GELUKKI GE WINNAARS PINKSTERPRIJSVRAAG Spoedige verbetering zee dijk bij Paal noodzakelijk Werken zonder moe te worden Spreekuur in het museum buns 3ntdek bbelige lachen ilinder veilige Bijzondere financieringen bij Nationale Handelsbank) WIST 1PLAN Gevaar voor doorbraak niet denkbeeldig Ontwikkeling vissersdorp wordt geremd Kostbaar kunstwerk in technische school voor Oostburg en omstreken Extra vakantiegeld voor tienduizenden. Dominicus Sario- slichting heeft financiële rorgen Russen legden handelscontacten in Nederland wee maanden voor Rusland over het maar heeft de e gelegd als een aldus het RuNi- tilok". was gepubliceerd n de 23ste herden- invasie van de Sov- d dat functionaris ambassade in Ber il 1941 van hadden militairen het be- zich in oostelijke sische grens te be ing was gebaseerd een Duitse officier. 1 stelde Stalin er- t de Duitsers grote ussische woorden- oduceerd voor de had volgens het •xemplaar van het oskou gezonden, aad Stalin te slim overleden dictator r dat is niet zo ge- eve provocatie. Het p (waarop postzegel Renault Nederland Amsterdam. Amsterdam" Naar keuze uitzoeken bij Nova Axel is op zich zelf al een genot en dan nog gratis een frois pièce mee naar huis mogen nemen, was een dubbele vreugde, die mevrouw Sturms uit Terneuzen als prijs kreeg voor onze Pinksterprijsvraag. Bij „Even Kijken" te Terneuzen nam mevr. Dumoleyn haar prijs in ontvangst van fa Van Donkelaar en Buysse uit Zuidzande. Zij was er erg mee in haar schik. Mej. C. Zonderland uit Sas van Gent was een der prijswinnaressen van onze Pinksferprijsvraag. Hier neemt zij in de vernieuwde zaak van de fa. Wil. lemsen aan de Kerkstraat te Axel haar prijs in ontvangsf. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 22 JUNI 1964 (Advertentie) De heer C. Bevers, Coosje Buskenstraat 79 te Vlissingen, neemt één van de 10 waardebonnen van 5,-, totaal 50,-, geschonken door „De Spar Fa. Baarens te Kruiningen, in ontvangst van mevr. Polderman in de Sparwinkel aan da Hogeweg 98 te Vlissingen. (Van onze verslaggever) Het eens zo welvarende vissersdorp Paal aan de Westerschelde in de ge meente Graauw en Langendam leidt op het ogenblik een ietwat armetierig be staan, dat nu vooral in de hand wordt gewerkt door het uitbleven van de plan nen tot verbetering van de zeewering ter plaatse in het kader van het Delta plan. In afwachting van die verbetering mag er in Paal namelijk niets gebeuren, omdat andere plannen het Deltaplan zou. den kunnen doorkruisen. In de gemeente Graauw moet men nu toezien hoe de perspectieven voor Paal er steeds som berder gaan uitzien en Paal en de Melo- polder worden beschermd door een dijk, die het gemakkelijk zou kunnen begeven wanneer de weersomstandigheden boos aardig zouden gaan samenspannen. Het gevaar voor dijkdoorbraak is be slist niet denkbeeldig. Bij hoog tij komt het water tot aan de teen van de dijk. Bij ruw weer kunnen de golven gemak kelijk over de dijk slaan. Het water zal dan een afbrokkeling van de dijk kun nen bewerkstelligen. Deze ongewenste situatie is sinds 1955, twee jaar na de watersnood, toen de dijk bij Paal het ook begaf, reeds meerdere malen ter kennis gebracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het provinciaal bestuur, die op hun beurt hebben doen weten dat de verzwaring en verhoging van de zeewering vlak voor de deur staat. Stilstand Sinds enige tijd is er een stilstand in getreden bij Paal. Veel huizen mogen niet meer verbouwd worden omdat nog niet bekend is, hoe de situatie in Paal zal worden, wanneer de dijk wirdt ver zwaard. Verbeteringen aan de naven, waarin vroeger plaats was voor ten minste veertig vissersvaartuigen, maar die nu geheel is dichtgeslibd, mogen niet plaatsvinden, omdat de haven naar alle waarschijnlijkheid zal moeten ver dwijnen. De scheepswerf aan de haven kan niet uitbreiden en niet moderniseren omdat men niet weet wat de toekomst voor dit bedrijf heeft weggelegd. In de dijk bevindt zich een oud ge maal, dat is afgeschreven maar waar door nu nog steeds 900 hectaren moeten afwateren naar