Hoe juridisch effectief optreden Commissie wil spoed bedreigt vervoer Nederland EEG-pl an hamol weer LEVEN WEER GOEDKOPER PERL bij PHILIPS vandaag! Tweede Kamer gereed met belastingherziening Mishandeling doodsoorzaak bijna zeker Bredanaar Stoppen met VS-vluchten boven Laos MEISJES Rondvluchten boven Delta Ten aanzien van export Minister tot vakcentrales Gesprek in goede sfeer Extra huizen voor bouwvakkers Prins bij Lübke Bijverdiensten vrij lot f 400 aftrek bevalling tot f 500 DAGBLAD VOOR-ZEELANü Soevanna Phoema. Helikoptertrip bij WestkcipeUe Nieuwe mijnwet nog dit jaar in werking Zonnig Gemeenteraad in het hemd onweerstaanbaar lekker! --4WI Tengkoe Ralnnan naar topconferentie 104e JAARGANG No. 24609 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau t Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 11 JUNI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) K.V.P.-ERS: REM-EILAND DIENT TE VERDWIJNEN De vluchten van bewapende Ameri kaanse straaljagers boven Laos zouden gisteren zijn stopgezet, zo heeft de neu tralistische premier van Laos, prins Soe vanna Phoema, in Vientiane bekendge maakt. De leider van de rechtse groepering in Laos, generaal Nosavan, heeft tegen de pers gezegd dat het mogelijk is dat aan de Amerikaanse vluchten geen einde ge maakt kan worden. Hij voegde er aan toe, dat anderen in de regering willen dat ze voortgezet worden. De bevelhebber van het neutralistische leger, generaal Kong Le, heeft gezegd te wensen, dat de Verenigde Staten meer straalbommenwerpers en -jagers zenden om de vijandelijke stellingen te vernieti gen. Ook de landen van „de vrije we reld" zouden Laos moeten helpen neu traal te blijven door troepen, wapens en Vliegtuigen te sturen. Hij, Kong Le, had priniTSoevanna Phoema herhaaldelijk om buitenlandse troepen verzocht, maar geen antwoord gekregen. Diplomatieke waarnemers zijn van me ning dat de Laotiaahse premier heeft be sloten een einde te maken aan de Ame rikaanse vluchten omdat hij een oorlog als destijds in Korea voor Laos vreest. Generaal Kong Le heeft in Vientiane meegedeeld dat er gevechten gaande zijn in de buurt van Moeong Soei, een neu- tralistisch bolwerk op 30 kilometer ten noordwesten van de Vlakte der Krui ken. De neutralistische troepen hadden Moeong Kheoeng ontruimd. Hij zei er zeker van te zijn dat de Pathet Lao achtereenvolgens Moeong Soei en Vang Vieng (110 kilometer ten noorden van Vientiane) in handen wil krijgen om daarna op te rukken naar de hoofdstad. Volgens de generaal bevinden zich acht bataljons Noord Vietnamese mi litairen en een aantal Chinese soldaten in Laos. MStiaSB» DE POLITIEKE crisis in Noorwegen, als gevolg van de kwestie van de landbouw prijzen, is weer verscherpt. Opnieuw dreigt een kabinetscrisis, slechts enkele weken voordat premier Kroestjev op be zoek komt. EEN HELIKOPTER en een reddingsboot van de Britse marine zochten gisteren bij Skegness de zee af naar de vermiste op varende van een Belgische vissersboot, de „Zeebrugge 476". ZÜID-AFRIKA ontkent dat doodvonnis sen kunnen worden uitgesproken omdat iemand tegen apartheid is. Ook gaat men daarvoor met naar de gevangenis. De regering liet dit weten als reactie op een resolutie van de V.-raad amnestie te verlenen aan gestraften, „veroordeeld vanwege verzet tegen de apartheid". PRINS BERHARD lunchte gisteren met de Westduitse president Lübke. Beide mannen hadden elkaar ontmoet tijdens de begrafenis van Kennedy. Zij besloten toen nader kennis met elkaar te maken. Dat is dus nu gebeurd. (Advertenties) Breda heeft ook goed werk voor U Inl. ma. t.m. vr. van 14 - 17 uur aan het bedrijf Kalshoven 11 Tel.: 01600 - 47450. (Van onze parlementaire redactie) De K.V.