TOKIO'S STRIJDTONEEL Eerste guerrilla's Noord-Borneo uit M18>M Hallstein: eclatant „EEG is succes GEHEIME PAPIEREN UIT AMERIKA NU OPENBAAR GEMAAKT Pius XII veroordeelde nazisme niet openlijk Met meel meer mans KABINE T-MARIJNEN DOET HET REDELIJK Maar kerstrede sprak toch wel zeer duidelijke taal house of TOUR DE FRANCEPRIJSVRAAG '64 Doet lyceïst toch Grieks examen over? DAGBLAD VOOR ZEELAND Ministersgesprek moet eerst even ontdooien Albertstad in handen van rebellen Dorpen op Cyprus beschieten elkaar regen Biesheuvel: boren doet mosselen geen kwaad Consumenten profiteren er flink van 55 Mr. Beernink voor radio: KRO-lijn door radio-Wenen afgetapt Te liskant Beroep Openlijk protest a ÜnaSSS Scrantons „fans" MORGEN DE PRIJSVRAAG MET DE PRIJZEN 104e JAAR9ANQ No. 24616 Voor God-, Koningin en Vaderlanti UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlaridia. Directeur i Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau i Breda Reigerstraat 16 fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRUBAS 1» JUNI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) moedelijk laatste zitting met een volle dige overeenstemming bekroond worden, dan zal de topconferentie tussen de pre sidenten Soekarno van Indonesië en Ma- capagal van de Philippijnen en premier Rachman van Maleisië, vrijwel onmiddel lijk volgen. In de Japanse hoofdstad Tokio zyn fisteren de ministeriële besprekingen be gonnen tussen Maleisië, Indonesië en de Fhilippjjnen, teneinde de nu al ander half jaar durende crisis om Maleisië de wereld uit te praten. De sfeer aan de conferentietafel was aanvankelijk kil, maar „ontdooide" tij dens het verloop van de besprekingen. De ministers kwamen overeen dat de terugtrekking van de Indonesische guer rilla's uit Noord-Borneo niet langs twee maar langs vijf controlepunten zou ge schieden. De tweede zitting van de conferentie, die gisteravond zou plaatsvinden, moest worden uitgesteld, omdat op dat moment nog niet bekend was of de Indonesische guerrilla's inderdaad al op de terugtocht waren. Maleisië wilde hierover eerst ze kerheid hebben, voordat tot een tweede zitting zou worden besloten. Pas later deelde luitenant-generaal Soeraki Majalap, het hoofd van de neu trale Thaise inspectieploegen, offi cieel mee, dat deze terugtrekking werke lijk plaatsvond, echter nog maar langs twee van de vi.if controlepunten. Het zou hier 36 guerrilla's betreffen. Zeer waarschijnlijk zullen de ministe riële besprekingen vandaag worden voortgezet. Mocht deze tweede en ver- Het belangrijkste deel van de Olympische Spelen zal zich in het Meiji-park in Tokio afspelen. In eikaars verlengde liggen daar het Prins Chichibu-rugbystadion (rechts) waar een deel van de voetbalwedstrijden gespeeld zal worden. Het honkbalstadion, waar honkbaldemonstraties gegeven zul len worden (midden), met links daarboven het perscentrum, en links het hoofdstadion. Links bo ven het hoofdstadion liggen de turnhal en het waterpolobad. In het noordwestelijk kustgebied van Cyprus is gisteren een zwaar gevecht uitgebroken, waarbij gebruik werd ge maakt van mortieren, granaten en auto matische wapens. Naar verluidt stonden een Grieks-Cypriotische kerk en een school in brand. Volgens de V.N. brak het gevecht uit tussen het Turks-Cypriotische dorp Ayos Theodoros en de Grieks-Cypriotische dorpen Piyenia en Mosphilerie. (Van onze verslaggever) Het Tweede-Kamerlid dr. J. G. H. Tans (P.v.d.A.) heeft in een persoonlijk ge sprek met de Helderse lyceïst Piet van Exter geprobeerd de jongeman te be wegen alsnog examen te doen. In dit gesprek heeft de heer Tans het stand punt van staatssecretaris Grosheide kenbaar gemaakt, dat de motieven waarom de commissie een herexamen gelast had, in het openbaar onmoge lijk meegedeeld konden