Achter beschadigde dijk wordt noodkade gelegd u I KREYMBORG-TIP Kunstmarkt te Middelburg ELISABETH BAS §01 Roosendaalse politie pakt Duitse inbrekers Voorkeur voor bepaalde geloofsovertuiging bij benoeming leerkrachten Nederlandse en Belgische vliègers kregen brevet Beitsers: eis de originele Ceta-Bever BUiTENBIJTS in. de drank voor dorstiqe drinkers Spijt Santen* not ■fffldhovden? BiJ HOOFDPLAAT EN THOMAESPOLDER Mïzm Officier van justitie: Mishandeling, de dood ten gevolge hebbend "PARAAT" 29ct het beste! limonade Na laatste haakje in Middelburg: WEEKENDERS OVERHEMDEN 2 STUKS *Q75 Kritiek op bestuur technische school Oostburg: Stoffelijk overschot Vlissinger gevonden in Lissabon Op 18 en 19 september Tentoonstelling Nederlandsche Trekpaard'" LIFTVERBOD IN DE RUIMTE ?Coba" kampioene rundveekeuring te Axel Bromfietser uit Tilburg verongelukt Op vliegbasis Woensdrecht Fotopiraten Belangrijk Zeg het met bloemen Concentratie 12 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 JUNI 1964 Ilffie dubbel bet fijnste :r voor altijd vers Rood Merk De kwaliteitskoffie bij uitstele. Pak van 250 g 1.82 Gemalen vacuum koffie in blik verpakt Handig als reserve voor onverwachte situaties. 1 Blik 250 g 1.98 Publikatle van N.V.' Kleding-lnduslrie De Wies Susan Nederlands lid van Euro-Guilde of Men's Fashions. |V VAN DER STEEN (Van onze verslaggever) De werkzaamheden aan de zee wering van de Hoofdplaat en Tho- maespolder, ter hoogte van het ge hucht Nummer Een, hebben een flinke omvang aangenomen en zul len verscheidene dagen vergen. Na twee dagen en nachten onafge broken werken met bulldozers en draglines heeft men achter de oever- en dijkval in de Nol Calon- dijk een noodkade aangelegd, die anderhalve meter boven de hoog- waterlijn uitsteekt. De kade zal verbreed en verstevigd worden, zodat er zware vrachtauto's overheen kunnen rijden. De werkzaam heden zullen dan verder gaan totdat de kade een dijk is geworden van 6 meter hoog. De zandopwerping zal worden op genomen in de latere definitieve dijk. De kruin van de noodkade zal de berm van de nieuwe hoge dijk worden. Hoewel het op Delta-hoogte brengen van de zeewe ring tussen Breskens en Nummer Een medio 1965 als eerste zal worden aange pakt zijn de huidige werkzaamheden uit sluitend gericht op het herstellen van de, schade. Naar ir. J. Hoekstra, hoofdingenieur van rijkswaterstaat in Terneuzen mee deelde, is de dijk- en oeverval ontstaan dicht bij een gedeelte van de zeewering dat in de gaten moest worden gehouden. Naar de heer Hoekstra verklaarde heeft de Hoofdplaatgeul grond opgewoeld en het labiele evenwicht verstoord. De bo dem van het grote gat, dat in de slikken is gevallen, ligt 15 meter onder de oor spronkelijke toestand. (Advertentie) (Van onze verslaggever) ..Mishandeling, de dood ten gevolge heb. bend", is'de ongewijzigd gebleven me ning van de officier van justitie mr. J. H. A. M. Peynenburg van de Bredase ar rondissementsrechtbank, aan wie gisteren de achttienjarige P. J. B. is voorgeleid, die ervan verdacht wordt zijn stadgenoot de dertigjarige P. de Jong zodanig te hebben mishandeld, dat deze hieraan ten gevolge van een schedelbreuk is overle- dea. Vandaag zal de verdachte door de rechter-commissaris mr. Thijssen nader worden gehoord. (Advertentie) Onze melangeur gaf u J5 Een beeld van de werkzaamheden aan de noodkade achter de oor spronkelijke zeedijk. en/of Trie, nylon, Bell-O-Fast, enz. f 11,90.2 stuks f23r&0^ (naar keuze) I KARRESTRAAT 2 - BREDA LANGE DELFT 60-62 - MIDDELBURG WALSTRAAT 84 - VLISSINGEN |l)|.|.