OEVERVAL EN GEVAAR VOOR DIJKDOORBRAAK Juliana weer in de vaart Binnenkort hearing over weg Terhole-N.-Namen Reiniertje Dieleman is 8000-ste inwoner Axel Grotere aanvoer op fok- veedag te Koewacht In zeewering Hoofdplaat en Thomaes Ingezakt over lengte van 100 meter Verbinding Kanaalsone-Antwerpen GEVAAR Jongetje (3 j.) te Breda overreden door vrachtauto Prinselijke geruchten Opening DOW eerst in voor jaar 1965 Diamanten bruiloft te Middelburg Polderwegen- verbetering in Steense raad Spaarbankboekje van gemeente Geboorte liet twee weken op zich wachten 55 55 MAANVLUCHT VANUIT ROTTERDAM Niet slagvaardig T ekort in uw uiterlijk DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 JUNI 1964 (Van onze verslaggever) In de zeewering van de Calami- teuze polder Hoofdplaat en Tho maes is in de Nol Calon-dijk, ter hoogte van het gehucht Nummer Een, een ernstige oeverval met in de flank een gedeeltelijke diik- val tot in de buitenberm ontstaan. Manschappen van de rijkspolitie te water hebben woensdagmorgen het gevaar ontdekt. Vannacht en gisteravond zijn tientallen arbei ders met behulp van bulldozers en draglines bezig geweest een in laagdijkje van ruim 100 meter lengte en 3 meter hoogte op te werpen. Evenwichtsverstoringen in de onder- grond, waardoor een gat is ontstaan van ruim een half miljoen kubieke meter, zijn, volgens de heer P. J. Priester uit Breskens, onder wiens leiding de werk zaamheden staan, de oorzaak van de dijkval. Ongeveer op dezelfde plaats Op deze foto is niets meer van de steenglooiing te zien. Het dijk- lichaam is op sommige plaatsen al tot enkele meters afgekalfd. De foto's werden genomen bij hoog water. (Van onze verslaggever) Binnenkort zullen, naar men verwacht, weer besprekingen wor den gevoerd tussen Gedeputeerde Staten van Zeeland, rijkswater staat en provinciale waterstaat, vertegenwoordigers van de ge meentebesturen van Vogelwaarde, Hontenisse, Graauw en Langen- dam en Clinge en van de polders en waterschappen op het grondge bied van de genoemde gemeenten omtrent het creëren van een goe de, korte wegverbinding vanaf de provinciale weg van Terneuzen naar Terhole in de gemeente Hon tenisse naar Nieuw-Namen en ver der, maar dat is een Belgische aangelegenheid, naar Antwerpen. In 1962 en 1963 zijn reeds verschil lende „hearings" over deze aange legenheid gehouden in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, tot nog toe echter zonder werkelijk resultaat. Tijdens de binnenkort te houden besprekingen hoopt men een flinke stap in de goede richting te zetten. Het oorspronkelijke plan om ongeveer vanaf het snijpunt van de provinciale weg met de weg naar Stoppeldijk in de gemeente Vogelwaarde een nieuwe weg aan te leggen, die tussen Terhole en Hulst door rechtstreeks naar Nieuw- Namen zou lopen, kon geen genade vin den in de ogen van het rijk, dat tegen kruising van de rijksweg van Perkpol- derhaven naar Hulst en verder door de nieuwe wet, bleek. Drie varianten op dit plan ondergingen hetzelfde lot, om dat alle denkbeeldige wegen de rijksweg zouden kruisen. Tijdens een op 15 juli van het vorig jaar gehouden hearing werd vastgesteld dat het wenselijk is dat de situatie tot aan de driesprong ten noorden van Terhole, het ontmoetings punt van de rijks- en de provinciale weg, onveranderd blijft. Er zijn daarna plannen uitgedacht, die voorzien in een weg vanaf de oostelijke zijde van de drie sprong naar Nieuw Namen. De twee mogelijkheden, die tijdens de eerstkomende hearing besproken zullen worden, zullen waarschijnlijk geen goedkeuring kunnen vinden in de ogen van de besturen van de waterschappen en de polders, omdat