-fractie in de Tweede Kamer staat eensgezind op het standpunt, dat de regering dient op te treden tegen het REM-eiland. Over de manier, waarop dit juridisch dient te gebeuren, bestadt echter nog geen eensluidende opinie in de KVP-fractie. De fractie zal dinsdag bijeenkomen om deze kwestie nader onder ogen te zien. Verschillen van inzicht over de juridische aanpak van de REM bestaan overigens ook in andere fracties. Inmiddels is gisterochtend vergaderd tussen minister Scholten (justitie) en de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die het anti-REM-wetsontwerp voorbereidt. Daarbij heeft minister Scholten met klem verzocht zijn wetsontwerp nog vóór het zomerreces (9 juli) in de Kamer te behandelen. Of dit verzoek zal kunnen worden inge willigd, staat echter nog geenszins vast, gezien de verschillen van inzicht in de diverse fracties. Wel zal de bijzondere commissie er naar streven om op 23 juni het voorlopig verslag gereed te hebben. Naar verwachting zal dit stuk dan enige dagen later gepubliceerd kunnen worden. Minister Scholten heeft van zijn kant toegezegd de memorie van antwoord met de meeste spoed te zullen opstel len. Zolang de inhoud van het voorlo pig verslag niet bekend is, is het niet mogelijk over de verschijningsdatum van deze memorie van antwoord een nauwkeurige mededeling te doen. Over de inhoud van het wetsontwerp is tij dens het overleg van gisterochtend niet gesproken, aldus werd na afloop van hef overleg met de minister medege deeld. Intussen zijn de uitvoerders op het werk- schip „Global Adventurer" er in ge slaagd de zware delen van de opbouw van de REM-installatie in de zee bij Noordwijk op hun plaats te brengen. Het laatste deel van de bovenbouw is gemonteerd en daarna is begonnen met het opzetten van het onderstuk van de zendmast. De weersomstandigheden zijn op het ogenblik ideaal. Voorts is nog bekend geworden dat van uit de bijzondere commissie aan minis ter Scholten ter bespoediging van de zaak is voorgesteld een openbare com missievergadering over het R.E.M.-ont- werp te houden. Dat had over twee weken gunnen gebeuren, maar minister Scholten stond hier afwijzend tegen over, omdat het hier om een ingewik kelde juridische materie gaat. De Ka mer kan hier echter alsnog op aan dringen. Wellicht ook komt het nog tot een interpellatie. Inmiddels staat volgens welingelichte kringen de regering nog steeds op het standpunt dat tegen installaties op het continentaal plat op zich eigenlijk niets valt uit te richten, maar dat wel op getreden kan worden indien ze ge bruikt gaan worden voor bepaalde doeleinden, zoals televisie-uitzendingen. Sommige volkenrechtdeskundigen en anderen menen dat het t.v.-eiland op zich al ongeoorloofd is en dat er geen wet nodig is om er terstond tegen op te kunnen treden. Zij menen dat het hier gaat om misbruik van het beginsel van de volle zee, waar op een volkenrechtelijk verbod van toepassing is dat door het Nederlandse recht gesanctioneerd kan worden. „De regering had al kunnen ingrijpen en is niet ver genoeg gegaan", zo luidt het in deze redenering. „Het gaat om een stuk vrije zee binnen de Nederland se invloedssfeer". Dat er buitenlands Amerikaans ka pitaal in de R.E.M.-onderneming is ge stoken, vindt men daarbij van geen be tekenis, omdat het een Nederlandse maatschappij is (de R.E.M.) die het eiland zal exploiteren. Alleen indien een andere staat zich achter de R.E.M. stelt kan de zaak in laatste instantie voor het internationaal gerechtshof in Den Haag komen. De vraag is tenslotte of men bij optreden tegen de R.E.M. ook tegen Radio Vero nica moet optreden. Verscheidene le den van de bijzondere Tweede-Kamer commissie beantwoorden deze vragen bevestigend. Alle leden zijn het er over eens dat in ieder geval tegen het R.E.M.-eiland moet worden opgetre den. (Van onze verslaggever) Een Nederlandse luchtvaartmaatschap pij voert momenteel onderhandelingen met aannemer J. Lievense uit Westka- pelle om in deze Walcherse kustplaats een betonnen landingsplateau voor heli kopters te bouwen. De luchtvaartmaat schappij, aangenomen mag worden dat het hier Schreiner Aero Contractors be treft, wil vanuit Westkapelle rondvluch ten met helikopters maken boven de Deltawerken. Vooral van de zijde van de vele toe risten, die elk jaar naar Walcheren ko men, wordt veel belangstelling voor deze rondvluchten verwacht. Als plaats voor dit landingsplateau heeft men op het oog het terrein aan de Koestraat, tussen de juist gisteren