Zeeuwsch-Vlaanderen VRAGEN UIT DE STATEN DOOR G.S. BEANTWOORD Walcheren ZUID-BEVELAND KRITISCH Sportterrein gekortwiekt Raad van Middelburg tegen derde l.t.s. op Walcheren j. L. van nam afscheid van de .L.S. te Forse straf geëist tegen Soekarno stond onder druk op topconferentie Concert te Middelburg van Nederlands Kamerorkest VLISSINGEN AXEL Dagblad De Stem HULST TERNEUZEN Rode Kruis-actie werd een succes Reorganisatie polderwezen Oost-Zeeuwsch- Vlaandcren Beraadslagingen over de algemene Bijstandswet Herhaaldelijk winkeldiefstallen in Goes Toezicht Teelt vergunningen winterbloemkool Pro Ecclesia voor A. van Mee helen commentaar Met moeite Maleisië meent: Hengel wed strijd te Breskens Practisch allemaal hoogtepunten EXAMENS H<)< )LW ATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 JUNI 1964 bromfietser gewond Op de hoek van de Burgemeester van Woelderenlaan - Multatulilaan vond een aanrijding plaats tussen een personen auto, bestuurd door de Duitser H H. en de bromfietser J. L. T W. uit Middel burg. H. H. wilde links afslaan en raakte met zijn auto de bromfietser, die geen gebruik maakte van het verplicnte rij wielpad. De bromfietser kwam hierbij te vallen en moest met een gebroken voetbeentje in het ziekenhuis Bethesda worden opgenomen. Beide voertuigen werden beschadigd. aanvoer vis Aan de Vismijn werden in de week van 15 t.m. 20 juni de volgende hoe veelheden vis aangevoerd: 95 kg bot; 3452 kg schar; 2041 kg schol; 39 kg wij ting; 1422 kg tong; 30 kg tarbot; 36 kg griet; 72 kg rog. Souburg opening sportweek Maandagavond om 7 uur werd het „Comité Sportweek" op het gemeente huis van Souburg ontvangen door het college van b. en w. Dit t.g.v. van de opening van de Souburgse sportweek 1964. Burgemeester mr. B. H. G. ter Haar Romeny heette allen hartelijk welkom, De langzamerhand traditie geworden sportweek heeft ook al faam buiten de Zeeuwse grenzen, aldus de heer Romeny. Ieder jaar trekt het comité sportmatado- ren van naam aan. Zo zal dit keer we reldkampioen Anton Geesink de sport week luister komen bijzetten door het geven van een judodemonstratie. De bur gemeester prees de geest van samenwer king op sportgebied in Souburg, waarop Souburg trots mag zijn. Hij sprak de wens uit, dat de sportweek ook dit jaar een volledig succes mag worden. Hond half 8 namen b. en w. en het sportcomité staande voor het gemeente' huis het défilé af, waaraan achtereenvol gens werd deelgenomen door de drum band van Oranje Nassau, de Zuidwes ters, Animo, muziekvereniging Vlijt en Volhardinig, Astrow en RCS. De stoet trok vervolgens naar het sportterrein, waar de sportweek officieel werd ge opend door de heer Ter Haar Romeny. Daarna gaven de gymnastiekverenigin gen Astrow en Zuidwesters demonstraties en namen de wedstrijden een aanvang met een volleybalontmoeting tussen de Zuidwesters en Matador, korfbal tussen de Zuidwesters en Animo-adspiranten en pupillen en voetbal tussen 2 junioren elftallen van RCS. WestkapeUe brand in viking De brandweer van WestkapeUe moest uitrukken, in verband met een begin van brand in de keuken van de Viking. De vlam was is een pan vet geslagen Door het optreden van de exploitant en zijn vrouw, was de brand gauw geblust, zodat de brandweer niet hoefde op te treden. concordia oogstte veel succes in duinkerken Het muziekgezelschap Concordia is ge durende het afgelopen weekeinde met vijf andere verenigingen opgetreden in 't Franse Duinkerken. Elk gezelschap bracht drie marsen ten gehore. Concor dia oogstte veel succes. Niet minder waardering was er voor de show, die men later ten aanschouwe van vele be langstellenden, waaronder de vroede va deren van Duinkerken, heeft gegeven. Onder aanvoering van tambour-maitre D, Schoot presenteerde men feilloos. De heen- en terugreis van het Axelse ge zelschap waren zeer voorspoedig. Biervliet Door de west Zeeuwschvlaamse Auto mobielclub werd de jaarlijkse Beukels- zoonrit georganiseerd. In hotel „De Vriendschap" werden door burgemeester A. P. Kostense de prijzen uitgereikt. 