Moordpartij in Keulse school BftlBSH Slagveld na aanslag met vlammenwerper De Gaulle verkoopt zich in Picardië Weer opzienbarende usie in bankwereld hamol weer vandaag Van Hall doet aanvaJ op minister Toxopeus MEISJES! bij PHILIPS België wil sjeik lozen Z0NNEJURKEN Bouwfonds kraakt Bogaershuis Bommen op Pathet Lao Invasiegevaar op Cyprus voorlopig afgewend Sfiecraanval Dramatisch JONGETJE SPOORLOOS Rusland sluit zich bij Comsat aan AMSTERDAM-ROTTERDAMBANK WORDT 's LANDS GROOTSTE Atoomgeleerde staat in Rome terecht house of enqiand; tnge! n wordt en DAGBLAD VOOR ZEELAND Zonnig Siem Nieuwenhujjzen in Voorburg overleden KLM-BONDEN VRAGEN SER ERKENNING Alweer bommenpauze Bou wnoodzaak in Bijlmermeer fi 16 f, zeer rijk Inelange rgerd... 104e JAARGANG No. 24610 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 12 JUNI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41telefoon 2893) maniak" omgekomen na bloedige wraak Generaal Thimayya, voormalig: staf chef van het Indische leger, heeft ermee ingestemd generaal Gyani, die eveneens een Indiër is, op te volgen als bevelheb her van het N.V.-leger op Cyprus. Hij verwacht het bevel eind deze maand over te nemen. In welingelichte V.N.-kringen in New York was eerder verklaard dat generaal Gyani om ontslag had gevraagd omdat hij zijn benoeming altijd al als tijdelijk had gezien. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Georges Ball, die in de nacht van woensdag op donderdag uit Athene m Ankara aankwam, is naar Washington teruggekeerd na besprekin gen met premier Inönu en minister van buitenlandse zaken Erkin. Erkin verklaarde dat het overleg, dat de kwestie-Cyprus betrof, bijzonder op bouwend was geweest en dat hij daarom hoopvol gestemd was aangaande de toe komstige ontwikkelingen, die in de rich ting van een vreedzame oplossing gaan. Ball was ook voldaan over zijn bespre kingen in Athene over de kwestie-Cy prus, aldus Erkin, President Makarios van Cyprus deed een beroep op de leiders van alle leden der V.N. om hun invloed aan te wenden ter beëindiging van Turkijes herhaalde dreigingen met een aanval op de repu bliek Cyprus". De Cyprische minister van buitenland se zaken, Spyros Kyprianoe, deelde woensdagavond echter mee dat de dele gatie van Cyprus niet op een spoedzitting van de Veiligheidsraad zou aandringen. IN HOOGELOON kwam gistermorgen de 36-jarige boer Th. Timmermans om het leven toen hij bij het oversteken van de weg door een busje werd aangereden. IN HEERENVEEN verdronk een drie jarig jongetje in een singel. Het kind zat in een kinderstoeltje te vissen en viel voorover in het water. IN JAPAN kwamen veertien arbeiders om bij een ontploffing in een chemische fabriek. Twintig mensen werden ernstig verwond. PATRIARCH Athenagoras is gisteren tij dens een langdurige kerkdienst in Istan- boel in elkaar gezakt. Volgens zijn lijf arts is de toestand van de patriarch niet zorgwekkend. Hij zal enige dagen moeten rusten. CEYLON heeft een nieuwe regering. Gis teren werd het nieuwe coalitiekabinet be ëdigd. Mevrouw Bandaranaike is op nieuw minister-president. (Advertenties) Breda heeft ook goed werk voor U Inl. ma. t.m. vr. van 14 - 17 uur aan het bedrijf Kalshoven 11 Tel.: 01600 - 47450. bescherm uw huid met hamol ultr- Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: J Droog en tamelijk zonnig weer. I Zwakke tot matige wind uit zuide- l lijke richtingen. Warmer overdag. J Vandaag: zon onder 21.00 uur. Maan op 6.32 uur. 5 Morgen: zon op 4.20 uur. Met een zelfgemaakte vlammenwerper en een lang steekwapen heeft de 42-jarige maniak Walter Seiffert donderdag dood en verderf gezaaid in een lagere school in Volkhoven, een voorstadje van Keulen. Toen de man door een politieagent was neergeschoten, lagen een onderwijzeres levenloos en twee onderwijzeressen en achtentwintig kinderen min of meer zwaar gewond op het schoolterrein. Een der onderwijzeressen bezweek later in het ziekenhuis aan haar verwon dingen. Onmiddellijk na zijn afschuwwekkend misdrijf nam de dader een vergiftig