648.- CANADEZEN VERFILMEN BEVRIJDING NEDERLAND BEELDENGROEP VOOR VLISSINGS NOLLENBOS Streven naar regionale brandweerorganisaties machine? f 648.- SUZEN Cameraploeg in Zeeland en Brabant 30 ct zó lekker NU met nóg zó gezond Vergelijking tussen 1944 en 1964 Veerboot „Koningin Juliana vanmiddag in gebruik Uitbreiding griffie in Middelburg IETERFABRIEK [ERNEUZEN INDUSTRIEWEG M.b.t. uitgifte van gemeentegronden Raad Sas van Gent houdt voorkeurs recht aan zich Oud-strijders Jack v.d. Mey Cyprus wil zitting Veiligheidsraad VERLICHTING VOOR HOOGSEIZOEN "prijsbewuste" mensen kopen OLGA-MATRASSEN ook bij WILKING IN HULST WONINGINRICHTING P. R. LAMMENS Nw. en St.-Joosland wil aansluiting bij Arnemuiden In maand september Vierde lustrum bevrijdingsfeest te Axel meer hazelnoten Omzet veiling Zuid-Beveland tegengevallen Minister Binnenlandse Zaken Meer wisselcollecties Zeeuwse plattelands bibliotheek pc Stem Bewapende politie Geblust Impasse 8 roor een was- pautomaat in an f 500.- tot dan - op de I feiten en ver- 1 oorden voor- I \Teem dan de liet de meeste |>r de laagste Itwijfel zal de i tic (die de ge- 1 atisch voor u f-pleit winnen, Iwasautomaat leor zó weinig )R QUEENMATIC |ale prijs 998.- |orting 350.- of geen klant: vraag Bulletin in de AH-win- alle antwoorden op ■ragen. I Superdry. Doet nog was bovendien met "lubprijs: f948.-. |nmelding tijdens werk- aan het MONTAGE- lELIER METERFABRIEK jlustrieweg 17, Terneuzen kunt desgewenst ook |i*iftelijke sollicitaties iten aan dit adres. sverklaring was uitge- •n, maar Winnetou leed aar manschappen legen bnd en ontkwam, tiij is achtervolgd, maar men uem niet kunnen achter- „Nu zijn de poppen et dansen. Als de Co- en niet winnen, -sijn jul- rloren." DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 JUNI 1964 (Van onze verslaggever) Gisteren ontmoetten wij in Goes een cameraploeg van het CFTO tèlevisiestation uit Toronto in Canada. De ploeg maakte opna men voor een anderhalf uur du rende uitzending over de bevrij ding van Nederland. De uitzen ding zal eind september, begin oktober in Toronto op het scherm worden gebracht. Er wordt aandacht besteed aan de be vrijding van Nederland omdat die twin tig jaar geleden heeft plaatsgehad o.m. dank zij d© inspanningen van een Cana dese legergroep. De cameraploeg heeft de opmars van juist deze Canadese leger groep gevolgd vanuit Normandië, via Caen, Rouaan, Dieppe en Duinkerken tot in Zeeuwsch-Vlaanderen. Maandag wer den opnamen gemaakt in Aardenburg, Sluis en Oostburg. Gisteren is gefilmd in Vlissingen, Goes en op de Kreekrakdam (Van onze verslaggever) De raad van Sas van Gent heeft het voorstel behandeld tot de uitgifte en erfpacht en verkoop van gemeentegrond. Men bleek bezwaar te hebben tegen het in het „reglement" opgenomen artikel dat aan B. en W. een voorkeursrecht verleent, om tot een spoedige afwikke ling van zaken te kunnen komen. Vooral de heer De Groff bleek een te genstander van dit artikel. „Waarom wil het college deze bevoegdheid van de raad aan zich trekken" vroeg spre ker en ook de andere raadsleden voer den aan, dat de raad elke maand bij eenkomt. „Aanvragen kunnen dus bin nen een maand afgehandeld worden", cocludeerde men. „En is een maand tegenwoordig lang?" voegde men er aan toe. Het betreffende artikel werd met algemeen goedvinden uit het stuk ge schrapt. Alleen rees toen de vraag of de redactie van de verordening ingrij pend zou moeten worden gewijzigd. Dat bleek achteraf mee te vallen, vooral