Trip van 3 weken door Scandinavië Poolse fel uit leider valt tegen China Weg naar akkoord over Maleisië open Twaalf eëist jaar parathionzaak Goirlese Uiterst strenge veiligheidsmaatregelen Raadsman („zeer broos bewijs j vraagt vrijspraak Manifestatie van korte duur „Kelners' pistool op met zak VONNIS ZES JAAR Warschau pogingen geeft tot verzoening op Slachtoffertje Keulse maniak bezweken SAMEN UIT SAMEN THUIS Vertrek guerrilla 's geregeld DAGBLAD VOOR ZEELAND Grens Bogaers- woningen nu f 16.000 tilburgse paratbionsaak risico...verf met Neem een De verf met flexabiliteif 'extra speling vooi de doe-het-zelver Laatste Fransen uit Algerië Rockefeller wijkt voor Scranton om Barry te stuiten Streeft De Gaulle naar automatische opvolging Vrij koel 104e JAARGANG No. 24613 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Dl NS PAO 16 JUNI19 64 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Gisterochtend hebben vijf jongeren van de stichting „Door eeuwen trouw" voor paleis Soestdijk een marathon-demonstratie willen houden voor de vrijlating van de in Indone sië gevangen gehouden en met de dood bedreigde dr. Soumokil. De fotocombinatie toont hoe de mara thonbetoging afliep. Op het eerste plaatje zien we het ontrolde span doek (hetgeen in strijd is met de plaatselijke politieverordening). De tweede foto toont het ingrijpen van de politie, die op de derde foto het spandoek in beslag heeft genomen en het meeneemt. Dc demonstratie was daarmee ten einde. DENEN ERG BEZORGD OM KROESTJEV Vanmorgen komt Kroestjev met een uitgebreid gevolg in de Deense hoofdstad Kopenhagen aan. Dat vormt de inleiding op een Scandinavische reis van drie weken, die in de Russische pers als een „reis van vrede en vriendschap" is aangekondigd. Hoewel in Kopenhagen nadrukkelijk werd gezegd dat men geen enkele moeilijkheid vreest tijdens het bezoek van de Sovjetpremier, zijn er niette min veiligheidsmaatregelen genomen, zoals nog nimmer in Denemarken zijn beleefd. Men verwacht dat Kroestjev in Denemarken, Zweden en Noorwegen zal pleiten voor een atoomvrij Scandinavië. procent van de Deense bevolking met het Het gezelschap komt per boot in Ko penhagen aan. Gisteravond zijn Kroestjev en zijn reisgenoten per trein in Kalinin grad aangekomen. Het is voor de premier de vierde buitenlandse trip van dit jaar. Vanaf het ogenblik dat Kroestjev van boord gaat in Kopenhagen zal hij omge ven zijn door een dubbele ring politie mannen. De 671 journalisten die het be zoek aan Denemarken mogen verslaan, mogen binnen de buitenste gordel komen, slechts enige uitverkorenen mogen een beetje dichterbij komen. In de gebouwen die uitzicht geven op de toegangen van het hotel Royal, in het centrum van Kopenhagen, zijn machinegeweren opgesteld. De vier duizend politiemannen die op de been zijn, willen een moord van het Ken nedy-type voorkomen. Het voedsel dat het Sovjetrussische gezelschap zal nuttigen, zal worden gecontroleerd door functionarissen van de openbare gezondheidszorg. Tot nu toe zijn er geen tekenen die er op duiden dat de politie meer zal moe ten doen dan toezien. Kroestjev wordt vergezeld door een vijftigtal personen, onder wie zijn vrouw Nina en hun drie dochters Julia Gontar, Rado Adzjoebei en Jelena, schoonzoon Alax Adzjoebei, hoofdredacteur van de Izwestia en minister van buitenlandse zaken Gromiko. De Russische premier gebruikt in het Kopenhaagse Royal-hotel een suite op de 20e verdieping. Gewa pende politiemannen zullen zich ver momd als kelners en kruiers onder het hotelpersoneel bevinden. Volgens de uitkomst van een onlangs gehouden opinie-onderzoek stemde 45 De grens van de Bogaerswoningen is verhoogd van 14.000 tot 16.000. Bo vendien kan voor deze woningen een bij drage van gemiddeld ruim 1000,- wor den verleend, zo blijkt uit mededelingen van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Voortaan kan dus rijksgoedkeuring worden verleend als de aannemingssom ten