Nationaal communisme heeft het getij mee het behoud van uw haar. STILBÉPAN Korstmossen trotseren ze Ifs de felste Poolkoude BENTLEY Vi1 Symbiose van zwam en algen het belangrijkste SIGARETTEN-NIEUWS sinds de introductie van de filtersigaret POLIO OP ORANJE"? DE COMPENSATE CHARCOAL FILTER De breuk Peking-Moskou na Cuba-crisis ontstaan Zelfs in het ijs stijgt het leven op! KENNER VAN COMMUNISME MEENT: Mao was altijd al eigenzinnig Liberalisatie In de V.N. 1331 Water controleren voor consumptie 9 Kubitschek mag tien jaar geen politiek bedrijven NU VOORDELIG NAAR ENGELAND VAREN ROOK NU BENTLEY WANT BENTLEY BIEDT U: Geringe neerslag Fossielen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 JUNI 1964 (Van een bijzondere medewerker) De politieke commentatoren zijn het er wel over eens, dat het ideologische conflict tussen Peking en Moskou het belangrijkste feit van de laatste twee jaren is. Met recht en reden mag men spreken van een wereldomvattende verschuiving in het politieke machtsevenwicht. Het conflict gaat immers niet alleen beide betrokken landen aan, maar het heeft ooj^ zijn weerslag op de westerse politiek en op het lot van de ontwikkelingslanden. Een deskundige op het gebied van het communisme, de Berlijnse hoogleraar, prof. R. Löwenthal (auteur van diverse bekende boeken over het communisme), heeft onlangs in een grote rede te Tilburg een tweetal vragen gesteld, die vanuit een verschillende gezichtshoek gesteld, de draagwijdte van het probleem duidelijk maakte. Prof. Löwenthal stelde„Is er thans een ontwikkeling begonnen, die het ideologisch aspect terugdringt en naar een meer nationaal getint communisme leidt, of gaat het om een persoonlijk conflict tussen Kroestjev en Mao Tse Toeng, met als inzet de titel„Leider van het wereldcommunisme Ter beantwoording van deze vragen behandelde prof Löwenthal achtereen volgens een aantal historische en ideo logische achtergronden van het conflict. Als eerste punt wees hij er daarbij op, dat China nooit een echte satelliet van Moskou is geweest. Het is op ei gen kracht, met een eigen strate^ gie en op geheel eigen wijze een com munistische staat geworden. De Chinese communistische partij immers ontstond en werd krachtig op het platteland, steunde op de boerenbevolking Lange Mars" van Mao), hetgeen afwij king betekende van de marxiotisch-leni- nistische leer van de revolutie „steu nend op het industrie-proletariaat". De Chinese communisten werden dan ook nauwelijks door Rusland gesteund. De ze isolering zorgde er echter voor, dat zij de kans kregen de ideologie aan de Chinese situatie aan te passen. De an dere communistische partijen weiden volkomen door Moskou beheerst, btalin was nl. van menir# dat het wereld communisme slechts apor machtsm brei- ding van de Sovjet-Unie gerealiseerd kon worden en niet door t ra^htige na tionale communistische staten China echter heeft z'ch altijd vrij van Moskou kunnen houden. Mao Tse Toeng werd in tegenstelling tot de andere commu nistische partijbazen niet dooi Moskou benoemd maar heeft zich zei. tijdens de „Lange Mars" als partijchel opge worpen en .werd, na lange aarzeli ig, door Moskou tenslotte noodgedwongen als leider van het Chinese communisme erkend. Dit laatste was dus al „geëman cipeerd" vóórdat er sprake kon zijn van een Russische overheersing. Een tweede facet was, dat ]e Chine zen, rigoureuzer dan Lenin ooit geweest is meenden het onmogelijke mogelijk te maken: door gewapende revoiutie het wereldcommunisme tot stand te brengen. Een ander verschil was ver der, dat Stalin zijn tegenstanders een voudig liquideerde; China daarentegen trachtte de „dwalenden" door ideologi sche heropvoeding in het orthodox-com munistische kamp in te lijven. Een derde feit: de nationale interes ses verschilden. Aan de ene kant staat Rusland als moderne