onkruid verdelgend middel in, waarna hij op de vlucht sloeg. Hij werd door een agent in zijn been geschoten en daarna over meesterd. Seiffert is 's avonds in een ziekenhuis overleden. Volgens ooggetuigen had de man, die als invalide te boek stond, tegen half tien door de hoofdingang het schoolplein be treden en met een houten wig de poort vergrendeld. Uit een zak, die hij bij zich had, haalde hij een van een tuinsproeier gemaakte vlammenwerper, waarmee hij op een van de houten schoolbarakken afrende. Na de ruiten van een lokaal in geslagen te hebben joeg hij meterslange vlammen uit het apparaat naar binnen. De onderwijzeres in deze klas had de tegenwoordigheid van geest d$ kinderen toe te roepen op de grond te gaan liggen. Terwijl kinderen met brandende kle ding gillend van angst en pijn in alle richtingen wegrenden, deed de man zijn waanzinnig werk in drie andere lokalen. Vervolgens richtte Seiffert zijn vlam menwerper op een klas meisjes, die on der toezicht van een onderwijzeres op het schoolplein bezig was geweest met gymnastische oefeningen. De 67-jarige onderwijzeres Anna Langohr stortte le vensgevaarlijk gewond ter aarde terwijl de kinderen uiteenstoven. Toen de brandstof van de vlammen werper, vermoedelijk aceton, opraakte stak de dolzinnige met een eveneens zelf vervaardigde speer het plein over naar een andere barak en wilde daar een lo kaal binnendringen. De twee zich daar bevindende onderwijzeressen probeerden de deur dicht te houden, maar Seiffert rukte haar open. Hij doorstak de 24-ja rige, pas getrouwde Ursula Kuhr met zijn speer en verwondde de 62-jarige Gertrud Bollenrath levensgevaarlijk. Zij stierf later in het ziekenhuis. Terwijl in en om de school een enorme paniek heerste nam Seiffert gif uit een ampul in, waarna hij op de vlucht sloeg. Toen hij een van de hem op de hielen zittende politieagenten met zijn speer be dreigde, schoot deze hem in het been. Seiffert werd in een ziekenhuis direct geopereerd. Bovendien werd zijn maag leeggepompt. Nog voor de operatie gaf Seiffert bij een eerste verhoor als mo tief voor zijn daad op: wraak op de artsen die zijn tuberculose verkeerd be handeld zouden hebben. Hij stond al sinds 1953 onder doktersbehandeling, en was sinds 1960 invalide. Seiffert, bank werker van beroep, 'had zich daarover herhaalde malen in brieven aan de au toriteiten beklaagd. Voor de school speelden zich na het drama schokkende tonelen af. Een groot aantal moeders liep tussen de gebouwen door, huilend om hun kinderen roepend. Een vrouw hield verwezen de verbrande resten van het jurkje van haar dochter tje in de hand. De school, die uit een gebouw van steen en vijf barakken bestaat, bood na het gebeurde de aanblik, of er een oor log had gewoed. De klaslokalen zijn ver woest en vele ruiten gebroken. Op het moment dat de aanslag gepleegd werd waren er 380 kinderen in het gebouw. Tot een grote brand is het niet gekomen. De dader werd in zijn woonplaats als een zonderling beschouwd. Zijn vrouw was onlangs in het kraambed gestorven. Het echtpaar was kinderloos. De 11-jarige W. C. Stork uit Eindho ven, die woensdagmiddag om twee uur van huis vertrok om te gaan vissen in het Eindhovense kanaal, is spoorloos. Men heeft de jongen, die een hengel en een geel plastic emmertje bij zich had, in de loop van de middag nog bij het kanaal gezien. Men vreest een ongeluk. De hoofdcommissaris van politie te Eind hoven verzoekt zijn opsporing. Op 81-jarige leeftijd is gisteravond Siem Nieuwenhuijzen in het ziekenhuis St.-Antoniushoeve te Voorburg overleden. Veertien dagen tevoren was hij in dit ziekenhuis voor een spoedoperatie opge^ nomen. Siem Nieuwenhuijzen is vele jaren op getreden in ievues, aanvankelijk van Henri ter Hall, bij wie hij samen met Johan Buziau speelde. Met Buziau is hij ook lange tijd verbonden geweest aan het revuegezelschap van Louis Bouw meester jr. De vier verenigingen van vliegend K.L.M.-personeel en de vereniging van hoger K.L.M.