Investa geeft woningen voor zestig jaar in erfpacht Ogenschijnlijk aantrekkelijke belegging Grondaankopen Bijlmermeer DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 JUNI 1964 Amsterdam wijst visie van Wespérkarspel van de hand KLM voorlopig aan leiding bij ALM TER ZAKE Landbouwadviezen van het Europese parlement Vietnamese rebellen blazen trein op VAN MIËRLO EN ZOON N.V. MARKTEN BANKBOEKJES en toch uw geld niet geblokkeerd Amsterdamse Effectenbeurs b bieden gedaan en bieden gedaan en laten x laten d ex dividend c ex claim XI (Van onze redacteur) Een in Den Haag gevestigde bouwmaatschappij, Investa N.V., heeft een voor Nederland nieuw systeem geïntroduceerd om eigenaar te worden van een woning. Gegadigden, die een Investa-woning krij gen, betalen bij het sluiten van het contract een bepaald bedrag en voorts elke maand een van te voren vastgesteld bedrag, dat elk jaar met 1 procent wordt verhoogd. Heeft men gedurende zestig jaar de maandbetalingen verricht, dan wordt men eigenaar. Het eerste project van Investa is een flatgebouw in Hardinkxveld- Giessendam, (provincie Zuid-Holland). Dit bestaat uit dertig flats. Al naar gelang de grootte en de diepte van de flats verschilt de aanbetaling en het bedrag van de maandbetalingen. aantal woon le maand laatste m.- aanbetaling afkoopw. kamers laag betaling betaling alle betalingen 3 le f 99,67 f 177,30 f 2.875 f 26.900 3 2e f 95,33 f 169,60 f 2.750 f 25.630 3 3e f 110,50 f 196,60 f 3.185 f 29.700 4 le f 108,33 f 192,70 f 3.120 f 29.120 4 2e f 104 f 185,— f 2 995 f 28.000 4 3e f 119,17 f 212,— f 3.435 f 32.030 Het is voor degene, die een Investa- woning kan krijgen steeds mogelijk zijn verplichtingen af te kopen. In het eer ste jaar moet hij daartoe behalve de aan betaling een bedrag gelijk aan 24 maal de maandbetaling op tafel leggen. Zou hij hiertoe overgaan, dan zou hij de be dragen, die in de laatste kolom staan, moeten betalen. FINANCIERING Voor de bouw van woningen heeft In vesta geld nodig. Omdat na de bouw niet alle woningen voor het volle bedrag wor den verkocht, is ook voor de nafinan- ciering geld nodig. Een jaai gelederv werd de maatschappij opgericht met een kapitaal van f 110.000,-. Hiervan zijn aanloopkosten afgegaan, zodat er wei nig overblijft voor andere d leleinden. De benodigde financieringsmidde len worden verkregen van de daartoe opgerichte stichting bezitsvorming. De ze stichting stelt zich ten doel de Ne derlandse bevolking te activeren als deelnemer gelden aan de stichting ter beschikking te stellen ter financiering van goede en waardevaste woningen en vastgoed. Dit doel tracht de stichlig te verwezenlijken door de uitgifte van zo genaamde bewijzen van oezitsvorming. Dit zijn een soort rentespaarbrieven. waarbij vele jaren na de oorspronke lijke storting rente wordt uitgekeerd in enkele etappes. Wie bijvoorbeeld nu een bewijs van bezitsvorming zoi kopen van f 100,- zou achtereenvolgens ontvangen op 1 december 1979 f. 100.-, 1 decem ber 1994 f 100.-, 1 december f 100,-, 1 december 2024 f 225,-. Het laatste bedrag kan nog gesplitst worden in een renteb^standdeel van f 100,- en een aflossingsbestanddeel van f 125,-, Voor de koper zal dit praktiscn weinig verschil maken, ten zij hij een van twee afzonderlijk wil verkopen. Omdat een stichting volgens de wet er niet naar streeft winst te maken, be hoeft Investa niet meer voor het be schikbare vermogen van de stichting te betalen dan de in de verre toekomst te verrichten uitkeringen en d^ kosten die de dichting maakt. Wanneer Investa een woning gebouwd heeft wordt de igendom hiervan aan de stichting gegeven. Degene, die de wo ning betrekt, wordt pas eigenaar na 60 jaai\ als alle termijnen zijn betaald. Dit kan doordat juridisch de gegadigde de Woning niet koopt, maar een erfpacht contract afsluit met de Investa, wat over gaat op de stichting. Dit is voor de ge gadigde bijzonder belangrijk, want mocht hij gedurende de zestig jaar niet in staat zijn alle termijnen te betalen, dan heeft de stichting het recht hem uit de woning te zetten, zonder een enkele vergoeding of teruggave van reeds betaalde termij nen te hoeven doen. VOORKEURSRECHT De bewijzen van bezitsvovming kun nen voor de gegadigde voor een Inves ta-woning van bijzonder belang zijn. Bij de toewijzing van de woningen zal re kening worden gehouden met het al of niet