ge opende skelterbaan en de betonnen anti- slipbaan van de Middelburgse rijschool Jasperse. Dit terrein is eigendom van aannemer Lievense. De heer Lievense zei ons gis teravond dat de plannen in een „ver voorbereidend" stadium zijn. Men wil een kruisvormig landingsplateau aanleggen. Naast het plaetau zal, wanneer de plan nen inderdaad doorgaan, een gebouw worden opgetrokken voor de ontvangst van degenen die een rondvlucht willen maken. De luchtvaartmij. zou nog dit zomer seizoen de eerste vluchten willen onder nemen. (Van onze Haagse redactie) Nederland, dat een belangrijk vervoer exporterend land is, dreigt het slachtof fer te worden van een voorstel van de Europese commissie inzake het goede renvervoer per spoor, over de weg en over de binnenwateren. Het voorstel van de Europese commis- (Van onze Haagse redactie) Minister Andriessen, die zijn ontwerp mynwet continentaal plat bij de Twee de Kamer heeft ingediend (zie pagina zeven), hoopt dat de wet nog dit jaar in werking zal kunnen treden. In ieder geval is het de bedoeling dat het par lement nog voor de zomervakantie het verdrag van Genève inzake het conti nentaal plat van 1958 ratificeert. Het wetsontwerp legt overigens geen enkele relatie met het door minister Scholten ingediende anti-R.E.M.-wets- ontwerp. bescherm uw huid met hamol ultra Weersverwachting van het K.N.M.I. I t geldig tot vanavond: J Overdag zonnige perioden na buien J in de nacht. Op dc meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind, draaiend naar westelijke richtin- J gen. Iets koeler. Vandaag: zon onder 20.59 uur. I l Maan op 5.27 uur. I Morgen: zon op 4.20 uur. Maan on- l l der 23.35 uur. sie heeft heftige kritiek opgeroepen bij de Nederlandse leden in het Europese parlement. Tijdens een persconferentie in Den Haag hebben de heren P. J. Lardi- nois (Christen-Democraten) en Posthu mus (Socialist) hun bezwaren uiteenge zet. De verdeling van een voor het goede renvervoer over de weg communautair contingent, als voorgesteld door de Eu ropese commissie, is voor Nederland be slist onaanvaardbaar. De E.E.G.-com- missie wil de bilaterale contingenten binnen de E.E.G. in vijf jaren afschaf fen en vervangen door een communautair contingent en dit meteen als volgt ver delen: Nederland 19 procent, Bondsrepu bliek en Frankrijk elk 25 procent, Italië 15 procent, België 13 procent en Luxem burg 3 procent. Thans is het aandeel van Nederland in het Europese vervoer 40 procent. Weliswaar op andere gronden heeft de gehele commissie voor het vervoer van het Europese parlement zich tegen het plan van de Europese commissie ver klaard. Het vervoersvoorstel, waaruit voor Ne derland ook onaanvaardbare consequen ties voor de Rijnvaart voortvloeien, komt volgende week in het Europese parlement aan de orde. Hoe warm het gisteren was en hoe ver Wernliout van Zundert ligt. heeft de gemeenteraad van Zundert ondervon den. Met burgemeester G. J. A. Man- ders aan het hoofd wandelen de vroede vaderen naar Wernhout en terug, daar bij de hitte van de middag trotserend. Met deze voettocht hebben de raadsle den de parallelwegen in gebruik gesteld, die ten behoeve van het lokale verkeer naast de overbelaste en daarom levens gevaarlijke E-10, de tweestrooksweg van Breda naar Antwerpen, zijn aangelegd. In hotel Benelux te Wernhout kregen de raadsleden kans zich te verfrissen om daarna welgemoed de terugtocht te aan vaarden De parallelwegen, die een belangrijke bijdrage leveren aan de verkeersveilig heid, hebben in totaal een miljoen gulden gekost. Alles bij elkaar zijn er zeventien jaren nodig geweest om het plan te realiseren. Met name het eerste gedeelte is bijzonder tijdrovend geweest. Op 15 mei 1960 werd rijkswaterstaat het fiat gevraagd voor de uitvoering van het tweede gedeelte. Op 23 januari 1963 werd de goedkeuring eindelijk verleend, na eindeloos geharrewar over de uitmonding van het Tiendpad op de rijksweg. Bouwvakarbeiders, die minstens twee jaar in ons land in de nieuwbouw van woningen werkzaam zijn, kunnen zich tot het gemeentebestuur van hun woonplaats wenden voor een