ZIEKENFONDSWET IN BEHANDELING GENOMEN Kamer oppert bedenkingen tegen premie naar draagkracht Denen niet enthousiast Uj aankomst Kroestjev SINAS i VAN HERO engiand Standje voor bankrovers, BETONNEN SYMBOOL VAN INITIATIEF DER ZEEUWEN Ziekenfondsraad een probleem Djakarta roept guerrilla's terug en stuurt nieuwe VIERDE DODE VAN DRAMA IN KEULEN Huurverhoging kan nog op 1 juli ingaan LUISTERGELD I JULI HOGER koüejvlcctmf> Vaderdas house of DAGBLAD VOOR ZEELAND Zuidwestelijke wind Vaders passen kamerjassen onweerstaanbaar lekker! 104e JAARGANG Ne. 24614 voor Sod, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 17 JUNI 196' Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen-. Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893; (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van het ontwerp-ziekenfondswet van minister Veldkamp (soc. zaken). Dit ontwerp beoogt een volledig wettelijke regeling van het zieken fondswezen te geven. Het vervangt het ziekenfondsbesluit 1941 dat met zijn aanvullingen nog een stuk bezettingsrecht vormde. Naast codificatie van bestaande regelingen komen er op een aantal punten vernieuwingen van het zickenfondsrecht. Dit geldt bijv. t.a.v. de samenstelling en werkwijze van de Ziekenfondsraad, de vrjjheid van de ziekenfondsen tot bepaling van hun werkgebied en het beroeps- recht. Met ingang van 1 januari 1965 zal de heer J. Bruna, hoofdredacteur van Dagblad De Stem, zijn functie neerleggen wegens het bereiken van de daartoe geëigende leeftijd. Tot zijn opvolger is benoemd de heer L. Leijendekker, tot op heden hoofd van de parlementaire redac tie van onze bladen, die echter reeds met ingang van 1 juli 1964 bij Dagblad De Stem in dienst zal treden. Op het afscheid van de heer J. Bruna komen wij t.z.t. uitvoerig terug. Hoofddirectie N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia De sobere mededeling van de Hoofd directie van de N.V. Neerlandia wil len we hier aanvullen met enkele bij zonderheden over de persoon van de heer L. Leyendelcker, die op 1 janu ari 1965 de leiding van Dagblad De Stem zal overnemen. In 1924 werd hij te 's-Gravenhage geboren. Na een gymnasiale opleiding en bijzondere studies economie en Nederlandse taal en letterkunde begaf hij zich in de journalistiek. Eers was hij verbonden aan de persdienst van het toenmalige Ministerie van Oorlog. Daarna ver volgde hij zijn loopbaan aan het A.N.P., vanwaar hij overstapte naar Het Bin nenhof in Den Haag in de Unitas-com- binatie als perlementair redacteur. De zelfde functie bekleedde hij sinds -19G0 bij de Neerlandia-pers. Onze lezers hebben dus reeds in parlementaire ver slagen en overzichten kennis kunnen nemen van zijn gedegen oordeel over uiteenlopende vraagstukken en zijn heldere stijl. Ook zullen velen hem reeds kennen van radio en televisie, waarover hij meermalen over actuele vraagstukken sprak. Ondergetekende, die tegen het eind van het jaar een langdurige journalis tieke loopbaan gaat beëindigen, wil er nu alvast zijn voldoening over uitspre ken, dat een jongere' kracht, die reeds van grote journalistieke bekwaamheid heeft doen blijken, straks de redactio nele leiding van ons bloeiende blad zal overnemen. Hij voelt zich daardoor gesterkt in de overtuiging, dat nog een grote toekomst voor Dagblad de Stem is weggelegd. J. BRUNA Een zeer omstreden punt is de voor gestelde samènstelling van de Zieken fondsraad, die de toezichthoudendé in stantie vormt op de ziekenfondsen en het beheer van de geldmiddelen. Minister Veldkamp wil de vertegenwoordigers van zgn. medewerkers en van de ziekenfond sen uit de Ziekenfondsraad weren, ter wijl hij in plaats van ambtenaren zo genaamde kroonleden of onafhankelijke deskundigen in de Ziekenfondsraad wil hebben. Een derde deel van de totaal 35 leden zou door de