Nobelstichting ontstond met geld uit... dynamiet TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER COTE D'OR (t C^OXJc/oit k. ftloM. Verenigde Staten bezorgd over ontwikkeling Kongo KREYMBORG VAKANTIE-TIP 13.! TESTAMENT WERD AANGEVOCHTEN ;pondent(e} N.Y. Alfred Nobel had iets van een wonderkind Oe Thant wil troepen weg hebben Kodak 17 x Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. .-X? .IV .- v 4 >--.v V- V- V*.".vvx VV. jrl Tabletten - Repen - Bonbons Klankbeeld uit Bavel over KRO-radio Prawda boos over verwijdering van Bolsjoi-ballet strandsets strandshorts zwembroeken badjassen weekenders v.a. 4 90 Geen verkwisting..... Don Jaime won het van zoons KENNERS KOPEN FILMS Amerikaans paar in staat van beschuldiging If. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 JUNI 1964 17 lern kantoor in stentie van onze anse taal is ver- e talen strekt tot a positie. Veilingkade 15 BREDA loop via jaarlijkse irzekerd. Wanneer waaraan dit salaris oties voor u open, afdeling, beheerder der postkantoren. aiding, verantwoor- ouder dan 30 jaar. oyé in Amsterdam ief afd. Aanneming kunt ook bellen - 117.00 uur, woens- 0.00 tot 12.00 uur. :tie van Ioket- bt, kunt u deze DS 4» 4- 4* 4- 4» 4- 4* 4- 4» 4» 4» 4» 4» 4» 4» 4- 4» 4» 4» 4» 4* 4*. 4» 4» 4» 4» 4- 4» 4» 4» 4» 4- 4» 4* 4» 4» 4» 4» 4» 4- 4- 4* 4- 4- 4- 4» 4» 4» 4- 4» 4» 4» 4» 4- 4» 4» 4» 4» 4* 4» 4» 4» 4» 4» 4- 4» 4- 4» 4» 4» 4» 4» 4» 4» 4» 4» 4- 4» 4» 4» 4» Dynamiet, zo vaak gebruikt om onoverkomelijke hindernissen uit de weg te ruimen, heeft ook de weg gebaand naar een stichting, die al meer dan zestig jaar we reldvermaardheid geniet. Het is de Nobelstichting, genoemd naar de Zweedse industrieel, die bij zijn overlijden op 10 december in 1890 een vermogen van ruim twintig miljoen gulden naliet voor de op richting van een fonds, uit welks rente zo luidde het testament de prijzen moesten worden bekos tigd, jaarlijks uit te reiken aan pio niers op enkele nader omschreven gebieden. Het was door zijn uit vinding van dynamiet op 15 juli honderd jaar geleden dat Alfred B. Nobel tot deze laatste genereuze wilsbeschikking in staat was. Want die uitvinding, waarop hij een con cern bouwde, dat in de avondjaren van de negentiende eeuw tot de grootste industrieën ter wereld ge rekend kon worden, leverde hem de rijkdom, die hij grote geesten van volgende generaties kon na laten. Alfred B. Nobel werd op 21 oktober 1833 in de Zweedse hoofdstad Stock- Holm geboren. Van zijn vader, een aan nemer-architect erfde hij de inventieve g'eest, steeds rusteloos op weg naar ijieuwe successen. Alfreds vader werd daarmede maar karig bedeeld. De te genspoed achtervolgde hem zijn gehele leven lang. Daaraan leek pas een eind te komen toen de Krimoorlog uitbrak. Als fabrikant van mijnen vond Nobel toen een gretig oor bij vele politieke leiders, die in de nieuwe verdedigings middelen goede mogelijkheden zagen om zich een voorsprong op de vijand te Verwerven. Alfreds vader woonde toen in het Russische St.-Petersburg, waar heen hij na een financieel debacle ver huisd was. Zijn nieuwe landgenoten overlaadden hem met orders. Maar toen de vrede gesloten was, werd Nobels va der in zijn industriële opmars gestuit. (Advertentie) Alfred Nobel, uit wiens inventieve brein het dynamiet, zowel als het idee voor de Nobelprijs voortkwam. De produktie kon maar ternauwernood op gang blijven en toen een brand de fabriek tot de grond vernielde, was de ellende weergekeerd. Eén jaar op school Alfred zelf had in die tussentijd school- gemaakt. Figuurlijk meer dan letterlijk. Want een echte school heeft hij slechts één jaar bezocht en wel het eerste jaar van het lager onderricht. Ziekte en algemene zwakte kluisterden de jonge knaap zulke lange perioden aan bed, dat zijn vader het beter achtte hem thuis te laten studeren. Een hinderpaal voor