hoogste 16.000 gulden bedraagt. De voorwaarden waaronder de zg. Bo gaerswoningen tot uitvoering kunnen ko men. blijven ongewijzigd van kracht. Dit betekent onder meer dat zij op be perkte schaal kunnen worden ge bouwd. indien een plaatselijke aannemer geen of onvoldoende werk onderhanden heeft en het eigen woningen voor inwo ners van voornamelijk kleinere gemeen ten betreft. (Van onze rechtbankverslaggever) De Bredase rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak-Haneveer, waarin de 50-jarige Tilburgse C. van H. ervan beschuldigd werd haar man door middel van vergiftiging met parathion om het teven gebracht te hebben. Zij is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering De olficier van justitie eiste veertien dagen geleden tegen haar acht laar gevangenisstraf en terbeschikking stelling. De Tilburgse laat beroep tegen het vonnis aantekenen. tentie) Russische bezoek in. Men verwacht dat Kroestjev in Dene marken voornamelijk over handelsaan gelegenheden komt praten. Na zijn aankomst in Kopenhagen heeft Kroestjev een ontmoeting met premier Krag, waarna hii een krans legt bij een oorlogsgedenkteken. Na de lunch spreekt hij met leden van het parlement en des avonds is er een ontvangst door de Deen se regering. Woensdag zijn er besprekingen met Deense regeringspersonen en een lunch met koning Frederik en koningin Ingrid op kasteel Fredensborg. Donderdag wor den er bezoeken gebracht aan boerde rijen op Funen en vrijdag spreekt Kroest jev tot de Kopenhaagse studenten. Zon dag vertrekt hij naar Stockholm. Vertegenwoordigers van Deense orga nisaties van vluchtelingen uit Estland, Letland en Litouwen, de vereniging van .gevangen Europese volkeren" en de De laatste complete Franse mili taire eenheden hebben gisteren Algerië verlaten. Op de foto rijdt het konvooi de kade op in Algiers om te worden ingescheept. „Poolse strijdersorganisatie" hebben ge zegd dat de datum van 17 juni 1940, toen de drie Baltische republieken door de Sovjets werden bezet, altijd in herinne ring zullen blijven. Herinnerd werd ook aan het deporteren door de Sovjets van honderdduizenden burgers van die staten op 14 juli 1941. ..Wij willen ons niet met de officiële regelingen voor het bezoek bemoeien", aldus de verklaring, „maar wij 'keren ze zwijgend de rug toe en vieren godsdienstige plechtigheden". Het is bij deze gelegenheid voor het eerst dat communistisch China een ver slaggever naar Denemarken stuurt, na melijk de journalist Wang Yi-Wen, die de afgelopen tien maanden in Stockholm heeft gewoond als vertegenwoordiger van het communistisch-Chinese persbureau ..Nieuw China". Gouverneur Rockefeller van New York zou hebben besloten zich ten behoeve van gouverneur Scranton van Pennsyl vania terug te trekken uit de republi keinse campagne, <5te een kandidaat voor- het presidentschap moet bepalen. Hij zou dit doen om de opmars van Goldwa- ter te stuiten. Zoals de situatie op het ogenblik is kan Rockefeller bij de eerste stemming op de republikeinse conventie, volgende maand, op 123 stemmen rekenen. Enkele personen uit de omgeving van Rockefeller, die in Scranton de beste man zien om senator Barry Goldwater tegen te houden, dringen aan niet te lang te wachten met een officiële bekend making van de terugtrekking van Rocke feller. Iedere vertraging zou slechts voordeel kunnen opleveren voor Gold water. Goldwater zou tegen het einde van de week. als ook beslissingen in de staten Texas (70 stemmen) en Montana (14 stemmen) zijn gevallen. op iii>4 memmen kunnen rekenen. Dat is negen meer dan hij nodig heeft om gekozen te worden. Scranton en zijn medestanders hopen echter verschillende van de stemmen, waar Goldwater zich van verzekerd acht, in de komende weken te kunnen „af snoepen" De leider van de Poolse communisti sche partij, premier Gomoclka, heeft gis teren bij de opening van het vierde con gres van de partij, een ongewoon felle aanval gedaan op het bewind in