Derde conciliezitting zal Duits wonderkmd beslist laatste niet zi j n in Franse mode KANSEN EN MOGELIJKHEDEN VOOR DE VROUW NIET RENUT HUISHOUDEN BINNEN en BUITEN trap-ladder AEG SANTO Alle bronnen van natuurlijke frisheid Veel schema 's ingekort Mgr. John. Heenan voorzitter raad christenen en joden Radio Moskou aarde golft MAJORICA Schoonheid in zon en wind RICHTLIJNEN, INPLAATS VAN DECRETEN? YORN MAAKT CARRIERE Theologische stellingen Vierde zitting De agenda Wal kan en wat niet kan Irene wil graag Nederlandse kamer\ in haar woning Werkspoor bouwt voor Spoorwegen nieuwe wagons parels Shakespeare-feest trekt weinig publiek Haardroger Pocket over voeding Kampeerders kookplaat Piknik 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 JUNI 1964 15 I I Toen een goed jaar geleden de beginkapitaal vestigde ,,Yorr Franco *v»r»rlo_rvn+i*roTT-*o-r Piorro ^Zs de jonge VlOde-OntWeVpe (Van een bijzondere medewerker) Onlangs werd in „l'Osservatore Romano" de vraag gesteld, hoe het verder zal gaan met het concilie. In het artikel, dat op deze vraag een antwoord trachtte te geven werd gezegd, dat de in het najaar beginnende derde zitting ook de laatste zou zijn. Zoals bij meer in het Vaticaanse orgaan verkondig de meningen, schijnt ook hier de wens de vader van de gedachte te zijn. Beschouwen wij de zaken nuchter, dan zien we, dat de over tuiging steeds meer veld wint, dat er nog wel enkele zittingen nodig zullen zijn, als men de huidige agenda van het concilie wil afwer ken. Of de volgende dngen zich in het huidige tempo dus slechts met enkele maanden pauze ertussen zullen op volgen, is een andere vraag, We kunnen ons voorstellen, dat zowel de paus als de concilievaders na afloop van de derde zitting en na afhandeling van de meest dringende aangelegenheden voor een ruimereNperiode respijt zullen nemen óm: de eerste aan het directe bestuur van de gehele Kerk, de anderen aan het bestuur van hun bisdommen meer zorg te kunnen besteden. Vooral van de paus vraagt ook de tijd tussen de zittingen enorm veel arbeid, tengevolge waarvan allerlei bestuurlijke aangelegenheden op de lange baan worden geschoven. Wan neer we alleen maar denken aan de her vorming van de Romeinse curie, waar- a'an de paus zoveel is gelegen dan kun nen we begrijpen, dat de H Vader er behoefte aan heeft zich zeer intensief met bestuurlijke zaken bezig te houden. Ben langere interimperiode is dus zeer goed denkbaar. Een blik op de huidige concilie-agenda is voldoende om zich ervan te overtui gen, dat het onmogelijk is deze in één ehkele zitting van twee maanden af te werken. Toen op 4 december van het vo rige jaar de tweede zitting werd ge sloten, zo schrijft een deskundige mede werker van de ,,N. Zürcher Zeitung", waren er twee schema's afgehandeld: het belangrijke schema over de liturgie en het weinig betekenende over de publici- teitsmiddelen. Behandeld waren het voor. stel over de Kerk de tekst van het voor stel over de bisschoppen, drie hoofdstuk ken over het schema van de oecumene eji het ontwerp-schema over de Open baring. De Vaders hadden de commissie verslagen gehoord over de beide laatste hoofdstukken van het schema over het oecumenisme en het voorstel over de positie van de leken en met een kleine meerderheid hadden zij besloten om de tekst van het schema over de H. Maagd op te nemen in het ontwerpschema over de Kerk. Al deze punten lagen op het einde van de tweede zitting nóg of wéér bij de commissies. Een gedeelte ervan is begraven onder talloze wijzigingsvoor. stellen en wacht nog op de eindredactie. De rest moet in hoofdzaak nog worden besproken in de voltallige vergadering. Tenslotte is er nog schema XVII, dat handelt over de Kerk in de huidige we reld. Deze r.isschien