pen PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. ONZE PUZZEL veilige beschermende norac 16 I' U Radio Televisie Liturgische kalender Oplossing DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 JUNI 1964 UG In? e«n ons Ifag ag- lere fs verdienen? t opleidingsjaar per maand. De hierna zijn mili- |ten gaan vervul- daarvan verdient :r maand. Na de plaatsing bij een rps als agent van erdient dan op S.55 per maand, vakantietoelage, een maandelijkse teit, leeftijd 17 ,75 (vrouwelijke Mulo-diploma ge ontwikkeling t/m 27 jaar start n nieuwe oplei- van gemeente- Mulo-diploma torens te sollici-- litvoerige inlich- en toekomst- dan met neven- lure „In Kasteel den aan Kasteel (post Merkel- Naar aanleiding van Praet-Maeckers «tukje over ons aller Beatles zijn twee ingezonden stukken gekomen van woedende tieners. We laten ze hier onder volgen en hebben Praet-Maecker gevraagd er zijn commentaar aan toe te voegen Hij heeft dat gedaan in de vorm van korte opmerkingen die vet tussen haakjes achter bepaalde zinsneden in de tienerbrieven staan. DE BEATLES Naar aanleiding van de landing, het optreden en de rondvaart van de Beatles het volgende. Hoe bekijkt men hier in ons rustig landje eigenlijk deze vier gewone jongens? Men doet precies, of dit de enige artiesten ter wereld zijn. Leden van koninklijke bloede worden niet zo ontvangen als deze vier jongens. Meisjes springen in het water, om maar zo dicht mogelijk in hun buurt te ko men. Ik ben geen tegenstander van de Beatles. Het zijn jongens zoals er zo vele zijn, die misschien géén valse to ren uit hun instrumenten halen. En deze vier jongens worden binnengehaald voor het schandalige bedrag van 90.000; waarom die peperdure im port'? Het is een blamage voor onze eigen Nederlandse artiesten. Zijn die niet goed genoeg, of vragen die te wei nig? Dit alles schrijf ik mede uit naam van Gert Timmerman, één van onze vele talentvolle musici die ons land bezit. Al wat goed is in ons land wordt niet gauw geaccepteerd. De vakmensen met hun diploma's zijn wegens te lage lonen verplicht te emigreren, om hun vakkennis in het buitenland ten uitvoer te brengen. Zo ook met vele onzer ar tiesten, die naar het buitenland ver trekken om op te treden en daar hun capaciteiten aan te bieden. En als ze daar dan succes hebben, ja, dan wil het Nederlandse publiek hen wel ac cepteren als er tenminste geen Beatles zijn. Hier komt het spreek woord van pas: Zoekt toch op den vreemde niet, wat het eigen land u biedt. De massa zweept zichzelf op. Men leest in de kranten over de Beatle-rage elders in de wereld en de meisjes wor den zelfs hysterisch, trekken hun kle ren kapot, etc. etc. het is werkelijk abnormaal. Dit vooral dank zij de ca paciteiten van de organisator Ben Es- sing die ieder jaar een festival orga niseert. Daar ik zelf ook wel het één en ander organiseer, zij het uiteraard met Nederlandse artiesten en musici, zou ik de heer Essing voor willen stel len, mij voor het komende festival in 1965 een bedrag van 25.000 ter be schikking te willen stellen, met uiter aard dezelfde publiciteit in de kranten als de Beatles, dan zal ik het Neder landse publiek (vooral de teenagers) eens laten zien en genieten van de capa citeiten en de grote bekwaamheid van onze (door mij) zeer gewaardeerde ar tiesten. teerde feiten in de openbaarheid te brengen. Maar of het de woningnood zal helpen lenigen? BREDA, OPMERKER II PISON Om de rubriek „Papier voor uw Pen" interessant te houden moge ik de heer L. P. verzoeken net als elke andere krantenlezer af en toe eens iets in te zenden. Deze zichzelf toch wel interessant en belangrijk vindende heer Pison maakt deze gezellige rubriek onuitstaanbaar, door regelmatig (bijna wekelijks) stuk ken te schrijven die hij zelf niet be grijpt. laat staan de lezers. De onderwerpen zijn hoogst onbe langrijk en op een z.g. intellectueel ni veau, waarvan de grote kring lezers niets begrijpt terwijl ik betwijfel of het intellect het wel begrijpt. Ik ge loof niet dat het woordenboek bij de heer Pison veel rust krijgt. De daardoor vrijkomende ruimte, geeft andere inzenders dan gelegen heid hun mening kenbaar te maken, en „De Stem" blijft daardoor met deze rubriek actueel. Breda, F. P. L. H. PISON II BREDA, Hudsonstraat 8 E. VAN AALST BIETELS II Geachte Praet-Maecker, dit schrijf ik u naar aanleiding van uw tweede stukje over The Beatles, waar ik het helemaal niet mee eens kan zijn. U kraakt ze op een bepaald onsportieve manier af. Als u een dergelijk stukje per sé wilt schrijven, doe het dan in het Engels in een Engelse krar.!. (Weet u met dat Engels heel moei lijk is? P.M.) Ik wil ook niet bewe ren dat The Beatles goed zingen en spelen, maar ze doen het op een ge zellige. ontspannende manier en dat vind ik na een lange dag op school zitten veel belangrijker. Zoals The Beatles dit doen is volgens mij een hele kunst, doet u ze het maar eens na! (Heb het geprobeerd, maar de buren stuurden de politie. P.M.) Ik beschouw daarom The Beatie^ ais een aanwinst voor de showwereid. (Goed, maar als het tegendeel voor de gewone wereld. P.M.). Breda, J. van Dongen BIETELS lil Ziezo, de Beatles hebben we weer gehad. De reacties waarschijnlijk nog niet