Sjastri is wellicht te klein voor groot India Bouw van „klaverblad Oudenrijn dit najaar het belangrijkste SIGARETTEN-NIEUWS Zuidafrikaanse ambassade weigert ontvangst adres Hans Moser overleden Antillianen als beroeps bij Nederlandse leger DE WURGER KWAM NIET VOORBEREIDING BIJNA GETROFFEN AEG Euratom-commissie: geen opzegging contract Kenia, Vreedzaam en zelfstandig DE COMPENSATE CHARCOAL FILTER HET WESTEN VINDT IN DE NIEUWE PREMIER BEPAALD GEEN VRIEND sinds de introductie van de filtersigaret Leiders-vacuum de perfecte combinatie van de beste sigaret en de beste fiiter Niet westersgezind Erhard niet uit zichzelf Moskou naar Gratis regendag voor gasten op Schiermonnikoog Miljoenenschade door brand in leerfabriek Moordenaar van prostituee naar inrichting 55 Kardinaal AIJrink neemt deel aan bijbelconferentie Oorlogsmisdadiger staat terecht wegens moorden Professor Tammes: Televisie-eiland onrechtmatig Leden van Italiaanse narcotieabende in Genua aangehouden Liturgische kalender DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 JUNI 1964 (Van een bijzondere correspondent) „Het is tijd om ons zelf nu eens serieus af te vragen wat we wil len: vrede of oorlog? Men kan niet steeds eenzelfde, onverander lijke, strenge houding blijven aannemen tegenover menselijke zaken". Deze zin werd een paar weken geleden uitgesproken voor het parlement van India door een kleine, tengere man, gekleed in het traditionele, witte katoen. In India kon men sinds een tijd uit latingen horen als deze: Misschien als we ons wat toegeeflijker tonen, kunnen we ons wel verstaan met het China van Tsjoe-en-Lai. Iedereen weet, wat „zich toegeeflijk tonen jegens China betekent. Maar wat wilde India? Vrede of oorlog? Dit was de hele vraag. De kleine man die deze vraag aan het Indische parlement stel de, heette Lal Bahadoer Sjastri. De In dische parlementsleden spitsten hun oren. Zij luisterden met ernstige aan dacht naar de kleine witte figuui De tengere man voor hen, omhangen met de fladderende, witte ,,dhoti" van de gewone boeren, was de secretaris van de almachtige, Indische Congrespartij cn zo pas was hij. door de halfverlam- de Nehroe, benoemd tot minister zon der portefeuille. Nehroe had heel een voudig aan Sjastri gezegd: ,,Help mij. Gij zult van nu af het grootste ge deelte van mijn werk moeten doen Ik heb een bureau voor u laten installe ren vlak naast het mijne." Na het overlijden van Nehroe we.d Sjastri door de Indische Congrespartij tot haar leider gekozen en later tot pre mier van India, het grootste niel-com- munistische land in de wereld Sinas ze ventien jaar, sinds de onafhankelijkheid, was Nehroe India's leider. Hij vertegen- woordige India, hij was ïndia. Sjastri bezit vooral een compromisge nie. Hij bezit de kunst van zich-geen- vijanden-maken. Hij is geheelonthou der en vegetariër. Hij rookt niet en hij is zacht van karakter. Hij schuwt het geweld. Zijn foto toont ons een kinder lijk gezicht met twee grote ogen onder de traditionele Ghandi-po1*' lemuts Een figuur, welke men een kwartier na de ontmoeting reeds vergeten is „Sjastri is een rechtschapen mens." zei eens een zijner politieke tegenstanders mi nister Patil. Sjastriwerd 59 jaar geleden geboren te Benares. Hij stamt. uit. .een arme, Brahmaanse familie. Zijn vader Wel 'n betrekking als bureauklerk bij de vader van de latere, grote Nehroe. njeuWe eerste minister vap India Twee maal per dag zwom de jonge Lal voe], nch nje, in het mlnst noch in- Bahadoer de Ganges over om de j