Maas ier- raist ISOPAN Noord-Rhodesië wordt „Republiek Zambia" De hongerwinter 1944-1945 10 -10 -10 -10 -10agers irs en iden alles kan met Voorstel tot opheffing Raad voor Rechtsherstel De „spookschrijvers" van president Johnson Engelands oudste (I08) is Beatlefan Onvergetelijke avond circus Is Breda )RANT BRONWATER Uit fietsen Eieren BOERDERIJ Vriend PLUIMSTAART Ibbels dromen Men zegt. BEATLES IN HET LAND BRIEVENBUS 4 (DAG DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 JUNI 1964 II I'zieningen. Igelegenheids- kleding Izijn MAAS I 117 /F 21 juni VADERDAG - SIGARENDAG BIJ TWEEDE KAMER INGEDIEND: Werkzaamheden ver voltooid gezond fee?//#- ver/r/ssend Maar toch een eigen stijl. 21 juni VADERDAG - SIGARENDAG Omgekeerde ppJSM Aan Johan Strauss Koning der Walsen HET MUISJE J) ■■■■■■■■■■■■■■■■■a Is DOEN EN VAN DULST [JF N.V. |sch in Middelburg Icholing hiervoor lelden. Op het we lten tijden van t bp de werken, re 1—3878 en Vlissing I tel. 0 1184—2549. -313 en 0 1180—4 11 ■laboratorium leg I tig de mogelijkheid tot lot chemisch vakman Jigemakers' Lakfabrie- lolseweg 65, Breda of let bedrijf van maan- Ivan 14-17 uur en 's tt DAMESKLEDING lonze maat- en lonovertroffen Tel. 01600 - 37377 iurg, tel. 04250 - 24493 (edige aanmelden '6 Advertentie) de ideale zwart-wit film voor elke camera Op 24 oktober - de dag der Verenigde Naties - zal het, aan koper rijke, Centraal-Afrikaanse gebiedsdeel Noord-Rhodesië de onafhankelijke republiek Zambia worden. Ofschoon deze dag nog in het verre verschiet ligt, treffen de Noordrhodesiërs nu reeds voor bereidingen - onder meer voor de feesten die vier dagen zullen duren. In de hoofdstad Loesaka heeft de re gering een „onafhankelijkheidscommis- sariaat" ingesteld dat de plannen zal moeten coördineren vovr de feestelijk heden die op 23 oktober te middernacht zullen beginnen. In dezelfde stad wordt momenteel gewerkt aan een onafhan kelijkheidsarena" die volgens de organi satoren plaats zal bieden aan ruim 250.000 mensen. De feestelijkheden bestaan uit ver schillende onderdelen met als hoogte punt een militaire parade. Deze zal voor afgegaan worden door uitvoeringen van militaire en politiekapellen en andere evenementen. Te middernacht zal de nieuwe vlag van Zambia worden gehe sen, gevolgd door een spectaculair vuur werk. Op de morgen van de onafhankelijk heid zal de, dan Zambiaanse, luchtmacht naar wordt gehoopt, overvliegen Vele sportevenementen worden georganiseerd door de verschillende verenigingen. Het grootste aantal toeschouwers verwacht men bij de internationale voetbalwedstrij den om de ..onafhankelijkheidstrofee". Hierin zal het Zambiaanse elftal uitko men tegen elftallen uit Ghana. Nigeria en Ethiopië. Ook aan culturele evene menten zal het vermoedelijk niet ont breken. Nieuwe Grondwet Het is de eerste maal dat een voor malig Brits gebied by de onafhankelijk heid direct de republikeinse staats vorm zal aannemen. De directe over gang naar een republikeinse staats vorm betekent dat Zambia niet gedu rende een korte periode door een gou verneur met Engeland verbonden zal zyn. Dit zou tevens inhouden dat de ambten van staatshoofd en premier gescheiden zouden blijven. De datum voor het uitroepen van de republiek Zambia is vastgesteld tijdens de tussen 5 en 19 mei gehouden con stitutionele conferentie te Londen Bij de onderhandelingen werd Engeland verte genwoordigd door de minister van geme nebestzaken Duncan Sandys en Noord- Rhodesië door Kenneth