n Guerrilla Borneo gaat door Soekarno oorsaak HniW Nog op meer kritiek .Bundeswehr Verzoek Oe Thant: blijft UNO-troepen Tienerterreur Zweden rkers In Le Mans drie doden Langdurig ziekbed Kennedy MORGEN Heye ruziet met Von Hassel GOED AFGELOPEN 18 lei nsten (vr.) DAGBLAD VOOR ZEELAND Achtenvijftig doden bij vliegrampen Werkmeesters zijn ontevreden over salarissen 55 Stap vooruit 3 verkeersslachtoffers in Brabant en Zeeland Lokale buien Douanebeambte aangeklaagd voor doodslag Duitsland wil weer nationale waardigheid DURE DOEKEN ONTVREEMD Weer schietpartijen op Cyprus Vliegramp: twee doden Tijger grijpt circusknecht Nu om verzoek advies SER-impasse TOUR DE FRANCE PRIJSVRAAG 1964 lur in Restaurant If Kalshoven 11, dienst van I zijn van het ri belast met Ie toepassing lichting van leeftijd van rcompensatie laan de direc- 27, Breda, lilri.k arbeidsanalyse In alle bedrijfs- pgeboden met fe met discretie .1650 bij het: 5REDA eb nze kantine o.a. diep- t.o.v. externe relaties wieren, dat de lunch- rbij leiding aan circa lonoreerde werkkring icitatiebrieven, verge- n referenties, gelieve t van genoemde N.V., jeidsvoorwaarden 104» JAARGANG No. 24611 Voor God, Koningin on Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG fi JUNI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG. Nieuwst raat 41 telefoon 2893) TOPCONFERENTIE IN TOKIO MISLUKT Indonesië en Maleisië hebben hun strijdkrachten bevel auyd*4 Soekarno even verwaand deed Bij vliegtuigongelukken boven Formo. sa en Spanje zijn in totaal achtenvijftig personen om het leven gekomen. Op For mosa verongelukten bij Tai Tsjong de zevenenvijftig inzittendenvan een C 46 passagiersvliegtuig van de Civil Ail- Transport. Onder hen bevonden zich vier leden van het nationalistisch Chinese le ger. Tien minuten nadat het was opge stegen is het toestel volgens ooggetuigen in de lucht ontploft. Bij Majorca heeft eeh Spaans lijntoe stel een noodlanding moeten maken. Van de zevenentwintig Engelse passagiers kwam er een om het leven. Het betrof hier een DC-3, die een chartervlucht van Majorca naar Ibiza maakte. toestel had motorstoring. (Van onze verslaggever) ,,De loonsverhogingen zijn ook voor de werkmeesters een ernstig probleem. De voorzitter van de Nederlandse Katholie ke Bond van Handarbeiders signaleerde een gelijkschakeling van handarbeiders met werkmeesters, die tot stand kwam ten koste van de beambten. De salarissen voor handarbeiders zijn met 15 tot 17 procent gestegen, die voor de beambten met 8 procent. Slechts met de grootste moeite werd dit opgetrokken naar 9,5 tot 9,7 procent. De beambten gingen er ook in de vakantieregelingen op achteruit." Dti zei de heer W. van Kouwen, voor zitter van de Katholieke Werkmeesters- bond in zijn openingswoord van de jaar vergadering te Utrecht, Werkgevers gaan dingen naar de gunst van handar beiders ten koste van de beambten. So ciale vooruitgang voor de een mag niet verwezenlijkt worden ten koste van een ander", aldus de heer van Kouwen. gegeven de guerrilla-oorlog op Borneo voort te zetten, nadat de topconferentie in Tokio niet tot overeenstemming heeft geleid. In principe waren beide landen het eens over het Philippijnse voorstel een verzoeningscommissie in te stellen, maar president Soekarno zou de voorwaarde van premier Toenkoe Abdoel Rachman, onmiddellijk alle vijandelijkheden te staken, niet willen hebben aanvaarden. 