pn Ad van Tilburg le in ronde Sprundel Eef Dolman: zege Alpheuse ronde in Jacques Anquetil geen waarachtig kampioen Vriendschappelijke klap NDEL gbaar! Engelse ronde Overwinningen van R. Pij nen te Zuiddorpe en Kalmthout Sprintersprijs te PARIJS L" RUDI ALTIC POPULAIR GEEN BOETE VOOR ,DE PEL" JAN JANSSEN TE LAAT! Schitteroogjes Zweetkamertje Applausmetertje Nederlandse amateurs in Duitse ronden Tweedaagse voor Karei Ley ten Willy de Feber: overwinning Zevenhandbal Vlissingen Dies Kosten als knappe tweede efoon 32083 board 3 etontriplex n Resopal EN TE GOES ekenverzorgster, ens rijksregeling el", Kloetingse- VAN DER STEEN JO 1 <rn - '■i V a» 3 .SéNx- ■s. - ■H 1 an de ntions in 1 dt daar 1 u het vettig altijd DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 22 JUNI 1964 n' KEES HAAST MAAKT GRAPJES MET FEDERICO BAH AMONTES (Van onze speciale verslaggever) RENNES, zondagavond. Dc meest ongeruste man in de tot bruisend leven geko men Tourstad Rennes was zaterdagmiddag de Parijzenaar met dc haast onuitspre kelijke naam Docoutmany (voor iedereen „Ducou" en voor de vrienden „Jacques Acht jaar geleden had hij met een ferme handdruk afscheid genomen van Kec Pellenaars. Sindsdien had de vaste chauffeur van „De Pel'' ternauwernood meer con tact gehad met zijn „patron", maar toen de Bredanaar enkele maanden geleden weei een beroep deed op de diensten van de Fransman, accepteerde deze de uitnodiging onmiddellijk. En nu stond hij nerveus met de ploegleiderswagen van „Televizier voor het hotel „Dc Brest" te wachten op het moment, dat de Nederlanders zoudei arriveren. Pellenaars had Ducou vrijdag telefonisch laten weten, dat hij zaterdagmiddag tegen één uur met de renners per bus in Rennes zou aankomen en de Fransman had trouw de orders van de grote baas ten aanzien van de samenstelling van de lunch opgevolgd. Maar al wie er kwam, geen Pellenaars. Met de minuut werd de anders zo rustige Ducou zenuwachtiger. Hij had het niet meer en reed op en neer van het hotel naar de permanence om toch vooral maar niets aan het toeval over te laten. Teneinde raad ging hij tenslotte in zijn eentje aan de reeds gedekte lange tafel zitten om zijn „dejeuner" niet te missen. Juist op het moment, dat de rauwkost hors d'oeuvre werd opgediend, draaide echter de bus van „Televizier" het plein voor het station op. Ducou vergat op slag zijn eten en ren de naar buiten om de grote baas harte lijk welkom te heten. Het was alsof er geen zeven jaar waren verstreken. Met een vriendschappelijke klap op de rug bezegelde Pellenaars opnieuw de over eenkomst met zijn Jacques, die glimmend van trots de meest gevreesde onder alle ploegleiders in de armen sloot. Want voor de Fransen is de naam Pellenaars nog steeds een begrip. In talloze gesprekken tijdens dit tergend langzaam verlopend weekeinde voor de start liet men duide lijk blijken, dat men Pellenaars niet is vergeten. Ofschoon de meeste namen van de „Televizieren" in de internationa- nale wielerwereld totaal onbekend zijn, werd algemeen de verwachting uitge sproken, dat de Nederlanders in de etap pes voor de Alpen geducht zullen aan vallen. Waarom „C'est Pellenaars Toen wij de Pel dit vertelden, begon nen zijn oogjes te schitteren: „Dat zijn ze gewend hè? Wij zijn immers de vrij buiters van de Tour". Hoewel de ploeg niet minder dan acht Tour-debutanten telt. is de Brabander toch optimistisch gestemd. „Let vooral op