Peking. Gomoelka riep op tot het houden van een communistische topconferentie om de eenheid in het „socialistische kamp" te herstellen. Hij viel China aan omdat het zijn zaak slechts door oorlog en ge wapende revolutie denkt te kunnen rechtvaardigen. „De (communistische) partijen die aan de voorgestelde conferentie niet wensen deel te nemen bewijzen dat zij zich bui ten d einternationale communistische be weging hebben geplaatst", zei de Poolse partij-leiders. Volgens waarnemers was dit de meest uitgesproken verklaring van Gomoelka met betrekking tot 't Russischee-Chinese ideologische conflict. Een andere beschuldiging die Gomoelka Peking tegenwierp was dat de Chinese bewindhebbers „de klok terugzetten". Over het tijdstip van de komende confe rentie merkte hij op, dat zodra de meer derheid der communistische partijen daartoe hebben beslist, de voorbereidin gen voor een dergelijke conferentie kun nen beginnen. Bij zijn bezoek aan Moskou, in apnl van dit jaar,heeft Gomoelka tot 't hou den van een communistische wereldcon ferentie opgeroepen, maar toen zei hij dat zon conferentie slechts zou moeten worden gehouden indien de vooruitzich ten op het herstel der eenheid goed wa ren. Aangenomen wordt dat Polen zich nu verder zal neerleggen bij Kroestjevs poli tiek om China te isoleren. (De commu nistische partijen van Indonesië en Nieuw-Zeeland hebben gisteren opge roepen tot hervatting van het gesprek tussen Rusland en China). „De denkbeelden van de Chinese leiders worden weerspiegeld in hun aanvallen jegens de pogingen die worden onder nomen om een toenadering tot stand te brengen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. China schijnt te zijn gekant tegen iedere overeenkomst die de spanning in de wereld vermindert en een einde maakt aan de wapenwedloop", betoogde Gomoelka. Hij zei dat China cr harstochtelijk naar streeft kernwapens te bezitten. De partijleider haalde daarbij een uit spraak van president- Johnson aan die heeft gezegd dat miljoenen mensen bin nen enkele minuten zouden worden weg gevaagd indien het tot een atoomoorlog zou komen. Hij voegde eraan toe: „Kun nen wij de Chinese leiders ernstig ne men als zij zeggen dat wij bereid zijn zelfmoord te plegen. Neen, dit kan niet". Een van de schoolkinderen voor wie na de aanslag van een maniak op oen school in Keulen het ergste werd ge vreesd, is maandagochtend overleden Het was de 9-jarige Dorothea Binner. Het dodencijfer van de ramp is nu drie. De twee andere slachtoffers zijn onderwij zeressen. Vele artiesten zijn op het ogenblik bezig met de laatste repetities voor de 27e René Sleeswijk revue, die de naam Samen uit, samen thuis" zal heten. De foto toont enkele van de artiesten tijdens een rust pauze. Op de eerste rij onder scheiden we v.I.n.r. Louis Dussee, Tobi Rix, Mieke Telkamp, Diana Floodgate, Donald Jones en Jerry Rix. De overigen zijn de leden van de vocal group The Carden Sin gers, de London Starlets en de Westcnd-Debonairs. In politieke kringen in Parijs gonst het van geruchten, dat president Charles de Gaulle streeft naar een grondwetsher ziening, waardoor hij tijdens zijn te ver wachten tweede ambttemijn kan wor den vervangen door premier Georges Pompidou. In deze kringen verluidt het. dat De Gaulle vastbesloten is zich kandidaat te stellen voor depresidentiële verkiezingen van het volgend jaar, maar wegens zijn leeftijd, thans 75. te denken aan een automatische opvolging als hij zijn func tie tijdens de zevenjarige termijn zal moeten neerleggen. De Philippijnse diplomaat Salvador Lo pez heeft gisterochtend in Tokio mee gedeeld dat Indonesië en Maleisië het eens zijn geworden over de wijze waar op de Indonesische guerrillastrijders uit Maleisisch gebied op Borneo zullen wor den teruggetrokken. Het akkoord baant de weg voor een ministeriële en een top conferentie tussen Maleisië, Indonesië en de Philippijnen. (Van onze rechtbankverslaggever) Voor de Bredase rechtbank