deelnemer zijn in de stichting. Men moet dan of minstens f 1.090,- ineens storten of gedurende 15 jaar f 8,34 per maand of f 100,- per jaar. In beide ge vallen heeft men gedurende 15 jaar een voorkeursrecht op een woning van In vesta Omdat de bedragen, die de deelne mers bijeenbrengen, niet voldoende zijn om voor alle deelnemers een woning te bouwen, betekent het bezit van een bewijs van bezitsvorming niet, dat men een Investa-woning krijgt. Bij een ge middelde deelname van f 8,34 per maand (het minimum) is per 20 deelnemers een woning beschikbaar. Door het voor keursrecht van deelnemers in de stich ting en de grote belangstelling voor wo ningen, zal het praktisch nodig zijn zich als deelnemer op te geven. In het erg ste geval krijgt men geen woning en blijft men met de verplichting van de deelneming zitten. Stort men f 1.000,- ineens dan zijn er geen moeilijkheden en ontvangt men voor het eerst na ge middeld 15,5 jaar f 100,- wat zestig jaar doorgaat en in de laatste vijftien jaar zelfs f 225,-. Dit lijkt fantastisch, maar het blijkt, dat het rendement niet ge weldig is. Het is ongeveer 5 procent per jaar. Verplicht men zich tot deelj neming, dan stort men gedurende 15 jaar f 100,. en krijgt vervolgens gedu rende zestig jaar eveneens f 100,- wat De uitlatingen van burgemeester D. Kastelein van Weesperkarspe! over het niet nakomen van de afspraken betreffen de grondaankopen in de Bijlmermeer door de gemeente Amsterdam, acht de Am sterdamse wethouder voor publieke wer ken drs. J. M. den Uyl schadelijk voor de belangen van de gehele agglomeratie Am sterdam en voor honderd percent onjuist. Burgemeester Kastelein heeft gesteld dat het op een misverstand berust dat zijn gemeente geen bezwaar heeft tegen grondaankopen van Amsterdam .in de Bijlmermeer, voorts zou A'dam de af spraak niet nakomen aangekochte gron den tegen dezelfde prijs over te dragen. Drs. Den Uyl acht elke suggestie dat verschillende gemeenten tegen elkaar zouden opbieden bij het aankopen van bouwgronden zeer schadelijk, vooral na de opheffing van de prijsbeheersing voor gronden. ,.Uit de uitvoerige corresponden tie mët het gemeentebestuur van Wees- perkarspel is geen afspraak af te leiden dat Amsterdam geen grond meer zal kopen. Integendeel, Weesperkarspel is te ruggekomen op de afspraak dat men er geen bezwaar tegen heeft", aldus drs. Den Uyl. Over de beschuldiging dat Amster dam de aangekochte gronden niet tegen dezelfde prijs overdraagt, zegt wethouder Den Uyl: Overeengekomen is dat Am sterdam de aangekochte gebieden tegen dezelfde prijs zal overdragen aan de ge meente tot wiens territoir het gebied zal gaan behoren. Dus moet de beslissing in de Bijlmermeerkwestie worden afgewacht. Als hierin iets vaststaat, is het dat Weesperkarspel zal worden opgeheven. Het zou dus geen enkele zin hebben de aangekochte gronden over te dragen aan deze gemeente", aldus drs. Den Uyl. die net zeer betreurt dat Weesperkarspel zich in dit geschil niet beperkt heeft tot het overleggen van de betreffende correspon. De A.L.M. wordt een apart bedrijf waarvan de KLM voorlopig de enige aandeelhoudster zal zijn. Maar de An tillen zullen naar eigen inzicht tut 1969 toe op ieder gewenst moment de ALM van de KLM mogen overnemen, al zal men daarvoor dan uiteraard over de fi nanciële middelen dienen te beschikken. Aldus zal de Antilliaanse regering ae gelegenheid hebben de kat uit de boom te kijken. Wordt de ALM jen succes, dan zal zij deze kunnen overne.nen, zou het wat niet verwacht woidt op een mislukking uitlopen, dar» draagt alleen de KLM daarvan de nadeuge financiële consequenties dentie aan de minister van Binnenlandse Zaken en Gedeputeerde Staten. Over het protest van Landsmeer tegen de bouwplannen van Amsterdam in het zuidwestgebied van Oostzaan, zei drs. Den Uyl dat Amsterdam nimmer het ge voel heeft gehad, of zelfs maar op de ge dachte is gekomen dat de gemeente Landsmeer hierin een stem zou hebben. Hij zei zeer verheugd te zijn met het re,- cente besluit van Oostzaan om medewer king te verlenen bij de bouw van 1300 „Amsterdamse" woningen op 't Oostzaan- se terrein dat te zijner tijd tot het ver- zorgingsbied van de hoofdstad zal gaan behoren. ook weer in de laatste vijftien jaar daar van nog eens met f 125,- wordt ver hoogd. Het rendement hierop is on geveer 4,75 procent. Het nadeel van deze deelneming is, dat men zich voor zo lan ge tijd bindt en pas na zoveel jaren en waarschijnlijk niet eens meer zelf de vruchten plukt. Voor iemand, die elk jaar f 100,- of meer gedurende 15 jaar opzij kan leggen, zijn er wel betere beleggingsmogeiijkhe- den. Aan dit bezwaar zou natuurlijk ruet zoveel waarde moeten worden gehecht als men van de deelneming af kon ko men Dat is inderdaad mogelijk maar dan wordt er van de in dat jaar ver richte storting f 10,- a f 20.