteit komt of b.v. belangrijk werk ver richt op een laboratorium. Er is, ge zien van uit een christelijke arbeids ethiek, altijd nog een beslist onge wenst onderscheid tussen, algemeen gesproken, hoofd, en handarbeiders. Alsof handenarbeid iets minderwaar digs zou zijn! Die nog steeds be staande scheiding is naar mijn vaste overtuiging een ongewenst en zelfs een onnatuurlijke scheiding en tegen de achtergrond van bestaande ver houdingen heeft ze zelfs een discri minerende betekenis. Elke arbeid moet toch als zinvol worden gezien en ervaren." ,,Moet de structuurwijziging van de KAB, nu NKV, gezien worden als wezenlijke óf voornamelijk als vormelijke?" „De klemtoon zal vooral moeien vallen op de vormelijke ombouw. Vormen veranderen, moeten aange past worden aan de eisen van de tijd. Zij hebben beslist geen eeuwig heidswaarde. Het verstaan van de tijd drukt naar buiten ook uit, dat er volop leven in de beweging zit en er geen sprake is van enige verstarring." „Uit verklaringen hebben wij be grepen, dat komende winter de op heffing' van de diocesane bonden praktisch aan de orde wordt gesteld. Maar de gehele herziening van het structuurplan moet toeh al zijn uit gewerkt in en door de topleiding". „Op papier is bereids alles ge reed. Het is een uitvoerig rapport van de heer Loerakker en mij. De maanden die nli volgen, zullen wy aan de nieuwe structuur van het NKV gestalte moeten geven. Het is luer een kwestie van afbraak en op bouw tegelijk. De tijd dringt op. Vroeger waren er gescheiden taken, door de tweeledigheid binnen de or ganisatie (vakbond en diocesane bond) stelden wij dikwijls aan de eigen leden bij bepaalde problemen en vraagstukken onredelijke eisen. Het is van het grootste belang, dat er langs alle kanten duidelijkheid komt in het geheel van het organi satiepatroon". Als wij het vraagstuk van de PBO aanraken steekt de heer Mer tens even waarschuwend de vinger op. „Laten wü op dit terrein de za ken niet scheef voorstellen. Al heeft de ontwikkeling zich niet zó voltrok ken als de eerste pioniers zich we! hadden voorgesteld, men moet niet in de fout vervallen door te sugge reren, dat er nu helemaal niets zou gebeuren. Wij kunnen niet zwijgend voorbijgaan aan het feit- dat zich b.v. in de SER nieuwe vormen van samenwerking en structuur voltrek ken die als zeer waardevol moeten worden gezien. Er is hier een sa menspel tussen werkgevers en werk nemers, geleerden en kroonleden. De bereikte resultaten vallen maar niet als rijpe vruchten in de schoot. Er is in tal van commissies werke lijk wel geestelijke strijd. In de pri vaatrechtelijke sector wordt er veel overleg gepleegd. Laat men de rea liteit toch niet uit het oog verliezen. Na het amendement van de bis schoppen in 1954 is de Raa» van de Vakcentrales verdwenen. Maar is daarmede ook een einde gekomen aan de onderlinge samenwerking? Natuurlijk niet. Wü hebben een nut tig overlegorgaan. De samenwerking is een centraal punt, waarbij een klimaat heerst, dat mentaal goed is. „Hoe staat het met het uitgespro ken verlangen naar een structuur wijziging van de onderneming?" „Dat verlangen bestaat al lang. De gedachten zullen nog verder moe ten rijpen. Het is niet met een enkel gebaar te verwezenlijken. Zie het als een groeiproces, waarin ook de medeverantwoordelükheid van de JAN MERTENS Afbraak en ophouw tegelijk"... werknemer in de onderneming moet meegroeien. Men kan hier bovendien niet met een pasklaar, uniform pa troon komen. Het ambachtelyk