Diamanten feest tevens een afscheid Windhoos op Texel Tal van zwemmers verdronken; velen in verkeer V.S, rood bom bardeerden wartier Mertens kandidaat „Opheffing ook reden maar pijnlijk. tot vreugde' Voorzitter St.-Gregorius Hoogmis verdwijnt niet VOORZITTERSCHAP \TIEVE HULP nacht MaxEuwen buitengewoon hoogleraar in Tilburg (vrl.) .AND DAGBLAD VOOR ZEELAND Sylvester-orde voor C. v. d. Eeden Na zeven dagen weer zonlicht (Ti ROOD-CHINA PROTESTEERT Wisselende bewolking De Gaulle: Y.S. en Chinezen uit Laos! I rene en gaan Frankrijk Carlos in wonen IN ISRAEL Jaar voor vrouw die gehandicapt kind doodde Handelsflirt nul Westen Heeft Roemenië Moskous fiat? herming te Middel- plaatst een tamheden bij de fl- mnis van stenogra- genieten de voor- ig; geen inhouding Secretaris van de 18 BREDA RMAT IE-STROOK afd.Personeelspubliciteit» Marktstraat 40, Den Haag. ke mij schriftelijk/mon- 1) in te lichten over do ngen tot officier-vlieger. TS: »ATUM OPL./DIPLOMA'S: AZ 2084 ■halen wat niet gewenst is. elbrevet of ns haar po- aal te Breda e adviseren nt u in de j uw sollici- pasfoto en jw verzoek n ARNHEM 104e JAARGANG No. 24612 Voor God. Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uiig. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDA6 15 JUNI Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,50 incasso; 0,75 per week excl. 0,50 incasso; 0,75 per week Prijs van buitenlandse abonnemente; op aanvraag. Losse nummers 15 een) Advertentieprijs voor de gehele oplag 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven ei Algemene Voorwaarden worden 0| aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) KAB: HET (NKV)-LEVEN „Ik onderstreep deze zaken niet omd; BEGINT BIJ 60... (Van onze verslaggever) Het zestigjarig bestaan van de K.A.B. in het Bredase diocees, zaterdag in de Stadsschouwburg te Breda onder grote belangstelling gevierd, bete kende tevens het einde van deze organisatie. Nu is het N.K.V. geworden met een nieuwe structuur voor het standsorganisatorisch werk, dat, zoals verbondsbestuurder P. J. J. Mertens uit Utrecht, oud-diocesaan voorzitter, tijdens de laatste centrale raadsvergadering 's morgens in de Graanbeurs meedeelde, landelijk regionaal in 28 districten en in plaatselijke centrales zal worden geleid. De tot nu toe bestaande Bredase bond is in drie districten verdeeld, t.w. Zeeuwsch-Vlaanderen, Roosendaal (met Bergen op Zoom) en Breda. In de herdenkingszitting, opgeluisterd door Breda's Mannenkoor onder leiding van Jo Frijters en het Scapino-ballet, hield prof. A. G. M. van Melsen uit Nij megen een feestrede over het onderwerp „Christen zijn in deze tijd". Daarna voer de mgr. G. de Vet het woord. „U staat thans lussen afscheid en per spectief", aldus de bisschop, „en als men sen van deze tijd wordt u gelukkig meer geboeid door het perspectief, door de vaart en de toekomst, dan dat u stil staat bij het afscheid". Nadat mgr. De Vet dankbaar de vele arbeid van de K.A.B. had hei dacht, accentueerde hij, dat het voor een belangrijk deel aan de K.A.B. te danken is dat in het gewest de band tussen kerk en arbeidende bevol king niet verbroken is; zelfs het tegen deel is bereikt, dat er onder brede lagen van de arbeidende bevolking van een werkelijke religieuze dynamiek kan wor den gesproken en van een reële bezorgd heid voor de uitbouw van het christen zijn in het gewest De vakverenigingen en gecoördineer de regionale instituten, die de arbeid overnemen, vinden een groot werkter rein voor zich, waar ze juist als vak vereniging hopelijk met veel vrucht baarheid kunnen werken, omdat het ter reinen betreft die de arbeid als zodanig raken. ,We mogen hopen", zo vervolgde de bisschop, „dat er in de toekomstige struc- Aan het belangrijke agendapunt ophef fing van de diocesane