worden. De staatssecretaris had wel redenen om het gedrag van de gecommitteerden te billijken. Hij zou alles doen om Piet niet het slachtoffer van schoolpolitiek te laten worden. De heer Tans probeer de Piet ervan te overtuigen dat hij zijn principe thans geen geweld meer hoef de aan te doen. Wanneer hij nu nog vasthield aan zijn besluit, zou dit on verantwoordelijk zijn ten opzichte van zichzelf èn van zijn ouders. Piet be loofde na te denken. Een definitief antwoord heeft hij niet gegeven. Naar aanleiding van een bericht in het Parool, als zou Piet bereid zijn her examen te doen mits bekendheid werd gegeven aan de motieven van de ge committeerden om overdoen van het schriftelijke examen te gelasten, heeft de heer Tans zich in verbinding ge steld met diverse instanties. Deze ble ken bereid te zijn deze motieven be kend te maken, voor zover dat moge lijk was. Vijf in witte overals gestoken mannen hebben gisteren een ju welier in de Londense wijk Hamp- stead beroofd van sieraden ter waarde van 400.000 gulden. Hun werkwijze tuas niet alledaags. Ach ter elkaar betraden zij de w inkel. De voorste, een lange, zware man, droeg een kist meel. Kalm stortte bij zijn vrachtje uit over het hoofd van een van de aanwezige klanten. In de wolk, die ontstond, maakten zijn maats snel hun keuze. Men vertrok in een auto, die buiten met lopende motor stond te wachten. DOOR EEN VRACHTAUTO overreden en op slag gedood werd gisteren de 33-ja- rige kraamverpleegster J. de Gelder uit Berkel en Rodenrijs. Zij reed op een bromfiets. DE AARDBEVING in Niigata (Noord- Japan) heeft, volgens de laatste gege vens, 25 levens geëist. Ongeveer 377 mensen raakten gewond en 11 worden nog vermist. De schade wordt geraamd op 280 miljoen dollar. VIER JAAR CELSTRAF is gisteren in hoger beroep opgelegd aan een 19-jarige Groningse jongeman, die ervan wordt beschuldigd zijn pleegmoeder met een mes dodelijk in de hartstreek gestoken te hebben. Zijn eerste vonnis luidde twee jaar celstraf. BANDIETEN ZOUDEN in het Kongo lese Kasenga twee Belgische reizigers hebben beschoten. Niemand werd ge kwetst hoewel een van de auto's, waarin zij reden, vijfmaal werd geraakt. NOG NOOIT heeft het in deze eeuw zo hevig gesneeuwd in Zuid-Afrika als gisteren. Lachende blanken en Afrikanen bekogelden elkaar met sneeuwballen, waardoor de door de apartheidspolitiek gespannen sfeer voor eventjes week. BIJ HET VERLATEN van een dok kap seisde gisteren in Hamburg plotseling een zo juist gerevideerd schip. Een opva rende verloor daarbij het leven. Twee anderen konden zich in veiligheid stellen. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Over het algemeen veel bewolking niet tijdelijk regen of onweer. Ma tige. in de kustgebieden af en toe vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. In het algemeen lagere temperaturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan op 22.24 uur. Morgen: zon op 4.22 uur. Maan on der 6.17 uur. Volgens in Elisabetrhsta-d ontvangen richten zou Albertstad voor de tweede maal binnen een maand in handen van de rebellen zijn gevallen. De laatste uit Elisabetrstad ontvangen berichten meldden, dat met'oorlogskleu ren uitgedoste Baloeba-krijgers gewapend met speer en pijl en boog de straten van Albertstad onveilig maken. (Van onze parlementaire redactie) Minister Biesheuvel (Landbouw en Vis serij) heeft in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Tolman (C.H.U.) mededelingen gedaan over de sterfte on der de mosselen in de Waddenzee in de eerste helft van mei. De minister zegt dat de sterfte niet alleen onder de mosselen is opgetreden, doch ook onder andere zeedieren, zowel in de Waddenzee als langs de gehele Nederlandse kust. Het is daarom uitge sloten te achten dat de explosies ten dienste van het olie- en gasonderzoek noemenswaard hebben bijgedragen tot deze overigens beperkte sterfte. Prof. dr. Walter Hallstein, voorzitter van de E.E.G.