- gulden af getrokken. Vaak is dat verre te prefe reren boven het voldoen aan de ver plichtingen. Zou men dus deelnemen aan de stichting om een woning te kunnen krijgen en zich later willen terugtrek ken, dan kan men zich daar geen buil aan vallen Zou men zo gelukkig zijn een woning toegewezen te krijgen, dan zijn daar aan ook nog financiële consequenties verbonden. Men begint een bedrag te betalen dat (in Hardinxveld - Giessen- dam) ligt op minstens f 95,33 per maand. Daarbij komen nog de kosten van onder houd van de woning de perken om de flat, en dergelijke kosten die flink kun nen oplopen. Daardoor zullen de maan delijkse kosten uiteindelijk wel een stuk boven de vergelijkbare huren komen te liggen. .Maar weer kan het zijn. dat de mogelijkheid van woningbezit hier te gen opweegt. Het feit, dat men laier eigenaar wordt van de woning, kan wor den verwaarloosd, want na zestig jaar zullen niet veel van de huidige gega digden meer leven, terwijl het de vraag is, of en wat de woning nog waard is na zestig jaar. Hoewel Investa pretendeeu waarde vaste woningen te bouwen van goede kwaliteit, is deze periode toch wel te lang, om hiermee rekening te houden, zou men om de een of andere reden binnen de zestig jaar niet meer in staat zijn om de termijnen te betalen, dan loopt men de kans alles kwijt te zijn en het huis uitgezet te worden. Vooral bij oudere mensen, die weinig inkomsten hebben, kan een niet voorziene gebeur tenis moeilijkheden bezorgenvooral als de toekomstige termijnen steeds oplo pen. Mocht de geldontwaarding echter in hetzelfde tempo van de laatste ja ren doorgaan, dan zal de algemene huurstijging echter wel sneller zijn dan de stijging van de termijnen. Het is op een termijn van zestig jaar moeilijk om hierover een uitspraak te doen. Een mogelijkheid is evenwel het be zitsrecht, dat men door toewijzing en een contract heeft gekregen te verko pen Zou de woning in waarde gelijk blijven, dan zou dit recht steeds meer waard worden, maar dan moet men daar in de toekomst een gegadigde voor Kun nen vinden. Ook hier is het moeilijk op lange termijn iets te voorspellen. Al met al moet echter bedacht worden, dat het verschil tussen de te betalen maandter- mijnen en een vergelijkbare huur van groot belang is. BESTE KIEZEN Krijgt men een woning toegewezen, dan kan men nog twee dingen doen alles afkopen, of de maandelijkse termijnen betalen, in het eerste geval vermindert men de onzekerheid. Dat is te vergelij ken met de koop van een woning. Het andere aanbetaling plus maandelijk se termijen lijkt erg veel on hypo theek en wel een van 90 procent. Het verschil met hypotheek is echter dat men daarbij wel en bij de erfpacht geen eige naar is. Vergelijkt men deze twee mo gelijkheden zoals men contante betaling bij koop en het kopen met het slui ten van hypotheek vergelijkt, dan valt de vergelijking ten gunste van de maan delijkse termijnen uit. De afkoopwaar- de ligt in Hardinxveld - Giessendam op gemiddeld f 28.560. Brengt men het be drag van de aanbetaling (f. 3.060hierop mindering, dan krijgt men de ,,hy- poth*^k". Dit is circa 90 procent van de afkoopwaarde en bedraagt f 25.500. Neemt men aan, dat het huis na zestig jaar niets meer waard is, dan zou men in de maandelijkse termijnen behal /e de aflossing circa 4,75 procent rente betalen het percentage, dat de stichting aan de deelnemers vergoedt. Voor een 90 procent hypomeek be taalt men in Nederland tegenwoordig gauw 6 procent wat dus veei minder aantrekkelijk is. De methode van Investa opent de mo gelijkheid voor hen die niet in staat zijn een woning te kopen, op deze wijze er een te bemachtigen en bij wijze van spreken een hoge hypotheek af te sluiten tegen een zeer lage rente. Men moet echter wel bedenken, of men hierdoor niet boven zijn financiële draagkiacht uitgaat Om in zo'n geval op goed ge luk maar deelnemer te worden en te proberen