Franse vakbeweging „Christelijk5' van moet af Regeringswisseling in Luxemburg N uw reisagent weet alles van reizen af irkers Amerikaanse levensduuréén maand) start tournee in ons land EVOLUEREN ZONDER EEN SCHEURING? Beaverbrooks soon geeft titel op nu open Brede basis is gewenst 22 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 JUNI 1964 DOORDRIJVERS HOPEN OP MEERDERHEID 1 hunderstreak tegen bergwand vlieger gedood Op klaarlichte dag Gedurfde vlucht naar W.-Berlijn Auto's botsen, fietser gedood ROTTERDAM RUYS CO. Uw reisagenten Wendt U voor Inlichtingen tot Ons Kiezers neigen naar links >che gloei- en AAeta al waren >on 01180-3143 lor de ^machines in twee- of ;en vereiste. aarden. ng voor tege- ;rgoeding van ie buiten Mid- De Vitrite Fa- g t.m. vrijdag (Neerlandiapers-correspondentie) Wij schreven onder de titel „Christeleijke of Algemene Begin selen? - Frans vakverbond wil C van „Christelijk" kwijt": „Gaat de C.F.T.C., het Franse, Christelijke Vakverbond, zijn statutaire referen tie naar de sociale, christelijke moraal uit zyn statuten schrappen en bijgevolg zijn initialen veranderen? Moet de letter C (christelijk) komen te vervallen?" In onze brief schreven wij o.a., dat het vakverbond van mening is, dat de tijd rijp is om naar andere groepen door te breken en dat het Verbond, op de weg van de evolutie, duidelijk het temporele van het spirituele wil scheiden door zich in de toekomst te distan tiëren van de Kerk. Wat de reformatoren wel in de statuten willen zien opgenomen is, „dat de menselijke waardigheid ten grondslag moet liggen aan de organisatie van de gemeenschap en van de staat". Het vakverbond hoopt zodoende, dat katholieken, protestanten, mu zelmannen en allen, die geloven in de ene God, zich in zijn schoot kunnen en zullen thuis voelen. alleen te kunnen rekenen op een simpele meerderheid. Om de „nieuwe C.F TC" (welke naam deze zal dragen weet nog niemand), een succesvolle start te verze keren, zouden de leiders graag willen steunen op een overgrote meerderheid. De oppositie is van mening dat een ern- stige verandering als de onderhavige, om Zondag 31 mei heeft het nationale co mité van het C.F.T.C. zijn voorberei dingswerkzaamheden op het buitenge woon congres van november a.s. beëin digd en medegedeeld, dat de voorlaat ste stap naar de „deconfessionering" of de „laïsatie" van deze organisatie gezet is door de heer Descamps en zijn vrien den van de confederale directie. De laatste en moeilijkste etappe zal bereikt worden tijdens het buitengewoon congres, dat vermoedelijk in november zal worden bijeengeroepen. Het nationale comité kan geen bindende beslissingen nemen. Dit kan alleen het congres. Op de bijeenkomsten tijdens het laat ste weekend in mei van het nationale comité hebben in feite twee stemmingen plaatsgehad. De oppositie deponeerde een amendement aangaande de veranderings plannen van de statuten: zij wil abso luut een statutaire referentie naar de christelijke moraal. De leiders van het vakverbond verkregen echter met 75,1 pet. van de uitgebrachte stemmen de weigering van dit amendement. Het ging hier alleen om de opportuniteit van een statutaire referentie naar de christelijke moraal en niet om het aannemen of het verwerp en van de principes van de christelijke moraal. Iedereen is het er over eens dat samenleving en staat in een christelijk land gebaseerd moeten zijn op de christelijke moraal. De tweede stemming betrof de goed keuring van de nieuwe statuten. Zij was oen succes voor de mannen van de ,,de- confessionalisatiepolitiek". Deze politiek werd door 73,7 pet. van de aanwezigen goedgekeurd. Na bestudering van de resultaten van verschillende regionale C.F.T.C.-congres- sen, waaronder dat van Parijs, was men algemeen van oordeel dat de minoriteit i degenen, die tegen het schrappen van de letter C zijn) tenminste op 40 pet, van de leden zou kunnen rekenen. Deze mi noriteit houdt vol, dat zij op het aan staande congres in november, waarop alle syndicaten vertegenwoordigd zullen zijn, een hoger percentage aanhangers zal behalen dan op de nationale comité vergaderingen. Wat hier ook van zij, men kan met zekerheid aannemen dat het Hoofdbe stuur een zekere meerderheid achter zich zal krijgen. Maar het hoofdbestuur en degenen die met dit bestuur vechten voor het schrappen van de letter C i-n voor het wegvegen van de