-commissie, heeft gisteren in Straatsburg verklaard dat de groei en bloei van de E.E.G.-commissie ongetwij feld de gewone verbruiker in de gemeen schap ten goede is gekomen. De bloei, die wij jaren hebben gekend, Mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de CHU-fractie in de Tweede Kamer, heeft gisteravond in de radiozendtijd voor de politieke partijen een rede gehouden getiteld:: „Balans van een jaar kabinet-Marijnen". De heer Beernink vond, dat dit kabinet het er in het parlementaire jaar 1963-'64, dat nu vrijwel achter de rug ligt, „zeer redelijk" heeft afgebracht. „Het kabinet heeft het in het afgelopen jaar bepaald niet gemakkelijk gehad", zo zei hij. Hij dacht hierbij in het bijzonder aan de ge beurtenissen rond de verloving en het huwelijk van prinses Irene, de moeilijk heden in de EEG, onze verhouding tot Indonesië en binnenlandse spanningen op sociaal, financieel en economisch terrein. Hoewel er aan het kabinetsbeleid ook :wakke kanten zitten, die hij op zich zelf ïiets bijzonders achtte, meende hij toch e kunnen stellen, dat alle problemen tot jen goed einde werden gebracht. Wanneer het huidige kabinet in de ko mende drie jaar op dezelfde wijze blijft regeren als in het afgelopen jaar, kunnen heel wat wensen en verlangens ingewil ligd worden. /ond het jammer, dat nog niet is begonnen •.behoefte in ons land. Volgens hem is er in de bouwwereld te weinig vrijneid. De achterstand in de woningbouw zou wellicht sneller kunnen worden ingelopen, wanneer meer werd over gelaten aan de provinciale en gemeentebesturen, zodat alle bouwcapaciteit onmiddellijk kan worden benut. Ernstige kritiek oefende hij op het zijn insziens te lage tempo op vele bouwwerken. Een volgende huurverhoging wil de heer Beernink niet eerder dan in 1966. Hij prees het kabinet voor de voorgenomen optrekking van de a.o.w. en a.w.w. tot een sociaal minimum. Ook, zo zei hij, heeft het kabinet de gevolgen van de loonexplosie behoorlijk in de hand weten te houden. Land bouw en middenstand zullen in de komende jaren in het centrum van de belangstelling moeten blijven staan. De fractieleider van de CHU met een onderzoek naar de woni zou zonder de gemeenschappelijke markt niet mogelijk zijn geweest, zo zei hij, en vaststaat, dat de lonen per hoofd van de beroepsbevolking met 56 procent zijn gestegen en de prijzen van de ver- bruiksartikelen met slechts 16 procent. Het verschil tussen deze cijfers geeft het voordeel aan dat de consument van de economische ontwikkeling heeft gehad Het is niet voor niets, aldus Hallstein, dat het aantal personenauto's in de E.E.G. per duizend inwoners van 1960 tot 1963 van 78 tot 102 is gestegen. De gemeenschap is nu halverwege de overgangsperiode, zo zei hij, en zy heeft bewezen een overweldigend succes te zyn. De tegenslagen die er zyn geweest, konden volgens hem de glans van de eer ste zes jaar niet wegnemen. Hallstein waarschuwde tegen een „onwaarachtige politieke unie" van de E.E.G .-landen. De E.E.G.-commissie is voorstandster van uitbreiding van de integratie tot andere gebieden en wel zo spoedig mo' gelijk, maar er is geen weg naar de po> litieke unie, of beter gezegd een Euro pese federatie, die om de bestaande ge meenschappen heen voert. Die weg gaat er dwars doorheen. Valt de economische gemeenschap uiteen, dan is de politieke gemeenschap voor onze generatie verlo ren, aldus Hallstein. Niet alleen een onwaarachtige politie ke unie, maar ook een slechte fusie van de executieven of een systematische ont krachting van de meerderheidsbesluiten in de E.E.G. zouden de verdere inte gratie in gevaar kunnen brengen. Meer dan ooit is, volgens Hallstein, de verdere ontwikkeling van de E.E.G. nodig, aan gezien op dit ogenblik elke stilstand reeds een stap achteruit zou zijn. De E.E.G.