een woning te krijgen, zal wei nig succes hebben. Investa selecteert de gegadigden namelijk ook op financiële draagkracht. Doordat zij bij het onder zoek naar de draagkracht van de gega digden kan profiteren van de ervarin gen, die een zusterorganisatie, het Central Hypothekenfonds in Vele jaren praktijk heeft opgedaan, zal men niet gauw hieraan ontsnappen. Voor de woningzoekende, die geen wo ning kan kopen, tenzij met een zeer ho ge hypotheek, maar die wel met vrij grote zekerheid kan verwachten, dat hij aan zijn toekomstige verplichtingen als erfpachter zal kunnen voldoen, biedt de Investa-methode zeker mogelijk heden. Hij zal praktisch deelnemer moe ten worden in de stichting, maar heeft dan nog maar een kleine kans dat hij een woning krijgt. Zuiver als belegging is de deelneming in de stichting niet zo aantrekkelijk als op het eerste gezicht lijkt. VOORDELEN Bekijkt men de methode vanuit het standpunt van Investa dan kan men slechts bewondering hebben voor de wij ze waarop alles is opgezet. Door de stich ting is Investa voor lange tijd van fi nancieringsmiddelen verzekerd tegen 'n lage rente. Zij krijgt haar winst door dat de bouwkosten lager liggen dan de prijs, waartegen de woningen aan de stichting worden overgedragen. Als een woningbezitter in gebreke blijft, komt noch de stichting, noch Investa in moei lijkheden. Men is aan niemand verant woordelijkheid verschuldigd. De doel- stelligen van de stichting appelaren aan de verlangens van de gegadigden naar een woning, de verbeelding van de ondeskundige belegger en bet sociale ge voel van hen. die zich tegen de woning nood keren. Hierdoor krijgt Investa van vele zijden medewerking, wat voor de bouwmaatschappij onder andere resul teert in een groter contingent te bou wen woningen. De n.v. maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen vroeger genaamd „Noord-Hollandsche Hypotheek Bank", te Amsterdam, bericht dat op haar 5% en 5%% schuldbrieven per 1 juli 1964 een rente betaalbaar wordt gesteld van re spectievelijk 2\2 en 2?i%. Opnieuw heeft Euromast n.v., blijkens het jaarverslag, met slecht weer te kam pen gehad, hetgeen nadelige gevolgen heeft gehad voor de resultaten over 1963. Het bruto bedrijfsresultaat daalde tot f 366.711 v. j. 589.000). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend van zeven procent. Het streven blijft erop gericht de belang stelling voor de Euromast in binnen- en buitenland levendig te houden. Vooruitlopende op het binnenkort uit te brengen jaarverslag deelt de direc tie van Arch. N.V. mee, dat het boek jaar 1963 een winst'heeft opgeleverd van ruim f 322.000,-, waarvan voor de uitks- ring van vijf procent contant dividend aangewend wordt f 123.625,-, en voor storting in de reserve, in verband met de onttrekking van een overeenkomstig bedrag aan de agioreserve, samenhan gend met de uitkering van vijf procent in aandelen, eveneens f 123.625. Over 1962 heeft Arch een winst behaald van f 211.586 en werd voorgesteld een dividend van tien ijet in contanten. Op de exploitatierekening over het per 30 september 1963 geëindigde boekjaar van de n.v. Centrale Suiker Maatschap pij resteert een saldo winst van f 1.72 min. Het resultaat is gunstig beinvloed, zegt het verslag, door voordelen van de wisselende wereldmarktprijzen, hetgeen echter geen blijvend verschijnsel is. Daarnaast heeft het-verlies van de Wes ter Suiker Raffinaderij (f 1,48 min be dragen (v.j. f 5,63 min) In het afschrij vingsbedrag ad f 6,11' 'min is begrepen f 1 min, noodzakelijk in verband met de schommelingen in de hoeveelheid te verwerken suikerbieten en met het dro gen van pulp Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 10 procent (5 procent in contanten e 2,5 procet i aandelen). TWEE AMSTERDAMMERS zijn gisteren in Antwerpen gearresteerd wegens on wettig verblijf in België en bezit van verdovende middelen. Het Europese parlement heeft vrijdag zijn juni-zitting afgesloten met de behan deling van een aantal EEG-voorstellen op het gebied van de landbouw. Het parlement verklaarde in een tus sentijds verslag over de totstandkoming van een gemeenschappelijke markt voor suiker, dat een definitief parlementair advies pas kan worden uitgebracht, als het prijsbeleid van de EEG in deze sector bekend is. Dit beleid moet de suikerbie tentelers een passend inkomen garanderen en de