11 Nieuwe verbinding „zo snel mogelijk Schelde-Rijn kost te veel zoet water Oorzaak twijfel aan geldigheid van examens blijft nog geheim UITGERUST! ALS DE „TOUR" START TOUR DE FRANCEPRIJSVRAAG '64 DOE MEE EN WIN....! Z0NNEJURKEN Schelde-Rijn en Deltawerken bieden nieuwe mogelijkheden voor Brabant en Zeeland: IRENE: VEEL CONTACT MET NEDERLAND Weer doden op Cyprus EENVOUDIG EN SNEL Stemmachine werkte prima DRAKACELEül DAGBLAD VOOR ZEELAND Ondanks nieuwe gevallen Tyfusepidemie onder controle Wisselend bewolkt Vondst achtergehouden Conducteur wilde zich ontdoen van diamanten Zoentje van Nina WALEN FORCEREN UITSTEL: OVERDRIJVING, zegt Den Haag ZAAK DEN HELDER IN TWEEDE KAMER Leerlingen niet schuldig aan fraude Elegant en sterk f 1,95 Uitgeslapen? néén... 104e JAARGANG Ne. 24615 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 bla) -DONDERDAG 18 JUNI 19 6V Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) REGERING WIL" GRAAG HULP VERLENEN Dit is een recente opname van prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, beter bekend als Anton van Duin kerken, die, zoals wij elders in dit blad melden, benoemd is tot rector-magnificus van de Nijmeegse universiteit voor liet studiejaar 1964-65. Prinses Irene heeft gisteravond voor de t.v., in „Brandpunt" van de K.R.O., ver teld dat zij ter gelegenheid van haar hu welijk van duizenden Nederlanders brie ven en geschenken heeft gekregen. Ze toonde zich daarvoor büzonder dankbaar. De prinses vertelde over haar toe komstplannen. In tegenstelling tot wat be weerd wordt zullen zij en haar man zich in de Spaanse hoofdstad vestigen. Voor lopig in de flat van haar man, maar ze zoeken naar een definitief huis. Op de vraag of ze binnenkort naar Ne derland komt zei prinses Irene dat nog niet te weten. .,Ei is wel erg veel con tact met Nederland", merkte ze op. Tot haar plannen behoort ook een reis naar het Heilig Land, vertelde zij, maar tot dusver had zij die nog niet kunnen verwezenlijken. In Aberdeen zijn twee nieuwe gevallen van tyfus geconstateerd, waarmee het totale aantal op 400 is gekomen. Het hoofd van de gezondheidsdienst heeft echter meegedeeld dat de epidemie, die een maand geleden uitbrak, thans onder controle is. Het normale leven wordt in Aberdeen langzaam weer hervat. Voor het eerst sedert een maand zijn enkele van de 32.000 kinderen weer naar school gegaan. Het voor Aberdeen zo belangrijke toe risme komt echter nog niet op gang. Het hoofd van de gezondheidsdienst, dr. Ian MacQueen, deed gisteren een beroep op de mensen in andere delen van Engeland de stad niet langei te mijden. (Van onze parlementaire redactie) Het met Belgë gesloten verdrag inzake de Schelde-Rijn- verbinding zal ertoe bijdragen dat het klimaat tussen Nederland en België nog verder verbeterd zal worden, waardoor het proces van samenwerking kan worden ver sterkt en versneld. Dit schrijft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp. De nieuwe Schelde-Rijnverbinding alsmede de Delta werken doen voor westelijk Noord-Brabant en oostelijk Zeeland nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden ontstaan. De regering zegt hierover: ,In verband met een evenwichtige spreiding van bestaansbronnen en be volking, van werk-, woon- en recreatie- onderling verband worden bezien en op gebied, moeten deze mogelijkheden in elkaar afgestemd worden". De regering acht dit in eerste aanleg een zaak van de provinciale besturen van Noord-Brabant en Zeeland. Een doeltreffende ontwikke ling kan worden bevorderd door in on derling overleg voor de betrokken gebie den streekplannen op te stellen. De re gering is graag bereid desgewenst mee te werken aan het opstellen van die streekplannen. De