statutaire aeferen- tie naar de christelijke moraal, hopen nietl Gisteren omstreeks kwart voor elf is een F-84-F „Thunderstreak"-straaljager van de vliegbasis Eindhoven bij Arns- berg in Duitsland verongelukt. Daarbij kwam de 25-jarige ongehuwde sergeant vlieger J. Kuiken uit Emmeloord om het leven. Het toestel was met een ander van hetzelfde type op een laagvliegoefening. Tijdens deze oefening is het vliegtuig tegen een bergwand gevlogen. Het onge luk gebeurde bij goed zicht. aangenomen te worden ten minste twee derde van de stemmen zou moeten krij gen tijdens het buitengewone congres. Een ander probleem is: wordt het christelijk vakverbond, na het schrap pen van de letter C en de verandering van de statuten, bedreigd met een scheu ring. De algemene voorzitter van het verbond verzekerde tijdens een bijeen komst van het nationale comité dat in het verbond zeil dergelijk gevaar nooit ter sprake is gekomen. Het nationale be stuur hoopt dan ook dat na het congres van november de C.F.T.C. ontdaan van zijn laatste C (chrétien), „de nieuwe weg kan opgaan, welke die van de evolutie is, de weg van een grote, moderne, demo cratische centrale". Het regionale bureau van het christelijk vakverbond van Franche-Comté heeft in een communiqué laten weten, hoe het denkt over een stellingname van de aartsbisschop van Besangon, in zijn dio cesane weekblad, betreffende de „laisa- tie" van het vakverbond. De bisschop bekeurde het schrappen van de letter C (christelijk) en het schrappen van de statutaire referentie naar de christelijke moraal, iets dat door vele christenen met hem betreurd wordt. In zijn antwoord aan de aartsbisschop zegt het regionale bureau van Franche- Comté: „De onafhankelijkheid van de C.F.T.C. van de Kerk, (ofschoon zij vaak in twijfel werd getrokken), is een wer kelijke onafhankelijkheid. Tot ons vak verbond behoren christenen en niet christenen. Zijn evolutie gaat alleen de leden aan. Zij hangt niet af van stelling namen van builen. Het artikel van de „Voix Diocésaine" is een onaanneme iijke inmenging, welke alleen maar de christelijke en niet-christelijke voorstan ders van de evolutie aanmoedigen kan om door te zetten!" Drs. H. Wouters s.m.c, Vier Oostduitse vluchtelingen hebben gisteren op klaarlichte dag, aangevoerd door een jonge arts, een gewaagde maar geslaagde poging gedaan via de zwaar bewaakte zonegrens West-Berlijn te bereiken. Onder een spervuur van kogels van Vopo's knipte de leider van het moedige groepje met een tang het prikkeldraad door Het mag een wonder heten dat geen van vieren gewond werd, zij liepen slechts wat schrammen van het prikkel draad op. Het gezelschap bestond uit de 28- jarige dokter, zijn vrouw, een oude vrouw en haar 17-jarige zoon. De dokter reed zijn wagen tot aan de grens van de „verboden zone" op een 80-tal meters van de eerste prikkel draadversperring. Het viertal rende ver volgens naar de eerste versperring waar de arts bliksemsnel de draden door knipte. Hetzelfde gebeurde bij de twee de omheining, waar de grenswachten de vluchters ontdekten en het vuur op hen openden. Bij de derde prikkeldraad versperring stond aan de Westberlijnse kant een helper klaar met een tang om de laat ste barrière naar de vrijheid te slechten. Bij een verkeersongeval in Rotterdam is de 25-jarige kantoorbediende F. Zaal om het leven gekomen. Oorzaak van het ongeluk was een botsing tussen .een vrachtwagen en een bestelauto. De eer ste wagen maakte een kwart slag naar rechts en raakte twee wielrijders, die tegen de straat smakten. De heer Zaal liep daarbij een schedelbasisfractuur op. waaraan hij enige tijd later in een zie kenhuis overleed. Max Aitken, de zoon van wijlen lord Beaverbrook, heeft gezegd dat hy afziet van zyn titel. „De titel werd verdiend door mijn va der. Hij heeft er een ongeëvenaarde dis tinctie aan verleend. Zolang ik leef zal er slechts één lord Beaverbrook zijn" verklaarde hij. (Advertentie) Deze luchtfoto van fotograaf T. Slag boom geeft een compacte visie op de nu volledig in gebruik genomen nieuwe reparatiewerf van de ko ninklijke maatschappij De Schelde in het Zuid-SIoe nabij Vlissingen. Op de voorgrond de twee dokken, waar in twee schepen ter reparatie liggen. Aan de werfkade liggen nog enkele schepen. Op de achtergrond enkele bedrijfsgebouwen. De werf heeft een investering van omstreeks 36 mil joen