Kaoenda. Premier Kaoenda wordt zowel staats hoofd als leider van de uitvoerende macht. Hij heeft een ambtstermijn van vijf jaar en het recht het parlement te ontbinden. In dit geval is hij echter ook verplicht zelf zijn functie beschikbaar te stellen. In het huidige parlement hebben tien Europeanen een zetel. Gedurende hun leven zullen zij deze behouden. Hierna echter zullen de 75 zetels door algemeen stemrecht worden bezet. Hoe de Noordrhodesiërs zich verheu gen op de onafhankelijkheidsviering blijkt wel uit de verwelkoming van Kaoenda bij zijn terugkeer uit Londen. Duizenden stroomden naar Loesaka om de delegatie te begroeten. Dit moment was even historisch als het document dat de delegatie mee bracht. Wuivend met een enveloppe zei Kaoenda tegen zijn juichend gehoor: „Ik vertelde u voor wij vertrokken dat We een republiek gingen halen. We hebben ze voor u meegebracht in een grote enveloppe". iRassen-gelijkheid Op het hoofdkwartier van zijn verenigde nationale onafhankelijkheidspartij, de U.N.I.P., verklaarde Kaoenda trots te zijn op het welkom dat het volk hem bereid had en waarbij, naar hij zei, (Advertentie) (Advertentie) geen onderscheid was gemaakt tussen ras of stam. Rapport uitbrengend aan de nationale vergade2'ing omschi'eef de toekomstige premier de Londense conferentie als geheel succesvol en bevredigend". Hij voegde hieraan toe dat, Noord-Rhodesië zijn doel had bereikt in een ,,prachifcge sfeer van goodwill, samenwerking en vriendschap". Hij vroeg het volk deze sfeer te behouden. Kaoenda nam de vrees weg dat 's lands president dictatoriale macht zou kunnen verkrijgen. Hij zei dat de grondwet dit zou belemmeren, omdat er met het oog hierop speciale voorzieningen in waren getroffen. Hij verklaarde voorts dat de republiek Zambia een politiek van niet- gebondenheid zou voeren ten aanzien van internationale vraagstukken. ,,De grondwet is de basis voor de ont wikkeling van ons land maar deze ont wikkeling is nog meer afhankelijk van onze eigen verrichtingen en de hulp van onze vrienden", aldus Kaoenda. ,,De ze vrienden zijn de leden van het gemenebest en Engeland in het oijzon- der." (Indien het Zambiaanse parlement dit mettertijd wenst kan Zambia toetre den tot het gemenebest). De toekomstige premier vergat niet zijn dankbaarheid te tonen aan de leider van de oppositie, de Afrikaanse nationale congrespartij (A.N.C.), Harry Knoemboela. Hij zei dat de geschiedenis van Noord-Rhodesië niet volledig zou zijn indien de naam van Knoemboela niet werd genoemd. (Van onze parlementaire redactie) By de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend met regels voor de op heffing van de Raad voor het Rechtsher stel. In de toelichting op het wetsvoor stel zegt de regering, dat de werkzaam heden van de raad en van zijn verschil lende onderdelen grotendeels zijn vol- tooid. De afdeling onroerende goederen is reeds verscheidene jaren geleden met haar taak gereed gekomen. Het Nederlandse beheersinstituut heeft verreweg het grootste deel van zijn taak voltooid en heeft nog slechts een zeer bescheiden omvang. Ook de afdeling ef fectenregistratie is zeer ver gevorderd met haar werkzaamheden en haar secre tariaat is in omvang sterk verminderd. Deze omstandigheden brengen mede, dat voor de andere onderdelen van de raad, te weten het algemeen secretariaat, de voorzitter, het dagelijks bestuur, de afde ling rechtspraak en haar voorzitter, en de samengevoegde afdeling beheer c.s., het werk