de Westerschelde. De waterafvoer is onvoldoende. Wanneer het Deltaplan zich in Paal zal doen gevoelen komt er een nieuw gemaal, waarop ver schillende polders, met een totaal van 2000 hectaren zullen kunnen afwateren. En het nieuwe gemaal is hard nodig. Recreatie De gemeente Graauw heeft Paal voor. bestemd voor de recreatie. Het dorp is momenteel al in trek bij veel vooral buitenlandse toeristen, ook al omdat het is opgenomen in de Westerschelde- route van de ANWB. Veel buitenlanders huren er in het seizoen een huis. Om die toeristen te gerieven zou de gemeente Graauw van het haventje o zo graag een jachthaven maken. Men (Advertentie) Naar wij vernemen staat duizenden men sen in de komende tijd een aardige bui tenkans te wachten. Het mooie is boven dien dat hiervoor geen enkele bijzondere prestatie zal behoeven te worden gele verd. Het gaat er alleen maar om zoveel mogelijk vakantie-inkopen op de markt te doen - en wat een profijtelijke bezig heid dat is, daar weten ontelbaren van mee te praten. De prijzen zijn op de markt immers veel lager, doordat marktkoop man en straathandelaar grote hoeveel heden tegelijk inkopen en weinig kosten hebben. Het geld dat men spaart door op de markt te kopen kan voor meer vakan- tieplezier worden besteed. Op de markt vinden verstandige huismoeders en -va ders honderden artikelen die voor de vakantie van pas komen. Zij kunnen ge zellig en op hun gemak kijken, vergelij ken en uitzoeken en zij trekken er straks op uit met een dikkere vakantieporte monnee. want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD (Van onze verslaggever) De Dominicus Savio Stichting voor r.k. na-zorg in Zeeland heeft financiële zorgen, zo blijkt uit het jaarverslag o- ver 1963, dat inmiddels is uitgekomen. De stichting is zeer erkentelijk voor de bijdragen van het rijk, van de provin cie en van de gemeenten. De subsidies zijn echter niet steeds toereikend. Het bestuur van de stichting zegt zich af te vragen of niet juist voor dit werk, waarbij het gaa-t om de belangen van de zwakzinnigen, door de overheid nog meer offers mogen worden gebracht. ,,De zorg voor zwakzinnigen moet trou wens ieder rechtgeaard mens aanspre ken", zo zegt men in het jaarverslag. Na een onderbreking van anderhalf jaar door de vacature van een sociaal pedagoog zijn de werkzaamheden van de sociaal-pedagogische dienst van de stichting weer hervat op 1 januari 1963, toen men de heer A. G. Q. H. v. Beur den had kunnen aantrekken. Hoewel de grenzen van het werkterrein samen vallen met de provinciale grenzen bleef de zorg vooralsnog in hoofdzaak be perkt tot Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Op 1 januari 1963 waren bij de dienst 170 pupillen ingeschreven; voor 78 pupillen, die overigens nog niet zullen worden „losgelaten", werd in de loop van het jaar de zorg beëindigd; 35 nieuwe pupil len werden gedurende het jaar 1963 in de zorg opgenomen. Op 1 januari 1964 waren in behandeling 127 pupillen. In middels is in Hulst een werkplaats voor zwakzinnigen gerealiseerd, de Savio- werkplaats, die beoogt de zwakzinnige in het maatschappelijk leven aan te pas sen, die een inkomen te verschaffen. Er was in het afgelopen verslagjaar veel contact met verschillende instanties Samenvattend kan worden gezegd, dat de stichting in 1963 veel activiteiten heeft ontplooid. Men mag hopen op be stendiging daarvan. In de kleinfruitteel heeft het streven naa: arbeidsrationalisatie tijdens de oogst de volle aandacht. Mei» heeft op de proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle een pluk- wagentje voor aard beien in gebruik ge nomen. Dit is ont leend aan een Itali aans voorbeeld. De aardbeienplukkers en pluksters op de proef tuin, zijn er enthousiast over en ir. Van Hen- nik, directeur van het proefstation, zegt, dat het wagentje een be langrijke verlichting kan betekenen van het plukvraagstuk bij aard beien. Aardbeien plukken is namelijk een werk waarbij men gauw moe wordt, wat pluk- prestatie en animo om te plukken nadelig be- invloedit. Op het pluk wagentje