bond, konden de afgevaardigden hun goedkeuring hech ten, maar niet voordat een geruststellend antwoord was gegeven op enkele ang stige vragen, die vanuit de laatste cen trale raad werden gesteld en waarop bondsvoorzitter G. Jacobs antwoordde, dat men voor een levendig contact noch voor het punt financiën bevreesd hoeft te zijn. „Het zijn de veranderde omstandig heden die het voor onze beweging nood zakelijk hebben gemaakt een wijziging in haar organisatiepatroon aan te bren gen, waardoor zij beter in staat zal zijn haar taak, ook in de toekomst, op doel matige wijze en in optimale zin te blij ven vervullen", aldus de heer Jacobs in zijn openingswoord. „Het feit dat wij, katholieke arbeiders, in ons bisdom gedurende zestig jaar in de ons zo vertrouwde diocesane bond hebben mogen meewerken aan de ver wezenlijking van het doel der beweging, maakt het besluit tot opheffing, hoe be grijpelijk en verklaarbaar ook, tot een pijnlijke aangelegenheid. Maar er is re den om verheugd te zijn dat de struc tuurwijziging gerealiseerd kon worden cn het werk, zij het dan in andere vorm in het N.K.V. zal worden voortgezet". Om half drie 's middags begon in de Stadsschouwburg de feestelijke viering, met als hoogtepunt de me dedeling van de bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, dat bondsbestuur- der C. van den Eeden uit Breda, die een kwart eeuw op het terrein van de K.A.B. in het Bredase werkzaam was, is benoemd tot ridder in de orde van St.-Sylvester. De versierselen van deze pauselijke onderscheiding werden hem door zijn echtgenote op gespeld. tuur ook op meer fundamentele chris telijke aspecten alle aandacht zal vallen. Mgr. De Vet dacht hier aan de zeer bij zondere zorg om vorming en houding te kweken t.a.v. het christen-zijn, niet al leen in bedrijfsmilieu, maar ook in het woonmilieu en ontspanningsmidden; aan het werk om een christelijke maatschap pij-opvatting gestalte te geven, waarbij de bijdrage beoogd werd aan de totali teit van het samenleven; aan de nood zaak om christelijke waarden uit te die pen en vorm te geven, aan de dialoog met andere sociale groeperingen, bijzonder lijk aan die van de werkgevers, niet zo zeer op basis van materieel belangrijke groepsvoordelen, maar op de basis van een in gezamenlijk gedeelde christelijke arbeidsethiek, die voor werknemer en werkgever geldt; aan de vestiging van inzichten en houding t.a.v. een christelijke leef- en cultuuropvatting voor de brede lagen van de ai beidende bevolking in het gewest. Ik onderstreep deze zaken niet omdat ik vrees dat ze door de nieuwe struc tuur van het N.K.V. verwaarloosd zullen worden, maar ik onderstreep ze nadruk kelijk omdat in de zeer dynamische ont wikkeling van ons land en het gewest zowel op infrastructureel, demogra fisch, industrieel en sociaal gebied als ten aanzien van de godsdienstbeleving een zelfs tijdelijk verminderde aandacht voor deze vorming, scholing en voor lichting grote schade kan brengen". Mgr. De Vet besloot: „De dynamiek juist van onze tijd vraagt een voortdu rende aandacht voor de vorming van een breed georiënteerd kader. De snel groei ende dorpen en steden, bij een uitbrei ding van het industriële klimaat, maken het noodzakelijk dat de kadervorming onze bevolkingsgroei en industriële uit breiding bijblijft. Het is juist de grote opgave en inspanning in onze situatie om een door "net christendom geïnspi reerd christelijk creatief kader te behou den, dat, ook op zuiver godsdienstig en kerkelijk gebied, in evenredigheid staat tot de bevolkingsgroei willen we christe lijke inspiratie geven aan de samenle ving en dus op christelijk creatieve wijze dienstbaar zijn aan de samenleving waar in we leven of gaan leven". In de foyer van de Stadsschouwburg werd tot slot nog een