toen de raad wel bereid bleek B. en W. te machtigen de voorkeursrechten te verlengen. De behandeling van de an dere agendapunten, die wij nog niet in ons bericht van gisteren meldden, ver liepen vlotter. Men had bijvoorbeeld geen enkel bezwaar tegen een voorstel de Katholieke Instelling voor Algemene Jeugdzorg te Sas van Gent de gebrui kelijke subsidie van 20 procent in de exploitatiekosten te geven. Alvorens de raad tot de subsidieverlening besloot suggereerde de heer De Meyer een be roepskracht aan te trekken, die ook gymnastiek zou kunnen geven op de la gere scholen. (Advertentie) in Bergen op Zoom, op de Canadese mi litaire begraafplaats aldaar en in Breda waar filmopnamen werden gemaakt uit de archieven van Dagblad De Stem. De cameraploeg bestaande uit de he ren David Cook, producer-director Wilf Copeland, unit-manager en Jack van der Mey, cameraman. Zij zijn op 28 mei uit Canada vertrok ken en filmden eerste Portsmouth waar het invasieleger in 1944 lag geconcen treerd vóór de sprong naar Normandië werd gewaagd. Het trio probeert een vergelijking vast te leggen tussen de keiharde veldslag van 1944 en het Nederland zoals het sindsdien is geworden. Daarbij wordt steeds de lijn van de opmars der Canadezen gevolgd Extra aandacht wordt besteed aan plaat sen waar de strijd het hevigst is geweest en aan de daarvan nog overgebleven her inneringen. Vóór de cameraploeg het komende weekeinde weer uit Nederland vertrekt, zal nog een ontmoeting plaatsvinden met een groep van Canadese oud-strijders die de grote herdenkingsplechtigheid in Nor mandië van het afgelopen weekeinde heb ben meegemaakt en die nu tevens een tocht door Frankrijk, België en Neder land maken, teneinde een indruk te krij gen van wat er na die twintig jaar in genoemde landen is veranderd. Deze groep oudstrijders zal vandaag enkele plaatsen aan het Leopo.ldkanaal bezoeken, waar de Canadezen in 1944 met bijzonder zware Duitse tegenstand te kampen heb ben gehad. Morgen gaat de reis via Ant werpen naar Bergen op Zoom. Aan de grens zal het gezelschap oud-strijders be groet worden door generaal Kruis. Om twee uur morgenmiddag zal. in tegen woordigheid van o.a. burgemeester ir. L. Peters van Bergen op Zoom een kort bezoek aan de Canadese militaire be graafplaats worden gebracht. Via Raams- donk en Waalwijk zal Den Bosch worden aangedaan, waar een korte ontvangst door In Goes nam cameraman Jack v. d. Mey enkele opnamen van de weke lijkse markt. Links ziet men Wilf Copeland, de man die de zakelijke zorgen van de reportagereis voor zijn rekening neemt. Daarnaast de pro ducer van het programma: David Cook. de commissaris van de koningin zal vol gen. Nog diezelfde morgenmiddag wordt de reis voortgezet naar Arnhem. In die stad zullen de drie t.v.-mensen uit To ronto de oudstrijders ontmoeten en in terviewen over de indrukken, die zij tijdens deze vreedzame play-back hebben opgedaan. De cameraploeg weet zich in ons land bijzonder gemakkelijk te bewegen. Dat komt vooral omdat de cameraman Jack van der Mey, een naar Canada geëmi greerde Nederlander is, die tot 1949 in Leiden heeft gewoond. Jack van der Mey zei ons, dat de filmreportage in Neder land vooral wordt gemaakt om de Cana dezen een duidelijk inzicht te geven in de zeer actieve rol, die de Canadezen bij de bevrijding van Nederland hebben ge speeld. De Amerikanen hebben zich vaak geringschattend over het Canadese aan deel in de Europese veldtocht uitgelaten, aldus de heer v.d. Mey. Tot