I Levenslang geëist in parathionzaak Kogel van douane doodt onschuldige BRABANDERS EISEN KLARE TAAL OVER ZEEHAVENPROJECT tHoogeHuys VOOR WOON KUNST OPZ'N BEST Dr. Kortmann in vraaggesprek: Ivoor u m neel Geen smokkel toch (ook na waarsch uwirig doorgereden Eis nu 5 jaar Bewaar deze krant 10UR DE FRANCEPRIJSVRAAG '64 Ruim f 10.000,- aan prijzen flmtoua veelgevraag- Hero smaken: las 49 ct pis 59 ct rise 59 ct t gratis blikopener ~u DAGBLAD VOOR ZEELAND jectuur menu Trcinoverval op Sicilië: buit al gevonden Regina Heitzer in ons land Slang stuk: gas doodt 2 mensen AMBTENAAR GAAT VRIJUIT Zaak Zwarte Judith BUITJE VOOR HET STOF DURE DAS LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING WÊêÊÊ.isSiZfêiÊÊ 1? -r-Sli e klas HBS iveneens in op zaterdag Middelburg. Bovendien ost kantoor. 104e JAARGANG No. 24617 Voor God. Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 20 JUNI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) r„. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Zo ook de Tour de France, die voor al onze lezers interessant is, omdat wij aan de Tour onze al tot klassieker geworden prijsvraag verbinden. Pagina 15. De lezerscorrespondentie be slaat vandaag weer bijna een vol le pagina. Hondse en menselijke zaken komen uitgebreid aan de orde. Pagina 9. Omstreeks deze tijd van het jaar worden hoog in de bergen van Ti- rol geweldige vuren ontstoken. Wat het betekent, waarom het ge beurt en hoe het gaat leest u op pagina 10. In de internationale muziekwe reld zijn de Wiener Philharmoni- ker een begrip. Een uitvoerig re laas met veel weinig bekende fei ten over het beroemde ensemble hebben wij opgenomen op pagina 13. En verder vindt u, zoals u van ons moogt verwachten, een royale selectie onderhoudende rubrieken, puzzels en artikelen. Vier Siciliaanse bandieten hebben gis teren weinig geluk gehad bij de overval op een posttrein. Ze hadden de Etna- spoorlijn gebarricadeerd met een auto, zodat de trein moest stoppen. De gemas kerde mannen namen de postzakken mee, met een inhoud ter waarde van 25 mil joen lire. Ze gingen ermee vandoor, maar moesten een van hun kameraden achterlaten. Die werd gegrepen door het treinpersoneel. Korte tijd later werd de tweede overvaller al gearresteerd. Dat gebeurde in Catania, in de buurt waar van de overval plaatshad. Later klaarde de politie het belangrijk ste onderdeel van cie zaak: begraven on der een kippenhok vond zij de buit van de overval. Omdat de twee gearresteer den de namen van hun medeplichtigen genoemd hadden, was men bij hen thuis maar eens gaan kijken. Om de festiviteiten ter gelegen heid van de Oostenrijkse week die vanaf 18 juni in ons land wordt gehouden meer luister hij te zet ten, arriveerde de bekende Oosten rijkse kunstrijdster Regina Heitzer, eens een geducht tegenstandster van Sjoukje Dijkstra, op Schiphol. Op de nationale luchthaven werd de charmante Weense in de bloe metjes gezet. In Amsterdam zijn de 79-jarige heer K. Paauwe en zijn 54-jarige bij hem inwo nende zoon P. J. Paauwe ten gevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Het ongeluk werd gisteren ontdekt toen een glazenwasser een sterke gaslucht waarnam. Hij waai'schuwde de politie en deze trof op de tweede etage in de wo ning de vader levenloos naast het bed aan. De zoon lag in het toilet op de grond en bleek eveneens te zijn overleden. Het onderzoek wees uit dat de slang van het gaskomfoor was vergaan. Door de druk van het gas is de slang gesprongen, waardoor het gas vrij het huis kon bin nenstromen. De bewoners hadden bij het naar bed gaan de hoofdkraan niet afge sloten. Kalm en onbewogen heeft de hoofdverdachte in de vergiftigings- zaak-Veenoord, de 45-jarige Antjc G.