tollcctueel nog gevoelsmatig aan- re school te bezoeken Er 'unc'j meerde getrokkcn tot Engeland. Hij is absoluut. gekant tegen alle vreemde inmenging in de moeilijkheden van zijn land. Ge lukkig". zo zei hij kortgeleden, „be moeien de Verenigde Naties zich niet ciërshuis van Nehroe. Deze betitelde de eenvoudige Sjastri-met-de-boerendracht wel eens als „half geciviliseerd". Indi ra, die de politieke voetstappen van haar vader volgt, vindt dat Sjastri toch wel „wat al te traditioneel" is. De traditie van Sjastri is die van Ghandi. Hij is niet. zoals Nehroe ver deeld tussen India en Cambridge. Hij is alleen maar Indiër Hij laat zich al leen leiden door zijn geweten. Toen de opvolger van Nehroe gekozen moest worden, beweerden zijn partijgc noten, dat Nehroe hem naast zich ge roepen had als minister zonder porte feuille omdat hij Sjastri als zijn opvol ger wilde. Maar Nehroe heeft geen poli tiek testament achtergelaten. Nehroe heeft altijd beweerd „dat een politiek testament niet verstandig en ondemo cratisch is". Tot zUn vrienden zei hij de laatste tijd herhaalde malen: ,,Ik heb genoeg aan mijn actuele proble men." r Advertentie) geactiveerde houtskool Later zal de geschiedenis zeggen, wel- ke de waarde was van Sjastri als staats- mmm man. Men beweert, dat Ghandi heel veel talenten rond zich ontwikkelde en dat het laatste van deze talenten nu ge storven is. Toen wij het India van 1964 ontdek ten waren wij verbijsterd om de hier heersende miserie, de ongeletterde 80 procent van de bevolking, het belache lijk lage, maandelijkse inkomen van on geveer zes gulden, waarmee bijna de helft van de bevolking rond moet ko men. de hongersnood, de talrijke epide- mieen, de in zekere streken heersende corruptie, enz. Doch als men slecnts tien of vijftien jaren teruggaat n de geschiedenis komt men al gauw tot de conclusie, dat men Nehroe voor dit al les niet mag veroordelen. Sinds Neuroe j heeft India geweldige vooruitgang ge- boekt op het gebied van de industriali- satie, dè constructie, de irrigatie, het onderwijs, de gezondheid enzovoorts. Nehroe laat een democratisch land achter, waar de verkiezingen op eerlij ke wijze plaatshebben, waar de pers vrij is en dat rekenen kan op de hulp van toegewijde, competente technocraten in dienst van redelijke 5-jarenpIannen Maar Nehroe heeft niemand achter ge laten om zijn taak, op zijn voet voort te zetten. Misschien echter vinden de politieke milieus het zo goed en zijn zij opge lucht bij het idee van een „anonieme" regeringssociëteit. Laj Bahadoer Sjastri heeft nooit de grenzen van zijn land overschreden. Zijn politieke tegenstanders en ook sommigen van zijn partij beweren, dat hij niet weet wat er huiten India tp koop is en dat hij zich nooit echt eïnteresseerd heeft voor de grote, in ternationale problemen, waarmee uit sluitend Nehroe zich bemoeide. WAAROM NIEUW? Omdat de Bentley compensate charcoal filter uit twee delen bestaat, n.l. een charcoal binnenfllter en een selectief elndfilter. De Bentley com pensate charcoal filter biedt duidelijke voordelen boven gewone filters. Charcoal filters werden in Amerika voor het eerst op grote schaal gebruikt en hebben daar een grote om wenteling teweeggebracht. De Bentley compensate char coal filter is opgebouwd uit werkzame deeltjes geacti veerde houtskool. De wetenschap maakt van deze ver edelde houtskool veelvuldig gebruik, o.a. voor zuivering van lucht. Daardoor nu wordt Bentley zo mild en aange naam zacht. De zuiver witte eindfilter van Bentley vervult