78 J Admiraal Heye valt Pruisische geest in Westduitse leger aan Ik moord, omdat ik walg van de samenleving" ANT PING tïlN RAPPORT OVER ONACHTZAAMHEID SUCROSA SUCROSA Gebruik van marihuana gaat richting „gifwinkel NIEUW! VELPON SPRAY-Lijm in spuitbus Maatregelen tegen zwarte handel in baby's verzocht Wurger van Parijs in brieven is fantastisch Nauwe schoenen Aardbeving eiste 24 levens DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 JUNI 1964 3FLES! (géén saccharine) zonder saccharine Onvoorzichtig oversteken weer 2 doden Vertrou wens man. moet zijn visie nu waar maken OFFICIER JUSTITIE AMSTERDAM: Nederlander van vervalsing beschuldigd Ook met heet water uit de geyser..... EEN WERKELIJK WITTERE WAS Kroestjev doet zaken in Denemarken Jonge vrouw (21) in Alabama vermoord Vijfde slachtoffer maniak overleden Politie-agente New York: Vandaag begint Maleisië-debat Ziekenfondswet moet nog nader bekeken worden Britse premier: Rood-China moet in Y.N. Kringhoofd B.B. werkte door na ontslag Joe Brown maakt beroep vonnis Ruby mogelijk WÊKSBBSBS&^ (Advertentie) in plaats van suiker voor de slanke lijn I Gisterochtend is het vijfjarig zoontje van boswachter Bakker uit Hooghalen bij het oversteken van de verkeersweg Assen-Hoogeveen door een uit de rich ting Assen komende auto aangereden. De jongen was op slag dood. Hij had jui?t een aantal auto's uit de* richting Beilen laten passeren en heeft daarbij vermoedelijk onvoldoende gelet op het verkeer uit de andere richting. Ook in Den Haag viel weer een dode in het verkeer. De 69-jarige slechthorende mevrouw J. Amsen-Klomp, die onvoor zichtig een rijweg overstak, werd ge schept door een bestelauto en was op slag dood. In de Amerikaanse staat New York reed een wagen, waarin een heel Nederlands vakantievierend gezin uit Delft, als gevolg van een klapband tegen een bruggehoofd. Een 13-jarige jongen ver loor daarbij het leven. De andeer in zittenden, vader, moeder en een zoon tje, werden gewond in een ziekenhuis opgenomen. De toestand van het zoon tje is kritiek. (Eigen buitenlandse dienst) De gepensioneerde admiraal Hellmuth Heye, de politieke com missaris van toezicht op het Duitse bondsleger, heeft een steen door de ruiten geworpen en de openbare mening opgeschrikt door zijn ophefmakende verklaring in het geillustreerde weekblad „Quick". Die verklaring komt op niets meer of minder neer, dan dat hij de door het parlement genomineerde deskundige constateert, dat het Duitse bondsleger zich geleidelijk dreigt te ontwikkelen tot een staat in de staat en opgeleid wordt „in de geest van gisteren" met methoden, die uit de tijd zijn en die hij bruut en bloeddorstig noemt. verwekt. Temeer omdat nu te verwach ten is, dat de overige veroordeelde on derofficieren eveneens vrijgesproken zul len worden. Voor de bondsregering en de bondsdag zijn de beschuldigingen van admiraal Heye bijzonder onaangenaam. Zijn ze waar, dan zitten ze beide in zeer nauwe schoenen, want dan kan men hun met recht verwijten, niet tijdig en niet ern stig aandacht te hebben geschonken aan de rapporten van Heye terzake. De eerste reactie bij zulke aanvallen is altijd, de beschuldigingen finaal te ontkennen, ze te betwijfelen en vooral kritiek uit te oefenen op de beschuldi ger. Admiraal Heye vergaat het al niet veel beter. Men verwijt hem, een verkeerde weg gekozen te hebben, door zijn artikel in „Quick". Met de woordvoerder van de bondsregering, Von Hase, hebben politici der regeringspartijen de vraag gesteld, waarom Heye in zijn rapporten in de bondsdag niet in dezelfde klare taal de zelfde welomschreven beschuldigingen heeft geuit als in zijn publikatie in „Quick". Waarop admiraal Heye laconiek heeft geantwoord, dat hij wel tot deze buiten gewone stap moest overgaan, omdat de leden van de bondsdag met zijn ambte lijke rapporten uit hun rust noch uit hun nonchalante negatie van de door hem geconstateerde ontwikkeling