-J. uit het Drentse Veenoord gis teren de eis van de officier van jus titie bij de rechtbank in Assen CAREL BRIELS heeft zijn klacht tegen de voormalige hoofdredacteur van de Volkskrant, de heer Lücker, ingetrokken. Deze had hem „een witgesmokingde bluf- figuur" en een „mislukte showman" ge noemd. DE MISDAAD in de V.S. is in het afge lopen kwartaal met 19 procent gestegen. B. EN W. van Amsterdam hebben de raad gezegd dat de situatie in de Bijlmermeer, waar nog geen begin kon worden ge maakt met voorbereidingen voor woning bouw, voor de hoofdstad fatale gevolgen dreigt te krijgen. GEESTELIJKEN is door de patriarch van Venetië de toegang verboden tot de In ternationale Biennale, die daar vandaag geopend wordt. Een aantal tentoongestel de kunstwerken zijn namelijk volkomen onbetamelijk, aldus de patriarch. KROESTJEV HEEFT de Franse president uitgenodigd voor een bezoek laat in het jaar of m het voorjaar van 1965 aan de Sovjet-Unie. GISTEREN is hel, zevende slachtoffertje van de ramp in de school te Keulen over leden, de 9-jarige Renate Fiihlen. Koud weer Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Zonnige perioden, maar ook plaat selijk enkele buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en west. Koud weer. Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan op 23.01 uur. Morgen: zon op 4.22 uur. Zon onder 21.04 uur. Maan onder 7.22 uur. Maan op 23.81 uur. Maandag: zon op 4.23 uur. Maan onder 8.22 uur. aangehoord. Die eis luidde: levens lange gevangenisstraf. Aan het slot van zijn betoog zei de officier, die moord wettig en overtui gend bewezen achtte: „Voor deze im morele, egocentrische, gevaarlijke vrouw, die overigens geheel toereke ningsvatbaar is, ken ik slechts één straf: gevangenisstraf voor de duur van het leven". De verdediger van Antje, dié de afge lopen twee dagen voor de rechtbank te Assen terecht heeft gestaan op verdenking haar man, de 46-jarige metselaar Lolke G., door vergiftiging met parathion om het leven te hebben gebracht, heeft aan het slot van het proces een vrijspraak voor zijn cliënte gevraagd. Hij bestreed de opvatting van de officier van justitie, dat de schuld van de vrouw wettig en overtuigend was bewezen. Zij had volgens de verdediger geen motief om Lolke te doden, maar Lolke had wel een motief de bijzonder slechte ver standhouding met Antje om zelfmoord te plegen. Hij nam stelling tegen de ge tuigenverklaringen. die naar zijn mening vooral van de zijde van de familie G. niet objectief zouden zijn geweest. Hij noemde de familie een „gesloten clan-', die Antje niet heeft willen accepteren. De officier had in zijn requistitoir ook de dood van Antjes eerste man, Hendrik Siemons. aangeroerd. Deze kwam in 1960 eveneens door parathion vergiftiging om het leven Volgens de officier van justitie waren er toen te weinig aanknopingspun ten. „maai die zaak vertoonde veel gelij kenis met deze" De uitspraak is over veertien dagen. (Van onze verslaggever) In een exclusief vraaggesprek met ons blad heeft de commissaris van de koningin in Noordbrabant dr. C. N. M. Kortmann gisteren verklaard dat Brabant duidelijker uitspraken van de regering verwacht inzake zijn plan een zeehaven aan te leggen in de Oosterschelde. De deze week verschenen memorie van antwoord op het voorstel tot goedkeuring van het Schelde-Rijnverdrag, waarin ook het Brabantse zcehavenplan ter sprake komt, heeft velen in deze provincie teleur gesteld. Commissaris Kortmann zei dat hij persoonlijk van mening was dat bij de openbare behandeling in de Tweede Kamer, die op 30 juni begint, nog vele zaken opgehelderd moeten worden. (Vali onze correspondent) In de nacht van donderdag op vrij dag is op een grensweg bij Bor- kel en Schaft onder de gemeente Valkenswaard de 40-jarige be drijfseconoom uit Valkenswaard drs. W. Vugs door een schot uit een douanekarabijn dodelijk ge troffen. De douanemannen, die dicht bij deze beruchte smokkel- weg met vier man op patrouille waren, dachten met een boter- smokkelaar te doen te hebben. Volgens de officier van justitie uit Den Bosch mag de douane man, die geheel volgens zijn voorschriften handelde geen en kel verwijt gemaakt worden. De heer Vugs, die met een snelheid van 100 km in de richting van de grenspost Borkel en Senaft reed, gaf geen gevolg aan een stopteken van de patrouille van de centrale douanepost uit Val kenswaard. Hij reed zelfs metonver- Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft de procureur- generaal bü het gerechtshof te Den Haag gisteren geëist tegen de 32-jarige tuin man J. van P. uit Maarsbergen, die er van wordt beschuldigd de dood te hebben veroorzaakt van „Zwarte Judith", onder welke naam een Amsterdamse prostituée bekend stond. De rechtbank te Amsterdam had ver dachte wegens mishandeling de dood ten gevolge hebbende tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld In hoger beroep legde het hof te Amsterdam wegens dood slag vier jaar gevangenisstraf op. De Hoge Raad verwees de zaak voor nader onderzoek naar het gerechtshof te Den Haag, omdat de bevindingen van het hof niet zouden kloppen met de handelingen, zoals die door een sectie-onderzoek zou den zijn vastgesteld. De procureur-generaal nam aan dat verdachte de vrouw bij de keel had beet gepakt. doch wilde niet aannemen dat hij de bedoeling had haar te vermoorden. De verdediger betwistte het bewijs en was van oordeel dat niet vaststaat dat verdachte op de bewuste avond de laat ste bezoeker van Judith zou zijn geweest. Arrest op 3 juli. minderde snelheid door, toen een van de douanebeambten een waarschu wingsschot uit zijn pistool loste. Een van de vier beambten schoot toen van ongeveer 100 meter de benzinetank van de vluchtende wagen lek. Een tweede schot uit deze karabijn trof het linker achterlicht ter hoogte van de linker achterband. Deze kogel heeft ongelukkig genoeg door het ketsen op metaaldelen een opwaart se afwijking gekregen, waardoor de be stuurder in de rug getroffen werd. De kogel ging dwars door zijn lichaam heen en bleef in het dashboard zitten. Bij reconstructie vrijdagmiddag is ko men vast te staan, dat beide schoten voldoende laag gericht waren, om de bL-öi.uurder buiten schot te houden. Het ketsen van de kogel is de chauffeur, die in Valkenswaard te goeder naam en faam bekend staat, noodlottig ge worden. De betrokken douanebeambte van de centrale post te Valkenswaard staat bekend als een scherpschutter. Hij heeft geheel volgens zijn voorschrift gehan deld. Ook cle gemeentepolitie uit Val kenswaard heeft de conclusie getrok ken, dat de ambtenaren volledig in de overtuiging' mochten zijn dat het een smokkelwagen betrof. De wagen reed eerst door een helder rood stopteken; pas op het tweede karabijnschot, dat de bestuurder trof, remde de wagen hard af. De ontstelde douaneambtena ren verleenden zelf de eerste hulp. Medische hulp van een ijlings uit Val kenswaard gealarmeerde dokter mocht echter niet meer baten. Drs. Vugs over leed drie kwartier later. Het was tien minuten na half een 's nachts, toen de wagen met grote snel heid vanuit Valkenswaard in de rich ting van de grenspost reed. Deze grens post is 's avonds na 12 uur niet be waakt. Vaststaat, dat de heer Vugs op stap is geweest met enkele vrienden, met wie hij de afspraak had gemaakt het feestje nog even voort te zetten in een café-restaurant op Belgisch ge bied. De man had wel gedronken maar ver keerde beslist niet laakbaar onder in vloed. Het is een raadsel waarom de heer Vugs het stopteken heeft gene geerd. Er was geen sprake van enige smokkel. De heer Vugs was bedrijfs econoom bij een drukkerij. Hij laat een vrouw en een zoontje van 1,5 jaar na. Gezien het belang van het besprokene geven wij hieronder het vraaggesprek vrijwel letterlijk weer. Acht u de memorie van antwoord wat Brabant betreft teleurstellend of hoop gevend? Dr. Kortmann: Ik vind het een goed doorwerkt stuk. Er staat veel in. Ook veel diplomatieke taal. Daarom is be hoedzaamheid geboden. Maar mijn eerste indruk is, dat het ook voor Brabant een positief stuk is. In welk opzicht? Dr. Kortmann: Een winstpunt is dat de regering erkent dat Brabant tenge volge van de langdurige Schelde-Rijn- onderhandelingen tussen Nederland en België schade heeft geleden en vooral West-Brabant. Die uitspraak houdt conse quenties in, welke Brabant zeker onder de aandacht van de regering zal brengen. Zijn er nog andere positieve gelui den die u getroffen hebben? Dr. Kortmann: Op de eerste plaats de Schelde-Rijnverbinding zelf, die onze westgrens gaat vormen en als interna tionaal vaarwater van allure, evenals de Maas in het noorden, de wereldhandel voor de deur brengt. Voorts is er de toezegging van de regering tot medewer king bij de voorbereidingen van het zee havenproject. De toegezegde bijstand van rijkswaterstaat zullen wij graag aanvaar den. Een positieve kant is ook dat de re gering verklaart dat er 'n zeehaven kan worden aangelegd zonder verder inter nationaal overleg. Men heeft in Den Haag dus geen kapstokmeer om de Brabantse ver langens aan op te hangen? Dr. Kortmann: Na goedkeuring van