allemaal. Daarom wil ik ook graag dit stukje' schrijven. Niet di rect a*s reactie op het optreden van de langharige Liverpoolse kruisingen tussen ritme en kevers, maar als reactie op het stukje in .Zogezegd" van dinsdag 9 juni, door ene heer Praet-Maecker. (Heer hoeft niet, hoor. P.M.) Ik heb me daar beslist niet aan geërgerd, maar ik heb er enkel vreselijk om moeten lachen. Uit wat hij schrijft begin ik vaag de in druk te krijgen dat P.M.'s smaak als hij die heeft (Welnéé. P.M.) énkel uitgaat naar b.v. „Schokkende Ru- dolf' of „Gigelende Benjamino". (Zeer knap geraden! P.M.) Meneer P.M.. ik geloof dat aan mensen die een dergelijke bekrompen smaak heb ben, beslist een steekje los is. Ik klassie zelf ben een groot bewonderaar van klassieke muziek, speciaal sopraan aria's en ook jazz mag ik bijzonder graag horen. Maar als afwisseling op dit alles ben ik wèg van een pre tentieloos stukje teenagermuziek Ik ben zelf gelukkig ook nog een teenager, al is 't niet lang meer. Maar u. „volwassen" meneer P.M. vergeel u niet dat ook u verantwoorlelijk bent voor de volgens u afkeurenswaardige gedragingen van de huidige jeugd (Ik heb het daar niet over genad. maar wat concludeert u schrander. P.M.) Of bent u niet getrouwd? Nog gekker want vrijgezellen zijn mensen waar nog op meerdere terreinen ren schroefje dolgedraaid is. (Wèl ge trouwd maar toch een schroefje dol gedraaid. P.M.) Maar het voornaam ste wat mij uit uw stukje blijkt is wel jaloezie op de gemakkelijke wijze waarop The Beatles een fortuin kun nen verdienen. (Juist, èn op hun ha ren. P.M.) Kom, kom, meneei P M., zo slecht hebt u het toch nie;? (V moest het eens weten P.M.). Aan uw stukjes in „De Stem" verdient u toch ook wel iets? (Valt bitter tegen. P.M.) is dat dan niet gemakkelijk verdient? Begrijp me goed, ik heb geen kritiek op „De Stem". (Een hele opluchting. P.M.) Die krant mag ik heel graag.U mag ik ook iraag, meneer P.M.. maar wel het liefst ge synchroniseerd de trap zien afduike- len. (Flink zo: iedereen die het niet met je eens is, de trap afsmijten. P.M.) Aardenburg, Een bewonderaar van Joan Suther land, Dave Bru- beck èn The Beatles. Yeah, Yeah WONINGNOOD? Het artikel „Woningnood" in De Stem van 30 mei jl., ondertekend met „Een opmerker" was'mij uit het hart gegrepen. Ook ik heb al gedurende ruim een jaar bedoeld bovenhuis Baronie laan 12 leeg zien staan. Maar als Opmer- ker eens verder gaat kijken, zal hij op de Franklin Rooseveltlaan 3 panden leeg zien staan, nl. de nummers 20, 30 en 34. Men vraagt 80.000 voor een dergelijk huis. De eigenaren schijnen elders te gaan wonen (bouwen) vanwege de in aanbouw zijnde tunnel en den ken dan dat een ander er zo maar 80 mille voor neertelt, maar met 80 mille is nog wel iets anders te kopen, dan een of ander huis, dat zijn beste jaren heeft gehad. Drie huizen staan inmid dels leeg. Het beste is al deze geconsta- Met bewondering voor de lankmoe digheid en het geduld van de redactie (inzake het regelmatig plaatsen van de epistels, ontsproten aan het onvolgroei de brein van een zekere heer L. Pison) zou ik genoemde persoon de goede raad willen geven minstens twee jaar naar Spanje te emigreren om rust te nemen, en de lezerskring verder te sparen voor zijn koeterwaals.. In het achterlijke Spanje kan hij de mensen misschien van alles op de mouw spelden, maar hier niet. Het zou zonde zijn als iemand van de lezers erdoor beïnvloed zou worden. Misschien heer Pison, is er in Spanje in de motteballenzak van zekere Spaan se kringen nog een rood baretje op te scharrelen. Het zou u niet slecht staan en dan boven op de Mantejurraberg met een luidspreker iedereen maar be ledigen, die niet door uw bril wil lezen. Het is te hopen dat u in de toekomst als u uitgerust bent, eens een cursus gaat volgen in oecumenische gezindheid en democratische verdraagzaamheid. U heeft met uw Pafjesartikelen ons diep beledigd. Ik prijs mij gelukkig onder mijn vrienden vele vooraanstaande ka tholieken te bezitten die er een andere mentaliteit op na houden dan u. Schrijft u voortaan in de Telegraaf. Ik weet ze ker dat u een gewillig gehoor heeft. Veel geluk en beterschap zij u toege wenst door een andersdenkende met democratischer idealen dan u. Laat de doden met rust, heer Pison. Zij spre ken niet en kunnen zich niet verdedi gen. 's-GRAVENMOER. A. J. v. DONGEN WEG MET DE HONDEN! VIII Arme betreurenswaardige heer Kanis U had nooit 'n vriend. Nee. u hoeft niet bang te zijn dat wij u voor een dierenhater houden, omdat u alle hon den uit de stad wilt hebben. U weet niet eens wat 'n hond is, heer Kanis. Heus. dat zijn allemaal geen petoete- loerisjes, zoals u zegt. Dat zijn vrien den meneer, de beste en de trouwste vrienden, die 'n mens hebben kan. Behoort denken tot uw mogelijkheden? Probeert u eens (hoewel het mogelijk is het aan te leren) in te denken wat u wilt aanrichten vele eenzame zowel jonge als vooral oudere mensen zon der hun vriend, vele gebrekkigen zon der hun troost. Nee, meneer Kanis, ze zouden het niet 'met u eens zijn. En wat die riante grasstrook naast uw flat betreft, nou meneer Kanis, als u daar zoals u wilt de kinderen op laat spelen, zal er na twee weken wei nig groens meer aan