druk bezochte re ceptie gehouden. (Van onze verslaggever) Zeshonderd vijftig zich actief met kerk muziek bezighoudende musici waren gis teren verenigd in Esplanade te Utrecht voor een studiedag over de vernieuwin gen in de liturgie en de plaats van het kerkkoor en de kerkmuziek daarin. Het was een teleurstelling voor hen, die iede re vernieuwing nastreven, dat deze stu diedag werd geopend met een traditio nele gezongen misviering. TEGEN DE zin van Washington in zijn 73 Amerikanen naar Cuba gegaan om daar eens rustig rond te neuzen. Ze werden hartelijk verwelkomd door Fidel Castro's broer Raul. HET GEZIN Johnson gaat volgend jaar op uitnodiging van bondskanselier Erhard een bezoek aan West-Duitsland brengen. WEGENS HET in bezit hebben van eon kilo marihuana is een Amsterdamse kunstfotograaf gearresteerd. NEGERLEIDER-DOMINEE Martin Luther King, die gearresteerd was wegens het betreden van een „blank" restaurant, is tegen betaling van een borgtocht van 900 dollar vrijgelaten. MR. DR R. H DE VOS van Steenwijk. oud-lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D en oud-commissaris van de koningin in Drente, is in Zwolle over leden. Hij werd 78 jaar. 's ZATERDAGS DE H. Mis bijwonen in plaats van 's zondags is mogelijk ge worden in enkele buitenlandse diocesen, waar een tekort aan priesters is of waar de geestelijken een te uitgestrekt arbeidsterrein hebben Dispensatie wordt tevens verleend aan hen, die 's zondags uit willen of moeten sporten. FEL GEPROTESTEERD heeft de Poolse primaat kardinaal Wyszynski tegen het feit, dat kinderen, die hun vakantie in „regeringskampen" door brengen, niet in staat worden gesteld 's zondags naar de kerk te gaan VIJFTIG GEWONDEN vielen zaterdag bij de luidruchtige ontvangst van de Beatles in Melbourne. ,,Het is een wonder, dat er geen doden te betreuren zijn", zei de politie die met 100.000 fans moest afrekenen. Pater Gregorius van de Ven o.f.m. opende de rij van sprekers. Hij behandel de de functie van het kerkkoor in de vernieuwde liturgie en pleitte hartstoch telijk vóór de kerkkoren. Hij vroeg alle liturgisten begrip te hebben voor de ge schiedenis der kerkmuziek. „Een ver nieuwing kan slechts slagen wanneer zij tot stand komt in geleidelijkheid, en ge leidelijkheid uit zich in een organische groei. Dit veronderstelt kennis van de geschiedenis". De rede voor de voorzitter, prof. dr. J. Smits van Waesberghe, sloot hierop aan. Velen moeten zich verheugd hebben ge voeld, dat nu eindelijk van boven af meer omlijnde, meer concrete stellingen werden geponeerd. Zo stelde de voorzit ter duidelijk dat de hoogmis zeker niet zal verdwijnen. Met een citaat uit de constitutie van 4 december 1963 stelde hij zich te weer tegen een zijns inziens te grote gezagsaanmatiging van de Ne derlandse liturgische commissie. Dit ci taat vermeldt nl. dat niemand, ook geen priester, eigenmachtig iets aan de litur gie mag veranderen, weglaten of toevoe gen. De voorzitter vroeg de vergadering contact te zoeken en in overleg te tre den met de pastoor over wensen betref fende de voorgestelde vernieuwingen of deze anders door te geven aan de koor- kringbes turen, die op hun beurt het dio cesane bestuur moeten inlichten. „Het is onontbeerlijk", aldus de voorzitter, „dat er een gesprek op gang komt". Uit deze rede en een kort communi qué van rector Nooren, voorzitter van de Nederlandse liturgische commissie, teken den zich fundamentele verschillen van inzicht af op het hoogste niveau tussen hen, die statutair verantwoordelijk zijn voor het behouden en ontwikkelen van een goede kerkmuziek enerzijds en de liturgisten anderzijds. Mgr. Bluijssen vroeg aan iedere be trokkene zich toch steeds te blijven be zinnen op de eigenlijke bedoeling van de hierboven genoemde constitutie