NIEUWE NEDERLANDSE START De koorts laait op! ZIJ RIJDEN DE TOUR DE FRANCE Pel-ploeg: verwachtingen mogen niet te hoog zijn JACQUES ANQUETIL WEER FAVORIET PLOEG PELLENAARS EEN VRAAGTEKEN JAN JANSSEN EN JO DE ROO 15 NEDERLAND WEER IN DE TOUR LOCOMOTIEF Wens Uitspraak Elegantie Goede kansen Herrie Groetkaart{ Bergprijsje\ Verklaring Triomfator\ DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 JUNI 1964 (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) RENNES, vrijdag Over enkele uren gaat Het grote feest weer beginnen. Dan ontwaakt Rennes, gelegen aan de voet van het schiereiland Bretagne, met een kater uit de kermisroes die voorafgaat aan de start van de Ronde van Frankijk. De orgie van de reclame ma kende gemeente, die luidkeels de kwaliteiten van mode- en sportbladen, scheerapparaten, wijn, kaas, haarcrème en nog honderden andere artikelen uitschreeuwt, moet dan plaats maken voor het eenvoudige ceremonieel, waarmee tourbaas Jacques Goddet de rennerskaravaan de weg opjaagt. Maandagochtend 22 juni is het zover en zullen in totaal 132 renners, verdeeld over twaalf extrasportieve ploegen, aan de ruim 4000 km lange tocht door Frankrijk, België, voor het eerst ook Duits land en Spanje, beginnen en ruim drie weken lang wielerminnend Europa in hun ban gevangen houden. Ook in ons land, waar de afgelopen jaren steeds minder belangstelling te bespeuren was, is de tourkoorts weer op gelaaid dank zij het feit dat Kees Pel- lenaars erin slaagde zijn entree in de grande bouclé" te bewerkstelligen. Door zijn formatie van elf Televizieren Leo van Dongen, Cees van Espen, André van Aert, Piet van Est, Jo de Haan, Jacques van der Klundert, Piet Damen, Henk Nijdam, Cees Haast, Rik Wouters en Jan Hugens is het aan deel van Nederland in de rennerskara vaan groter dan ooit' tevoren. In bui tenlandse dienst immers rijden ook Jan Janssen, Huub Zilverberg, Ab Gelder mans en Jo de Roo. Misschien zelfs ook Kees Lute. Ten aanzien van de ploeg van Pelle- naars mag men echter geen al te grote illusies koesteren. De Pel heeft door omstandigheden buiten zijn schuld te laat zijn kaarten op tafel kunnen leg gen, te laat om werkelijk ,,azen" in zijn equipe op te kunnen nemen. Die hadden intussen al contracten hernieuwd of af gesloten met vreemde stalbazen. De grotendeels uit debutanten bestaan de ploeg van Televizier alleen Piet van Est, Piet Damen en Jo de Haan hebben tourervaring -r- zal zo hier en daar trachten een graantje mee te pik ken. Misschien zitten er enkele etappe overwinningen in, misschien komen de jongens in het ploegenklassement goed uit de voeten. In het grote spel zullen zij beslist geen hoofdrol kunnen spelen, al is er de stimulans van het thuis front dat voor Nederlandse begrippen bijzonder royaal in de zak tastte en een rijke buit aan premies in het vooruit zicht heeft gesteld. Wellicht veel belangrijker voor de va derlandse wielrennerij is echter dat Pel lenaars door zijn „stunt" (want anders kan men deze terugkeer in de ploeglei derskaravaan haast niet noemen) de Nederlandse industrie heeft wakker ge schud uit de apathie die er ten aan zien van de profwielrennerij bestond. Er wordt gefluisterd dat oen ander Nederlands concern al verregaande plannen heeft om het volgend jaar eveneens met een fabrieksploeg in de markt te komen hetgeen ongetwijfeld tot resultaat zou hebben dat onze ve detten de vreemde stallen de rug zul len toekeren. Want ondanks de gemom pelde fantastische bedragen die enkelen daar zouden verdienen zouden de mees ten toch liever voor een Nederlandse fa briek rijden, al zou het alleen al zijn omdat zij Jan Janssen en