Rotterdamse officier eist ontslag rechtsvervolging V.N. drie maanden langer op Cyprus GOLD STAR 'n klasse apart! PITTIGE SIGARETTEN 1,25 Over badkamers gesproken DUBBELE AFKOELING Wijziging kieswet nodig voor machinaal stemmen Hollander vindt Belg lollig zijn land te rommelig en Kappersbediende wordt niet vervolgd voor moord DRAMA SPIJKENISSE Bonn boos op admiraal met kritiek op leger Geen dynamiet meer nodig Betogingen voor huis van kardinaal in V.S. dagblad de stem van woensdag 17 juni 1964 Verwoerd: Geen clementie voor saboteurs waarom in blinde 21 juni VADERDAG - SIGARENDAG Vlaming vindt ons krenterig BANKROOF AAN FRANSE KUST Amstel prachtpils mén...wat lekker! Chauffeurs souden twintig mille hebben verduisterd Eerste helikopter landt op REM-platform SNELLER EN FOUTLOOS V ertegen woordiger gevonnist voor verduistering Officier eist: Permier Verwoerd heeft gisteren ver zoeken uit het buitenland om clementie voor Nelson Mandela en zeven anderen, die vorige week wegens sabotage en sa menzwering tot levenslange gevangenis straf werden veroordeeld, afgewezen. De Zuidafrikaanse premier zei in het parlement, dat Zuid-Afrika zich aan geen enkele druk zal onderwerpen en geen bui tenlandse inmenging in zijn rechtspraak kan toestaan. De man die in de nacht van 6 op 7 maart van dit jaar in Spijkenisse zijn 31-jarige nicht en haar 5-jarige dochter tje met een bijl levensgevaarlijke ver wondingen toebracht, kan volgens twee psychiaters van het Deltaziekenhuis in Rotterdam niet verantwoordelijk wor den gesteld voor zijn daad. Dit bleek dinsdag tijdens de behandeling van de zaak voor de Rotterdamse rechtbank, toen de president, mr. G. J. E. Poe ring, verschillende passages uit het psy chiatrisch rapport citeerde. Bij het bepalen van zijn eis slooc de officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, zich aan bij de conclusies vin het rapport. Hij vorderde tegen Ü3 ver dachte. de 36-jarige sjouwer Henke J. uit Spijkernisse ontslag van rechtsver volging, plaatsing in een krankzinnigen gesticht voor maximaal een jaar en ter beschikkingstelling' van de regering. De rechtbank zal over twee weken uit spraak doen. De openbare behandeling van de zaak tegen J. nam nauwelijks een half uur in beslag Er waren geen juridische moeilijkheden en de verdachte bekende de hem ten laste gelegde feiten vlot. Slechts een maal was hij het antwoord schuldig op de vele door mr. Poering gestelde vragen. J. kon namelijk niet zeggen hoe hij tot zijn daad was geko men. Uit de verklaringen die J. ach tereenvolgens bij de politie van Spijke nisse en de rechter-commissaris had afgelegd, bleek dat slechts enige ogen schijnlijke onbeduidende voorvallen voor hem aanleiding waren geweest naai een bijl te grijpen om daarmee in de wo ning van zijn nicht een slachting aan te richten. De sjouwer, die sinds 28 november van het vorig jaar bij zijn familie m Spijkenisse in de kost was, had zich volgens zijn uitlatingen bij politie en rechter commissaris en ook voor mr, Poering. al geruime tijd geërgerd aan de kinderen van zijn kostgezin B. Bijna iedere zaterdagmorgen hielden ze me uit de slaap", zo zei hij. Op de avond van de 6e maart ontstonden er grote moeilijkheden over het al of niet kijken naar een bepaald programma op het tweede tv-net. Van de twistgesprekken die daaruit voortkwamen had J. hoofd pijn gekregen. Hij nam een aspirine in en ging naar bed. Midden in de nacht werd hij wakker: „Ik geloof dat ik uit mijn slaap werd gehaald doordat de kinderen weer lawaai maakten. Zeker weet ik dat niet ik kan het ook wel ge droomd hebben", zo zei J. voorv de rechtbank. Hij werd zo boos dat hij uit zijn bed stapte, naar de keuken ging en daar uit een kastje een bijl tevoorschijn haal de. Vervolgens liep hij de slaapkamer binnen waar zijn nicht en haar 