en zichzelf steeds te plaatsen in de hieruit sprekende eigenlijke geest van de litur gievernieuwing. ..U moet deze vernieu wing zien als een onderdeel van de al gehele vernieuwing van christelijk leven en denken. Het doel is de liturgieviering te geven aan heel het Godsvolk" Ook mgr. Bluijssen bevestigde, dat de hoogmis van nu slechts enkele onder geschikte wijzigingen zal ondergaan Wel zal er differentiatie komen in het mis formulier, zodat er ook buiten de hoog mis plaats komt voor het gezongen Ne derlandse kerklied. „De Nederlandse liturgische commissie is slechts een adviserend orgaan", zo stel de de voorzitter, „en bezit zeer ^beslist geen wetgevende macht. Dit is een mis vatting die zij self creëert door een zo- danige wijze van publiceren, dat er een wetgevende betekenis aan wordt ge hecht". Op Texel heeft een windhoos in twee minuten tijd grote schade aangericht aan drie hadcentra. Aan het Hoornder-strand werden tien tallen hadhokjes, die een zeven honderd gulden per stuk kosten, finaal uit elkaar geslagen. De foto geeft een heeld van de schade, die in de duizenden guldens loopt. Dr. Max Euwe. die behalve schaak grootmeester ook directeur van de Stich ting Studiecentrum voor administratieve automatisering in Amsterdam is, is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de methodolo gie van de geautomatiseerde informatie verwerking aan de Katholieke Hoge school te Tilburg en de Nederlandse Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. Beide hogescholen hebben deze nieu we leerstoel ingesteld om de snelle ont wikkeling van de toepassingsmogelijkhe den van elektronische rekenmachines voor administratieve doeleinden binnen het economisch wetenschappelijk onder wijs te kunnen blijven volgen. Het mooie weekeindeweer, dat vooral zaterdag velen tot een duik in het frisse water of een autotochtje aan leiding gaf. heeft weer zijn tol geëist. Negen mensen verdronken tijdens het zwemmen of pogingen daartoe en ver loren het leven bij verkeersongeluk ken. In Sleen verdronk de 14-jarige Hp.rrie Huizing in een natuurbad, waar het zo druk was, dat niemand iets be merkte van het drama, dat zich in een van de bassins afspeelde. Pas vele uren later, toen de drukte afnam werd zijn vermissing bij de politie ge meld. Na twee uur dreggen werd het j stoffelijk overschot gevonden. Een soortgelijke tragedie speelde zich af in Maastricht, waarbij de 9-jarige F. Murrer in een zwembad omkwam. In de Oude Maas verdronk de 17-jarige Henk Duys uit Heesch. Hij en zijn broer die beiden slecht konden zwem men, kwamen in een diepe geul te recht, waarna zij onder water ver dwenen. Twee toeschouwers schoten Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Koel weer. Vandaag: zon onder 2104 uur. Maan op 18.41 uur. Morgen: zon op 4.20 uur. Maan on der 3.19 uur. Zeven dagen hebben honderd veer tig burger-vrijwilligers en vijftig dokters, verpleegsters en weten schapsmensen doorgebracht in een kernwapenbestendige schuilkelder in de Duitse stad Dortmund. Zon dag was de proef afgelopen. Foto: Enige meisjes, die vrijwillig in de kelder hun intrek hadden genomen komen met hun bagage naar buiten. „Heerlijk om weer de blauwe lucht te zien," was hun commentaar. Ze hebben er ruim 300 Mark mee verdiend. „De ge dachte daaraan maakte het daar beneden vol te houden," zei een van hen Het communistiscli-Chinese persbureau „Nieuw China" heeft de Amerikanen er gisteren van beschuldigd het Laotiaan- se communistische hoofdkwartier te heb ben gebombardeerd. Daarbij zou een Chi nees zijn gedood en vijf anderen gewond zijn geraakt. De Amerikanen zouden ge bruik hebben gemaakt van bommen, ra ketten en boordwapens. Het besluit tot de aanval zou op het Witte Huis zijn ge nomen om de Chinese volksrepubliek cn