nu toe heeft de filmploeg uitstekend weer gehad. Voor het anderhalf uur durende programma zal, alleen al aan filmmateriaal, 5000 dol lar worden uitgegeven. De Cyprische legering heeft gevraagd om een spoedzitting van de Veiligheids raad der V.N. ter bespreking van de „Turkse dreigementen met militaire in terventie op Cyprus", zo is officieel aan gekondigd in Nicosia. (Van onze verslaggever) De verlengde veerboot Koningin Juliana van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland zal op het einde van deze middag op het traject Kruiningen Perkpoider in gebruik worden genomen. De veerboot is op de werven van de Koninklijke Mij. De Schelde, evenals vorig jaar de Prins Bernhard met dertien meter verlengd. De vervoers capaciteit is met 40 tot 45 procent toegenomen. De Koningin Juliana heeft beschermde uiteinden gekregen; dit in tegenstelling met de Prins Bernhard, die aan de uiteinden open is. De Konin gin Juliana kan door deze extra voor ziening nu ook worden ingezet op het traject Vlissingen-Breskens, wanneer dat nodig mocht zijn. Gisteren heeft de technische proefvaart van de Koningin Juliana plaatsgehad. Deze is naar wens verlopen. Om zeven uur gistermorgen vertrok de verbouwde veerboot vanuit de nieuwe reparatie- werf van De Schelde in het Zuid-Sloe reeds in de richting van Kruiningen en Perkpoider, waar de fuiken werden geprobeerd. Daarna voer de Koningin Juliana terug naar Vlissingen, waar de gemeten mijlen werden gedaan en de vermogens werden gemeten. Ook zijn ter hoogte van Vlissingen uitge breide manoeuvreerproeven gehouden. Tenslotte werd het traject Vlissingen- Breskens beproefd. Omstreeks negen Uur gisteravond meerde de veerboot Verkrijgbaar bij alle goed gesorteerde zaken. Landpoortstraat 21 - IJzendyke - tel. 01176 360 weer af aan de Sloekade van de Scheldewerf. Vanmiddag om half één zal de Koningin Juliana in Kruiningen aankomen. Al vorens in de dienst te worden inge schakeld zal eerst nog geëxperimen teerd worden met het afmeren aan de reserve-ligplaats. De ingebruikname van de Koningin Juliana zal enige verlichting kunnen geven op het vooral 's zomers zwaar beproefde traject Krui- ningen-Perkpolder. Alle mogelijkheden de haven- en boten- accommodatie te verbeteren zijn hier mee in de huidige omstandigheden uit geput. Het wachten is nu op de ver groting van de veerhavencapaciteit van Kruiningen en Perkpoider teneinde de vaart van grotere ferryboten op dit traject mogelijk te maken. Wat de onlangs, tijdens een statenzitting, gelanceerde ideeën over een mogelijke verhoging van de vervoerscapaciteit betreft, kan wel worden aangenomen dat het idee om personenwagens op autotrailers te vervoeren weinig nuttig effect zal sorteren. Het idee om dubbel deks-veerboten te bouwen is zeker een studie waard, zo vernamen wij van bevoegde zijde. De raad van Nieuw- en St.-Joosland kwam in openbare vergadering bijeen. Langdurig werd stilgestaan bij het voor lopig verslag van de vaste commissie van Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer inzake de herindeling van Wal cheren, speciaal voor wat Nieuw - en Sint-Joosland betreft. In dit rapport wordt geadviseerd door de vaste commissie om deze gemeente grotendeels by Middel burg te voegen, zodat er een krachtige zelfstandige centrumgemeente zal ont- In 1958 was de raad van mening, dat samenvoeging van de gemeenten Arne muiden en Nieuw- en Sint-Joosland met het oog op de belangen van Nieuw- en Sint- Joosland volkomen onaanvaardbaar