drempelprijs voor suiker moet op een zodanig niveau komen, dat nergens in de gemeenschap suiker van buiten kan worden aangeboden, goedkoper dan de inheemse. Voorts vraagt het parlement om een stelsel van gemeenschappelijke voorraadvorming. (Advertentie) De afgevaardigden hebben voorts hun instemming betuigd hoewel niet van harte met een voorstel der EEG-com- missie om de datum van ingang van enke le landbouwverordeningen te verschuiven, en wel die voor rijst tot 1 september aan staande, voor rundvlees tot 1 oktober, voor restitutie bij uitvoer naar andere EEG-landen van varkensvlees, eieren en pluimvee tot 1 oktober en voor zuivel tot 1 november. Op 1 november zal de EEG- commissie voorts een voorstel voor de marktordening van plantaardige olieën en vetten voorleggen. Tenslotte zijn richtlijnen inzake sanita- rie vraagstukken op het gebied van het handelsverkeer van vleesprodukten en in vers vlees van pluimvee van een parle mentair advies voorzien, waarin wordt aangedrongen op verzwaring van de eisen teneinde de gezondheid van de verbruiker zo goed mogelijk te beschermen. Communistische rebellen hebben in Zuid-Vietnam op ongeveer driehonderd kilometer van Saigon een trein in de lucht laten vliegen. Daarbij zouden twin tig doden gevallen zijn en veertig gewon den, voor het merendeel vrouwen en kin deren. De trein liep op een elektrisch tot ontploffing gebrachte mijn. Drie wagons met passagiers sloegen om en een vierde liep uit de rails. Twee rijtuigen vlogen in brand. De communisten hebben de laatste weken herhaaldelijk aanslagen op deze spoorweg gepleegd, die een belang rijke verbinding vormt tussen de kust en het gebied aan de grens met Noord Vietnam. (Advertentie) De Bank voor Brabant BELEGGINGSADVIEZEN BREDA, 19 juni Andijvie 12—18, as perges AA I 1.65—1.80, A E 2.18—2.20, A I 2.02—2.17. B I 1.76—1.81, C I 1.25, F 1.10, F II 50, bloemkool A 25—35, B 20— 25, C 1550, tuinbonen 1416, kaskom- kommers 75 33, 60 31, 50 29, 40 25, 35 21 rode kool 2025, sav.kool groen 812. spitskool 58, bospeen 2535, postelein 3035, rabarber 610. radijs 1012, sel derie bos 24, sla I 46, II 3.5, export tomaten (per bak van 6 kg) A 6.006.20, B 5.806.00, C 5.80, CC 5.00, peterselie bos 610, vroege aardappelen drielingen 16 22, kriel 1824, waspeen A I 4050. DRUNEN, 19 juni Appelen 3063, aardbeien met dop 1234 per doosje zonder dop 5074 per kg, rode kool 40 1.10, druiven 3.804.50, perziken 834, asperges 303.00, aardappelen 1932, andijvie 1228, bloemkool 1243, dub bele bonen 1.101.80, snijbonen 601.40, bospeen 1632, erwten 4687, komkom mers 1040 per stuk, 1042 per kg, rode kool 610, sav.kool 615, spitskool 7 14, kroten 2025 per kg, 411 per bos, peterselie 912, peulen 982.05, rabar ber 614, selderie bos 323, sla 3.514, spinazie 10—45, tomaten kas 351.05, uien 1230, tuinbonen 1419. GOES, 19 juni Groene kruisbessen exp. 4255, ind. 15, frambozen I 1.02 1.21, II 95, aardbeien zonder dop: Senga Sengana I 73, II 66, Red Gauntlet I 65 58, II 55, Regina I 65, II 51, Talisman I 58, II 51, diverse rassen I 58, II 51, aard beien met dop: Regina II 52, III 51, Senga Sengana II 54. Talisman I 7088, II 54 76, Red Gauntlet I 74—94, II 50—68, III 51, Gorella II 66. aardbeien per doos: Red Gauntlet I 21—34, II 14—25, Talis man I 27—30, II 16—24, III 15, Cambridge I 29, II 13, diversen: per stuk: perziken I 1932,' per doos: rode bessen I 2136, II 1825, frambozen I 4043, II 41, per kg: Hollanders II 1.37, Early Rivers I 1.19—1.38, II 50—77, Vroege van Wer den II 661.17. groenten: per stuk: bloem kool A I 21—35, A II 14—28, B I 20. B II 1214, afw. 1221, komkommers A I 21 34, A II 26—28, B I 20. B II 18. kropsla II 3.508, per bos: wortelen I 4261, peterselie 1214. selderie 45, kroten I 3.506. bonenkruid 24.50, per kg: peu len II 1.601.80, doperwten I 4969, tuin- n het gehele tegoed is met slechts 1 maand opeisbaar: over 1/5 deel kunt u reeds direct beschikken storten en opnemen ook per giro uitvoerige folder op aanvraag verkrijgbaar 'VOvVL cKckr F. VAN LANSCHOT BANKIERS B 'S-HERTOG EN BOSCH - HOGE STEENWEG 27 31 TELEFOON 0*100-22321 - POSTGIRO 11X7570 EINDHOVEN - KEI ZERSGRACHT 17 - TELEFOON 04900-27442 - POSTGIRO 1130570 TILBURG - STATIONSTRAAT 17 TELEFOON 04250-30300 POSTGIRO 1140570 bonen I 18—23, dubb. pr.bonen I 1.90— 2.10. II 1.70, rabarber I 17, stoksnijbonen X 1.60—1.80, spitskool I 5—6. groene kool I 5, andijvie I 35, vroege aardappelen gro te 1526, drielingen 1619, kriel 815, oude aardappelen 11—14. KAPELLE. 