zijn. En de kui len die er dan in zijn, worden dan over drie weken wel dicht gesmeten door de buren met asemmers of wat oude stoelen en 'n oud bed. Klaar ben je ermee. Nee meneer Kanis om u- zelf ergernis hierover te besparen zou ik u willen raden: Ga naar 'n hutje op de hei vér van de stad in de vooral zuivere natuur. Maar schaf uzelf dan 'n hond aan, want de meeste van uw vrienden(?) uit de stad heb ben weinig tijd als ze er 'n paar uur voor zouden moeten lopen om u te bereiken, uw hond niet Dat is 'n vriend, door dik en dun. Dus heer Kanis laat het zo, en moppert u meer op de hondebazen, die er rustig bij blijven staan als zoiets midden voor uw deur moet gebeuren. Maar, dan is het nog die hond z'n schuld niet. Haalt u er dan die baas met z'n neus doorheen. U heeft dan nog gelijk ook. Breda, T. Dieckman, Carlo en Keesje. WEG MET DE HONDEN. IX Hoewel de redactie in haar „Lectuur- menu" zei, dat vele ingezonden-stuk ken-schrijvers zich op de heer A. Kanis stortten, mocht ik toch tot mijn voldoe ning vaststellen dat het merendeel van de reacties van vorige week op mijn klacht juist instemmend was. Ik had ook niet anders verwacht, want al weet ik dat mensen die er een hond op na houden, verschrikkelijk nijdig worden als je ook maar één kwaad woord over hun beessie zegt, ik ben er ook van overtuigd, dat duizenden anderen zich groen ergeren aan het vuil dat honden achterlaten. Ik zou er niet op teruggekomen zijn, als ik me niet gedrongen voelde te wijzen op de merkwaardige argumen tatie die de heer Woestenberg uit Breda voert bij zijn emotionele be strijding van mijn standpunt. Dit is nu een typisch voorbeeld van senti menteel gepraat zonder enige inhoud. Wat hebben we aan „trouwe vrienden", „behulpzame kameraden", en „helpers van de mens", als ze tegelijkertijd het kleine stukje „Lebensraum" van de mens bevuilen Mijn in extremis gestelde klacht had de bedoeling de aandacht te vestigen op een beslist onmiskenbaar euvel. Daaraan gaat de heer Woestenberg een voudig voorbij, het mij intussen kwa lijk nemend, dat ik niet warm kan lopen voor de „trouwe viervoeters". Ik houd staande dat een zelfs ontrouwe tweevoeter nog meer recht heeft op een plekje aardbodem dan de trouwste hond. Natuurlijk, als de bazen van die trouwe beesten een manier zouden be denken die een eind zou maken aan het smerige gedoe, dan was er totaal niets tegen dat men honden houdt. Ik gun iedereen het volledige plezier van zijn „viervoetige kameraad". Maar ?k gun de mens nog juist iets meereen maatschappij, waarin hij kan rondlopen zonder uit te glijden in de je-weet-wel. Snapt u Breda. ANT. KANIS. W EG MET DE HONDEN. X Het is duidelijk, dat de honden zelf geen schuld hebben aan het feit, dat zij wel eens de straat bevuilen. Hon den kunnen niet denken. Het zijn de eigenaars die erop moeten letten, dat hun dieren een ander geen overlast veroorzaken. Ik heb een goed idee. Laat men bij algemene politieverorde ning de hondenbezitters verplichten om iets bij zich te dragen waarin zij de behoefte van hun hondjes kunnen op vangen. Dit kan een plastic bakje zijn, dat men eenvoudig in de binnenzak of damestas kan meedragen. Een jam pot is ook geschikt. Het zal wel enige dressuur kosten, voor een hond erin slaagt zuiver te mikken, maar honden zijn (volgens vele inzenders) ontzet tend schrander. En aan het gezicht van een hond die in een doos of pot zijn behoefte doet, zal men gauwer wennen dan aan het onbeschaamde gedoe van thans. Roosendaal. VAN DALEN. WEG MET DE HONDEN. XI Mijnheer de hondenhater, met uw geschrijf over die vuile honden wil ik dit opmerken: Wat betreft het bevuilen van parken, dit is niet zo mooi, maar om daar de honden voor op te ruimen, is te gek om los te lopen, mijnheer. U kent toch het spreekwoord: Hoe meer men met mensen omgaat, hoe meer men van een hond leert houden. Maar nu wat anders. Zou u geen ontvangzakje onder de staart en op de rug van de honden kunnen vastmaken Dat zal een uitkomst betekenen. Ik hoop, mijnheer, dat u daar in slaagt. En nu maar afwachten. Breda. ABONNEE. Het idee van een ontvangapparaat is wel origineel, doch moeilyk uit voerbaar. Hoe bevestigt u zo'n ding aan het achtereind van een hond met een gecoupeerde staart En hoe wilt u die lage takshonden ermee van dienst zjjn Dan zit er in de op lossing van de heer Van Dalen toch nog méér muziek. Redactie. WEG MET DE HONDEN XII Omdat er van hygiënische maatrege len met betrekking tot de honden en hun behoeften toch nooit iets terecht zal komen, wil ik, in vervolg op wat die meneer Ant. Kanis schreef, voor stellen dat al degenen die zich met hem en met mij ergeren aan de vunzige sme righeid die de honden op straten en in perken achterlaten, zich verenigen om gezamenlijk een forse petitie op te stel len. Het lijkt me niet moeilijk om enkele tienduizenden handtekeningen los te krijgen van mensen die, al zijn ze dan geen dierenhaters, tenminste begrip voor hygiëne en gezondheid heb ben. Een begrip dat ook ik herhaaldelijk bij menige hondebezitter heb gemist. Is er geen manier te vinden om via zo'n petitie de overheid te wijzen op de noodzaak van een afdoende maat regel? Vorige week kwam mijn zoontje, voor de derde keer al, thuis