9 iwe iten! Immigratie van twee groepen katholieken PHILIPS BREDA MANNEN jr Steense St.-Caeciliakoor opmars naar KNOKKE Omzet champignonteelt gestegen tot f 18 miljoen Lena van R. van Migom kampioenskoe Zuiddorpe BOEKENPLANK M Albert Spindler Parochie te Sluis en IJzendijke Doopregisters Eerste pastoor Spoorwegen in Italië staken weer Veel vee van zeer goede kwaliteit in St.-Jansteen Europese studenten gaan JUDOTITELS betwisten Ball ijlings naar Athene UIT DE GESCHIEDENIS VAN WEST-ZEEUWSCH-VLAANPEREN (3) VVVlening van f 75000 idellen nper). Hk WEDSTRIJDEN OM „EUROPESE BEKER" Jong koor met rijke historie KWEKERS-VERGADERING IN HORST Provinciale keuringen Bosbaan nadert voltooiing Jan de Vos door NBB geschorst Om concessies af te dwingen MEER HANDEL V.S.-RUSLAND? Hartverlamming Machinist viel van sleepboot Tafeltennis NKS gaat naar FICEP- wedstrijden Beneluxtoernooi gewichtheffen Voorlichting voor reizigers De open stad Het evangelie volgens Matteus Rotterdam M verkoopmij. o.a. van: I BuderusC.V.-ketels Creda British Best j Electro Frimatic Ikoel/diepvrieskaslen General transistor radio's en bandrecorders Skultuna Zweeds arbeids besparend keuken aluminium pull-polo met ouw, diverse strepen 7.90 lektie bad- en en, ideaal ge- 5or vader 17.50 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 JUNI 1964 15 De komst van de tweede groep Vlamingen, die zich in het land van Cadzand heeft gevestigd, begint eerst aan het einde van de 17e eeuw. Dit waren de katholieke Vlamingen. In het begin kunnen we hier ook een onderverdeling maken en wel 1. de militairen in de garnizoensplaten; 2. de penetratie in de grensstrook vanuit de om liggende Vlaamse gemeenten. Wat de militairen betreft: reeds kort na de vrede van Munster in 1648, maar vooral omstreeks 1666 toen Nederland weer in oorlog was, werden Vlaamse militairen aangenomen in de te vormen compagnieën. Deze militairen waren katholiek. Oorspronkelijk nam het zo'n vaart niet, maar vanaf 1672 nam dit toe. Aardenburg was ook hier weer de plaats die de spits afbeet. By de Franse aan val, die in 1672 plaatsvond en werd afgeslagen, had een katholieke Vlaming zich aangemeld om de plaats te verdedigen. Het was kolonel Albert Spindler, af komstig uit Veurne in West-Vlaanderen. Hij werd gedurende een viertal jaren commandant van de plaats, en geduren de zijn commandeurschap waren er ver scheidene compagnieën Vlamingen gele gerd, onder meer ook die van rijn broer Guillaume Spindler. Ook was er een com pagnie Spanjaarden, gezonden door de graaf van Monterey, de gouverneur van de Spaanse of Zuidelijke Nederlanden. Onder hun bescherming werd de katho lieke eredienst uitgeoefend, maar na hun vertrek moesten de militairen naar Mid delburg in Vlaanderen ter kerke gaan. Deze militairen bleven echter niet lang, in de regel slechts enkele jaren. Sommi gen bleven na hun diensttijd achter en bouwden zich een burgerbestaan op. Ook te Sluis, waar een nog groter garnizoen was, waren er katholieke Vlamingen on der de militairen. Deze gingen eveneens naar Middelburg in Vlaanderen ter ker ke, maar ook werden kerkdiensten ge houden over de grens op het fort Sint Donaas, dat dichterbij lag. Toch zou het niet Aardenburg zijn waar als gevolg van de druk van de katholieke militairen ter plaatse een pa rochie kon worden gesticht. Dit geschied de te Sluis en IJzendijke. Inmiddels was in 1681 Aardenburg ontmanteld en had geen garnizoen meer, maar in Sluis en IJzendijke bleef het garnizoen. Aange zien Vlaanderen vlakbij was en de af weer hoofdzakelijk tegen de Fransen gericht was, werden nu veel katholieke Vlamingen onder de militairen opgeno men. In Sluis en IJzendijke werd in 1703 toestemming verleend om kerkdiensten te mogen houden. Ook pastoor Petrus de Corte van Middelburg in Vlaanderen kreeg van generaal Spar in 1705 toe stemming om zijn parochianen op Staats- gebied te komen bezoeken, echter alleen voor zuiver kerkelijke zaken. Groeide het aantal katholieken in Sluis en IJzendijke als gevolg van de militairen met hun gezinnen, langs de grens ves tigden zich vanaf 1680, te Eede reeds vroeger van omstreeks 1665, verschillen de gezinnen uit de omliggende Vlaamse gemeenten. Het waren meestal arbeiders, die op het land