Kees Haast. Wat die jongen in de Ronde van Zwitserland presteerde, was een openbaring. Ik heb zelden iemand zo gemakkelijk zien klim men. Op een dag ging hij samen met Piet van Est omhoog, die stampend op de pe dalen ternauwernood het tempo kon bij houden. Weet je wat Kees toen deed? Hij zei tegen,Piet dat hij niet naar bene den maar naar boven moest kijken en zich vooral moest ontspannen. Piet was er beduusd van en stamelde, terwijl Haast in de verte verdween: „Nou gaat mijn pijp uit". Pellenaars genoot kennelijk toen Ab Geldermans: in het team van Jacques Anquetil. hij dit verhaaltje vertelde. „Als ik hem de eerste dagen maar in bedwang kan houden, dan wordt Haast mijn mannetje voor de bergen". Intussen waren de Televiezieren nog niet in Rennes aangekomen. Ruim 120 km voor de hoofdstad van Bretagne waren zij met fiets en al uit de bus gezet om om twee wielen de spieren wat los te rijden. Enkele uren na de Pel kwam het gezelschapje, dat onderweg veel be kijks had gehad, in Rennes aan: weel een paar uur later presenteei'den zij zich in Permanence, waar Pellenaars inmid dels al weer was opgenomen in de inter nationale vriendenkring. Bij de dokter keken de debutanten hun ogen uit en fungeerde routinier Jo de Haan als tolk bij het uitspreken van de namen. Toevallig kwam net Federico Bahamontes binnen, toen Kees Haast aan de beurt was om zijn longen te testen. De vriendelijke Spanjaard, die altijd be- eid is tot een opbeurend woord voor de jongeren, keek belangstellend toe, toen hij. hoorde, dat de guitig uit de ogen kij kende jongeman uit het Brabantse Rijs- bergen, mogelijk nog eens tot de groten in het hooggebergte kan gaan behoren. Een gesprek tussen het tweetal was niet mogelijk. Wat Bahamontes ook probeerde de jonge Haast moest steeds verontschul digend de schouders ophalen. Hij begreep niets van het Spaans, het Frans en het mondjevol Italiaans, van de bergkoning, maar stond stralend naast de beroemde Spanjaard. In zijn onschuld duwde Haast hem he$ telegram dat hij juist van burgemeester Raaymakers van zijn woonplaats had ontvangen, onder de neus. Maar de inhoud „Veel succes voor jou, je vrienden en de Pel" was Chinees voor Bahamontes. Het bezoek aan dokter Dumas met zijn onafscheidelijk ringbaardje leverde geen moeilijkheden op. Alle jongens zijn kern gezond en vol drift om te beginnen aan de Tour, die voor de meesten inderdaad nog een groot avontuur betekent. De jongste van het stel, de 22-jarig< Rik Wouters is tevens de prilste deel nemer aan deze Tour en daardoor df voornaamste kandidaat voor de prijs var René Dunan, twee jaar geleden ingesteld ter herinnering aan de overleden redac teur van het dagblad France Soir. Als Wouters de eindstreep in het Pare det Princes haalt, krijgt hij de prijs van bijnt 1500 'gulden, die de voorgaande jaren door Frans Melckenbeeck en Ludo Jans sens werd geincasseerd. Tot laat in de avond heeft Jan Jam sen zaterdag de Nederlandse kolonie maar vooral zijn ploegleider Maurice dt Muer, in spanning gehouden. Alle leden van de Pelforthploeg waren volgens af spraak rond het middaguur in Rennes ge arriveerd. Alleen Jan Janssen die uit Ne derland moest komen, I>et op zich wach ten. Lang wachten zelfs. De Muer werd met het uur nerveuze nu zijn grote vedette niets van zich lie weten. De Fransman opperde de ergslt veronderstellingen, want hij wilde nie aannemen, dat de gebrilde Ossendrechte naar zo