industriestaat en atoommacht, aan de andere kant China met zijn bevolkingsprobleem en zijn af hankelijkheid in militair en economisch opzicht als gevolg van een nog niet vol doende tot ontwikkeling gekomen indus trie. Rusland is als wereldmacht er kend en heeft via zijn diplomatieke ka nalen overal in de wereld de mogelijk heid invloed uit te oefenen, China zit niet in de VN en is door meerdere landen nog niet erkend. Voor cL Russen betekent coëxistentie: „er blijft een te genstelling maar een wereldoorlog is te voorkomen. Volgens de Chinezen is co- existentie alleen mogelijk tussen lan den met een gelijk maatschappelijk en politiek systeem. In dit verband criti- seren zij ook de visie van Rusland ten opzichte van de zg. bevrijdingsbewegin gen onder de koloniale en semi-koloni- ale landen. Volgens de Chinezen staan nl. de leiders van die landen (nationale bourgoisie) in dienst van de vroegere koloniale landen; door de coëxistentie met het Westen ontstaat ^en strate gisch overwicht voor de Amerikanen en daardoor zullen de ,,half-bevi ydc" neutrale landen in de Amerikaanse invloedssfeer komen en niet in com munistische zin „bevrijd" kunnen nor- den. Het imperialisme blijft zo in stgnd en dat kan tot een imsmge- ling van de communistische wereld leiden. In het algemeen zijn de C'hi- nezes bevreesd dat bet politieke over leg Moskou-Washington op nadelen voor China uitloopt. Al deze verschillen boeven echtei nog niet tot een conflict te leiden en zijn dan ook niet de oorzaken van bet ge schil; compromissen zijn mogelijk en men heeft inderdaad ook jarenlang nauw samengewerkt. Fundamenteler echtei is het feit, dat de Chinezen, noewel zjj met Stalin-Rusland weinig goede erva ringen hebben gehad, van Stalin toch twee zaken overnamen. 1 zijn extre me isolering van het communisme' van buitenlandse invloeden 2 het belang van een sterke leider voor een communis tische staat. Na de dood van Stalin nu ontstond er een politiek en ideologisch vacuum en de onstabiele Russische leiding maakte het de Chinese leiders mogelijk zich op te werpen als leiders van d< commu nistische wereld Het specifieke en met- orthodoxe karakter van de Chinese re volutie en binnenlandse politie! deed de Chinezen de zg. liberale bewegingen steu-j nen die in de Oost-Europese landen ge paard gingen met een soort nationaal- communistische emancipatie. Maar na de gebeurtenissen in Polen en Hongarije en hun eigen mislukking van het zg. ,,100 bloemen laten bloeien", gaven de Chinezen hun ondogmatische en liberale politiek op en zwaaiden over naar het meest dogmatische communisme (o.a. communes). Zij pleitten voor herstel van de com munistische eenheid en wilden de au toriteit van Rusland herstellen. Na de de-stalini»atie kwamen zii zodoende tot de overtuiging, dat Rusland ideo logisch van China afhankelijk was en dit leidde tot een groter zelfbewustzijn en het poneren van - „oorspronke lijke revolutionair" Mao Tse Toeng als ideologisch leider van et wereldcom munisme. In de daarop volgende jaren echtei ondervonden de Chinezen dat Ruslanu niet van plan was zich door Mao de wet te laten voorschrijven. Rusland ging voort met zijn politiek van voorzichti ge liberalisatie, o.a. verhoging van het consumptieve peil van de bevolking wat leidde tot een drastische beperking van de hulp aan de Chinese volksic- publiek. Rusland zag niet af van het. contact met Eisenhower en weigerde m de conflicten van China met zijn nabuur landen onvoorwaardelijk de zijde der Chinese kameraden te kiezen (India bijv kreeg economische èn militaire hulp van de Sovjet-Unie!). Het gevolg was een heftige ideologische kritiek van Mao op Kroestjev, hetgeen in de communis tische verhoudingen een fundamentele aanval op het leiderschap van Kroestjev impliceert. Een laatste verzoeningspo ging (compromisvoorstel) mislukte