in de polders werkten, maar ook kleinere boeren, die hier een plekje konden bemachtigen. In de om geving van Oostburg en Waterlandkerkje, vooral op Het Eiland blijken omstreeks 1668 op Nederlands gebied verschillende boerderijen door katholieke Vlamingen bewoond te zijn. Rond 1700 wonen er langs de gehele grensstrook vanaf Mid delburg in Vlaanderen tot voorbij IJzen dijke op Nederlands gebied vrij veel katholieken, vooral te Heille, Eede, Den Biezen en het Eiland. Geleidelijk aan blijkt de katholieke bevolking zich te verplaatsen naar het noorden. In de vol gende jaren komen ook nogal wat ka tholieken voor in de Isabellapolder ten noorden van Aardenburg, de Bewester Eedepolder en de polders rond IJzendij ke, zodat het aantal katholieke Vlamin gen in de 18e eeuw geleidelijk toeneemt. De streek had een groot gebrek aan sei zoenarbeiders, die eerst alleen enkele maanden in het jaar seizoenwerk kwa men doen en dagelijks of wekelijks op en neer kwamen, doch die zich tenslotte hier vestigden. Er was overvloedige werkgelegenheid. Aanvankelijk bestond het katholieke volksdeel, dat door de Vlamingen werd gevormd, hoofdzakelijk uit arbeiders, maar later kwamen ook meer boeren. Dat vooral in het begin de katholieke bevolking arm was blijkt ook uit de overlijdensregisters van Mid delburg in Vlaanderen. De meeste katho lieken van Nederlands gebied omstreeks 1700 werden met de laagste dienst begra ven. Slechts in enkele gevallen was er een gezongen mis, maar praktisch geen enkele maal een hoogste dienst. De mid denstand en de hogere kringen in de ver schillende W.-Zeeuwsch-Vlaamse plaat sen waren protestant evenals de am bachtslieden en een deel der arbeiders. Omtrent de herkomst van de katholie ken uit het zuidelijk deel van West- Zeeuwsch-Vlaanderen in de jaren 1755 tot 1770 is bekend, dat het overgrote deel afkomstig is uit Vlaamse grensgemeen ten, zowel uit Oost- als uit West-Vlaan deren, en uit daaraan grenzende Vlaam se gemeenten. In de doopregisters van Middelburg in Vlaanderen is vanaf 1755 bij de dopen steeds de geboorteplaats van de ouders vermeld. Zodoende was het mogelijk na te gaan waar de katho lieken van Nederlands gebied, die naar Middelburg ter kerke gingen, vandaan kwamen. Het bleek nu, dat er van de 765 ouders van de jonggeborenen uit Eede, Aardenburg, Heille, Sint Kruis en omliggende polders er niet minder dan 410 afkomstig waren van Vlaamse ge meenten uit de omgeving en 152 van Vlaamse gemeenten iets verderaf gele gen. 122 Ouders waren ter plaatse gebo ren, 44 kwamen uit het buitenland, voor namelijk uit Frankrijk, en slechts 37 waren in andere plaatsen van Nederland geboren. De Vlaamse ouders vormden dus ruim 75 pet. van het totaal. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat van de 122 ter plaatse geboren ou ders, de meeste vaders of moeders ook afkomstig waren uit Vlaanderen. In feite ligt het percentage der uit Vlaande ren afkomstige katholieken dus nog ho ger. Aan enkele plaatsen in de streek moet hier bijzondere aandacht worden besteed. Te Sint Kruis bijvoorbeeld begon de ves tiging van katholieke Vlamingen later dan in de andere grensplaatsen. Daar begint zij pas omstreeks 1712 en neemt vooral toe rond 1740. Biervleit nam in het gewest een bijzondere plaats in. Het behoorde niet tot het Vrije van Sluis, maar rechtstreeks onder Zeeland en vormde de zogenaamde committus. De bevolking was er dan ook volledig her vormd. Eerst in de vorige eeuw kwam daar een aantal Vlaamse katholieken in de polders in de omgeving wonen. Even eens een bijzondere positie nam Hoofd plaat in. Deze gemeente werd eerst laat, in 1778, ingepolderd en in het begin slechts langzaam bevolkt. De Franse tijd, de tijd van vrijheid, gelijkheid en broe derschap was echter aangebroken en toen grepen katholieke Vlamingen hun kans om het gebied te bevolken. Zij kwamen vooral uit het gebied tussen Eeklo en Watervliet. Het waren boeren, pachters zowel als eigenaars en arbeiders. Na men als Cammaert, Calon, Caes, Thien- pondt, Synesael en dergelijke uit die tijd wijzen op deze Vlaamse inslag. De kape laan van Watervliet, Jacques Godefroy, werd in 1796 de eerste pastoor. Hij werd reeds spoedig opgevolgd door Hypoliet de Rijcke uit Eeklo. Beiden