eveneens zeer is ingekrompen of praktisch is geëindigd. Uit een en ander volgt dat het thans mogelijk is sommige onderdelen van de raad geheel op te heffen en van andere onderdelen de taak over te dragen aan permanente organen, terwijl voor het beheersinstituut omzetting in een afwik kelingsbureau mogelijk is. Het wetsontwerp bevat regels met be trekking tot de opheffing van de raad en bepaalde onderdelen van de raad en voorziet in de overgang van de taken van sommige onderdelen op andere or ganen. (Advertentie) President Johnson is een man die de talenten van verscheidene leden van zijn presidentiële staf benut voor het opstellen van zijn belangrijke redevoeringen. Hierin, en in andere zaken ver schilt hij van zijn voorganger, wij len president John F. Kennedy, wiens redevoeringen meestentijds uit de pen van een man, Theo dore Sorensen, kwam. Een van de belangrijkste schrijvers van redevoeringen voor Johnson is de 40-jarige voormalige verslaggeveiHo race Busby. Busby is net ais de meesten van Johnson's staf. een Texasser Voor dat hij op 3 april als speciaal assistent aan de staf van het Witte Huis werd toegevoegd, gaf hij in Washington een zakenblad uit. Net als de andere stafleden heeft o ,a hij meer werkzaamheden dan het scni ij- ven van redevoeringen alleen Toen ziin benoeming bekend werd gemaakt, deelde het Witte Huis mee dat hij ..algemene administratieve zaken", zoals benoe mingen, nationale veiligheidspioblemen en correspondentie zou behandelen. Behalve Busby heeft Johnson nog twee (Advertentie) funktionarissen die hem helpen bij het opstellen van openbare lezingen. Het zijn Bill Don Moyers, een baptistenpredikant, die met zijn 29 jaar vermoedelijk de jongste in Johnson's staf is, en Jack Valenti, Beiden zijn Texassers. Moyers werkte voorheen oij een tele visiestation in Austin Texas, dat eigen dom is van mevrouw Johnson. Hij stu deerde aan de universiteit van Texas en later in Schotland. Nadat hij een graad aan het baptistische theologische semi- .larie behaalde wilde hij les gaan geven. In plaats daarvan belandde hij in 1959 op nel kanfoor van dc tenmalige senator Johnson. Valenti's vriendschap met Johnson is betrekkelijk long Zij dateert uit 1960 toen zyn public lelations firma de de mocratische verkiezingspropaganda van Johnson en Kennedy in Teras verzorgde. Dc daarop volgende twee jaar werd deze vriendschap versterkt toen Vaienti dc sec; etaesse van Johnson, Mary Margaret Wiley net hol begon te maken In 1962 trouwde het tweetal. T'jdens de trouwplechtigheid gaf Johnson de bruid weg. Valenti is voortdurend aanwezig op het Witte Huis 's Morgens nuttigd hij het ontbijt met de president en blijft vaak tot diep in de nacht om met deze verschillende zaken te hespreken Ook andere mannen hebben aandeel in het opstellen van Johnson's redevoe ringen. Richard Goodwin, die een voor aanstaand adviseur van wijlen president Kennedy was op het gebied van f.atijns- Amerikaanse aangelegenheden, verza melt voor Johnson belangrijk maUviaal dat deze in zijn speeches geo uikt Ondanks de talenten van deze mannen is Johnson een president die zijn eigen stijl sterk naar voren breng' Wanneer hij zijn toespraken houdt is die stijl er gewoonlijk duidelijk in te herkennen. MMf feS&'Wnke lier öe garantie, 2A etmaal. In Londen heeft maandag de oudste fan van de Beatles, John Turner, zijn honderdachtste ver jaardag gevierd met de wens dat hij de 109 zal halen. Turner, die verzorgd wordt door zijn 