Peter Post zijn de enige uitzonderingen het over het algemeen niet verder kun nen brengen dan de positie van eerste luitenant in het gevolg van de azen van de betrokken landen. WTat nu het Televisierelftal voor deze 51e Tour de France betreft: de Pel heeft aangekondigd met louter soldaten naar Rennes te vertrekken. De maatschalk- staf is niet bij voorbaat toegewezen, maar gezien de resultaten in de afge lopen weken ziet het er wel naar uit, dat Henk Nijdam de belangrijkste kan didaat voor de leidersplaats zal blijken te zijn. Het zou beslist een prettige ver rassing zijn indien zich daarvoor meer dere kandidaten zouden aandienen. Toen Jacques Goddet, die na twee jaar ..ontrouw" terugkeerde naar de tra ditie, dat de tour het ene jaar om de west en het andere om de oost wordt gereden, zijn plannen voor de 51e met een slordige f 130.000 aan prijzengeld begiftigde ronde op tafel legde, moet Bahamontes uitgeroepen hebben: „Dat is een tour voor mij". De 36-jarige Spanjaard, bergkoning in 1954, 1958, 1959 hij won toen ook de tour 1962 en 1963, is dicht bij zijn afscheid van de wielersport en hoe zou hij dat beter kunnen vieren dan met een overwin ning in het grootste wielerevenement ter wereld. Men heeft hem enigszins in de kaart gespeeld door met kwistige hand niet minder dan 35 ..cotes" en ,cols" in hoogte variërend van 200 tot meer dan 2.800 meter over de 22 etap pes uit te strooien. Onmiddellijk is de adelaar van Tole do dan ook zijn veldtocht gaan uitstip pelen. In de zware Alpenrit op de ne gende dag van Briagon naar Monaco met de 2.111 meter hoge Col de Vars Jan Janssen heeft zich tot en met op de Tour de France voorbereid. Na zijn zege in Parijs-Nice beperkte hij er zich toe criteria te rijden in Frankrijk. Wanneer er van één Nederlander in de Tour iets mag worden verwacht is dit van Jan Janssen, die door de Franse ploegleider Maurice de Muer als een van de kopmannen van het Pelforth-team is aangewezen. en natuurlijk op (y) gemonteerd met Vredestein banden Aan de vooravond van de start van de eerste Tourétappe heeft Jacques Goddet enkele journalisten rond zich verza meld en hij heeft, zoals hij dat elk jaar gewoon is te doen, reeds iets gezegd over de Tour 1965. Goddet verklaarde: „Wij hebben dit jaar te maken met een Tour voor merkenteams, maar ik verzeker U, dat de volgende ronde door landen ploegen zal worden gereden". Natuurlijk staat Benoni Beheyt, de wereldkampioen, in het middelpunt van de belangstelling. En natuurlijk is hem de vraag gesteld wat hij denkt in de Tour te gaan doen. Zijn ant woord? „Iedereen heeft zo ongeveer zyn verwachtingen gegeven. Ik zal ze niet geven .Als iedereen uitvoert wat hy van plan is te doen cn als ieder een de etappe zal winnen, die hy zegt te winnen, duurt deze Tour honderd jaar!" De laatste jaren kon de renner, die zich elegant gedroeg, in elke etappe een premie verdienen van rond de 150. Zij werd door vogels van en de bijzonder woeste 2.802 meter ho ge Col de Restefond het dak van de Tour en daarna in de slopende Py- reneeënrit van Luchon naar Pau met de Peyresourde (1.563 meter) de Aspin (1.489 meter) de Tourmalet (2.114 me ter) en als toegift" de vervaarlijke Aubisque (1.710 meter) die vaak in dichte nevels is gehuld wil de Spaanse bergkoning zijn slag slaan. Maar men weet het nooit met Anque- til de slanke grootmeester van de af gelopen jaren ook al heeft hij toegege ven: Ik ben gereed om deze Tour te verliezen." Mocht het idool van Frankrijk de ver schrikkingen van het hooggebergte weer op de fenomenale wyze van het vorige jaar doorstaan dan liecft Bahamontes van senor Goddet als laatste