-personeel gaan pogen offi ciële erkenning van de regering te ver krijgen. Deze vijf zg. categorale vereni gingen hebben daartoe deze week een desbetreffend verzoek ingediend bij de Sociaal-Economische Raad. Zij hopen ermee te bereiken dat ze in de toekomst zitting zullen kunnen nemen in de bedrijfscommissie voor de burger luchtvaart en in de ondernemingsraad van de K.L.M. Tot dusverre waren zij van deze beide lichamen uitgesloten. Onze Benchix-zuiderburen schijnen niet erg gelukkig te zijn met sjeik Hadji Talal Jaher, de Arabische heer die met zijn volgelingen, zoals be kend, dinsdagavond by Nispen over de Nederlandse grens is gezet. Al eerder had het gezelschap België met een bezoek vereerd, bij welke gelegenheid de boeren in de omge ving van het kampement er 's mor gens verbaasd over stonden dat hun koeien zo weinig melk gaven. Na de uittocht uit Nederland heeft de Belgische rijkswacht het oosterse gezelschap een plaatsje toegewezen aan de Kielse Vest te Antwerpen. De Belgen hebben nu overigens uit gevonden, dat drie van de sjeikfami lies in het bezit zijn van een Duits visum. Alle krachten worden nu in gespannen om ook de overige zo'n document te bezorgen, waarna de rijkswacht de vreemde gasten snel naar de Duitse grens zal brengen. Is dat niet mogelijk dan zal Frankrijk als volgende gegadigde worden aan gewezen. (Advertentie) met bijpassende jasjes %aJ Breda - Tilburg - Den Bosch Minister Bogaers heeft onlangs de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten ge vraagd hoe zij over het naar hem ge noemde revolutionaire woningtype denkt. „Het advies is afbrekend geweest", zei de directeur van het bouwfonds, de heer R. R. Harsten, gisteren op een congres in Zeist. „Een dergelijke woning zouden wij in onze categorie nimmer kunnen brengen", voegde hy eraan toe. De heer Karsten pleitte voorts voor meer onderlinge samenwerking tussen de gemeentebesturen bij de realisering van de beschikbare bouwvolumes. Hij zei ook dat de helft van de tijd in de Nederlandse bouwwereld wordt verspild door het wachten op elkaar: de aannemer op de toeleveringsbedrijven enzovoort. Het lokaal van de lagere school in Volkshoven bij Keulen, waarop de maniak het in eerste instantie gemunt had met zijn vlammen werper. Overigens heeft de politie zo goed mo gelijke voorzorgsmaatregelen genomen. Hefschroefvliegtuigen escorteerden de trein en alle auto's op minder dan hon derd meter afstand van de spoorlijn wer den gecontroleerd. Enkele minuten voor de trein uit reed een locomotief om eventuele bommen of mijnen op de lijn tot ontploffing te bren gen. De politie kijkt speciaal uit naar de voormalige Franse sergeant Mare Robin, die destijds wegens aciviteit in het kader van het „geheime leger", de O.A.S., tegen De GauIIes politiek ten aanzien van Al- gerië tot levenslang werd veroordeeld, maar op 2 mei wist te ontsnappen. Ro bin zou aan een ongeneeslijke kwaal lij den en nog maar anderhalf jaar te le ven hebben, maar hij zou gezworen heb ben generaal De Gaulle alsnog „te zullen krijgen". Tijdens dit bezoek aan de provincie het eerste na zijn in april jl. ondergane operatie komt De Gaulle in Laon, Saint Quentin, Abbeville, Amiens en Beauvais. Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall, donderdagmiddag bU de opening van het Europahuis voor het eerst in het openbaar verschijnend na een operatie, heeft een felle aanval gedaan op de mi nister van Binnenlandse Zaken in de Bijlmermeerkwestie. Nadat hij 500 ballonnetjes in de lucht had laten vliegen, een teken van de ope ning van het Europahuis (kosten 10,5 mil joen) bij het Amstelstation, merkte hij op dat Amsterdam in ontstellende en door niets gemotiveerde moeilijkheden dreigt te geraken als de hoofdstad niet ten spoe digste en in een eigen tempo kan bouwen in de Bijlmermeer. „Het is bijna verbijs terend te zien, hoe in deze kwestie met de belangen van een gemeenschap van de grootte en het cultureel en sociaal- economisch gewicht van onze stad wordt omgesprongen, als waren zij slechts van bijkomstige en geringe betekenis. Wij moeten vrezen dat men bereid is hoge