was, maar thans kwam de raad hierop terug, omdat in het rapport van de vaste com missie wordt voorgesteld Nieuw- en St. Joosland grotendeel bij Middelburg en Vlissingen te voegen. Met 5 tegen 2 stemmen werd er een besluit genomen, om zich in verbinding te stellen met het gemeentebestuur van Arnemuiden, om hierover van gedachten te wisselen. Mocht dit college er voor zijn, dan zal dit ter kennis van de minister van Bin nenlandse Zaken worden gebracht, zodat het voorstel van de minister Nieuw- en Nieuw- en Sint-Joosland zelfstandig te laten, eventueel kan worden gewijzigd in samenvoeging van Arnemuiden en Nieuw- en Sint-Joosland. De leden van de P.v.d.A. Nimwegen en Knuijt waren van oordeel, dat dit thans geen zin meer heeft en dat men nu maar af moet wachten, tot het plan van de gemeen telijke herindeling van Walcheren in de Kamer zal worden behandeld. Ook de burgemeester was van plan voorlopig niets meer te doen. Tenslotte werd het ter vergadering ontstane voorstel van b. en w. om contact hierover met Arnemuiden op te nemen, met 5 tegen 2 stemmen aan- nomen. Tegen waren de heren Nimwe gen en Knuijt. Er was een brief van het Kabinet van de Commissaris binnengekomen, waarbij de burgemeester met ingang van 1 mei 1964 opnieuw is herbenoemd als burge meester va"n de gemeente. (Van onze verslaggever) Op 17, 18 en 19 september a.s. zal men in Axel weer de bevrüdingsfeesten vieren. Men wil de feestelijkheden dit jaar nog grootser opzetten dan weleer, omdat het nu het vierde lustrum is. Voor men echter op de genoemde da gen de feesttrom zal roeren zal, zoals gebruikelijk, op 16 september de her denking van de in de tweede wereld oorlog gevallenen plaatsvinden. Axel, dat destijds een sleutelpositie in nam in de Duitse stellingen in Zeeuws- Vlaanderen, werd bevrijd door de Polen, echter niet dan nadat verbitterd slag was geleverd. Een afgerond programma voor de drie feestdagen is er nog niet. Alvorens de feestelijkheden op touw te zetten wil men zich eerst verzekeren van de rtiedewer- king van de ingezetenen. Men zal bin nenkort hiertoe een collecte houden. Men heeft de ingezetenen van de gemeen te Axel reeds nu gevraagd voor het aan brengen van de feestversieringen van de straten te gelegener tijd te willen zorgdragen. Gedeputeerde Staten van Zeeland zul len tydens de statenzitting van 3 juli a.s. een krediet van één miljoen gulden vra gen voor een uitbreiding van de provin ciale griffie te Middelburg. Volgens de plannen zal het bestaande gebouw worden uitgebreid met een vleu gel in de richting van de Gistpoort. Met het oog hierop hebben de Staten reeds eerder twee panden in de St.-Pieterstraat aangekocht. Wanneer de plannen gerealiseerd zullen worden zal een uitbreiding aan nuttige werkruimte worden verkregen van 24 werkvertrekken, 12 op de begane grond en 12 op de eerste verdieping. Onder de gehele nieuwbouw komt een kelder voor de bedrijfszelfbescherming. Deze kelder zal zo worden ingericht dat hij in normale tijden kan worden ge bruikt als huisdrukkerij en opbergruim te. Eventueel kunnen t.z.t. op de zolder verdieping met geringe kosten nog en kele werkvertrekken worden onderge bracht. In de nieuwbouw zal een liften- installatie worden ondergebracht die op zich reeds een uitgaaf van rond 100.000 gulden zal vergen. Tegelijk met de uit voering van de uitbreiding willen G. S. graag een betere indeling aanbrengen in de werkvertrekken op de begane grond van het bestaande gebouw en wel in de werkvleugel aan de kant van de St.