met zijn broek volkomen onder de viezigheid. Het joch had even in het gras gespeeld Weg met de honden? Ik doe mee! MIDDELBURG, A. S. WEG MET DE HONDEN XIII Uit de artikelen die door enige hon denliefhebbers in „Papier voor uw pen'' van 6 dezer werden geplaatst is niet gebleken, dat de stad en plantsoenen niet ergerlijk door de honden worden bevuild. Hieruit valt op te maken dat de honde-houders weinig belangstelling hebben voor de stad en hun medemens. Gezien het feit dat honden zoveel be tekenen voor hun bezitters mag ik aan nemen dat deze wel genegen zijn er zich de nodige opofferingen voor te getroosten. Een hoop hondevuil voor de deur in de vroege morgen en een jonge hond die 's nachts enige uren huilt, zijn dingen die voorkomen, maar zijn on toelaatbaar in onze samenleving. Wil men nu de hond toch houden, dan moet de eigenaar zorgen dat niemand overlast van zijn beesten heeft en wat het vuil betreft zou ik als minimum-eis voorstellen: a. Men laat of leert de hond zijn behoefte te doen in een bak zoals dat gebeurt bij de katten; of b. Men huurt gezamenlijk een stuk grond, zet het af met gaas en laat daar zijn lievelingen naar hartelust rennen, maar doet ze een plastic broekje aan als ze naar hun speel terrein toegaan. Dit lijkt misschien ondoenlijk, maar het kan en wie de lusten heeft, moet ook de lasten dragen. Mogelijk zullen velen dit te veel moeite vinden, maar de ware hondeliefhebber blijft zijn dier trouw. BREDA ANT. KANIS II WEG MET DE HONDEN XIV De personen die zo'n bombarie maken over de honden wil ik op andere feiten wijzen. Daar is die heer, die zo'n bombarie maakt dat het voor de vreemdeling niet aan te zien is dat de stad veront reinigd wordt door uitwerpselen van honden. Er zijn wel andere dingen om zich voor te schamen! Dat is het weg werpen van bedden, stoelen en ander vuil. Dit wordt niet door de hond ge daan, maar door de mens. Dan is er de paardrijdster die zo bang is dat er ongelukken komen door toegeschoten honden! Nou, ik voor mij en vele anderen zijn eerder bang voor die bromfietshelden die als snelheids duivels door kinderrijke buurten razen. En als men op een mooie dag niet gerust in het tuintje kan zitten door het geblaf van een hondje, kan ik u nog wel hinderlijker feiten aanhalen. Wat denkt u wanneer hele groepen 's avonds (als de kinderen slapen) hun bromfietsen zo hard mogelijk laten knallen, of met een bal onophoudelijk tegen de muur van je woning staan te trappen? (dat doen geen honden maar mensen). Dan de persoon die al eens een kind heeft zien vallen over het uitwerpsel van de honden. Nu ben ik zelf ook wel eens gevallen en danig ook, niet over het uitwerpsel van een hond doch over wegwerpselcn van de mens in de vorm van bananeschillen. Laat uw blik eens verder ronddwalen, dan ziet u wel ander straatvuil. Voor de zgn. dierenvriend en initiatief nemer Kanis heb ik voor die belache lijke dingen geen antwoord. Dit wil ik hem wel zeggen: Niet de hond maar de mens moet de wereld verbeteren. BREDA A. v. d. BROEK WEG MET DE HONDEN XV Zeg meneer A. Kanis, weet u niet dat er in Breda zoveel speeltuinen zijn die door de gemeente met zoveel kos ten zijn aangelegd, en zo mooi zijn, dat u zich niet hoeft te schamen om uw kinderen daar te laten ravotten? Of moeten onze trouwe dieren het veld ruimen om voor u een eigen gazon en nog wel vlak voor de flat waar u woont disponibel te hebben? Veronderstel eens dat alle gazons, door kinderen uit heel Breda bespeeld werden! Dan zou het er treurig uit zien, vindt u dat °°k niet meneer Kanis? Als er meer trouwe dieren, zo als onze honden in Breda waren, dan zou het stelen en inbreken volgens mij wel verminderen, Breda, Jan Seevens, Breederostraat 32. VESTZAK - BROEKZAK Volgens de werkgeversorganisaties voorzien 75 pet. van de bejaarden van het AOW-pensioen tezamen met zelf verworven inkomen en (of) bezit in hun gehele levensonderhoud; 25 pet. slagen hierin dus niet. Nergens zag ik deze verhouding gefundeerd weerspro ken. Ze zal dus wel ongeveer juist zijn. M.i. vormt' ze een voldoende reden om het pensioenbestel onveranderd te handhaven, temeer daar krachtens de Algemene Bijstandswet vanaf 1 januari a.s. ook de behoeftige AOW-gepensio- neerde recht op een voldoende aanvul lende uitkering krijgt. In de politieke sfeer echter schijnt de gang van laatstbedoelden naar de sociale diensten onverteerbare kost. Dies stelt de regering voor: optrekking van het pensioen tot het sociaal mini mum over de hele linie, al is hier dan zo'n 700 a 900 miljoen gulden per jaar mee gemoeid. Indien jonger Nederland bereid blijkt deze enorme som als premieverhoging jaarlijks op tafel te brengen, kan men er vrede mee heb ben. Doch wat lezen we in het rege ringsplan? Men overweegt zo'n 150 miljoen gul den van de premieverhoging voor reke ning van de schatkist te nemen, plus nog een toegift tot ongeveer gelijke hoogte in de vorm van vermindering van andere sociale premies te doen. Het op deze 300 miljoen gulden ge baseerde deel van de uitkeringen noem ik dan echter geen pensioen meer, doch doodeenvoudig als pensioen vermomde steun. En nog wel aan een groep, waar van 3/4 deel het zonder clie steun redden kan! Tot dusverre kwamen