thans gekozen oplossing voor de Schelde-Rijnverbinding ziet Nederjand, aldus mr. Luns, als een waarbij met alle betrokken belangen op redelijke wijze is rekening gehouden. De nieuwe verbin ding zal ook de veiligheid op de Wes- terschelde tussen Hansweert en Antwer pen verhogen. Bij de uitvoering van de benodigde werken, die naar schatting 8 a 10 jaar zullen vergen, zal niet alleen rekening gehouden moeten worden met technische overwegingen. Het uitvoe ringstempo moet worden afgestemd op het nationale investeringsbeleid. Hierover kunnen op lange termijn geen voorspel lingen worden gedaan. Daarom kan de regering, aldus mr. Luns, zjch niet aan enige uitvoeringstermijn binden. Het stre- is er echter op gericht de nieuwe ver- brengen. De werken worden ontworpen binding zo snel mogelijk tot stand te en uitgevoerd onder leiding van een in middels speciaal daartoe opgericht bouw bureau van de Rijkswaterstaat. Wat zal er met de bestaande vaarweg het kanaal door Zuid-Beveland ge beuren? De memorie van antwoord zegt hierover het volgende. Het kanaal door Zuid-Beveland, dat Nederland destijds ter vervanging van de vaarweg door net af te dammen Kreek rak ter beschikking stelde van de Rijn vaart op Antwerpen, zal na de herope ning van de oude vaarweg door het Kreerkak in positie gelijk zijn aan de overige rijksvaarwegen in Nederland waarop geen internationale verplichtin gen rusten. Het kanaal heeft zich ontwik keld tot een belangrijke verbindingsweg tussen enerzijds de in opkomst zijnde Ne derlandse gebieden rond de Westerschel- de met hun Belgisch achterland, en an derzijds het overige deel van Nederland en zijn achterland. De scheepvaart door het kanaal zal dan ook na de totstandkoming van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding van vol doende betekenis zijn om een recht streekse verbinding tussen de Ooster- en Westerscheid e te rechtvaardigen. Of hiervoor steeds het kanaal van Hansweert naar Wcmeldinge de meest aangewezen verbinding zal vormen, dan wel dat dit kanaal in het kader van een eventuele ontwikkeling van een ha venindustriegebied in het bekken van de Oosterschelde te züner tijd vervangen zal worden door een doorsteek in de omgeving van Waarde, is op dit moment nog niet te zeggen. De mogelijkheid van een doorsteek bij Waarde is geenszins uitgesloten, aldus de memorie van antwoord. Zou daartoe inderdaad worden besloten, dan ligt het voor de hand rekening te houden met de tegen die tijd bestaande behoefte van het doorgaand verkeer en de eisen van de moderne vaartechniek. Met het oog hier op verdient het, aldus mr. Luns. geen aanbeveling om, de uitvoering te bevorde ren op, dit moment van kostbare en in grijpende verbeteringswerken aan het kanaal van Hansweert naar Wemeldinge. Afgezien van genoemde overwegingen leiden ook andere omstandigheden tot de conclusie dat het niet opportuun is thans over te gaan tot een verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland. De scheepvaart door dit thans zeer druk be varen kanaal zal door de nieuwe vaar- verbinding sterk worden ontlast. Aange nomen wordt dat de vaart door het ka naal met ongeveer de helft zal vermin deren. Daardoor is er geen behoefte aan een verruiming van het kanaal en een vergroting van de schutcapaciteit. (Voor nadere bijzonderheden over het Schelde-Rijnwetsontwerp zie elders). BIJ WIJZE van waarschuwing gaan van daag de ambtenaren van de internatio nale organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling (O.E.S.O.) enkele uren in staking. Hun grieven be treffen loon- en arbeidsvoorwaarden als mede het feit dat zij niet weten wie nu eigenlijk hun werkgever is. OM ONZE VOOR recreatie hoognodige bossen in stand te kunnen