19 juni Kruisbessenvei- ling export 42—55, aardbeienveiling: zon der dop industrie: Senga Sengana I 74— 79, II 73, Regina I 67—70, II 65, Red Gauntlet I 66. II 63—64, diverse rassen I 60. II 59, III doordraai, aardbeien met dop per doos van 250 gram: Red Gauntlet I 27—42. II 16—29. Regina I 31—33, II 13is. Talisman I 31—39, II 15—28. Vola I 40. II 16—26, Senga Sengana I 35—36, II 13—24. Merton Princes I 35, II 17—26, Camb. Vigour II 27, Gorella I 3536, Sen ga Gianta I 34, aardbeien met dop per kg: II 51—56. frambozen per kg I 1.28— 1.40, II 1.26—1.30, per doos extra 46. I 33, rode bessen per doos extra 3940, I 28 35. II 14—26, kersen per kg Early Rivers I 1.34, II 7477, III 10, Vr. v. Werden I 1.35. groenteveiling: aardappelen nieuw I 20—24, II 19. drielingen 15—18, kriel 914. aardappelen oud I 8.59.5, krop sla 3.5—6. bloemkool 14—54. boskroten 7, bosuien 1718. bosselderie 2.58.5, spits kool 5—5.5, sav.kool 6, dubb. prinsesse- bonen 1.581.75. KOEWACHT, 18 juni Gezwingeld vlaslint W.R. 200—270, D.R 140—180, breekvlas 75—85. ruwe lokken 10—30, gezwingelde lokken 4075, slaglijnzaad 38—40. bolraap 2—3, scheven 10—10,75. Kalme markt. LEEUWARDEN. 19 juni Aanvoer: 625 gebruiksvee, 360 slachtvee, 260 kal veren (gras- en vette), 522 nuchtere en mestkalveren, 470 schapen en lammeren, 34 varkens en biggen, 68 bokken en gei ten, 181 paarden, 4 veulens, totaal 2524. Prijzen (in guldens): melk- en kalfkoeien 1200—1300, gustekoeien 900—1000, pinken 700750, enterstieren 7001050, alles per stuk: koeien le, 2e, 3e kw. 4.00—4.10, 3.70 3.90, worstkoeien 2.602.70, stieren 4.50 4.70. alles per kg slachtgew.; graskal veren 475625 per stuk, graskalveren 4.00 4.30 per kg slachtgew.; vette kalveren 2.802.90, nuchtere kalveren 1.201.35, beide per kg levend gew.; nuchtere kal veren 3550. mestkalveren 150160, fok schapen 120—130. alles per stuk: vette schapen 5.506.00, lammeren 0.750.90, beide per kg slachtgew.; lammeren 100 115 per stuk; oudere paarden 2.602.80, jonge paarden 3.003.20, beide per kg slachtgew.; werkpaarden 13501450, veu lens 200300, bokken en geiten 3545, alles per stuk: bokken en geiten 1.20 1.50, slagersvarkens 1.601.70, beide per kg slachtgew.; biggen 6065 per stuk. Overzicht (resp. aanvoer - handel - prij zen): gebruiksvee: kort - niet vlugger lager; stieren (enters en oudere): kort - flink prijsh. - boven notering; slachtvee: kort - iets kalm - niet hoger; kalveren (gras- en vette): kort - rustig - goed pr.h:. nuchtere en mestkalveren: minder - als vorige week - gelijk; schapen en lam meren: matig - goed - flink prijsh.; werk paarden en veulens: goed - als vorige week - prijsh.; bokken en geiten: matig - slecht - drukkend; varkens en biggen: kort - kalm - niet hoger. MIDDELBURG, 18 juni Aardbeien: Senga Sengana I 17', II 1621. Talisman I 22—25. II 14—20. Gorella II 18, Red Gauntlet I 1923. II 1824. Cambridge Vigour I 1822, Regina II 1619, aard beiden per kg 5869, vroege aardappe len: bonken I 84—36. grote I 21—28, II 23. drielingen I 21—28, II 22—23, kriel I 19—29, II 1825. Aanvoer aardappelen 20 ton. OUDENBOSCH, 18 juni Aardbeien diversen 5072. Senga Sengana II 5061, frambozen 3138. rode bessen 94. fa- brieks: Senga Sengana II 5762, Mache- raus II 5058, diversen 5157, aardbeien C 51, frambozen 82. OUDENBOSCH, 19 juni Tuinbonen 1720. aardappelen grote 1526, drielin gen 1916, kriel 2530, rabarber 1014, bloemkool AA I 54. A II 15—42, A afw. 12, dubb. bonen 1.602.10, bospeen 19 50. sav.kool 48. erwten 3558, uien 5, frambozen per doosje 1736, aardbeien A II 74—1.47. II 50—90, tomaten A 1.01, CC 40, fabriek: Senga 6468. Mach. 55 58, div. 5559, aardbeien C 5254, rode bessen 371.21, kersen 50, kroten 56, sla 47, peulen 763.10, waspeen 45, komkommers 12—26, sjalotten 5, spitskool 10. snijbonen 1.201.70. asperges AA E 2.80, AA I 2.67, A E 3.17—3.25, A I 2.80— 2.92, B E 2.55—2.63, B I 1.40. C E 1.15— 1.17, C I 88, D 30, F I 1.01—1.19, F II 46— 52, frambozen 90. STEENBERGEN Industrie-aardbeien Senga 7168, diverse soorten 53, con sumptie-aardbeien per doosje 1435, per kilo 5196, erwten 3746, tuinbonen 21, rode bessen 3540. frambozen 4151, prelude 1.56, eerstelingen grote 1522, drielingen 17, kriel 21, Doré grote 17—20, drielingen 21, kriel 