de nieuwe wegen dwars door verschillende polders zouden moeten lopen, met alle moeilijkheden van dien. De eerste mogelijkheid voor ziet in een weg, die door bijvoorbeeld de Nieuw Kieldrechtpolder naar Nieuw-Namen loopt de tweede in een weg, die vanaf de l'erholense driesprong zuidelijk langs de Zandberg, noordelijk langs het voormalige fort Zandberg door verschillende polders naar de dijk tus sen de Nieuw Kieldrechtpolder enerzijds en de Louisapolder en de Saeftingepol- der anderzijds en over die dijk naar Nieuw-Namen loopt. Van de zijde van de waterschappen zal de aanleg van een weg ten noor den van de Notendijk te Terhole, over de Molenhoek, door de Vlietdijk en de Langendampolder, ten noorden van de Zandberg en over de Stenen Beer en de dijk tussen de Nieuw Kieldrechtpolder en de Saeftinge- en de Louisapolder naar Nieuw-Namen bepleit worden. In dat ge val worden zo weinig mogelijk polders doorsneden en kan men veel gebruik maken van reeds bestaande wegen, zo hebben wij uit welingelichte bron ver nomen. De nieuwe weg is van grote importan tie voor een goede en korte verbinding van de kanaalzone met Antwerpen. Bo vendien zal door deze nieuwe weg, hoe die ook moge komen te lopen, het wes ten van Zeeuwsch-Vlaanderen een goede verbinding krijgen met Antwerpen, voor al wanneer de plannen tot verwezenlij king van de weg van Hoek naar Zaam- slag over het kanaal hun beslag zullen hebben gekregen. De plannen voor de aanleg van deze weg zijn echter ook niet vastomlijnd. Uiteraard zal de nieuwe weg van Terhole naar Nieuw-Namen ook van grote betekenis zijn voor de ge meenten, wier grondgebied de nieuwe weg zal doorsnijden. De foto geeft een duidelijk beeld van de ernst van de oeverval. De steenglöoiing is links op de foto nog intact. Ook op dit punt was de glooiing echter ernstig ondermijnd. Zij brokkelde regel matig verder af. werd bij de watersnoodramp van 1953 een groot gat geslagen. Vier, pal achter de dijk gelegen, huizen werden toen ver nield. De bewoners ervan hadden tijdig de vlucht kunnen nemen. Over een lengte van meer dan 100 meter is de zeewering ingezakt. Er is een groot gat ontstaan, dat 10 meter uit de oever al 10 tot 15 meter diep is. Gisteren overdag heeft rijkswaterstaat en provinciale waterstaat, onder algehele leiding van ir. J. Hoekstra, hoofdinge nieur van het arrondissement Terneuzen van de rijkswaterstaat, onderzoekingen verricht. Vanaf de peilboten Wulpen" en ..Buizer" werden met o.m. het echo lood dieptepeilingen verricht. Later op de dag heeft de calamiteuze polder aan het aannemingsbedrijf de Ruysscher uit Biervliet, daf jaarlijks het onderhoud van de zeewering verzorgt, opdracht gegeven de eerste herstellingen te verrichten om te voorkomen dat de dijk geheel zou doorbreken. Dit gevaar was vooral bij de sterke eb- stroom lang niet denkbeeldig, want over grote afstand was ook de steenglooiing in de diepte verdwenen. Achter de ge havende zeewering, die ter plaatse een hoek van 90 graden maakt, heeft men nu een inlaagdijk gelegd, die de bocht afsnijdt. Achter deze noodvoorziening ligt een polder van ruim 3 ha vogelreservaat, en bebouwd met vlas, dat voor een flink deel onder het zand is gekomen. De polder wordt landinwaarts door een grotere inlaagdijk begrensd. Over definitieve herstellingen kon gister avond nog niets worden meegedeeld. Zoals bekend zal ter plaatse medio 1965 begonnen worden met de ver hoging van de zeewering in het kader van het Deltaplan. (Van onze verslaggever) Gisteren is te Breda het driejarige jon getje R. Maanders uit de Zwaluwstraat verongelukt. Op de Trambrug kwam zijn moeder, bij wie hij achter op