be drijf zal heel andere eisen stellen dan b.v. het industriële en het bouw bedrijf. Een enkelvoudige oplossing is hier zeker niet voor aan te geven" „Wij hebben wel eens de klacht gehoord, dat de afstand tussen lei ding en leden te groot is, zó, dat er eigenlijk gesproken kan worden van een probleem". „Laat men dit vraagstuk a.u.b. toch voorai niet overtrekken. Men sen die dit doen, menen dat het in de vakbeweging alleen maar over lonen en cao's gaat. Dit is een af schuwelijk misverstand. Er is een veelheid van mensen die op een zeer breed terrein betrokken zijn bij het werk van onze beweging. Ik noem hier b.v. slechts de gezondheidszorg. Herwonnen Levenskracht, De Cen trale Volksbank Concordia, het Pries terstudiefonds de ziekenfondsen, het ontwikkelings. en vormingswerk. Men zou eigenlijk eens op een wille keurige winteravond een film moe ten kunnen maken van de velerlei activiteiten waarbij onze leden met vele honderden en soms zelfs dui zenden rechtstreeks en actief betrok ken zijn. Neem mij zelf, ik kan tot in de verste uithoeken van ons land ter verantwoording worden geroe pen of om toelichting te geven op bepaalde sociale vraagstukken en problemen. Dat is toch een reali teit". „Periodiek zijn er wel eens klach ten gehoord over het beleid van de KVP en een onvoldoende vertegen woordiging van het arbeidsAlement in het parlement. Hoe denkt u over een eigen politieke arbeidsorganisa tie?" „In de gegeven situatie sta ik daar beslist dwars tegenover. Een duidelijke scheiding tussen politieke en sociale verantwoording blijft m.i. gewenst. Laat men beide Zaken niet door elkaar gooien. Wij komen op, en terecht, voor de belangen van de werknemers op een zo breed moge- lyk terrein. In de politiek en staat kunde heeft men het algemeen be lang te dienen. U moet dit echter ook weer niet zo verstaan, dat wij ons by ons optreden geheel kunnen los maken van het algemeen belang. Maar 't arbeidersbelang staat pri mair op de voorgrond. Wij moeten onafhankelijk blijven van de partij, ook al vinden wy daar onze geest verwanten naar confessie. Mijn op vatting gaat verder. Ik ben van mening, dat een ver- bondsbestuurder die geroepen wordt een zetel in het parlement te bezet ten, voor -de eerste functie dient te bedanken. De vakbondsbestuurder en de politicus kunnen met elkaar lelijk in de knoop komen te zitten, zo, dat de buitenstaander er niets meer van snapt. Een voorbeeld. Een verbonds- bestuurder stelt op vergaderingen nadrukkelijk een sociale eis, b.v. op het gebied van de kinderbijslag of de AOW. Maar als het op de reali sering ervan aankomt door de wet gevende vergadering kan zijn eis politiek niet haalbaar zijn. Hij zal dan voor de politieke werkelijkheid het hoofd moeten buigen. En ga dan maar eens de reacties van de leden na! Zij begrijpen van die twee ge zichten niets en hebben er harde woorden van kritiek voor klaar. Dat wil natuurlijk ook weer niet zeggen, dat wij voor de politieke ontwikke ling der dingen in het sociale vlak onverschillig zouden staan. Dat blijkt duidelijk genoeg uit de stem die wij laten horen en ook bij liet bepalen van standpunten in de SER". Aan het slot van ons langdurig ge sprek zegt de heer Mertens op een desbetreffende vraag onzerzijds „Neen, verwacht van mij straks bij het overnemen van de voorzitters hamer uit de handen van de heer Middelhuis geen aankondiging van een nieuw program. Trouwens, bij ons is het niet één man, die een program in elkaar zet. Dat is