bleken ge wekt te kunnen worden. Waarop het pre sidium van de bondsdag weer gewezen heeft op het merkwaardige feit, dat ad miraal Heye voor twee versies heeft ge zorgd: een ambtelijke, veel minder ern stige voor de bondsdag en een gekleurd sterk verhaal voor „Quick". Dc gang van zaken bij het bondsleger heeft hem gedesillusioneerd. Toen hij ja nuari '62 de functie van vertrouwensman van de bondsdag, belast met het toezicht op de handhaving van de constitutionele rechten van de soldaat, benoemd werd, gaf hij zich met idealisme aan deze taak. Nu beklaagt hij zich erover, dat zijn werk tevergeefs is, dat hij voortdurend heeft ervaren, dat de bondsdag nauwelijks of geen aandacht aan zijn rapporten schenkt. En dat de klachten over het toenemen van inbreuken op de rechten van de soldaten toenemen en er dingen gebeuren, die volkomen in strijd zijn met de geest en de letter van de wet, Eveneens met de bedoelingen, die de bondsrepubliek Duitsland met de op richting van het bondsleger heeft nage streefd en met de mentaliteit, welke zij dienovereenkomstig in het bondsleger belichaamd wenst te zien. Deze publikatie van admiraal Heye heeft temeer indruk gemaakt in alle kringen in Duitsland, daar tezelfder tijd de Grote Strafkamer van het landge- recht van Tübingen het eerste vonnis heeft geveld in een aantal beroepen, te gen veroordeling aangetekend. Zoals bekend heeft een aantal onder officieren van het bondsleger terecht ge staan wegens mishandeling van rekruten of wegens handelingen, die het leven en de gezondheid van rekruten in gevaar hebben gebracht. Deze onderofficieren zijn zwaar gestraft. Over hun vonnissen bestond onder de publieke opinie nogal wat meningsverschil. Terwijl in het ka der van officieren en onderofficieren en bij hun supporters onder de rechts-natio- nalistische kringen nogal verontwaardi ging bestond, was de weerslag onder de massa en in de pers vrij algemeen in stemmend. Men heeft genoeg van het militairistisch gedoe in de.slechte zin van het woord en men vreest, dat de oude Adam van het Pruisische militairisme toch weer op een goede dag herleven zal. Bijzonder onder de Duitse jongeren werden de veroordelingen in het Nagold- proces ontvangen, omdat zij in het al gemeen toch reeds zo weinig meer voor het soldatenleven voelen. Nu heeft het landsgerecht van Tübin gen in het eerste het beste beroepsge ding, waarin het vonnis moest wijzen, een onderofficier vrijgesproken van de aanklacht op grond van het ontbreken van bewijzen, dat hij de soldaten op ont- erende wijze behandeld zou hebben en dat hij misbruik van zijn bevelsmacht zou hebben gemaakt. Reden: de aange klaagde onderofficier zou een slachtoffer van de gebrekkige voorlichting in zijn compagnie geweest zijn, zodat hij niet kon weten, dat de methoden, die hij op de soldaten heeft toegepast, verboden zijn! Deze krasse vrijspraak van daden, die volkomen overeenstemmen met hetgeen thans Hellmuth Kirst in zijn werk 0-815 over de Pruisische kazerneroof heeft ver haald, heeft vooral nu in verband met de beschuldiging van admiraal Heye nogal verontwaardiging en opschudding De officier van justitie b(j de recht bank te Amsterdam, mr, H. van Renesse, heeft woensdag in zijn requisitoir tegen de 26-jarige Amsterdamse magazijnbe diende G. M. W. H., verdacht van dief stal van verdovende middelen, ernstig Onwettige handelop Cuba De 26-jarige, uit Rotterdam afkom stige Nederlander J. L., is te New York in staat van beschuldiging gesteld we gens onwettige handel op Cuba. Hü is, tegen betaling van een borgstelling van 20.000 dollar, op vrije voeten gesteld. Zijn zaak komt 9 juli voor. De Amerikaanse politie zoekt nog naar zijn voortvluchtige medeplichtige Pierre Contresty, die de Franse en de Ameri kaanse nationaliteit bezit. L. is in fe bruari jn Californië gearresteerd. In april is een tenlastelegging jegens hem uitgebracht. L. en C. worden er van beschuldigd