houden vra gen de eigenaren van de overheid een verlaging van fiscale lasten en een „be scheiden jaarlijkse bijdrage" van 60 per ha. De exploitatie gaat thans met verliezen gepaard. PRINSES Christina van Zweden is weer vertrokken na een driedaags bezoek aan ons land, waartoe zij door prinses Bea trix was uitgenodigd. EEN TRAIN-TRAILER is een nieuw ver voermiddel van de N.S.. waardoor bedrij ven die geen verbinding hebben met een spoorwegnet toch wagons bij de fabriek krijgen Deze worden op een truck met aanhangwagen geladen en naar de fa briek gereden. Eindhoven krijgt de pri meur. VIERENTACHTIG opvarenden van het op de Rode Zee in brand geraakte Egyp tische schip „El Nil" zijn door een Noor se tanker gered en aan boord genomen. Weersverwachting van het K.N.M I geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Over liet algemeen zwakke wind uit noordelijke richtingen. De zelfde temperaturen als woensdag of iets lagere. Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan op 21.40 uur. Morgen: zon op 4.21 uur. Maan on der 5.19 uur. Na een uitgebreid onderzoek van de Amsterdamse recherche en de spoorweg recherche heeft de 34-jarige conducteur A. K van de Nederlandse Spoorwegen bekend dat hij de twee diamanten (waar de 80.000), die hij onlangs als gevonden voorwerpen bij de politie inleverde, twee jaar geleden achter gehouden heeft van een treinzending. Nadat hij twee jaar gebukt was gegaan onder zijn diamanten- bezit, zag de conducteur twee weken gelden, na de diamantenroof in de Leidse- straat. zijn kans schoon. Hij stapte naar de politie en vertelde dat hij twee dia manten op de Overtoom had gevonden, waarschijnlijk van die roof afkomstig. De twee bijzonder kostbare diamanten werden twee jaar geleden per treinpak- je van Amsterdam naar Den Haag ver zonden. Het pakje bleef echter in de trein achter en de conducteur K. nam het mee naar huis met het plan om het de vol gende dag in te leveren. Hij wist toen nog niet wat de inhoud van het pakje was. Toen hij dat ontdekte nam hij zich voor het de volgende week in Den Haag af te geven. Hij heeft dat later niet meer gedurfd. De politie acht het merkwaardige van het geval dat de man in die twee jaar nimmer getracht heeft de diamanten te verkopen. Wel heeft K. enorm met zijn „bezit" in zijn maag gezeten. Ten einde raad heeft hij zichzelf toen de rol van eerlijke vinder toebedeeld, met het ge volg dat hij nu zit ingesloten op het Am sterdamse hoofdbureau van politie. Gisterenochtend heeft mevrouw Kroestjev een bezoek gebracht aan een Kopenhaagse school. De foto laat zien hoe de vrouw van Rus- lands eerste man verwelkomd werd. Op vier plaatsen op Cyprus zyn gis teren weer gevechten uitgebroken. Hier bij kwamen twee Turkse Cyprioten om het leven en werd één Griekse Cyprioot gewond. Het waren de hevigste gevech ten op het eiland sinds weken. Het ene slachtoffer viel in het dorp Jerovasa, ten westen van Limassol. In het dorp Suskiou, in het zuidwesten van Cyprus, werd volgens een voorlopig rap port van de V.N., de andere Turk dode lijk door geweervuur getroffen. Voor de derde achtereenvolgende dag was het onrustig in de dorpen Ayios Theodoros, dat door Turken wordt be woond, en in Piyenia, dat Grieks is. Bij ongeregeldheden werd hier één Griek ge wond. Uit Grieks-Cypriotische bron wordt gemeld dat de Grieken een aanval heb ben ingezet op het dorp Keumurju, op de zuidelijke flank van het Kyrenia-ge- bergte. Over slachtoffers is niets verno men. De spanning op Cyprus is als gevolg van deze gevechten weer toegenomen. De Verenigde Naties stellen de Grieks- Cypriotische autoriteiten intussen ten volle verantwoordelijk voor de ontvoe ring en mogelijke dood van twee V.N.