de leergierigheid van de jonge, tengere Alfred bleek dat in het geheel niet. In verbluffend korte tijd wist hij zich niet alleen een respectabele ken nis van de scheikunde te verwerven, maar ook zeer behoorlijke schrijf- en spreekbekwaamheden in niet minder dan vijf talen: Zweeds, Russisch. Frans, Duits en Engels. In laatstgenoemde taal schreef hij zelfs gedichten. Buitenlandse ervaring In de puberteitsjaren overwon de leefdrift het in Alfred van de ziekte symptomen. Geheel hersteld kon hij op zestienjarige leeftijd een aanvang ma ken met een aantal buitenlandse rei zen, die alle tot doel hadden zijn theo retische kennis van de chemie te ver breden. Hij bezocht de Verenigde Staten van Amerika en Frankrijk, onderwijl serieuze pogingen ondernemende orders te plaatsen voor de fabriek van zijn vader. Met de wetenschap, tijdens die trips opgedaan, ving Alfred zijn onder zoekingswerkzaamheden aan. Hij was op het spoor van een nieuwe ontdekking gezet door een Russische hoogleraar, die hem gewezen had op de zeer aparte eigenschappen van het enkele jaren te voren in 1847 ontdekte nitrogly cerine. De experimenten van Alfred Nobel resulteerden in een aantal uitvindingen, waarvan die van het dynamiet, dat hij nu honderd jaar geleden door een pa tent als zijn ontdekking vastlegde en dat alle explosieve eigenschappen ten spijt, de hechte basis zou gaan vor men in zijn opzienbarende carrière, wel de meest belangwekkende was. Alfred, wijs geworden door de gebeurtenissen rond de carrière van zijn vader, tracht te van het begin af aan zijn vinding niet uit te dragen als een toepasselijk stuk oorlogstuig, maar juist als pro- dukt, dat landen en volkeren zou kun nen helpen bij grote werken in vredes tijd, zoals de exploitatie van mijnen, van steengroeven, de aanboring van tun nels en bronnen, enzovoorts. Hij bleek het bij het rechte eind te hebben. De zaken liepen voorspoedig. Ruim tien ja ren na de uitvinding van dynamiet had hij reeds vijftien fabrieken in bedrijf. Rusteloze natuur Alfred Nobel ontpopte zich als een even kanppe zakenman als hij zich een inventief chemicus had getoond. Hij reisde zelf de wereld rond om de belangen van zijn fabrieken te behar tigen. Het grootste deel van zijn tijd braeht hij door in spoorwegcoupés, scheepshutten en hotelkamers. In Londen en Hamburg hield hij steeds hotelsuites voor zichzelf gereserveerd en in Parys en San Remo bezat hy eigen huizen, waar hy ook de ruimte had om zijn experimenten voort te zetten. De reisdrift van Alfred Nobel kwam mede voort uit zijn levensstaat. Hij was vrijgezel en eenzaam. Zijn enige troost vond hij bij de schrijfster Bertha von Suttner, voor wie hij een grote genegen heid koesterde, maar die in haar ideeën te ver van "hem afstond om daaruit een diepere verbondenheid te doen ontstaan. De bepaling omtrent de prijzenstich- ting in Nobels testament was voor ie dereen een verrassing. In Zweden zelf beschouwde men de bepaling aanvan kelijk zelfs als een belediging. De over ledene werd erom bespot en gehaat. Het kwam zelfs zover, dat de rechtsgeldig heid van de laatste wilsbeschikking werd aangevochten. De executairs van het testament hebben vier jaren nodig ge had voordat Nobels fundamentele ge dachte in wettelijke vorm gestalte had gekregen. In 1901 werden de prijzen voor het eerst toegekend, onder andere aan de Duitse natuurkundige Röntgen de Nederlandse chemicus Van 't Hoff, de Duitse arts Von Behring, de Franse dichter Prudhomme, de Zwitserse op richter van het Rode Kruis, Henri Du- nant en de Franse ijveraar voor de wereldvrede, Passy. Sinds dat jaar zijn deze prijzen vrijwel elk jaar uitgereikt, het werk stimule rende van de groten van geest, wie heel andere idealen voor ogen staan dan de vele gebruikers van de materie, welks vinding die prijzen mogelijk maakte het dynamiet (Advertentie) I 