enkel behoef- tigen vpor steun in aanmerking. Voor dit geval schijnt men op deze regel dus een uitzondering te willen toelaten. Waarom moeten de bejaarden in deze uitzonderingspositie worden gebracht? Hun bonden fulmineren daar toch zo tegen? Even zwaar op de politieke magen ligt de vooral in 1964 sterk toegenomen onrechtvaardig zware druk van de loon- en inkomstenbelasting. De regering erkent dit. Vandaar haai „neutralisatieplan" van één miljard gul den per jaar. In plaats evenwel van eerst en vooral tot onmiddellijk herstel van dit onrecht over te gaan, stelt zij dit pas geleidelijk in een tijdsverloop van drie jaar in uitzicht. Naar algemeen gevoelen hebben de zogenaamde middengroepen het meest onder die te zware belastingdruk te lijden. Toch plaatste de regering ze als laatste op de ranglijst voor belasting verlichting! Naast de hoogste premie verhoging, waarin zij vallen, wil men hen bij uitzondering dus nog drie jaar lang voor de „regeringspremie" laten opdraaien. Het lijkt me de verkeerde wereld. AOW- en belastingplan zijn aan elkaar gekoppeld. Ik hoop, dat de SER en de volks vertegenwoordiging tezamen, wars van demagogie, speculatie op de volksgunst en sentimentaliteit er in zullen slagen de volgorde van het plan radicaal te wijzigen. Eerst alle belastingverlagin gen, daarna pas de onvermijdelijke optrekking van de AOW-pensioenen. NIEUW NAMEN A. v. D. DE BBA CONTRA IJ PEL A AR Onlangs is in de „republiek" IJpelaar de busroute veranderd. De eindhalte, waar voorheen plm. 80 gezinnen plezier van hadden, is nu verlegd. Nu hebben 3 gezinnen er baat bij. (Laatst genoemde gezinnen zijn in het bezit van een auto.) De IJpelaar-mensen moeten nu een aardige tippel maken om bij de bushalte te komen. Het hoe en waarom van deze ingreep der BBA was de IJpelaarders niet be kend. Enkele chauffeurs deelden mee dat er van bepaalde bewoners klachten waren binnengekomen. (Welke bewo ners en welke klachten zullen we maar in het midden laten.) De geruchten namen zelfs een grotere omvang aan, en dat was de reden dat schrijver dezes zijn licht eens opstak bij de BBA. Een der daarvoor aangewezen func tionarissen vertelde me dat alle geruch ten en klachten volkomen uit de lucht gegrepen waren en dat de plannen voor reorganisatie van de busroute reeds maanden tevoren klaar lagen. Het doel van deze verandering is Zaterdag 13 juni HILVERSUM I 402 m VARA: 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sportnws. 13,00 Nws. 13,15 VARA- varia 13,20 Radio Jazzclub 13,50 Uitlaat, progr. v.d. twintigers 14,25 Lichte gram. 14,45 Kinderkoor met pianobegel. 15,05 Friest streekuitz. 15,20 Omroepork.. po- pul. klass. muz. (Om 16,00 Nws.) 16,35 Boekbespr. 16,55 Pianoduo 17,15 BRT- variété-ork. 17,40 Licht ens. 18.00 Nws. en comm. 18,20 Lichte gram. 19,00 Tijd voor teenagers 20,00 Nws. 20,05 Disco festival 21,00 Soc. comm. 21,15 Tango- rumba-ork. en zangsol. 21,45 Langs ver geten wegen, hoorspel 22.15 Muzikale commentaartjes 22.30 Nws. 22,40 Balans: act. kroniek 22,55 Lichte orkestmuz. 23,25 Lichte gram. 23,55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m KRO: 12,10 Country and Wester-expres (opn.) 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Licht ens. met licht vocaal ens. 12,55 Pla- tennws. 13,00 Nws. 13,15 Marktber. voor boeren en tuinders 13,18 Musicerende di lettanten 13,40 Franse les 14.00 V.d. jeugd 15,00 Karakteristiek, een progr. van wei nig woorden en veel muziek 15,30 Lichte gram. 16,00 V.d. jeugd 16,15 Synkope, muziek van gisteren, vandaag en morgen 16,40 Lichte gram. 17,00 Lichte gram 17.30 Boekbespr, 17,40 Licht instr. kwartet 18.00 Kunstkron 18,30 Populaire gram 18,50 Lichtbaken, lez. 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,22 Sportperiscoop 19,30 Omroep ork. en sol., popul. klass. 20.20 Klass gram. 20,30 Raaien maar, muz. luister- wedstr. 21.30 Overheid in publiciteit, lez. (II) 21,45 Lichte gram. 22,20 Act. of gram. 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22,40 Kruis punt: religieuze discussie 23,10 Klass gram. (stereofonische uitz.) 23,55-24,00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Nwe. gram. 12,25 Weerber. en meded. 12,30 Gevar. progr 12,55 Progr -overz. 13,00 Nws. 13,20 Lichte muz. 14,00 *Nws. 14.03 Tips voor automo bilisten 14,30 V.d. jeugd 14,50 Radio- week I 14,55 Lichte muz. 15,00 Nws. 15,03 Blijspel 16,00 Snipperingen 16,20 V.d. filmliefhebbers 17,00 Nws. en ber. 17,15 Gevar. muz. 17,25 Koorzang 17,45 Engelse les 18,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 18,28 Paardesportber. 18,30 Kerkorgel- ree. 19.00 Nws., weerber. en comm. uit Amerika 19.40 Gevar. muz. 20.00 Macbeth opera (3e en 4e akte) 21,30 Gevar. muz 22,00 Nws .en ber. 22,15 Chansons 23,00 Nws. 23,05 Jazzmuz. 23,55-24,00 Nw& BRUSSEL FRANS 484 m 484 m: 12,18 Gevar. progr. en act. 15,03 Gevar. muz. v.d. automobilisten 17,00 Nws. 18,03 Progr. v.d. sold. 19,08 Gevar. muz. 19,30 Nws. 20,00 Hoorspel 22,00 We rëldnws. 22,15 Europese jazzmuz. 23,00 Gevar. muz. 23.55 Nws. Zondag 14 juni HILVERSUM I 402 m VARA: 8,00 Nws., sportmeded., postdui- venber. en soc. strijdlied 8.18 Weer of geen weer, gevar. progr. 9,45 Geest, leven toespr. IKOR: 10,00 Kinderdienst 10,30 Protest, kerkd. 