het akkoord niet meer. In dit verband wil ik ook wijzen op de minister van Verkeer en Waterstaat die 'blijkens de memorie In ons land en elders hebben zware regenbuien veel hinder voor het verkeer veroorzaakt. Ook in België was dit het geval. In Brussel had de regen, die gepaard ging met een hevig 'onweer vele over stromingen tot gevolg, zoals op deze foto in een van de buiten wijken van Brussel. waarin U alle gegevens vindt over de grote van onze adverteerders Zorgt dat U de finish bereikt en dat U in de prijzen valt. waaronder zeer waardevolle. overweegt 't rapport van de werkgroep ontwikkeling Westerscheldebekken, die het Brabantse zeehavenplan bestudeert, te publiceren. Ik vind het dringend nood zakelijk dat dat rapport zo spoedig mo gelijk in openbare discussie komt, even als de zeehavennota die al zo lang in de oven zit. Ik acht het ten aanzien van de Brabantse Staten niet verantwoord het nog langer in portefeuille te houden. De belangen, die in het geding zijn, zijn te groot. Er is ook geen enkele reden om het langer geheim te houden, nu de on derhandelingen met Belgie beëindigd zijn. Wij zijn hier al japen met geheime za ken bezig. Na het akkoord hebben we grotere bewegingsvrijheid om ons plan nationaal en openlijk aan de orde te stel len. In de memorie van antwoord houdt de regering nogal veel slagen om de arm ten aanzien van het Reimerswaal- plan, of vindt u van niet? Dr. Kortmann: Jazeker! Ik persoonlijk ben van mening dat bij de openbare be handeling in de Kamer no.g zeer concrete vragen gesteld moeten worden. Een van die vragen betreft het te gra ven kanaal tussen Ooster- en Wester- schelde ter hoogte van Waarde? Dr. Kortmann: Het is onbegrijpelijk dat de regering over dat kardinale punt geen positieve uitlating doet. Brabant heeft recht op een duidelijke uitspraak. Ik zie ook niet in waarom er geen duide lijke taal gesproken kan worden. Dit ka naal is een conditio sine qua non: zonder dit kanaal geen haven. En de regering moet deze deur naar de zee openen, om dat zij de andere deur heeft afgegren deld. Die andere deur, daarmee bedoelt u de toegangsweg naar zee, zoals die getekend is in het oude Kreekrakplan? Dr. Kortmann: Inderdaad. Het tracé van de Schelde-Rijnverbinding, dat als resultaat van de onderhandelingen met België uit de bus is gekomen, heeft die deur afgegrendeld. De regering heeft Brabant, dat zijn Kreekrakplan moest prijsgeven, toen een royaler alternatief geboden in de Oosterschelde. Royaler maar uitvoering van het plan moet hier wachten tot 1978 (afsluiting Oosterschel de) en de initiële kosten zijn vanwege de noodzaak tot het graven van een ka naal en de bouw van een sluis groter. Is het, gezien de zo even door u ge schetste gang van zaken, juist, als de regering in de memorie stelt dat het chelde-Rijnakkoord niets te maken heeft met de verlegging van het pro ject naar de Oosterschelde? Dr. Kortmann:: Als de regering dit be doelt te zeggen dan is dat bepaald r.iet waar. Het akkoord heeft Brabant het Kreekrakproject gekost. Men moet daar om de zaak niet omkeren. De initiële recht op duidelijke uitspraak kosten van het Kreekrakproject waren relatief laag, en voor Brabant te betalen. De initiële kosten van het Reimerswaal- plan niet. Men moet bns niet achteraf de rekening presenteren. Men had toen moe ten bedenken dat het duurder was, en nu de consequentie nemen. Acht u spoedige beslissingen nood zakelijk in tegenstelling tot de re gering diefde indruk wekt de zaak op de lange baan te schuiven? Dr. Kortmann: Als je nu een principi ële beslissing neemt, moet je hard wer ken om in 1978 de eerste havens gereed te hebben. Men kan met deze dingen niet wachten. Voorbereiding en uitvoe ring van zulke grote projecten vergen vijftien, twintig jaar. Kijk maar naar Rotterdam. (Vervolg op pag. 3) Een van de dassen van president Soekarno heeft op een veiling in Tji- rebon op West-Java 16 miljoen roe- pia (ongeveer 1,25 miljoen) opge bracht; een armband van mevrouw Soekarno ging voor tien miljoen roe- pia van de hand. Het geld zal wor den gebruikt „voor hulp aan het volk van Noord-Borneo in zün vrft- heidsstrijd". (Advertenties) Al l/UAAD Grote Markt 50 BREDA Catharinastraat 4 VOOR MENSEN DIE HET OOEO BEKIJKEN

de Stem | 1964 | | pagina 1