-voorzitter pleitte voor een versnelde afbraak van de resterende douanetarieven tussen de zes partners en een versnelde opbouw van het gemeen schappelijke buitentarief. In verband met de Kennedy-ronde zei Hallstein dat spoedig een gemeenschap pelijke graanprijs in de E.E.G. moet wor den vastgesteld, omdat anders in Genève stilstand zou intreden, evenals in het ge meenschappelijke landbouwbeleid. Naar aanleiding van publikaties over het door de Weense radio aftappen van radiocommentaar, bestemd voor het KRO-programma en verzorgd door de KRO-correspondent Jules Huf vernamen wij van de zijde van de KRO, dat hier van inderdaad sprake is geweest. Jules Huf heeft in Oostenrijk onmid dellijk tegen deze gang van zaken protest aangetekend, hetgeen tot gevolg had, dat het aftappen van zijn gesprekken naar Nederland is stopgezet. De houding van Paus Pius XII tijdens de tweede wereldoorlog is gisteren opnieuw ter sprake geko men door de openbaarmaking van tot nu toe geheime documenten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken over de betrekkingen tussen Amerika en Europa in 1943. Op een tijdstip dat de storm over Rolf Hochhuths geruchtmakende toneeelstuk „De Plaatsbekleder", in Europa is ge luwd, worden in Amerika de voor- en tegenstanders van de Westduitse auteur, die Paus Pius XII er praktisch van be schuldigt dat hij om staatsredenen heeft geweigerd de door de nazi's begane wreedheden jegens de joden te veroor delen, in de gelegenheid gesteld hun ko kendhete debatten op diplomatieke leest te schoeien. Uit de documenten blijkt dat Paus Pius XII zich in 1943 van een openlijke ver oordeling van de nazi-terreur heeft ont houden, omdat hij van mening was dat hij zich dan tegelijkertijd diende uit te spre ken over de door de communisten begane wreedheden, heigeen, naar hij vreesde, het geallieerde bondgenootschap tussen de westerse mogendheden en Rusland een ernstige slag zou kunnen toebrengen. Uit de stukken is tevens komen vast te staan dat de Paus een harde strijd heeft uitgevochten met de westerse staatslieden om Rome voor een bombardement te sparen en dat het Vaticaan de Ameri kaanse regering heeft gewaarschuwd voor het ernstige gevaar van een communisti sche vloedgolf over Europa, onmiddellijk na het staken van de vijandelijkheden. Volgens eerder vrijgegeven diploma tieke stukken hebben president Franklin D. Roosevelt en andere westerse staats lieden in 1942 gezamenlijk een beroep op de Paus gedaan om zijn afkeuring uit te spreken over de door de nazi's be gane wreedheden jegens de joden, Polen en andere volkeren. In zijn kerstboodschap in 1942 heeft de Paus in feite zijn veroordeling uitge sproken over het feit dat „honderddui zenden mensen buiten hun schuld, soms alleen vanwege hun nationaliteit of ras, ter dood zijn gebracht". Harold H. Fittmann, een medewerker van Roosevelts persoonlijke afgevaar digde bij het Vaticaan, Myron C. Taylor, geeft in een boodschap aan het State De partment (gedateerd 5 januari 1943) als zijn mening te kennen, dat de Paus tij dens een onderhoud met hem de indruk gaf er oprecht van overtuigd te zijn dat hij in zijn kerstboodschap duidelijk ge noeg had gesproken ter genoegdoening van allen, die er in het verleden op aan hadden gedrongen om zijn afkeur uit te spreken over de nazi-terreur, „doch hij scheen verrast, toen ik hem zei dat som migen dit niet genoeg vonden". Volgens Tittinann dacht de Paus, dat het voor iedereen duidelijk was dat hy zinspeelde op Polen, joden en gijzelaars, toen hij verklaarde dat honderdduizenden personen buiten hun schuld, soms alleen