Noord-Vietnam duidelijk te maken, dat Amerika vast van plan is Zuidoost-Azië te beschermen tegen agressie. De rege- ring-Johnson bult zicli evenwel in stil zwijgen en is kennelijk niet van plan alsnog mededelingen te versterkken. Ook stellingen van de Palhet Lao in de Vlakte der Kruiken zouden door de Amerikanen zijn gebombardeerd. Het enige wat uit Amerikaanse bron nen bekend werd is, dat de Verenigde Staten hun verkenningsvluchten door straaljagers boven Laos hebben hervat, nadat deze op verzoek van premier Soe- vanna Phocma waren gestaakt. Ook dit is niet naar de zin van de Chinese volks republiek. die in een nota waarschuwt dat de oorlog zich wel eens tot geheel Indo- China zou kunnen uitbreiden als de Ame rikanen eenzijdig blijven optreden en „ge wetenloos in strijd met de Geneefse over eenkomsten blijven handelen". China hoopt, dat Engeland en Rusland hun plicht zullen doen, omdat zij zich niet aan hun verantwoordelijkheid kun nen onttrekken „in geval van een nieu we verergering van de toestand in Laos' China meent dat een conferentie van de veertien landen geen enkel uitstel kan lijden. President Do Gaulle heeft intussen mee gedeeld dat Frankrijk een eind zal ma ken aan de inmenging van buitenaf in Zuidoost-Azië. Hij eiste de terugtrekking uit Laos van zowel de Amerikanen als de Chinezen. Prins Xavier van Bourbon-Parma, va der van de echtgenoot van prinses Irene, heeft gisteren m Bourges meegedeeld, dat het jonge paar zich naar alle waar schijnlijkheid permanent zal vestigen in het kasteel de Lignières, een bezitting van de familie bij de gelijknamige plaats in midden-Frankrijk. Prins Xavier zei dat prins Carlos en prinses Irene in juli voor een vakantie op het kasteel zouden aankomen. Het ligt op 220 km ten zuiden van Parijs. De heer P. J. J. (Jan) Mertens is kandidaat gesteld voor het voorzitter schap van het N.K.V., als opvolger van de heer Middelhuis, die zoals men weet deze post met pensioen zal verlaten. In de verbondsraadsvergadering van 22 juni zal over de kandidatuur van de heer Mertens worden gestemd. Jan Mertens is geboren in Dongen, in 1916 en hij kan evenals de heer Middel huis als een rasechte „selfmade man" beschouwd worden. Hij begon zijn loop baan als typograaf. Hij interesseerde zich al vroeg voor de sociale proble men en zijn eerste functie in het maat. schappelijk leven was die van secreta ris van „De Jonge Werkman", die in 1941 werd opgeheven. Jan Mertens was een dergenen die in de oorlogsjaren de herrijzenis in een nieuwe vorm voor bereidden, en toen ontstond de Kajot- tersbeweging. Vrij kort daarna, in februari 1945 werd hij voorzitter van de diocesane K.A.B en hij heeft in de jaren nadien dc mensen van Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen uitstekend leren kennen, en zij hem. In 1953 legde hij de voorzittershamer neer, omdat hij toen werd benoemd tot verbondsbestuurder van de K.A.B. Dat is hij elf jaar geweest. De moge lijkheid lijkt nu zeer groot dat Jan Mertens op 22 juni tot voorzitter van het N.K.V. wordt gekozen. (Advertentie) Fabrieken Zevenbergen Een 34-jarige Israëlische vrouw die terechtstond voor het doden van haar 3-jarig zoontje dat sinds zijn geboorte blind, doofstom en geestelijk abnormaal was is gisteren veroordeeld to4 een jaar gevangenisstraf. De tenuitvoerlegging van het vonnis werd tot november op geschort om de vrouw in de gelegen heid te stellen de president van Israël gratie te vragen. Bij de motivering van het vonnis merkte de rechtbank op dat de moeder medelijden verdient, dat zij ongetwijfeld geestelijk heeft geleden voordat zij tot haar daad besloot en dat deze moet worden gezien tegen de achtergrond van haar grote toewijding voor haar gezin. De rechters waren echter van oordeel dat geen mens het recht