55 De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Ganis Harsono, zei dat het terugtrekken van de Indonesische vrijwilligers uit Serawak en Sabah nu is gestaakt en dat de „con frontatiepolitiek" zal worden voortgezet. Volgens Maleisische kringen hebben de Maleisische troepen opdracht gekregen het bestand langs de wegen, die de In donesische guerrilla's gebruikten, op te heffen. Thailand is ingelicht dat de in- spectieploegen kunnen worden terugge trokken. President Macapagal van de Philippij- nen heeft zondag in de Japanse hoofd stad verklaard: ..Er is een stap vooruit gedaan op de weg naar vrede. Als wij wat meer tijd hadden gehad, hadden wij wat dieper op de problemen kunnen in gaan. maar Soekarno moest helaas naar zijn land terug". President Macapagal zei dit naar aan leiding van geruchten als zou de con ferentie over de kwestie-Maleisië zijn ge strand op de weigering van Indonesië de guerrillastrijders uit Noord-Borneo terug te trekken. In een verklaring van het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken wordt eveneens tevredenheid over het resultaat WEGENS HET bezit van verdovende en opwekkende middelen heeft de Antwerp se politie twee Amsterdammers ingeslo ten, die geen identiteitspapieren bij zich hadden. BOVEN CUBA is een vliegtuig neerge haald waarvan men meent dat het uit de V.S. afkomstig is. De piloot is omgeko men. Het toestel had bommen afgewor pen zonder dat iemand gewond raakte. VLIEGEND K.L.M.-personeel krijgt sa larisverhoging met terugwerkende kracht tot 1 januari 1963. De groepen gaan er in totaal, 14. respectievelijk 12,7 procent zwaar gewond, op vooruit. GOMOELKA is herkozen als eerste se cretaris van de Poolse communistische partij. Zijn ambtstermijn is daarmee grondwettelijk met vier jaar verlengd. AMERIKAANSE bommenwerpers heb ben, aldus het persbureau Nieuw China, Khang Khay, hoofdkwartier van de Pa- thet Lao, bestookt met mitrailleurvuur en bommen. Er is aanzienlijke schade ontstaan, zo wordt gemeld. EEN ze venentwintig jarige psychopaat uit het rijkasiel Groningen is voortvluchtig. Hij ontsnapte aan zijn begeleider. We gens diefstal van een feitelijke aanran ding was hij ter beschikking gesteld. ZES PERSONEN zijn gedood toen in Brentford Cross, een voorstad van Lon den, een kraan op een bus terechtkwam. Er waren zevenentwintig gewonden. De kraan werd gebruikt bij wegwerkzaam heden. OPNIEUW zijn dit weekeinde slachtoffers van de psychopaat Seiffert aan hun brandwonden bezweken. Het zijn de ne genjarige Ruth Hoffmann en de elfjarige Karin Reinhold, leerlingen van de lagere school te Volkshoven bij Keulen. Nog tien kinderen en een onderwijzeres, ver keren in levensgevaar. OP CUBA is een uittocht van Russische militairen begonnen. Vermoedelijk wil de Sovjet-Unie slechts adviseurs op het eiland achterlaten. MOSKOU ZAL spoedig een verklaring uitgeven over het Duitse probleem en een bijeenkomst tussen Kroestjev en Erhard. DE BRIT Matthews, die verloofd is met een Russisch meisje, is in Londen aan gekomen na uit Rusland te zijn uitgewe zen. Hij had zich aanvankelijk verstopt, maar de politie greep hem. De drieëntwintigjarige J. van Wanrooy uit Oosterhout is zondag overleden aan de verwondingen, die hij tijdens een rit per bromfiets heeft opgelopen op de Veerseweg te Oosterhout. Vermoedelijk is hij met de tweeën twintig jarige H. Kuijsters, die zwaar gewond raakte, te gen een boom gereden. De twintigjarige mejuffrouw J. van den Berg te Scharendijke, is dit week einde bij Eikerzee, gemeente Midden- Schouwen, omgekomen bij een botsing tussen twee personenauto's. Haar verloof de. is zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis te Zierikzee. Hun auto werd in de flank aangereden op een kruising. Op rijksweg 58 onder Kruiningen is zondagavond een personenauto met drie supporters van C.V.V. uit Rotterdam, die vanuit Vlissingen huiswaarts keerden, uit de bocht en in een sloot gevlogen. Een zevenenzestigjarige Rotterdammer kwam daarbij om. De bestuurder en de naast hem zittende Rotterdammer werden van de topconferentie van Indonesië, de Philippijnen en Maleisië uitgesproken. Men heeft de basis gelegd voor verdere onderhandelingen, aldus deze verklaring. De Maleisiscne president Toenkoe Ab doel Rachman heeft, op de terugreis naar Koeala Loempoer, op het vliegveld van Hqng Kong verklaard, dat het Maleisisch- Philippijns-Indonesisch overleg te Tokio door de houding van Indonesië is mislukt. ..Indonesië wilde zijn aanvalsdaden je gens Maleisië niet staken. Ik