waren Vla mingen. Gedurende de Franse tijd en daarna, gedurende de gehele 19e eeuw, nam het aantal Vlamingen toe. Daartegenover stond, dat vele nakomelingen van de vroegere hervormde en doopsgezinde Vlamingen, die in de diverse dorpen de aristocratie vormden, in de 17e en 18e eeuw, maar vooral na 1870, hun handels zaken naar Holland verplaatsten of goe de betrekkingen wisten te verwerven in Holland, Gelderland en andere provin cies. Zij trokken weg uit de streek, te meer omdat een landbouwcrisis het agra rische Land van Cadzand teisterde. Tij dens de eerste wereldoorlog 1914-1918 kwamen vele Vlaamse vluchtelingen naar hier, waarvan er een aantal bleef wonen. Onder hen waren er ook, die zich aan de militaire dienst wilden onttrek- ken en zich later lieten naturaliseren. (Van onze verslaggever) Het Gemengd Koor St. Caecilia uit St.-Jansteen zal op zaterdag 4 en zondag 5 juli a.s. deelnemen aan internationale wedstrijden om de „Europese beker" voor koren, die zullen worden gehouden in het Belgische Knokke. De „opmars naar Knokke" wordt beslist niet ondernomen om de beker te ver overen, evenmin om aanspraak op een van de andere prijzen te doen gelden, zoals dirigent W. Bartz zegt. Het koor neemt deel om de koorleden weer een ervaring rijker te maken en om de jury in Knokke te laten horen dat St.- Caecilia een goed koor is, evenals al die gezelschappen uit Rome, Wenen, Parijs en waar al niet vandaan, die in Knokke te zien en te horen zullen zijn. Maar de heer Bartz verzucht: „Het gaat allemaal moeilijk worden om het koor het peil van weleer (en van nu) te doen behouden. Het repetitiebezoek wordt een beetje minder en ongeremd enthousiasme is er eigenlijk alleen nog maar, wanneei voor het koor bijzondere dingen in het vat zitten. En bovendien: mijn leeftijd," zegt hij veelbetekenend, om er op ons verzoek aan toe te voegen, dat hij de 52 gepasseerd is. Wie uit bovenstaande heeft mogen concluderen, dat de laatste jaren van het koor in St.-Jansteen zijn geteld, slaat de plank echter mis. De heer Bartz heeft alleen maar willen zeggen, dat het, een jaar of tien, vijftien geleden, allemaal een beetje gemakkelijker was. Het koor was beter in de hand te houden en het was toen dus niet zo moeilijk goede prestaties te leveren. „Tegenwoordig heeft iedereen zo zijn eigen ontspanning. Men doet meer dan alleen maar lid van het koor zijn Autorijden bijvoorbeeld. Krachten voor het koor zijn er nog voldoende. Wanneei De Italiaanse spoorwegen hebben een staking aangekondigd van het spoorweg personeel, die vanavond 20 uur begint en zal duren tot vrijdagavond 22.00 uur. De Nederlandse Spoorwegen delen in verband daarmee mee dat de rijtuigen van vijf treinen, die donderdag uit ons land vertrekken, in Italië zullen stranden. Het betreft de Rheingold-express met bestemming Chiasso, de Italië-Rivièra- express, de Lorelei-express, de Holland- Italië-express en de trein 819135 die via België en Frankrijk naar Italië rijdt. De champignonproduktie in ons land was in het afgelopen jaar 6 '/2 miljoen kilo, waarvan de gemiddelde telersprijs f. 2,73 bedroeg. De totale waarde beliep dus 18 mijoen gulden. Van de 6'/« miljoen kilo ging 5 miljoen als verse cham pignons naar de consumenten, terwijl de rest zijn weg vond naar de fabrieken. Geëxporteerd werd 31/2 miljoen kilo. Behalve dat de produktie toenam (in 1962 was zij nog 5 miljoen kilo), steeg ook de consumptie in ons land. Tegenover 100 gram per persoon per jaat, bedraagt zij thans 200 gram. Dit deelde de directeur van het Proefstation voor de Champignoncultuur woensdagmorgen mee op de jaar. lijkse champignondag in Horst, die ditmaal werd gehouden in twee grote tenten tegenover het proefstation. Zo'n 500 kwekers uit alle delen van ons land en uit België waren naar Horst gekomen, allereerst om een aantal lezin gen van champignonexperts te beluiste ren en vervolgens om een uitgebreide expositie te bezoeken, betrekking heb bend op de champignonteelt. De voor zitter van de Stichting Proefstation voor de Champignoncultuur, de heer J. K. Geurts, tevens burgemeester van Horst, zei in zijn openingswoord, dat het bestuur be sloten had de bijdrage over het eerste half jaar 1964 met 50 te verhogen, zulks in afwachting