een bijzonder selectieve functie en laat het volle Bentley aroma ongehinderd door. Bentley biedt U de zekerheid van een waarlijk zuiver rookgenot en niet alleen door de verfijnde melange van de beste tabakken die voor geld te koop zijn, maar ook en vooral door de werking van deze beide filters in één. KING SIZE PREMIER SJASTRI alleen Indiër wel een overzetveer, maar di was tc duur voor de kleine Sjastri. Na de la gere school zette hij zijn studies voort aan het nationalistische colifge Vidya- pith. dat hij verliet om Ghandi oi> diens kruistocht te volgen, waarvoor hi.i door de Britten gestraft werd met twee "jaar Nadat India onafhankelijk werd 1 Protest tegen vonnissen speelde Sjastri een voorname rol in het Partijcongres door ontelbare ma len op tp treden als bemiddelaar tus sen de kleinere partijen, welke vaak een reëel gevaar vormden voor de j eenheid van de meerderheid. ,,De grootste bedrieging, welke ik ken, komt van de kant van de e^tre- j misten", verklaart nu nog vaak Sjas-i tri, die zijn leven lang steeds dezelf-1 de weg is gegaan. Nehroe heeft dikwijls een beroep ge daan op Sjastri, die een jeugdvriend is van zijn dochter Indira en een ge regeld bezoeker van het deftige patri- meer zoveel met onze zaken in Kasj mir. Maar zij verergeren onze relaties met Pakistan." Men is van mening, dat Sjastri bin nenkort zal willen onderhandelen met de Chinezen over de te evacueren gebie- len en dat hij zich dan niet al te on handelbaar zal tonen tegenover China In alle geval zal zijn politiek India niet nader tot het Westen brengen. Het mys tieke India vindt een „door de genade geïnspireerde" leider veel voornamer dan de, nochtans noodzakelijke, dage lijkse kom rijst. De ambitie van de kleine Sjastri, waarin de Indiërs een incarnatie zien van alle deugden, loopt zeker niet pa rallel met het idee. dat wij ons maken van de vooruitgang. Zij gaat heel ze ker naar een terugkeer naar de authentieke traditie van Mahatma Ghandi, De toekomst zal moeten Uitwijzen of India goed gedaan heeft toen het een paar dagen geleden een heilige Tan koos als leider. Zal de kleine Sjaslri ..groot" genoeg zijn om de strijd voort te zetten tegen het China van Mao Tse Toeng? Op Bondskanselier Erhard heelt vrijdag op een persconferentie in Bonn gezegd dat h'j "iet het initiatief voor een bezoek aan Moskou zal nemen. De star volge houden standpunten van Moskou bieden geen aanknopingspunten voor een sprek. Het is algemeen bekend dat een uit nodiging niet zal uitblijven wanneer Kroestjev een gesprek nuttig oordeelt zei hij. Het pas aangegane vriendschapsver drag tussen de Sovjet-Unie en Oost- Duitsland moet men niet onderschatten Kroestjev heeft zorgvuldig vermeden de verhouding met het westen te verscher pen. Men kan het als een zekere ont spanning zien. maar moet er niet op hopen dat de kwestie-Berlijn anders be handeld zal worden dan voorheen, al dus Erhard. Het belangrijkste punt van het uveileg dat hij op 3 en 4 juli met generaal De Gaulle zal gaan voeren is de voortzet ting van de Europese politiek zei de bondskanselier. Wat de handel met het oosten betreft zei hij te hopen dat ook met Tsje'ho- Slowakije betrekkingen kunnen worden aangeknoopt. Langlopende kredieten aan het oosten wees hij af De politiek ten aanzien van China ncefl hij diepgaand besproken met president Johnson die de toestand in Zuidoosl- Azië bedenkelijk vindt. Als het bastion Zuid-Vietnam verloren gaat, word' er door dat gebied een gordel getrokken die allleen door het communisme