1 .m. fcx >«w Vi - De Amerikaanse politiek in Kongo, die over het algemeen wordt beschouwd als kostbaar en niettemin falend, wordt volgens diploma tieke zegslieden in de Kongolese hoofdstad, intensief opnieuw beoor deeld. Volgens deze zegslieden zijn de Verenigde Staten even bezorgd over de toestand in Kongo als in Zuid-Vietnam en niet ten onrechte. Kongo, een .groot land met strategische grondstoffen en een state- gisch belangrijke ligging, glijdt langzaam af naar de koude oorlog. Rebellen uit naburige landen zijn voortdurend actief en na vier jaar onafhankelijkheid is er nog geen enkel politiek of economisch even wicht. Amerikaanse bemoeiingen en miljoe nen dollars hebben tot dusver maar wei nig aan deze situatie kunnen verande ren. Het is dan ook heel goed mogelijk dat Kongo, na het vertrek van de tioe- pen der Verenigde Naties op 30 juni, weer in dezelfde chaos vervalt als in 1960, onmiddellijk na de onafhanxe- lijkheid. In verband hiermee houden hoge Ame rikaanse functionarissen zich bezig met de vraag welke niei-Kongolese troepen na 30 juni eventueel in Kongo moeten worden gelegerd. Een ander vraagstuk is het aantal, ernstig van mening ver schillende, groeperingen in het land Volgens voornoemde zegslieden zijn de Verenigde Staten van plan een actie ve rol te spelen bij het tot elkaar bren gen van de twee meest omstreden figu ren, de ex-president van het voormali ge Katanga, Moise Tsjombe, en de m gevangenschap levende, links-georiën teerde Antoine Gizenga. Ten aanzien van de politiek van Kongo zouden de volgende vijf mogelijkheden in studie zijn: Voortzetting van de operaties der V.N.-strijdmacht. Een grote hinderpaal is volgens diplomaten de wens van de Verenigde Naties om Kongo zo spoed- dig mogelijk te ontruimen en hun moei lijkste hoofdstuk af te sluiten Het wa ren de kwestie Kongo en de operat.es aldaar die de V.N. gevaarlijk dicht bij een financiële en politieke ondergang brachten. Het is bekend dat secretaris generaal Oe Thant zijn handen het. In het missiecentrum „Pater Damiaan' te Bavel is een klankbeeld samengesteld over de heilige berg Athos. Voor dit klankbeeld is een ruime plaats vrijge houden in de KRO-radio-uitzending „Studio II", die speciaal is bestemd voor de jeugd rondom de vijftien jaar. Deze uitzending kan men zaterdagmiddag 20 juni aanstaande beluis t erenaa nvf.4100 juni aanstaande beluisteren vanaf 14 uur liefst van Kongo zou aftrekken. Maar volgens het huidige programma zal dui- gerpersoneel van de V.N. de eerstkomen de jaren nog dienst moeten doen in het land Terugkeer van Belgische militaire ad viseurs. Zowel Kongo als België staan afkerig tegenover de terugkeer van Bel gische troepen in Kongo. Een Afrikaanse politiemacht onder be vel van de organisatie van Afrikaanse eenheid, welke verleden jaar te Addis Abeba 'werd opgericht. Nigeria, Ghana en Ethiopië, welke landen reeds 5.000 manschappen naar Kongo hebben gezon den. overwegen om meer troepen te zen den'. Men is van mening dat deze lan den de enige zijn die bereid en in staat zijn een beperkte militaire rol te spe len. Hiertegenover staat de vrees van de Verenigde Staten dat Ghana zijn rol zal, aangrijpen voor militaire doeleinden. Een ander struikelblok is de impopula riteit van de Ethiopiërs in Katanga. Zij zijn al lang in deze provincie gele gerd en zijn, deel uitmakend van de V.N.