11,30 Vraag en antwoord 11,40 Gram. 11,45 De kerk in de spiegel van de pers, bespr. van act. artikelen uit dagbladen en periodieken 12,00 Het geladen schip AVRO: 12.30 Lichte or kestmuz. en trompet-sol. 13,00 Nws., aan- sl. event, postduivenber. 13,07 De toe stand in de wereld, lez. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Carrousel, licht progr. 14,15 Radio kamerork. en sol., klass. muz. (ste reofonische uitz.) 15,25 Het Holland-fes tival 1964: beknopt overz. 15,45 Nederl. koorfestival 16.15 Licht instr. ens. 16,30 Sportrevue 17,00 350-jarig rijks-universi teit te Groningen: jazzcompetitie - VARA: 17,30 Hoorspel v.d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportjournaal 18,30 Ingtr. sextet (stereofonische uitz.) 19,00 Bij nader inzien, journalistenforum 19,40 Moderne pianomuz. (gr.) AVRO: 20,00 Nws. 20,05 The gay Life. musical (opn.) 20,50 Dixielandmuz. 21.00 Kijk nu es even, licht progr. 21,20 Pianorec., klass. muz. (stereofonische uitz.) 22,00 Lichte muz. 22,30 Nws. 22,40 Act. 22,55 Lichte orkestmuz., koor en zangsol. (gr.) 23.55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m NCRV: 8,00 Nws. en weeroverz. 8,15 Geest, liederen (opn.) 8,30 Morgenwijd. 9,00 De platenbijbel - De verloren zoon, bijbels klankb. 9,45 Nws. en waterst. KRO: 10,00 Pianorec., klass. muz. 10,25 Inl. hoogmis 10,30 Hoogmis, in samen werking met de BBC 11.45 Gram. 12,00 In het land van de dichter, lit. lez. 12.20 Stereofonische uitz.: klass. liederen 12,50 Buitenl. comm. 13,00 Nws. 13,10 Lichte gram. 13,30 Kinderkoren en licht instr. ens. 14,00 Gitaarduo (opn.), klass. muz. 14,30 Omroepkamerkoor, moderne lie deren 14,50 Bariton en piano, moderne liederen 15,00 De vliegende Hollander, praatje 15,10 Lichte gram., sportrep. en -uitsl. 16,30 De zingende kerk, geest, lie deren Convent van kerken: 17,00 Geref. kerkd. NCRV: 18,00 Negro spirituals (gr.) 18,10 Muziek voor huisorgels en clavecimbels, oude muz. 18,30 The refor med churches in Australia, gesprek 18,45 Vocaal dubbelkwart., geest, liederen 19,15 Het werk van de Heilige Geest, lez. 19,30 Alt en orgel, gew. muz. 20,00 Nws. 20,08 Reflex, een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven KRO: 20,15 Utrechts Stedelijk Ork. en sol., moderne en klass. muz. 21,05 Reisoogst, zwerftoch ten door gedroomde en werkelijke we relden 21.25 Lichte gram. 22,25 Boekbe spr. 22,30 Nws. 22,40 Avondgeb. 22.50 Metropoleork.. amus.muz. 23.20 Stereofo nische uitz.: lichte gram. 23,55-24,00 Nws BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Amus.muz. 12,55 Pro gr.-overz. en berichten 13,00 Nws. en meded. 13,20 V.d. sold. 14,00 Nws. 14,03 Opera- en belcantoconcert (Om 15,30, 16,00, 17,00, 18,00, 18,25, 19,00, 20,55 en na het nws. van 22.00: Berichten voor de automobilisten) 15,30 Gevar. progr. (Om 17,00 en 18,00 Nws.) 18,30 Kath. godsd uitz. 19,00 Nws. 19.40 Gevar. progr. 21,00 Muzikaal portret 22,00 Nws. en ber. 22,20 Stemmig gemengd avondprogr. 23,00 Nws. 23,05 Amus.muz 23,55-24.00 Nws BRUSSEL FRANS 484 m 13.00 Nws. Daarna: gevar. progr. met sportber. en rep. (Om 17,00 Nws.) 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Wereld- nws. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. Maandag 15 juni HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 kinderkoor (opn.) 7,35 Lichte gram. 8,00 Nws. 8,15 Klankjuwelen (gr.) 9,00 Gymn. 9,10 De groenteman 9,15 Moderne kamer- muz. (gr.) 9.35 Waterst. 9,40 Morgenwijd 10,00 Arbeidsvitaminen (gr.) 11,00 Nws 11,02 V.d. vrouw. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Dagopening 7,20 Walsmelodieën (gr.) 7,35 Sportuitsl. 7,45 Radiokrant 8.00 Nws. 8,15 Geest, liederen (opn.) 8.30 Lichte gram. 9,00 Verz.progr. v.d .zieken 9,40 V.d. vrouw 10,10 Gram 10,20 Rondom het Woord, theologische etherleergang 11,05 Lichte gram Zaterdag 13 juni NCRV: 15,00 Onder de loep, filatelis- tisch allerlei NTS: 15,20 Het is heer lijk om jong te zijn, speelfilm NCRV. 16,50 Memo 17,00-17,45 V.d. kind. 19,30 Barend de beer, film v.d. kind. 19,35 Las sie, tv-film NTS: 20,00 Journaal en weeroverz. NCRV: 20,20 Memo 20,35 De Beverly Hillbillies, tv-film 21,00 Fed- der-mysterie, tv-spel 22,30 Dagsluiting NTS: 22,40-22,45 Journaal. Tweede net. NTS: 20,25 Hartendrie: in- terstedentoernooi, waarvan de tweede wedstr. vandaag wordt uitgezonden van uit Blankenberge 21,40-22,25 Will Ferdy's One Man-show 1964. BELGIë FRANS: 18,30 Berichten 18,33 historie 19,00 Geschiedenis van een in strument: het slagwerk 19,30 Composez 999, tv-politiefilm 20,00 Journaal 20,30 Mon mari est merveilleux, film 22,05 Sportkron. 22,50 Journaal. BELGIë VLAAMS: 19,00 Religieus progr. 19,30 Tijd voor u, kroniek v.d. jon geren 20,00 Nws. 20,20 Sport 20,25 Har tendrie, een interstedentoernooi waarvan de 2e wedstr. vandaag wordt uitgezon den vanuit Blankenberge 21,40 De brug naar de hel, Die Brücke, oorlogsfilm 23,15 Nws. Zondag 14 juni NTS: 14.00-14,35 Rep. van het weien- schappelijk onderwaterverblijf van com mandant Cousteau tussen Antibes en Bastia 19,30 Weekjoumaal 19,55 Journaal 20.00 Sport in beeld VPRO: 20,30 Waar blijft de tijd, een kleinkunstparade 21,00 Wedloop om morgen, film over ontwik kelingswerk 21.20 Licht instr. trio 21,45 Met vuur spelen, eenakter NTS: 22,35- 22,40 Journaal. BELGIë FRANS: 11,00-11,45 H. Mis 14,00 Eurovisie: Het kunstmatig eiland, rechtstreekse rep. van een bezoek aan het onderzees laboratorium van comman dant Cousteau - in volle zee tussen An tibes en Bastia 14,45 Studio 5: gevar. progr. 