wordt be heerst. ,,Als wij verlangen dat de Ame rikanen de Duitse zaak steunen, is het onze plicht Amerika in Zuidoost-Azië te steunen", zei hij. Wanneer het juist is dat president Nas ser van Egypte van plan is binnenk >rt Europa te bezoeken, zoals persberich ten willen, zal hij in Duitsland welkom zijn. Het vraagstuk van Duum- geleer den die in Egypt e aan rakette wei ken wordt zorgvuldig overwogen Een wet daarvoor moet ook in de prak kunnen worden gebracht en „onze .vw/ereini- leit eindigt aan de giens van de bonds- epubliek". (Van onze Haagse redacteur) de Zuidafrikaanse ambassade te Den Haag is gisteren geweigerd een adres aan te nemen dat werd aangeboden door een 5 man sterke delegatie uit 28 ver schillende (studenten) jongerenorganisa ties op politiek en ander terrein. De lei der van de delegatie, de voorzitter van het comité Zuid-Afrika, drs. J. J. Voogd, Tweede-Kamerlid voor de P.v.d.A., zag zich genoodzaakt na een korte discussie op de stoep van het ambassadegebouw met een onbekend ambassadelid, het adres maar in de brievenbus te depone ren. Het adres protesteert tegen de apart heidspolitiek. Aan drs. Voogd was eerder al telefo nisch te verstaan gegeven dat ontvangst j van het adres of het geven van een toe lichting daarop, geweigerd zouden wor den. De ambassadeur zelf was ziek en de ambassaderaad weigerde een onder houd. Het ambassadelid dat drs. Voogd te woord stond herhaalde slechts dat hij zich aan zijn instructies moest houden. •Hij had bovendien de indruk „dat mijn regering meent dat dit soort petities to taal geen zin heelt". Drs. Voogd mocht dan betogen dat het toch de moeite waard was de mening van vertegenwoordigers van enkele hon derdduizenden ionge Nederlanders te ho ren. men was op de ambassade niet be reid tot discussies op de stoep of binnen de ambassade. Vorig jaar werd overigens een adres van het comité Zuid-Afrika wel door de ambassade in ontvangst ge nomen. Het adres vindt zijn aanleiding in de recente veroordeling van 8 Afrikaanse gekleurde politieke leiders tot levens lange gevangenisstraf (de groep Man dela). In het adres wordt de Zuidafrikaanse ambassadeur verzocht zijn invloed aan te wenden, opdat, ter voorkoming van een verdere heilloze toespitsing van de verhoudingen in Zuid-Afrika. de uitge sproken vonnissen niet ten uitvoer wor den gelegd. Adressanten vrezen „dat door de tenuitvoerlegging van de vonnis sen de mogelijkheid om tot een leefbare samenleving te komen in Zuid-Afrika. voor -blank en gekleurd vrijwel teniet gedaan zal worden. Van de delegatie maakte ook de bekende declamator Otto Sterman deel uit. N.V. CIGARETTES IMPORT COMPANY V/H A. J. BLOK, SCHEVENINGEN Het besluit van de commissie van de Europese gemeenschap voor atoomener gie om niet financieel deel te nemen aan de bouw van de kernreactor van de K.E.M.A. in Arnhem, betekent niet dat het contract over het onderzoekprogram ma is opgezegd, aldus is vrijdag in Brus sel meegedeeld. Het tussen Euratom en K.E.M.A. be staande contract bestaat uit twee delen. Het heeft op Schiermonnikoog enorm hard geregend. Tussen acht uur donder dagochtend en acht uur vrijdagochtend viel er maar liefst 15,5 millimeter hemel water. Maar de badgasten trokken zich er vreemd genoeg niet eens zo veel van aan. Voor hen had het slechte weer namelijk ook een bijzonder aangenaam kantje: geen enkele hotel- of pensiongast hoefde ook maar een cent te betalen voor zijn verblijf of voor de drie maaltijden op die verregende dag. Voor het seizoen begon