73-jarige dochter, mevrouw Edna Savage, zei: „Ik hen een fan van moderne ritmische muziek en houd van de Beatles. Ik hen maar een gewone vent. Ik wilde dat ik weer jong was. Er is zoveel vrolijk heid in deze tijd" Turner, Engelands oudste, drinkt geen alcohol en hij rookt niet. „Toen ik als krullenjongen begon te werken", zei hij„was het hard aanpakken voor weinig geld, eten vertier geblazen". Hij is op zeven tigjarige leeftijd moeten gaan rus ten omdat hij blind werd. Gisteren heeft minister Visser enkele vragen be antwoord over de honger winter 1944-1945. Dit zei de minister: Versl. Minister Visser, wer den de bonnen door de Duitsers gemaakt of moes ten de Nederlanders dit zelf doen? Min. De bonnen werden door de Nederlanders ge maakt, maar de Duitsers waren er de oorzaak van. De Duitsers nl. sleepten al het voedsel uit de lan den weg. maar vooral uit ons land," omdat naar men zei, Nederland 'n erg rijk land was. Kaas, boter en verschillende andere din gen werden er meegeno men, zodat er dus hier niet veel meer overbleef. En opdat de een niet al les zou hebben en de ander niets, werd het voedsel op de bon gedaan. In het be gin waren er nóg geen bon nen, maar toen we wat verder in de oorlog waren wel. Maar de oorzaak wa ren toch de Duitsers. Versl. Stierven er veel mensen de hongerdood? Min. Ja, enorm veel men sen stierven. Velen vielen zo maar langs de weg neer en konden niet meer opstaan en stierven. Er waren in die tijd veel zie ken. want de meeste men sen konden er geen weer stand meer tegen bieden, omdat ze zo verzwakt wa ren. Versl. Gingen de mensen er dan niet op uit om er gens voedsel te halen? Min. Ja, veel mensen trok ken naar het noorden, bv. Groningen en Friesland. Ze namen dan veel lakens slopen en handdoeken bv. mee, om dat tegen voedsel te kunnen ruilen. Versl. Vroegen de boeren dan dikwijls niet te veel? Min. Er werd natuurlijk wei eens te veel gevraagd, maar de meeste boeren hebben er toch niet van geprofiteerd. Versl. Maar konden wij ons voedsel, bv. tarwe dat we anders uit Canada kregen niet meer invoeren? Min. Nee, dat ging niet Duitsland was ook met Ca nada in oorlog zodat er dus vanuit Canada niets naar Nederland uitgevoerd kon worden. Versl. Wat aten de mensen dan? Min. Ze haalden de bloem, bollen van het veld en aten die op, omdat er anders niets was, maar men had ook wel surrogaat-midde len. Versl. Hoe is er een eind aan de honger gekomen? Min.De regering had aan Amerika om voedsel ge vraagd en op het einde van de oorleg werden voedselpakketten vanuit de lucht naar benedengegooid. Na deze vragen trok de minister zich terug, daar hij een belangrijke verga dering van de Tweede Ka mer moest bijwonen MARIANNE VOETEN (15 jaar) Foolseweg 73, Breda „Moeder, mogen Piet en ik gaan fietsen?" „Nou, voor deze keer mag het wel." ,,Mag ik Piet gaan halen, moeder?" ,,Ja, maar goed uitkijken hoor." ,,Ja, moeder." Jan belde bij Piet aan. En wie stond daar voor de deur? Piet zelf. „Piet, ga je met mij fietsen?". „Ik zal het eens aan moeder vragen," en ja hoor, het mocht. „Piet, ga eerst je spullen maar in pakken en kom dan maar naar mij toe." ,,Dat is goed, zei Piet. Jan ging naar huis om ook zijn spullen in te pakken. „Ha, daar heb je Piet al. „Nu zullen we maar gaan", zei Jan. Ze zeiden eerst moeder nog goeden dag. „Zijn jullie niets vergeten, jon gens?" Nee hoor, ze zijn niets ver geten. „Dag moeder" en nu waren de jongens weg. Maar nu dacht moeder aan het plakband voor