van een nieuwe in studie zijnde begunstigersregeling. Er zal in ieder geval naar worden gestreefd om de 577 begunstigers f. 80.000,van de kosten te laten opbrengen. Nadat mej. M. Vaandrager verteld had van haar ervaringen in Denemarken, waar men opbrengsten heeft van wel 50 kilo per m2, behandelde de heer P. Vedder enkele economische aspecten van de champignonteelt. De heer J. Kemmere van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland sprak over de handelspolitieke aspecten bij de afzet van champignons. Drs. Bels gaf een exposé over de re- Door de provinciale commissie ter be vordering van rijkswege van de veefok kerij in Zeeland, werden te Sint-Jan steen de jaarlijkse veekeuringen gehou den. Onder een goede belangstelling werd er fokvee aangevoerd van zeer goede kwaliteit, waarby de „stal" van Frans van de Waart te Hulst wel een aparte vermelding verdient. De uitslag van de keuring was als volgt: Koeien 1 x gekalfd: la prijs: Dorrie van Jos. Dobbelaer, St.- Jansteen: lb prijs: Tuba van idem; 2a prijs Seitje van Aug. Ringoot, St. Jan steen; 2b prijs Sakje van Fr. v. d. Waart, Hulst. Koeien 2 x gekalfd: la prijs: Corrie van Fr. v. de Waart, Hulst, lb prijs Bertha van idem; 1c prijs Linda van Eug. v. Remortel, St.-Jan- steen; 2a prijs: Aukje van Fr. v. d. Waart Hulst, 2b prijs Dora van Aug. Ringoot, St. Jansteen; 2c prijs Gabbie van Eug. van Remortel, St.-Jansteen; 2d prijs Fientje van Aug. Ringoot, St.-Jansteen, 2e prijs: Dina van Eerw. Paters Maristen te Hulst; 3a prijs Mina van Jos Dobbelaer St.-Jan steen; 3b prijs Liesje van Om. Bral St.- Jansteen; 3c prijs Mulder van Aug. Rin goot te St.-Jansteen. Koeien 3 x gekalfd; la prijs Griets van Jan Pieters te St.- Jansteen; lb prijs Ans van Fr. v. d. Waart te Hulst, lc prijs Lientje van Eerw. Pa ters Maristen te Hulst; 2a prijs Sallie van Cam. de Block te St.-Jansteen; 2b prijs Dina van Aug. Ringoot te St. Jansteen; 3a prijs Delia van Fr. v. d. Waart te Hulst; Koeien 4 x gekalfd: la prijs: Griet van Jan Pieters te St.- Hulst; lb prijs: Klara van Om. Bral te St.-Jansteen; 2a prijs Sietje van Fr. v. d. Waart te Hulst: 2b prijs Leinie van idem Oudere koeien: la prijs Ans van Fr. v. d. Waart te Hulst; lb prijs Seikje van idem; le prijs Sara van Om. Bral te Sint-Jansteen; ld prijs Els van Jan Pieters te Sint-Jan steen; 2a prijs Clara van Jos Dobbelaere te Sint-Jansteen; 2b prijs Martha van Fr. v. d. Waart te Hulst. Oudere vaarzen: 1 prijs Emma van Aug. Ringoot te St.- Jansteen; 2e prijs Nelly van idem. Jonge vaarzen: le prijs Annie van Jan Pieters te St.Jansteen; 2e prijs Fonny van Jos Dobbelaer te St.-Jansteen; 3a prijs Griet van Jan Pieters te St.Jansteen; 3b prijs Anna van Aug. Ringoot St. Jansteen; 3c prijs Rika van Jan Pieters te St.-Jan steen; 3d prijs: Reina van Jos Dobbelaer te St.-Jansteen. Stieren: le, 2e en 3e prijs: Jan Pieters te St.Jansteen. Kampioen koeien: Sientje van F. v. d. Waart te Hulst. Reserve-kampioen koei en: Ans van idem. cente ontwikkelingen in de champignon teelt. Hij merkte op, dat er op het ogenblik 800 telers in ons land zijn met in totaal 1725 champignonhuizen, die bij elkaar 34 miljoen gulden hebben gekost. Hij vond het jammer, dat er nog veel telers zijn, die niet komen aan een pro duktie van 10 kilo per m2. Niettemin verwachtte hij, dat in 1964 de produktie zal toenemen met 2 miljoen kilo tot 8V2 miljoen kilo. De export zal waarschijnlijk groter worden dan in 1963. In West- Europa ondervindt Nederland vrijwel uit sluitend concurrentie van Denemarken en Formosa. Het laatste land levert thans reeds jaarlijk 10 tot 15 miljoen kilo aan West-Europa. Tot slot herinnerde drs. Bels er nog aan, dat volgend jaar in Amsterdam het 6e Internationaal Champignon Congres wordt gehouden, dat voor de laatste keer in 1962 in Philadelphia plaatsvond. De Amsterdamse Bosbaan, waar ov^r goed zeven weken de strijd om de Euro pese roeititels voor dames en heren be gint, nadert snel haar voltooiing. De baan zelf, verbreed van 72 meter tot een internationale zesploegenbaan van 92 meter breedte, is al gereed. Ook de bijkomende installaties krygen steeds duidelijker gestalte. De moderne verplaatsbare start-instal latie, noodzakelijk door de gewijzigde bepalingen van de