belangrijkste tekst van het concilie zullen de bisschop pen in de loop van de zomer voor de eerste keer onder ogen krijgen. Mogelyk zullen de artikelen over de leken en over het studiewezen niet als constitutie aan het concilie worden aan bevolen, maar als „propositiones". Daardoor zouden ze gemakkelijker kunnen worden aanvaard. Tenslotte zouden de Vaders in de periode van half september tot half november ook nog het schema XVII in behandeling kunnen nemen. Zelfs in het gunstigste geval is het zeer onwaarschijnlijk, dat het laatste vol. ledig kan worden afgehandeld en dat er een eindstemming kan plaatsvinden. Daarom is het te voorzien, dat schema XVII en allerlei andere punten, die niet klaar komen, in een vierde zitting aan de orde moeten komen. Het schema „over de Kerk" heeft een veel grotere omvang gekregen. De be langrijkste verandering bestaat daarin, dat de artikelen, die „het volk Gods" tot onderwerp hebben en die aanvanke lijk over het eerste en het derde hoofd stuk waren verdeeld, in een apart hoofd- Advertentie) De frisheid van de bergbeek - koelte van lover - geurige bloesem en vruchtenextracten - heel dit samenspel van verkwikking wordt U geboden door hydriane van Dr. N. G. Payot. Deze intens stimulerende vloeibare crème houdt het natuurlijke vochtgehalte in Uw huid op peil, Uw make-up de gehele dag heerlijk gaaf en fris. F risheid-Schoonheid-Jeug'd de la faculté de Lausanne Dr. N. G. Payot-Holland N.V. Keizersgracht 12-14 - Amsterdam-C. stuk werden samengebracht. Zij krijgen daardoor, naast de omschrijving van de Kerk als het Mystieke Lichaam van Christus, een eigen en grote betekenis. De leer over het algemeen priesterschap gaat vooraf aan het hoofdstuk over de bisschoppen. Hier treedt het oecumeni sche standpunt naar voren, omdat er sprake is van de universaliteit van het Godsvolk en in aansluiting daarop van de niet-katholieke christenen en van de missie-opdracht der Kerk. Aan de leer over de collegialiteit van de bisschoppen wordt onverkort vastge houden. De wederinvoering van het dia conaat is vooralsnog een vraag van be voegdheid gesteld. De Vaders zullen er over moeten beslissen, of de Paus, dan wel de regionale bisschoppenconferenties het vroeg-christelijke ambt moeten "her stellen en welke taak en bevoegdheden van het ambt zullen zijn. Wat de kwestie van de verhouding I tussen de macht van de paus en van de bisschoppen betreft, gingen destijds geruchten dat de paus de hieromtrent opgestelde tekst veranderd wilde zien| omdat deze „ketters" zou zijn. De waarheid is echter, dat de pausl alleen, op grond van by hem ingebrach te bezwaren de theologische commissie I verzocht heeft zekere punten nog eens te bezien zonder dat er sprake was van enig bevel tot wijziging. Over die pun ten is toen openhartig gediscussieerd en het bleek daarbij in genen dele over zaken van wezenlijk belang te gaan, maar voornamelijk over kwesties van| redactie. Over de samenstelling van de diverse I concilie-commissies kan men opmerken, dat door de aanvullende benoemingen van november jl. de verhouding tussen de zogenaamde conservatieven en pro-1 gressieven is rechtgetrokken. Het laat zich des ondanks niet aan-| zien, dat de derde zitting het einde van het concilie zal brengen. Nu de hele christelijke wereld en ook' de niet-chris- telijke van de Kerk een antwoord ver wacht op de vraagstukken *an deze tijd, kan het werk niet halverwege wor den afgebroken. De mens staat voor een tweevoudige taak: in de wereld te werken en tege lijkertijd het Rijk Gods te zoeken. Daar bij wordt die mens voor een ontstellend aantal problemen gesteld en hij heeft het recht daarop antwoord te ontvangen van de Kerk en wel een antwoord, dat past op deze tijd en