hun fietsen, maar ze waren toch al weg en kon moeder het niet meer geven. Nu waren Jan en Piet al ver weg. ,.Hè," zei Jan, ,.mijn band staat slap". „Er zit een spijker in," zei Piet. Ze stapten af en ja hoor, er zat een spijker in. „Heb jij plakband bij je voor mijn fiets?" Maar ze hadden het alle twee niet bij zich. Wat zullen ze nou moe ten doen? „Ik weet het niet hoor", zei Piet, „hier weet ik geen winkel om banden te laten maken." Maar gelukkig kwam de wegen wacht er aan. Wat waren ze blij.' „Wat is er met jullie, jongens? Is er een band kapot?" ,.Ja meneer, er zit een spijker in." „Dat zal ik dan eens gauw maken." En in een paar minuten was het klaar. „Nu dag jongens, en ga nu maar weer verder met fietsen." „Dag meneer, en bedankt voor uw hulp." Nu gingen de jongens weer verder tot het donker werd. „Nu gaan we naar huis," zei Jan. En ze kwamen veilig thuis. Annie Maas Bavel LIDWINA v. 't WESTEINDE Scherpbierseweg 24, Groede De melkboer belde bij ma Kip aan. Toen ze opendeed zei ze: „Tien eieren a.u.b." „Da wou ik juist aan u vragen", antwoordde de melkboer. Fransje was flink gevallen. Maar een grote jongen huilt niet gauw en hij kwam lachend bij moeder bin nen. „Hemel!" riep moeder, je hebt twee tanden verloren!" „Nee," zei Fransje, „ik heb ze nog in mijn zak hoor moeder". LOEKIE STROUS Colynstraat 10, Breda Ik zeg een versje op van de tjoerderiJ Over de koeien in de wei En over Paris het paard Met zijn lange staart. Ook over de kat met de jongen en de hond, Die lopen samen gezellig rond. Daar heb je Flapoor het konijn Die liever een egel wilde zijn. Foei, Flapoor, roept Prikkel de egel boos Wat ben jij toch moedeloos! Je bent nog te lui om konijnenwerk te doen, O, hou toch je fatsoen.' Dat geeft Flapoor weer moed Dus doet hij 't maar zoals het moet. Dan maken ze met de dieren een rondedans Rondom een mooie papieren krans. En op die krans staat geschreven: DAT ONZE BOERDERIJ NOG LANG ZAL LEVEN! Rietje Thyssen Waalwijk. Ssssst zegt de gans Weg lelijke Hans Niet bij ons in de wei Dit gras is alleen van mij Maar pluimstaart Heel niet bang Gaat geiooon zijn gang. MARJONNEKE TILLIE Goes De grond staat op het huis De tafel staat op het brood De kapstok hang aan de jas De kleine Stem leest Jose Het ijs schaatst op Sjoukje De weg rijdt over de auto De bal schopt tegen de speler De wijn drinkt vader De auto rijdt met vader De kolen branden de kachel De muis vangt de hond De muur hangt aan de spiegel De kinderen wassen moeder De hond laat vader uit Vader belt de telefoon uit bed. José de Roover Strijbeekseweg 54, Strybeek. 8 jaar. M'n leukste vriend, als je 't weten wil, is niet koel, maar ook niet kil. M'n hart staat in vuur en vlam Vanaf 't moment dat hij kwam M'n hart is gebroken, hij wéét 't niet, maar vurig wens ik dat hij het ziet. Zonder hem kan ik niet meer, want dan doet m'n hart zo zeer. Hij heeft donkere ogen en zwart haar, wij zouden passen bij elkaar. Hij is zo knap en zo sportip*. O, leukste vriend ik heb je uef! Later, dan wil ik jou als man, tenminste ik hoop maar dat het kan. Maar nu moet ik nog leren, eerst „even" afstuderen. TIENER Roosendaal Als ik luister, naar een wals van Strauss Dan voel ik een blij geluk. Dat gaat nimmer stuk. Walsend het leven door. Zalig moet het dan zijn om voor altijd bij jou te zijn. De laatste akkoorden, een laatste blik Johan Strauss, „Ich liebe dich". „ROSITTA" Ik houd zo van dromen van wat later zal komen Wie wordt dan mijn man? Rob, Paul. Wi] of