1. H. A M. van de Vijver, Biervliet 5 strafpnt., 2. A. v. Tiggelen, IJzendijke 7 strafpnt., 3. zr. de Jonge, Cadzand 8 strafpnt,, 4. J. Verstraten, IJzendijke 10 strafpnt., 5 J, van Hijfte IJzendijke 13 strafpnt.. Clinge leidster j. casteels nam afscheid De Zwaluwkinderen hebben op een feesteUjke wijze afscheid genomen van hun leidster J. Casteels, welke donder dag a.s. in het huwelijk zal treden. Ka pelaan A. Verhaegen sprak enkele woor den tot de leidster en drukte er zijn spijt over uit, dat zij na vier jaar van hard werken nu juist de zwaluwkinderen verliet. Mede door haar toedoen beleven de Zwaluwkindgeren thans een bloeipe riode. In de huwelijksmis a.s. donderdag zullen de kinderen enkele liedjes zingen. Graauw inzameling voor broeder mangnus Leden van vele plaatselijke verenigingen hebben onlangs een collecte gehouden ten bate van broeder Mangnus uit Graauw, die binnenkort voor het eerst naar de missie in Afrika zal vertrekken. De Graauwse ingezetenen offerde geza menlijk f 1200,-. Er zijn nog enkele kaartingen en schietingen gehouden. De recette, die de v.v. Graauw volgende week tijdens de wedstrijd tegen Kwa- dendamme in het kader van het neder- laagtoernooi van de vereniging zal ont vangen, zal ook ter beschikking van broe der Mangnus worden gesteld. Hoofdplaat jaarlijkse uitstapje ouden van dagen Dinsdag 7 juli zal de reisclub „Ouden van Dagen" een reisje organiseren naar het Dierenpark Wassenaar. 's Morgens om 8 uur zal worden gestart naar Breskens. Via Perkpolder zal men trachten 's avonds om 8 uur thuis te zijn. De hoge kosten, welke aan dit reisje Kloetinge drie-eilandentocht Woensdag gaan de bejaarden hun jaarlijks uitstapje maken. Om tien uur 's morgens is het vertrek gepland en 's avonds om acht uur hoopt Excelsior de oudjes weer muzikaal te verwelko men aan de grens der gemeente. Het wordt dit jaar een drie-eilandentocht. In de route, die per bus wordt afge legd zijn opgenomen Noord-Beveland met de ifi aanbouw zijnde Oosterschel- debrug, de vissershaven in Colijnsplaats, de Veersedam. Veere, Vlissingen Mid delburg en de Sloehaven. Ovezande avondvierdaagse zeer geslaagd Ovezande mag ook dit jaar terugzien op een uitermate succesvolle Avondvier daagse. Waren er vorig jaar voor dit evenement ongeveer tachtig deelnemers, thans mochten de organisators bogen op een deelnemersaantal van ruim 140. En afgezien van de derde avond, toen het weer zich van een minder goede zijde liet kennen, waren de weersomstandig heden voor de rest uitermate gunstig. De uitgestippelde tochten waren derma te, dat het wandelgenot kon worden ge combineerd met het bewonderen van het voor velen, ondanks hun bekend zijn met de streek, toch nog verrassende natuur schoon in de streek rond Ovezande. Er waren dit jaar zeer veel individuele wandelaars. Van de ruim 140 deelnemers liep minder dan de helft in groepsver band. De wisselbeker, welke verleden jaar door het confectie-atelier Reehorst ter beschikking was gesteld en welke toen werd veroverd door de plaatselijke dames-gymnastiekvereniging ,,Turn- lust", werd thans opnieuw een prooi voor deze actieve club. De tweede prijs was Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377. Hulsi voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie- inspectie Zeeland K M DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland. F DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen ev Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Z eeuwsch- V laanderen J PETIT Breedestraat 3A Or.riburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en WotcheTen. S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0.18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen Zts mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t 1.— elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/oi leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld verbonden zijn, worden gedekt door de opbrengst van een lijstcollecte onder de inwoners. Deze collecte heeft 375,- opgebracht. Daar de geldmiddelen nog niet toereikend zijn, zal de reisclub trachten een voetbalwedstrijd te organi seren tussen de veteranen van Hoofd plaat en Biervliet. Deze veteranenwed- strijd zal op zaterdag, 4 juli ctes n m. 7 uur op het gemeentelijk sportterrein van Hoofdplaat worden gehouden. jaarkermis 1964 Op 27, 28 en 29 juni a.s. zal de jaar lijkse kermis worden gehouden. Tet gelegenheid hiervan zal op zondag een nieuwelingenkoers worden gehouden en op maandag een volkskoers. Voorts wordt volop dansgelegenheid geboden tijdens deze kermis. Ock dit jaar zullen verschillende kermisexploi tanten Hoofdplaat bezoeken met hun ver makelijkheden voor de jeugd. De diverse attracties, die de kermis van Hoofdplaat zal bieden, zijn: draai molen, golfbaan, zweefmolen, babymo len, bumperspel, lijntrek-bussenspel, schiettent en eendensoort Het bekende speelgoedw'agentje van C. P. du Pont zal ook dit jaar niet ont breken. Verder zal men zich te goed kunnen doen aan patates-frites en paling. aanrijdingen Op de hoek Steenstraat-Gentsestraat