5-jarig dochtertje lagen te slapen. „U sloeg toen in het wilde weg op de hoofden in het tweepersoonsbed?", vroeg mr. Poering ,,Ja, in het wilde weg, maar ik wilde ze niet doodslaan", antwoordde J. Ge wekt door het rumoer was ook de zwa ger, die in een andere kamer sliep, verscheen Toen J. hem in het oog kreeg pakte hij zijn bijl op en achter volgde hem door het hele huis. De vrouw cn het kind waren door de bijlslagen ernstig aan het hoofd gewond. De toe stand van de vrouw is nog steeds zorg wekkend, zo wist mr. Van de Roemer mee te delen De verdediger, mr. C. W. Star-Bus man, vroeg in zijn korte pleidooi een onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling. „Een voorwaardelijke t.b.r. zou het genezingsproces van mijn cliënt alleen maar schade doen", zo zei hij. (Advertentie) (Van onze Belgische medewerker) Brasschaat bij Antwerpen telt onder zyn 25.000 inwoners ongeveer 1800 Neder landers. Op initiatief van het Davids- fonds en van andere lokale culturele verenigingen werd in samenwerking met de Stichting Lodewijk de Raedt een eerste rendez-vous gehouden tussen de Brasschaatse Nederlanders en de Brasschaatse Vlamingen. Het thema waarover werd gedebatteerd, luidde: „Waarom naast en niet mèt elkaar sa menwonen In een causerie schetste drs. E. A. Campo, Nederlands afdelingshoofd bij het se cretariaat van de E.E.G. te Brussel, op geestige wijze hoe de doorsnee Ne derland de Belg-Vlaming ziet, en om gekeerd. De Nederlander, vooral die van boven de Moerdijk, vindt de „Belg" leuk, lollig, de samenleving te ongeor ganiseerd en wat rommelig, hetgeen de Hollander, die graag voor serieus doorgaat, moeilijk kan hebben. Omgekeerd vindt de Vlaming zijn boven buur wat te krenterig, te weinig gast vrij, te klaploperig. Drs. Campo stipte ook aan, dat de Noord-Nederlander erg standsbewust is en dat men zelfs in een kleine provinciestad „zesendertig ver schillende standen" onderscheidt. Hij kenmerkte dit verschijnsel als een re gentenmentaliteit, die ook sterk tot uiting komt bij de verschillende stu dentenkorpsen. In Vlaanderen daaren tegen is alleen de frankiljonse boven laag van het volk weggegroeid. Bij de andere klassen vloeien de standen veel meer in elkaar. Aan de hand van talrijke voorbeelden be toogde drs. Campo, dat de geschiede nisboekje van noord en zuid dringend herzien moeten worden. Met name wordt noch in België noch in Neder land voldoende aandacht besteed aan de betekenis, die het zuiden voor de re formatie van het noorden heeft gehad. Ook de Hollandse Gouden Eeuw is voor een aanzienlijk gedeelte te dan ken aan Zuidnederlandse bijdragen. Bij de vorming van de Oostindische Com pagnie kwam 40 pet. van het inschrij vingskapitaal uit Antwerpen. Belang rijk vond spreker tevens, dat Vlaan deren momenteel op gebied van de lite ratuur de meest gezaghebbende roman ciers heeft, die in Noord-Nederland veel gelezen worden. Dr. M. van Haegendoorn, voorzitter van de Stichting Lodewijk de Raedt, betoog de dat het niet de bedoeling kan zijn dat de in Vlaanderen wonende Neder landse staatsburgers zich met Belgische binnelandse aangelegenheden zouden inlaten, maar het is zeer wenselijk, dat de Nederlanders een beter inzicht zou den" krijgen m de Vlaamse problema tiek. Vele Nederlanders begrijpen niet hoe de Vlamingen, die in de Belgische staat een numerieke meerderheid heb ben, die varieert tussen de 60 en 65 pet., qua ontwikkelingsgraad op poli tiek en economisch vlak een minder heid zijn, die door de spreker gesitueerd wordt tussen de 15 en 40 pet. (Advertentie) Een drietal gewapende bandieten is dinsdag te Loudeac (Cóte du Nord) een kantoor van een boerenleenbank binnen gedrongen en er met een buit van 15.000.000 oude franken vandoor gegaan. De rovers verwondden de directeur van de bank en een klant. Twee van de man nen waren gemaskerd. Secretaris-generaal Oe Thant heeft zich gisteren uitgesproken voor verlen ging van de activiteiten van de V.N.