Jan? Ik zie me al gaan Met de bruidsjapon aan 'n anjerboeket en m'n man in jacket! Wat voor een man zal dit zijn? In ieder geval niet Hein! Hij is niet knap en onsportief, Lekker, ik heb je toch niet lief. Want hij de bruidegom, ik de btuid Dat hield ik geen seconde uit. Een jongen die niet wil Ieren blijft zitten, drie, vier keren Nee hoor, zo'n domoor wil ik niet Dan zoekt ie maar een andere griet. Een vriendin van Ibbel Waahvyk INGRID BAERT 't Zand, Koewacht Het stond met dikke letters in de krant: De Beatles zyn in aantocht! Ja, zaterdag 6 juni hebbe ze een bezoek aan Nederland gebracht. Ieder een kende natuurlijk de Beatles, de jongens met lange haren die als een zwart gordijn voor hun ogen nai.gen Een tweede kenmerk is het oorver dovend gekrijs van de Liveruoolse „kevers". In de krant schreef men een keer over hen: „Het lijken wel weggelopen carnavalsgekken". Misschien zijn de meesten van jullie het daar wel mee eens, John Lennon. een van hen, is al getrouwd. Hij heeft een leuke baby met.korte haren Tof nu toe heeft het kleine jongetje het voor beeld van zijn vader dus nog niet ge volgd. Ik bedoel hiermee het Beatle- kapsel, want krijsen kan hij al net zo goed als zijn beroemde vader. En met hun geschreeuw verdienen die jongens duizend gulden per mi nuut. Ja, ze zijn wel heel erg be roemd, want er zijn nu ook al gor dijnen. zwempakjes, jurken, jasjes, bloeses, en zelfs stoelen met de Beat les erop. En als deze jongens niet meer populair zijn, zitten de mensen met hun Beatle-rommel. In vele landen hebben deze kevers op de eerste plaats van de hit-parade gestaan. Maar nu schijnen ze opeens sterk af te dalen. Toch vind ik dat ze sommige liedjes wel leuk zingen. Maar meningen verschillen en ik kan me voorstellen dat velen van jullie de Beatles maar als krijsende en schreeuwende jongens beschouwen. Wie hun liedjes wou horer. en zien. kon op 8 juni naar de tv kijken. ..Wie krijsen wil. krijst mee", dacht ik maar. INEKE VAN KNIPPENBERG Waalwijk „Men" zegt zo vaak: Teenagers zijn jong, voor hen is het leven mooi, Zij hebben nog geen zorgen, Kennen geen verdriet. Heeft die „men" gelijk? Lachen we werkelijk met alles? Zien we van alles slechts de zonzijde? Nee, zo zijn we niet, Al zijn we nog jong, Te jong voor vele dingen. Ook wij kennen verdriet dat soms hevig pijn kan doen. Verdriet, verborgen achter schijn van vrolijkheid. Ook wij hebben onze problemen, Waar die „men" om lacht. Een lachen dat ons pijn doet Omdat het ons zegt: die „men" begrijpt het niet. „MAY-JUNE" Er was eens een muizeholletje diep in de kelder van de familie v. d. Zanden. Op een dag gebeurde er iets. Het was vroeg in de morgen acht uur. Alle mensen sliepen nog. Ook de muisjes. Opeens werd een van de muisjes wakker. „Weet je wat", dacht hij, „ik ga naar de kelder en eet lekker alle kaas op". Zo gezegd zo gedaan. Hij rende naar de kelder en at en at. Toen schrok hij van de wekker. Hij liep zo vlug hij kon naer zijn holletje en ging in bed liggen. Toen de familie v. d. Zanden ging eten, ondekte moeder dat ze de kaas was vergeten. Zij ging naar de kel der en schrok toen zo! „Vader", riep ze. „kom eens gauw". Vader kwam al Dadelijk had hij het ontdekt. Hij zei, daar hebben muizen aan geknab beld. Dadelijk haalde hij een muize- val en zette die in de kelder. En de volgende morgen zat de hele val vol muizen. MYRIAM ACKE Molenstraat 52, Clinge Loeki Oudenhuiyzen te B. Beste Loekie. Het spijt ons dat je zo veel