de fiets zat, in een stoeltje, in botsing met een vrachtwagen. Het kind viel uit het stoel tje, kwam onder het rech terachter wiel van de auto terecht en was op slag dood. De auto kwam van de Academiesingel af de brug op. terwijl mevrouw Maanders van de Belcrumweg de brug op kwam fietsen. (Advertentie) (Van onze verslaggever) De directie van Dow Chemical Internationaal N.V. heeft medege deeld, dat de officiële opening van het complex van Dow, dat mo menteel in de Nieuw Neuzenpol- der te Terneuzen in aanbouw is, eerst in het voorjaar van 1965 zal plaatsvinden. Een datum of een maand is nog niet genoemd. Overi gens gaan in Terneuzen hardnek kige geruchten als zou Prins Bern- hard de opening verrichten. Beauchez-public relations in Den Haag, dat de public relations voor Dow Terneuzen verzorgte heeft verklaard van iiets te weten. In september zal de styronfabriek van het Dow-complex in Terneuzen gaan pro duceren. Deze fabriek vervaardigt plas tic in korrelvorm, dat wordt geleverd aan andere bedrijven, die het materiaal aan wenden voor de produktie van huishou delijke artikelen en speelgoederen. Men is reeds begonnen met de voorbereidende werkzaamheden, het z.g. „kleurmaken". De overige fabrieken van Dow Chemi cal in Terneuzen zullen, wanneer er geen onverwachte tegenslagen komen, eind dit jaar in bedrijf worden gesteld. De bouw van het complex is enkele maanden op het tijdschema achter. Er is echter zeker geen verontrustende achterstand, zo is meegedeeld. Dow Chemical International te Terneu- :en heeft momenteel reeds 200 werkne- ners in dienst, die worden opgeleid voor /erschillende functies. Als het ware bedolven onder geschen ken. bloemen en fruitmanden vierde het echtpaar Mesu-Krijger woensdag zijn 60- jarige echtverbintenis te Middelburg. Dit zeldzame feest werd gevierd in het club huis van Swift aan het Zusterplein, al waar vele familieleden, kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen, doch ook vele bekenden het paar van harte kwamen gelukwensen. Onder die velen waren o.m. burgemees ter Drijber en de heer Van Kamer van het Maatschappelijk Hulpbetoon. Het diamanten echtpaar, dat woont in het bejaardentehuis aan de Herengracht kreeg ook bezoek van wijkpredikant ds. Enker. (Van onze verslaggever) Op vrijdagmiddag 12 juni zal de raad van St.-Jansteen in openbare vergade ring bijeenkomen. Tijdens deze vergade ring zal de raad o.m. moeten beslissen over een voorstel van B, en W. finan ciële medewerking te verlenen aan de verbetering van verschillende wegen in de polder St.-Jansteen. Het betreft de St.-Janstraat, de Ellest-raat, voor zover die op Nederlandse gebied loopt, de Vin. kebroeksestraat en de Oude Dry'ijck, waarvoor bijdragen, gelyk aan 50 pet. van de voor rekening van de polder blij vende kosten zullen worden verstrekt. Er is voorts een voorstel van b. en w. om ten behoeve van de realisatie van het exploitatieplan west een perceel grond aan te kopen van de wed M. C. Aerts - Boddaert. Het betreffende per ceel grenst aan de gronden van de kin deren De Kerk, waarmee de gemeende nog steeds niet, zo lijkt het, tot over eenstemming is gekomen. Er is in ieder geval nog geen vóorstel dienaangaande. Het r.-k. Gemengd Zangkoor St.-Caecilia krijgt, indien de raad daarmee akkoord gaat een bijdrage van f 500,- in de kos ten die gemaakt zullen worden door de deelname van het koor aan ..Europe se" wedstrijden in Knokke Tenslotte zijn er voorstellen tot het aangaan van een kasgeldlening, tot vaststelling van enkele verordeningen in verband met de inwerkingtreding van de Algemene Bij standswet en tot goedkeuring van de re keningen over 1961. 