maar zonder meer het afgespro ken uur negeerde. Tenslotte werd dc spanning voor de Muer te groot. Hij be stelde 's avonds laat een telefoongesprel met Nederland, omdat hij zekerheid wil de hebben. Juist toen *dè Muer met eet rood hoofd in de telefooncel wilde ver dwijnen klonk buiten een kreet: Jai Janssen! Zo blij was de Muer, dat hij vergat de Nederlander een standje tc geven en opgelucht omarmde de Frans- man onze landgenoot, die zich had ver keken op de afstand en daardoor ver achter was geraakt op zijn tijdschema. Het contingent Nederlanders in de Toui werd compleet met Ab Geldermans, Jo de Roo en Huub Zilverberg. De eerste twee kwamen gezamenlijk met hun echt genoten per auto naar de start, die voor hen volledige dienstbaarheid aan Jacq.- Anquetil betekent. Geldermans hoorde verbaasd op van de geruchten als zou de Saint-Raphael-ploeg uit elkaar gaan. „Daar is geen sprake van. Na de over winning van Anquetil in de Giro hebben we zelfs allemaal voor vijf jaar bijgete kend". was het commentaar van de te vreden Beverwijker. Huub Zilverberg was, evenals de Tele vizieren met zijn makkers van Flandria per autobus aangekomen. Stil en beschei den als altijd door de Brabander, die in de Ronde van Zwitserland tot de beste klimmers behoorde, en die vorm voor de Alpen en Pyreneeën hoopt te conserveren in het Tour-rumoer. Voor het zweetka mertje, waar alle coureurs voor het vast stellen van de bloedgroep een prik krij gen, kwam Zilverberg even los. Op de vraag van de lieftallige verpleegster of hij al aan de beurt was geweest, luidde zijn antwoord: „Nee, maar dat is niet erg want ik heb toch geen bloed Raphael Geminiani, directeur techni que van de Rapha's is voor de start van de Tour al duizend nieuwe franken (bij na 750 gulden) armer geworden. Deze boete werd hem opgelegd omdat hij za terdagmorgen zonder opgave van rede nen verstek liet gaan bij een bijeen komst van de ploegleiders. Ook Kees Pellenaars was daar niet, maar hij had dezelfde morgen telefonisch laten weten dat hij onmogelijk tijdig in Renes kon zijn, omdat men hem te laat had gewaar schuwd. Pellenaars werd na aankomst wel op het matje geroepen maar hij had inmiddels gehoord, hoe het Geminian' was vergaan en was dus gewaarschuwd. Wat later kwam de Pel grinnekend ver tellen. dat hij er met een berisping was afgekomen. En dat nu vond „Gem" hele maal niet leuk. Het ging hem niet om die duizend franken, want die zijn toch voor rekening van zijn firma. Maar dat hij wel een boete kreeg en Pellenaars niet beviel de Fransman niet. „Ik vind het geen werk, maar jij bent en blijft nu eensmaal een uitgekookte jongen" mopperde Ge miniani. Ondanks zijn woede klonk er toch iets van bewondering in zijn stem. Duizenden toeschouwers drongen za terdagavond in Rennes samen toen daar de vedetten van de 51e Tour de France aan het publiek werden voorgesteld. De Bretonners, die daags tevoren nog een vrij geresereveerde indruk had gemaakt bleken nu toch te zijn bezweken voor de bekoringen van het spektakelstuk van Jacques Goddet. Zij klapten zich de han den bijna stuk voor alle „azen" en hun knechten, waarbij het applaus voor de Raphael-ploeg alles overtrof. Dat was nu wel geen verrassing maar het was bepaald wel opmerkelijk, dat de persoon lijke favoriet niet Jacques Anquetil was doch diens co-equipier Rudi Altig. Al- tig is in Frankrijk bijzonder populair en hij werd langer toegejuicht dan