om dat de Chinezen niet van plan waren hun ideologische inzichten prijs te ge ven. „Lukt het niet via een ideologi- in; sche ommezwaai van-Mtostedli. dan moetij het maar door het ondergraven van Kroest jevs leider schap'', zo is hun rede nering Stalin tegen Kroestjev" staat in het vaan van de Chinese communis ten geschreven. De gevolgen van deze ontwikkeling nu zijn: a. dat Rusland en China de communis tische partijen elders in de wereld voor hun standpunt trachten te winnen. b. dat de buitenlandse politiek niet meer in onderling overleg wordt vastgesteld en dat men er zelfs op uit is elkaar waar het maar mogelijk is, moeilijk heden te bezorgen (hulp var Rusland an India bijv.) De Cuba-kwestie is in dit verband beslissend geweest; het was het ein de van de Russische offensieve poli tiek en een duidelijke scheiding van wegen tussen de Sovjet-Unie en de Chinese volksrepubliek. „Cuba" en „India" waren een demonstratie van onenigheid t.o.v. de gehele wereld. Als consequenties van deze ontwikke ling ziet prof. Löwenthal twee tendenzen 1. voor de Communistische partijen wordt een keuze tussen Moskou en Pe king noodzakelijk Maar er ligt voor hen daarnaast de kans van de twee spalt gebruik te maken en zich een grotere zelfstandigheid te verwerven door aan de keuze bepaalde voorwaar den te verbinden. De vraag rijst nu: gaat de ontwikkeling in de richting van een communisme op nationale basis? Joegoslavië is al gerehabiliteerd, de Ita liaanse communisten willen hun vrijheid van handelen behouden en voelen even als Joegoslavië niets voor een wereld conferentie van het communisme met als doel wederom een soort formele organisatie" van het communisme in het leven te roepen. Roemenië verwijt Rus land en China hun conflict, wil vrijheid, o.a. op het gebied van de economische planning (aanval op Kernekon!) en is evenmin enthousiast voor een wereld conferentie. Cuba is loyaal jegens Rus land vanwege de economische voorde len; maar de Latijns-Amerikaanse com munisten zijn meer Chinees" georiën teerd en hoe zal Cuba zich dus ideolo gisch gaan ontwikkelen? 2 Ten aanzien van de ontwikkelings landen is het conflict eveneens van groot belang. Lenin huldigde de opvat ting: „overal waar mogelijk macht zien te krijgen Ontwikkelingslanden zijn hulptroepen voor het communisme Thans is het echter de mening der Russische communisten, dat een wereld revolutie in eigenlijke zin niet direct te verwezenlijken is en dat men zich voor alsnog vooral dient te concentreren' op uitbreiding van de eigen macht, voora! de economische (hogere levensstan daard). De Russische economische hulp aan de ontwikkelingslanden valt dus ge deeltelijk weg en daarmee voor deze landen tevens een groot deel van de ideologische aantrekkingskracht van het. communisme. Zij vallen terug op de „concurrent-missionaris", China. Deze staat is echter niet bij machte Rusland in deze rol te vervangen. Prof Löwen thal gaf verder nog als zijn mening, dat voor Rusland het conflict met Peking lopend is door het wegvallen van de hulp aan China. Voor China zelf is on danks de verse banden met De Gaulle, het geschil economische bepaald on voordelig. De Berlijnse hoogleraar merkte nog op dat zijns inziens in Rusland zelf geèn belangrijke „Stalinistische groepe ring meer bestaat en dat er algemene weerstand is tegen de Chinezen en hun „oorlogspolitiek". Hij verwacht in de toekomst een nog verdere terugtreding van de ideologie, temeer daa het con flict met Peking bij de intellectuelen wel de twijfel moét oproepen, of de „idee" nog wel zo relevant is. Een ver dere her-ideologisering, met o.a. grotere adruk op c|e economische vooruitgang, gt" in de lijn der verwachting. Het ge schil met Peking werkt als een kataly sator op de ontwikkelingen binnen de Sovjet Unie. Ten aanzien van de kwestie: Rood