internationale roei- federatie (FISA), is al ten dele klaar. Nog deze week kunnen de nieuwe start- pontons waarschijnlijk in gebruik wor den genomen. Net als op het Lago di Albano, waar in 1960 de Olympische roeiwedstrijden wer den gehouden, zullen de roeiers door baliseringen van elkaar gescheiden wor den. Er zullen zes banen van 12,50 me ter volgens het „Albano-systeem" wor den uitgezet. Aan de zuidelijke oever komt een vrije strook van vijf meter, aan de noordelijke een oproeibaan van 12 meter. De eerste 2 kilometer lange staaldraad, waaraan de afbakenings merktekens worden bevestigd, is van kabels zullen spoedig volgen, daag aangebracht, de overige zes staal- De geheel nieuwe finishtoren is nog in aanbouw doch het laat zich aanzien dat ook deze binnen een maand de offi cials ten dienste zal staan. Het fraaie boscomplex en de heesters langs de baan blijken, tegen verwachting in. nauwe lijks schade te hebben geleden bij de modernisering van de baan. Het komende weekeinde vrijdag, za terdag en zondag zullen de roeiers voor de eerste maal in actie komen op de verbrede baan. Voor de nationale wedstrijden, die de Amsterdamsche roei- bond en de Amstel die dagen houden is grote belangstelling. In totaal zijn on geveer 270 inschrijvingen binnengeko men, vooral de jonge nummers zijn sterk bezet. De gemeenteraad van Venlo heeft zich akkoord verklaard met een principe-be sluit van b. en w. om de eerste divisie club VVV onder normale leningsvoor waarden een lening te verstrekken van f 75.000,-. Het gemeentebestuur heeft hierbij ech ter als voorwaarde gesteld dat ook het bedrijfsleven en particulieren een derge lijk bedrag zullen fourneren en dat een verantwoorde exploitatie-opzet aanwezig Verder verlangt het gemeentebestuur, dat de langlopende schuld van WV te ruggebracht zal worden tot f 75.000,- (mo menteel f 125.000,-). Het geven van een jaarlijkse subsidie als bijdrage tot del ging van een eventueel exploitatietekort wil het gemeentebestuur afhankelijk la ten zijn van een begroting die voor de competitie door deskundigen zal moeten worden samengesteld. Jan de Vos, de Nederlandse kampioen in het weltergewicht, is door de Neder landse Boksbond voor twee jaar ge schorst. De N.B.B. heeft Dr Vos deze straf opgelegd omdat hij op elf april in Tokio zonder toestemming van de bond tegen de Japanner Shokichi Ueda uit kwam terwijl hij al voorlopig geschorst was, omdat hij eveneens zonder toe stemming in Curacao had gebokst. Overigens heeft De Vos weinig plezier beleefd aan zijn reis naar Japan want hij verloor door knock-out in de derde ronde. enkele leden uittreden, is er snel genoeg weer aanvulling. Alleen, het heilige vuur laait niet meer zo hoog op als vroeger het geval was", aldus de heer Bartz. St.-Caecilia kan zich beroepen op een stormachtige ontwikkeling gedurende de twintig jaar dat het gezelschap furore maakte. Even na de oorlog werd het St.- Gregoriuskoor opgericht op initiatief van de heer Bartz overigens dat on geveer een jaar later het oude kerkkoor verving. Weer enige tijd later werd het koor met een vrouwelijke afdeling uitge breid. De heren bleven in de parochie kerk de erediensten luister bijzetten on der de naam St.-Gregoriuskoor huiten de kerk vormden de heren mét de dames het St.-Caeciliakoor. Om een kort overzicht te geven van de successen van het gezelschap: St.-Grego- rius zong ongeveer 30 keer voor de ra dio; St.-Caecilia evenaarde die prestatie Philips bracht een plaat met Marialiede- ren van het koor uit. Uitstekende herin neringen bewaart men bijvoorbeeld aan het internationaal concours, dat in 1956 in Brussel werd gehouden, het koor be haalde toen de eerste prijs: een reisje naar Cork in Ierland in 1958. Verder aan concerten die werden ge geven in het Concertgebouw en in Dili- gentia in Den Haag en aan succesvolle deelname aan concoursen, die in de loop van de jaren gehouden zijn. St.