heeft zich een aanrijding voorgedaan tus sen twee personenauto's, die werden be stuurd door respectievelijk J. J. B. uit De Klinge in België en A. F. uit Wille broek in België. F., die vanuit de Gentse straat kwam rijden verleende geen voor rang aan de wagen van B„ die vanaf de Markt de Steenstraat in wilde rijden. F. remde nog krachtig, zijn wagen raakte echter aan het slippen. De auto van B. werd aanzienlijk beschadigd. Gedurende de afgelopen dagen hebben zich nog en kele andere kleine aanrijdingen voorge daan, die echter slechts lichte materiële schade aan de erbij betrokken voertuigen tot gevolg hadden. zomeravondfeest Op Buitencentrum 't Jagertje zal za terdagavond 27 juni een zomeravond- feest worden gehouden voor de jeugd. De belangstellenden zullen er o.m. kun nen dansen op muziek van The Flycat chers, in Hulst bekend dankzij de me dewerking die zij verleenden aan de Adamo-show. Er zullen bovendien enke le stands worden ingericht. Voorafgaande aan het zomeravond- feest zal om drie uur 's middags een kinderkermis beginnen. De kinderen hebben bij deze gelegenheid gratis toe gang. Philippine voor de meisjes van de St.-Agnesnijver- heidsschool en de derde prijs voor de Gidsengroep St.-Agnes uit Ovezande. Bij afwezigheid van burgemeester Mooyman werden de prijzen uitgereikt door de postcommandant van de rijkspo litie, de heer Casetta. Hij had voor enige deelneemsters en deelnemers, die de Avondvierdaagse reeds voor de vijfde, resp. de vierde maal hadden meegelo pen, een prachtig boeket rozen in petto en maakte tenslotte de wandelliefhebbers er alvast op attent, dat op 18 juli a.s. in Ovezande het eerste lustrum wordt ge vierd van de grote wandelsportdag. Uiteraard zal dit gepaard gaan met wandelmarsen op diverse afstanden, met medewerking van enkele muziekkorpsen. Yerseke Bij de behandeling deelname ratio- bouw kwam het gemeentelijk sportveld ter sprake aangezien dit 45 meter zal moeten missen voor de bouw van de 40 woningen. Wethouder V. Boven deed de suggestie om, nu de v.v. „Yerseke" de zondag voetbal heeft opgegeven en gebruik gaat maken van het gem. sportveld, het oude terrein van de vereniging over te ne men en dit tijdelijk te gebruiken als ge meente-sportveld. Voor de wegen op het haventerrein werd een parkeerverbod ingesteld van maandag tot vrijdag. Ook het naven- plateau is hierbij inbegrepen. In de Burenpolder is voldoende gelegenheid om auto's te parkeren, bovendien wordt nog aan een nieuwe parkeerplaats gedacht. Voor de gehele Langeville zal aan de rechterzijde eveneens een parkeerver bod worden ingesteld. Aandacht zal worden besteed aan de verkeersveilig heid hoek Oude-Torenstraat - Vierstraat en hoek Eendracht bij de oprit Molen polderweg. De heer Cornelisse vroeg aandacht voor een wrak bij de haveningang. Dit kan gevaar opleveren voor de scheep vaart. Teneinde de voorzitter de gele genheid te geven nog een gedeelte van de vergadering over de ratio-bouw te Kapelle bij te wonen had de vergade ring een vlot verloop arbeidsongeval Tijdens werkzaamheden op een slijp steen in de smederij van Everse aan de Burenpolderweg vloog de amaril uit elkaar. Een der stukken trof A. E tegen het voorhoofd, waardoor een ernstige hoofdwond ontstond. Na eerste hulp bleek overbrenging naar Goes noodzake lijk waar verdere behandeling, o.m. door de oogarts, plaats had. vermiste auto terecht De auto van C. de Rooy uit Yerseke, welke vorige week zaterdagavond bij de Koepoort te Goes werd ontvreemd werd dezer dagen door de politie onbeheerd en onbeschadigd terug gevonden in de duinen bij Zoutelande. Waarde auto in sloot Op de Plasseweg is gisteren omstreeks 13.00 uur de auto, bestuurd door de heer G. J. N uit Krabbendijke in een sloot gereden. Het ongeval ontstond, doordat de bestuurder van de wagen plotseling moest uitwijken voor een voor hem rij dende bromfietser, die aanstalten maak te de weg over te steken. Door deze on verwachte manoeuvre raakte de wagen in een slip en belandde via een aarden dam in een rechts van de Plasscheweg gelegen sloot. De auto werd flink bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. hengelwedstrijd Zondagmiddag hield de Hengel Sport Vereniging Geduld Overwint, in het Isa- bellakanaal grote clubwedstrijd. In to taal namen 40 sportvissers aar. de wed strijd deel. De lijst van prijswinnaars ziet er als volgt uit: M. de Meire, Sleidinge (B.) 127 pnt., I. de Clerk, Ph 125 pnt., A. v. d. Bossche, Ph. 120 pnt., v. Wijns- berghe, Oosteeklo (B.) 115 pnt., K. de Clerck, Ph. 95 pnt., V.d. Heijde, Sleidinge (B) 87 pnt., Pollier Eeklo (B.) 52 pnt., F. v. d. Hemel. Ph. 65 pnt., A. Rammeloo Ph 50 pnt., M. Goethals S. v. G. 42 pert. v. d. Velde, Eeklo (B.) en Verstraete, S. v. G. elk 20 pnt. en A. Ploegaert, Ph. Helliuk, Sleidinge (B), De Bruin, Ph, en Callon, Eeklo (B.) ieder met 20 pnt. Sluis raadsvergadering Donderdagavond vergadert de gemeen teraad van Sluis. Het college stelt voor om de gemeentelijke zweminrichting voor het jaar 1964 gratis beschikbaar te stellen van de plaatselijke zwemclub Er moet een herstemming plaats vinden over het minderheidsvoorstel van het col. lege van b. en w. om toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling in zake het ophalen van huisvuil. De vorige keer staakten hierover de stemmen. Waterlandkerkje busdienst gestaakt In verband met de verbetering van de weg Oostburg - Waterlandkerkje werd de busdienst enkele malen per dag uitgevoerd langs de Nozemansweg en de Groeneweg. Nu ook deze beide we gen door het Waterschap het Vrije van Sluis worden hersteld en van een nieu we slijtlaag voorzien is de voorlopige bus dienst ook nu geheel tot nader order gestaakt. IJzendijke weer slipgevallen op de provinciale weg Op het door regenval gladde wegdek van de rondweg bij Parkzicht slipte een Duitse personenwagen en kwam in de sloot terecht. De bestuurder die flinke wonden aan hoofd en gezicht had, werd evenals zijn medeinzittende vrouw, die een armbreuk en beenwonden had naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Enkele uren later slipte op dezelfde weg bij de bocht aan de Zevenhofstedestraat een personenauto en kwam eveneens in de sloot terecht. De bestuurdex hiervan kwam er met lichte verwondingen af, terwijl de auto flinke schade opliep. Naar het schijnt ligt er op de weg IJzendijke-Schoondijke een noodlot. Pas is de gevaarlijke bult bij de Oianjedijk afdoende verbeterd, op dat punt gebeur den de ongelukken aan de lopende band, of thans zijn er een km verderop bij de bocht aan de Zevenhofstedestraat de laat. ste veertien dagen reeds zeven auto's in de sloot beland. Tijdens de donderdag gehouden raadsvergadering liet het raadslid P. van Hijfte hierover reeds een waarschuwend geluid horen en vroeg de voorzitter, over het bij lichte regen val spekglad wordende wegdek, con tact °P te nemen met de bevoegde in stanties, teneinde dit euvel de wereld uit te helpen. Leden van de commissie voor de wa terstaat uit de Provinciale Staten hebben de volgende algemene vragen gesteld naar aanleiding van het voorstel van G.S. om het polderwezen in Oost-Z.-Vlaande- ren te reorganiseren: Kan ook voor dit gebied niet wor den volstaan met de oprichting van één waterschap? Technisch moet dat, evenals zulks in de andere gebieden in Zeeland heeft plaatsgevonden, hier toch ook mogelijk zijn? Kan dit gebied niet centraal worden bestuurd? Indien zulks bezwaarlijk is, is het dan niet mogelijk om het gebied ten westen van het kanaal Terneu- zen-Gent en het Axeler Ambacht tezamen één waterschap te doen vormen? Vormt het kanaal Terneuzen-Gent in sterkere mate een scheiding tus sen waterschapsgebieden dan het geval is met het kanaal door Zuid- Beveland? Waarom zijn bijvoorbeeld de polders Willem III, Hellegat en Eendragt bij het Axeler Ambacht gevoegd, hoewel zij toch in oostelijke richting afwateren?" Op deze vragen is van de zijde van G.S. het volgende geantwoord: „Het gebied bewesten liet kanaal Terneuzen-Gent vormt een aanvaard baar geheel als waterschap, terwijl het kanaal als een scherpe scheiding moet worden gezien. Daarbij is mede overwogen, of dit gebied niet bij het Dokter A. S. C. van Breda Verman, de leider van de Rode-Kruiscolonne, heeft vanaf het balkon van hotel „Cen traal" op de Markt de winnende num mers bekend gemaakt van de loterij waarvoor gedurende de 'aai'ükse veer tiendaagse actie loten weiden verkocht. De trekking geschiedde door notaris Ho ving. Hierbij werd medegedeeld dai Je opbrengst die van vorige jaren overtrof. Terneuzen heeft volgens de than^ be kende cijfers, ongeveer 5.000.-- opge bracht. Er waren 17 winnende num mers met als hoofdprijs een waardebon van 250,-. In totaal waren er voor 600,- aan prijzen. burgerlijke stand Geboren: Simone dv J. Baars Cook, Pietev zv P. Faro - Lankhaar: Andreas zv A. Stockman - de Bakker; Veronique dv W. Causemaeker - Belaert; Karenza dv J. Lantsheer - de Bock; Geertruida dv L. de Pauw - van Hoorn; Onno zv F. de Waal - Mettes; David zv D. de Jonge- Scheele; Catharina dv J. van Hoeve- Haak. Huwelijksaangiften: Cornelis de Koeij- er, 23 j. en Willemina Leunis, 20 j.; Cor nelis Uijtdewilligen, 24 j. en Elisabeth Harms, 22 j.; Jacob Dieleman, 25 j. en Maria Blaeij, 20 j.; Arie van Genderen, 22 j. en Ineke van IJk, 17 j.; Albert van Strydonck, 24 j. en Adriana Kaptein, 19 j.; Antoon Bastiaansen, 24 j. en Anna Vantricht, 19 j.; Gustaaf de Pauw. 27 j. en Antje Hamelink, 18 j. Huwelijksvoltrekkingen: Emile Caes- sens, 23 j. en Josepha Verschuren, 23 j.; Cornelis van Zuuren. 