- vredesmacht op Cyprus met nog eens drie maanden. In een rapport aan de Veiligheidsraad zegt Thant dat op Cyprus de spanning niet wezenlijk is verminderd en dat bei de partijen hun militaire posities ver sterkt hebben. Thant stelde de aankoop van wapens, naar verluidt uit communistische landen, door de Cypriotische regering aan de or de en kritiseerde de Turkse dreigemen ten om het eiland binnen te vallen ter ondersteuning van de Turkse minderheid. Het Turkse contingent op Cyprus gaf hij dringend te verstaan zich vrijwillig in de kazernes terug te trekken of zich onder V.N.-bevel te scharen. Volgens Thant is het Griekse contingent bereid zich aan het V.N.-bevel te onderwerpen, als de Turken hetzelfde doen. In zijn rapport zegt Thant, dat het van zelfsprekend de voorkeur zou verdie nen om de verlenging voor onbepaalde tijd te laten gelden, maar om praktische redenen, vooral betreffende de financie- ring van het vredesleger, schijnt dit bijna onuitvoerbaar te zijn. Thant liet weten dat de kosten van het vredesleger naar verwacht wordt zullen stijgen van 5.430.000 dollar voor de eer ste periode tot 7,3 miljoen dollar voor de volgende drie maanden. Thant wijt de kostenstijging voornamelijk aan het feit, dat nog niet alle contingenten op Cyprus waren voor de volledige periode van de eerste drie maanden. Hoezeer een verlenging van het V.N.- mandaat nodig is, blijkt uit het feit dat Griekse Cyprioten gisteren weer het vuur hebben geopend op een Finse V.N.-pa trouille, die even ten noorden van Nicosia Turkse eilandbewoners escorteerden, die de oogst binnenhaalden. De V.N.-soldaten vuurden terug, maar zover kan worden nagegaan zijn er geen slachtoffers gevalen. De V.N. zal een for meel protest over het incident indienen bij de Grieks-Cypriotische autoriteiten. Er bestaat zij het hoofdkwartier van de V.N. intussen nog steeds „zeer grote bezorgdheid" over de vermissing van twee Britten, die in dienst waren van de volkerenorganisatie. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, George Ball, heeft intussen in Washington verklaard dat een oplossing van de kwestie-Cyprus „zeer dringend" is. De onder-minister ontkende ten stel ligste dat Amerika een voorstander zou zijn van een samensmelting van Cyprus en Griekenland. Hij sprak ook berichten tegen dat hij deze mening bij zijn re cente bezoeken aan Athene zou hebben kenbaar gemaakt. Kinderen ontdekken al heel gemak kelijk de beste manier om op warme dagen afkoeling te vinden. Dit meisje combineert het pootjebaden met het likken van een ijsje. De recherche van het bureau Sande- lingplein heeft twee Rotterdammers, de 30-jarige chauffeur K.J. G. en de 31- jarige chauffeur J.H. C. aangehouden omdat zij ervan worden verdacht de af gelopen maanden goederen ter waarde van 20.000 te hebben verduisterd, ten nadele van hun werkgever, een Rotter dams expeditiebedrijf. De goederen, voor namelijk textiel en schoenen, werden doorverkocht aan de 34-jarige magazijn knecht C. van der H., eveneens uit Rot terdam. De laatste werd terzake van he ling aangehouden. Van de verluisterde goederen heeft men nog niets kunnen achterhalen. Het drietal is vandaag voor de officier van justitie geleid. Voor het eerst is een helikopter ge land op het dak van het REM-platform in de Noordzee, met aan boord fourage voor de werkploeg. Het was de Alouette van Schreiner Aero Contractors n.v., die in de toekomst samen met het motor jacht „Bolokan" het contact tussen de wal en het tv-eiland zal onderhouden. De wentelwiek is uitgerust met rubber drijvers, zodat ook op zee geland kan worden. Bij windkracht acht kan de Alouette nog het contact met het plat form