waarden op te offeren aan politiek pres tige, zelfs als deze waarden door ieder een worden aanvaard. Amsterdam zal tot het eind van de rechtvaardige strijd alles in het werk Blijven stellen om regering en Kamers der Staten-Generaal tot het inzicht te brengen dat de Bijlmermeer kwestie ten onrechte tot een politieke strijd is gemaakt en dat deze kwestie in feite een kwestie is van het recht van een lokale gemeenschap op een eigen, ge zonde en natuurlijke ontwikkeling", al dus de juist herstelde mr. Van Hall. Hij wees erop dat reeds nu een niet meer in te halen achterstand in de woning bouw is ontstaan. Een leek begrijpt z.i. dat door de Bijlmermeerkwestie de ge volgen voor de woningbouw nog veel er ger zullen worden. „Voor de verergering van de woningnood, die uit deze kwestie voortvloeit, schijnt men in Den Haag geen begrip te willen opbrengen". Mr. G. VAN HALL: achterstand - De Sovjet-Unie is er donderdag in Ge- nève mee akkoord gegaan zich aan te sluiten bij het Amerikaanse plan tot vorming van een ruimtelijk communica tiesysteem (Comsat). De Russische officials hebben verklaard dat Moskou nu definitief de uitnodiging heeft aanvaard om zich bij de Comsat aan te sluiten. De overeenstemming werd bereikt na bilaterale onderhandelingen tussen Amerika en Rusland verledei week. Volgende week zullen de partijen wee bijeenkomen voor de ondertekening va de overeenkomst. Van Amerikaanse zijd kon de Russische mededeling over hc bereikte akkoord nog niet worden beves tigd. De Russen zouden hun medewerkïnj. voornamelijk beperken tot het opzetten van speciale communicatiestations om boodschappen te relayeren en door te zenden. Een uitwisseling van t.v.-pro gramma's via de communicatie-satellie ten zou ook tot de mogelijkheden gaan behoren. DE GENERAAL „De natie weet dat de staat en de regering en in het hijzonder het hoofd ervan stabiel, krachtig en onpartijdig moet zyn. Dat is thans het geval. Ik zal zodanige regelingen treffen dat dit ook later het geval zal zijn", aldus heeft pre sident De Gaulle gezegd na aankomst in Soissons, de eerste stop op zijn donder dag aangevangen tocht per speciale trein van enkele dagen door Picardië in het noorden van Frankrijk, om mede met het oog op de komende verkiezingen de banden met zijn onderdanen nauwer aan te halen. Op deze eerste etappe van de rondreis ontstond tien minuten vertraging doordat men de trein liet stoppen naar aanlei ding van een waarschuwing dat er mo gelijk een bom in de trein binnengebracht zou zijn. Er werd echter niets gevonden. (Van onze verslaggever) Na de Twentsche Bank en de Neder landse Handel Maatschappij zyn nu ook de Ahisterdamsche Bank en de Rotter- damsche Bank een fusie aangegaan. Het ligt in de bedoeling de fusie te doen plaatsvinden door middel van een nieu we vennootschap. De naam van de nieu we bank zal luiden: Amsterdam-Rotter- dambank N.V. Het wordt de grootste bankinstelling van Nederland, met een omzet (berekend op basis ultimo '63) van 5,4 miljard gulden. ,De Amsterdamsche Bank was de groot ste Nederlandse bank voordat de Twent sche Bank en de NHM hun fusie bekend maakten. Deze fusie leidde tot een omzet van 4,9 miljard gulden. In wereldrang orde komt de Amsterdam-Rotterdambank op de 74e plaats. De totale personeels bezetting van de nieuwe bank ligt op ongeveer 10.000 man. Beide instellingen bie,dt de beste waar borgen voor een zo goed mogelijke taak vervulling en een krachtige verdere ont plooiing, zegt de directie. Fusie achten de banken nodig ter handhaving van een aan moderne verhoudingen aangepaste taakvervulling. Aanpassing bij de vaak veel grotere buitenlandse bankinstellin gen wordt qua kapitaalkracht en kre dietverlening capaciteit noodzakelijk. De kredietaanvragen stijgen de laatste jaren tot een hoogte, die het voor een kleinere bank moeilijk maken eraan te voldoen. De directies van de beide fusionerende banken wijzen voorts op de toenemende binnenlandse concurrentiestrijd, o.m. door branchevervaging bij Boerenleenbanken en spaarbanken. Tenslotte zijn