- Pieterstraat. G.S. hopen nog dit jaar met de uit breiding te kunnen beginnen. (Advertentie* Ongeveer één jaar is mevrouw L. Mes- ser-Heybroek, beeldhouwster uit Vlis singen, bezig geweest met de vervaar diging van een bronzen beeldengroep, die a.s. zaterdag in het Nollebos zal worden onthuld door mevrouw C. van Woelderen-Sprenger. Deze beeldengroep is n.l. in opdracht van de gemeente Vlissingen vervaardigd ter nagedachte nis van C. A. van Woelderen, die jaren een verdienstelijk burgemeester van Vlissingen is geweest. Wijlen burgemeester van Woelderen nam destijds het initiatief tot de aanleg van het Nollebos. De door de heer Steijlaert te Eemnes ge goten beeldengroep vertoont aan de ene kant een minnend paar en aan de andere kant twee bejaarden. De beel dengroep zal zó worden geplaatst bij de ingang van het Nollebos, dat men het kunstwerk van beide zijden kan zien. Bij het eerste ontwerp voor deze beeldengroep had mevrouw Messer ook een paar spelende kinderen uitgebeeld, maar dit kon door de hoge gietkosten onmogelijk gerealiseerd worden. Mevrouw Messer, die aan de rijksacade mie te Amsterdam bij prof. J. Bronner heeft gestudeerd, is eigenlijk beeld houwster maar creëert daarnaast ook nog andere kunstwerken zoals mozaiek. In verschillende Zeeuwse gemeenten als Middelburg, Oostburg, Kloetinge, Goes, Hoedekenskerke etc. kan men haar artistieke produkten bewonderen. De bronzen beeldengroep, door me vrouw L. Messer-Heybroek vervaar digd, staat momenteel nog bü steen- houwery van Wezel. Zaterdag zal de onthulling plaatsvinden. Naar wij vernemen is de minister van binnenlandse zaken tot de conclusie ge komen, dat thans ernstig gestreefd moet worden naar een regionale brandweeror ganisatie voor preventieve en represen tatieve brandbestryding. Hij is tot deze slotsom gekomen aan de hand van het bij hem ingediende rapport van de brand- weerraad met betrekking tot de vorming van regionale brandweerorganisaties. Inmiddels heeft de minister de colleges van gedeputeerde staten verzocht te on derzoeken, welke gebieden in hun pro vincie op grond van hun constellatie voor een regionale brandweer in aanmerking komen. Tegelijkertijd heeft de minister de col leges van gedeputeerde staten uitgeno digd na te gaan in hoeverre de in zo'n gebied aanwezige gemeenten in begin sel bereid zijn aan een regionale brand weerorganisatie medewerking te verle nen. Blijkens dit rapport hecht de brand- weerraad er grote waarde aan, dat de bestaande samenwerkingsregelingen op vriiwillige basis worden uitgebreid om uiteindelijk te kunnen groeien tot een regionale bi^andweerorganisatie. i Bij de opbouw van zo'n organisatie dient men uit te gaan van het beginsel dat elke gemeente een brandweerkern kan handhaven. De gemeenten dienen echter bij de omliggende gemeenten aan sluiting te zoeken, die verder gaat dan die tot nu toe op basis van de onderlinge hulpverlening pleegt te geschieden. Ook ten aanzien van het territorium in een regionale organisatie een grote besturen de nodige vrijheid van handelen gelaten te worden. Dit geldt eveneens de mate van samenwerking en het be palen van de terreinen, waarover de sa menwerking zich zal uitstrekken. Wel dient van meet af aan een model regio nale brandweer opgezet te worden, die wanneer zij zich enige jaren heeft kun nen ontwikkelen, haar doelmatigheid zal bewijzen en bovendien aantonen, dat ook in een regionale organiesatie een grote plaats voor de vrijwilligers