hadden de hotel- en pensionhouders op initiatief van de plaatselijke VVV besloten, hun gasten een „regenverzekering" aan te bieden, die in hield dat elke dag in mei en juni waar op meer dan 13 millimeter regen viel voor hen. een gratis dag zou zijn. En gisteren was het dan voor de eerste keer zover. De bedoeling van de „regenverzeke ring" was, het bezoek aan het eiland in de vrij stille maanden mei en juni te stimuleren. En dat is bijzonder goed ge lukt, op het ogenblik zitten alle pensions al vol, terwijl er in de hotels nog maar enkele open plaatsen zijn. De hotel- en pensioneigenaren zelf zijn niet tegen overmatige regenval verzekerd. Het eerste voorziet in een bijdrage van ruim elf miljoen gulden voor het door de K.E.M.A. ondernomen onderzoek op het gebied van homogene suspensie-reac toren en het tweede de mogelijkheid van een bijdrage van bijna drie miljoen gul den voor de bouw van een proef-reactor volgens dit systeem. Naar in Brussel wordt vernomen heeft de Euratomcommissie besloten om niet aan de bouw van de reactor deel te ne men, omdat het onderzoek nog niet vol doende is gevorderd en de K.E.M.A. het besluit tot de bouw eenzijdig heeft ge nomen, Naar de mening van Euratom zijn er nog te weinig gegevens beschik baar om reeds lot de bouw van de reactor over te gaan. Volgens het contract zou Euratom financieel daaraan deelnemen, indien gezamenlijk tot de bouw zou wor den besloten. Naar van de zijde van de Euratom commissie wordt vernomen heeft bij de beslissing ook de kwestie van de veilig heid een rol gespeeld. Voor enige miljoenen guldens schade is aangericht door een brand die de leer fabriek van de gebroeders Manders in Cutfk gisteren geheel in de as heeft ge legd. Niet alleen de gebouwen, maar ook de machines en alle voorraden leer gin gen verloren. De brand ontstond in de spuiterij. Bin nen een kwartier had het vuur zich over de gehele fabriek verbreid, die een op pervlakte heeft van ongeveer een halve hectare. De brandweren van Cuijk en Mill slaag den er niet in nog iets van de fabriek te redden. Met verscheidene stralen moesten zij omliggende gebouwen nat houden om te voorkomen dat ook deze een prooi van het vuur zouden worden. In de fabriek, die nog kort geleden ge heel was gemoderniseerd, werken onge veer dertig personen. De Oostenrijkse film- en toneelspeler Hans Moser is in de nacht van don derdag op vrijdag in de leeftjjd van 83 jaar overleden. Moser, een b(j de oudere filmkenners geliefd humorist, trad in talrijke films op met o.a. Lucie English, Carole Hoehn, Anni Roscar, Theo Lingen en Heinz Rühmann. En kele weken geleden werkte hij nog mee aan de opnamen vam een film voor de televisie. Hij werd op 6 augustus 1880 in het Ween- se voorstadje Heiligenkreuz geboren. In werkelijkheid heette hij Jean Juliet en was de zoon van een schilder-beeld houwer. Om in zijn levensonderhoud te voorzien trad hij als onbetekenend ac teur op in de meest afgelegen gebieden van de toenmalige Donaumonarchie. Toevalligerwijze kwam hij in aanra king met de man die hem later be roemd zou maken, nl. Max Reinhardt. Hij werd „Wiener Moser" of ook wel de Weense kleine man genoemd. Zijn eerste film werd door Emil Jan- nings in 1930 gemaakt: „Liebling der Götter", waaraan o.m. het uit Neder - .land afkomstige sterretje Truus van Aalten meewerkte. Een van zijn laatste- films in de jaren '50 was „Der Kon- gress tanzt". In totaal werkte hij aan meer dan honderd films mee. De rechtbank te Amsterdam heeft de 47-jarige Utrechtse bankwerker