werkgeversorganisaties moeten worden aangewezen en nog een derde deel door werknemersorganisaties. De voorzitter zou door de Kroon uit de leden en op voordracht van de raad moe ten worden benoemd. Tegen het verdwijnen van vertegen woordigers van medewerkers en zieken fondsen uit de raad, is gisteren in de Kamer van alle kanten heftig verzet ge rezen. Er ligt een amendement van de bijzondere commissie uit de Kamer op ta fel, strekkende lot samenstelling van de Ziekenfondsraad uit vijf groepen van elk ten hoogste zeven leden. Die vijf groepen zijn: vertegenwoordigers van medewer kers, ziekenfondsen, werkgevers, werkne mers en van door de minister benoem de leden. Ten aanzien van de vrijwillige verze kering heeft minister Veldkamp gekozen voor het invoeren van een voor alle zie kenfondsen geldend stelsel van premie naar draagkracht. De minister wil een premietarief laten gelden, dat enige in komensklassen omvat met premiebedra gen welke stijgen met het inkomen. Tegen dit systeem zijn bij sommigen bezwaren gerezen. De socialist Berger zei dat hierdoor het „draagkracht-beginsel" wordt geïntroduceerd. Hij vroeg de mi nister waarom hij niet liever koos voor een verplichte verzekering voor zelfstan digen of een volksverzekering. Met de thans voorgestelde opzet kon hij zich niet verenigen, evenmin als mejuffrouw Rut gers (A.R.) en mej. Ten Broecke Hoek stra (V.V.D.). De Limburgse K.V.P.-afgevaardigde Jan Maenen zei de draagkrachtregeling een op zich zelf juist uitgangspunt te vin den, maar zeer te betwijfelen of hiervoor thans een hanteerbare regeling te cre- eren is. Hij vreest dat de premie in vooral de hoogste klassen 7,0 hoog wordt, dat de verzekerden uit deze groepen hun toe vlucht nemen lot de particuliere ziekte kostenregeling. Daarom zal de K.V.P. per amendement pogen de invoering van een premieregeling naar draagkracht onge daan te maken. De voorgestelde premie verevening en de gelijke verstrekking door de ziekenfondsen wil hij echter be houden. Tenslotte heeft men van verschillende zijden bezwaren tegen de in het wets ontwerp opgenomen mogelijkheid van toelating van nieuwe ziekenfondsen en tot uitbreiding van werkgebieden van de fondsen. De heer Berger (P.v.d.A.) betreurde het dat de ambtenaren buiten het zieken fondswezen gehouden zullen worden, om dat ei voor hen ten aparte regeling zal komen Een meerderheid van de K.V.P.- fractie heeft daar echter, volgens de heer Maenen. vrede rnee. Op de verschillende aspecten van het wetsontwerp en de daarin verlangde wij zigingen werd uitvoerig ingegaan door de K.V.P.-afgevaardigde mr. De Vreeze. Hij kwam 'tot de conclusie dat de greep van de overheid op de ziekenfondsen en de Ziekenfondsraad wordt versterkt. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk wat regen of motregen Overwegend matige zuidwestelijke wind. Koel weer. Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan op 20.46 uur. Morgen: zon op 4.21 uur. Maan on der 4.30 uur. Indonesië heeft zijn guerrillastrijders bevel gegeven zich uit Maleisisch Borneo terug te trekken. Dit heeft het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. In Maleisische kringen zegt men nog niet te hebben vernomen dat die terugtrekking ook werkelijk begonnen is. Zes officieren en twee onderofficieren uit Thailand zijn in Koetsjing, Serawak, aan gekomen om de terugtrekking te contro leren. Het Indonesische persbureau Antara meldde gisteren dat Indonesië vrijwilli gers naar Borneo zou blijven sturen, zo lang or nog geen „positief resultaat" is bereikt. tiiSËli Terwyl in Keulen onder overgrote be langstelling de twee onderwijzeressen, die hun pogingen om liun leerlingen tegen de waanzinnige overvaller te beschermen met hun leven moesten bekopen, ter aar de werden besteld, is dinsdagmiddag weer een meisje aan haar brandwonden