blijft be staan. De brandweerraad oordeelt, dat in het licht van de nationale economie, een re gionale brandweerorganisatie belangrijk zal kunnen bijdragen tot het verlagen van de directe brandschadecijfers en voor al van de grootte van de begeleidende bedrijfsschade. Voor de leden van de veilingvereniging Zuid-Beveland is er over het algemeen weinig reden tot tevredenheid over het afgelopen jaar, aldus het jaarverslag over 1963 van de V.V.Z.B. Hoewel de totale uitvoer die van de voorafgaande jaren overtrof, is de om zet tegengevallen tengevolge van de la ge prijzen van een aantal produkten. Daar deze ongunstige ontwikkeling ge volgd werd door een sterke verhoging van lonen en kosten, bestaat er volgens het jaarverslag zelfs aanleiding tot be zorgdheid in de komende jaren. Nu de grootwinkelbedrijven een steeds grotere belangstelling aan de dag gaan leggen voor groente en fruit, dienen de veilingen zich ernstig te beraden over deze ontwikkeling. Met name het veiling systeem zal aan nadere beschouwingen onderworpen moeten worden. Deze pro blematiek heeft ook de volle belangstel ling van het centraal bureau van de Tuinbouwveilingen. Wat de kosten van de pakstations te 's Heerenhoek en Oudelande betreft, deze zijn niet geheel te dekken uit de inkom sten van het sorteren en door het in de fust-exploitatie te berekenen van een deel van deze kosten. Teneinde deze on bevredigende situatie op te heffen heeft het bestuur besloten maatregelen te ne men als het aanschaffen van een nieuwe lappenmachine voor de beide sorteeraf- delingen en om de afvoer van het ge sorteerde fruit te 's Heerenhoek te ver snellen wil men komen tot een meer ge lijkmatige spreiding van de aanvoer van het te sorteren fruit door gedeeltelijke overschakeling op Goes of Oudelande. De door de leden aangevraagde koel ruimte bleef vorig jaar beneden de koel- capaciteit. Wel werd er evenveel gekoeld als in het afgelopen jaar. Het is aanbouw zijnde koelhuis is niet meer in 1963 gereedgekomen, wat geen ernstig bezwaar was omdat men geen ge brek had aan koelruimte. Uit het jaarverslag over 1963 van de stichting plattelandsbibliotheek voor Zeeland blijkt dat het aantal wisselcol lecties het vorige jaar een uitbreiding heeft ondergaan Deze wisselcollecties vormen de basis van het werk van de stichting in de provincie. In westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen kon met behulp van de activiteiten van enke le vrouwenorganisaties gestart worden met de lectuurvoorziening. Een wissel collectie van 800 boeken werd in Oost burg geplaatst. Om tot een lectuurvoor ziening te komen op oostelijk Zuid-Be veland zijn het vorige jaar besprekingen gevoerd met enkele vrouwenorganisaties te Rilland-Bath. Als een belangrijke stap in de verdere coördinering van de lectuurvoorziening in Zeeland wordt de toetreding in 1963 genoemd van de stich ting Zeeuwse Nutsbibliotheken tot de een. trale Ook werd vorig jaar een begin gemaakt met de overname van die pos ten, die tot dusver een wisselcollectie van de centrale vereniging voor reizende bi bliotheken betrokken. Deze vereniging gaat zich in verband met haar nieuwe taak n.l. terugtrekken uit die provincies waar een van rijkswege gesubsidieerde P.B.C. bestaat. Bijna alle over te ne men posten zijn thans bij de centrale aangesloten. Dit betekent een grote uit breiding van de werkzaamheden. In het afgelopen jaar is het boekenbezit van de centrale met bijna 1700 boeken uitge breid tot ruim 9000 r\e