22 j. en Suzanna de Kok, 19 j. Overleden: Anthonie Faas, 81 j.. geh. gew. met J. Willemsen; Johannes Davids, 68 j., echtg. van E. Minnik; Ciryllis Barbé, 81 j., echtg. van E. Wille; Maria Fricot, 65 j., echtg. van H. Picavet; Clara van Oosten, 82 j. echtg. van A. Naeije; Fran cois Dieleman. 61 j.; Jan Seegers, 52 j.; Margaretha van Leeuwen, 80 j. Westdorpe duivenvlucht t.b.v. e.h.b.o. Traditiegetrouw organiseert de dui- venmaatschappij „De Volharding" op kermiszondag (5 juli a.s.) weer een dui venvlucht voor de E.H.B.O. Iedereen kan hieraan deelnemen. De leden van de E.H.B.O.-vereniging zullen a.s. donderdag huis-aan-huis col lecteren, óm de nodige prijzen voor die wedstrijd bij elkaar te krijgen. Van de opbrengst zal nieuw oefenma teriaal en verband worden aangeschaft. muziekcursus Na het bondsconcours. op 28 juni te Kloosterzande, zal onze muziekvereni ging Eikels worden bomen' weei begin nen met de opleiding van jonge muzi kanten. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met de directeur de heer Armand Thomas, of zich opgeven by het bestuur. De raad van Middelburg heeft zich in de vergadering van maandagmiddag uit gesproken tegen de stichting van een derde lagere technische school op Wal cheren. Instemming werd betuigd met een motie van de commissie van toezicht op het nijverheidsonderwijs voor jongens te Vlissingen. Zoals bekend, wordt van protestants- christelijke zijde op de vestiging van een derde lts aangedrongen. Er zijn op Wal cheren twee dergelijke scholen op alge mene grondslag, de een te Middelburg, de andere te Vlissingen, waar de raad zich in april tegen een derde lts heeft verzet. Overigens is het standpunt van de Mid delburgse raad niet Zonder ernstige hoofd brekens ingenomen kunnen worden. Bij na 2 uur duurden de debatten, alvorens een stemming (12 tegen 6) een eind maak te aan deze van rechtse zijde opgeschroef de princiële zaak. Een derde lts zou het bestaansrecht van de huidige twee goed florerende scholen met een totaal aantal leerlingen van 1000 ernstig aantasten en de lesprogramma's in gevaar brengen. Ook het ETI Zeeland deelt deze mening. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat het betreffende voorstel van b. en w. een dergelijke lange behandelingsduur zou krijgen. Nadat gesproken was over onder meer de aankoop van een stofzuiger en vitrage voor een lagere school, zei de woordvoer der van de rechtse fractie, de heer J. A. van Bennekom, toen de derde lts aan de orde kwam, dat het onwaardig is voor de raad van Middelburg te oordelen over een particulier voorstel „Zo'n voorstel had van b. en w. moeten komen, maar nu het van een particuliere commissie uit Vlissingen komt moeten we het maar voor kennisgeving aannemen", zo adviseerde hij. De heer Bennekom kreeg echter wei nig volgelingen en de raadsleden groeven zich allengs dieper in de materie in. Na dat duidelijk door PvdA-fractieleider M. Hubregtse was gesteld, dat men kon kie zen tussen goed technisch onderwijs op algemene grondslag en minder goed naar levensbeschouwelijke richting, gaf de heer Van Bennekom zijn protstants-christe- lijke visie op de zaak. Uit zijn gloedvol betoog kon men op maken, dat het niet zo zeer meer ging om de kwaliteit van het onderwijs, dan wel om een „éigen" protestans-christelijke school, hetgeen de heer Hubregtse de uit spraak ontlokte, dat wanneer men iets vurig verlangt, men wel eens verblind wordt. Nadat de heer Van Bennekom nog aan het adres van b. en w. had toegevoegd, dat hij de indruk had, dat het bijzonder enderwijs aan de beurt kwam wanneer vast stond, dat het algemeen onderwijs niet geschaad zou worden, welke op merking voor zijn eigen rekening bleef, zette de hoofdelijke stemming een punt achter deze principieel geworden zaak. Vreugdevoller waren de beraadslagin gen over de ajgemene bijstandswet. De raad lanceerde uitspraken als ,,een zegen voor het volk" en nam de voorstellen van b. en w, aan. Er zal een commissie van advies in het leven worden geroepen, ter wijl de naam van gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg werd ver anderd