2228. TERNEUZEN, 19 juni Sla I 5.40— 10.20, II 56.30. bloemkool A II 2041, B II 1526, groene komkommers B 26 28, C 17, selderie 2—7, peen I 67—71, II 4464, kroten II 27—32, uien II 4—9, eer stelingen I 26—30, drielingen 14—20, kriel 17—32, andijvie I 30—33, asperges 1.13— 2.30. prins.bonen I 2.05—2.12, tuinbonen II 2130, peulen II 1.662.05, kroten I 26, rode kool 11—24, sav.kool 1214, spits kool II 1420. rabarber 1618, tomaten A II 85, B II 91. C II 75—79, CC 47, aard beien per doosje: Talisman I 19—27, II 14—24, Red Gauntlet I 19—29, II 14—24, Sengana I 21—24, II 16—20, Cambridge I 19—22, Gorella I 19—29, II 16—24, Vola I 2223, II 1416, frambozen I 44—57, II 2945, rode bessen I 25—34, II 1625, rode bessen per kg I 92, II 65. De internationale waarden zijn vrij dagmiddag bij de opening gemakkelijker van toon geweest Dit gold voor alle hoofdfondsen. Aku werd zelfs aan de flauwe kant met een koersverlies van zes punten ten opzichte van het voor gaande slotniveau. Nadat dit fonds op 488 was geopend daalde de koers, als gevolg van geringe aanbod, tot 484. La ter op de middag trad echter een her stel in tot 486. Philips zakte een halve gulden tot f 152.90, Unilever een gulden lager op f 143.60. terwijl Kon. Olie goe de weerstand bood op f 159,90 (f 160,10). Hoogovens werden twee punten lager ge adviseerd op 628. Ook de laatste dag van deze beursweek bracht weinig za ken. Er werd op het Damrak geen enkele steun ondervonden van Wall Street, waar de Nederlandse hoofdfondsen don derdag praktisch geen verhinderingen te zien gaven. Alleen aandelen KLM slo ten op de New Yorkse beurs een halve dollai- lager, hetgeen vanmiddag koeis- drukkend voor dit fonds in Amsterdam werkte. Gedurende de gehele beursduur bleef de omvang van de handel vandaag klein met weinig veranderingen. Vergeleken met de slotkoers van de vorige wee* daalde AKR deze beursweek ongeveer vier, Hoogovens acht punten. Phlips zakte ongeveer een gulden in, daaren tegen boekte Unilever bijna een gulden winst Kon. Olie daalde een halve gul den. Alles bij elkaar een lusteloze beurs week voor de internationale waarden met weinig zaken Dit door gebrek aan kooplust. De ondertoonvan de markt is goed doordat van aanbod op grote schaal geen sprake is. Op 30 juni kan a pari met claim recht worden ingeschreven op f 6.9 min 5,25 procent converteervare obligaties Blauwhoed, waarvan de conversiekoers 475 is. De claimhandel begint woens dag 24juni. Voor dezelfde firma kan op geooemde datum vrij worden inge schreven op f 5 min 5,25 procent 20-jarige obligaties tegen 99,50 procent. NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 486 1/2, Hoogovens Kon. Olie 180.30—161.00. Philips 152.50 gb—152.80, Unilever 143.30143.80. 18/6 19/6 6U 41/4 dl 63 41/4 53 33/4 3% 3% Staatsleningen Nederlano 58 4% Nederland 59 4% Nederl. 60/1 4% Neder! 60/2 4y2 Nederland 59 4% Nederland Nederland Nederland Nederland Grootboek Idem Stal Nederland 51 3 Nederland a3 3y2 Nederland 56 3% Nederland 48 3% NederJ Bel 3 Nederland 50 3% Nederland 54 3% Nederland 55 314 Nederi 55/2 3% Nederland 37 3 Grootboek 46 3 lening 47 3 Ned. invest. 3 Ned. 62/64 3 Indie 37 3 Indië 37a 3 95% 943/4 95% 943/8 941/4 93 93 93 88% 84 92% 89% 88 •»1 x 81 13 x 82% )6% X 861/4 863/4 90% 96% 91A 95% 94% 95% 94tf 931/2 93% 923/4 92% 88% 84 92% 89 87% 81 80% 82% 82% 86 85% 86% 911/8 961/8 97 91 18/6 19/6 Scheepvaart en Luchtvaart Bank- en kredietwezen B Ned. G. 57 6 B. 58/59 30 J. 4 Idem 25 J. 60 4% 103 94 94 y4 Aandelen industriële ondernemingen .Cultures A'dam Rubber HVA-mi1nen 116 102% 115* 1543/4 industriële ondernemingen A.K.U. 439% 485 Deii My. 132 133 Hoogovens 628% Philips Gem Bez. 153.4(1 152.70 c.v.a. Uailftvtr 144.70 143.60 internal* hai. Java-China K.L.M K.N.S.M. Kon Paketvrt Stv. My Ned. Nievelt Goudr v. Ommeren Roti. Lloyn Scheepv Unie Premieleningen Alkmaar 56 2% A'dam C-A 33 3 Id. prem. 51 2% 114 143 68 >2',2 144 1373, 1083/4 255 139 132% 113% 142% 67.50 15U/4 145 137% 109% 254 140 132 - 8oys 18/6 19/6 B N. Fonds mij Ne to Robeco Urn tas Ver. Bezit. Europafond* A'dam se Bank Cuituurbank Gron. lnd. Cr. Holi. Bank U. Kasassociatie Nat. Nederl. Ned Credietb. Ned. Handel My Ned. Midd.st.b. Ned. Overzee B R'damse B Slavenburg'* B Twentse B. 113 231 509 D 136.51 523 401V4 25 Vs 197% 245 152 935 226% 354 218 243 356 222 330 929 226% 350 217 243 351% 221 160 202.50 112.50 231 509 b 136.50 523 396% 24 x 18/6 19/6 ld 56-1 ld. 56-2 ld 56-3 Breda Dordrecht Eindh. Enschede s-Gr-Hag., 52 2% idem 52-2 2% Rotterd. 