- functionarissen. Op 7 juni verdwenen nl. de Britse majoor Edward Macey en zijn chauffeur Leonard Platt. Sindsdien is geen spoor van hen ontdekt. De commissie van buitenlandse zaken uit de Belgische kamer van volksverte genwoordigers heeft gisteren besloten de verdere behandeling van het wetsont werp over de Schelde-Rijnverbinding een week uit te stellen. Luikse leden wensten een aantal aanvullende „technische bij zonderheden". Het gaat daarbij in het bijzonder om van Waalse zijde geuite vrees, dat de nieuwe verbinding tussen Antwerpen en de Rijn te veel zoet water zal vergen. De Belgische vice-minister van buiten landse zaken, H. Fayat, verklaarde ech ter na afloop van de commissievergade ring, dat de watervoorraad in België vol doende is om alle voorzienbare behoeften te dekken. Hij voegde hieraan toe dat het verdrag dan ook geen enkel vraagstuk schept voor de watervoorziening van de industrie in België, aangezien daarin wat dit betreft een reserve wordt gemaakt. „Indien er een probleem bestaat, dan houdt dit geen verband met het verdrag over de Schelde-Rijnverbinding, maar wel met de industriële expansie en het waterverbruik in België". In een woensdag te Brussel gepubli ceerd rapport van de „Waalse economi sche raad" over het Scheld e-Ri in ver drag wordt gezegd, dat het „uitsluitend Nederlandse belangen dient". Het rapport zegt dat België minstens 90 procent van de nieuwe verbinding moet financieren en dat deze voor Ant werpen wellicht technisch wel beter begint ook de van onze adverteerders met ruim f 10000,— aan prijzen, w.o. vele zeer waardevol. wordt, maar dat juridisch de positie kwetsbaarder wordt. In plaats van de positie van Antwerpen en België ten opzichte van de Rijn te verbeteren, kan het verdrag deze onherstelbaar in ge vaar brengen, aldus het rapport. De Vlamingen vrezen dat te veel wa ter aan de Maas zal worden onttrokken en ze eisen dat een diepgaande studie van de watervoorziening voor de Bel gische industrie wordt gemaakt voordat het verdrag wordt goedgekeurd. Onze Haagse redactie bericht naar aanleiding van het Belgische uitstel. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag onthield zich gistermiddag van commentaar. Wij beschouwen het uitstel als een interne Belgische zaak, verklaar de een woordvoerder. In politieke kringen in Den Haag noemt men de Waalse vrees dat de Schelde-Rijnverbinding aan België veel zoet water zal kosten „schrome lijk overdreven" Deze kwestie is te voren door de Belgische en Neder landse onderhandelaars grondig on derzocht. Van grote moeilijkheden voor België is daarbij op dit punt niets gebleken. Rond het Binnenhof ziet men het uitstel dan ook als een van de vele speldeprikjes die Walen en Vlamingen elkaar plegen toe te dienen. Of het uitstel voor het Nederlandse parlement aanleiding zal zijn nu ook de behandeling van het Schelde-Rijn verdrag op te schorten, was gisteren nog niet bekend. (Van onze parlemefitaire redactie) De staatssecretaris van O. K. en W., mr. Grosheide, meent, dat de betrokken gecommitteerden niet onredelijk gehan deld hebben door te bepalen, dat de leerlingen van het gemeentelijk lyceum te Den Helder (gymnasium A) het schriftelijk examen Grieks moeten overmaken. De staatssecretaris is dan ook niet bereid tussenbeide te komen. Dr. Tans (P.v.d.A.) die de Helderse examenaffaire gisteren in de Tweede Kamer aan de orde stelde, kreeg van mr. Grosheide slechts de toezegging dat deze de gecommitteerden er nog eens op zou wijzen, dat de Helderse eind- examinandi door de gang van zaken wel onder extra druk zijn komen staan. Mr. Grosheide noemde die brief overi gens „onnodig" De gecommitteerden zullen daar zelf al wel rekening mee