dat niet verstard in een volmaakt verleden tijd in een totaal verouderd wereld- en tijdsbeeld. Een belangryk aspect van de ont werpen welke in de derde zittings periode van het tweede Vaticaanse concilie in september aanstaande te beginnen in behandeling zullen ko men is intussen dat van de „inkorting". Er staan in totaal 13 te behandelen ontwerpen op de nieuwe (anders genum merde) lijst, te weten: I Over de openbaring II Over de Kerk III Over de herderlijke taak van de bisschoppen in de Kerk. IV Over de Oosterse kerken V Over de missies VI Over het oecumenisme, met twee verklaringen over godsdienstige vrijheid en over de joden en de n iet-christenen VII Over de religieuzen VIII Over de priesters IX Over het lekenapostolaat X Over het sacrament van het hu welijk. XI Over de priesteropleiding XII Over de katholieke scholen XIII Over de tegenwoordigheid der Kerk in de huidige wereld. Wat nu het voorgenomen tijdschema betreft, kunnen we ons voorstellen, dat het schema over het oecumenisme zal worden afgehandeld en aan het einde van de derde zitting als constitutie zal worden afgekondigd. De beide voorstellen van de theoiDgi- sche commissie over de Kerk en ovei de bronnen van de openbaring zouden zou- der al te lange debatten de eindstreep kunnen halen. De tekst over de collegia liteit van de bisschoppen is eveneens uit voerig besproken. (Advertentie) IN DE EUROPESE MODEKLEUREN Het dagelijks bestuur van de Britse raad van christenen en joden heeft mgr. John C. Heenan, aartsbisschop van Westminster, uitgenodigd het voorzitter schap van de raad te aanvaarden. Mgr. Heenan heeft de uitnodiging aangenomen. Daarmee is de tien jaar oude breuk tussen de Engelse katholieken en de raad van christenen en joden, welke op last van het H. Officie was veroorzaakt, de finitief hersteld. Het besluit mgr. Heenan hiervoor uit te nodigen, werd unaniem door de raad genomen als gevolg van de toespraak, die de aartsbisschop 5 maart 1964 voor de raad van christenen en joden hield en waarin hij zijn oprechte verlan gen uitspraak aan de raad mee te wer ken. Het voorzitterschap van de raad wordt thans waargenomen door vier kerkelijke leiders van Engeland, namelijk dr. Ram sey, aartsbisschop van Canterbury voor de anglicaanse kerk, de moderator van de assemblée der kerk van Schotland, de moderator van de federale raad van vrije kerken en de opperrabbijn van Engeland. (Advertentie) koelkasten vanaf 348.- In sommige delen van de Sovjet-Unie daalt en rijst de aarde, soms wel 50 cm per etmaal, aldus radio-Moskou. De aarde vergelijkend met des zee, zei de omroeper, dat de aardkorst onderhe vig is aan „getijden". Tibilisi, de hoofd stad van Georgië, zou elke dag een halve meter rijzen en dalen. Radio-Moskou verklaarde dat dit fe nomeen geregistreerd werd met een „de- formograaf", een uniek instrument dat veel gevoeliger is dan welk ander instru ment ook". Het instrument wordt gebruikt in het ondergrondse geofysische onderzoekcen trum Tibilisi. In Madrid hebben prinses Irene en I Carlos gesproken met de voorzitter van het comité huwelijksgeschenk, dr. J. P. Gribling uit Nijmegen. In een langdurig en zeer openhartig gesprek verklaarde prinses Irene zichtbaar ontroerd, verheugd te zijn over het bedrag, dat tot nu toe bijeen was gebracht en waaraan ook de jeugd zo belangrijk heeft bijgedragen. Op de vraag of de prinses al een suggestie zou kunnen doen over de aard van het geschenk, antwoordde zij dat zij in haar toekomstige woning graag een echte Ne derlandse kamer zou willen hebben. Dr. Gribling vertelde prines Irene, dat tot nu toe ongeveer 50.000 gulden bin nengekomen was, maar dat de termijn van inzending opnieuw verlengd werd omdat in de laatste 'dagen nog vrij veel