China en de V.N. merkte hij nog op, dat het inderdaad jammer is dat com munistische China niet in de V.N ver tegenwoordigd is. Maar als men Ruud China in de volkerenorganisatie opneemt zonder Formosa als een apa'-te staat te erkennen, krijgt men het volkenrechte lijk probleem dat Formosa dan een deel van China is dat met behulp van de Verenigde Staten wederrechtelijk .ko loniaal" bezet wordt gehouden. Het ge volg is vanzelfsprekend een sterke poli tieke druk in de „anti-koloniale" V.N Geen enkele vrije staat zou kunnen in stemmen met een overgeven van elf miljoen vrije mensen aan de genade van Mao Tse Toeng. Het parlementaire mandaat van de voormalige Braziliaanse president Jusce- Iino Kubitschek is ingetrokken en zijn politieke rechten zijn hem voor de tijd van 10 jaar ontnomen. Er zijn speciale maatregelen genomen om de veiligheid en vrijheid van de senator en diens ge zin te waarborgen, nadat er geruch ten en persberichten waren geweest, dat deze werden bedreigd. Men heeft Kubitschek beschuldigd van corruptie en wanbeheer in de perio de van 1936 tot 1961, toen hij presi dent van Brazilië was. Kubitschek is door de machtige so ciaal-democratische partij kandidaat ge teld voor het presidentschap. De pre sidentsverkiezingen zullen in oktober '65 worden gehouden. (Advertentie) ZOMER- L-v, REIZEN Iets voor U? Goedkope retours Hoek van Holland - Harwich per dagboot incl. treinreis Harwich - Londen v.v. f 81,- HEENREIS: Iedere zaterdag van 16 mei t/m 29 augustus en iedere zondag van 12 juli t/m 16 augustus. TERUGREIS: Uitsluitend op zondag 1 of 2 weken na de heenreis. Inlichtingen en aanmeldingen (tot uiterlijk 8 dagen voor vertrek) bij de erkende reisbureaus. BOEK VIA DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar HOEK VAN HOLLAND-HARWICH Katholiek Vakverbond Naar aanleiding van de „wormpjes" die zijn opgedoken in het leidingwater in en kele steden in het westen van ons Jand Vraagt het Nederlands Katholiek Vakver. bond zich af of het niet juist is controle op de waterleidingbedrijven ter hand te nemen. Zou net niet mogelijk zijn aldus wordt in het orgaan van het NKV „Ruim Zicht" gesteld wettelijk een biologische controle voor te schrijven, voordat het water door honderdduizenden wordt ge dronken Men mag dan wat schamperen over het gevaar voor dc volksgezondheid, dat deze diertjes kunnen opleveren, wij vinden wormen in een glas water op zijn zachts uitgedrukt smerig in een land waar de volksgezondheid hoog staat aange schreven, aldus „Ruim Zicht". (Advertentie) (Advertentie) U kunt niet meer (en niet minder) doen voor uw haar dan het dagelijks verzorgen met Stilbépan. Het tonicum dat haaruitval effec tief stopt. De haarcream die beslist geen kalkroos veroorzaakt. De shampoo (4 soor ten!) voor elk haartype. Stilbépan èn uw goede zorgen zijn het behoud van uw haar. pr- 0 DAGRA N.V. DIEMEN (Van een bijzondere medewerker) Terwijl de Arctis, het gebied rondom de Noordpool een in zee drijvend eiland van ijs is, bestaat de Antaretis, het gebied om de Zuidpool uit vast land. Het is het zesde continent. Waar aarde is kun nen ook planten leven. Ongeacht de poolkoude, de ijs- en sneeuwvel den. die het grootste deel van dit vasteland bedekken, bestaat er in het gebied om de Zuidpool dan ook plantengroei. Het Zuidpoolgebied was niet altijd met ijs bedekt. Voor de laatste ijstijd (twintig- tot der tigduizend jaren geleden), bestond er in het Zuidpoolgebied een rijk plantenleven, dat als de bakermat van het gehele plantenleven op het zuidelijk halfrond kan worden beschouwd. Het Zuidpoolgebied is groter dan Eu ropa en bijna even groot als Zuid-Ame- rika. Het is bijna geheel met een korst ijs bedekt, die op sommige punten wel drie kilometer dik is. Wanneer deze ijs massa snel zou smelten, dan zou de zee spiegel van al de oceanen met 