moeite hebt gedaan voor je puzzel, en dat hij tóch niet geplaatst is. Er zijn twee redenen waarom wij soms puzzels niet kunnen opnemen. De eerste is, dat het dan puzzels zi.;n die veel kinderen al in andere blaad jes hebben zien staan. De tweede reden is dat de puzzels te moeilijk zijn voor onze kring jeugdige lezers en lezeresjes. Aangezien je zegt dat je deze puzzel zelf had gemaakt, vre zen wij dus dat hij te moeilijk is ge- weest. Dag Loekie, dank voor je kaart en tot een volgende keer. Oom Jan en tante Thea. Het circus stond in ons dorp. Ze waren druk aan de bouw bezig Marian en Frank liepen een beetje rond te kijken. Marian was een lekxei dik kerdje van een jaar of ze ven en Flank, haar broer tje, was een stevige boy van elf. Ze mochten vanavond met hun pappie naai het circus, daarom liepen ze allebei met een stralende glimlach om hun lippen hand in hand het circuste*-- rein over. Na het eten werden ze in hun beste sis en gesto ken en netjes gewassen en haren gekamd. Om 8 uur zou de voorstelling begin nen. Ze waren wel een beetje vroeg maar dat gaf niet, dan hadden ze in ieder ge val een goede plaats. Op de derde rij was hun plaats. Die werd aangewe zen door een in unifoim gestoken jongen. In ieder geval konden ze alles goed zien. Het orkest begon te spe len en de zaal werd steeds voller. Toen vroeg men om stilte De directeur kwam binnen en ging op een verhoging staanDames en heren, hierbij begint ons circus Seraselli met een goed nummer van de grond- acrobaten Joyce en Jim my!! Wij wensen u vooral ook 'n prettige avond toe" Daar kwamen Joyce en Jimmy de piste in gerold. Handstand, koprol, salto's en nog zoveel meer. net zo lang tot ze weer de piste uitrolden. Het publiek maakte een applaus. Daarna kwam de direc teur weer een nummer aan kondigen, dit deed hij bij ieder nummer. Marian en Frar k genoten dat 'aë .ie zo ran die glunderende gezichten. Nu kwamen de clowns. Die werkten echt wel op je lachspieren. At en toe schaterde het publiek het uit. Ze speelden muziek, gooi den van alles naai elkaar toe en maakten nog meer van die gekheid. Daarna kwamen de tij gers en leeuwen En oh die man stak zo maar zijn hoofd in de bek van die leeuw! Dat was maar een eng stuk en een erg moei lijk nummer De kinderen schrokken er toch een beet je van terug Toen de oeesten de piste uit waren kwamen in galop tien spierwitte paar- ren binnen en prima ver zorgd Ze werden keurig gedres seerd door een vlotte jon gedame. De zweep knalde hier en daar. Er zat een flink tempo in. O peens MARIE-LOUISE KINT Gravenstraat 106, Clinge sprong dat meisje op een van de galopperende paar den en sprong van het ene paaid op het andere. Op één been op de han den, koprol tot ze zittend op een paard de piste uit ging. Na deze nummers volgde nog een nummer van een zeehond en het olifanten- nummei maar dat is te veel om over te verte'ten. Nu kwam het laatste nummer. Het hoogtepunt van heel de avond. Het trapezewerk of anders ge zegd: de luchtacrobaten. Het was doodstil. De schijn wei pers hielden de figuur tjes in het oog en alle hoofden waren naai boven gericht. Zij waren volko men op elkaar ingewerkt.' Geen enkele misgreep Het was prachtig Hel circus had zijn Oist gedaan om voor alle men sen een onvergetelijke avond te maken, maar vooral Marian en Frank hadden van dit kunstwerk genoten. Dit zouden ze niet verge ten. Veel dagen later kon men hen er nog over horen vertellen. LEANCA Goes

de Stem | 1964 | | pagina 7