G. J. K. die zij schuldig heeft bevonden aan moord op een 18-jarige Amsterdamse prostituee ontslagen van alle rechtsver volging omdat de man zijn daad niet kan worden toegerekend. Overeenkom stig de eis werd zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor de tijd van een jaar plus terbeschikkingstelling der regering. De conclusie van twee psychi aters was geweest dat de man zijn af- schuweijke daad niet kan worden aange rekend. De prostituée werd donderdag avond 18 juli 1963 in haar kamertje aan de Oude Zijds Achterburgwal ver moord. Daar vond de politie de zegel ring, een dasklem en het onde2*gebit van K. De man. die getrouwd is en vier kinderen heeft, keerde na zijn daad mét de laatste trein naar Utrecht te rug, ging naar zijn woning en gaf zich de volgende ochtend zelf bij de politie aan. De man was met het plan een prostituée te vermoorden naar Amster dam ereisd. Hij zag tegen het leven op cn. zo had hij inderdaad tegenover de politie verklaard, hij wilde uit de maat schappij verwijderd worden. (Van onze Haagse redacteur) Er bestaat een mogelijkheid dat bin nenkort de eerste afzwaaiende Antilli aanse dienstplichtigen vrijwillig dienst zullen nemen in het Nederlandse be roepsleger. Dit heeft premier Jonckheer bij zyn terugkeer naar de Antillen op Schiphol medegedeeld. In 1963 op de Antillen de dienst plicht ingevoerd en men is ondanks aan vankelijke scepsis thans van militaire zijde enthousiast over de behaalde resul taten, aldus de premier. ,,Onze jongens blijken uitstekende soldaten te kunnen zijn." Op het ogenblik zijn totaal 200 Antil lianen als eerste lichting onder de wa penen. Zij zijn ingedeeld bij in de An tillen gelegerde Nederlandse eenheden. In september en januari a.s. zwaaien zij in twee gelijke groepen van 100 af. Van de afzwaaiers heeft 25 - 30 pro cent nu reeds laten blijken graag voor verdere vrijwillige dienstneming in aan merking te willen komen. Premier Jonckheer is nu met minister De Jong (Defensie) nagegaan hoe de Antillianen in het Nederlandse beroepsleger kun nen worden ingelijfd. Men zal nagaan of het mogelijk is de vrijwilligers in de Antillen een nieuwe keuring te laten on dergaan. alvorens zij naar Nederland overkomen. Dit om terugzending ten ge volge van afkeuring in Nederland te voorkomen. Uit de eventuele opneming in het Ne derlandse beroepsleger blijkt nog eens duidelijk, dat het niet de bedoeling is een eigen Antilliaans leger te vormen. Van 22 tot 26 juni wordt in het con ferentie-oord der Nederlands Hervormde kerk in Driebergen een conferentie ge houden van leiders van kerken uit de gehele wereld. Namens de katholieke kerk zullen eraan deelnemen kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en de gedelegeerde van het Nederlands episco paat voor de oecumene mgr. dr. J. Groot, voorzitter van de St.-Willibrord-vereni- ging. De conferentie zal gewijd zijn aan de noden van deze tijd en aan de vraagstel ling hoe de bijbel als het woprd Gods op deze noden antwoord kan geven. 