-Gregorius behaalde enkele weken geleden nog de eerste prijs in de hoogste afdeling tijdens het Gregoriaans con cours, dat in Achel in Belgisch Limburg werd gehouden. „Beulen" Slechts één keer per week repeteert men. De heer Bartz is een druk zaken man (ondanks het feit, dat hij het diplo ma van het Antwerps conservatorium op zak heeft), die niet zo erg veel tijd be schikbaar heeft. Eén repetitie dus slechts maar dan wordt er „gebeuld", verschrik kelijk hard gewerkt, zoals de heer Bartz zegt. Hoe al die successen mogelijk zijn? „We hebben een jong koor. De gemid delde leeftijd van de koorleden is mis schien 27 jaar. En met jonge mensen is veel te bereiken. Het koor heeft een uitstekende kern van oudgedienden die overigens ook de leeftijd van 35 jaar niet te boven gaan", zegt hij. Het koor in alle opzichten jong hou den zal altijd zijn streven blijven. Verwacht wordt, dat de veiligheids commissie van de Amerikaanse senaat aanbevelingen zal doen de handel met de Sovjet-Unie te vergemakkelijken om zodoende politieke consessies van Rus land los te krijgen. Het rapport van de commissie, dat is gebaseerd op de kritieke economische toestand in de Sovjet-Unie, zal volgende week worden gepubliceerd. De commis sie zou er in haar rapport op hebben gewezen, dat het voor Rusland een kwestie van levensbelang is handel te drijven met het Westen. Woensdagmorgen is de 55-jarige ma chinist C. Jistooh uit Rotterdam aan boord van de sleepboot Hardinxveld na bij Breskens, onwel geworden en over boord gevallen. De aanwezige mede-op varenden zagen dit gebeuren en wisten hem weer spoedig aan boord te brengen. Hij bleek toen reeds te zijn overleden. Dokter v.d. Maas uit Breskens kon slechts de dood constateren. Vermoedelijk heeft de man een hartverlamming gekregen. (Van onze correspondent) Er was meer aanvoer dan verleden jaar voor de premiekeuring van rundvee te Zuiddorpe. En het waren stuk voor stuk mooie dieren aan de lijn onder de linden. Dieren ook van zeer goede kwa liteit. De uitslag was als volgt: le kalfskoeien: le pr. Jannie 8 Joh. v. Hoecke, le b pr. Martha 2 R. van Migom 2e kalfskoeien: le pr. Ida 20, J. van Hoecke, 3e kalfskoeien: 1 pr. Martha 12, R. van Migom, 4e kalfskoeien: le pr. Ni- colina van R. van Migom. Oudere melk koeien: le pr. Lena van R. van Migom. Oudere vaarzen: le pr. Johanna 4 van A. d'Hert. 2e pr. Elsje 6 idem, 3e pr. Clara van G. de Clercq. 4e pr. Roza van A. d'Hert. Jonge vaarzen: 1 Antje 8 van G. de Clercq, 2e Bertha van A. d'Hert, 3 Ria idem, 4 Renzken van G. de Clercq, 5 idem. Lena van R. van Migom ver overde de prijs van kampioenkoe. Reser ve kampioene werd Ida 20 van J. van Hoecke. Ir. W. Harmsen, rijksveeteelt- consulent voor Zeeland, reikte de prijzen uit. Aan de F.I.C.E.P. kamioenschappen tafeltennis, die van 12 juni tot en met 14 juni in de „Wiener Sporthalle" te Wenen worden gehouden, zal de Neder landse Katholieke Sportbond deelnemen met 'én dames en één heren team, welke via selectiewedstrijden zyn samen gesteld. In het dames team is o.a. de nationale kampioene tafeltennis, mevrouw A. Stu- lemeyer-Arts (W.I.B.O., Den Haag) op gesteld; in het heren team neemt o.a. de heer W. Schoonemeyer (Smash, Am sterdam) deel. De F.I.C.E.P, (Fédération Internatio nale Catholiquë d'Education Physique et Spartive) is de internationale katho lieke oi'ganisatie op het gebied van lichamelijke opvoeding en sport. Voor zitter is momenteel een Nederlander, de heer A. M. A. van Gooi te Venlo, vice- voorzitter van de N.K.S. Een der aktiviteiten van de F.I.C.E.P. vormen de internationale kampioen schappen, die jaarlijks georganiseerd worden voor diverse takken van sport. Op het jongste congres, dat in april te Madrid werd gehouden, is Nederland (de N.K.S.) aangewezen om voor 1965 de F.I.C.E.P. kampioenschappen in voetbal, zwemmen en handbal te orga niseren. Ruim honderd studenten uit twaalf Europese landen zullen op 2 en 3 juli in de Sporthal van de Nederlandse Studen ten Sportstichting aan de Technische Hogeschool te Delft hun krachten meten in de stryd om de Europese Universi taire Judo-kampioenschappen. Deze sportieve krachtmeting wordt ge houden onder auspiciën van de FISU (Fédération Internationale des Sports Universitaires), en de Federatie van Ne derlandse Jiu-Jitsu en Judobonden, de FNJJB. De organisatie is in handen ge legd van de Nederlandse Studenten Sportstichting, die daarin door genoem de organisaties wordt by ges taan. Zowel het Europese kampioenschap voor landenteams, als de persoonlijke Europese kampioenschappen in de klas sen