1962 en 1963 van de Gemeen+ehikp Instelling voo* Maat schappelijke Zorg. 'Van onze verslaggever) De zeer jeugdige Reinier Dieleman vandaag precies één dag oud is de 8000ste inwoner van de gemeente Axel geworden. Hij werd gistermorgen om half negen geboren in zijn ouderlijke woning aan de Hospitaalstraat en is de zoon van Reinier Dieleman en Hanneke DielemanHamelink, die twee weken met smart op zyn komst hebben zitten wachten. Achteraf is gebleken dat het maar goed is geweest, dat de kleine Reinier twee weken over tijd werd ge boren; hij zou anders beslist niet de 8000ste inwoner van Axel met alle voor delen van dien geworden zijn. Vader Dielman kwam 's morgens meteen aangifte doen op-het gemeentehuis. De dienstdoende ambtenaar van de burger lijke stand heeft alle moeite moeten doe if zijir'gezicht :irt' ambtelijke pfóotëu te houden en stuurde 'de vader met een smoesje terug naar huis met de mede deling, dat hij 's middags even terug zou moeten komen. Gistermiddag om drie uur werd hij op de kamer van de burgemeester ontvan gen door het gemeentebestuur. Toen werd hem de heuglijke medeling ge- Burgemeester M. K. van Dijke (rechts) stelt de gelukkige vader van de 8000e inwoner van Axel, Reinier Dielemaneen spaarbank boekje met een eerste inleg van f 80.-, gedaan door de gemeente ter hand. daan dat Reinier Axel's 8000ste was. „Ik had wel zo iets gedacht", reageerde de heer Dieleman, „alhoewel ik eerst niet begreep, waarom ik 's middags te rug moest komen". Vader Reinier kreeg voor zijn zoon Reinier een spaarbank boekje met een eerste gemeentelijke in leg van f 80,één cent per inwoner aangeboden. „Dat het een hele bank rekening moge worden", wenste burge meester M. K. van Dijke. Men voerde daarna nog even een gezellig gesprekje, waaraan ook dokter C. A. Schiltman, die assisteerde bij de geboorte, deelnam. Later op de middag zijn burgemeester Van Dijke en zijn echtgenote nog even op bezoek geweest in huize Dieleman. Mevrouw van Dijke bood bij die gele genheid een zilveren drinkbekertje voor de kleine Reinier aan. Axel telde in 1830 2231 ingezetenen. Men kan dus spreken van een... behoorlijk snelle toename van liet bevolkingstal. Rond 1950 maakte men een flinke sprong naar boven. De komst van de 8000ste inwoner heeft toch langer op zich laten wachten dan men vier jaar geleden dacht. Toen waren er al 7756 inwoners. Men heeft er dus drie en een half jaar over gedaan om het getal 8000 te bereiken. De vereniging ter verbetering van van het rundveera-s in Zeeland afd. Koe wacht, hield op het Zand haar jaarlijk se fokdag. De belangstelling was dit jaar bijzonder groot. Koeien worden in groter getal aangevoerd dan voorgaan de jaren. Volgens de mededelingen van de keurmeester was het aangevoerde vee van goede tot zeer goede kwali teit. Dank zy de steun van gemeente, boerenbond, boerenleenbank, melkfa briek e.a. konden a-an deze fokdag weer prachtige prijzen worden verbonden. De uitslag is als volgt: Kampioen koeien: Aukje 33, eig. Em. de Vlie- gher. Reserve kampioen koeien: Lotje 7, eig. C. Suij. Produktieklasse: 1. Diena's Dirkje 3. eig. H. Begheijn. Koeien lx gekalfd: 1. Jopie 27, C. Suij; 2. Mina, Em. de Vliegher; 8. ora. G. Herman; Bock; 4. Jetske 17, A. Bonte; 5. Diena 9 v.d. Koestraat, H. Begheijn; 6. Lies v.d. Koestraat, H. Begheijn; 7 Maatje, Em. de Vliegher; 8. Dora, A. Bonte; Wyckelder 28, A. Bonte. 