wapen de vetschrikkclyke Puy de Dome in handen gekregen. Slechts drie dagen vóór Parijs kan deze door zijn grote stijgingsper centage beruchte gedoofde vulkaan even buiten Clermond-Ferrand de rol van laatste scherpschutter gaan vervullen Jo de Roo verlangde er reeds het vo rige jaar naar deel te mogen nemen aan de Tour de France. Hij kreeg zijn zin. De grote vraag is of de Roo alleen maar diensten zal bewijzen aan zijn ploegbaas Jacques Anquetil of dat hij ook zijn eigen weg zal mogen gaan. Het grote prestige, dat de Zeeuw vooral in Frankrijk geniet, zal hem verplichten minstens voor één étappezege te zorgen. Op diezelfde Puy de Dome reed Ba hamontes op de 10e juli 1959 in een slechts 125 xm lange tijdrit de illusies van berggroten als Charlie Gaul Roger Rivière Jacques Anquetil Henri Angia- de en Er cole Baldini aan flarden. We zijn nu vijf jaar later maar nog moot de zwartnarige Spanjaard het in zijn macni hebben om hier weer een beslissing te forceren. Op de Puy de Dome moet Ba hamontes minstens twee minuten winst veroverd hebben op Jacques An quetil wil hij de Fransman in diens spe cialiteit de tijdrit over ruim 27 km op de slotdag van Versailles naar het Pare des Princes kunnen weerstaan. Moet de Tour dan onvermijdelijk weer uitdraaien op een duel tussen deze twee azen alleen.'' Beslist niet. In het veld zitten aasgieren genoeg op de loer om het been voor de neuzen van Anquetil en Bahamontes weg te kapen. Bijvoor beeld Raymond Pouiidor die dit jaar zijn grote rivaal Anquetil angstvallig uit de weg is gegaan or$ zich niet bloot te ge ven. Bijvoorbeeld de jone Italiaan Adur- ni met wraakgevoelens bezield na zijn forse nederlaag tegen Anquetil in de Giro ook de door teveel tegenslag sceeas weer achterop rakende Rik van Looy die graag wil bewijzen dat hij niet over zijn hoogtepunt is, ook de Brit Tommy Simpson, opvallend rustig gebleven na zijn winstgevende zege in Bordeaux-Pa rijs van het vorige jaar, ook de Duit ser Rolf Wolfshonl, ook de geduchte Spaanse klimmers Gabica, Perez Fran ces en Manzaneque, ook de felle Mas- trotto, ook de Belg Planckaert. Het zou een verrassing zijn als de buit niet bij Anquetil of Bahamontes terecht zou ko men. Maar waarom geen verrassing? De wielersport en de Tour de France zou den er wel bij varen. Jan Janssen wordt door het interna tionale legertje van journalisten, radio reporters, film- en tv-commentatoren ge rekend tot de grote vedetten. De Ossen- drechtenaar was het vorige jaar, tot hij in de tiende etappe in het laatste stukje van de afdaling van de Tourmalet door een knappende voorband een fatale val maakte, de revelatie van de Tour, al kende men Janssen wel uit de Ronde van de TOEKOMST. Dit jaar heeft de gebrilde Ossendrechtenaar zijn plaats on der de groten onderstreept door een waarlijk briljante zege in de voorjaars klassieker Parijs - Nice en de vriende lijke Maurice de Muer, ploegleider van Pelforth, gaat sindsdien voor zijn Ne derlandse pupil door het vuur. Janssen heeft vrij spel gekregen voor deze Tour, zal wellicht geen serieuze gooi kunnen doen naar de allerhoogste eer, maar is en blijft gevaarlijk voor wie dan ook, zelfs als die wie Anquetil en Bahamon tes heten. Het ligt echter meer voor de hand, dat Janssen, die in staat mag worden ge acht enkele etappe-overwinningen te be halen een gooi gaat doen naar het puntenklassement. De strijd om de groe ne trui kan byzonder interessant wor den want de concurrentie is groot. Om zo maar een handjevol liefhebbers voor deze eretrofee te noemen: de Duitser Rudi Altig oud-wereldkampioen Rik van Looy de beide Groussards de winnaar van de