lichtgewicht, middengewicht, zwaar gewicht en alle categoriëen zullen bij de internationale ontmoeting te Delft in het geding komen. Er hebben zich reeds teams aangemeld uit Engeland, Frank rijk, Italië, Joegoslavië, Nederland, Oos tenrijk, Polen, Spanje Tsjecho-SJowakije en West-Duitsland. Er zijn aanwijzingen, dat zich mogelijk ook nog een Russisch team zal laten inschrijven, doch hierom trent werd tot op heden geen zekerheid verkregen. Verwacht wordt, dat de eerste buiten landse ploegen reeds 30 juni in ons land zullen arriveren. De teams worden op woensdag 1 juli begroet en ingeschreven en 's-avonds aan de Delftse TH ontvan gen. Donderdag 2 juli vinden 's-morgens de wegingen en de lotingen plaats, waar na 's-middags van twee tot zes uur en 's-avonds van half acht tot half elf de eerstt persoonlijke en team-voorwed- Zaterdag wordt in Luik het jaarlijkse Beneluxtoernooi gewichtheffen gehouden. In de Nederlandse ploeg zijn opgenomen bantam gewicht Karei Urgert, veder Jaap Heppener, lichtgewicht Jan Nolten, middengewicht Arie Zaal, zwaarmidden- gewicht: Henk Ver aar, middenzwaarge wicht Joe van Dorp en zwaargewicht Piet van der Kruk. De Belgische ploeg is als volgt samen gesteld: Dewulff, Anthonissen, Van Bel- leghem, Hayen, W. Claes, Zutterman en Serge Reding. De Luxemburgers komen met Lickes, Winandy, Weber, Pesch, Quintus, Schmitt en Michaelis. strijden worden gehouden. Vrijdagmor gen 3 juli worden de deelnemers ont vangen door B. en W. van Delft» 's-mid dags van drie tot zes uur volgen op nieuw individuele voorwedstrijden. Het programma vermeldt dan van zeven uur tot half negen een officiële ontvangst en. presentatie van de deelnemende teams. De finales beginnen om half negen era worden van negen uur tot half tien on derbroken door een demonstratie van wereldkampioen Anton Geesink. De fi nales in de persoonlijke wedstrijden vol trekken zich van half tien tot elf uur. Deze worden gevolgd door de prijsuit reiking en een feestelijke officiële slui ting. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, George Ball, is woensdag naar Athene gevlogen. Presi dent Lyndon Johnson heeft hem drin gend verzocht Griekenland en Turkije op het hart te drukken dat de V.S. het niet zullen dulden indien de twee NAVO- bondgenoten zich in verband met de kwestie-Oyprus in een oorlog begeven. Ball, die te Genève de V.N.-conferentie over de wereldhandel heeft bijgewoond, kreeg de presidentiële instructies eerder op de dag. Hij zei dat Johnson hem met het oog op de ernst van de situatie had verzocht naar Athene te gaan. „Ik zou vandaag naar Washington terugkeren, maar de president meende dat ik met het oog op de ernst van de situatie naar Athene moest reizen ter bespreking van het vraagstuk", verklaarde hij. Hij zei dat hij voor zijn vertrek naar Ankara een onderhoud zou hebben met premier George Papandreou van Grie kenland. Zegslieden die in nauw contact staan met de Griekse minister van buitenland se zaken zeiden dat het bezoek van Ball het gevolg was van een initiatief van de Griekse regering, die de Amerikaanse onder-minister wilde voorlichten over de stand van de Grieks-Turkse betrekkin gen. Deze gaan momenteel snel achter uit. Voor zijn vertrek uit Genève verklaar de Ball: „Een oorlog tussen twee deelge noten in de NAVO is onmogelijk. Een dergelijk conflict zou vreselijke gevolgen hebben voor de gehele vrije wereld". Het reisseizoen barst los. Velen zijn reeds uitgetogen. Nog veel meer zitten er nu vol plannen, die spoedig verwezen lijkt zullen worden. Op de boekentafel stapelen zich nu ook de gidsen op, die de aspirantreiziger behulpzaam willen zijn. Tochten in Duitsland ten zuiden van de Main is weer een deel van een Duitse serie, welke G. J. A. Ruys te Amsterdam in Nederlandse vertaling brenijgt. Th. Muller Alfeld gaat uit van het feit, dat de meesten tegenwoordig per auto rei zen, maar verzuimt ook niet de mooie wandeltochten aan te geven in steden en op het platteland. De veertien routes, welke hij beschrijft, kent hij uit eigen waarneming en. zo kan hij ons attent maken op streken en plekjes, die buit^ de geijkte reisliteratuur vallen. Doch ook overbekende reisdoelen als Bodenmeer en Zwarte Wound komen aan de beurt. In de handige Kosmosgidsjes