Britse bobby is niet bewapend. Maar de misdadiger, die zo'n onbe wapend politieman doodt, kan rekenen op de doodstraf. Wij kennen de dood straf allang niet meer. Wij houden de politiemannen bewapend. Het gebruik van wapenen is echter aan regels ge bonden. De wapenstok en de revolver mag alleen getrokken worden tot het verspreiden van samenscholingen en het in bedwang houden van volksme nigten, tot het aanhouden van perso nen op vermoeden van misdrijf, die zich door de vlucht daaraan willen ont trekken. Het stelen van een bromfiets is een misdrijf. In Soest was de veel besproken politieman dus gerechtigd de revolver te trekken. Hij heeft zich willen bepalen tot waarschuwingsscho ten in de lucht. Doordat hij struikelde ging zijn revolver echter vanzelf af en een der dieven werd dodelijk getrof fen. Dit fatale gevolg staat in geen ver houding tot de aard van het misdrijf. De vraag wordt nu dan ook gesteld, of de instructies inzake het gebruik van vuurwapenen niet moeten worden verscherpt. In zo'n geval van een vrij onbetekenend misdrijf zou men het risico van een noodlottige gebeurtenis niet mogen lopen. Het is een vraagstuk, dat zeker aan de orde mag worden ge steld. We zouden daarnaast echter ook wil len waarschuwen tegen geëmotioneer de conclusies uit zulk een droevig ge beuren. In het algemeen moet men zeggen, dat de politie in ons land zich kenmerkt door een verstandig en be heerst optreden. Over een zo'n fataal geval praat men lang na. Over de honderden gevallen, dat getergde po litiemensen hun zelfbeheersing bewa ren en met tact moeilijke gevallen op lossen, wordt niet gerept. Het is zater dag nog gebeurd, dat een opgewonden horde nozems in spreekkoor riep:: „Een twee drie acht, gooi die smeris in de gracht" en dat de politiemannen er ijskoud bij bleven en zonder onge lukken een zeer moeilijke situatie wis ten te klaren. Laten we goed beseffen wat er zou gebeuren als we onze vei ligheidsdienaren niet hadden. We moe ten ze in ere houden! £en klein Benelux-binnenbrandje is door minister Bot ijlings geblust. Het brandje was aangestoken door de genen, die een Frans prozastuk uit zochten, waarop eindexamenkandida ten h.b.s. hun vertaalkunst moesten uitvieren. In dat stuk werd de op komst der Vlamingen tegenover de neergang der Walen in het Belgische staatsverband geschilderd. Een volk in neergang, zo werd van de Walen ge zegd, waarvan de bevolking terug loopt, de natuurlijke hulpbronnen uit geput raken, het artistieke en intel lectuele leven van strikt plaatselijke aard is geworden en gespeend van na tionaal bewustzijn. Ook werd gewaagd van een Waalse overheersing en een Vlaams wingewest na 1830, terwijl Wal lonië nu onder het Vlaamse overwicht geen wingewest, maar een Vlaams ko lonisatiegebied was geworden. Een li beraal Kamerlid uit Luik, in woede ontstoken, heeft zijn minister van on derwijs met vragen bestookt. Die mi nister kan nu wijzen op de spijtbetui ging van zijn Nederlandse collega. Be nelux is gered. Het is ook maar beter zulke politieke prikkellectuur buiten de officiële examensfeer te houden. Daar kan men debatavonden aan wij den. De KRO leidde gisteren de avond in met een smeuïge compositie over het werk van de Raad van Arbeid. „Brandpunt" voerde de kijkers deze keer naar het land van de rijzende zon en richtte de schijnwerper op de Japan se jeugd, die zich bevrijd heeft van oude tradities maar nog geen vorm heeft kunnen geven aan nieuwe waarden. Verder werden de instituten voor