stortingen zijn binnengekomen; De fabriek voor rollend materiaal van Werkspoor in Utrecht heeft van de Ne derlandse Spoorwegen opdracht gekre gen tot het bouwen van voorlopig tien motorpostrijtuigen, die in de loop van 1965 in dienst moeten worden gesteld. Een tweede opdracht voor Werkspoor- Utrecht betreft de bouw van 30 twee- rijtuigtreinstellen van het nieuwste type Werkspoor is thans bezig met de oro- duktie en aflevering van 30 vier-rijtuig- treinstellen, waarmee de twee-wagen treinen gekoppeld kunnen rijden. Door de combinatiemogelijkheden van twee- en vier-wagenstellen is een zeer flexibele bedrijfsvoering mogelijk. Het terugtreden der katholieken uit de raad in 1954 geschiedde op last van het H. Officie, dat onjuist was geïnformeerd over het werk van de raad en dat in de mening verkeerde, dat de raad het gods dienstig indifferentisme bevorderde. Het besluit van het Officie lokte onder de Engelse katholieken groot protest uit. Een poging in 1961 om het weer on gedaan te maken, mislukte, totdat een tweede poging van mgr. Heenan zelf, diel gebruik maakte van het veranderde kli maat in Rome als gevolg van het con cilie, begin dit jaar meer succes had. (Advertentie) Op het Shakespeare-festival van Strat-1 ford-on-Avon, bij gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de geboorte van de schrijver, melden zich minder gasten dan de plaatselijke overheid had gehoopt. Oud-burgemeester Cyril Kemp werpt de blaam hiervoor op reisbureaus. „Zij schijnen te hebben gedacht dat Stratford vol zat en hebben de belangstellenden afgeraden ernaar toe te gaan", zei hij. Toen de viering in Stratford begon, voorspelden kranten en autoriteiten dat. I een stroom toeristen de hele zomer van het stadje en zijn theater bezit zou ne men. Kemp, directeur van een hotel ter plaatse, zei dat in Stratford 15 procent minder bezoekers waren dan vorig jaar. Een even somber beeld hing hij op van dc Shakespeare-tentoonstelling. Er was een dag geweest dat er maar tachtig be zoekers kwamen, aldus Kemp. De organisatoren van de tentoonstel- ling, die 1,12 miljoen dollar heeft gekost en twee jaar voorbereiding heeft ge vergd, hoopten op 10.000 bezoekers per| dag. Als het er nu 2000 zijn stelt men j zijn verwachting hoog. Toen een goed jaar geleden de Franse mode-ontwerper Pierre Cardin een contract afsloot met een West duits warenhuiscon cern, om enige van zijn hiervoor in serie vervaardigde modellen aan te bieden aan Duitse cliën ten met een smalle beurs, was dit een zeer opmerkelijke ge beurtenis in het rijk van de mode. mode. Men kon weliswaar ook voordien al modellen van Franse Haute Couture in West- Duitsland kopen maar vraag niet tegen welke prijzen! Nooit heeft >,Frau Müller" gedroomd ooit nog eens een japon van zo'n naam te bezitten. Cardins uitstapje naar het Duitse warenhuis bleek een succes te zyn en zo kon het niet uitblijven, dat andere Paryse couturiers spoedig zyn voor beeld volgden. Tot hen behoort ook Yorn, de 28-jarige, 1.90 meter lange „jongeman" van de Haute Couture, die sinds ongeveer twee jaar een salon in de elegante Rue Charron be zit, niet ver verwyderd van de salon van de vroegere modekoning Jacqurs Fath. Duitser in Parijs Yorn-kleding kan men sinds kort kopen in een warenhuis, dat over 25 filialen beschikt. Tweemaal per jaar zoeken de inkopers elk 50 „Prêt-a- porter-modellen" uit, die overeenko men met de smaak van de Duitse vrouw en voorzien van het kostbare naamplaatje tegen redelijke prij zen als „Création de Paris" in de handel worden gebracht. Het grappige is, dat juist Yorn onder Franse vlag via dit wa renhuis Duitsland tracht te ver overen. Want Yorn heet eigen lijk Jürgen Michaelsen en is af komstig uit de Noordduitse hanzestad Bremen, waar zijn vader een geachte zakenman is. Jürgen bezocht de school in Bre men, kreeg daarna een opleiding als textieldeskundige en ging in 1956 voor de eerste keer naar Parijs. Daar be gon zijn carrière vol wonderlijke toe valligheden beginkapitaal vestigde ,fYorn", zo als de jonge mode-ontwerper zich nu noemde, zich vol goede moed in de Rue Faubourg St.