in gemeentelijke sociale dienst. Voorlopig zullen b. en w. de uitvoering van de wet, die zoals bekend per 1 ja nuari van het komend jaar van kracht wordt, in eigen hand houden. Wanneer men dan meer ervaring heeft in de prak tische toepassing van de wet, zal men de noodzakelijkheid van een commissie van bijstand onder ogen zien Tot slot werd een krediet van 15 mille gevoteerd voor het aantrekken van ad viseurs op het gebied van de public re lations en de industrievestiging, De heren B. S. Korsten en D. W. Dettmeijer, beiden uit Den Haag, zullen voor een jaar als adviseur voor de gemeente optreden. Laatstgenoemde heeft ook Terneuzen bij de industriële ontwikkeling van advies gediend. waterschap Het Vrije van Sluis moest worden gevoegd. Dit stuitte echter op zeer grote tegenstand uit de streek. Tussen de waterschappen Hulster Ambacht en Axeler Ambacht is de bekende hoge rug in het ter rein midden door oost-Zeeuwsch- Vlaanderen als scheiding genomen. Waterschappen van een grootte als die van de zo juist genoemde, heb ben bewezen levenskrachtig te zijn. Ter afronding van het Axeler Am bacht is het gebied van de polders Willem III, Hellegat en Eendragt daarbij gevoegd. Het 200 m brede kanaal van Ter neuzen-Gent moet inderdaad als een volkomen scheiding tussen water schapsgebieden worden gezien; het kanaal van Zuid-Beveland is van kleiner formaat. Gelet is ook op het verschil in ka rakter tussen de betrokken gebieden. Het Axeler Ambacht zal zich ont wikkelen tot een gebied met een in het algemeen uitgebreide bebou wing welke overwegend ten oosten van het kanaal is gedacht, met een sterk industriële inslag in tegenstel ling tot het Wester kwartier." Uit de commissie is verder de opmer king gekomen dat de naam Het Wester kwartier aan Groningen doet denken. De vraag was: is er geen betere naam te bedenken? G.S. hebben geantwoord, dat een betere naam nog niet is genoemd. De reden voor de afwijking van de procedure, die bij de vroegere water schapsconcentraties is gevolgd, moet vol gens G.S. gezocht worden in de uitge strektheid en de bijzondere geaardheid van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en ook in het grote aantal kleine polders in dat gebied. G. S. menen op een vraag in die rich ting, dat het niet nodig is nu reeds vast te stellen, dat het Land van Saeftinghe na de indijking bij het Huster Ambacht zal worden gevoegd. Volgens het college ligt een dergelijke gang van zaken t.z.t. wel „in de rede". Het gaat aldus G.S. echter niet aan, de staten nu reeds voor de toekomst te binden. In de rijksmiddelbare landbouwschool beeft de administratrice van die school, mej. L. van Kalmthout uit Goes, gister middag als zodanig afscheid genomen Hiermee werd een periode van 35 jaar trouwe overheidsdienst afgesloten. Mej. van Kalmthout begon haar ad ministratieve carrière op 1 juni 1918 als hulpboekhoudster bij de veilingvereni ging Zuid-Beveland te Goes en trad tien jaar later in dienst bij het rijksland- bouwconsulentschap. Steeds belangrijker functies kreeg zij toegewezen. Tijdens de laatste jaren was zij als administratief ambtenaar C eerste klasse" bij de rijks- landbouwwinterschool (RMLS) te Goes in dienst. Met ingang van 1 augustus a.s. gaat mej. van Kalmthout van haar pen sioen genieten, echter niet zonder haar opvolgster, mej. Dellebeeke uit Goes, te hebben ingewerkt. Allen, die mej. van Kalmthout van nabij kennen, waren gis termiddag aanwezig op de afscheidsbij eenkomst. Ir. F. Bollen, inspecteur van het landbouwonderwijs, zei veel waar dering te hebben voor de vele werk zaamheden, die mej. van Kalmthout voor het middelbaar landbouwonderwijs ver richt heeft op administratief gebied. Ook ir. J. Versteeg, directeur van de RMLS gaf blijk van veel waardering voor het werk van de scheidende admini stratrice. Hij vond dat haar werkzaam heden er steeds veel toe hebben bijge dragen, dat de school organisatorisch goed liep. De politie te Goes heeft in diverse ge vallen proces-verbaal opgemaakt tegen personen, die zich schuldig maakten aan winkeldiefstal, voornamelijk in de zgn. zelfbedieningszaken. Van politiezij de wordt ervoor gewaarschuwd, dat van alle gevallen, waarin van mige diefstal blijkt, proces-verbaa] zal worden opge maakt Opgemerkt wordt hierbij nog, dat ogen blikkelijke arrestatie en voorgeleiding aan de Justitie te Middelburg kan vol gen. pen. Gestreefd wordt naar uniformiteit in de reglementen voor alle geconcen treerde waterschappen. Het bezwaar van de polder Walcheren op dit punt dient volgens G. S. te worden