scheepspapieren te hebben vervalst, ten einde op onwettige wijze onderdelen van lokomotieven en auto's tot een gezamen lijke waarde van miljoenen dollars, naar Cuba te verschepen. L. heeft schuld be kend. De vervalsingen werden aangebracht om de onderdelen naar Europese havens te kunnen verschepen, waar zij in op Cuba varende schepen werden geladen. Dit is voor het eerst in januari en daar na nog verschillende malen geschied. Men neemt aan dat althans één van deze onwettige ladingen Cuba heeft be reikt. Deze partij onderdelen we2*d in Frankrijk gelost en vandaar naar Rotter dam verscheept, waarna men het spoor der goederen bijster is geraakt. gewaarschuwd tegen het gebruik van marihuana, dat z.i. via gebruik van haschisch naar de „gehele gifwinkel" zal leiden. Hij wees voorts op het gevaar van pu- blikaties waarin het gevaar van mari huana wordt geminiseerd. „Steeds weer zijn er jonge mensen die marihuana pro beren, al dan niet onder invloed van deze publikaties. Het gevolg is steeds verslaving, gebroken carrières en huwe lijken, en jeugdige verdachten voor de rechtbank", aldus de officier van justitie. De verdachte, die bekende dat hij vier jaar verslaafd was, wilde hij nog een kans geven omdat deze een blanco straf register heeft. Hij eiste een gevangenis straf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en toezicht van het medisch consultatiebureau. De magazijn bediende bekende dat hij gedurende vele maanden grote hoeveelheden verdo vende tabletten nad weggenomen bij zijn werkgever, de N.V. Brocades te Amster dam, voor eigen gebruik en voor zijn vrienden. President mr. J. Knottenbelt wees er op dat, hoewel slechts de diefstal van enkele honderden tabletten dexedrine en novocodon en enkele flesjes medicamen ten ten laste is gelegd, bij de verdachte thuis een hele berg dergelijke tabletten is gevonden. Hij waarschuwde de ver dachte voor het milieu van bepaalde Am sterdamse gelegenheden (de Cotton Club, Sheherezade en de Phonobar). Hoewel het hem moeilijk viel erkende de verdachte dat hij volledig verslaafd is geraakt. Hij vertelde dat hij in ver band met zijn toestand zelfs voor apo thekersleerling was gaan studeren. De magazijnbediende, was blij dat hij was gestruikeld, zodat hij de kans kreeg met zijn verslaving te breken. „Ik ben zelden blij dat er iemand de gevangenis in gaat, maar in uw geval wel", aldus de president. Raadsman mr. H. van Beekhuizen vroeg vrijspraak omdat z.i. geen diet stal. maai verduistering is gepleegd, wat niet ten laste is gelegd. De rechtbank doet volgende week uitspraak. De bondsregering en de bondsdag kun nen maar niet zonder meer overwegen over deze ernstige beschuldiging heen te stappen. Waartoe de socialistische oppo sitie hun trouwens ook geen kans zal geven. En wat het buitenland betreft: Kroestjev kan nu zeggen: „Voila, wat heb ik anders beweerd, dan dat de bonds republiek zich bewapent voor de revanche en een broeinest van revanchisme en mili tairisme wordt". Pijnlijker is de situatie voor het westen, dat omwille van de ge meenschappelijke verdediging van de vrijheid de bondsrepubliek heeft herbe wapend en in het systeem der gemeen schappelijke verdediging heeft betrok ken. Men durfde dit met het nieuwe Duitsland onder Adenauers leiding wel aan, omdat men geloof hechtte aan de vaste wil de leiders van dit nieuwe Duitsland te voorkomen dat een nieuwe Wehrmacht zou ontstaan, die ook maar enig spoor van het vroegere Pruisische nationaal-socialistische militairisme zou vertonen. Daarom waren de nieuwe Duit se soldaten burgers in soldatenkleren, daarom geen nieuwe Duitse generale staf, maar individuele chefs, die verantwoor ding verschuldigd zijn aan het burgerlijke gezag, daarom een gewone burgerlijke rechtspraak in plaats van krijgsraden, daarom gewone menselijke verhoudingen in plaats van de vroegere kastegeest. Is de wereld bedrogen? Ontwikkelt zich mderdaad een verderfelijke geest in het Duitse bondsleger? Moeten we inder daad vrezen, dat we zelf het onheil mede hebben opgewekt? De minister van defensie Von Hassel heeft in een verklaring voor alle Duitse t.v.