-Honoré. Met zijn kleine boutique ging het ver rassend goed. Spoedig verhuisde Yorn naar de Champs Elysées en presenteerde in de zomer van 1961 zijn eerste eigen collectie aan het publiek. Wereldsucces Weer had de jongeman uit Duits land veel geluk. Zijn creaties vielen in de smaak. Tot zijn klanten behoor, den spoedig grootheden van toneel en film, alsmede rijke „dollarprinses sen" uit Amerika. Tegenwoordig telt het Huis Yorn 60 medewerkers en nieuwe plannen tot uitbreiding van de zeer kostbare Couture-Salons zijn in bewerking. Het contract met het Westduitse warenhuisconcern is nog maar een begin, de opening van een „Haus Yorn" in Mlinchen, alsmede een boutique voor modetoebehoren staan op het programma. Yorn-kousen zijn al in de handel, een Yorn-par- fum wordt ontwikkeld, Yorn-badpak- ken ziet men binnenkort aan ieder strand en Yorn-kinderkleding zal reeds in de komende winter in Duits land te koop zijn. Parijs werkt alweer aan de nieuwe wintermode; over een maand worden de collecties getoond. Yorns naam zal weer onder de grootsten genoemd worden. De vrouw benut soms niet alle kansen en mo gelijkheden die de moderne maatschappij haar biedt, en dat komt door verschillende oorzaken, door schroom, door gemakzucht of door gebrek aan zelfvertrouwen. Dit is de mening van de presidente van de Nationale Vrouwenraad. Als Opleiding Toen de destijds 20-jarige jongeman in de gelegenheid was, een modeshow bij Christian Dior bij te wonen, ge raakte hij zo in vervoering, dat zijn besluit, in Parijs te blijven. onmiddeL lijk vaststond. Met zijn jeugdige on bekommerdheid stelde hij zich aan Dior voor; was birinen het uur als volontair aangenomen en stortte zich met hart en ziel in'het avontuur van de mode. Na de dood van de grote meester bezocht hij een Parijse mo- deschool, was een jaar assistent bij Madame Grès en doorliep nog een leertijd van twee jaar bij de stoffen - koning Marcel Boussac. Ondertussen ontwierp de jonge Duitser, met de voor de Fransen niet uit te spreken naam Jürgen Michaelsen, kostuums voor de Comédie Frangaise en voor de televisie. Maar voor de sprong naar zelfstandigheid ontbrak het hem aan geld. De vaderondertussen verzoend met de eigenzinnige gedachten van zijn zoonstak hem de helpende hand toe en met een heel klein Er zijn natuurlijk uitzonderingen, lichtende voorbeelden zoals de pas benoemde vrouwelijke advocaat-gene raal bij de Hoge raad en de eerste vrouwelijke deurwaarder. Deze en dergelijke vrouwen dienen de ge meenschap op verantwoordelijke pos ten en dwingen daardoor bewonde ring af. Het is er telkens maar één. Wij hebben één vrouwelijke burge meester en één vrouwelijke commis saris van politie. INTELLIGENTIE Juist dezer dagen is de Groningse psycholoog dr. F. Verhage, gepromo veerd op een proefschrift: „Intelli gentie en leeftijd bij volwassenen en bejaarden". Hij heeft 1600 proefper sonen in zijn onderzoekingen betrok ken en o.a. vastgesteld dat mannen intelligenter zijn dan vrouwen. Hier door zijn heel wat vrouwen op haar tenen getrapt. Dat is begrijpelijk, want al is de vrouw dan iets minder intelligent, zij is méér emotioneel! Elke lerares van middelbare scho len zal uit de praktijk weten dat dr. Verhage het bij het rechte eind heeft. (Elke leraar ookmaar hij zal het de vrouwen misschien niet graag zeggen). De jongens kunnen over het algemeen beter lerende