ben tot de uiterste grens gegaan van de concessie, die ik redelijkerwijs kon doen", verklaar de hij. Volgens goed ingelichte kringen in Sin gapore waren 32 Indonesische guerrilla's speciaal naar Noord-Borneo gezonden om zich onder de bepalingen van de over eenkomst tussen Indonesië en Maleisië „te laten terugtrekken". De 32 man zouden vorige week Ma leisisch gebied zijn binnengedrongen en werden weer over de grens gezet nadat Indonesië ingestemd had met gedeelte lijke terugtrekking van de guerrilla's. Premier Rachman zei ook dat presi dent Soekarno het voorstel om drie of vier neutralen in het Maleisisch-Indone- sische geschil te laten bemiddelen, had verworpen. Met betrekking tot de Philippijnse aan spraken op Noord-Borneo verklaarde de Maleisische president dat hij terzake te genover zijn Philippijnse ambtgenoot Ma capagal niets had knnnen toezeggen. „Het is de bevolking zelf die zich hierover moet uitspreken", zei hij. Hij voegde hier aan toe: „Er moet een commissie van onderzoek komen om dit vraagstuk te bestuderen". Weersverwachting van het K.N MI geldig tot vanavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. In het algemeen iets hogere tempera turen. Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan op 23.01 uur. Morgen: zon op 4.24 uur. Maan on der 9.44 uur. 55 De Westduitse vice-admiraal b. d. Heye, parlementair commissaris voor het leger, heeft opnieuw kri tiek geleverd op de gang van za ken bij de „Bundeswehr". Volgens hem zijn talrijke meerderen van dit leger er op uit de wil van hun ondergeschikten te breken, om daar hun eigen wil voor in de plaats te stellen. „Op deze manier krijgt met robotten en daar hebben wij geen behoefte aan. Wij hebben mensen nodig, die zelf kunnen denken", aldus Heye. Hij stelt vervolgens de positie van de onderofficieren in het Amerikaanse leger ten voorbeeld aan de Bundeswehr". De parlementaire legercommissaris beveelt verder een langere duur van de officiersopleiding aan. De gelden, die hiermee gemoeid zouden zijn, zouden moeten worden verkregen door vermin dering der Westduitse wapenaankopen in het buitenland. De vice-admiraal b.d. verklaart ten slotte dat hij zijn kritiek in een week blad had gespuid „omdat ik het, West duitse leger hervormd wil zien en het daarvoor nodig achtte het alarmsein te geven". De Westduitse parlementaire defensie commissie zal deze week waarschijnlijk in speciale zitting bijeenkomen om te spreken over de beschuldiging dat de strijdkrachten opnieuw het gevaar lopen „een staat binnen de staat" te worden. Heye en minister van defensie Kai- Uwe von Hassel bleken het tijdens een gesprek van twee uur volslagen oneens te zijn. In een communiqué dat na de bijeen komst tussen Heye en minister Von Has sel werd uitgegeven, werd gezegd dat de minister de beschuldigingen van de par lementaire commissaris van de hand had gewezen. Minister Luns en zijn echtgenote hebben op de rijksweg Den Haag- Arnhem onder De Meern een auto ongeluk meegemaakt. Ze kwamen er beiden goed af, maar hun chauffeur liep een shock op en is opgenomen in het ziekenhuis. De ministeriële auto was betrokken bij een kettingbotsing. De wagen werd aan de voorzijde zwaar be schadigd. Foto: Met de hoge hoed op en de hand in de zak wacht de minister op de komst van de politie. Namens de familie van de aan de grens doodgeschoten W. Vugs uit Valkenswaard heeft mr. W. Schriks tegen de zevenendertigja- rige grenswacht G. v. d. Wilden beek een aanklacht wegens dood slag ingediend. Inmiddels zijn inwoners van Valkens- waard nogal pertinent in hun verklaring dat die bewuste nacht maar twee schoten zijn gehoord. Caféhouder L. Aarts ver klaarde dat er voor zijn deur niet meer dan twee knallen zijn geweest. Groen tehandelaar J. Jansen beweert hetzelfde en ook zijn echtgenote zegt maar twee schoten te hebben gehoord. Ofschoon de politie deze mensen nog niet heeft ge hoord, suggereren hun verklaringen dat er geen waarschuwingsschot