is een nieuwe verschijning dat over Grieken land aan de hand van drs. J. P. Doedens. Hij geeft een persoonlijke tint aan de reisbeschrijvingen, wat de zakelijke infor matie niet in de weg staat. Herdrukt en aangevuld werden de gidsjes over Parijs en over Tessin en de Italiaanse meren. In de serie Contact-fotopockets versche nen twee nieuwe deeltjes. De uitmunten de fotograaf, die Cas Oorthuys is, tovert ons in zwart en wit het mooiste en ka rakteristiekste van Balearen en van Na pels voor ogen. De inleidende tekst bij het eerste boekje is van Jean A. Schale- kamp, bij het tweede Doekje van Wim Alings jr. De uitgave is door Contact buitengewoon goed verzorgd. Een reisdoel dat nog niet op de po pulaire routes ligt, maar het toch ten onzent reeds aandacht krijgt, vormen de Canarisch eeilanden. Gerardo G. Gelsing stelde er een boekje over samen vol nut tige wenken ook voor hen, die daar een bungalow willen vestigen. Drukkerij Geeris-Roxs te Helmond verzorgde de uitgave royaal met foto's en kaarten. Met deze titel bedoelt Walter Breedveld in zijn iongste roman de stad 's-Herto- genboscn, die buiten haar wallen treedt en in nieuwe wijken een geweldige uit breiding ondergaat. Hoofdpersoon is de grootgrondbezitter Lodewijk van Meeu wen, wiens leven, dat bijna een eeuw beslaat, wordt beschreven. We zien hem in zijn jeugd, op studie, als Rechter in de Brabantse hoofdstad en als beheerder van zijn bezittingen. Tegenslagen wor den hem niet bespaard, maar ook veel geluk is zijn deeL Ontroerend is zijn ver bondenheid met een eenvoudig arbei dersmeisje, Hanneke Bezems, waarvoor hij zich gedurende zijn gehele leven blijft interesseren. Walter Breedveld toont ook hier weer, dat hij een knap verteller is. Als ach tergrond van de familiekroniek geeft hij de ontwikkeling, die de wereld in een eeuw doormaakte. De techniek doet zich steeds meer gelden en ook op so ciaal en maatschappelijk gebied is de vooruitgang niet te stuiten. ,,De open stad" biedt ontspanningslec tuur van de beste soort. Het boek ver scheen als no. 91 van de Fontein-boeke rij. (Regensburger Nieuw Testament) In prijzende bewoordingen hebben we de evangeliën volgens Markus en Lukas uit deze serie besproken en hun ver schijnen in het Nederlands taalgebied met dankbaarheid begroet. Het derde in volgorde van verschijnen is het Evan gelie volgens Matteus in de bestaande bijbel het eerste. Het ligt dus voor de hand dat nu pas de meer algemene kwesties behandeld worden, zoals de Evangeliën als bronnen voor het leven van Jezus hun literaire en theologische eigen aard en hun historische waarde. De synoptische kwestie krijgt een klare uiteenzetting. Daarna volgt de inleiding op Matteus zelf, opgebouwd en uitge werkt naar het patroon van de vooraf gaande inleidingen. Over het commen taar kunnen wij 'gevoeglijk hetzelfde zeggen als over de voorafgaande: uit stekend. Het is trouwens van dezelfde commentator, J. Schmid. Pater L. Wit- senburg S.M.A. leverde de knappe ver taling. Wij sluiten ons van harte aan bij de woorden van de bisschop van Antwerpen in het voorwoord: Het Regensburger Neues Testament is werk van vaklui voor de gemeenschap der christenen, een geen onderonsje van technici. Zoals de exegese van onze tijd de gelovende en biddende gemeen schap van de eerste Kerk heeft ontdekt, zo is het te hopen dat de gelovigen van onze tijd als antwoord op de uitnodiging van Gods Heilige Geest door deze nieu we commentator worden geholpen om te luisteren naar die eeuwig nieuwe bood schap van genade en vrede" Uitgever is Nelissen, Bilthoven. J H. (Advertentie) WU FU-SHAN. een 21-jarige studente uit Peking, heeft tijdens wedstrijden in Taiyun 1,79 meter hoog gesprongen. De Chinese plaatste zich daarmee als twee de op de wereldranglijst aller tijden achter Yolande Balas (Roemenië), die met 1,91 meter wereldrecordhoudster is. Eerder dit jaar sprong de Australische Michele Mason eveneens 1,79 meter. VRAAGT ENKELE voor het verrichten van algemene werkzaamheden. Belangstellenden kunnen dagelijks behalve terecht aan ons bedrijf van 1417 uur. zaterdags Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan de afd. Personeelszaken KALSHOVEN 11, BREDA. TEL 01600—47450.

de Stem | 1964 | | pagina 17