team werk. In dit verband wil ik wel met nadruk verklaren, dat we in het ver trek van Middelhuis een belangrijke figuur verlezen, een voortreffelijk collega, die in de loop der jaren een prachtige geest van goed begrepen samenwerking heeft weten op te bouwen. Dat is de grote kracht gebleken van de scheidende voorzitter bij zijn ge hele beleid. Wederzijds begrip, een sterk onderling vertrouwen en een doelmatige taakverdeling. Dit alles hoop ik met medewerking van allen zo goed mogelijk te kunnen voort zetten." Vermelden wij tenslotte nog vol ledigheidshalve. dat de heer Mer tens officier is in de Orde van Oran je Nassau, dat hij zitting heeft in vele organen, zoals de SER, de So ciale Verzekeringsraad, het Alge meen Werkloosheidsfonds en het Kin derbijslagvereveningsfonds HERMAN BRESSER (Advertentie) f!,. - elke woensdag is Grote partij-aanbieding in div. kwali teiten en kleuren. Met of zonder ca puchon. 2 steekzakjes vóór, contras terend afgebiesd. 4 Mikn Voor 3-16 jaar, 3 jaar w» kleine stijging per maat) g van fijne no-iron poplin. Met kort mouwtje en bobbed kraagje. #&Qf) Voor 3 t/m 13 jaar. /f Alle maten één prijs tm van sterke kleurechte jeans, in diverse kleuren en strepen. Met 2 jê QK zakken. 7 t/rp 14 jaar 2.25 2 t/m 6 jaar BREDA BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT De Nederlandse levensverzekering maatschappijen hebben volgens voorlo pige berekening in de eerste drie maan den van dit jaar f 433 miljoen aan pre mies en koopsommen ontvangen, een stijging van f 43 miljoen of 11 pet. ver geleken met het le kwartaal 1963. Over het gehele jaar 1963 betaalde de Neder landse bevolking bijna één en een kwart miljard gulden voor oudedags. en ge zinsverzorging in de vorm van levens verzekering. Dit was ca. 3 pet van het nationale inkomen of gemiddeld ïuim f 100,per hoofd van de bevolking, zo blijkt uit .,De Telstrook", de driemaan delijkse publikatie van de Voorlichtings commissie uit het Levensverzekermgbe- drijf. Het bedrag, dat de levensverzekering maatschappijen jaarlijks aan piemies en koopsommen ontvangen, is sinds 1956 ge stegen van f 767 miljoen tot f 1.215 mil joen, het voorlopige cijfer over 1963. De totale beleggingen van da levens verzekeringmaatschappijen namen in het eerste kwartaal van dit jaar toe van f 10.9 miljard tot f 11,3 miljard. Er kwamen nieuwe levensverzekeringen tot stand tot een verzekerd bedi ag van f 2 miljard. De uitkeringen-ineens we gens overlijden van verzekerden en we gens het bereiken van de einddatum van polissen alsmede periodieke uitkeringen bereikten èen totaal van f 101 miljoen. y.--• i i y tssa De 125-jarige Nederlandse Spoor- soneelsleden, gepensioneerden en de hou ders van algemene abonnementen krijgen wegen gaan in de jubileummaand september de treinreizigers een speciale verrassing aanbieden. Na zes uur 's avonds (behalve op vrij dag en zondag) zal men dan aan elk stationsloket jubileumretours kunnen kopen, waarvoor men slechts de prijs van een enkele reis behoeft te betalen. Dit heeft de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, tijdens een in Utrecht gehouden perscon ferentie ter gelegenheid van de feest viering van N.S. medegedeeld. Officiële hoogtepunten van de feest viering zijn het bezoek dat de koningin in de namiddag van 25 september aan N.S.-bedrijfsonderdelen in Utrecht. Rot terdam, Schiedam en Amsterdam zal brengen en voorts de officiële herden king op 19 september in het Amster damse Concertgebouw. Voor het N.S.