60 meter stijgen en alle werelddelen zouden wor den overstroomd. Het witte continent is zeer heuvelachtig. Evenals in de hoge al pen ligt de sneeuwgras bij drieduizend meter. Gedureilde zes maanden van het jaar bedraagt de gemiddelde temperatuur 60 graden onder nul, maar .temperaturen van negentig graden onder nul zijn niet zeldzaam. Gedurende vijf maanden is het nacht, ook in de zomer kan de zon Slechts zelden door het voortdurend aanwezige dikke wolkendek heendringen. Drie dagen zon per jaar zijn al veel. Toch groeien in dit barre gebied plan ten. Zij groeien op de sneeuwvrije -rots wanden en gedijen betrekkelijk goed. Bloeiende planten kunnen het in dit kli maat echter niet uithouden. Vandaar, dat de Zuidpoolflora bijna geheel uit algen en korstmossoorten bestaat, uit planter van lagere orde dus. In de noordpun van het Zuidpoolgebied worden twee klei ne bloeiende planten gevonden: de gras soort deschampsia antarctica en 't anjer plantje colobanthus crassifolius. Dez groeien tussen de mossen en zijn nic groter dan het mos. Zij brengen 't ech ter maar zelden tot bloeien. Deze plant soorten komen nog niet zo heel lang in het Zuidpoolgebied voor. De walvisvaar ders hebben de laatste jaren zelfs het over de gehele wereld verspreide gras soort pao pratentis in het Zuidpoolgebied gebracht. Voor het overige overheersen ?5 Verscheidene honderden passagiers van het Nederlandse schip „Oranje" hebben gisteren tabletten tegen polio moeten innemen nadat een dag tevoren een Britse officier was overleden. Het staat nog niet vast, dat deze aan de ziekte is gestorven, maar polio is een van de mogelijkheden Het verstrekken van het vaccin was bedoeld als voorzorgsmaatregel. Ei zijn geen andere ziektegevallen geweest aan boord van het schip, dat giste»ochiend in de haven van Wellington aankwam. chu, WAAROM NIEUW? Omdat de Bentley compensate charcoal filter uit twee delen be staat, n.l. een charcoal binnenfilter en een selectief eindfilter. De Bentley compensate charcoal filter biedt duidelijke voordelen boven gewone filters. Charcoal filters werden in Amerika voor het eerst op grote schaal gebruikt en hebben daar een grote omwenteling te weeggebracht. De Bentley compensate charcoal filter is opgebouwd uit werkzame deeltjes geactiveerde houtskool. De wetenschap maakt van deze veredelde houtskool veel vuldig gebruik, o.a. voor zuivering van lucht. Daardoor nu wordt Bentley zo mild en aangenaam zacht. De zuiver witte eindfilter van Bentley vervult een bijzonder selectieve functie en iaat het volle Bentley aroma ongehinderd door. Bentley biedt U de zekerheid van een waar lijk zuiver rookgenot en niet alleen door de verfijnde melange van de beste tabakken die voor geld te koop zijn, maar ook en vooral door de werking van deze beide filters in één. have a bentley |T (je perfecte combinatie van de beste sigaret en de beste filter POR BENTLC' N.V. CIGARETTES IMPORT COMPANY V/H A. J. bLO,\, oCHEVENINGEN. korstmossen, waarvan al meer dan S00 antarctische soorten bekend zijn. Korstmossen zijn tweeslachtige wezens: zii bestaan uit een zwam en een alge, die in symbiose leven. Prof. Fpilmann een bekende Zuidpoolonderzoeker. wijst er op, dat juist aan de levenskansen van de zwam zowel als de alge juist dit kors - mos zijn weerstandskracht ontleent, waardoor het in het z.uldP°°1?eL1te)'vèr leven kan blijven. De alge beschikt over bladgroen en kan koolstof uit de lucht opnemen (assimileren). De zwam voedt zich met de daaruit ontstaande organi- sche verbindingen. De zwam lever aan de alge het koolzuur, nodig voor zijn alemhaling, die de alge eve"ee"sa®ss'?1r: leert en als het ware voor de zwam ver der verwerkt. De zwam revancheeit zich met water en opgeloste voedingszouten. Het samenleven is voor beiden voor delig, hoewel dc zwam de gr'"lt.s(t« is en er dus het