meisjes hebben meer ijver en plichtsgevoel en daarom zijn de resultaten van de meisjes lang niet de slechtste. Met de gemakzucht, die mevrouw Bos-Brand signaleerde, zal het mis schien wel loslopen. Maar schroom en een gebrek aan zelfvertrouwen is ons in het openbare leven niet vreemd. Te lange eeuwen hebben wij onze gaven binnenshuis ontplooid; de stap naar buiten is moeilijk. Tegenover die geringere intelligen tie staat echter niet alleen de grotere trouw aan plicht maar ook de uit gesproken gevoeligheid van hart, de bewogenheid, het mededogen, de wens te verzorgen Deze typische vrouwe lijke eigenschappen komen in het ouderwetse, suffe en muffe huishou den allemaal aan bod. De schroom die een vrouw voelt bij het betreden van de wereld buitenshuis, komt ook voort uit de confrontatie met sommi ge taken die geen enkel beroep doen op deze eigenschappen. De vrouwen die hoge posten berei ken als de genoemde voorbeelden, zijn daar niet zo maar opeens gekomen. Zij hebben verschillende functies door lopen en een hele staat van dienst achter de rug. Zij hebben op een ge geven ogenblik moeten kiezen tussen twee werelden. Zij zijn ambitieus ge worden hebben moeten vechten en hebben carrière gemaakt. Gehuwde vrouwen die gaan werken (als de kinderen groter zijn gewor den, of het huis uit, is voorlopig nog onze voorwaarde) komen niet zelden aan op een punt waar een soortgelijke beslissing moet worden genomen. In de zo rooskleurig voor gestelde half-time-jobbijvoorbeeld, ziet de vrouw die vooruit wil (anders men nagaat dat bij de Nationale Vrouwenraad thans vijftig vrouwenorganisaties zijn aangeslo ten, en als men veronderstelt dat de presidente, mevrouw drs. N. Vos-Brand, de algemene me ning vertolkt, dan moet het gezegd worden dat wij vrouwen „er niet zo goed óp staan". was zij aan die baan niet begonnen) hoe ongetrouwde medewerksters pro motie maken, haar voorbij schieten meer verdienen. Zij is vaak niet ge makzuchtig genoeg om zich daarbij neer te leggen. TANEN De gemiddelde Nederlander levert tussen zijn 18e en 31e levensjaar wat zijn intelligentie aangaat, toppresta ties. Daarna begint hij te minderen. Na het 65e ligt de intelligentie onge veer op de hoogte van een twaalf jarige. „Dan zou ik een 12-jarige wel eens deze vergadering willen zien leiden", was hierop het commentaar van een directeur. Alweer op de tenen getrapt. Maar onder intelligentie wordt niet verstaan wat iemand geleerd hééft; alleen maar het vermogen om te leren. Als de directeur het lesrooster van een eerste-klas-hbs'er zou bekijken, kon hij zich getroost voelen want dat ver mogen tot opnemen is nog zeer in drukwekkend. Volgens dr. Verhage begint de in telligentie van de vrouw eerder te tanen. Daar staat tegenover dat de gaven van haar hart ongetwijfeld nog toenemen. De praktijk wijst uit dat de vrouw omstreeks het 45e levensjaar het best geschikt is voor de post, de baan bui tenshuis. Emotioneel wordt zij be heerster; in ijver en plichtsbetrach ting staat zij op haar top. Maar als zij nu pas de stap naar buiten zet, is er geen hoge functie meer bereik baar. Daarom zal het nog lang duren voor we evenveel vrouwelijke als mannelijke ministers en deurwaar ders hebben. Wie van 's morgens tot 's avonds met het hoofd in de zon en de neus in de wind loopt, moet ervoor zorgen niet de huid van een zeekoe te krij gen, taai en rimpeltg. De moderne zonnebril voorkomt rimpels om de ogen en staat geheimzinnig! Het „panorama-type" is enigszins bol en staat wat om koele lucht achter de bril te laten circuleren. Bruine gele, blauwe of zelfs rode glazen worden wel opvallend, maar minder geschikt geacht dan de nieu we grijze met polariserende lenzen. 