kent men geen vermoeidheid, ook niet aan het eind van de dag. De haven van het eens zo wel varende vissersdorpje Paal in Zeeuwsch-Vlaanderen aan de Westerschelde. Op de achtergrond de dijky die rechts (achter de schuur) zeer zwak is. kan echter geen plannen maken omdat eerst de plannen voor de verbetering van de dyk bekend zullen moeten zijn. Men weet immers niet hoe het Deltaplan in Paal zal uitpakken. .Afwachten maar", zegt burgemeester De Nijs be rustend. „Maar ondertussen wordt de ontwikkeling van het dorp geheel af geremd. Ik troost me met de gedachte dat het niet aan ons heeft gelegen". (Van onze verslaggever) Aan de frontzyde van het nieuwe ge bouwencomplex van de Technische School voor Oostburg en Omstreken is een fraaie ceramiek, van de hand van de bekende kunstenaar Harry op de Laak uit Am sterdam, aangebracht. Het fraaie kunstwerk, kosten ruim tien mille, geeft symbolisch weer, wat aan be drijvigheid en activiteit achter de muren van het onderwijsinstituut gebeurt en is een passend verbindingsstuk tussen het oude en nieuwe gebouwencomplex. De af. metingen zijn vijf bij drie meter. Met ingang van het nieuwe schooljaar kan van de nieuwbouw de moderne en goed geoutilleerde gymnastiekzaal en het overblijflokaal in gebruik worden geno men. Zoals wij al uitvoerig hebben bericht is de nieuwe praktijk vleugel al enige tijd in dienst. Medio oktober zal ook het theorie-gedeelte bevolkt kunnen worden. Daarna zal de verbouwing van het huidi ge complex worden aangepakt. De diploma-uitreiking van de Techni sche School is gepland op 17 juli. Het Folkwang-museum in Essen, een in binnen- en bui tenland vermaard museum, houdt sedert een jaar regel matig ééns per week spreek uur voor de z.g. gewone man In dat spreekuur geeft de di recteur dr. Vogt of zijn as sistent dr. Richmann raad en voorlichting aan een ieder die daarom komt vragen. De mensen komen in grote scha re. Soms zo'n zestig per mid dag. Relatief is het aantal mensen, dat deze spreekuren, bezoekt veel groter dan het aantal bezoeken aan het mu seum Zijn musea in het be wustzijn van vele „gewone" mensen niet nog altijd neilige tempels wier poorten alleen voor ingewijden openstaan? Daar is een oud dametje dat ietwat verlegen en aar zelend binnenkomt en wat hulpbehoevend om zich heen kijkt Uit haar tasje haalt ze een fotocopie van een ten toonstellingsrecensie uit een krant te voorschijn. Die re censie verscheen in het begin van deze eeuw. Het dametje toont eveneens een foto van een schilderijtje, waarop een klein meisje met lange vlech ten smekend opziet naar een met bloemen omrankte Moe der Gods aan een muur Om. dat ze kleiner gaat wonen en dan geen behoorlijke plaats meer heeft voor het schilde rijtje waaraan ze zeer is ge hecht, wil ze het verkopen. „Voor ons museum is het echter weinig geschikt", zegt dr. Richmann. Dat is ook de bedoeling niet haast de be zoekster zich te verklaren. Zij had meer aan een tehuis of een instelling gedacht. Over de prijs* valt wei te praten. Als de assistent haar voorstelt om dan een adver tentie te plaatsen en haar helpt deze op te stellen, gaat ze tevreden weg. Andere mensen komen om hun kunstvoorwerpen naar waarde te laten schatten of om gewoon te vertellen, dat ze van kunst houden en vei lingen bezoeken. Alle ad viezen zijn kosteloos. Men kan de bezoekers aan deze spreekuren in vijf verschil lende groepen onderverdelen, hetgeen trouwens ook een licht werpt op de verhouding van de moderne mens tot de beeldende kunst De verreweg grootste groep toont grote belangstelling voor de materiële waarde van hun schilderijen e.d. De mensen lezen in de kranten over de steeds stijgende prij zen die op kunstveilingen worden betaald en in hun voordien oorspronkelijke en gezonde „naïeve" verhouding tot het kunstvoorwerp, vol trekt zich een verandering. Men denkt geld te kunnen verdienen. Daar verstrekt de museumdirectie voorlichting en zodoende heeft ze al menige droom moeten ver storen. De tweede grote groep be staat uit particuliere, kleine verzamelaars Men komt met vondsten