52-1 2% Idem 52-2 2% Idem 57 2% Utrecht 52 2% 2% 2% 2% 54 2% 56 21/2 54 2% 54 2% 118y2 85% 82 92 9U/8 85% 82 92 91% 81 80% Z.-Hoii. Z.-Holl. 57 2% 59 2y2 79 90 97 84% 85 y8 84 Converteerbare obligaties A.K.U l 1000 4% 135 "Bihton Borsumy. Gelder Zn. KLM subord. B. Ned. Bakk Sander* beh, Schokbeton Scholten Foxh 4% Utermohlen 4% 3% 4% 4% 4% 5 3% 881/2 101% 87 187 b 126% 187 A and. in belegg A'dam b.m. 50 160 202.50 79% 91 96 89% 841/g 84 133% 188 87% 101% 86 187 b 126% 188 245% 150% Industriële ondernemingen Aib Heyn Alg. Mij Onr G 252 A.I.M.E, 158% Alg. Norit. 162 Amstei 424 A'dam Bailaü 517 D A'dam DroogL 160% A'dam Rijtuig 353 A.NJJLM. 70% Becht en Dysei 194 Beeren trico 1301/4 Bensdorp Interi 510 Bergh J urgens 268 v. Berkels-Pat 240 Blaauwhoed 461 Blydenst. Will. 132 Bols Lucas 1125 b Borsumy Wehrj^ 73 V4 Braat mach. 80 x Breda machines 241 Bredero's Bouw 755 Brocade* 820 Bronswerk 162 Burhm.-TET 812 Calvé DeJit 990 Carps Garentab 1 395 Centr. Suiker 310 DaaJderop Dagra Demka Dess lapytiabr Dikkers en Co. Drie Hoefijzer» DJUJ. 256% 163 336 193 381 271 602 255 162 162.50 426 516 160% 353 70% 195 131 266 455 134 1134 73% 79 x 241 751 160 809 1000 383 325 269 256 338 193 266 Duyvis Jz. Enthoven Pletterij Er dal Excelsior Fittingfabr Fokker Ford Gazelle rij w.fa bi Van Gelder Pap. Geideri.-Tielens Gero Geveke en Co Gist- en Ptr. Grinten v. d. Gruyter en Zn Hagemeijer v. Hart Havenwerken Heem van der Heineken'* Heybroek Hoek's mach.fabi Holi. Kattenb. Holl. Beton Holi. Construct Holl. Meiksuik Homburg Hoogenbosch Hooimeyer Indoia Interlas Internatlo Int. Gew. Beton Inventum Houth.- J ongenet1 Kemo Kempen Begeei Key houthandel Kled.-lnd. Smits Kiene Suikerw Kon Ned. Pap. Kon. Zout Ketjei Korenschoof Koudijs Kromhout Kon. Ver. Tapiji Leeuw Paplerw Leidsche Wol Lmdeteves Macintosh n.v. M. Ned Bakk Mees Bouwm, 63 Menko 278 740 b 235 126% 391 960 x 171 510 x 291 327 985 398 354 427 400 711% 116% 409 277 450 435 163 458 368 300 460 468 415 790 140, 268 230 290 305 860 256 203 142 518 292 537 162' 490 475 238 146 274% 288 758 232 126 y2 390 950 b 333 x 171 510 x 288 320% 985 485 164 399 355 712 116 409% 279 452 351% 158 460 368 18/6 19/6 469 799% i4oy4 268 230 b 285 x 305 861 203 144% 519% 291 b 516 490 470 238 b 145 Meteoor Beton Misset Uiig My Mosa Mynbouwk. Naarden Chem Nedap Ned. Dok. M.. N. exp. pap.fabi Ned. Kabelfabi Ned Melkunie Ned Scheepsb Nelle v. Netam NyverdaJ Oranjeboom Overzeese Gas Paiemb lnd my Palthe Philips 6% cumpn Pietersen auto's Reesmk Reinevelc Riva Rott. Droogd. M Ruhaak en Co. Rynstaai Schelde B v. A Schev. expl. My Schokbeton Scholten Carton Schoiten Foxhol Schuttersveld Sxmon de Wit Simons emb. Simplex mach. Smit transform Spaarnestad Stokvis Zn. Stoump 1'wen the Swaay van Tabakln Philips Thomsen ver. b. U mie ver 7% Idem 6% Idem 4% Utermohlen Utr. asfaltl. A Varossieau Veenend. Splnn Ver. Bükfabr. Ver. Glasfa. nat Ver. Machinefa, Var. Touwfabr. 828 L 550 437 414 540 149 130% 242 348o 127 252' 320 185 391 395 53 137 183 167% 347 302% 119 116 250 327 306 518 745 221 266 J45% 258 945 206 90 345 165 b 325 140% 120% 80% 450 339 "41 285 192 412 286 550 414 149 131% 240 b 251 127 288% 319 185 388 x 398 35.30 134 184 b 189 340 x 302 119 115 322 305 515 740 221% 252 i45y4 256% 945 206 89% 345 165 b 328% 453 b 300% 274% 18/6 19/6 Vettewinkel V ezel verwerking Viissmgen katoen Vorsteni Cult. Vredestein Vries IJzerh. Vulcaansoord Walvisvaart Wernink s Beton Wessanen Wilt. Feyenoord De Wit s textiel Wyers lnd H. Zaalberg Zeeuwse Cont. Zwanenb. Org. ZwitsaJ 873 168 265 219 232 150 55% 221 451 209 554 122 x 371 969% 330 378 469 260 1215% 232 150 113% 55 b 221 455% 208 537% 118 371 965 330 Mijnbouw en petroleum Alg. Exploratie Billiton le rubr. Billitun 2e rubr. K. Ptr 1 a 1,20 K. Ptr 5 a 1,20 Moeare Enim ld. eert 1/10 opr ld. l winstbew. Id. 4 winstbew. Oost-Borneo my. Scheepvaart Furness Oostzee u«i...n tondsen Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Proct. and Gamble Republic Steel SheU Oil 51 453% Z 159 162.20 3275 3175 80 1900 3100 3300 b 3165 80 480 10114 36% 80 V» 39% 82 45 48y. 479 101 42/, 36% 80(4 89'/, 82 44(4 48% i I 1

de Stem | 1964 | | pagina 13