laatste Boucles de Seine Jean Anastasi wegspurter Vannitsen de Brit Tommy Simpson, kortom alle maal knapen die vooral buiten het hooggebergte heel wat in hun mars heb ben. Eventueel kan ook Jo de Roo, die met Ab Geldermans tot de luitenan ten" van Jacques Anquetil behoort de viervoudige Tourwinnaar wil het woord ,.gregario" (waterdrager) eenvoudig niet meer horen in dit spel een rol spelen. St. Raphael - Gitane (Ploegleider R. Geminiani) 1. Anquetil Jacques (Fr.) 2. Altig Rudi (D.) 3. De Roo Joop (Ned.) 4. Elliott Seamus (lerl.) 5. Everaert Pierre (Fr.) 6. Geldermans Albertus (Ned.) 7. Lebaube Jean-Claude (Fr.) 8. Novak Anatole (Fr.) 9. Rostollan Louis (Fr.) 10. Stablinski Jean (Fr.) 11. Zimmermann André (Fr.) Mercier - BR (Ploegleider A. Magne) 12. Aerenhouts Frans (Belg.) 13. Cazala Robert (Fr.) 14. Gainche Jean (Fr.) 15. Genet Jean-Pierre (Fr.) 16. Hoban Barry (Eng.) 17. Le Dissez André (Fr.) 18. Melkenbeeck Frans (Belg.) 19. Pouiidor Raymond (Fr.) 20. Poulot Robert (Fr.) 21. Van Schil Victor (Belg.) 22. Vermeulen Paul (Fr.) Peugeot - BP (Ploegleider G. Plaud) 23. Bracke Ferdinand (Belg.) 24. Duez Henri (Fr.) 25. Hamon Francois (Fr.) 26. Le Mellec Pierre (Fr.) 27. Le Menn Camille (Fr.) 28. Mastrotto Raymond (Fr.) 29. Mertens Theo (Belg.) 30. Nedelec Michel (Fr.) 31. Seyve Guy (Fr.) 32. Simpson Tom (Eng.) 33. v. Coningsloo Georges (Belg.) Pelforth - Sauvage (Ploegleider M. de Muer) 34. Anglade Henry (Fr.) 35. Delberghe Edouard (Fr.) 36. Epaud Guy (Fr.) 37. Ferrer Hubert (Fr.) 38. Foucher André (Fr.) 39. Groussard Georges (Fr.) 40. Groussard Joseph (Fr.) 41. Janssen Jan (Ned.) 42. Lefebvre Jean-Claude (Fr.) 43. Mahé Frangois (Fr.) 44. Monty Willy (Belg.) Margnat - Paloma (Ploegleider R. Remy) 45. Anastasi Jean (Fr.) 46_ Bahamontes Frederico (Sp) 47. Darrigade André (Fr.) 48. Gestraud Jacques (Fr.) 49. Graczyk Jean (Fr.) 50. Martin Esteban (Sp.) 51. Mattio Claude (Fr.) 52. Milesi Jean (Fr.) 53. Novales Joseph (Fr.) 54. Pauwels Eddy (Belg.) 55. Segu José (Sp.) Wiel's - Groene Leeuw (Ploegleider A. de Kimpe) 56. Beheyt Benoni (Belg.) 57. Claes Jean-Baptiste (Belg.) 58. Desmet Gilbert 1 (Belg.) 59. Desmet Gilbert 2 (Belg.) 60. Junkermann Hans (D.) 61. Kunde Karl Heinz (D.) 62. Molenaers Ivo (Belg.) 63. Timmerman Joseph (Belg.) 64. van Meenen René (Belg.) 65. Verbeke Frans (Belg.) 66. Wright Michael (Eng.) Solo - Superia (Ploegleider R. Naeye) 67. de Cabooter Arthur (Belg.) 68. Denson Ven (Eng.) 69. Derboven Willy (Belg.) 70. Desmet Armand (Belg.) 71. Dewolf Henri (Belg.) 72. Proost Louis (Belg.) 73. Seis Ward (Belg.) 74. Sorgeloos Edgard (Belg.) 75. van Aerde Michel (Belg.) 76. van de Kerkhove B. (Belg.) 77. van Looy Rik (Belg.) Flandria - Romeo (Ploegleider G. Driessens) 78. Bocklandt Willy (Belg.) 79. Boucquet Walter (Belg.) 80. Brandts Frans (Belg.) 81. Hoevenaers Joseph (Belg.) 82. Ongenae Marcel (Belg.) 83. Planckaert Joseph (Belg.) 84. Clement Roman 85. Vannitsen Willy (Belg.) 86. van Tongerloo G. (Belg.) 87. Vincke Camille (Belg.) 88. Zilverberg Hubertus (Ned.) Ferrys (Ploegleider Pla Sanchis) 89. Bernardez José (Sp.) 90. Bertran Antonio (Sp.) 91. Hernandez Rogello (Sp.) 92. Honrubia Salvador (Sp.) 93. Manzaneque Fernando (Sp.) 94. Mas Gabriel (Sp.) 95. Otano Luis (Sp.) 96. Pacheco Miguel (Sp.) 97. Perez-Frances José (Sp.) 98 Rey Raul (Sp.) 99. Sune Francisco (Sp.) Kas (Ploegleider D. Langarica) 100. Barrutia Antonio (Sp.) 101. Elorza Sebastian (Sp.) 102. Etchevaria Carlos (Sp.) 103. Gabica Francisco (Sp.) 104. Jimenez Martin (Sp.) 105. Momene José (Sp.) 106. Pinera Martin (Sp.) 107. Saguarduy Juan (Sp.) 108. Sanchez José (Sp.) 