afgewezen. Bij de reeds geconcentreerde waterschappen is gebleken dat de regelingen over het toezicht tot geen enkele moeilijkheid aan leiding hebben gegeven. Een vergelijking met andere provincies gaat, zo menen G. S., niet op daar in Zeeland een geheel eigensoort waterstaatkundige situatie be- Kan het toezicht van G.S. dan niet wat minder stringent worden geregeld? Op deze vraag uit de commissie voor de wa terstaat is geantwoord, dat de huidig® voorstellen moeten worden gezien als een sluitstuk van de eerste ronde van de re organisatie van polders of waterschap pen in Zeeland. In een volgende fase kan mogelijk b.v. met betrekking tot het toezicht een wat soepeler standpunt wor den ingenomen, aldus G.S. Bij de behandeling van de reglemen ten van zowel de ontworpen waterschap pen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen als het waterschap op Walcheren is uit de commissie voor de waterstaat de vraag gerezen of het wel juist is dat het toe zicht van G.S. zo ver gaat als in het ontwerp is voorzien, dit mede gelet op regelingen in andere provincies. G.S. hebben geantwoord, dat bij het toezicht is uitgegaan van hetgeen daar omtrent in het algemeen geldt t.a.v. de zeewaterkerende polders of waterschap- De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft bekendge maakt, dat de mogelijkheid bestaat dat aan kleine landbouwbedrijven onthef fing wordt verleend van het verbod tot het telen van winterbloemkool. Degenen, die van deze ontheffing ge bruik willen meken, moeten zich zo spoe. dig mogelijk, doch in elk geval voor 15 juli hiervoor wenden tot de gewestelijke raad van het Landbouwschap in Zee land, gevestigd te Goes. BERGEN OP ZOOM Deken G. van Dijk heeft de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt aan de heer A. van Mechelen. Dat gebeurde tijdens een korte plechtig heid in de woning van de onderscheidene aan de Boschstraat. De heer Van Meche len ontving de onderscheiding in verband met zijn werkzaamheden voor de St. Vin- centiusvereniging, het parochieel bestuur en zijn bemoeiennissen met de verkenne rij. Goes is de laatste gemeente, die zich over het G.S. opgestelde herindelingsplan voor de gemeenten op Zuid-Beveland moet uitspreken. Tijdens de vorige week woensdag gehouden raadsvergadering werd de behandeling van het pre-advies van b. en w. over deze aangelegenheid na een besloten zitting van een half uur uitgesteld tot dinsdag 30 juni. Gisteravond is de daar van Goes langdurig in infor mele zitting byeen geweest om tot een standpunt ten aanzien van de herinde ling te kunnen komen. Goes heeft er, binnenskamers, wél moeite mee. (Van onze verslaggever) In de lange rij verkeersdelinquenten, die gisteren (in beroep) voor de Bre dase rechtbank verschenen was die van de Tilburgse jongeman G. W. wel een der opmerkelijkste. Hoewel hij er al vijf veroordelingen op had zitten wegens te hard rijden op een brommer (en nog vier vonnissen wegens andere verkeers- zonden in zijn strafblad heeft) had hij toch geprobeerd in beroep het hem door de kantonrechter opgelegde vonnis ver zacht te krijgen. Zijn overtreding van de maximum snelheid voor brommers was echter wel erg duidelijk geweest: hij had het gas helemaal open gezet en de brommer haalde op die manier 56 km. Met die vaart vergat hij ook driemaal achtereen richting aan te geven, zoals een politie man die hem in een auto volgde, had geconstateerd. De officier vond dat de kantonrechter terecht een forse straf had opgelegd en hij wilde het daarbij houden. De ver dachte had het vehikel door in beroep te gaan willen redden, omdat het van zijn broer was. „Op de brommer van iemand anders moet je maar dubbel voorzichtig zijn", vond de president, mr. Stemfoort. Dat vond de officier kenne lijk ook. Hij eiste behalve de verbeurd verklaring veertig gulden of 8 dagen voor het te snel rijden en driemaal vijf gulden voor het nalaten vatf richting aangeven. Maandag a.s. zal de rechtbank spraak doen. Maleisië meent dat er alsnog een op lossing kan worden gevonden voor het geschil met Indonesië. President Rach- man heeft bij thuiskomst verklaard de houding van Soekarno thans te begrij pen. Hy handelde naar de mening van de Maleisische premier onder druk. Intussen heeft de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, Soebandrio, weer vernietigingskreten geslaakt. Pre mier Holoyaka van Nieuw-Zeeland heeft laten weten dat zijn land Maleisië zal hel pen bij de verdediging van zijn rechten, wanneer de toestand in Serawak en Sabah slechter mocht worden als gevolg van Indonesische infiltrantenacties. Maandag zijn ongeveer honderd Indo nesische terroristen tot het gebied vari zuidwest-Serawak doorgedrongen. Ze hebben grote verliezen toegebracht aan een patrouille Ghoerka-militairen. Er zullen wéér Britse helikopters naar Bor neo gaan. uit- Door de hengelsportvereniging De Zeekrab te Breskens is een internationale 7eehengeiwedstrijd gehouden waarvoor een matige belangstelling bestond. Door 263 sportvissers werd ingeschreven. Uitslag: 1. P. Snoodijk Axel 1090, 2 J. Feterman Sluiskil 885, 3 Parent Calais 584. 