-personeel komen er 80 kleinkunstavonden. In het Spoorwegmu seum wordt een speciale tentoonstelling ingericht. Wie wat meer over 125 jaar Spoorwe gen wil lezen, krijgt de keuze uit maar liefst vier boekjes. Het eerste. „De trein hoort erbij", is al verschenen. Alle per- Het militaire optreden van het V.N.- leger in Kongo heeft de Verenigde Na ties in de loop van vier jaar 408 miljoen dollar gekost van welk bedrag de Ver enigde Staten ongeveer 43 procent ofwel 171 miljoen dollar voor hun rekening hebben genomen. Het V.N.-optreden dien de ter handhaving van de vrede in Kon go. dat bijna onmiddellijk na zijn onaf hankelijkheid in een biirgerooriog ver zeild raakte. In Amerika wordt er op het ogenblik een felle discussie gevoerd over de al dan niet juiste besteding van het geld. Senator Barry Goldwater, de voor naamste gegadigde voor de republikein se kandidatuur naar het presidentschap, lis van mening, dat het geld bijzonder slecht is besteed. deze week een exemplaar thuis gestuurd. In september start voorts in samen werking met het Verbond voor Veilig Verkeer een overwegactie, die tot okto ber zal duren. Het ligt in de bedoeling deze actie te openen met een jeugddag, waarop 100 verkeersbrigadiertjes in Utrecht zullen worden ontvangen. Ir. Lohmann gewaagde van zijn ver trouwen in de toekomst. Voor de Spoor wegen, zei hij, zijn ook in deze tijd grote taken weggelegd. Hij deed imponerende mededelingen over de automatisering bij de N.S. en over de samenwerking in Europees verband. Van 1 januari 1965 af zullen bijvoorbeeld in Europa alleen nog goederenwagens worden gebouwd die zonder aanzienlijke wijzigingen van auto matische koppeling kunnen worden voor zien. Ir. Lohmann gaf ook als zijn mening te kennen dat de overheid zal moeten bijspringen bij de financiering van grote spoorwegprojecten. In de toekomst zal de politie wellicht dc bevoegdheid krijgen om indien motor rijtuigen bij aanrijdingen ernstige scha de hebben opgelopen, de kentekenbewij zen van deze voertuigen in te nemen. Het ligt in de bedoeling hiertoe een voor schrift te doen opnemen in het wegen- verkeersregelement, zo verklaren mr. van Aartsen, minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Van den Berge, staats secretaris van Financiën en mr. Schol ten, minister van Justitie in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Daams (P.v.d.A.). De bewindslieden achten controle op motorrijtuigen, die na een ernstige scha de te hebben opgelopen zijn hersteld, ge wenst en dit geldt volgens hen zowel voor uit het buitenland ingevoerde beschadig de motorrijtuigen als voor motorrijtuigen, die in het binnenland schade hebben op gelopen. Het herstellen van auto's, die in technisch opzicht als „total loss" moeten worden aangemerkt, moet in het belang van de verkeersveiligheid zoveel mogelijk worden tegengegaan. Anders staat het met die voertuigen, die slechts in verzekeringstechnisch opzicht als to tal loss worden beschouwd. Herstel kan hier zowel technisch mogelijk als econo misch verantwoord zijn. J In de jaarvergadering van de Alg. Nederl. Vereniging van eierhandelaren, (A.N.E.V.E.I.), heeft de voorzitter, de lieer H. H. Knoop, verklaard, dat men ten aanzien van de pluimveeaoudery in Nederland in een fase van neergang is gekomen, die voor de naaste toekomst geen grote verwachtingen meer nekt. In weinige jaren tijds hebben enige tienduizende boeren definitief hun pluim veestapel opgeruimd, terwijl de resteren de