109. Uriona Valentin (Sp.) 110. Velez Eusebio (Sp.) Salvarani (Ploegleider L. Pezzi 111. Adorni Vittorio (It.) 112. Babini Battista (It.) 113. Baldini Ercole (It.) 114. Fantinato Bruno (It.) 115. Franchi Antonio (It.) 116. Mazzacurati Italo (It.) 117. Minieri Mario (It.) 118. Pambianco Arnaldo (It.) 119. Piancastelli Romano (It.) 120. Scandelli Pietro (It.) 121. Taccone Vito (It.) Televizier (Ploegleider Kees Pellenaars) 122. Damen Piet 123. de Haan Jo 124. Haast Kees 125. Steuten Fons 126. Nijdam Henk 127. van Aert André 128. van de Klundert Jacq. 129. van Dongen Leo 130. van Espen Kees 131. van Est Piet 132. Wouters Rik verschillende pluimage verdiend. Zo 1 verdiende Henri Anglade het bedrag omdat hij de afgewaaide hoed van Jacques Goddet opraapte. Zo kreeg Raymond Mastrotto het geld omdat hij zich op een laatste moment bedacht alvorens een tegenstander met een pompje op het hoofd te slaan. De, premie van de elegantie heeft nu een aanzienlijke uitbreiding onder- gaan. Zij kan ditmaal niet alleen worden verdiend door de renners, 1 maar door alle.volgers in de kara- vaan. Heren journalisten, voor...! Natuurlijk: er heerst in j Rennes een feestelijke stem- ming. Zo ook in het café de l'Industrie, waar talrijke sportlieden plegen samen te komen. In dat café ontstond een hoogoplopend debat tussen een man, die zei, dat Jacques Anquetil en niemand anders zou winnen en een man, die beweerde, dat niemand anders dan Raymond Pouiidor zou ze gevieren. Het debat liep zo hoog op, dat de heren aan het slaan en schoppen gingen. Dat werd te bar. De kastelein voel de zich verplicht maatregelen te nemen en de heren, die geen heren meer waren, buiten te smijten. „Ik geloof, dat ik Anglade heet", zei hij na zijn werkje voltooid te hebben. In Brussel werden vrijdag de Bel gische renners voorgesteld, die voor f de extra-sportieve groep „Flandria" aan de Tour deelnemen. Onder hen i bevond zich Jef Plankaert. Hij had i een dertigtal ansichtkaarten bij zich: J geadresseerd en wel aan.... zijn vrouw. j „Wat doe je daar nou mee?", werd J hem gevraagd. „Daar plak ik na elke Touretappe een zegel op om ze zo weg te stu- ren", antwoordde Jef. Er stond op de kaarten: „Vrouwtje, alles goed en wel". „Ik heb er in de Tour geen tijd J voor", voegde de Belg er nog aan toe. Frederico Bahamontes, die intussen in Rennes is gearriveerd, heeft la- i ten weten, dat htf en niemand anders bergkoning zal worden in deze Tour i de France. „Ik zal me wel over die 4000 ontfermen", heeft hy tegen een journalist gezegd. Jacques Goddet heeft voor de eer- ste maal de bergen ingedeeld in vier categorieën. „Ik vrees, dat ik over de bergen van de vierde categorie zal i zyn alvorens het me duidelyk is te klimmen", zei de zelfverzekerde Fede, die tot een van de favorieten moet worden gerekend. Ferdinand Kubler heejt enkele etappen (n de Ronde van Zwitser land gevolgd en zich speciaal ook laten zien bij de jongens van de „Pel". Hij zei tegen de Nederlandse ploegleider zelden een renner te hebben gezien, die met zoveel ge- mak tegen een berg opklautert als Kees Haast. Ik durf hem te ver gelijken met de kleine Spanjaard Trueba"....., zei dolle Ferdi. KEES HAAST Nederlandse vlooi Kees Pellenaars stond lachend b(j1 miss Europa, vrijdagmorgen. Waarom J lachte de Pel? Niet om de fratsen van de miss, die ter wille van de fotografen op alle mogelijke lieflijke I manieren poseerde met de renners. I Maar de Pel lachte over de aanwezig-1 I held van twintig kistjes sigaren, die I hjj netjes in de bus tastte. „Daarmee win Ik een etappe", zei hjj. Hü ver-' telde niet welke.

de Stem | 1964 | | pagina 9