4 J. Bur on Halsteren 463, 5 J. Lal- kens 437, 6 J. v.d. Velde beiden Bres kens 405, 7 A. v. Iwaarden Groede 363, 8 P. de Schuijter Heist 357, 9 W. de Mees ter 332, 10 A. Versprille Breskens 290. Het Nederlands Kamerorkest, dat in de burgerzaal van het stadhuis te Mid delburg concerteerde, bleek andermaal een welkome gast Zeelands hoofdstad te zyn. Onder leiding van zijn dirigent Szymon Goldberg bood het een program ma aan met werken van Handel, Bach, Webern en Dvorak. Deze 23 musici, stuk voor stuk rasar tiesten brachten een avond met prac tisch ailemaal Hoogtepunten Als wij van dit musiceren op hoog niveau toch eén werk er extra willen uitlichten, dan is dit voor ons gevoel wel het slotnummer ge weest. In deze serenade voor strijkorkest in Eg root van Dvorak werd onder de strakke leiding van Szymon Goldoerg op verfijnde wijze gemusiceerd waarbij niet het kleinste onderdeel werd verwaar loosd, zodat het luisteren naar deze se renade een luisteren van de hoogste rangorde werd. Het op brillante wijze gespeelde tweede deel (Tempo di Valse) werd een ware belevenis, die ons nog lang daarna in de oren klonk. Goldoerg en de zynen mochten een langdurig ap plaus in ontvangst nemen, waarbij de dirigent bloemen werden aangeboden. Dit concert, werd georganiseerd door de Gemeente Middelburg m samenwer king met de voortreffelijke Z.V.U werd begonnen met Handels Concerto grosso in b klein, waarbij al direct de voortref felijke homogeniteit van dit kamerorkest bleek; met name de celli mogeii hier ge noemd worden om hun fraaie zangerige toon. Dirigent Goldberg was sobst in het Vioolconcert in E groot van Bacb het welk hij vol overgave op strakke wijze uitvoerde, waarbij het orkest (zonder dirigent) hem op volgzame wijze bege leidde. De Funf Satze fur Streichquartte op 5 van Webern vormde het moderne ge deelte van deze avond; een moeilijk en niet in het gehoor liggend stuk muziek, dat op beheerste wijze door aeze emi nente groep musici werd vei tolkt. Zoals het meer gaat bij dit soort muziek, men zou deze stukken twee keer achter elkaar moeten horen om er nog meer van te kunnen genieten. Vermeldenswaard is nog, dat het Ne derlands Kamerorkest in de m'ddag een jeugdconcert gegeven heeft, waarbij de belangstelling van de jeugd zo intens was dat uitvoerende en toehoorders er beide veel genoegen aan beleefden. Een unicum. A. L. UNIVERSITEIT UTRECHT Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is mej. H. M. Denie uit Terneuzen geslaagd voor het kandidaatsexamen rechtsgeleerd heid. M.M.S. Aan de christelijke h.b.s. en m.m.s. voor Walcheren te Middelburg, zijn geslaagd voor het examen middelbare school voor meisjes: F. P C. van Boven, Middelburg; M. Caljé, Middelburg; K. Dekker, Sint- Laurens: J. F. Van Dullemen, Zoutelan de; E. M. R. van Es, Vlissingen; W. F. Hillebrand. Sint-Laurens; J. A. Joziasse, Koudekerke: H. K. Komejan, Domburg; K. H, Kooman, J. Peene, W. Samusamu en A. P. Simonse. allen Middelburg; P. M. van Veenendaal, Vlissingen; J. J. Willemse. Nieuwdorp; E. Wisse, Vlissin gen. Morgen, woensdag 24 juni, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 2.31 en 14.51 uur; Terneuzen 1.59 en 14.18 uur; Vlissingen 1.29 en, 13.48 uur; Wemeldinge 3.14 en 15.42 uur. westdorpe Kunstzaal Troutzaerte Nico Molenkamp VEERE Kunstzaal Lier Tentoonstelling schilde rijen en portretten SOUBURG Sportweek MIDDELBURG Ringrijderij GOES Kantine Veiling Alg. ledenvergadering VVZB ZUIDDORPE A. Apers 19.30 uur Dansen A. de Block 15 uur Kermisschieting M. de Cock 15 uur Schieting TERNEUZEN Luxor 20 uur Zeg het met kogels, 14 j. OOSTBURG Ledel 20 uur Zeven dagen in mei, 14 j. WESTDORPE Troutzaerte Nico Molenkamp VEERE Kunstzaal Van Lier Tentoonstelling schilderijen en portretten SOUBURG Sportweek MIDDELBURG Jeugdhuis Don Bosco 19.30 uur Bijeen komst t.g.v. afsluiting welfare-cursus GOES De Korenbeurs 15 uur Afscheidsbijeen komst sluiting van de ziekenhuisaf deling Gasthuis te Goes.

de Stem | 1964 | | pagina 2