van de rommelzol der of met erfstukken Om dat de museumdirectie eer lijkheid uiteraard tot opper ste beginsel heeft verheven, blijven teleurstellingen niet achterwege. Bezitters van „echte" Rembrandts en Van Goghs, die met hun schatten ter beoordeling kwamen, heeft men moeten zeggen, dat men niets anders heeft dan een grove vervalsing en dat is iets dat niemand graag hoort. De dankbaarste groep is wel die van de vele amateur- en zondagsschilders die er vooral in het Roergebied zijn. Velen van hen wier fantasie welhaast onuitputtelijk is, kwamen geheel radeloos naar het spreekuur, omdat de techniek hun parten speelt. Technische problemen zijn voor deze kunstbeoefenaren telkens weer een muur waar tegen zij opbotsen Zij zijn ook de meest kunst-geïnte resseerde bezoekers, die vaak terugkomen om te praten over hun kunst. De laatste bezoeker op de ze middag brengt in een vloerkleed gerold een groot laat-expressionistisch bloe- men-stilleven.' De kleuren zijn mat. De bezitter van het doek zou ze zo graag wat op willen fleuren en laten glim men. Deze onjuiste en over bodige restauratie zou echter het karakter van het werk grovelijk vervalsen. Teneinde de kleur meer tot zijn recht te laten komen krijgt hij de raad de zware zwarte lijst te vervangen door een lichte, onopvallende lijst Deze spreekuren voorzien in een echte behoefte en verdienen elders te worden nagevolgd. Het lig* in het voornemen dat de Na- meldt het verslag dat aan de First Na tionale Handelsbank N.V. zich in het vervolg zal gaan toeleggen op speciale financieringen, waaronder industriële fi nancieringen op middellange termijn. Op dit nieuwe arbeidsterrein ziet de directie de toekomst voor de vennoot schap met vertrouwen tegemoet. De winst- en verliesrekening over 1963 sluit met een saldo van f 2,03 miljoen (v.j. f 2,04 miljoen). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, zes procent dividend (onveran derd). In 1963 werd een totale integratie met de Rotterdamsche Bank verder voorbe reid. Besloten werd om begin 1964 het Nederlandse bedrijf, uitgeoefend op de kantoren in Amsterdam en Den Haag, in te brengen in de organisatie van de Rot terdamsche Bank. Het besluit tot alge hele integratie van de Nederlandse kan toren kon worden genomen, nadat was overeengekomen de vijf overzeese kan toren af te stoten, en nadat de daarover gevoerde onderhandelingen mét een tweetal Amerikaanse banken met suc ces werden bekroond. (Chase Manhat tan Bank te New York en Continental Illinois National Bank and Trust Com- pay of Chicago). Vrijwel het gehele Nederlandse en lokale personeel van de overzeese kantoren is in dienst van deze Amerikaanse bankinstellingen overge gaan. Aangaande de Canadese belangen ver- Advertentie) tional City Bank of New York vijftig procent van het kapitaal van the Mer cantile Bank of Canada en het totale be zit aan aandelen van de Mercantile Trust Company werden verkoent. De Russische regeringsdelegatie, die op instigatie van het Nederland - USSR. comité negen dagen in ons land heeft doorgebracht is naar Moskou terugge keerd. „Als de prijzen en voorwaarden gunstig zijn, dan zullen wij hier nog meer fa brieken kopen", zei bij dit vertrek Boris Borisof, vice-minister van buitenlandse handel. Hij memoreerde dat zijn regering in het kader van het uitgebreide che mische programma in de afgelopen ja ren reeds vier nieuwe fabrieken voor kunstmestfabricage heeft gebouwd, waar voor de technische installaties groten deels in Nederland zijn gekocht. „Wij hebben ook nog fabrieken nodig voor allerlei andere kunststoffen" zo ver volgde hij. ,,Wel produceert Rusland zelf enorm veel, doch zo groot is het programma, dat wij ook nog wel iets uit het buitenland kunnen gebruiken. Het is nuttig om steeds meer te pro duceren". Bij dit bezoek is het niet tot aanko pen gekomen Wel echter heeft de dele gatie ettelijke Nederlandse bedrijven be zocht „en met zakenlieden zeer nuttige besprekingen gevoerd die de deur wa genwijd openzetten voor toekomstige ont. moetingen".

de Stem | 1964 | | pagina 7