zou zijn ge lost. In dat geval zouden de douaniers tweemaal hebben raak geschoten: een maal in de benzinetank en eenmaal in de achterzitting, waarbij het slachtoffer in de nierstreek werd getroffen. Vaststaat dat de douanier, die het stop teken gaf, zich met zijn rode lamp links van de weg heeft bevonden. Bij de reconstructie stond de douane man met de lamp op een vluchtheuvel ter hoogte van een benzinestation. Toen de zaak 's avonds andermaal werd ge reconstrueerd in aanwezigheid van de pers, stond de douanier midden op de rijweg. De afstand tussen de man met de lamp en de scherpschutter naast de douanewagen bedroeg goed dertig meter. De Duitse rijkspartij heeft zondag op de nationale jaarvergadering te Bonn op geroepen tot herstel van de „nationale waardigheid" en tot het aanknopen van onderhandelingen met Moskou om de Amerikanen uit Europa weg te werken. De 500 afgevaardigden betuigden hun instemming met sprekers die de „deca dentie en zielloosheid van -het moderne Duitsland" en het „vuil" als het boek „Hondejaren" van de schrijver Günther Grass veroordeelden. Uit het huis van Robert Martin, direc teur van een commerciële firma, in de buitenwijk van Toorak te Melbourne, zijn zondag negen schilderijen gestolen ter waarde van 169.000 pond. Dit is de grootste diefstal van kunst voorwerpen uit de geschiedenis van Australië. De dieven hebben tevens een schilderij, dat op een waarde van 40.000 pond wordt geschat, zwaar beschadigd. De politie heeft Interpol van de dief stal op de hoogte gesteld en controleert alle schepen en vliegtuigen, in de ver wachting dat de dieven zullen trachten de schilderijen het land uit te smokke len. Onder de gestolen schilderijen be vinden zich werken van Rubens en El Greco. Een schilderij van Anthony van Dijck werd zwaar beschadigd. Martin had 37 schilderijen in huis. die morgen naar een bankkluis zouden wor den overgebracht, na op een tentoonstel ling te hebben gestaan. Dit weekeinde hebben zich in Nicosia verscheidene schietpartijen voorgedaan. In het nabijgelegen dorp Vomi werd een pantserwagen va.n de Verenigde Naties door geweervuur getroffen. Dit is zon dagmorgen meegedeeld door zegslieden van de Verenigde Naties op Cyprus. Gedurende de 24-uursrit van Le Mans voor race-wagens zijn zaterdag drie men sen om het leven gekomen toen zij, te gen alle regels in, plotseling de haan overstaken. Zij werden gegrepen door de Ford Cobra van de Brit Peter Bolton en de Ferrari van de Italiaan Baghetti. De drie slachtoffers werden onmiddel lijk naar het ziekenhuis gebracht, waar zij in de loop van de avond zijn overle den. Het ongeluk is het ernstigste op de baan van Le Mans sinds de ramp van 1955, waarbij 89 mensen omkwamen. De wagens van Bolton en Baghetti werden volkomen vernield, maar de be stuurders bleven ongedeerd. Ook werden schoten gehoord in Trak- honas, een noordelijke buitenwijk vai Nicosia. Canadese militairen, die in een pant serwagen op weg waren naar Vomi om een staakt-het-vuren tot stand te bren gen, werden beschoten. Het was de derde achtereenvolgende dag dat in dit dorp werd geschoten. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft de negen landen die troepen geleverd hebben voor de V.N.-politie- macht op Cyprus, verzocht deze troepen daar nog drie maanden te houden ,,op dezelfde sterkte". De Veiligheidsraad heeft al machtiging gegeven tot verlen ging van het verblijf van de V.N.-politie macht tot 26 september. Oe Thant heeft alle leden-staten van de V.N. aangespoord vrijwillig bij te dragen in de kosten die de verlenging meebrengt. Deze worden geraamd op 7.3 min. dollar. komende man De secretaris-generaal van de V.N. heeft generaal Thimaja, voormalig staf chef van het Indische leger, benoemd tot opvolger van generaal Gyani, de hui dige opperbevelhebber van het V.N.