meest van profiteert. De zwam vangt de alge telkens in zpn draden en zuigt deze uit. maar levert daarvoor geen tegenprestatie. Men noemt dit „helotisme' De zivam- en algen-componenten kan men afzonder lijk kweken, brengt men ze dan el kaar dan ontstaat een nieuw korstmos. De korstmossen zijn volgens prof. i-ollmann altijd de laatste v°orPf ie vegetatie ook in de hooggebergten •lders ter wereld. Vele korstmossoorten Jen er uit als kleine planten van hogere >rde Zij kunnen een opmerkelijke om- ang bereiken. Follmann zag be" jossoort in het Zuidpoolgebied die een .oorsnee had van 30 centimeter en dan ■ok de grootste plant in dit gebied was. Iet is de navelmos ompahlodiscus antai- Het is bet navelmos omphalodiscus fin* carcticus. Volgens de geleerden zijn de meest merkwaardige planten wel de ijsalgen. Deze leven zonder aarde in het ijs. iij vormen daarin grote rode en groene vlek ken Dit „cryptoplankton" vangt met be hulp van zijn donkere kleur kleuren absorberen meer licht dan lichte kleuren gedurende de enkele heldere middaguren genoeg zonneencrgie om micro-aquaria" te doen ontdooien waar in zich de korte levenscyclus van de alg voltrekt. Het betreft dus een wateralge. Waar planten zyn, leven ook steeds bacteriën. Niet dc koude is de factor die de levensduur beperkt, maar de droogte. In de Antaretis valt maar wei nig neerslag. Dit continent is niet al- leen 'n woesiijn van ijs. maar ook van droogte. De luchtvochtigheid is gering, de weinige neerslag valt meestal in de vorm van sneeuw. De Zuidpool-flora is veel armer aan soorten dan de Noord- pool-flora. In de arctische toendra groeien nog honderd bloesemdragende planten, in de antarctische toendra maar twee. In het Zuidpoolgebied blijven slechts 5o00 viei- kante kilometer gedurende korte tijd van het jaar sneeuwvrij, in de arctische toen dra wel een miljoen vierkante kilometer. Bovendien ontneemt de rijke zeevogel fauna in het Zuidpool-gebied aan de plan tengroei nog het grootste deel van de bruikbare ruimte. De vogels leveren daarvoor wel de guano, de mest waaiuit de planten nitraten en fosfaten voor hun voeding kunnen betrekken. Het geringe watergehalte van de ant arctische planten stelt hun in staat ge durende lande ti:ö temperaturen van id araden onder nul te verdragen. Zij heb ben geen structurele bescherming tegen koude ontwikkeld. De korstmossen nemen nog bij 23 graden onder nul koolzuur op, terwijl bloeiende planten al bij 6 graden onder nul ophouden te assimileren. Vele Antarctis-mossoorten hebben zich zo zeer op dc aldaar heersende temperaturen ingesteld, dat zij alleen nog maar bij lage temperaturen goed assimileren. Worden zii aan warmte blootgesteld, lan faalt hun assimilatie. Bij extreme koude houdt hun assimilatie weliswaar ook op. maar ze beginnen meteen weer zodra de temperatuur iets minder laag is. Eenandere botanicus, dr. Lange heeft onlangs eens het gedrag van korstmossen in de Alpen onderzocht. Zij gedragen zich net als de korstmossen in het Zuidpoolgebied. Hun weerstandsvermo gen is zelfs nog groter. Hoe zich de gas- wisseling en de vorming van energie in de korstmossen bij extreem lage tem peraturen voltrekt, heeft men nog niet kunnen ophelderen Het plantenleven in het Zuidpoolgebied begon vondsten en fossielen hebben dit bewezen - op het zelfde tijdstip ais op het overige deel van de aarde. Enkele korstmossoorten in de Zuidpoolrotsen zijn al meerdere duizen den jaren oud. Dit heeft men door middel van ..lichenometrische" opmetingen van doorsnee en groeitempo kunnen vaststel len De toendravegetatie in het Zuidpool gebied heeft de laatste ijstijd doorstaan. Zii zochten hun toevlucht in de hoge niet met ijs bedekte bergen van di< vasteland. Men kan de antarctisch" planten dan ook voor een deel als „levende fossielen beschouwen.

de Stem | 1964 | | pagina 9