pluimveehouders hun produktie van eieren niet hebben kunnen vergroten. Daardoor is in twee jaar tijds een wezenlijk deel van de marktpositie in de EEG prijsgegeven. Een verwijt richt, te de heer Knoop tot de landbouworga nisaties, die de pluimveehouderij als hei ware als een tak van produktie van de tweede orde beschouwen. Het was voor spreker onbegrijpelijk, dat in de beleids organen van de landbouw zo weinig ac tiviteiten worden ontwikkeld, die gericht zijn op het verkrijgen van' een betere structuur, zodat op de lange duur de concurrentie met pluimveehouderijen el ders in Europa kan worden volgehou den. Naarmate de positie van de export kleiner wordt, neemt de betekenis van de binnenlandse friarkt toe. In tegenstel ling tot de opvatting van producenteu, is de handel van mening, dat een bin nenlandse kwaliteitscontrole een recht is, waarop de consument aanspraak kan maken. De handel is daarom van me ning, dat deze kwaliteitscontrole moet worden uitgestrekt over alle eieren ook over die, welke de kleinhandel recht streeks van de pluimveehouder betrekt. Prins Bernhard heeft gisteren als re gent van het zijn naam dragende fonds drie zilveren anjers uitgereikt tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de Nederlandse Handelmaatschappij te Am sterdam. Dit jaar was deze onderschei ding toegekend aan: de 76-iarige prof. dr. Adriaan D. Fokker (Beekbergen), oud- hoogleraar in de theoretische en experimentele natuurkunde te Leiden, en oud-directeur fysica van het Teylers mu seum te Haarlem, de 63-jarige jhr. mr. Marinus van der Goes van Nai-rs, (Wassenaar), lid van de Tweede Kamer <P. v. d. A.) en van het Europese parle ment en voorzitter der contactcommissie voor natuur- en landschappenbeocher- ming. en de 70-jarig heer Marinus B. B. Nijkerk (Amsterdam), directeur van een internationale metaalhandel. Het weekeinde heeft, gewoontege trouw, weer een regen van voortduren de atletiekprestaties in de Verenigde Staten opgeleverd. In Eugene (Oregon) waar zaterdag de 'universiteitskampioen- schappen werden gehouden, noteerden drie sprinters een tijd van 10,1 sec. op de 100 meter. Doordat deze wedstrij den als eerste selectie voor de Olym pische Spelen golden, was de strijd zeer hevig. Op de 100 meter ging de zege naar wereldredordhouder Harry Jerome (Ca nada) die 10,1 sec. liet afdrukken. Ook Edward Roberts (Trinidad) en Ttrenton Jackson (VS), die resp, tweede en derde werden kregen dezelfde tijd. Darrell Newman (VS) moest in 10,2 sec. genoe gen nemen met de vierde plaats. Ook in de series hadden Jerome en Roberts 10,1 sec. gelopen. De overwinning op de 200 meter ging naar de wereldrecordhouder op de 100 -ards, de Amerikaan Robert Hayes, die na een zege in de serie (20,3 sec.; met 20,4 de sterkste bleek in de finale. In de eindstrijd had Hayes echtei de han den vol aan Edward Roberts, die op de eindstreep werd geslagen, doch de zelfde tijd kreeg. Harry Jerome finishte in 20.6 als derde. Enerverend was ook de strijd op de 400 meter, waar vier atleten gelijk over de eindstreep kwamen. Zelfs een finish- foto kon geen uitsluitsel geven. Uitein delijk werden Rob Tobler en Ulis Wil liams ex aequo als eerste geplaatst met 45,9 sec. Kent Bernhard (VS) werd even eens in 45,9 sec. derde terwijl Dave Archibald (VS) in 46,- als vierde werd geklasseerd. Glenn Hardin, zo'n dertig jaar gele den wereldrecordhouder en Olympisch kampioen op de 400 meter horden, kan trots zijn op zoon Bill, die de rgcq op dit