gulden gevergd. De koninklijke mij De Schelde heeft zich als eerste gevestigd in een zeehavengebied waarvan men in de toekomst veel verwacht. Een op waarlijk Amerikaanse leest ge schoeide Amerikaanse schoolband. die in ons land zijn Europese tournee begint, is gisteren in een propvolle Boeing 707 van Pan American World Airways op Schiphol aangekomen. Met dit speciale chartertoestel kwamen niet alleen de 130 leden van de band en het koor aan. doch nog 24 volwassen begeleiders en bovendien alle instrumenten. Deze band, die ieder jaar uit nieuwe musici, zangers en zangeressen wordt samengesteld, ging hier terstond na aan komst met Amerikaanse energie aan het werk. De 95 jeugdige musici en de 35 le den van het koor, allen scholieren en studenten tussen 15 en 21 jaar, reden na hun aankomst in 3 bussen haastig naar Scheveningen, gebruikten daar de lunch en gingen vervolgens aan de slag. Zij hebben nl. nog nimmer samen ge speeld, kennen elkaar nog maar juist, en begonnen dus aan hun eerste repe titie. Organisator, leider, directeur en diri gent van band en koor is Edward T Harn uit Chicago. Reeds 4 jaar lang doet hij driekwart van het jaar niets anders dan de allerbeste musici en zangers van alle scholen, colleges en universiteiten in de Verenigde Staten selecteren en hen in zijn „School Band of America" en „School Chorus of America" bijeen brengen. Dan volgt als goodwill voor Amerika een Europese tournee van een maand (dit jaar voor de eerste maal ook naar Nederland), waarna eenmaal terug in Amerika het hele gezelschap weer uit elkaar valt. Men mag slechts éénmaal en dan nog slechts een maand deel uitmaken van deze band en het koor. De band, die op een hoge uitzondering na nimmer in de V.S. zelf optreedt, heeft alleen blaasinstrumenten. Op het pro gramma staan zowel klassieke werken als moderne Amerikaanse muziek. Na intensieve repetities, die de hele zater dag in beslag nemen, krijgt het Haagse publiek zondag de première van deze Europese tournee 1964 en tevens de mu- ziekdoop van de band te horen. Maandag volgt een concert in Rotterdam. in totaal bestaat het muzikale gezel schap uit 65 jongens en 66 meisjes, die allemaal zelf de kosten van de reis naai en door Europa moeten dragen, ook de hotelkosten. Want uit de concerten, die ze zullen geven, trekken ze nauwelijks enige baten. Per persoon betalen zij voor deze reis van een maand 878 dollar, dus ruim 3000 guldert. Wat nu het wel bijzonder zware pro gramma betreft valt het op, dat dit Ame rikaanse gezelschap blijkbaar in staat is iedere dag van. de ene stad naar de an dere te reizen, zich te installeren in een hotel, een sightseeing tour te maken en dan 's avonds een concert te geven. Zo zal men in de komende 25 dagen door heel West-Europa trekken en in 18 ste den een concert geven, t.w. achtereen volgens in Den Haag, Rotterdam, Blan- kenberge, Brussel, Spa, Heidel berg, Neu renberg, München, Innsbruck, Venetië, Milaan, Genua, Nice, Lausanne, Straats burg, Parijs, Londen en Dorking. De volgende dag, donderdag 9 juli, vliegt het gezelschap van Londen terug naar New York en besluit daar op de Wereldten toonstelling het bestaan van de School band of America 1964, met twee concer ten. Alles! Van een autobustrip tot een Cruise om de wereld in 80 dagen. En alle trips en tochten die daar tussen liggen. Reizen is zijn hobby en zijn vak. Bepraat daarom uw reisplannen altijd met uw reisagent. Het kost u niets. Hij maakt het ideale reisschema voor u op, zorgt voor alle reserveringen en geeft u praktische en waardevolle reistips. Hij ook is de man die in staat is u de ongekende verrukkingen van een zeereis met de Holland-Amerika Lijn realistisch en overtuigend te schilderen. Hij weet alles van de accommodatie en de service die u aan boord van een schip van de Holland-Amerika Lijn verwachten kunt. Zijn adviezen garanderen dat u op de meest ideale manier de overtocht naar Amerika maakt. Gaat u reizen, stap eerst naar uw reisagent. TILBURG, WILLEM-II STRAAT S2a, TEL. 2 67 OS ook kantoren te AMSTERDAM DEN HAAG EINDHOVEN HAARLEM HELMOND ROTTERDAM UTRECHT VLAARDINGEN ZWOLLE Willemsfraaf 13, Breda, tel. 01600-22121 j REIS- EN PASSAGEBUREAU N.V. Voor inlichtingen kunt U zich wenden tot Reis- en Passagebureau J. J. BRUGGE - DUBOIS, Spuiplein 35, Breskens, telefoon 01172-593 Desgewenst komen wij U aan huis bezoeken. HET