schriftelijk onderwijs onder de loep ge nomen. Ons land telt er niet minder dan 200, die al dan niet erkend zijn. Ze heb ben gezamenlijk bijna een half miljoen cursisten, van wie er ongeveer 80 pro cent examen doen. Het percentage ge slaagden kon men niet geven. Voor een breed publiek als televisie kijkend Nederland is, zal „Jan en alle man" de hoofdschotel van de avond heb ben moeten zijn. Het spijt ons echter te moeten zeggen dat Jan Blaaser er even min als in de vorige aflevering in ge slaagd is acceptabel amusement te bren gen. Naar onze mening ligt het hem niet een dergelijk programma te presenteren. Gelukkig was er een Tony Huurdeman, die een goede imitatie gaf van Zarah Leander, en die voorts een telefonisten rolletje heel grappig bracht. De hoofdschotel werd later in feite opgediend door het Concertgebouworkest (met de vijfde symfonie van Bruckner), ofschoon daarvan uiteraard slechts een betrekkelijke kleine categorie kijkers werkelijk naar waarde zal hebben ge- noten. J.M. y/Jinister Luns heeft in een bijeen komst van de Europese beweging in Eindhoven de vrees geuit, dat de Europese politiek naar een crisis ste vent. Hij heeft daar naar goed diplo matiek gebruik een „als" aan toege voegd, waardoor het geen categorische verklaring is geworden. Die hadden we eigenlijk ook niet nodig want ais men de stand van zaken in het Euro pese huis ontleedt, dan moet men tot de conclusie komen, dat we al volop in de crisis steken, die volgens de mi nister zou kunnen komen als de im passe op velerlei gebied niet wordt doorbroken. Het verschil tusen crisis en impasse is niet altijd scherp te zien. De minis ter houdt het op impasse, wat een zach te vorm van crisis genoemd zou kun nen worden. Wat geeft hem de moed tot dit klein tikje optimisme? Mis schien is het wel het feit, dat bij alle misère die men in Brussel beleeft, toch duidelijk is dat de tendentie naar een versterking van de handel tussen de zes landen blijft bestaan. Het zevende jaarverslag van de EEG-commissie heeft daarvan weer eens blijk gegeven. De onderlinge handel tussen de zes is vorig jaar, dus in het jaar waarop De Gaulle de crisis forceerde, stevig vooruit gegaan. De zes landen wisse len nu onderling 130 procent méér goe deren uit dan toen zij hun economisch verbond sloten. Economische stromin gen, die eenmaal op gang zijn gebracht, laten zich niet gemakkelijk meer te genhouden. De ondanks alles opgaan de curve van de zes-landen-economie wordt door vele oprechte Europeanen als een pleister op hun wonden ge voeld. Maar men doet verstandig ook de keerzijde van de hooggestemde Europese statistiek te zien. De zo enorme toename van de handel der zes accentueert tegelijk immers, dat de openheid der gemeenschap in het gedrang verkeert. De uitvoer naar bui ten de gemeenschap steeg slechts met het vierde deel van de vergroting, die in de club intern geboekt werd. In Eindhoven heeft minister Luns nog eens Nederlands wens geuit, de ge meenschap „open" te houden en haar geografisch uit te breiden. De jaarcij fers bewijzen hoe vroom deze wensen nog zijn en hoe noodzakelijk het is ze telkens opnieuw te stellen. Wij gelo ven niet dat de impasse in het Euro pese spel zal kunnen worden doorbro ken, zolang de heer De Gaulle deze openheid in de weg blijft staan. IN ALABAMA kwam het gisteren weer tot gevechten tussen betogende negers en politie. Er vielen verscheidene gewon den en er werden tal van arrestaties ver richt.

de Stem | 1964 | | pagina 5