- lllll.IIIIIW.il. (Van onze verslaggever) In de vergadering van donderdagavond heeft het raadslid voor de KVP in Oost burg, de lieer A. van Terlieyden, op eigen verzoek ontslag gekregen als ver tegenwoordiger van de gemeente in het bestuur van de lagere technische school te Oostburg en omstreken. Tijdens de behandeling van het be treffende agendapunt zei de heer van Terheijden tot dit besluit te zijn gekomen omdat hij zich niet kan verenigen met de gedragslijn van het bestuur dat bij benoeming van leerkrachten de voorkeur geeft aan kandidaten van een bepaalde geloofsovertuiging. De 27-jarige korporaal-machinist P. H. J. Clerx Uit Vlissingen, die vorige week in de nacht van woensdag op donder dag aan boord van hr. ms. jager Rot terdam" in de haven van Lissabon werd vermist, is inderdaad, zoals men al ver moedde, verongelukt. Zijn stoffelijk over. schot is nabij Lissabon aangespoeld. Vermoedelijk is de korporaal machi nist door het nachtelijk duis.er misleid en overboord gevallen. De heer Clerx was gehuwd en vader van drie kinderen. Op een donderdag te Breda gehouden premiekeuring van de Koninklyke Ver eniging „Het Nederlandsche Trekpaard, afdeling Noordbrabant, bygewoond door de heren Chr. Oomen uit Den Haag en G. J. Toonen uit Maren, respectievelijk secretaris van „Het Nederlandsche Trek paard" en voorzitter van de afdeling) Noordbrabant, werd meegedeeld, dat de jaarlykse nationale tentoonstelling in de veemarkthallen te Den Bosch wordt gehouden op 18 en 19 september. „Het Nederlandsche Trekpaard" be staat dan tevens een halve eeuw. De viering van het gouden jubileum belooft iets bijzonders te zullen worden. Ter op luistering zal waarschijnlijk aanwezig zijn de beroemde Garde Republicaine uit Parijs, die tijdens de nationale een show verzorgt. Ook in eigen kring zal aan het vijftigjarig bestaan bijzondere aandacht worden geschonken. Voor de keuring, georganiseerd in de overdekte veilinghallen met medewerking van het Bredase gemeentebestuur, waren ongeveer zestig merries aangevoerd, waarvan er twintig met een eerste pre mie zijn bekroond, die straks deelne men aan het nationale feest in Den Bosch. De onderdirecteur van het Amerikaan se bureau voor de ruimtevaart heeft de bewering van een luchtmacht-generaal, dat militaire astronauten bij wijze van training „mee zullen liften" in de bur gerlijke ruimteprojecten als „Gemini" en Apollo" tegengesproken. Hij verklaarde, dat op alle geplande ruimtereizen alleen eigen piloten zullen worden ingeschakeld. Dit zijn de 29 astronauten, die voor de ruimteproeven tot 1970 zijn uitgekozen. (Van onze verslaggever) l De Roosendaalse politie heeft een goe de vangst gedaan door het aanhouden van twee jeugdige Duitsers, die in tal van plaatsen in ons la.nd inbraken heb ben gepleegd. De dag vóór hun aanhou ding hadden ze in Middelburg nog een kraak je gezet. Het tweetal werd in de nacht aange troffen in dc buurt van een benzine-ser vice-station on de weg van Roosendaal naar Bergen op Zoom. Gevraagd naar de oorzaak van hun verblijf daar. beweerden zij dat ze vrij wel zonder benzine stonden en wilden wachten tot de man van het tankstation kwam. De politie gaf hen de raad haar te volgen naar een ander tankstation, waar ?e in de nacht nog wel geholpen zouden worden. Dc "Duitser.V volgden trouw, maar toen het op tanken aankwam bleek het tweetal vrijwel geen contanten te hebben, terwijl de tank van hün auto nog volop benzine bevatte. Voor de politie was dit aanleiding de oosterburen uit te nodigen mee naar het politiebureau te gaan. Daar werd de inhoud van de auto eens nader bekeken. Het viel al meteen dat er spullen inzaten, die men nor maal op vakantietrips e.d. niet mee neemt. Het vermoeden dat de voorwer pen van diefstal afkomstig waren werd dan ook wel heel sterk. Bij een scherp verhoor kwam het tot een bekentenis, waaruit de conclusie kon worden getrokken, dat men met een paar zware jongens te doen had. Daar ze daags tevoren in Middelburg een kraakje hadden gezet werden de Duitsers overgegeven aan de Middel burgse politie. Intussen was wel vast ko men te staan dat ook inbraken en dief stallen waren gepleegd in Zandvoort, Apeldoorn, Nijmegen, Arnhem enz. De Duitsers zullen nu op staatskosten nog wel enige tijd in ons