houden, verwachtte hij. De staatssecretaris weigerde in het openbaar mee te delen op welke gron den het schriftelijk Grieks moet wor den overgedaan. Maar is het dan niet het democratische recht van de leerlin gen de gronden te kennen van beslis- singen, waarbij hun toekomst op het spel kan staan?, vroeg dr. Tans. De ge committeerden hebben niet meer dan twijfel over de regelmatigheid van het eerste examen, antwoordde de staats secretaris. Reglementair is dat vol- doendé grond om een nieuw examen te gelasten. De motieven voor die twij fel moeten echter, vond de staatssecre taris, niet openbaar worden gemaakt. Achteraf kan blijken dat de twijfel op betrekkelijk losse gronden heeft ge staan. Een openbaarmaking zou dan een school, een leraar of het corps docenten onrechtmatig hebben gebrandmerkt Volgens de staatssecretaris kende hij zelf wel de gronden van de twijfel, de conrector van het betrokken lyceum eveneens. Dit laatste werd door dr. Tans op basis van persberichten bestre den. De staatssecretaris verklaarde zich tenslotte bereid de Kamer terzake ver trouwelijk in te lichten. De Helderse affaire is begonnen met het ziekteverlof van de rector van het lyceum. Hij is zelf leraar Grieks. Hij wordt ervan verdacht zijn dochter ge holpen te hebben bij haar examen En gels. Een van de leerlingen, Piet van Éxter, heeft in het hernieuwde examen schriftelijk Grieks aanleiding gezien zich terug te trekken. Ik kan me deze spontane reactie voorstellen, verklaarde de staatssecretaris, maar toch is het erg jammer. De jongeman schijnt blijkbaar de indruk te hebben dat het nieuwe examen Grieks kan worden uitgelegd als een aanwijzing dat de leerlingen fraude hebben gepleegd. Hiervan is echter geen sprake, verklaarde de staatssecretaris. Hij sprak de hoop uit dat Van Exter alsnog op zijn besluit zou terugkomen. Al met al is daar in Den Helder heel de concentratie van de eind examinandi gestoord. con stateerde dr. Tans. Dat is een van de risico's van ons examensysteem, zei mr. Grosheide. Anderzijds zijn er ook be schermende maatregelen, als bijvoor beeld het herexamen. TWINTIG JAAR gevangenisstraf kreeg gisteren een Turk, die verdacht wordt van samenzwering'tegen het leven van premier Inonu. „Ik heb hem alleen maai de schrik op het lijf willen jagen", was het excuus van verdachte. (Advertenties) met bijpassende jasjes Breda Tilburg Den Bosch De proef van de Kiesraad met een stemmachine is een succes geworden. Het apparaat verwerkte gisteren ruim zevenhonderd kiezers, waarvan drie honderd in een „piek" van twee uur, zonder noemenswaardige wachttijd hun keus bepaalden. Gemiddeld werd een tijdsduur van 25 seconden per kiezer vastgesteld. Tal van proefpersonen echter, die de machine nog niet kenden, brachten hun stem binnen zes seconden uit. De secretaris van de Kiesraad meent dat de gemiddelde tijd in de praktijk nog aanzienlijk kan worden teruggebracht. Het procesverbaal van de uitslag was in 22 minuten gereed en verzonden. Bij de traditionele me- thode vergt dit document al gauw twee tot drie uur. De proefpersonen vonden het kie zen met de stemmachine over bet al gemeen veel eenvoudiger dan zij ge dacht hadden. De proefstemming werd bezocht door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H.- Toxopeus. Deze verklaarde zeer geporteerd te zijn voor het invoeren van stemmachines naast de traditionele methode. Bij gunstig advies van de Kiesraad zal hij een desbetreffend voorstel tot wij ziging van de kieswet indienen. Dit advies zal, naar ingewijden menen, gunstig zijn en waarschijnlijk reeds volgende week donderdag bij de minister op tafel liggen. De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE.

de Stem | 1964 | | pagina 1