heeft het leven van een ander te nemen. De vrouw, werd in afwachting van het gratieverzoek in vrijheid gesteld. onmiddellijk te hulp. De broer kon worden gered. Henk klemde zich ech ter zo vast aan zijn redder dat deze eveneens onder water verdween. De redder was toen evenwel aan het einde van zijn krachten, waardoor hij de jongen, die al buiten bewustzijn was, moest loslaten. Drie uur later werd het slachtoffer door duikers gevonden. In zee verdronk de 11-jarige Han Til- lek-ens uit Den Haag. Hij waagde zich te ver van het strand en werd bewus teloos uit het water gehaald. In een ziekenhuis overleed hij later. In de Westerwoldse A verdronk de 17- jarige Johannes Veen uit Westerlee. Hij kon niet zwemmen, maar was niettemin met een paar vrienden gaan zwemmen. In de Maas bij Borgharen verdronk een 26-jarige Italiaanse gast arbeider. Twee vrienden van hem, die aan de kant zaten hoorden plotseling een gil. maar dachten, dat het een grap was. Toen de zwemmer echter niet meer boven kwam sprongen zij- in het water om te trachten hem te vinden. Dit lukte pas geruime tijd later en te laat. In het Twentekanaal in Hengelo werd gisteren het stoffelijk overschot opge haald van de 21-jarige B. M. Groot- holt, die al sinds zaterdagmiddag ver mist werd. Hij had, gekleed en al, het kanaal over willen zwemmen om zich daarbij zijn vrienden te voegen In Rotte bleef de 7-jarige Philip Ansems uit Rotterdam bij het pootje baden in de modder steken. Hij strui kelde cn verdronk. In de Waal (bij Gorinchem) verdronk de 29-jarige onderwijzer G. Middel koop, die met zijn vrouw en drie kin deren op een gevaarlijk punt in het water was gegaan. Twee dagen lang moest naar het stoffelijk overschot ge dregd worden vooraleer het gevonden werd. Op de weg vielen vijf dodeji. De uit Haarlemmerliede afkomstige landbou wer L B. Biesheuvel, broer van de minister van Landbouw en Visserij, verloor het leven in Frankrijk, toen hij met zijn auto tegen een bus botste. Hij was op slag dood. Zijn vrouw werd ernstig gewond. In Helmond botste de bromfietser H. Kortcnbach tegen een personenwagen. Ook hij was op slag dood. Het slacht offer laat vijf kinderen na. In Eind hoven kwam de 70-jarige S. van A. uit Eindhoven in botsjng met een station car, bestuurd door R. V. uit Den Bosch De bejaarde man overleed tijdens het vervoer naar 'het zieken huis. In Kerkrade reed de 22-jarige J. Hanneman in volle vaart met zijn scooter tegen een boom. Kort hierna overleed hij. Zijn duo-passagier liep een hersenschudding op. Bij het dorp Hummelo botste de 40-jarige J. Boersma uit Zelhem met zijn auto tegen een boom, waarbij hij dusdanig gewond raakte, dat hij enkele uren later overleed. Twee inzittenden werden ernstig gewond. Tijdens het plotseling oversteken van de weg werd in Gorinchem de 5-jarige Annigje van Houwelingen door een auto geschept en ongeveer 15 meter meegesleurd. Het kind was op slag dood. In sommige westerse kringen wordt ge loofd dat Roemenië de zegen van Mos kou heeft bij zijn plannen om toe te tre den tot de G.A.T.T. en andere westerse economische samenwerkende organisa ties. Er wordt beweerd dat Kroestjev Roemenië „verstrekkende concessies" heeft gedaan. Dat zou precedenten schep pen voor de verhouding van andere com munistische landen en de westerse han delswereld. Het is in dit opzicht opmerkelijk dat vandaag in Warschau een reeds enkele malen uitgesteld congres van de commu nistische partij begint, waarin verschei dene harde economische noten gekraakt moeten worden. Enkele van de proble men zijn: het scheppen van meer werk gelegenheid tegen 1970 zou werkloos heid kunnen dreigen) en de vergroting van de export. Het is duidelijk dat de Comecon (de .rode E E.G.") Polen geen uitkomst bic den kan.

de Stem | 1964 | | pagina 1