nummer tyon in 50,2 sec... Uitstekende prestaties kwamen verder op naam van Gayle Hopkins, die het verspringen won met 8,16 meter en John Rambo, die met 2,14 meter de beste hoogspringer was. Bobby May zegevier de in 13,7 sec. op de 110 meter horden terwijl Vic Zwólak de 3000 meter steeple chase voor zijn rekening nam in 8.42 0. Norman Groth en San Romani lever den een fel gevecht op de 1500 meter dat resulteerde in fraaie tijdoi 3.40.4 voor Groth en 3.40.8 voor Romani Op de 800 meter veroverde Ray van Asten, de Amerikaanse Nederlander, een vijfde plaats in 1.49.2. De zege ging naar Tom Farrell. die 1.48.5 liet afdruk ken. Enrique Figuerola won in fartu (Est land) een 100 meter voor Russische en Cubaanse Olympische kandidaten in 10.1 secDe Rus Kosanov werd in 10,4 tweede. Naast Figuerola, Jerome, Ro berts, en Jackson heeft ook de 20-jarige Japanner Hideo Ijima dit jaai 10,i sec. laten afdrukken. In Helsinki wierp Pauli Nevala de speer 80,74 meter en verbeterde Pennti Repo het Finse record discuswerpen tot 53,58 meter. Bij wedstrijden in Boedapest bereikte de Pool Komar 19,50 meter bij het ko gelstoten waarmee hij slechts zes centi- meter van het Europese record van de Brit Rowe verwijderd bleef. Tamara Press was in de Hongaarse hoofdstad ook op dreef gezien haar 58,82 meter met de discus en de 17,52 met de ko gel. In Saarbrücken zegevierde de West- duitse atletiekploeg met 119 - 89 punten over Italië. De beste prestatie kwam hier op naam van Sergio Ottolina, die het Europese record op de 200 meter verbeterde en op 20.4 sec. bracht. De uitslagen van de maandagmor gen gespeelde partijen in de vierde ron de van het toernooi om het wereld kampioenschap dammen te Merano lui den: Reimann (Tsjech) - Sanirsad (Su riname) 0—2, Agliardi (Monaco) - Hisard (Fr.) 02, Saletnik (It.) Koeperman (Rusl.) 11, Baba Sy (Senegal) - Van Dijk (Ned.) 11, BajoIIe (Fr.) - Caze- mier (Zwits.) 02. Verpoest (Belg» - Deslauriers (Canada) 11. Tsjegoiev (Rusl.) - St.-Fort (Haiti) 20, Bom (Ned.) - Langrass (Aust.) 20. De Ita liaan Fanelli was in deze ronde vry. LONGA heeft voor het nieuwe seizoen als trainer gecontracteerd de heer J. Kooien, die het Tilburgse team reeds eerder trainde Hij was de laatste tijd bij de amateur De Valk. ROOD WIT uit Sint-Willebrord, een toon aangevende tweede klasse'r bij de amateurs zal in het nieuwy seizoen worden getraind door A. Knobel, oud speler van RBC. Voor de Omloop van Zeeuwsch-VIaan- deren, een tweedaagse wedstrijd, die door wielercomités uit Terneuzen en Oostburg, werden de twee eerste ploegen ingeschreven. Het zijn de teams van de „Amstel Brouwerij'' en van „Breda Bier". De Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden verreden op zaterdag 29 en zondag 30 augustus. Naast de genoemde fabricksploegen staat eveneens de deel neming vast van de renners van de Tour en Renclub Theo Middelkamp. (Advertentie) O CO GO PO cn VERWIJDERT SPOORLOOS EN PIJNLOOS (Van onze speciale verslaggevers) Wimbledon 1964 was nog geen vier uur oud, toen een der sterkste spelers, John D. Newcombe, als een verslagen man het centre court verliet. Om precies tien mi nuten voor zes knalde zijn 25-iur gc landgenoot Fred Stolle, finalist 1963, de return via het net langs Newcombe om met die lucky stroke" de partij met 6, 7-5, 6-3 te winnen. Glorious Wimbledon was voor New combe een glorie-loos drama gewo d t De loting had hem tegenover de als nummer zes geplaatste Stolle u en terwijl elders in de lijst