over leden. Het was de 9-jarige Klara Kroeger, wier huid voor meer dan 85 procent ver brand was. Zij is het vierde slachtoffer van het drama. Nog 16 kinderen verkeren in levens gevaar, evenals de 67-jarige onderwijze res, Anna Langohr. Seifert zal niet op de begraafplaats van Volkhoven ter aarde worden besteld, daar men het de families van de slachtoffers niet wil aandoen langs zijn graf te moe ten komen. Voor de elf minder ernstig verbrande kinderen komt het kritieke stadium over ongeveer twee weken, wanneer specia listen zullen trachten huidtransplantaties te verrichten. Men kan de uitslag van deze operaties onmogelijk voorspellen. De behandeling zal vele maanden in beslag nemen. Alle kinderen zullen voor het le ven getekend zijn. (Van onze parlementaire redactie) Minister Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) heeft nog de kans zijn plannen tot verhoging van de huren per 1 juli a.s. te kunnen verwezenlijken. De Eerste Kamer zal dinsdag a.s. het wets ontwerp tot wijziging van de huurwet in openbare vergadering behandelen. De zelfde dag valt naar mag worden ver wacht de beslissing over de huurver hoging van 10 resp. 12 procent. Zoals bekend was minister Bogaers met zijn voorstellen wat in tijdnood ge raakt. Toen de wijziging van de huur wet in de Tweede Kamer werd behan deld diende de bewindsman een wijzi- gingsontwerp in dat de mogelijkheid schiep de huurverhoging op een latere datum dan op 1 juli te doen ingaan. De voortvarendheid waarmede de Eerste Ka mer aan het wetsontwerp heeft gewerkt zorgt er echter voor dat de datum van 1 juli zeer waarschijnlijk nog zal wor den gehaald. Kroestjev is gisteren bij de aanvang van zijn vijfdaags bezoek aan Denemar ken met gevoelens van terughoudendheid ontvangen door het Deense volk. Behalve aan de vlaggemast voor Kroestjevs hotel wapperde bijna nergens anders een Russische vlag. Doch vanaf het ogenblik dat Kroestjevs schip, de Bashjiria, om 10 uur 's mor gens de haven van Kopenhagen binnen voer stond het vast, dat het Deense volk op zijn minst zou pogen om de hoge Russische gast op zijn gemak te stellen. De Russische premier maakte grapjes, glimlachte, wuifde naar de menigte en scheen op zijn gemak tijdens het afwer ken van het programma van de eerste dag dat onder meer inhield een bezoek aan minister-president Krag. een lunch ten stadhuize en een bezoek aan het par lement. Met gepaste ernst legde de Rus sische leider een krans bij het gedenk teken voor de slachtoffers van het Deen se verzet uit de tweede wereldoorlog. Het was duidelijk, dat Kroestjev ervan overtuigd was dat hem geen ovationeel welkom te wachten stond en dat hij zich daarom niet van zijn joviaalste zijde moest laten zien. De Noorse ambassadeur was als enige vertegenwoordiger uit een Navoland ter verwelkoming aanwezig, blijkbaar omdat Noorwegen ook in het reisprogram is op genomen. Als gevolg van de door de politie uit gestippelde geheime route waren slechts weinig mensen op de been om de Rus sische premier toe te juichen tijdens zijn autorit naar het centrum van de stad. Tijdens de lunch zei Kroestjev in zijn dankwoord tot de voorzitter van de ge meenteraad voor de betoonde gastvrij heid: „Wij voelen ons verplicht u uit te nodigen voor een bezoek aan ons. Wij zullen u goed te eten geven zoals hier, aangezien nog nooit iemand van goed eten is gestorven". In het gastenboek van het stadhuis schreef de Russische premier met een geleende pen in rode inkt zijn naam. Toen minister van buitenlandse zaken Gromiko eveneens werd gevraagd om zijn handtekening te zetten, merkte Kroestjev op: „Kom, teken, het document heeft geen waarde als het niet onderte kend is door de minister van buiten landse zaken". Kroestjevs schip wordt gedurende het bezoek bewaakt door kikvorsmannen. Een beeld van de