heeft dc officier van justitie, mr. K. M. A. Thijs sen, gisteren twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 61-jarige Grada M. uit Goirle, die hij ervan beschuldigde op dinsdag 15 oktober van het vorig jaar haar man, de 68-jarige Willem van Nue- nen, met het gif parathion vermoord te hebben. Haar raadsman, mr. P. Lap, wil de haar niet eens „mishandeling de dood tengevolge hebbend" ten laste leggen en vroeg vrijspraak. Voordat de president, mr. A. F. Stemfoort, meedeelde dat de rechtbank over veertien dagen vonnis zal wijzen, betuigde de verdachte in een laat ste woord heftig haar onschuld. „Doe met mij wat u wilt" snikte zü, ,.ik ben on schuldig aan de dood van mijn man!" «Waarom zou ik mijn man dat God, o God! dat vergif hebben gegeven?", riep zij de rechtbank toe. Niemand heeft gisteren in de rechtszaal die vraag af doende kunnen beantwoorden De motie ven van Grada M., zoals die door de of ficier werden voorgedragen en zoals zij die in een vroegere bekentenis geformu leerd heeft, bleven aanvechtbaar. De kleine bejaarde vrouw gekleed in zwarte rok en grijs vest, het vaalgrijze haar achterover gekamd, diepe groeven in het gezicht en haar trouwring aan de vinger bleef een raadselachtige figuur. Volgens de tenlastelegging heeft zij een meer dan dodelijke dosis parathion in het aluminium drinkenskruikje ge daan, dat nu als enig corpus delicti voor de rechters op de groene tafel staat. La ter wordt het op verzoek van de verdach te verwijderd. Volgens een bekentenis die zij aflegde in de nacht van 18 no vember, verliet haar man om half vijf het echtelijk bed om naar het toilet te gaan. Toen hij terugkeerde en weer in sliep, bleef zijn vrouw wakker. Zij zou een half uur, een uur nadien opgestaan en naar beneden gegaan zijn. Uit de tas van haar man, die in de voor kamer stond, zou zij het kruikje hebben gepakt, ermee naar de keuken gelopen zijn, een beetje koffie uit het kruikje in de gootsteen hebben laten lopen en de inhoud weer hebben aangevuld met ongeveer tien cc parathion. Om negen uur dronk haar man op zijn werk uit de kruik, die volgens de politie- getuigen in de fabriek niet meer kan zijn aangeraakt. „Wat een rommel!", moet hij gezegd hebben. Een uur nadien was hij dood. De arts-patholoog B Mak kink verklaarde gisteren dat hij „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid" aan parathionvergiftiging gestor ven is. De apotheker-toxicoloog D. D. Boer verklaarde, dat het bloedonderzoek op zware vergiftiging wees en dat in het kruikje tien cc parathion was aangetrof fen. Consumptie van één cc is reeds do delijk. FLESJES Had Grada M. parathion in huis? De politie heeft noch het gif noch het flesje aangetroffen. Zij geeft echter toe een flesje parathion gekocht te hebben bij de boerenbond om er de kool mee te be sprenkelen. Zij zegt dat zij het restant, dat zij bij de schoonmaak in juli in een pillenflesje overgoot, nadat het oor spronkelijke flesje van de schoorsteen was gevallen en gescheurd, half septem ber in de vuilnisemmer heeft gegooid. De officier betwijfelt haar waarheids getrouwheid. Eerder had zij verklaard dat het flesje bij de schoonmaak hele maal stuk was gevallen. En op een ander ogenblik zei zij dat ze het niet half sep tember maar later heeft weggegooid. De officier verwijt haar draaierijen Op 24 december heeft zij tegen hem gezegd dat het ieder vrij staat te liegen. Flesjes spelen een grote rol in dit pro ces. Bij Grada M. woonden haar dochter, schoonzoon en hun baby in. Toen briga dier F. H. J. Aarts op de" avond na de dood van Van Nuenen ten huize van Grada M. op zoek ging naar gif flesjes, registreerde hij bij de dochter een he vige schrik, toen zij ontdekte dat een flesje met een middel tegen hondenrui half leeg was. Haar man verklaarde dat hij het middel gebruikt had voor de hon den. De dochter zou ook geschrokken zijn, omdat het parathionflesje op de schoorsteen verdwenen was. (Vervolg op pag. 