-stations met verontwaardiging de be schuldigingen van Heye afgewezen en integendeel getuigd van de aanwezig heid van .een werkelijke democratische gezindheid bij leiding en personeel van het bondsleger. De president van de bondsdag, Gerstenmayer zijnerzijds heeft Heye bij zich laten komen en van hem geëist, dat hij zijn beschuldigingen zal preciseren en bovendien, dat hij gede tailleerd zal aangeven, waarom zijn pu blikaties op zoveel punten afwijken van de rapporten, die hij over de geest in het bondsleger aan de bondsdag zond. Het is voldoende bekend, dat Heye met zijn vrees niet alleen staat en dat ook in christendemocratische kringen sinds geruime tijd een werkelijk onbehagen over allerlei verschijnselen in het bonds leger bestaat. (Advertentie) Welke huisvrouw zou de zorg voor de was niet beloond willen zien met een prachtig wit resultaat De een kookt haar was om dit te bereiken. De ander gebruikt heet water zo uit boiler of geyser. Maar hóé u ook wast wie wér kelijk witter wil wassen, kan nu beter dan ooit bij OMO terecht. Nu OMO ver nieuwd is en de waskracht is vergroot, kan het kiezen van een wasmiddel voor niemand meer een probleem zijn. Ver nieuwde OMO geeft immers onder alle omstandigheden ccn was die werkelijk witter isJa, ook als die was niet ge kookt wordt. Want vernieuwde OMO wast witter bij elke soptemperatuur. Bo vendien is het bijzonder geschikt voor het wassen van nylon en andere moder ne stoffen. Ook die worden werkelijk witter. Daarom kan van OMO met recht worden gezegd, dat het een compleet wasmiddel is. Kooksters en niet-kooksters zullen er even enthousiast over zijn. Premier Kroestjev heeft woensdag, op de tweede dag van zijn bezoek aan De nemarken, particuliere besprekingen ge voerd met premier Krag over de land bouw en de handel. Zij kwamen overeen een commissie van vier deskundigen te benoemen om deze zaken verder te be spreken. Kroestjev zei dat de Sovjet-Unie veel dingen uit Denemarken, waaronder kunstmestfabireken, zou kunnen gebrui ken. De Russische premier was ook ge ïnteresseerd in het Deense vee. De be sprekingen over de handel en landbouw zouden vrijdag worden voortgezet, maar premier Krag verwachtte tijdens het hui dige bezoek van Kroestjev geen concrete resultaten. De besprekingen zouden ech ter een „goede basis voor toekomstige onderhandelingen" vormen. Beide staatslieden hadden ook gespro ken over de Russische burgers die de Sovjet-Unie willen verlaten om zich bij hun familieleden in Denemarken te voe gen. Van deze mensen zou een lijst wor den gemaakt. Na zijn onderhoud met premier Krag gebruikte de Russische premier de lunch met koning Frederik. Bij zijn begroeting van premier Kroestjev verbrak de Deen se koning de hofetiquette door de Rus sische premier halverwege de trap tege moet te komen, een gebaar dat gewoon lijk alleen bestemd is voor staatshoofden. (Advertentie) In Fabius in de Amerikaanse staat Alabama bij de grens met Tennessee en Georgia, is de 21-jarige vrouw van een houthakker, Raymond Chisenall. door wurging om het leven gebracht. Honderden agenten en gewapende vrij willigers zijn uitgerukt om de bossen ter plaatse uit te kammen op zoek naai de vermoedelijke dader, de 32-jarige ne ger Johnny Beecher, die van een vracht auto sprong toen hij naar een werkter rein voor gevangenen werd gebracht. Hij zat tien jaar uit wegens aanranding. De riem waarmee mevrouw Chisenall was gewurgd was er een van het type dat gevangenen dragen. Het stoffelijk overschot van de ver moorde vrouw was aan handen en voe ten gebonden. Er wordt lijkschouwing verricht om vast te stellen of ze ook aangerand werd. Een vijfde slachtoffer van de maniak die verleden week op een lagere school leerkrachten