19,30 De wonderbaarlijke avontu ren van Robinson Crusoë 20.00 Journaal 20,30 Face au public 21,30 Vol 272: Frans- Japanse coproduktie 22,20 Eurovisie (overn. Zweedse tv): klass. concert 22,50 Journaal. BELGIë VLAAMS: 14.00 Het kunst matige eiland van Cdt. Cousteau. Recht streekse rep. van een bezoek aan het on derzees laboratorium op 100 km van de Franse kust, tussen Antibes en Bastia (Corsica): Eurovisie 15,00 Voor boer en tuinder, land- en tuinb.kroniek 15,30 De Flintstones, tekenfilm 15,25 De Tijdscap- cule, tv-feuill. v.d. jeugd 16,35-16,55 V.d. kleuters 18,55 V.d. jeugd 19,40 Film museum van de schaterlach, Ontsnapte galeiboeven, filmklucht 20,00 Nws. 20,20 Sportuitsl. 20,25 Festival van het Duitse lichte lied 1964 (Eurovisie) 21,55 Sport- act. 22,25 Nws. 1 een kwartierdienst met een buslijn in de Valkenierslaan te creëren. Beter ware het geweest alles te laten zoals het was., en ik geloof dat ik namens alle IJpelaarders via deze rubriek de BBA mag verzoeken om het rij-ijzer weer naar haar vorige eindhalte te dirigeren. BREDA V. VOORUITGANG IN SEPPE Bij de laatst gehouden gemeente raadsverkiezingen werd hier op het dorp met een pamflet geleurd, waarin ons koeien met gouden horens werden beloofd. De elektriciteitsbaatbelasting die al leen wij in de gemeente betalen zou worden afgeschaft, enz. enz. De auteur van dit schriftuur wist zich op een plaats boven aan Je kie zerslijst te manouevreren. en Dracht het via de dorpskliniek tot wethouder, maarDe baatbelasting werd niet afgeschaft, maar flink verhoogd en de verharding van de Hoenderparkdreef ging niet door. De winterse kolenver- strekking aan minder draagkrachtigen werd afgeschaft. Wie werkt, gesteund door ons vrouwelijk raadslid alle par ticulier bouwinitiatief tegen??? Waar om heeft men voor het bouwen van goedkope, z.b. Boegaers-woningen een apart stukje dure gemeentegrond ge reserveerd? Wil men een ghetto of nieuwe, z.g. „jodenhoek" oprichten? Minstens 10 eigenaars van een flink stuk grond dienen hun aanvraag om te bouwen niet in, omdat ze dan ver wezen worden naar de dure gemeen tegronden. Waarom zijn deze gemeen tegronden zo duur? Vele duizenden m2 werden voor enkele jaren door de eer ste eigenaar verkocht voor 35 ets. per m2 en kosten thans f 12,per m2. Waar blijven de op deze gronden ge maakte winsten?, en waarom werden aanvragen voor bouwvergunning ge weigerd aan grondeigenaren z.g. omdat de grond buiten het bouwplan viel, maar waren deze gronden aan de ge meente verkocht, dan werden ze direct in het bouwplan opgenomen en voor hoge prijzen aangeboden. Het is immers niet zo dat bestuur- functies te eigen bate worden uitge oefend? Dan vragen we ons wel af: „Hoe lang nog???" Seppe, S* Visser. RUIMTEVAART-SHOW Vrijdag 29 mei j.l. werd er een Ruim tevaart-show gebracht in de Stads schouwburg te Breda. Een show die ik zelden zo mooi heb gezien. Het werd werkelijk met vaart gebracht, en ik heb dan ook bijna vier uur kunnen ge nieten van de enorme prestaties van één onzer stadgenoten, de heer E. van Aalst. Helaas waren er naar mijn schatting maar 450 personen en dat voor 'n stad als Breda waar veel men sen zeggen: Breda is 'n dode stad, daar is zo weinig vermaak en nooit iets leuks te doen. Nu was er iets bijzonders met o.a. bekende sterren als Anneke Grönloh en Gert Timmerman, waar blijven ze dan? Vond U de entree te hoog? Als u had gezien wat u voor uw geld kreeg gepresenteerd, was het spotgoedkoop. Of is het zo, dat vele mensen voor een kwartje op de eerste rij willen zitten? En dat ik niet over drijf over deze schitterende show kunt u bemerken aan de recensie in dit blad. Een journalist is kritisch zegt men al tijd, doeh hij vond het een knap staaltje van de heer Van Aalst, het publiek met veel vaart vier uur lang te amuseren. Kosten noch moeite zijn mijns inziens gespaard om het publiek iets goeds te brengen. Het was betere show. dan de T.V. biedt. Wat denken de anderen er van die naar deze how zijn geweest Laat ze het in deze rubriek schrijven. Mijn mening is dat de heer Van Aalst een overvolle zaal had verdiend. Hulde voor zo'n stadgenoot met zoveel ideeën en capaciteiten. BREDA. MEJ. L. RUISAARD. OPVOEDING Het lijkt wel of sommige mensen denken, dat het voor de opvoeding vol doende is, de kinderen te wassen ei ze op tijd op de pot te zetten. Maar als u met opvoeding belast bent, moet u ook het karakter van de kinderen zindelijk maken. Door luiheid en ge makzucht van ouders is er in deze stad veel onzindelijkheid in de karak ters van de kinderen. Mijn buurman, een caféhouder, heeft op zijn parkeerterrein kiezelsteentjes gestrooid. Een prima maatregel die hem hopen geld heeft gekost. Maar het werk is nog niet gebeurd, of kin keren komen deze steentjes met zak ken tegelijk weghalen. Ik zag een jon gen met twee handen vol steentjes weglopen en die op de rijweg uitstrooi en. Dit