land kunnen verblijven. Als katholiek heb ik in het bestuur meegemaakt dat er geen gelijke kansen zijn voor iedereen. Mijn opvolger voor spel ik dan ook weinig succes", zei de heer van Terheijden, die zei fleraar li chamelijke opvoeding is. B. en w. hadden wethouder D. Geuze (A.R.) als kandidaat gesteld voor de be stuursfunctie. De raad dacht er blijkbaar anders over en bracht 6 stemmen uit op de heer W. C. A. de Caene (KVP) en 2 op wethouder Geuze. Het KVP-raads- lid nam echter de benoeming niet aan. Bii de tweede stemming behaalden de heren E. Dekker (CHU) en Geuze wel de meeste stemmen, maar geen meerder heid. Die vei-kreeg de heer Dekker pas in de derde stemming met 5 tegen de heer Geuze 3 en 2 blanco. De raad besloot voor een bedrag van f 230.000 ruim 6.5 ha grond te kopen van de Vereniging van Vrouwen onder de zinspreuk Charitas uit Roosendaal. De grond ligt in en grenst aan het uitbrei dingsplan Tragel en was oorspronkelijk bedoeld voor de bouw van het nieuwe Antoniusziekenhuis, dat zoals eerder ge meld. nu naar de Meerhoek verhuist. Ruim één ha van de nu aangekochte grond zal worden gebruikt voor de te verwezenlijken rondweg om Oostburg. Begunstigd door goed weer en onder goede belangstelling werd te Axel de jaarlijkse rundveekeuring gehouden. De totale aanvoer omvatte 17 stuks fok- koeien. De kwaliteit was over het geheej genomen goed tot zeer goed. Vooral de klasse der oudere koeien muntte uit. Na twee oud-kampioenen, die dit maal niet meer mochten meedingen naar de beker geschonken door de combinatie te Ter- neuzen werd het kampioenschap be haald door de fraai gebouwde Coba van de heer A. L. Scheele. De uitslag der keuring was als volgt: le kalfskoeien: la Paula 2. A. L. Scheele. lb Jelsje van Duboishoeve, W. L. den Hamer, lc Juweeltje 2. C. Boer. ld Tommy 7, S. van Hoeve. 2a Lente's Ria, C. Boer. 2b Beatrix, W. Dieleman. 2c Harmke van Duboishoeve, W. L. den Hamer. 2e kalfskoeien: la Nelly's Irene 12, A. L. Scheele. lb Moortje 8, W. Diele man. 2a Moorwiep 5, C. Boer. 2b Sicce- ma Juweeltje, C. Boer. 3e kalfskoeien: la Pietje van Dubois hoeve. W. L. den Hamer, lb Aukje, C. Boer. 4e kalfskoeien: la Rotterda's Lelie, C. Boer. Oudere koeien: la Rika van Dubois hoeve (oud kampioen). W. L. den Hamer lb Kuyk Dirkje (oud-kampioen) W. L. den Hamer, lc Coba (kampioen) A. L. Scheele. Tn socialistische kring heeft men de hoop gekoesterd, dat de plannen van minister Veldkamp om de AOW-uitke- ïingen al spoedig omhoog te brengen, tweespalt zouden brengen in het ka binet. De heer Veldkamp was de so- ciaal-bewogene, maar in het kabinet zo meende men overheersten de harteloze roepers om belastingverla ging. Het kabinet heeft intussen een pakket van maatregelen op tafel ge legd, dat de verhoging van de AOW- uitkeringen combineert met een voor uitzicht van belastingverlaging, eerst voor de lager betaalden, dan voor de middengroepen. Dat is een streep door de socialistische rekening. Veldkamps inzichten en die van de overige kabi netsleden lopen gelijk. Toch kon men aanvankelijk niet verhelen, dat men verrast en verheugd was over hetgeen de regering van plan was. Maar die blijdschap heeft men spoedig iaten af koelen. Minister Veldkamp is niet lan ger de sociaal-bewogene, want het be drag van de nieuwe AOW-uitkering ligt 110 gulden lager dan op het bejaar dencongres naar voren was gebracht. Die 110 gulden verschil maken mi nister Veldkamps sociale bewogenheid verdacht. Verder haakt men in op een uitlating van minister Witteveen, dat de lonen in 1965 slechts zeer beperkt zullen kunnen stijgen en dat ze in de pas moeten blijven met de produktivi- teitsontwikkeling. Dat betekent in fei ten een loonstop, zegt men nu van de zijde van de vakverenigingen. De heer Kloos, tweede voorzitter van het NVV, heeft met nadruk verklaard, dat zijn vakvereniging er niet aan denkt nu al over het gewenste loonbeleid te praten. En hij