en leerlingen met een speer en vlammenwerper te lijf is gegaan, is nu overleden. Het 'is de 9-jarige Stephan Lischka, het derde kind dat overleed aan de brandwonden die hem door Walter Sei- fert waren toegebracht. Hij was een van de 28 leerlingen van de katholieke lagere school Volkhoven te Keulen, die het slachtoffer werden van de maniak. (Advertentie) heel wat lekkerder! Rumstaafjes 85 cent Hazel noot wafels 80 cent Turijner wafels 85 cent Theresa Heath, een politieagente uit New York, die eens voor 3000 dollar een baby kocht, heeft het Amerikaanse par lement verzocht maatregelen Te nemen tegen de zwarte handel in baby's, waar mee miljoenen dollars worden verdiend. Zij is inmiddels verschenen voor de subcommissie van de Amerikaanse se naat voor jeugd misdrijven, die op het ogenblik een wetsvoorstel tot verhinde ring van onwettige adoptie bespreekt. Men wil het als een misdrijf bestempe len als personen onrechtmatig profiteren van de overbrenging van een kind naar een andere staat of naar het buitenland. Bij het indienen van het wetsvoorstel noemden mevrouw Heath en Katherine B. Oettinger directrice van het kin derbureau van het Amerikaanse minis terie van gezondheid en sociale zaken gevallen van kinderverkoop, waarbij sommige personen grote winst maakten en anderen leed berokkenen. Mevrouw Heath verklaarde voor de subcommissie dat zij op verzoek van de plaatselijke autoriteiten in 1954 een baby had gekocht op de zwarte markt van Montreal. „Men vertelde mij dat als ik 3000 dollar had, ik een 18 uur oud hoopje mens kon op halen en vertrekken, maar voordat ik tijd had de koop af te sluiten werd het kind door een concurrerende bende ontvoerd, die mij een ander kind „uit voorraad" voor dezelfde prijs aanbood" Een door haar ingesteld onderzoek leid de tot twee arrestaties. Zij had verno men dat de handel in baby's in Mon treal weer bloeide. Volgens mevrouw Heath werden in New York baby's van prostituées en min derjarigen tot bedragen van 3800 dollar verkocht. Ook getuigde zij van een „zwaar getroffen" echtpaar dat een ge adopteerd kind teruggaf, omdat het „ne groïde trekken" begon te vertonen. Mejuffrouw Oettinger verklaarde dat een onderzoek in Nevada uitgewezen had dat een kring van artsen, advocaten en huisvrouwen uit Los Angeles en New York in Las Vegas geboren kinderen ver handelt. De speciale vertegenwoordiger van de Philippijnen, Salvador P. Lopez, heeft gisteren meegedeeld, dat vanochtend het overleg op ministers-niveau over de „kwestie-Maleisië" zal beginnen. De drie betrokken partijen, Indonesië, Ma leisië en de Philippijnen, zijn het hier over gisteravond eens geworden. Na telefoongesprekken met vice-premier Razak van Maleisië en de Indonesische minister van buitenlandse zaken Soe- bandrio, die Lopez bevestigde dat zij op de hoogte waren gesteld dat waar- nemersploegen van Thailand hun posi ties op Borneo hadden ingenomen om de terugtrekking van Indonesische guerrilla's uit Noord-Borneo te contro leren, besloten beide partijen vandaag het overleg te beginnen. Dc drie-landen ministersconferentie geldt als voorbereiding voor een topconfe rentie over het „probleem Maleisië" dat over enige dagen eveneens in Tokio zal moeten beginnen tussen de staatshoof den van Indonesië, Maleisië en de Phi lippijnen, respectievelijk Soekarno, Rachman en Macapagal. Modern.' Snél.' Enzeker in 't gebruik! 'n CETA-BEVER produkt (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren een amendement op het ontwerp-ziekenfonds- wet aanvaard, waartegen minister Veld kamp heel belangrijke bezwaren had en dat hij met klem ontraadde. Het ging om een amendement Berger (P.v.d.A.) dat bepaalt dat de premie van de vrijwil lige verzekering geheel een aangelegen heid is van de ziekenfondsen, behoudens het "toezicht van de Ziekenfondsraad. Daarmede blijft in feite de bestaande situatie, waarin de minister verandering had willen brengen, gehandhaafd. Het amendement Berger werd met 70 tegen 41 stemmen aanvaard. Tegen stem den alleen K.V.P., A.R. en G.P.V. Door de aanvaarding van het amen dement Berger kwam een (gewijzigd) amendement van de K.V.P.