wie ook van zijn ploeg. Grote geestdrift verwek te daarna de verschijning van Raymond Poulidor, van wie men dit jaar grote da den verwacht dan ooit tevoren. Voor Jacques Anquetil was er aanzienlijk min der bijval dan voor Poulidor. Eens te meer werd duidelijk, dat het voor het publiek bijzonder moeilijk is in de Nor- mandiër een groot kampioen te zien in het formaat Coppi, Bartali, Koblet of Bo- bet. Jacques mag dan vier maal de Tour hebben gewonnen, de wijze waarop hij zijn triomfen bevecht, spreekt niet tot de verbeelding van de wielerminnende Fransen. En het wordt zo langzamerhand de vraag of de man in de straat Anque til, ondanks diens overweldigende ere lijst, ooit nog als een „grand champion" zal gaan beschouwen. (Advertentie) Huib Zilverberg: in het gebergte zal hij zijn mannetje staan. Nederlandse amateurs zijn zaterdag en zondag in een tweetal wielerwedstrijden in Duitsland aan de start gekomen. Van der Lans en Ottenbros werden resp. achtste en negende in een criterium over 80 km, dat in Frechen werd gehou den. Winnaar werd de Duitser Dieter Leitner in 1.57.10. Van der Lans en Otten bros eindigden in dezelfde tijd. Bij een criterium over 90 km in Keu len werd Van Dijk tweede achter de plaatselijke favoriet Viehoefer. Ottenbros eindigde als derde. De tijd van de win naar was 2.16.22. De Brit Arthur Metcalfe is zaterdag winnaar geworden van de Ronde van Engeland. De tweede plaats was ten deel gevallen aan de Spanjaard Carril wiens achterstand op de winnaar ruim zes mi nuten bedroeg. De derde plaats was eveneens voor een Engelsman, T. West. De veertiende en laatste etappe ovei 100 km van Morecambe naar Blackpool eindigde in een overwinning voor de Engelsman N. Batty die de afstand af legde in 2.31.50. Op de tweede en derde plaats gevolgd door de Spanjaard Incera en de Engelsman Chisman. (Van onze sportcorrespondent) Amateurrenner Karei Leijten uit Breda heeft in het jongste weekeind opnieuw op een zeer knappe wijze een tweedaagse wedstrijd in België gewonnen. Hij nam zowel de eerste als de tweede rit voor zyn rekening en werd in het eindklas sement uiteraard eerste. Er kwamen voor deze tweedaagse zes tig renners aan de start te Edeghem. waaronder de sterkste amateurs. Tot de „vertrekkers" behoorde ook wereldkam pioen Jean Walschaerts. Karei trok zich van alle reputaties niets aan, maar won zaterdag voor de Belg Dockx. Uit deze zege puurde hij zoveel moed, dat hij zondag de gehele wedstrijd controleerde om tenslotte een nieuwe spurtzege te behalen. J Willy de Feber uit Sluiskil blijft voort gaan overwinningen te behalen. De nieuweling zegevierde in Katrijke (Bel gië). Hij versloeg in de sprint niet min der dan zeventien Belgen. (Van onze sportcorrespondent) Onder grote belangstelling werd zondag te Sprundel de jaarlijkse wielerronde ge reden. Pluvius was er ook en de fikse regenbui noodzaakte de organisatie de amateurs enkele ronden minder te laten rijden. Er was volop spanning door de vele uitlooppogingen die werden onder nomen. Bij de adspiranten won de Zeggenaai Ad van Overveld weer overtuigend. Bij de nieuwelingen was het Pieters ui1 Maassluis die zegevierde vóór Liebregts uit Vlaardingen. Dit tweetal had enkele honderden meters voorsprong. Ad van Tilburg uit Breda won in de sprint van W. Dorst uit Rotterdam en Leliaert uit Helvoirt. De uitslagen: Amateurs 122 km in 3 uur 17 min. 15 sec. 1 Ad van Tilburg, Breda, 2 W. Dorst, Rotterdam. 