blijven onderhouden. Dat is dan wel nodig ook omdat bij dergelijke weers omstandigheden de „Bolokan" niet langs zij het eiland kan komen. (Advertentie) (Advertentie) GOLD STAR AMERICAN CIGARETTES 25 (Van onze Haagse redactie) Minister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) staat sympathiek tegenover het ge- gebruik van stemmachines bij het hou den van verkiezingen. Wanneer de Kies raad hem een gunstig advies uitbrengt over bruikbaarheid van het in Neder land ontwikkelde type machine, dan zal hü een wijziging van de kieswet voorbe reiden, waardoor het gebruik van stem machines by de verkiezingen wordt toe gestaan. Of de machines ook spoedig overal het oude systeem met het stembiljet en het rode potlood zullen gaan vervangen, is een vraag waarop de gemeentebesturen een antwoord moeten geven. Zij zijn het die de machines moeten aanschaffen. Tijdens een persconferentie in Den Haag heeft minister Toxopeus de voorde len van machinaal stemmen boven het conventionele systeem uiteengezet. Voor de kiezer wordt het onmogelijk om door ongewenste fouten een ongeldige stem uit te brengen. Het komt veel meer voor dan de leek zou kunnen veronderstellen dat bij het invullen van stembiljetten toe voegingen achter namen worden ge plaatst en andere opmerkingen worden neergeschreven. De voorzitters van de stembureaus moeten dan maar beoorde len of daardoor de biljetten ongeldig zijn geworden. Voor de stembureaus en voor het snel bepalen van de uitslag is het voordeel van mechanisch stemmen, dat na het slui ten van het stembureau onmiddellijk de uitslag kan worden afgelezen. Dit be tekent tijdwinst, maar wat nog belangrij ker is, er kunnen geen telvergissingen meer voorkomen. Stemmen met behulp van een machine gebeurt thans in de Verenigde Staten, in Venezuela en op Trinidad. De machine, die voor Nederland is ontwikkeld, gaat ongeveer 6000 gulden kosten. De machi ne verdient zichzelf echter terug in on geveer twintig jaar, omdat de kosten van verkiezingen met behulp van stem machines lager zijn dan van de thans in gebruik zijnde methode. Voor Den Haag, met 350 stembureaus, is een investering nodig van twee miljoen gulden. Thans zijn de kosten van één verkiezing onge veer een ton. Geschat wordt dat per stemdag minstens 200 kiezers hun stem men op één machine kunnen uitbrengen. Op het ogenblik kunnen per stembureau met drie hokjes 800 tot 1000 kiezers stem men. De thans op een zeventig jaar oude Amerikaanse ervaring ontwikkelde ma chine toont de kiezer het beeld van het bekende stembiljet. De kiezer haalt een handle over, waardoor het gordijn van het stemhokje achter hem sluit. Via een verplaatsbare schuiflat en een daarop beweegbare drukknop bepaalt hij de lijst en de kandidaat waarop hij wil stem men. Heeft hij de lijst en de kandidaat van zijn keuze gevonden, dan drukt hij op de knop, waarna een rood lichtje gaat branden. Zijn stem wordt pas gere gistreerd wanneer hij de handle terug zet. Na die handeling gaat het gordijn weer open. Blanco stemmen is ook mogelijk. De stemmen worden geregistreerd per lijst per kandidaat op een ontoeganke lijke teller. De Kiesraad zal vandaag (woensdag) de werking van de machine in de praktijk kunnen zien. Dan wordt er in Den Haag een proefstemming ge houden waaraan door 720 ambtenaren wordt deelgenomen. Het advies van de raad aan minister Toxopeus hangt voor een groot deel af van de ervaringen die bij deze proefverkiezing worden opge daan. De rechtbank in Rotterdam heeft van morgen de 35-jarige vertegenwoordiger Folkert van A. uit Rotterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek van voorarrest, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, wegens ver duistering van een bedrag van ruim 5100. De officier van justitie, mr. W. D. Meeter, had veertien dagen geleden