's Morgens, 's middags en 's avonds vraagt de huid die aan wind en zon blootstaat, olie. Welriekende hydra- ting is naturl'ijk uitstekend, maar goedkope sla-olie altijd veel beter dan niets. Voor dames, die het zo druk heb ben, dat ze zelfs niet enige tyd voor de toilettafel kunnen gaan zitten om met behulp van een elektrische haar droger haar kapsel te drogen is nu een op batterijen lopende haardroger geconstrueerd, die met een band om de hals wordt gedragen. Het toestel letje veroorlooft de gebruikster rustig met haar werk voort te gaan, terwijl haar haardos wordt gedroogd door een zeer lichte ventilator, die warme lucht blaast. De temperatuur van de lucht wordt geregeld door een ther mostaat en blyft dus constant. nieuw. Het stralingsapparaat van de „Sun Gun" is sigaarvormig gecon strueerd met het oog op gebruik in de buitenlucht. Binnenshuis ge bruikt de heater minder brandstof dan de kleinste tot nu toe bestaande gasbrander. De prijs van de „Sun Gun" bedraagt ongeveer tachtig gul den. Een Amerikaanse fabriek brengt een draagbaar kookplaatje op de markt, dat infrarode stralen afgeeft. Deze „Sun Gun", zoals het apparaat gedoopt is. geeft voldoende warmte om een biefstuk in vijf minuten op tafel te brengen. Het kan behalve als kooktoestel voor kampeerders dienst doen als infrarode „lamp". Het kookplaatje wordt gevoed met propaangas in een tankje van een gangbaar model, dat gemakkelijk vervangen kan worden door een Het Voorlichtingsbureau van de Voeding heeft een zgn. eetpocket uit gegeven. Eerst wordt in een „stukje voedingsleer" uit de doeken gedaan hoe de voeding behoort te zijn samen, gesteld, waarbij natuurlijk de beroem de „schijf van vijf" te pas kimt. Vervolgens worden in „Dat is lekker" onder welke naam het boekje in de handel wordt gebracht, de artikelen besproken die ressorteren onder onze produktschappen: melk, boter, kaas, peulvruchten, groenten en fruit, pluimvee en eieren, vlees en vlees waren, vis, visconserven, schaal- en schelpdieren, aardappelen. Met me dewerking van de produktschappen heeft de schrijfster Lydia Winkel (die het succes van het boekje niet meer mocht beleven) een aantal gul den regels voor elk produkt opge steld en de huisvrouw kan hiervan bijzonder, veel nut hebben bij het sa menstellen van de maaltijden. Recepten en menu's geven „de proef op de som" en aardige illustra ties verlevendigen het boekje dat voor de prijs van f 1,— verkrijgbaar Ouderwets picknicken is pas plezie rig met moderne spullen. De thermos- kan en het gekoelde boterpotje, de thermostas en de plastic bordjes, het draion tafellaken en de kartonnen bekers maken de rustpauze op het mos of in het gras gemakkelijk. Wie zou niet voelen voor ijskoffie in die thermoskan? Koffie-extract, ijs- water, suiker en koffieroom, een drank die extra lekker is door een rietje. Coffee-Frosted is iets bijzon ders: Koop koffie-roomijs, giet melk in een kom. doe er het roomijs bij en klop er met een gard of mixer isnel een smeuïge massa van. zodat ihet ijs nog maar nèt met de melk .is vermengd. Een scheutje koffie- extract toevoegen voor de liefhebber van sterk Een nieuwe huish.oud.trap, die om te vormen is tot ladder voert de huisvrouw letterlijk in hogere sfe ren, zowel binnen- als buitenshuis. Als trap kan men aan beide zijden de treden bestijgen. De bovenste treden van deze twee zijden vormen samen een flink platform met in gebouwde uitschuifbare emmer- haak om emmer of verfpot aan op te hangen. Men kan echter een ladder ma ken, door twee sloten te openen, het korte trapdeel om te zwaaien en de sloten dicht te drukken. De veiligheid is verzekerd door de driepunt-scharnierconstructie. Zwiepvrij, kantelvrije treden, an- tislipvoetjes nu maar aan de kersenpluk.

de Stem | 1964 | | pagina 9