-afgevaardigde Maenen t.a.v. deze materie automatisch te vervallen. De Kamer ging voorts met 58 tegen 51 stemmen akkoord met een artikel in het wetsontwerp, dat de mogelijkheid tot exploitatie van eigen instellingen van de ziekenfondsen aan beperkingen onder werpt. Tot de voorstemmers behoorden de K.V.P., A.R., G.P.V.. de Boerenpartij en de C.H.U.'er Scholten. De overige fracties stemden tegen. Het door de bijzondere commissie voorgestelde amendement inzake de sa menstelling van de Ziekenfondsraad werd door minister Veldkamp overgenomen, De raad zal uit 35 personen bestaan. Minister Veldkamp toonde zich bereid tot overname van het amendement van de bijzondere commissie terzake de toe lating van nieuwe ziekenfondsen en de uitbreiding van het werkgebied van be staande ziekenfondsen. De toelating of uitbreiding zal alleen worden toegestaan wanneer dit in overeenstemming is met een doelmatige organisatie van het zie kenfondswezen. De eindstemming over het wetsontwerp ziekenfondswet zal nog op een nader te bepalen tijdstip plaatsvinden, nadat de Kamer zich nog eens heeft kunnen beraden over het totaal van alle aan gebrachte wijzigingen. De aardbeving die eergisteren ée noord-Japanse stad Niigata teisterde, heeft, zo is gisteren vastgesteld, aan 24 mensen het leven gekost. Een tiental per sonen wordt nog vermist en 282 mensen liepen verwondingen op. Ruim 21.000 woningen en gebouwen werden door de beving en de daarop volgende branden verwoest. Duizenden daklozen brengen de nachten door in perken en staan met keteltjes en em mertjes in de rij om noodrantsoenen te bemachtigen. Als gevolg van de vloed golven is een groot deel van de stad, alsmede het vliegveld, overstroomd. Rails zijn verwrongen, huizen en gebou wen zijn ingestort en betonnen etage woningen van drie verdiepingen hellen over naar één kant. Volgens een schat ting van de politie staan 2795 hectare bouwland onder water, waardoor een groot gedeelte van de rijstoogst verloren is gegaan. Behalve in Niigata, dat het zwaarst werd getroffen, is in tientallen andere steden in noord-Japan schade aangericht. Daar deden zich 73 landver schuivingen voor, moesten 55 bruggen het ontgelden en werd op 241 plaatsen de aarde opengescheurd. Teneinde de nog steeds woedende bran den in tal van olietanks te kunnen blus sen worden uit alle windstreken chemi caliën aangevoeld. Een leger van 3500 militairen is naar het rampgebied gedi rigeerd om de nood te lenigen. De be volking is gewaarschuwd tegen het mo gelijke gevaar van gifgassen in geval de opgeslagen voorraden loodtetraethy 1 in brand vliegen. De hersenen kunnen daardoor worden geschaad. Foto: De Showabrug over de rivier de Shinano in de stad Niigata stortte na de aardschok in het water. De laag gelegen delen van de stad kwa men ten gevolge van een vloedgolf onder water te staan. De Britse premier Douglas-Home heeft gisteren verklaard dat communistisch China lid van de Verenigde Naties sou moeten zijn, zodat het Westen Peking de dwaasheid zou kunnen aantonen van een „machtspolitiek". Sprekend tijdens een debat over de bui tenlandse politiek in het Lagerhuis zei de premier te hopen, dat de Chinezen nooit de aandrang zouden krijgen de kernwapens, die zij op de duur zullen bezitten, te gebruiken. „Het zou veel beter zijn als China lid zou zijn van de Verenigde Naties en dat er meer contact zou zijn tussen het Westen en China. Dan zouden zij lang zamerhand wel evenals de Russen gaan afzien van deze machtspolitiek", aldus de premier. De mysterieuze, brieven schrijvende en publiciteit minnende „Wurger van Parijs" die onlangs in de Franse hoofd stad een jongetje doodde en dreigde op korte termijn ecu tweede slachtoffer te