eigen woning. Voor hen is een aantal woningwetwoningen be schikbaar gekomen. Minister Bogaers heeft ze in reserve gehouden om de bouwvakarbeiders bij voorrang aan een nieuwe woning te kunnen helpen. Deze voorrrangsbehandeling is een van de maatregelen, waarmee de minister het bouwberoep aantrekkelijker wil maken. (Van onze Haagse redactie) De kosten van levensonderhoud zijn in de maand mei niet onbelangrijk gedaald. Het desbetreffende indexcijfer is terug gelopen van 118 (per 15 april) naar 115 (per 15 mei). De ontwikkeling van het indexcijfer sedert maart is nu respectie velijk 113, 118, 115. Dit deelde minister Andriessen woens dagmiddag mee aan het begin van het gesprek tussen regering en vakbeweging, over de prijzen, welk onderhoud, zoals bekend, door de vakcentrales was aange vraagd. De mededeling deed het gesprek een heel andere loop nemen dan de vak centrales zich hadden voorgesteld. Minister Andriessen heeft de vakcen trales toegezegd al het mogelijk te zullen blijven doen om de prijsverhogingen be neden het door het centraal planbureau voor 1964 geplande zeven procent te hou den. Hij zei ook speciaal zijn aandacht te zullen wijden aan de rundvleesprijzen. Minister Biesheuvel heeft de vakcen trales verzekerd dat er in de loop van dit jaar geen maatregelen zullen worden genomen die tot prijsverhoging van land- bouwproüfukten kunnen leiden. EEN JONGEN van zeventien jaar, af komstig uit Amsterdam, is bij het zwem men in het IJselmeer verdronken. Red dingspogingen bleven zonder resultaat. Woensdag heeft prins cht Bernhard een bezoek gebracht aan de West duitse bondspresident Heinrich Lübke. De foto toont de Duitse staatsman met zijn vorstelijke gast tijdens een wandeling door het park van villa Hammerschmidt. (Van onze parlementaire redactie) Op 30 juni velt de Tweede Kamer het eindoordeel over de in het kader van de technische belastingherziening behandel de wetsontwerpen op de vermogens loon- en inkomstenbelasting, die spoedig zullen worden ingediend. Gisteren is al gestemd over alle artikelen en de amen dementen op deze ontwerpen van staats secretaris Van den Berghe (financiën). Een belangrijke beslissing was gisteren dat de staatssecretaris zijn f 22 miljoen kostende voorstel introk om betaalde vermogensbelasting voor een derde be schikbaar te stellen voor de inkomsten belasting. De Kamer had eerder verkozen f 22 mil joen aan te wenden voor een verhoging van de belastingvrije voet en de kinder aftrek. Alleen de liberaal Portheine ver zette zich tegen deze intrekking. (Van onze verslaggever) Naar de Bredase politie woensdag desgevraagd heeft medege deeld, bestaat er vrijwel zeker verband tussen de schedelbreuk, waar aan de Bredanaar P. de Jong (30) dezer dagen is overleden en de vechtpartij, waarbij hij in het afgelopen weekeinde betrokken is geweest. De Bredase politie is geen ander feit bekend dat met deze schedelbreuk in verband kan worden gebracht, ofschoon de definitieve uitslag van de sectie nog niet bekend is. Na een reconstructie van de vechtpartij met twee getuigen is komen vast te staan dat het slachtoffer enkele malen tegen het hoofd is getrapt. De achttienjarige P. J. B., verdachte in deze zaak, zegt zich niet te kunnen her inneren waar hij zijn slachtoffer tijdens het gevecht zoal geraakt heeft. B. wordt vandaag voor de officier van justitie geleid. Zoals bekend, heeft B. met De Jong een meningsverschil op de vuist beslecht, nadat beiden uit een café in de Bredase Belcrumwijk waren gezet. De belangrijkste amendementen, waar over gisteren een beslissing viel, behel zen het volgende: Een amendement Kieft (A.R.) om het bijzonder tarief in de loonbelasting voor overwerk, gratificaties e.d. te verzachten, werd ingetrokken nadat de staatssecreta ris had toegezegd dit tarief niet te zul len toepassen voordat het f 1 miljard plan voor de belastingverlagmg wordt verwezenlijkt. Actie van de P.v.d.A. kon dit niet verhelpen De heer Lucas (K.V.P.) boekte succes met zijn amendement de waardeveran dering van landbouwgronden onbelast te laten (kosten f 2 miljoen). Aangenomen werd