10. Sonja, G, Herman. Koeien 2x gekalfd: 1. Emaa 16, Alph. Cerpentier; 2. Nelly, Em. de Vlie gher; 3. Fabiola, Em. de Vliegher; 4. Janny, Alf. Bonte; 5. Piet, Alf. Bonte; (Van onze verslaggever) De veerboot „Koningin Juliana" van de Provinciale Stoombotendienst is gisteren weer, na door de Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen aanmer kelijk te zijn vergroot, in de vaart gekomen. Om precies één uur voer de Julianade veerhaven in Kruiningen binnen, om ongeveer een half uur later de eerste over tocht Kruiningen-Perkpolder te maken. De Koningin Julianaheeft nu eenzelfde capaciteit als de „Prins Bernhard". Hoofdzakelijk deze twee boten zullen nu de dienst Kruiningen-Perkpolder gaan uitmaken. Nadere bijzonderheden over de gedaantewisseling van de veer boot gaven wij gisteren reeds. 6. Els, Em. de Vliegher; 7. Tommy 6, G. de Gronckel; 8. Betsy, G. Herman; 9. Sterre, Aug. van Gremberghe; 10. Frida. G. Herman. Koeien 3x gekalfd: 1. Diene 4, H. Begheijn; 2. Bonte. Jac. de Vliegher; 3. Bles Geeske 27, H. Be gheijn. Koeien 4x gekalfd: 1. Lotje 7, C. Suij; 2. Clasien 48, H. Begheijn; 3. Ella 2, C. Suij; 4. Bertha, Jos Cer pentier; 5. Clara. Alph. Cerpentier; 6. Lies 10, H. Begheijn; 7. Jenny 22, H. Begheijn; 8. Mina, Aug. van Grem berghe; 9. Diena's Dirkje 2 van Reba, H. Begheijn; 10. Diena's Dirkje 3 van Reba; H. Begheijn; 11. Gretha, Jos Cerpentier. Koeien 5x gekalfd: 1. Aukje 33, Em. de Vliegher; 2 Diena van Reba, H. Begheijn; 3. Nel, Aug. van Grem berghe; 4. Nelly, G. Herman; 5. Hinke 10, H. Begheijn; 6. Liza, Alph. Cerpen tier; 7. Alie 15, G. de Gronckel. Zicht baar drachtige vaarzen: 1. Clazien 2 v.d. Koestraat. H. Begheijn; 2. Clazien 3 v.d. Koestraat, H. Begheijn; 3. Blomme, Gebr. De Bock; 4. Anny, Em. de Vlie gher. Onzichtbaar drachtige vaarzen: I. Gonda 4 van Reba, H begheijn; 2. An ja, Jos Cerpentier; 3. Evertje 15, G. de Gronckel; 4. Alie 16, G. de Gron ckel. Jongvee vrouwelijk 1 tot 1,5 jaar: 1. Gonda 4 van Reba, H. Begheijn; 2. Bertha, H. de Waele; 3. Lena, H. de Waele; 4. Lies 12, H. Begheijn; 5. Irene, Em. de Vliegher; 6. Julma, Em de Vlie gher; 7. Mina, H. de Waele; 8. Tom my V, H. de Waele. Stieren: 1. Wouter Dirk van Duboishoeve, H. Begheijn; 2. Leen, Gebr. de Bock. Dit jaar zal zich het zeldzame verschijn sel voordoen, dat er in ons land bin nen een jaar twee totale maansver duisteringen waargenomen kunnen wor den. De eerste in de nacht van 24 op 25 juni, de tweede in de nacht van 18 op 19 december. Van deze twee eclipsen zal die van 25 juni waarschijnlijk het best waarneem baar zijn. Omdat ook in de zomer maanden vaak een dichte bewolking het waarnemen van een dergelijk na tuurverschijnsel onmogelijk maakt, zal het Zeiss-planetarium in Den Haag be langstellenden in de gelegenheid stel len de maansverduistering van 24-25 juni gade te slaan vanuit een vliegtuig, dat vanaf het vliegveld Zestienhoven tot 6.000 meter hoogte stijgt en aldus een maximale kans op goed zicht biedt. Het is wel zeer bijzonder, dat we in ons land in 1964 twee totale maansver duisteringen voorgeschoteld krijgen: voorbijgaande aan de eclips tijdens maansondergang van zaterdagochtend 13 april 1968 en aan die van vrijdag 6 augustus 1971, waarbij de maan in de avondschemering totaal verduisterd opkomt, zal men nog tot dinsdag 18 november 1975 moeten wachten voor dat men opnieuw een totale maans verduistering kan gadeslaan. Clagvaardig is de parlementaire de mocratie niet steeds. Al maanden lang is de bouw van een televisie- eiland aangekondigd, dat ons televisie- bestel en de beraadslagingen van de pacificatiecommissie dreigde te versto ren. Ten departemente kwam men slechts geleidelijk aan tot de overtui ging, dat er met een wetsontwerp tegen opgetreden diende te worden. Einde lijk kwam dit ontwerp er, maar het eiland staat ook reeds op zijn poten. De juridische Kamercommissie maakte