zuilen maken heeft tn een brief aan de Franse pers beweerd, dat hij een filo soof is, die doodt om uiting te geven aan zijn protesten tegen de maatschap- Pij. In zijn 1750 woorden tellende brief schrijft hij, dat hij moordt „niet om het genot van het doden, maar als een mid del om de maatschappij te dwingen haar bloedige pus uit te braken". De politie meent nieuwe aanwijzin gen in de brief te hebben gevonden in haar jacht op de moordenaar. De wurger schrijft, dat hij zijn ver wrongen mor. il heeft overgehouden van de zevenjarige oorlog in Algerije (1954-1962) toen marteling en moord algemeen aanvaarde praktijken waren. Sinds de dood van zijn slachtoffer, hebben de pers en dc ongelukkige va der van de jongen talloze brieven ge kregen van de mysterieuze schrijver, die beweert de jongen gewurgd te heb ben. „Folteren (in Algerije) was de zeden leer, de enige, die de moeite loonde", aldus de wurger ter verklaring van zijn gedrag. „Ik was er beter in onderwezen dan in de catechismus. Waar kan men, 11a dat alles nog dc ethiek vinden, die mij een kind doet redden? Men hoeft niet noodzakelijkerwijs ziek te zijn omdat de „zieken" van dat soort ons leger lei den". De vader van het vermoorde jongetje stond eens aan het hoofd van een im port- en exportzaak, die handel dreef met Noord-Afrika en West-Duitsland. Tijdens de Algerijnse onafhankelijk heidsstrijd vonden zakenlieden vele vij anden in Algerije. „Ik ben misschien wel voortgekomen uit het zaad, waaruit in de lente mon sters groeien, maar zo ik groei, groei ik, omdat ik geworteld ben in de mest vaalt, die onze maatschappij is, waarin ook u, ploetert", zo schrijft hij aan de ongelukkige vader. De wurger bezweert, dat hij geen ze- denmisdadiger is, „Indien men wil ver klaren hoe gek ik ben, zegt men, dat ik een paranoia ben. Fout. Uw zoon had de zelfbespiegelende kenmerken van een schizoïde en toch hebt u nimmer de veronderstelling, dat hij krankzinnig was, willen accepteren". Zo vervolgt h(j in zijn brief aan de vader. In zijn brief haalt hij de wijsgeren Nietzsche, Kant en Pascal aan als de voornaamste bronnen van inspiratie buiten zijn ervaringen in Algerije. De assistent-kringhoofd van de Be scherming Bevolking, de heer C. uit Ois- terwijk, werdin juni 1961 eervol ontslagen wegens opheffing van zijn functie. Pas in december van dat jaar kwam hij te gen deze beslissing in beroep, niet eerder, omdat hij dacht, dat het ontslag louter een formaliteit was. Al die tijd werkte hij normaal door. De centrale raad van beroep in Utrecht heeft zich gisteren met deze zaak bezig gehouden. C's gemachtigde verklaarde, dat zijn cliënt misleid was door de reor ganisatie van de B.B. in Brabant. De kring waar hij werkte, de kring Noord brabant 3, werd in december 1961 opge heven en er werd een grotere nieuwe kl ing gevormd. De heer C. dacht, dat het formeel nodig was, dat hij werd ontsla gen door de oude kring om daarna weer benoemd te worden door de nieuwe. Pas in november begreep hij, dat het ontslag besluit niet enkel een formaliteit was. In december ging hij in beroep en kreeg hij te horen, dat hij te iaat was met zijn beroep, waardoor het niet-ontvankelijk werd verklaard. De voormalige B.B- functionaris ging van deze beslissing in beroep bij de centrale raad. Daar stelde zijn tegenpartij, de A-kring Noordbrabant voor de B.B. in Tilburg, dat hij op het ogenblik wachtgeld ontving toch had moeten begrijpen, dat hij wer kelijk was ontslagen. De centrale raad zal in deze zaak over drie weken uitspraak doen. De Amerikaanse vechter Joe Brown in Dallas. Texas, heeft een motie tot on derzoek naar de geestvermogens van Jack Ruby voor onbepaalde tijd uitge steld. Ruby is ter dood veroordeeld we gens moord op de vermoedelijke moor denaar van president Kennedy, Lee Os wald. De verdedigers van Ruby hebben om dit uitstel verzocht om tegen bet vonnis in beroep te gaan.

de Stem | 1964 | | pagina 15