ook het amendement Portheine (V.V.D.), dat beoogt f 10.000 onbelast te laten bij het staken van een onderne ming. Dit kost de schatkist f 10 miljoen De Kamer ging voorts ook akkoord met een f 7 miljoen kostend amende ment Lucas (K.V.P.)dat dubbele aftrek beoogt voor in internaten e.d. verblijven de kinderen van b.v. schippers, diploma ten etc. De stemming over amendementen be treffende de bejaardenaftrek voor de in komstenbelasting had tot resultaat dat deze op f 702 voor gehuwden boven 65 jaar zal komen. Ongehuwden en weduw naars en weduwen boven 65 jaar. die al in de tariefgroep 2 voor gehuwden wor den aangeslagen, zullen een halve be jaardenaftrek van f 355 verwerven. Hier mee is f 13 miljoen gemoeid. Belangrijk was voorts de aanvaarding van een f 6 miljoen kostend amendement Scholten (C.H.Ü.), dat beoogt een bedrag van f 400 uit nevenverdiensten vrii te stellen voor de tot f 12.000 opgetrokken aanslaggrens voor de inkomstenbelas ting. Via een compromis werd voorts be reikt dat voor inkomsten- -en loonbelas ting een bedrag van f 500 of 2.5 procent aftrekbaar zal zijn in geval van ziekte, invaliditeit en bevalling. Ook zullen voor beide soorten belas tingen dank zij een amendement Schol ten (C.H.U.) giften van minimaal f 120 oer jaar voor maximaal 10 procent van het jaarloon aftrekbaar zijn. Dit kost de schatkist naar schatting f 12 miljoen. De vertegenwoordigers van N.K.V., N.V.V. en C.N.V. gingen naar huis toe met de overtuiging dat de regering even veel zorgen heeft op het gebied van de prijsstijgingen als de vakcentrales. Tijdens een persconferentie na afloop van het gesprek, waaraan van regerings zijde werd deelgenomen door de minis ters Andriessen. Biesheuvel, Witteveen en Veldkamp, zei de heer Van Eibergen als woordvoerder van de vakcentrales dat het onderhoud het vertrouwen heeft versterkt dat de regering bij voortdu ring tracht te voorkomen dat de prijs ontwikkeling uit de hand zal lopen. Door minister Andriessen was nog meegedeeld dat hij binnenkort maatrege len contra de individuele verticale prijs binding aan hec parlement zal voorleg gen. De heer Eibergen legde de nadruk op het belang van een gematigde prijsver hoging. Degenen die een loonsverhoging van 9 a 10 procent hebben ontvangen, zit ten thans reeds aan de „rode streep". De tweede voorzitter van het N.V.V., de heer Kloos, voegde daaraan nog toe dat indien de prijzen in het najaar zou den stijgen, de moeilijkheden bij de loon onderhandelingen groot zullen zijn. even tueel ondanks het feit dat de gemiddelde prijsverhogingen over 1964 binnen de be faamde zeven procent zijn gebleven. Voedingssector De daling van de kosten van levens onderhoud van medio april tot medio mei met drie punten voltrok zich in hoofdzaak in de sector voeding, waarvan het indexcijfer daalde van 122 tot 118. Binnen deze sector gaf het indexcijfer voor aardappelen, groenten en fruit een vrij sterke daling te zien en wel van 141 in april tot 116 in mei. Voor koffie en voor rundvlees werd een prijsstijging waargenomen, terwijl voor eieren een prijsdaling werd geregistreerd. (Advertentie) HERO ;w a I)c premier van Maleisië, Tengkoe Ab- 4oei Rahman, heeft woensdag verklaard dat hij in het belang van de vrede de topconferentie met Indonesië en de Phi- lippijnen in Tokio moet bijwonen. Na een langdurige kabinetszitting zei de Tengkoe. dat nog „enkeko kleine ge- schilpunten" moeten worden opgelost, „zoals het voortgaan van schieten tijdens de besprekingen". „Omdat hij daar wacht zou net niet netjes van me zijn niet te gaan", zei hij, kennelijk doelend op pre sident Soekarno, die al in Tokio is. „Het laatste dat ik zou willen is hem aanstoot te geven", zei de Tengkoe. De minister-president zei dat Maleisië nog steeds een verduidelijking wenst van de bijzonderheden en de toepassing van de Indonesische belofte de guerrillastrij ders uit Sabah en Serawak terug te trek ken. Hij weigerde zich uit te laten over de datum van zijn vertrek naar Tokio maar zijn politieke secretaris zei dat hij voorlopig heeft geboekt voor 14 junk

de Stem | 1964 | | pagina 1