van 64 eer ste ronde-partijen minder sterken de kans kregen zonder veel moeite door twee of drie ronden heen te komen, moesten deze twee sterke Australiërs el kaar te lijf. Een toestand, onredelijk te genover beide spelers, en daarom een pleidooi voor plaatsen van zestien spe lers in plaats van acht. Niet geheel zonder spanning heeft het publiek, dat op deze eerste (winderige cn bewolkte) Wimbledondag nog niet voor volle tribunes zorgde, het moment afgewacht waarop de namen voor de openingspartij van het centre court op het scoringsbord verschenen. Het werden volgens het programma inderdaad die van „gele-truidrager" Chuck McKinley en Terrie Ryan. Enkele uren tevoren pas hadden de hoogmogende heren van het Wimbledon wedstrijdcomité besloten de titelhouder toe te laten. Dc Sunday Ti mes. een der grootste bladen van Lon den, had aangekondigd de volgende zon dag met een groot artikel van de hand van de 26-jarige Amerikaan te zullen verschijnen. De reglementen van dc All England Club laten dit echter niet toe. tenzij er reden bestaat voor een speciale dispensatie. Jaroslav Drobny. ex-Tsiech. ex-Egyptcnaar cn ex-Wimblcdonkam- pioen, moest zich als deelnemer laten schrappen omdat hij voor de Evening Standard zal schrijven. McKinley heeft voorlopig de speciale dispensatie gekre gen met de toevoeging dat na het ver schijnen van het artikel een nadere be slissing zal volgen. Chuck McKinley heeft tegen de lange Zuidafrikaan Ryan niet lang een service duel behoeven uit te vechten. Tot 3-2 ging het sterke spel van beide spelers in hoog tempo, in prachtige rally's gelijk met de service op, toen moest Ryan voor de hem opgelegde vaart capituleren. McKinley, ijzersterk in alle slagen, maar in het bijzonder in zijn service, dropshot en running lob, sloeg twee maal achter een door de service van Ryan heen en deed dat vervolgens in de tweede en der de set nog enkele malen, zonder zelf ook maar een punt cadeau te geven (6-2, 6-1 6-3). Dc Amerikaanse Davis Cup-speler Dennis Ralston is de enige geplaatste speler «nummer vijf), die de eerste ron de niet overleefde. Hij werd door de En gelsman Tony Pickard tot grote vreugde van diens landgenoten met 3-6, 3-6, 4-6, 7-5, 9-7 uitgeschakeld. Alle andere „see ded players" bereikten de volgende ron de. Tom Okker heeft tegen Frew MacMil- lan nog even flink moeten aanpakken voordat de Zuidafrikaan, die hem afge lopen winter in Bloemfontein had ver slagen. de strijd staakte. MacMillan. ge tooid met een grote witte pet, kreeg last van een beenblessure, die hij kort gele den opliep en bij de stand 6-3, 5-7, 6-3, 3-2 in het voordeel van de 19-jarige Haarlemmer gaf hij de pijp aan Maarten. Jan Hajer. de tweede Nederlandse vertegenwoordiger in het heren-enkelspel haalde de tweede ronde niet. Hij verloor in drie sets van Zuleta (Equador) De cijfers waren: 6-4. 6-4. 6-2. De 8e Internationale ronde van West- Brabant komt dit jaar van start. Dit dan voor jongens ran 11 tot en met 15 jaar. I-.r hebben (hans reeds 15 ploegen inge schreven. terwijl nog met diverse nloe gen wordt onderhandeld. Er is o.a een Duitse cn een Franse ploeg. De ronde zal duren van dinsdag 18 au gustus tot en met zondag 23 augustus a.s Het programma omvat dagritten, een benendïgheidsrit. een verkeersdoolhof «n een tijdrit per ploeg. Op de jongens uit Roosendaal en om geving wordt een beroep gedaan een deelnemer van ver buiten de stad tij dens de ronde als logé in het gezin op te

de Stem | 1964 | | pagina 3