55 De vader van de elf jaar oude Luc Ta ron die drie weken geleden in ee.j bos bij Parijs werd gewurgd, heeft een uur ang vergeefs in een dierentuin in Parijs gewacht op de moordenaar van zijn zoontje. Deze had hem opgebeld en ge vraagd voor een ontmoeting naar de die rentuin te komen. ..De wurger", die na de moord op de jongen tientallen brieven aan politie en pers heeft geschreven waarin hij zijn daad bekent, kwam niet opdagen. Ik wist dat het een „grap" was zei vader Taron later. Hoewel de onbekende veel bijzonder heden omtrent de moord blijfcr te we ten is de politie er niet volledig van overtuigd met de werkelijke moorde naar van Luc Taron te doen te heb- b, Hij beweert hem te heobei. gedood omdat een telefonische eis om losgeld was afgewezen. Hij zou zich e:h'er na de moord hebben gerealiseeiu dat hij ëen verkeerd telefoonnummer had ge draaid. Rijkswaterstaat is met de werkzaam heden die voorafgaan aan de ombouw van het verkeersplein Oudenrijn tot een gigantisch klaverblad van Nederlands belangrijkste wegen, zover gevorderd, dat i" het najaar kan worden begon nen met dit grote project. Bij Rykswa terstaat te Utrecht wordt verwacht, dal de eerste faze in november ter hand kan worden genomen Het ministerie van verkeer en water staat heeft meegedeeld, dat over de da tum van aanbesteding van hel nuJjoe- nenplan nog geen definitieve beslissing is genomen. Gezien het prioriteitssche ma wordt in Den Haag de mo gelijkheid. dat het afsluiten van de voor. bereidende werkzaamheden zou samen vallen met het begin van de ombouw, niet als geheel zeker beschouwd. Met de voorbereidende werkzaamhe den werd een jaar geleden begonnen. Zij behelzen het óp orde stellen van de waterhuishouding in het poldergebied. N aanvankelijke stagnatie door wisseling van uitvoerende bedrijven is het werk thans zo ver, dat er over enkele maan den de laatste hand aan kan worden gelegd. Door de aanleg van de rijks wegen Amsterdam - Den Bosch en Den Haag - Arnhem en het graven van het Amsterdam - Rijnkanaal is de waterlo zing in dit gebied in de loop de; jaren zo uit haar „evenwicht" gebracht, dat voorzieningen als het maken van 'nieu we duikers, het verleggen van bestaande duikers en de bouw van een gemaal noodzakelijk waren, voordat Let plan kon worden uitgevoerd. MILJOENENPLAN In februari 1962 werden de kooien van het project geraamd op 12 miljoen gul den. Door de recente loon- en prijsstij gingen mag worden aangenomen, dat dit bedrag inmiddels enige miljoenen hoger is komen te liggen. Het klaver blad bij Oudenrijn zal niet het eerste in ons land zijn dat wordt gerealiseerd.,.plaatst. Het ene komt aan de noordzij^ InminliPic al noffnnnon mn* ,J j Inmiddels is al begonnen met een soort gelijk verkeersplein bij Schiphor Dit xla. verblad zal wat betreft afmetingen stuk ken kleiner zijn dan Oudenrijn. Het nieuwe plein is berekend op een capacitiet van ruim 70.000 auto's per dag. Een belangrijk gedeelte van het hui dige plein zal nodig zijn voor het via duct, Het verkeer op de lijn Den Haag - Arnhem zal over het verkeer van en naar Den Bosch zal onder het viaduct worden geleid De wegen naar het knu- singsvlak zullen breder worden ge maakt. Zij krijgen elk vier gescheiden rijbanen, die over een lengte van drie kilometer met de aangrenzende be. men een breedte hebben van 55 tot 60 me ter. Het vierkant, waarin het klaverblad komt te liggen, meet 600 bij 600 meter. Elk blad heeft een middellijn van 140 meter. VERKEERSVRIJ Op het binnenterrein van het huidige plein zal eerst met de bouw van het viaduct kunn enworden begonnen wan eer het geheel vrij is van verkeer. Dit zal gedurende die tijd worden om geleid via de ringwegen om de O'aden. De twee benzinestations worden ver- de van de weg naar Den Haag ne, an dere aan de westkant van de rijksweg naar Den Bosch. De bouw van een mo tel in de directe omgeving van he1 p ein waarvoor zich verschillende gegadigden hebben gemeld, zal waarschijnlijk geen doorgang kunnen vinden, omdat 'de vlot te doorstroming van