3 C. Le liaert, Helvoirt. 4 W. Heeren. St. Wille- brord. 5 Huybregts, Etten. 6 Oosthoek, Zuidland. 7 H. v. d. Adel, Papendrecht. 8 C. van Dorst, Rotterdam. 9 S. Deykers, St. Willebrord. 10 W. de Jong, St. Wille- brord. Nieuwelingen: 1 Pieters, Maassluis. 2 Liebregts, Vlaardingen. 3 op 200 a 300 meter tengevolge van een valpartij J. Roosendaal. Steenbergen. 4 Duindam, Honselaarsdijk. 5 R. Wagtmans, Zundert. 6 Klitsy. Koog a. d. Zaan. 7 P. van Donk, Rosmalen. 8 K. Killeman, Amsterdam. K. van Lith, Alphen a. d. Rijn, 10 R. Koenen, Achthuizen. (Van onze handbalmedewerker) Ondanks de vele regen is het inter nationaal zevenhandbaltoernooi, georga niseerd door Olympus uit Vlissingen, een gTOot succes geworden. De wedstrijden werden gespeeld ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan op het sportcomplex aan de Baskenburgweg. Bij de heren senioren was het kam pioen EMM uit Middelburg die op dit toernooi de toon aan gaf. Zij verwierven de eerste prijs in hun poule en lieten het sterke Duitse team Düsseldorf Lörich achter zich. Hellas uit Goes bezette de derde plaats. Bij de dames poule 1 werd Walcheren nummer één. De keepster van Walcheren werd in de drie gespeelde wedstrijden slechts eenmaal gepasseerd. Eindstanden: poule 1 heren senioren: EMM, Düsseldorf, Hellas: poule 2 heren senioren: Walcheren, Marathon. Düssel dorf 2: poule 3 heren senioren: Zuun (B.), EMM 2, SIOS 2; dames senioren poule 1: Walcheren, SIOS. Marathon: dames se nioren poule 2: Rapiditas, Walcheren 2. Zld. Sport; dames senioren poule 3: EMM. Volharding, UVG 2: heren junio ren: Hellas, Volharding. EMM. Bij de op zaterdag gespelde wedstrijden was de eindstand: meisjes aspiranten poule 1: Marathon, Walcheren, Sluiskil: poule 2: Olympus. Walcheren 2. Robur; poule 3: Robur 2. Sluiskil 2. Walcheren 3; jongens aspiranten: Vlissingen, Vlissin gen 2, Marathon. De amateurs aan het werk In de rende van Sprundel. Ad van Tilburg leidt het peloton (bovenste foto). OP HET BSC-terrein te Roosendaal had zondag het jeugdtoernooi plaats om de Wim Aartsbeker.a Er werd fel gestre den om de eerste plaats. Winnaar werd Internos uit Etten, 2. Zeeland Sport. 3. RCD Dordrecht, 4 BSC en 5. Neptunus Rotterdam. I Voor betere sportprestaties Dextrose tabl. ur ELMA Breda, Tel. 46630 KAKEL LEIJTEN uitstekend... (Van onze sportredactie) Cor Schuuring was de grote man in de Ronde van Alphen, maar Eef Dolman won. Na eerst samen met Toontje Mer- tens, M. v. d. Lee en A. Deernen aan de haal te zijn gegaan, trok hij er alleen op uit. Ronden lang zagen dc vele toe schouwers de lange Hagenaar voorbij stormen. Toch liet het peloton hem niet te veel ruimte, want hoe Schuuring ook vocht voor de premie om meer dan een minuut voor te liggen, het was hem niet gegund. De coureur kreeg echter nog een gro tere tegenslag te verwerken. In de vijf tiende ronde was hij er vandoor gegaan met het eerder genoemde drietal. Bij ron denummer vijfentwintig deed Schuuring het alleen. Tot de tweeënveertigste met nog zes rondjes voor de boeg. Toen vonden de anderen het welletjes en stre ken neer op de overmoedige vluchter. Eef Dolman wordt door de Alphense miss gelukgewenst. Het laatste feit van deze alleszins ge slaagde koers was toen de massasprint, waarbij de Rotterdammer Eef Dolman aan het langste eind trok. Hij draaide de honderd kilometer in 2 uur 40 minuten en 18 seconden. Voor Schuuring bleef slechts een troost: de prestatieprijs. Van de 48 ronden was hij 22 keer als eerste over de finishstreep gekomen. De uitslag luidde verder: 2 Dies Kos ten, 3 H. Peters, Heemstede, 4 C Pay- mans, Tilburg, 5 Jac. v. d. Kloot] Zun dert, 6 M. van Ginneken, Schijf. 