aankomst van het echtpaar Kroestjev in Kopen hagen. De Russische gast maakt een grapje met de echtgenote van de Deense premier tijdens de begroeting op de kade. De bouw van de Oosterscheldebrug tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland wordt vaak ten onrechte aangezien als een indrukwekkend onderdeel van de Deltawerken, die de gehele positis van zuidwest-Nederland zullen veranderen. De vijf kilometer lange Oosterscheldebrug is echter een puur Zeeuws initiatief, dat beoogt de in economisch opzicht voor Zeeland zo belangrijke Deltawerken ruim tien jaar eerder rendabel te maken. Deze luchtfoto van onze fotograaf T. Slagboom laat heel duidelijk zien hoe breed de zeearm is die overspannen moet worden en hoever de werkzaamheden reeds gevorderd zijn. Op de voorgrond ziet men de oever van Noord-Beveland tussen Kats en Colijnsplaat. Op de ach tergrond ziet men heel duidelijk de contouren van Zierikzee, bij welke plaats de brug verbinding zal krijgen met Schouwen-Duiveland. De aannemingscombinatie, die de brug bouwt, streeft er naar de uit aangespannen beton bestaande overspanning op 1 januari I960 gereed te hebben. IN ALLE STILTE is gisteren in Amster dam het stoffelijk overschot van de 81- jarige Ko Arnoldi ter aarde besteld. WATERVERVUILING door olietanksche pen zal voortaan voor 95 procent voor komen kunnen worden, doordat de op lossing van water en olie bij het reinigen van de tanks niet meer overboord ge gooid mag worden, zo heeft de „Esso" bepaald. IN EEN psychiatrische inrichting in Zuidlaren wordt al sinds 14 juni de 35- jarige Egberdina van Tongeren, wonen de in Groningen, vermist. Een ongeluk wordt gevreesd. De politie van Dublin in Ierland heeft gisteren twee rovers met een be risping naar huis gestuurd, nadat ze er bijna in wa ren geslaagd de bank van Ierland te beroven. De ene rover was 5 jaar, de andere 6. Ze wa ren het bankgebouw op het middaguur binnen gegaan. De ene had de andere omhoog getild, deze had zich door de tralies gewrongen en was met 20 pond sterling in biljetten van vijf weer naar beneden geklommen. De rovertjes zouden het juist op een lopen zelten toen portier William An- nison een van hen weg gedoken achter een balie opmerkte. Hij greep de veelbelovende knaapjes en bracht ze naar de po litie. Die gaf ze melk, koekjes en een uitbrander, en stuurde ze naar huis. „We zijn heel wat ge wend", zei een politieman, „maar dit is nauwelijks geloofwaardig". (Van onze parlementaire redactie) De luisterbijdrage wordt per 1 juli van twaalf gulden per jaar verhoogd tot acht tien gulden. De Eerste Kamer is gisteren met deze verhoging akkoord gegaan. Vóór de wetswijziging stemden 45 se natoren, er tegen 7. Minister Bot (O. K. en W.) kondigde in de Eerste Kamer aan dat het 3e F.M.-net in de tweede helft van 1965 in gebruik zal kunnen worden genomen, Het geraamde tekort van 9 miljoen bij de omroepen Kan gedekt worden door de hogere luisterbijdrage, welke voor een meeropbrengst op jaarbasis van 18 mil joen gulden zorgt. Volgend jaar hebben de omroepverenigingen naar raming 8,5 miljoen extra nodig voor uitzendingen op het 3e radio-F.M.-net. Deze extra- uitgaven kunnen dus uit het per 1 juli te verhogen luistergeld worden bestreden. Tot 1966 voorziet minister Bot geen nieu we verhogingen van de luisterbijdrage. (Advertentie) v SELECTIEKLEDING 'n Graag gedragen cadeau van de kinderen: ne-lron kamerjasvan Hollenkamp. In sportief rood of deftig bi,uw. 2475 En dan verrast moeder hem met een bijpassende pyjama van 19.75 AMSTERDAM breda eindhoven ENScheoe Heerlen. Rotterdam 21 juni Kinderen (en hun moeders) kunnen deze week prach- tig terecht bij onze heren- mode-afdeling voor allerlei f'jne Vaderdag-dingen. ...want vaders kopen er zélf ook graag! Karrestraat 3. Breda

de Stem | 1964 | | pagina 1