vindt het hele plan een „zeer ambitieus program van beste dingsverruiming", terwijl het econo mische ketterij is zich nu al rast te leg gen op belastingverlagingen. Het zijn allemaal nogal dikke woorden, die de indruk wekken mede ingegeven te zijn door de spijt, dat het kabinet geen schipbreuk heeft geleden op de verho ging van de AOW-uitkeringen. Een en ander zal de beraadslagingen in de SER over de regeringsplannen niet vergemakkelijken. Een lichtpunt is de daling van het indexcijfer, doch nie mand kan waarborgen, dat in het na jaar de voedingsmiddelen even goed koop blijven. In de nacht van woensdag op donder dag is de 55-jarige belastingconsulent A. J. F. Jongbloets uit Tilburg' verongelukt. Hij is met zijn bromfiets, halverwege Goirle en Tilburg, tegen een boom gere den en korte tijd na het ongeval over leden in het ziekenhuis te Tilburg. Ver moed wordt' dat het slachtoffer dat op de terugweg was van Turnhout na een bezoek aan een cliënt aldaar, door over vermoeidheid de controle over zijn bromfiets heeft verloren. (Advertentie) (Van onze verslaggever) Op de vliegbsis Woensdrecht is gister middag aan negentien nieuwe Nederlandse en Belgische vliegers het hrevet uitgereikt. De uitreiking geschiedde door de com mandant van het Commando Luchtmacht Opleiding Commodore W. Bakker en Belgische commandant van het Comman do Opleiding en Training, de kolonel Dumonceau de Bergendael. Onder de nieuw-gebrevetteerden bevond zich ook de onderluitenant M. J. Hurdebise, die enige weken geleden boven het Haring vliet zijn toestel met de schietstoel moest verlaten. Alvorens de wings op de borst van de vliegers werden gespeld, werd de tweede luitennt H. van Os als offi cier beëdigd. Op het grote plein, voor één der han gars, was het voltallige vliegveldperso- neel aangetreden om de plechtigheid op te luisteren. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de kapel van de Marine Luchtvaart Dienst van het vliegveld Val kenburg, onder leiding van de sergeant der mariniers Van der Burg. Ten over staan van alle aanwezigen legde 2e luitenant Van Os de eed af. Vervolgens speldden commodore Bakker en kolonel Dumonceau de Bergendael de nieuwe vliegers het teken van hun waardigheid, de wing, op de borst. In zijn toespraak herinnerde de commodore er aan, dat er voor het behalen van het brevet veel goede wil nodig is, maar dat een zekere begaafdheid niet mag ontbreken. Ook wees hij nog eens speciaal op het nut van procedures en noodprocedures, en hij herinnerde eraan, dat onderluitenant Hurdebise daar enige weken geleden, toen hij zijn toestel met de schietstoel moest verlaten, wel degelijk gebruik van gemaakt zal hebben. Kolonel Dumonceau meende, dat, als men de geestdrift en de wil die de vlie gers tot nu toe hadden getoond, ook in de toekomst zou kunnen opbrengen, men de moeilijkheden, die zich ongetwijfeld zullen voordoen, zou kunnen overwinnen. Na deze plechtigheid werd door de autoriteiten en genodigden een défilé af genomen. Hierna werden door vier Har- vards, negen Piper Clubs en twaalf T-33- Shooting Star-trainers enige formatie figuren voorgevlogen, waarna het stunt team Whisky Four zich van zijn beste zijde liet zien. De geslaagden zijn Koninklyke MarineRemmen A. H. ltz. II, Amsterdam, Leer H., z It. III. 's-Gravenhage. Koninklijke Luchtmacht: Stroom B, J., le Int., Nederh. den B., Jasper G., le Int., Woerden, Geurtsen W. H., le Int., Leimuiden, van Os H., 2e Int., Breda, van Geldrop A., vaandrig, Arnhem, van der Kolk J., sergt., Roosendaal, van Gaaien J., sergt, Espel, Hoofs A., sergt.. Tilburg, van Arkel S., sergt.. Middelburg van Noort R., sergt., 's-Gravenhage, Cus- sters H. A., sergt., Geleen. Belgische LuchtmachtBauweraerts R. F., Int., Turnhout, Hurdebise M. J. olnt., Spa, Wisbecq J. H. olnt., Bras- schaat, Mathuvis G., adjudant, Zonho ven, Ceuppens B., adjudant, Wezenbeek, Fallon E., adjudant, Etterbeek, Qank