GRAF van een Romeinse vrouw, dat is blootgelegd bij werkzaamheden aan een school in het Limburgse Nieu- wenhagen, blijkt van grote betekenis te zijn voor de historische studie van het plaatsje. De voorwerpen uit het graf zijn onder hoede van Heerlens stadsarchiva ris geplaatst. (Eigen buitenlandse dienst) Toen in het voorjaar bekend werd, dat de groot-hertogin van Luxemburg van plan was afstand te doen van de troon ten gunste van haar zoon, haastte het Hof zich in een nadere mededeling te verzekeren, dat dit aftreden eerst na de parlementsverkie zingen zou plaatsvinden. Het wenste op geen enkele wijze enige indicatie op deze verkiezingen uit te oefenen. Het was niet voor niets, dat deze verklaring werd afgelegd. Na de tweede wereldoorlog is in de verwarring van de bevrijdingsdagen en onder de indruk van de toen heersende omstandigheden nog voer het vorstenhuis uit de balling schap teruggekeerd was. Luxemburg twee dagen lang een republiek geweest. Maar bet geallieerde opperbevel greep in en herstelde de status quo, waarna de constitutionele monarchie weer haar rechten herkreeg. De linkse elementen echter, die toen meenden hun kans te kunnen waarnemen, hebben weliswaar in de latere jaren geen kans meer ge had hun republikeinse plannen te vol voeren, maar hebben toch een gistende werking in de linkse politieke partijen gehad. Jarenlang verliep het parlementair- democratisch leven rustig Een vaste dominerende kern was de Christelijke- Sociale Partij, die In elke regering ver tegenwoordigd was en die afwisselend met liberalen en socialisten coalitiere geringen vormde. Sinds de laatste par ementsverkiezingen in 1959 regeerden katholieken en liberalen samen en wa ren de socialisten in de oppositie De gemeenteraadsverkiezingen van oktober 1963 toonden reeds aan, dat de bordjes verhangen werden en de socialisten op nieuw in opmars waren. Met recht kon dan ook venvacht worden, dat ijj by de pa riemen tav er- k'ringen aan de winnende hand zyn. Men begrypt dus de delicate positie van het Hof. Een aftreden van de groothertogin tn het vooruitzicht van een socialistische overwinning zou zeker verkeerd zyn uitgelegd. De verwachtingen zijn uitgekomen, al hoewel door het merkwaardige kiesstel sel de stemmenresultaten niet in de parlementsmandaten doorwerkten. De socialisten hebben een zodanige stem menwinst behaald, dat zij bij rechtstreek se toewijzing op basis der benaalde stemmen enkele mandaten meer hadden moeten behalen, zeker waar het aantal mandaten in de Kamer van 52 tot 56 verhoogd werd. De christelijk-socialen, die eveneens een stemmenwinst boekten zagen hun mandaten verhoogd van 21 tot 22. Zij bleven, ondanks het feit, dat zij in stemmenaantal achter de socialis ten kwamen de partij met de meeste mandaten. De liberalen vielen var. 11 op 6 zetels terug, de socialisten stegen vaii 17 tot 21, de communisten een 3" tor 5, terwijl de onafhankelijke Volksoewegmg gelijk bleef met 2 mandaten. Ondanks de belangrijke verschuiving naar links, zal de komende xatholiek- socialistische regering een regering van het midden blijven met het zwaartepunt bij de katholieken. Toch zal deze nieuwe regering ernstig rekening henben te hou. den met de tendens van de politieke stroming onder het Luxemburg-» volk. De aanwas der bevolking In het zui den, waar voornamelijk de zware indu strie geconcentreerd is heeft sociale problemen opgeroepen, welde de socia listische oppositie heeft weten uit te buiten. De geringe welvaartssiijging van de laatste jaren, welke vooral de chris telijke sociale helft der regering ten laste gelegd werd. heeft in deze verkie zing belangrijk meegespeeld. Weliswaar konden de katholieken op een aantal nieuwe en belangriike sociaal-progres sieve wetten wijzen, maar de massa heeft - zij het ook door de linkse pro pagandistische kiespropaganda de zit tende regering gewogen en ie licht be- bonden erwacht wordt dat de door de groot hertogin genomineerde kabinetsforma teur Staatsminister Werner wel erin zal slagen een nieuwe katholiek-socialisti sche regering samen te stellen. Een ge makkelijke taak is het niet, daar ook andere combinaties mogeiyk zün en de socialisten hun medewerking duur gullen verkopen. |ct 25, 't avond» Noordstraat 1, lartens, Kerse- lichter de Kerk, ïoornplantsoen, Noordstraat 5, ing Perso- seidsvoorwaarel' n

de Stem | 1964 | | pagina 15