7 M Groot, Bovenkerk, 8 C. Schuuring, Deri Haag, 9 H. Meyer, Zaandam, 10 G. v d Noort, Den Haag, 11 M. v. d. Lee Dru- nen, 12 J van Geel, Breda, 13 A.'ürop Vlaardingen en 14 J. van Driel, Gouda Ook de nieuwelingen leverden een pit tige strijd. Enkele ronden voor tijd lie ten Schenk uit Haarlem, Suykerbuyk Til burg en Staes uit Baarle-Nassau het pe loton hun hielen zien. Na een felle sprint finishten ze in deze volgorde. De rest volgde op enkele honderden meters De verdere uitslag was: 4 A. Weterings, Bre da, 5 B. van Son, Haarsteeg, 6 H, de Kok, Tilburg, 7 Broers, Zevenbergen.l 8 B. Slotemaker Beverwijk, 9 J. de Goede en 10 J. Althuizen, Den Haag. (Van onze sportcorrespondent) Het begint eentonig te worden, maar opnieuw heeft René Pynen zich de sterk ste getoond in een koers op Zeeuwse bodem. Zaterdag triomfeerde hij in Zuid dorpe, waar zich 34 vertrekkers hadden gemeld. De vroege en traditionele uitlooppoging van Rini Wagtmans bleef ook hier niet achterwege. Er gingen enkele renners aan zijn wiel mee, maar het grote vuur werk kwam toch pas na 40 km toen De Feber, Beun, Pijnen en Mol op de pedalen gingen staan; wat later gevolgd door Buckaki. Diverse renners wisten nu niet tijdig aan te sluiten. Alle favorieten bleven echter in de hoofdmacht met uit zondering van Henk Mol die door pech van zijn fiets moest. Met een imponerende sprong wist Mol zich echter toch weer bij de voorste gelederen te voegen. Kort daarop wisten Buckaki. Wagt mans, Pijnen en Beun zich uit de groep los te maken. Hun voorsprong liep op tot een halve minuut, maar nadat Beun moest afhaken wegens kramp lieten de koplopers zich zes ronden voor het einde verschalken door een groepje onder aan voering van Ko de Vrieze, Eddy Voer man en Wil de Feber. Aan de eindsprint gingen dus negen renners deelnemen, Buckaki drong in de laatste meters wel flink aan. maar René Pijnen liet zijn bijzonder sterk eindschot nog eens gel den en glorieerde duidelijk. De uitslag: 1 R. Pijnen, Woensdrecht, 70 km in 2 uur 4 min. 2 R. Buckaki, Axel 3 W. de Feber, Sluiskil. 4 R. Wagtmans. Zundert. 5 J. de Vrieze, Souburg 6 W Evertse, Zierikzee. 7 H. Mol. Lewedorp 8 E. Voerman, Westdorpe. 9 A. de Millia- no, Roosendaal. 10 J. Moelker, Wemel- dmge, op 20 seconden. René Pijnen heeft zondag in het Bel gische plaatsje Kalmthout zijn zestiende overwinning van dit seizoen behaald Het rennersveld bestond uit 65 man. In de laatste ronde sprong hij weg uit de grote groep. Hij ging met een voorsprong van ongeveer 150 meter als eerste over de eindstreep. De grote sprintersprijs van Parijs voor amateurs is gewonnen door de Fransman Trentin, die in de finale van drie de Belg Sercu (met 1 lengte) en de Italiaan Bianchetto versloeg. De Nederlander Piet van der Touw won zijn serie, doch werd in de halve finales door Trentin, die overigens slechts via de herkansing door de series was gekomen, verslagen. Bianchetto. die in de halve finales in Van der Touw zijn meer dere had moeten erkennen, toonde zich in de herkansing voor een plaats in de finale sneller en sneed daarmee onze landgenoot de pas naar de eindstrijd af.

de Stem | 1964 | | pagina 5