echter niet veel haast met het bestu deren van het ontwerp. Ze neemt er de tijd voor het van alle kanten te be kijken en trekt zich blijkbaar niet veel aan van de tijdnood, die dreigt te ont staan. Het is zeer de vraag, of vóór het reces Tweede èn Eerste Kamer met het ontwerp nog klaar kunnen komen. Aan de reces-datum valt niet te ver wrikken. De werkers aan het REM- eiland gaan echter niet op vakantie. Zij werken driftig door en verkondi gen, dat ze half augustus met proef- uitzendingen kunnen beginnen. Met het oog op deze feiten sugge reert nu de heer Moorman in een aan tal schriftelijke vragen meteen maar zonder wetsontwerp, tegen de bouwers van het eiland op te treden. Hij vraagt of het oprichten en het gebruiken van de REM-installatie een onrechtmatig gebruik van de volle zee is. Hij wil weten waar het eiland precies komt en of er eerst overleg wordt gepleegd met het Loodswezen. Als er geen overleg is gepleegd, dan rijst voor hem de vraag of de REM- installatie in een drukbevaren scheeps- route ligt en of de installatie moet worden beschouwd als een obstakel voor andere gebruikers van de zee. Tenslotte wil hij weten of de staats secretaris van plan is stappen te on dernemen ter bescherming van de scheepvaart. In deze vragen ligt dus een hele handleiding opgesloten om meteen maar de marine op het REM-eiland af te sturen. De betrokken ministers wil len er echter de nodige nachtjes over slapen. De volgende week hopen ze hun antwoord klaar te hebben. Inmiddels is de pacificatiecommissie reeds tot september op vakantie ge gaan zonder een voorlopige beslissing te nemen, die de zeetelevisie had kun nen dwarsbomen. Als ze namelijk had kunnen voorstellen reclame-uitzendin gen voorlopig aan de omroepvereni gingen toe te staan, dan zou de REM- zender overbodig zijn geworden. Hier hebben de liberalen echter roet in het eten gegooid. Ze vreesden dat zo'n voorlopige machtiging de kansen op een commerciële zender zou doen da len. Waardoor ze de „piraterij" in de hand hebben gewerkt. Zou minister Bot het besluit niet alsnog kunnen nemen buiten de pacificatiecommissie om? Of zou daardoor het kabinet uit elkaar spatten? Het is alles bij elkaar maar een arm zalige bedoening. JTen tekort op de betalingsbalans na zo veel jaren van overschotten werd verwacht. Men heeft dat op de koop toe genomen bij de forse loonronde en wat daarmee samenhangt. Men be greep, dat daardoor de bestedingen en ook de invoer sterk zou toenemen, ter wijl de regelmatige stijging van de uitvoer zou worden afgeremd. Bij de grote reserves, waarover we beschik ken, vond men dit vooruitzicht niet alarmerend, als na de eerste schokken naderhand maar weer een nieuw even wicht wordt bereikt. Het tekort voor 1964 had men op een miljard geraamd. Het eerste kwartaal bracht echter al een tekort van 300 miljoen. De invoer alleen lag 793 miljoen boven de uit voer. Dienstenverkeer en kapitaals opbrengsten konden dat slechts ten dele goedmaken. Alarmkreten behoe ven we niet te slaken, doch het is wel zaak het verdere verloop van deze ont wikkeling goed in het oog te houden. Aderlatingen kunnen een remedie zijn tegen volbloedigheid. Men mag er echter niet mee doorgaan tot er bloed armoede op volgt. (Advertentie) Uw ogen, "omlijst" door een VAN MAAREN- bril... sportief, modieus, elegant of zakelijk, naar verkiezing. Keus uit honderden mo dellen; achter élk model de spreekwoor delijke VAN MAAREN-service... de service, waar U op (in)gesteld bent. .■V&WUZaruX "tfo, «jfc f BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 DEN BOSCH TILBURG EINDHOVEN HELMOND ★VENLO

de Stem | 1964 | | pagina 3