is ten eerste oneerlijk en ten tweede verspilling, plus dan nog straat bevuiling. De moeder loopt er naast en zegt niets! Als u een hamer en een schroeven draaier kwijt bent, dan is er alle kans dat uw 14-jarig zoontje tot twee keer toe geprobeerd heeft bij mij in te bre- ken. Het kereltje is wel compleet on zindelijk, want h'i heeft voor de keu kendeur een grote boodschap ptten doen! Ik kan het ventje gemakkelijk naar de tuchtschool helpen, maar ik doe een beroep op de ouders om het kind op te voeden. Een laatste beroep overigens. Mensen durven geen voortuintjes meer aan te leggen, omdat bloemen worden afgerukt en boompjes worden uitgetrokken en een eind verder weg gesmeten Zelfs het kerkhof is niet veilig. Ook daar worden bloemen en planten gestolen. Je moet het eens vergelijken met de meest primitieve volksstammen. Daar kunnen onze kin dertjes nog eerbied voor de doden van ^Opvoeding is een taak, die toewij ding en zorg vergt. Zijn we daar te lui voor dan wordt de maatschappij bijzonder onzindelijk, en ondanks a.le zogenaamde welvaart komen we dab. in een janboel terecht. En het gevoig? Dan zal de staat met dwang en straf fen trachten te bereiken wat aan de opvoeding ontbreekt. Dan stinken de kinderen straks allemaal naar de lysol van de gevangenis. Breda Joh. v- G°o1 ZONDAG 14 juni. Vierde zondag na Pinksteren. Groen. Mis: Dominus. Credo. Prefatie van de H. Drievuldig heid. MAANDAG 15 juni. Mis van de vierde zondag na Pinksteren: Dominus. Groen. Tweede gebed H.H. Vitus, Mo- destus en Crescentia. (De jonge Vitus werd met zijn leermeester en zijn pleegmoeder gemarteld onder de ver volging van keizer Diocletianus om streeks 300. De H. Vitus wordt ver eerd als beschermer tegen zenuw ziekten). DINSDAG 16 juni. Mis van de vierde zondag na Pinksteren: Dominus. Groen. WOENSDAG 17 juni. H. Gregorius Bar- badigo. Wit. DONDERDAG 18 uni. H. Ephraem. Wit. (Deze kerkleraar, omstreeks 306 te Nisibis in Mesopotamië geboren, is de grootste van de Syrische kerkelijke schrijvers. Hij stierf te Edessa in 373). Tweede gebed H.H. Marcus en Marcellianus. (Omstreeks 300 stierven deze broers en diakens in de kerk van Rome onder keizer Diocletianus de marteldood) VRIJDAG 19 juni. H. Juliana. Wit. (In 1270 is zij te Florence geboren. Zij trad in het klooster van de Mantella- ten en wijdde zich aan de verzorging van de zieken. Zij stierf in 1341). Tweede gebed H.H. Gervasius en Pro- tasius. (Te Milaan stierven deze zo nen van de H.H. Vitalis en Valeria omstreeks 170 de marteldood). ZATERDAG 20 juni. Mis van de H. Maagd Maria op zaterdag: Salve. Wit. Tweede gebed H. Silverius. (Deze Paus bestuurde de Kerk van 536 tot 538. Na veel lijden en ontbering stierf hij in ballingschap). Breda: Miracu leuze H. Hostie. Wit. (In het begin van de 14e eeuw werd te Klundert op wonderbare wijze een hostie in de grond gevonden. Deze is in 1449 naar Breda overgebracht). Tweede gebed H. Silverius. Horizontaal: 1. adellijke titel, 6. plot seling, 12, zwaardvis, 13. lidwoord, 15. zangnoot, 16. zangstem, 17. deel v. d. bijbel (afk.), 18. muziekschrijver, 22. selenium (afk.), 23. soort onderwijs (afk.), 24. meisjesnaam, 25. kleding stuk, 27. vogel, 29. watering, 31. plaats op de Veluwe, 33. boos, 35. verbond. 37. pauselijke driekroon, 39. deel v.e. trap, 40. koud. vochtig. 41. aanhangsel, 42. bekend orkest, 43. klaar 44. voorzetsel, 45. ontvangstbewijs, 47. insekteneter, 49 water in Noordholland, 51. behoeftige. 53. leerling, 56. vaartuig, 58. strafwerk tuig, 59. windrichting (afk.), 60. vogel, 62. niet dik, 63. nieuw. 65. deel v. h. hoofd, 67. watering, 69. afstandsmaat (afk.), 71, bekende Ned. vuurtoren, 74. inhoudsmaat (afk.), 75. klein beetje, 77. Frans pers. voornaamw., 78. meisjes naam, 79. aanw. voornaamw., 80. uit stalkast, 81. gevechtseenheid. Verticaal: 1. bril vatting, 2. deel der wet (afk.), 3. godsdienst (afk.), 4 af god, 5. water in Utrecht, 7, meisjes naam, 8. snelle, 9. onder andere (afk.), 10. meisjesnaam, 11, deel v. e. plant, 14 koning (Fr,), 18. inhoudsmaat (afk.), 19 groente, 20. naar beneden, 21. meisjes naam, 23. onderdeel v. onweer, 26. vlees gerecht, 28. voorzetsel, 30. dagen 32 lastdier, 34. zangnoot, 36. lofrede,' 38. uitroep. 39. rookartikel, 46. boertige na bootsing, 48. zangnoot, 50, afzichtelijk wezen. 52, ambtshalve (Lat. afk.), 54. salaris, 55. omroepvereniging, 57. op dit moment, 59. band zonder einde 61 deursluiting, 64. getij, 66. lofdicht, 68. verlaagde toon, 70. voorzetsel, 72. wier, 73. soort, 74. Chinees gerecht, 76. kin- dergroet, 79. de dato (afk.). Horizontaal: 1. schepel, 4. galop, 7. Amerika. 8. latente, 11. ski, 14. pret, 15. olm, 16. eist, 17. tnt, 19. starter, 20. elegant, 23. eland, 24. lorgnon. Verticaal: 1. staal, 2. hoest, 3. liane, 4. gruis, 5. lakei, 6. parkiet, 9. enten, 10. trots, 12. kleur, 13. smet, 14. praline, 17. tetra, 18. tweed, 19. steel. 20. traan, 21. reten. (Advertentie) :g Norac neutrali- seert veilig het over- tollige maagzuur. Norac legt een be- schermend laagje op i Uw gevoelige maagwand, j De apotheker of drogist heeft Uw doosje Norac op z'n toonbank staan. ten produkl Win de N.V. Algémeene NORIT Maatschappij

de Stem | 1964 | | pagina 11