het verkeer dan in gevaar wordt gebracht, De 50-jarige Heinrich Kiaustermeyer uit Buende in Westfalen zal zich voor het gerecht moeten verantwoorden voor moord in twintig gevallen. Naar de of ficier van justitie in Bielefj'.d meedeel de werkte Klaustermeyei, die ai sinds 1961 in voorarrest zit, van 1S40 tot J944 op het bureau voor joodse zaken van de veiligheidspolitie in Warschau. Hij Wordt ervan beschuldigd in liet getto uit eigen beweging, zonder daartoe bevel te hebben gekregen, verscheidene j ,od se mannen en vrouwen op straat te heb- be doodgeschoten. Ook zou hij de dood van een klein kind op zijn geweten heb- be (Van onze Haagse redactie) Prof. dr. A. J. P. Tammes, hoogleraar in het volkenrecht en de leer der inter nationale betrekkingen aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam, is van mening dat een televisie-eiland in de Noordzee onrechtmatig is. Het behoort in de eerste plaats te worden tegen ge gaan door die kuststaat die de nauwste aanknoping met een dergelijke onder neming heeft door de nationaliteit van de betrokkenen, door de exclusieve rech ten over het aangrenzende continentale plat en door de werking op het territoir. Dit is de conclusie van een notitie van prof. Tammes van 1 februari 1964, „recht matigheid van het plaatsen en gebruiken van een televisie-eiland in de volle zee, met name de Noordzee". De notitie is opgesteld op verzoek van enige leden van de pacificatiecommissie. (Advertentie) In de Italiaanse havenstad Genua zijn leden van een bende gearresteerd die ae Amerikaanse markt voorziet van ver dovende middelen. Onder de arrestanten is de 38-jarige leider van de bende. Bruno Pannucci een m Alexandria geboren ingezetene van Genua. De opium werd volgens de Italiaanse politie geleverd in pakjes van 200 kilo. In Frankrijk vond de raffinering tot heroïne plaats ter distribuering in de Verenigde Staten. Pannucci heeft zich ook beziggehouden met wapenhandel. Als betaling voor de opium -verschafte hij revolvers van ka liber 765. De opium werd gekocht in Turkije. De Italiaanse politie heeft twee jaar nodig gehad om de zaak open te breken. SANTO koelkasten vanaf 348.-* ZONDAG 21 juni. Vijfde zondag na Pinksteren. Groen. Mis: Exaudi Cre do. Prefatie van de H. Drievuldig heid. MAANDAG 22 juni. H. Paulinus. Wit. (Omstreeks 353 is hij te Bordeaux ge boren. Later werd hij stadhouder van Nola en na zijn doopsel priester en bis schop. Alles wat hij bezat gaf hij aan de armen. Als christelijk dichter schreef hij prachtige gezangen. Hij stierf in DINSDAG 23 juni. Vigilie van de H. Johannes de Doper Paars (Christus ge tuigde van zijn grote voorloper, dat er onder de kinderen van de vrouwen geen groter was dan deze). WOENSDAG 24 juni. Geboorte van de H. Johannes de Doper. Wit (Hij heeft Jezus gedoopt in de Jordaan. waar hij door zijn boeteprediking het volk had voorbereid op de komst van de Meester. Hij was ook de eerste bloed getuige van het Nieuw Verbond, die vrijwillig zijn leven gaf voor de ge rechtigheid. Met Jezus en Maria is hij de enige, wiens lichamelijke geboor te door de Kerk wordt gevierd). Credo. 425i jun^' Wilhelmus, wit. (Deze stichter van de Orde der Benedictijnen-Eremieten is in 1085 te VercelU uit een adellijke familie ge boren.) 6 VRIJDAG 26 juni. H.H. Johannes en Paulus. Rood. (In 362 werden deze broers, die keizerlijke officieren wa ren op bevel van Juliaan de Afvallige te Rome gedood). ZATERDAG 27 juni. Mis van de H. Maagd op zaterdag: Salve. Wit

de Stem | 1964 | | pagina 15