omwille van hun ras of nationaliteit, wa ren gedood of gepijnigd. De Paus legde uit dat hij in de passage over de wreedheden de nazi's niet bij name kon noemen zonder tegelijkertijd de bolsjewieken te vermelden, waarmee hij zijns inziens de geallieerden geen ple> zier zou doen. De Paus vreesde dat de berichten over door de geallieerden be gane wreedheden niet uit de lucht wa ren gegrepen, ofschoon hij geloofde dat zij voor propagandadoeleinden enigszins waren opgeschroefd. In zijn geheel ge nomen was de Paus van mening dat het Amerikaanse volk de boodschap diende toe te juichen. Ten tijde van het onderhoud naderde de oorlog met rasse schreden. De Eeuwige Stad en de Paus spanden zich koortsach tig in om Rome voor een bombardement te behoeden. In een briefwisseling gaan de geallieerden ermee akkoord om de neutraliteit van het Vaticaan te erkennen en met de grootste voorzichtigheid op te trekken, doch zij hielden een slag om de arm met betrekking tot de verplichtingen om Rome in zijn geheel buiten het strijd toneel te houden. De Paus waarschuwde de geallieerden dat hij er bij een eventuele aanval op Rome niet het zwijgen toe zou doen. De apostolische afgevaardigde in Wash ington gaf Roosevelts vertegenwoordiger bij het Vaticaan, Taylor, op 25 juni te verstaan: „By een bombardement op Rome zal de Heilige Vader openlijk pro testeren". OpMieuw wees hy op de enor me verantwoM-deljjkheid van de geal lieerden zo zij mochten besluiten om de stad te bombarderen. Een dergelijk mili tair optreden zou niet alleen wrokgevoe lens in de gehele wereld opwekken, in het bijzonder van de katholieken, maar de gevolgen op de lange duur zouden een zaak van diepe politieke verwarring worden. Nog geen drie dagen later stuurde de apostolische gedelegeerde Taylor een nieuwe boodschap van de volgende strek king: ..Een bombardement op Rome sluit bepaald niet de mogelijkheid uit van een spontane opstand van het volk, waar door het voor de Heilige Stoel moeilijk zou worden om de veiligheid van het Vaticaan en van het geallieerde diplo matieke personeel -te waarborgen". Ondanks de waarschuwingen bombar deerden Amerikaanse vliegtuigen op 19 juli militaire doelen in Rome. Het bom bardement kostte aan naar schatting 700 mensen het leven en berokkende schade aan kerken en begraafplaatsen. De Heilige Stoel ging uitvoerig in op de slachtpartijen en vernietiging welke „weinig of niets hadden toe te voegen aan het scheppen van een eerzame vre de" en maakte in het bijzonder de Ame rikaanse regering op een directer gevaar attent: „een dergelijke oorlogspolitiek is in het belang van het communisme. Het communisme boekte als gevolg van de oorlog reeds opmerkelijke vooruitgang", zo waarschuwde de H. Stoel. (Advertenties) Vederlichte hoogzomer- kostuums In diverse grijzen, vele tin ten blauw en beige en de moderne woestijnzand- I kleur lava-va; in de meest 1 uiteenlopende maten in clusief alle tussenmateiiaj va 199,50 Gouverneur William Scranton maakt momenteel een propaganda- tournee door Iotoa, om aanhangers te winnen voor zijn kandidaat stelling voor de republikeinse par tij voor de komende presidents verkiezingen in november van dit jaar. De foto toont Scranton, met op de achtergrond een aantal met spandoeken zwaaiende aanhangers Karrestraat 3, Bred komen wij met alle publicaties over de grote van onze adverteerders. DE RUSSISCHE ambassade in Bonn heeft gisteren bij de Westduitse regering een protest ingediend tegen de uitwijzing van de Bolsjoi-balletgroep. DE HARINGVISSERIJ is tot dusverre maar heel matig geweest. Tot en met 13 juni zijn slechts 19.000 kantjes aan gevoerd tegenover vorig jaar 34.000. Bewaar die krant zorgvuldig voor een totale waarde van ruim 10.000 w.o. zeer waardevolle

de Stem | 1964 | | pagina 1