zij de onverflauwde ijver van candid -eameramannen heeft de in ternationale schandaalpers de hand kunnen leggen op een foto waarop prinses Irene in bikini te zien is. Deze foto is terstond als politiek propagan damateriaal in de strijd pro- en contra Hugo Carlos geworpen. Ook in Ne derland dreigt de bewuste foto een rol te gaan spelen in de al halfvergeten Carlistenkwestie. Wij hebben de foto gezien en we moeten beamen, dat prinses Irene er niet bepaald decent op staat. Maar het ontging ons daarbij niet, dat prinses Irene zich in haar, volgens sommigen aanstootgevende kostuum, bepaald niet in het openbaar heeft vertoond. Zij nam op haar eigen balkon (hoog bo ven de straat) een zonnebad. Tegen de belangstelling van eventuele loerd«« (met of zonder telelenzen) bescherm de zij zich, door het balkonhek met de kens te behangen. Een fotograaf-gevel toerist heeft niettemin kans gezien om de prinses ongemerkt te fotograferen. Hieruit volgt, dat niet de prinses de openbare zedelijkheid schond, maar dat de fotograaf alle regels van het bur gerlijk fatsoen uit het oog heeft ver loren. Hjj had indien hij iets brutaler was geweest de prinses ook in haar badkamer kunnen fotograferen. In- stede van een fotografisch bewijsstuk tégen de prinses, is „het plaatje van deze week", een getuigenis tegen dat soort fotopiraten, dat al sedert jaren meer en meer de privé-sfeer van voor aanstaande personen schendt en zelfs voor huisvredebreuk door middel van telelenzen en candid-camera's niet te rugdeinst. Degenen die de produkten van deze foto-voyeurs in hun politieke argumentatie verwerken, geven toch wel blijk van een onzindelijke geest. (Advertentie) Na de officiële opening van zater dag jl. is gisteren de eerste „ge wone" kunstmarkt in Middelburg gehouden. Het is een uitstekend idee geweest van de organisators om een van „hun" marktdagen te laten samenvallen met de weke lijkse markt in Middelburg. Dat verzekert, bij goed weer althans, al meteen behoorlijk wat publiek. Gisteren hadden de exposerende en werkende kunstenaars in ieder geval niet te klagen over de be langstelling. Bijgaande fotofs tonen een door kijkje tussen enkele stands en een portrettekenaar, die werkt volgens het recept: klaar terwijl u (even) wacht. en... bestel tijdig! I_Iet Kamerlid Koekoek vindt het op vallend dat, hoewel het televisie eiland van de REM in de nacht van 4 op 5 juni voor de Nederlandse kust was aangekomen, de ANP-nieuws- dienst en het NTS-journaal daaraan op 5 juni geen enkele aandacht hebben besteed. Hij vraagt of minister Bot dit geen ernstige tekortkoming vindt van deze twee zo belangrijke nieuwsmedia. Hij wil weten wat daarvan de reden is, dit om bij ons volk de postgevatte mening, als zouden belangrijke gebeur tenissen opzettelijk worden verzwe gen, weg te nemen. Nu, wat de televisie betreft, kan „ons volk" gerust zijn. Het NTS-journaal kon er woensdagavond op wijzen, dat het op 4 juni wel degelijk aandacht had geschonken aan deze „belangrijke ge beurtenis". Minister Bot zal er zich overigens wel voor wachten te gaan uitmaken, aan welke gebeurtenissen radio en te levisie al dan niet aandacht moeten besteden. Niet ieder vindt belangrijk wat de beer Koekoek als zodanig aan ziet. ^msterdamse Bank en Rotterdamse Bank kondigen nu een fusie aan, welke al verder gevorderd blijkt te zijn dan die van Nederlandse Handel Maatschappij en Twentse Bank, waar over reeds eerder werd bericht. Het zwaar belaste woord „monopolievor ming" is al gevallen en er hebben zich ook wenkbrauwen gefronst. We gelo ven intussen dat er wel genoeg wettige middelen bestaan, om ook deze mam moeten van machtsmisbruik af te hou den, gesteld dat ze daartoe neiging zouden hebben. Er zijn zeker redelijke argumenten aan te voeren voor deze concentraties. Het ligt in de lijn van de tijd. Zo verdwijnen ook in de bank wereld oude roemrijke namen.

de Stem | 1964 | | pagina 5