tegen Van A. een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. Van A. had in 1963 als vertegenwoordi ger van een Nederlandse meubelfabriek in Frankrijk, Duitsland, België en Luxem burg gelden, die hij als betaling van klanten ontving, in eigen zak gestoken. Het geld was tot de laatste cent door croupiers van Belgische speelbanken op gestreken. De rechtbank in Rotterdam heeft dins-ontslag yan rechtsvervolging, plaatsing in Er zullen alarminstallaties in een aantal badkamers in de Verenigde Sta ten moeten worden aangebracht, om dat juwelen en andere kostbaarheden niet langer in een brandkast bewaard worde. Om deze reden kan Sherle Wagner in New York badkamers voor de rij ken van New York ontwerpen die hem tot 18.000 dollar per stuk opleve ren. Niet allemaal zijn Wagners bad kamers zo duur hij heeft er eens vijf aangelegd op een jacht voor maar 13.000. In de badkamers van Wagner verfris sen zich staatshoofden, koningen gro te zakenlieden en filmsterren. De kranen in Wagners badka mers zijn gezet in 24 karaats goud oplaag, en de wasbak heeft een rand van malachiet. Andere even ongewone als kostbare materialen die hij in zijn badkamers gebruikt, zijn amethisten, zuiver bergkristal, onyx en lapis la zuli. Onder de klanten van Wagner, die komen uit Engeland zowel als van de Maagdeneilanden en uit Alaska, zijn de prinses van Monaco, gouvereur Rockefeller van New York, ondermi nister Averell Harriman en Joan Crawford. Er zijn rijkaards die per post nun bestelling plaatsen Zo de Maharadja van Baroda, die gouden kranen, ^ep- bakjes en handdoekenrekjes bestelde. Er was een klant die 5500 dollar neer telde voor een in de vloer ingebouwd bad met mozaïekvloer, en antieke vazen voor zalfjes. Wagner is gewend geraakt aan vreemde verzoeken. Een ervan was van iemand die een douche wilde die eau de cologne sproeide. Een echt paar vroeg om een kraan in de vorm van een „meerman" voor hem, en een een meermin voor in de vorm van haar. Voor haar huis in het Mexicaanse Cuernavaca kocht Barbara Hutton de miljonaire met het vele geld en' de vele mannen, een bad dat even groot was als een zwembad. Er waren 7 meter hoge cherubijnen en dolfijnen bij. Een andere rijke vrouw in Bogota, Colombia, bestelde een badkamer voor een huis dat er nog niet stond. De architect zou dat er omheen ont werpen, vertelde ze Wagner. Er zijn zelfs mensen die in de bad kamer ontvangen. Een dame in Los Angeles serveert elke dag thee m haar badkamer van 24 bij 36 meter. De kuip is van marmer en de „uit monstering van veertien-kataarts goud oplaag. Een butler biedt cocktails en aperitiefjes aan, alvorens men 2ich naar een gebruikelijker omgeving be geeft voor het diner. dag de behandeling voortgezet van het proces tegen de 39-jarige kappersbedien de A. J. K. uit Scheveningen, die ervan wordt verdacht in de vroege morgenuren van de 7e mei 1963 de 53-ja rige ongehuwde Johanna Th. L. in een rijwielstalling aan de Rot terdamse Van den Hoonaardstraat door wurging om het leven te hebben ge bracht, na haar te hebben aangerand. Nadat de zaak op 12 mei j.l. achter gesloten deuren was behandeld, bepaalde de rechtbank veertien dagen later het onderzoek niet volledig was geweest. Zij vond het noodzakelijk prof. dr. J. Kloek, geneesheer-directeur van de psychia trische observatie kliniek in Utrecht (waar de verdachte enige tijd werd ge observeerd), alsnog als getuige deskundi ge te horen. Op grond van de rappor ten had de officier van justitie, mr J. D. de Jong, tegen K. ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een inrich ting voor geesteszieken en terbeschik kingstelling van de regering geëist. Het verhoor van prof. dr. Kloek, dat eveneens achter gesloten deuren plaats vond, heeft het proces vermoedelijk geen andere wending gegeven. Uit het korte resumé van dit verhoor, dat rechtbank president mr. A. R. Jolles in openbare zitting hield, bleek dat prof. Kloek van mening is, dat K. gedurende enige tijd (mr. Jolles: vermoedelijk enige jaren) in een beschermde omveving zal moeten doorbrengen. De ten laste gelegde feiten kunnen K. op grond van zijn geestelijke gesteldheid niet worden aangerekend,zo concludeerde prof. Kloek. De officier, mr de Jong, handhaafde dan ook zijn eis: een inrichting voor geesteszieken en ter beschikkingstelling van de regering. In zijn laatste woord zei K. tegen de rechtbank dat hij erg veel spijt had van wat hij destijds deed. ,,Ik weet dat het niet goed was, maar ik deed alles in paniek". De rechtbank zal op 29 juni vonnis wijzen. De regering van West-Duitsland heeft zich verbolgen getoond over een bewe ring van de gepensioneerde vice-admi- raal Helimuth Heye, als zou het West- duitse leger „een staat in de staat" wor den. In de functie die de admiraal heeft moet hij elk jaar een rapport uitbren gen over het leger aan de Bondsdag. Daarin heeft hij weliswaar klachten ge uit, o.a. over het toenemend aantal in breuken op de rechten van de militairen, maar zijn felste kritiek uitte hij op an dere wijze, in een geïllustreerd blad na melijk. Daarin beweerde hij dat de dreiging van „een staat in de staat" weggenomen moet worden, omdat anders een Bundes- wehr zou ontstaan uitgerust met de wa pens van morgen, maar opgeleid in de geest van gisteren. Deze duidelijke heenwijzing naar de nazitijd zit Bonn erg hoog. De regering heeft gezegd dat er voor deze bewering geen enkele grond is. Men neemt het de vice-admiraal ook hoogst kwalijk dat hij zijn gnef via een blad heeft gespuid. Of het door Heye verwekte schandaal tje nog aangewakkerd zal worden, moet worden afgewacht. Moeder aarde krijgt, in de omgeving van Weert, zware klappen te incasseren. Men kan hier mannen bezig zien die van tijd tot tijd een gewicht van 3000 kg van een hoogte van drie meter op het aardoppervlak laten tuimelen. Het is een nieuwe methode voor bo demonderzoek. Met deze methode worden dezelfde schokgolven, nodig voor het seismisch onderzoek, verkregen als met de klassieke methode, die erin bestaat dat op 10 meter onder het aardoppervlak enige kilo's dynamiet tot ontploffing worden gebracht. Het voordeel van de nieuwe methode IS dat alle complicaties en mogelijke ge varen van het werken met dynamiet wor den vermeden en vooral, dat eventuele explosieschade wordt ondervangen. De nieuwe methode kan bv. ook dicht bii woningen worden gebruikt. De „klappen" bij Weert maken deel uit van een seismisch onderzoek, dat in Bra bant en Limburg wordt verricht door een associatie, gevormd tussen de Nederland sefilialen van de Belgische oliegroep Petrofina en van een Franse oliemaat schappij. Een groep Amerikaanse katholieken die acties tegen rassendiscriminatie voert' heeft aangekondigd voor de woning van' kardinaal Mclntyre, de aartsbiss?ho? van ^0;s Angeles, te zullen demonstreren tot dat deze zijn standpunt in de rassen- 5"esUe bekendmaakt. Zij begonnen van- te^postenr wonm» van de kardinaal Pa^el'uit Los Angeles, Dubay, heeft inmiddels de Paus om het ontslag van de aartsbisschop gevraagd. Hij beschul digde hem van machtsmisbruik en ambts misdrijf. Nadat hij zijn verzoek aan de Paus wereldkundig had gemaakt, werd pater Dubay ontzet uit zijn functie van waarnemend beheerder van de St-Al- bertkerk Het merendeel van de tot 'deze negers G Parochianen bestaat uit Kardinaal Mclntyre heeft tot nog toe in deze kwestie het stilzwijgen bewaard Andere r.-k. geestelijken in Los Angeles verklaarden dat de kardinaal zich in vroegere verklaringen reeds over de ras senkwestie had uitgesproken. Hij zou geen voorstander van betogingen voor rassen - gelijkheid zijn.

de Stem | 1964 | | pagina 11