-po- litieleger op Cyprus. Generaal Gyani, eveneens een Indiër, treedt om (onbe kende) persoonlijke redenen af. De Cypriotische handelsdelegatie is uit Moskou in Nicosia teruggekeerd. De de legatieleider, minister van handel Ara ou zos, verklaarde dat hij in Moskou de „volledige steun" had gekregen voor de zaak van de Grieks-Cypriotische rege ring. Minister Araouzos weigerde in te gasn op een vraag of dit ook betekende dat de Sovjet-Unie Cyprus te hulp zou komen in het geval van Turkse invasie op het eiland. Hij ontkende echter dat Cyprus wapens koopt in de Sovjet-Unie. Het zal waarschijnlijk zes tot acht maan den duren eer senator Edward Ken nedy, jongste broer van de overleden president, zal zijn hersteld van de ern stige kwetsuren, die hij heeft opgelopen bij een vliegramp, die twee personen het leven heeft gekost. Specialisten van het Walter Reed-zieken. huis hebben verklaaz'd dat er geen ge vaar voor verlamming bestaat. Moge lijk moet aan de gebroken wervelko lom van de senator binnenkort een operatie worden verricht. De kansen op belangrijke inwendige bloedingen zijn thans sterk afgenomen. In het particuliere vliegtuig, dat in een boomgaard bij Southampson neerstort te, zaten, behalve Kennedy, senator Bayh van Indiana met echtgenote en Edward Moss, de met de piloot omge komen assistent van Kennedy. Het gezelschap was op weg naar de demo cratische partij conventie in Spring field. Kennedy's echtgenote, moeder en broer Robert hebben hem inmiddels in het Cooley Dickinson-ziekenhuis te Nort hampton bezocht. In 1962 werd Edward Kennedy op der tigjarige leeftijd senator als opvolger van wijlen zijn broer John. Bij het circus Boltini in Heerenveen is de dertigjarige hulpoppasser P. van Gorkum uit Zoetermeer ernstig gewond, toen een tijger de man tijdens het schoonmaken van het hok aanviel. Van Gorkum werd uit het hok gesleurd en onder een wagen getrokken. Een lucht acrobaat kon het dier met een ijzeren staaf van zijn slachtoffer verdrijven, waarna de kantinehouder de tijger met behulp van een paar hekken in een lege paardewagen heeft gedreven. De tijger belandde tenslotte gekalmeerd in zijn hok. (Advertenties) Oeregrund, in zuid-Zweden, heeft dit weekeinde genoten van een inval van driehonderd tie ners, die, ter gelegenheid van de viering van het midzomerfeest, op bromfietsen en motorrijwielen uit Stockholm naar deze plaats waren gekomen. Tenminste 25 in woners van Oeregrund moesten in een ziekenhuis worden opge nomen, na door de jeugdige van dalen te zijn afgerost. In een Zweedse stad werden 36 tieners wegens openbare dron kenschap gearresteerd, hier werd een jonge, zwangere vrouw ge schopt en een jongen neergesto ken. Tenslotte meldde de politie van de midden Zweedse plaats Graen- naes dat het midzomerfeest al daar door ongeveer achtduizend personen is gevierd. Wij konden slechts enkele van de dronkaards onder hen arresteren. Voor de rest was geen plaats. Aldus de politiemededeling, waarin ook nog wordt gezegd dat zich onder de dronkaards „vele mgisjes van dertien en veertien jaar bevonden". (Van onze Haagse redacteur) In de S.E.R. doen zich moeilijkheden voor met betrekking tot de gerichte ad viesaanvrage van de regering over het in de komende jaren te voeren sociaal- economische beleid (waaronder de socia le verzekering, de belastingverlaging, de lonen en de huren). De adviesaanvrage, waarop de rege ring voor l augustus antwoord wil heb ben. is van zodanige aard, dat de S.E.R. niet in staat is om over de uitgangspun ten, zoals die door de regering zijn ge formuleerd, op dit ogenblik zinvol te ad viseren. Namens de drie vakcentrales is mee gedeeld, dat de vertegenwoordigers van de werknemers in de O.N.E. (ontwikke ling nationale economie) -werkgroep van de S.E.R., het standpunt hebben ingeno men dat de ontstane impasse in ieder ge val niet mag leiden tot vertraging bij de invoering van de verhoogde A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen per X januari 1965. vindt U in onze krant het eerste verhaal in het kader van de grote van onze adverteerders.

de Stem | 1964 | | pagina 1