7) Het akkoord werd aan de ontbijttafel uitgewerkt, door premier Abdoel Rach- man van Maleisie en president Diosdado Macapagal van de Philippijnen. De Indo nesische delegatie, onder leiding van pre sident Soekarno, aanvaardde het akkoord onmiddellijk. Lopez zei, dat twee con troleposten zouden worden ingericht waarlangs de Indonesische geurrillatroe- pen zich zouden terugtrekken: een aan de Sarawakse giens en de andere in Saba (Noord-Borneo). Over meer controlepos ten zal volgens Lopez later gesproken worden. De Philippijnse diplomaat zei dat naar beide partijen instructies zouden uitgaan om met de feitelijke terugtrekking te beginnen, terwijl hij zich in verbinding zou stellen met de Thaise minister van buitenlandse zaken, Khoman. Uit Bangkok zijn Thaise inspectieploe- gen al onderweg om de doorlaatposten op te richten. De drie in het geschil om Maleisië be trokken landen hebben het onpartijdige Thailand uitgekozen om de terugtrekking langs de 800 mijl lange grens te surveil leren. Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, noemde de over eenkomst een doorbraak in het geschil, maar voegde eraan toe. dat de Indone sische guerrilla'i 1e wijd verspreid wa ren om een onmiddellijke evacuatie mo gelijk te maken. Het instellen van nog meer controle posten zaJ op de ministeriële conferentie, misschien vandaag, besproken worden. „Teneinde haast achter de topconferen tie te zetten", aldus Ghazal Shafie. een Maleisische functionaris, „zullen wij tij dens de conferentie van ministers van buitenlandse zaken aandringen op een groter aantal doorlaatposten voor de eva cuatie der Indonesiërs. Laat ze eerst ver trekken. dan zullen wij met de volgende fase beginnen. Wij zullen onze operaties tegen de guerilla's niet staken, behalve op de evacuatieroutes", voegde Shafie er aan toe. De vreugde over het bereikte akkoord werd echter onmiddellijk overschaduwd door dreigementen van een Indonesische militaire autoriteit, die zei dat zijn land gemakkelijk in staat is Maleisië aan te vallen. „Wij kunnen best dodelijke aan vallen ondernemen op het hart van het vijandelijke grondgebied", zo zei hij. Ma- tegen de guerrilla's niet staken, behalve de mannen van 21 tot en met 28 jaar bevolen zich te laten registreren vooi mogelijke militaire dienstplicht PRINSES BEATRIX is gisteren vertrok ken naar Engeland, waar zij de Ascot- races zal bijwonen Donderdag zal zij de gaste zijn van koningin Elizabeth. PRESIDENT DUVALIER van Haïti is voor het leven gekozen als president. Hij was de enige kandidaat NOG STEEDS worden vonken en gloei ende stenen uit de vulkaan de Etna ge stuwd. Omwonenden hebben ook duide lijk explosies gehoord. RUSSISCHE en Amerikaanse experts praten op het ogenblik in Geneve over de instelling van een systeem van ver bindingen via kunstmanen, dat over de hele wereld moet reiken. EEN ONTPLOF! ING in een kolenmijn in Wales heeft aan drie kompels net le ven gekost. Twee werden zwaar gewond en een onbekend aantal zit nog opgeslo ten. DE MONETAIRE situatie in Italië schijnt, volgens een Frans blad, bedroevend te zijn. Er zou sprake zijn van een devalua tie van de lire De E E G. zou in het ge heim al een lening hebben toegezegd, omdat het land anders geisoleevd raakt en uit de E E G zou moeten treden. VANDAAG zal in Brussel gesproken wor den over het samensmelten van de com missies van de drie Europese gemeen schappen Deze lusie zal niet vooi 1 ja nuari 1965 tot stand komen MGR. DR. J. WILLEBRANDS. secretaris van het secretariat voor de christelijke eenheid en pas benoemd tot titulair bis schop van Maunana. zal op zondag 28 juni door de Paus tot bisschop worden gewijd. Weersverwachting van het K.N.M.l geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Matige in het noorden vrij krachtige wind. Koel weer. Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan op 19.46 uur. Morgen: zon op 4.20 uur. Maan on der 3.51 uur. r

de Stem | 1964 | | pagina 1