ook de noodzaak van een steeds grotere staf van deskundigen en het uitbreiden van het aantal verkoopplaatsen overwegingen geweest om tot fusie over te gaan. De nieuw te vormen vennootschap zal aan aandeelhouders van beide fusione rende banken aanbieden hun aandelen in te ruilen tegen aandelen Amsterdam- Rotterdambank N.V. De inruiling kan voor aandelen Amsterdamsche Bank ge schieden tegen gelijke nominale woorde Amsterdam-Rotterdambank. Een aandeel Rotterdamsche Bank kan worden inge ruild tegen gelijke nominale waarde Am sterdam-Rotterdambank met bijbetaling van 50 per aandeel van nominaal 1000. De Amsterdam-Rotterdambank zal over het lopende boekjaar 14 procent divi dend voorstellen. Het ligt in de bedoe ling dat de nieuwe bank per 1 januari '65 de werkzaamheden van beide fusio nerende banken zal overnemen. Aan het hoofd van de Amsterdam-Rotterdambank N.V. zal een raad van bestuur staan, waarin alle 11 directeuren van beide banken zitting zullen hebben. De colle ges van de raden van commissarissen der beide banken zullen samengevoegd wor den tot één nieuw college van raad van commissarissen. (Zie voor commentaren op deze fusie de financiële pagina). Miljoenendicfstal Prof. Felice Xppolito, hoofd van de com missie voor atoomenergie in Italië, is donderdag samen met negen medewer kers voor de rechtbank van Rome ver schenen op beschuldiging van het ver duisteren van bijna 15 miljoen dollar Prof. Ippolito wordt ervan beschuldigd 14,88 miljoen dollar te hebben gestoien of op onwettige wijze te hebben ge bruikt. Behalve dat hij gelden ten eigen bate heeft aangewend, zou hij ook ver valsingen hebben gepleegd. De beschuldiging tegen de negen mede- beklaagden, onder wie zich de vader van prof. Ippolito bevindt, bestaat uit het ontvangen van vergoedingen voor werkzaamheden die nimmer verricht zijn. De hoofdbeklaagde zou winstgevende transacties hebben gesloten met parti culiere firma's, die door zijn vader werden geleid. Verwacht wordt dat het proces tot midden augustus zal duren. Volgens het persbureau Nieuw China hebben zes Amerikaanse vliegtuigen Khang Khay, hoofdkwartier van de Pa thet Lao in Laos, met bommen en mi trailleurs bestookt. De vliegtuigen zouden zes zware bom men boven Khang Khay hebben uitge worpen en met mitrailleurs hebben ge vuurd. Het persbureau ontleende het bericht aan de „Stem van Laos", de radio-om roep van de communistische Pathet Lao. Volgens deze omroep werden de kan toren van de Pathet-Laoleider prins Sou- phanouvong en van de communistisch- Chinese economische en culturele missie en vele woningen van regeringsfunctio narissen en andere gebouwen gebombar- ieerd. De luchtaanval op Khang Khay zou (onderdag tussen 10.00 uur en 11.30 uur ebben plaatsgevonden „toen wij bezig aren met voorbereidingen voor de ont- angst" van leden van de internationale mtrolecommissie en vertegenwoordigers an beide voorzitters van de Geneefse mferentie over Laos (Engeland en de ovjet-Unie). In Washington heeft het State Depart- nent vandaag aangekondigd dat Ameri- vaanse straalvliegtuigen zullen voortgaan net verkenningsvluchten boven Laos om de communistische bewegingen gade te slaan. Een woordvoerder van het ministez'ie verklaarde dat de Amerikaanse regering en de regering van Laos het hierover eens zijn geworden. De woordvoerder zei tevens dat „duide lijk" met premier Souvanna Phouma van Laos was overeengekomen dat beide lan den zich ervan zullen onthouden „ope rationele details" van de verkennings vluchten bekend te maken. In Laos verklaarde Souvanna dat de Amerikaanse verkenningsvluchten „voor lopig zijn opgeschort", maar hervat zou den worden indien de communisten hun offensief zouden hernieuwen. Phillips wilde niet zeggen of de "ver kenningsvluchten afhankelijk zouden zijn van de communistische activiteiten. (Advertenties) GIT overhemden met modern-manlijk boord Overhemden in zelfstrij- kend poplin of in terital cottone. In wit of in zachte pasteltinten blue, pink en green. 19,75 Karrestraat 3, Breda

de Stem | 1964 | | pagina 1