-strijdmacht, tegen de Katangezen die vochten voor onafhankelijkheid op getreden. Het legeren van een zogenaamde Skandinavische „brandweerbrigade". Naar verluidt zouden Denemarken, Zweden, Noorwegen en Finland teza men 3800 manschappen hebben toege zegd, als onderdeel van een grotere strijdmacht, maar bijzonderheden om trent financierings- en andere zaken ont breken nog. Advertentie)" Het legeren van Amerikaanse troepen in Kongo. Dat zou explosief kunnen zijn in Kongo, waar het nationale leger angstvallig waakt over zijn positie Vele Europeanen zijn van mening dat de V.S. met dollars al genoeg invloed uitoefenen op de regering van premier Cyrille Adoula. Maar indien gewenst zou Amerika troepen willen sturen. Vol gens de zegslieden hadden 130 man schappen in Fort Bragg, Noord Caro lina, een speciale opleiding gehad, zo dat zij eventueel naar Kongo hadden kunnen worden gezonden. Dit gebeur de niet aangezien de opperbevelhebber van het Kongolese leger, generaal Jo seph Moboetoe. het denkbeeld verwierp. Momenteel zijn er ongeveer 25 Ame rikaanse militairen in Kongo, de mees ten van hen voor bediening van vracht wagens en uitrusting die de V.S. aan het Kongolese leger hebben geschonken. De regering Johnson wil zo spoedig mogelijk tot een besluit komen, zodat, indien dit na 30 juni noodzakelijk mocht worden, onmiddellijk zou kunnen wor den opgetreden. De Sovjetrussische krant „Prawda" heeft donderdag geschreven dat de dan sers van het Bolsjoi-ballet, die uit West- Duitsland zijn gezet, behandeld werden alsof het misdadigers waren". Het blad beschuldigt de Westduitse autoriteiten van „onbeschaamde willekeur" door de dansers te bevelen het land te verlaten. De Russen hebben er nooit in toegestemd in West-Berlijn op te treden. Ieder voor stel in die richting was al verworpen voordat het gezelschap het contract on dertekende. Bonn wilde de dansers in West-Berlijn laten optreden om te kun nen zeggen dat de Sovjet-Unie aan vaardt dat deze stad deel uitmaakt van West-Duitsland. aldus de „Prawda" Karrestraat 2 - Breda Lange Delft 60-62, Middelburg - Walstraat 84, Vlissingen Het hof van appel te Parijs heeft twee zoons van Don Jaime van Bourbon, her tog van Segovia en Spaans troonpreten dent, die hun vader hadden beschuldigd van verkwisting, te wijten aan zwakzin nigheid, in het ongelijk gesteld. Een Parijse rechtbank had in januari 19tl bepaald, dat Don Jaime, de oudste zoor. van de laatste koning van Spanje, Alfonso de dertiende, onder curatele moest worden gesteld, waarom zijn zoons Alfonso en Gonzalo, hadden verzocht. Het hof van appel echter, dat de zaak sinds 20 mei heeft bestudeerd, acht niet be wezen dat de hertog een verkwistend le ven heeft geleid. De uitspraak van de rechtbank was bovendien „onnodig" om dat de hertog niet meer over een groot fortuin beschikt en het gevaar, dat hij geld over de balk zou gooien, niet langer aanwezig was Het fortuin van de hertog was in enorme mate geslonken, toen de familiejuwelen aan zijn eerste vrouw, de hertogin van Dampierre, werden toe gewezen, aldus het hof van appel. (Alfon. so en Gonzalo zijn zoons uit zijn eerste huwelijk). (Advertentie) De politie heeft te New York het Ame rikaanse echtpaar Morris en Mollie Block gearresteerd, dat verleden week, na een verblijf van vijf jaar in de Sovjet-Unie, met zijn dertienjarige dochter in de Verenigde Staten is teruggekeerd. De echtelieden wordt ten laste gelegd dat zij in 1959 valse verklaringen hebben afgelegd om Morris Block in staat te stellen het paspoort 'e verkrijgen, dat hij nodig had om naar Sovjet-Rusland te kunnen gaan. Blocks paspoort was in 1957 ingetrok ken, nadat hij, zonder acht te slaan op een verbod van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, een bezoek aan de Chinese volksrepubliek had ge bracht. Nader wordt gemeld dat mevrouw Block op vrije voeten is gesteld, terwijl Morris Block, tegen betaling van een borgstelling van duizend dollar, even eens de gevangenis kan verlaten. Toen het echtpaar Block verleden week met zijn dochter, weer Amerikaanse bo dem betrad, verklaarde het „onbeschrijf lijk gelukkig" te zijn met zijn terugkeer in de Verenigde Staten. De echtelieden verklaarden dat hun vijfjarige verblijf in de Sovjet-Unie een grote ontgooche ling voor hen was geweest.

de Stem | 1964 | | pagina 11